3 Proef met schrappen van vermindering no-claim Overstappen op autogas steeds aantrekkelijker Economie binder klachten over bhadeverzekeringen Acties bij sigarettenfabrikant BAT Krapte arbeidsmarkt remt groei MKB Dreiging handelsoorlog met VS afgewend V rachtwagenchauffeurs blokkeren grens Luxemburg WNDAG 2 OKTOBER 2000 ldi wint marktaandeel deels terug Jingen De supermarktketen Aldi heeft in Nederland markt- jndeel teruggewonnen. De discounter uit Duitsland kwam in ~»t eerste halfjaar uit op 7,3 procent. Daarmee zit Aldi dichtbij 4t topniveau van 7,5 procent marktaandeel in 1997. Dit blijkt t cijfers van het marktonderzoekbureau GfK Nederland. Vorig ar zakte de prijsvechter terug naar een marktaandeel van 6,8 ocent. Dat was 0,4 procent lager dan in 1998. Analisten gin- i jn er toen nog vanuit dat de neerwaartse trend zich zou door- jtten. De onderzoekers noemen de groei in de eerste zes jaanden 2000 dan ook verrassend. Of Aldi in staat is dit niveau j het tweede halfjaar te handhaven, is de vraag. Aldi telt op dit öjoment 359 supermarkten. Officiële doop van fusiebank Japan g'Ikyo In Japan heeft vrijdag de officiële doop plaatsgehad van i3&o Holdings, de houdstermaatschappij waaronder Dai- 7lii Kangyo Bank, Industrial Bank of Japan en Fuji Bank vallen. 7fusie van de drie banken werd vorig jaar oktober aangekon digd. Hun volledige integratie moet in april 2002 zijn afgerond, ^•tizuho Financial Group wordt het grootste financiële concern 3 r wereld met een balanstotaal van ruim 130 biljoen yen (3 bil- 4 èn gulden). De groep heeft wel 4,74 biljoen (110 miljard) aan jl pbieuzc leningen in portefeuille, 5,5 procent van het totaal aan 26Ütstaande leningen. a juim 400.000 bezoekers bedrijvendag 3|arlem-leiden De landelijke Open Bedrijvendag heeft gisteren i'ngeveer 410.000 bezoekers getrokken. Circa 150 bedrijven CBaronder een handjevol in de regio's Haarlem en Leiden had- ||n hun deuren voor het publiek opengezet. Het ging om grote 2|ji kleine bedrijven, van ambachtelijk tot hightech. Het evene- 7,jent werd dit jaar voor de derde keer gehouden. Vorig jaar trok qT Open Bedrijvendag 580.000 belangstellenden, maar toen i lelden meer ondernemingen (228 vestigingen) open dag. In 4 jlburg waren dit jaar de meeste bedrijven (vijftien) voor het 4 jibliek toegankelijk. 7ij Opvolger Rover 25 wellicht Maleisisch n'fndenHet Britse autoconcern Rover onderhandelt met het 8 jaJeisische autobedrijf Proton over een samenwerkingsver- i|knd voor de productie van de opvolgers van de middenklas- oijrs Rover 25 en Rover 26. De bedoeling is volgens de Britse Ljant Sunday Times de productie binnen twee a drie jaar geheel 6|er te doen aan Proton. Rover ontkent de berichten. Het is 3.fids mei in het bezit van de Britse investeringsgroep Phoenix. til «|oor miljarden nieuwe orders Boeing attle De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft voor 5,7 i| iljard dollar nieuwe orders binnengehaald. Het gaat om 76 o.&ssagiersvliegtuigen, waarvan 59 van het type 737 en zestien n het type 777. Daarbij heeft Boeing een zakenjet, een aange- 7|flste 737, verkocht. Boeing komt daarmee voor dit jaar op 467 2. ders. Daarmee zit de vliegtuigbouwer ruim boven 399 van het j|prig jaar. i! 0, Post eerste man Groningen Seaports 2, ï.tlfzul De directeur van vervoersmaatschappij NoordNed, H. bst, wordt per 1 januari 2001 de nieuwe baas van Groningen 2| :aports. Post (47) volgt ir. G. Koning op, die vervroegd afscheid o.feemt. Koning raakte begin dit jaar in de problemen toen hij j-Jch in een interview met het Nieuwsblad van het Noorden ne- olatief uitliet over de toekomst van de Eemshaven. bergen op Zoom grootste Philip Morris 3.|rgen op zoom Sigarettenfabrikant Philip Morris wil de ko elende jaren de productiecapaciteit van zijn fabriek in Bergen 1 0 Zoom uitbreiden. Daarmee is naar verwachting circa 100 liljoen gulden gemoeid. De productie is vooral bestemd voor e Europese markt. De vestiging moet de grootste van Philip lorris ter wereld worden. V: Afname is positief signaal 103) HAAG ANP 103jderlanders hebben vorig jaar i03^ider geklaagd over hun JoJiadeverzekeraar. Er kwamen 102! de Ombudsman Schadever- "tering 2.531 klachten binnen. 1^lt is vier procent minder dan 99het voorgaande jaar. ®ïen woordvoerder van het ibond van Verzekeraars vindt afname een positief-signaal, ker gezien de toenemende kendheid van het Klachten- tituut Verzekeringen. Daar- der valt ook de Ombudsman vensverzekering. Het insti- ut publiceerde zijn eerste _irverslag eind vorige week. Klachten waren er bijvoor- eld over de omzetting van aanigdurige verzekeringen in 2'jijarige contracten. Het ver- 5,46nd had zijn leden daarover ïffedviseerd. Verder waren er n2pl problemen met premiebe- 3,7jeningen en uitkeringen op 37.ojkteverzuimverzekeringen. 3q ^herder was al bekend gewor- 3ai dat het aantal klachten •798ër levensverzekeringen vorig u jr fors steeg, met 26 procent 232 21 ||rote bankenfusie Denemarken a 144>ENHAGEN AFP-ANP taan|nske Bank, de grootste bank bet n Denemarken, en branche- 'Y.Hioot RealDanmark hebben cvvipmorgen aangekondigd te t vanteren. Door het samengaan itstaat een groep met een ba- ïstotaal van 1,314 biljoen Don (388 miljard gulden). Hoewel de twee spreken van n fusie, is het feitelijk een ername. De aandeelhouders n Danske Bank krijgen een lang van 68,5 procent in de lag ïèuwe groep en die van Real- tnrnark 31,5 procent. De klantenkring van de twee ïiken omvat ruim 3 miljoen 24fticulieren en 150.000 bedrij- fi. De nieuwe bank beheert in °"^|aal 541 miljard kroon (160 Iljard gulden). Sterpolis speelt in op toename doorrijdingen na ongeluk De Arnhemse verzekeraar Sterpolis heeft mogelijk een remedie tegen het groeiende aantal doorrijders na aan rijdingen. Nieuwe klanten krijgen de garantie dat hun no-claimkorting bij een eventueel schadegeval niet ver mindert. Het gaat vooralsnog om een proef van een jaar. apeldoorn gpd Sterpolis reageert daarmee op het nieuws dat één op de vijf automobilisten die een ongeluk veroorzaken doorrijdt. Dat is een schatting van het Waar borgfonds Motorrijtuigen, waar gedupeerden van doorrijders een beroep op kunnen doen. De daders willen niet in aanra king met de politie komen, rij den onverzekerd of zijn onder invloed van alcohol. Maar ook steeds meer brokkenmakers slaan op de vlucht uit vrees voor een vermindering van hun no-claimkorting. Het Waarborgfonds wil daar om dat het systeem van no- claimkortingen kritisch wordt bekeken. Vorig jaar keerde het Waarborgfonds ruim 100 mil joen gulden uit. Directeur F. Blees verwacht voor dit jaar een forse stijging. „Aanpassing van de no-claimkorting leidt er wel licht toe dat meer mensen die een ongeval veroorzaken hun identiteit bekend maken." Sterpolis speelt hier op in. Als de proef slaagt, wil Sterpolis na denken over een nieuw soort verzekering waarin de klant een eventuele no-claimterugval kan afkopen met een extra premie. De systematiek achter de 'no- claim' is dat hoe langer een au tomobilist schadevrij rijdt, des te hoger de korting op de verze keringspremie is. De no-claim korting kan oplopen tot negen tig procent, waardoor de verze- tot 1.216. Het percentage klach ten dat gegrond wordt ver klaard ligt gemiddeld op 33 procent. De Ombudsman Levensver zekering vond de toenemende irritatie onder consumenten op dit gebied vorige maand lo gisch, gezien de groeiende be kendheid van het Klachtenin stituut. Bovendien zijn levens verzekeringen steeds ingewik kelder geworden. De meeste klachten gingen over het eerder beëindigen van de levensverzekering dan was afgesproken. De verzekerings kosten, die zijn afgestemd op dertig jaar, spelen daarbij een belangrijke rol. Daardoor valt de afkoop, zeker al na enkele ja ren, bijna altijd tegen. De verzekeraars relativeren de sterke stijging van het aantal klachten over levensverzekerin gen ook door te wijzen op de verhouding tussen het aantal klachten op het totale aantal polissen in Nederland: een op de 30.000. Voor schadeverzeke ringen (exlusief ziektekosten) is dat een op 13.000 polissen. zoetermeer anp2001 verwacht het EIM 75.000 nieuwe arbeids plaatsen. Dat is iets minder dan de 84.000 die voor dit jaar zijn berekend. Om al deze vacatures te vervullen, moeten de ondernemers wel inves teren in arbeidsbesparende productiemiddelen en in hogere loonkosten. Dat zal de winst 'sterk' onder druk gaat zetten, aldus EIM. De ernst van de problemen verschilt sterk per sector. Vooral in de bouw zal de winstgroei onder druk komen te staan. In de detailhandel is vol gens het EIM nog wel voldoende personeel be schikbaar. Alleen moeten deze ondernemers zich meer inzetten om deze arbeidskrachten te berei ken. De winstgroei van het midden- en kleinbedrijf (MKB) staat onder druk door de krapte op de ar beidsmarkt. Dat stelt het onderzoeksbureau EIM in een rapport over de ontwikkelingen in het MKB in de jaren 2000 en 2001. De onderzoekers melden dat in 2000 het afzetvolume van het MKB met vijf procent zal toenemen. Volgend jaar, zo voorspelt het EIM, neemt dit volume in het mid den- en kleinbedrijf nog met 4,25 procent toe en is volgens het onderzoeksbureau dus nog steeds 'florissant' te noemen. Deze ontwikkeling creëert nieuwe banen. Voor WASHINGTON-BRUSSEL DPA-Rtr De dreigende handelsoorlog tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is voorlopig afgewend. De EU verklaarde zich zaterdag na diplomatiek overleg bereid de miljar densancties uit te stellen die Brussel wilde nemen als de Ver enigde Staten hun belasting wetgeving niet voor gisteren zouden aanpassen. Brussel had Washington ge dreigd met sancties als niet voor 1 oktober de wetgeving zou worden aangepast. De EU had de Wereldhandelsorganisa tie achter zich. Die had al ver klaard dat de Amerikaanse han delswijze concurrentieverval sing in de hand werkte. In over leg is nu besloten de VS nog een maand uitstel te geven om orde op zaken te stellen. Het conflict draait om het zo genoemde Foreign Sales Cor porations (FSC)-programma, dat zijn oorsprong heeft in 1971. Het FSC staat Amerikaan se ondernemingen toe hun be lastingrekening te verminderen door winsten buiten de thuis markt via brievenbusonderne mingen onder te brengen in be lastingparadijzen. De belasting maatregel moest het aantrekke lijker maken om meer goederen te exporteren om zo het Ameri kaanse handelstekort weg te werken. Dat is niet gelukt. Maar het bedrijfsleven plukt wel de vruchten van de belastingver lichtingen. Zo wisten het con glomeraat General Electric en vliegtuigfabrikant Boeing tus sen 1991 en 1998 gezamenlijk 1,4 miljard dollar van hun be lastingrekening af te krijgen. Dit tot groot ongenoegen van de Europese Unie, die daardoor minder exporteert dan het ge val zou zijn geweest wanneer exporteren vanuit de VS niet zo lucratief zou zijn gemaakt. utrecht gpd De inbouwers van autogasinstallaties en verkopers van lpg beleven gouden tij den. Na geruime tijd fors aan populari teit te hebben ingeboet, zit de autogas- branche sinds 1 mei van dit jaar weer in de lift. Dat komt vooral door de per 1 mei doorgevoerde verhoging van de kor ting op de motorrijtuigenbelasting voor de bezitter van een auto met een G3-au- togasinstallatie, de nieuwste en meest milieuvriendelijke techniek. Een ander argument is de ergernis onder autorij dend Nederland over de hoge prijzen voor benzine en diesel. Ook de prijs van lpg stijgt maar het verschil van rond de 1,12 gulden per li ter gas tegenover 2,60 gulden voor euro loodvrij en twee gulden voor diesel blijft fors. Omdat rijders op autogas meer motorrijtuigenbelasting betalen, wordt het pas lonend bij 13.000 tot 14.000 kilo meter per jaar. Dat is niet echt veel waardoor het voor veel automobilisten interessant is om over te stappen op au togas. Terwijl de berijder van een benzine- of dieselauto voor een volle tank tussen de 100 en 150 gulden moet afrekenen, kan de gasrijder blijven lachen met rekenin gen tussen de 40 en 50 gulden. „Dat tankt toch een stuk prettiger", zegt woordvoerder F. van Leeuwen van de Stichting Autogas Nederland. Hij meldt over het tweede kwartaal maar liefst 26 procent meer verkochte autogasinstallaties. Het gaat dan om 7.698 installaties tegenover 6.099 in de zelfde periode vorig jaar. Het eerste kwartaal van dit jaar daalde de verkoop nog met 2,6 procent. „We barsten van het werk", bevestigt secretaris G. Groot van de 47 leden tel lende vereniging van autogas-inbouw- specialisten (AGIS). Dat leidt tot veel overuren en oplopende wachttijden. „We kwamen uit een diep dal", aldus Groot. Hij denkt dat het met name parti culieren zijn die een gasinstallatie laten inbouwen. „Die kunnen het snelst rea geren. Maar we zien ook meer bestellin gen vanuit de leasemarkt." Manager operations W. Joosse van Vi- alle, in Nederland een van de grootste fabrikanten van autogasinstallaties, laat weten inmiddels twintig tot dertig pro cent meer installaties te verkopen. Daar mee is ook voor zijn bedrijf 1 mei een trendbreuk die iets te vroeg komt. Vorig jaar was een heel slecht jaar met een dieptepunt van 24.000 nieuw verkochte installaties. In Nederland is een zestal fabrikanten van autogasinstallaties die door export hebben kunnen overleven. In 1991 re- kerde een voordeel kan hebben van honderden tot soms dui zenden guldens per jaar. Sinds 1990 is het aantal be keuringen voor doorrijders na een ongeval met ruim tachtig procent gestegen. Vorig jaar werden er meer dan 70.000 van dergelijke bonnen uitgeschre ven. Het 'verlaten van de plaats van het ongeval' (zoals het doorrijden officieel heet) staat op de vierde plaats op de rang lijst van meest uitgeschreven bekeuringen. Alleen inbraken, diefstallen en vernielingen sco ren hoger. RUSWUK ANP-AFP Beeld van de blokkade bij de grensovergang van Luxemburg met Frankrijk (A35). De actievoerders eisen van de ministers van transport in de EU-landen betere werkomstandigheden. foto afp mehdifedouach te komen, ook al omdat op de snelweg van Trier naar Luxem burg politiemensen bestuur ders attent maakten op de blok kade. Ook op de Duitse wegen richting Luxemburg worden fi les gemeld. De blokkade vindt plaats in verband met de vergadering van Europese transportminis ters die vandaag in Luxemburg wordt gehouden. De actievoer ders eisen van de ministers van transport maatregelen om de werkomstandigheden van ver voerders te verbeteren. Het gaat onder meer om een betere rusttijdenregeling. Een andere eis betreft maatregelen tegen de inzet van chauffeurs uit landen buiten de EU. Het gaat vooral om chauffeurs uit Roemenië, Bulgarije en Polen, die tegen een veel lagere belo ning vracht vervoeren binnen Europa. De ondernemersorganisatie Transport en Logistiek Neder land (TLN) verwacht geen al te grote problemen als gevolg van de actie. Vrachtwagenchauffeurs blokke ren sinds half tien gisteravond de grensovergangen met Luxemburg. De blokkades zijn vandaag blijven staan tot begin van de middag. De Nederland se vakbonden steunen de actie, waaraan naar schatting onge veer vijfhonderd chauffeurs meedoen. Volgens CNV-be- stuurder W. Ramakers doen on geveer zeventig Nederlandse chauffeurs mee. De actie is georganiseerd door de Europese Federatie van Vrachtvervoerders (ETF). Een woordvoerder van de federatie zei gisteren dat alle toegangs wegen tot Luxemburg vanuit Duitsland, België en Frankrijk worden geblokkeerd. Vrachtwa gens kunnen er niet meer door. Personenauto's kunnen de grens wel over. In Frankrijk zijn de grens overgangen in Lotharingen ge blokkeerd. in België stond al kort na het begin van de actie vier kilometer file. In Duitsland lijkt de actie langzaam op gang zevenaar Sombere gezichten tijdens de actievergadering gistermiddag bij British American Tabacco in Zevenaar. De bonden dreigen met acties bij de drie Nederlandse vestigingen van BAT. Inzet is een nieuwe CAO voor de in totaal dertienhonderd werknemers. De bonden hebben de di rectie een ultimatum gesteld dat woensdagmiddag twaalf uur afloopt. Om acties te voorkomen moet de directie binnen die periode voorstellen van tafel halen die FNV Bondgenoten hekelt als 'verslechteringen'. Zo wil de directie volgens de vakbond drastisch snijden in het systeem van persoonlijke toeslagen. Verder koerst de top van het bedrijf aan op een regeling voor overuren die volgens de bonden niet door de beugel kan. BAT heeft vestigingen in Amsterdam en Zevenaar. Zevenaar is met circa duizend werknemers de grootste. foto gpd cees mooij Ook onderzoek naar andere banden van Firestone-fabriek langs in de Verenigde Staten 6,5 miljoen banden terug die Ford standaard had gemonteerd on der de terreinwagen Explorer. Bij ongelukken met auto's die op deze banden reden, zijn sinds 1991 101 mensen omge komen. Het is niet bekend hoeveel van de betreffende banden zijn geproduceerd. Ze zitten in de Verenigde Staten standaard op diverse auto's van de merken Ford en General Motors. WASHINGTON ANP-AP De Amerikaanse verkeersauto- riteit NHTSA gaat ook onder zoek doen naar een ander type banden van Firestone voor lich tere vrachtwagens. Bij NHTSA zijn 169 incidenten gemeld met betrekking tot deze banden van het type Steeltex, waarbij twee doden vielen en twaalf gewon den. Firestone, dochter van het Ja panse Bridgestone, haalde on- Fabricage Sony gaat mogelijk naar Europa ruswuk anp Het Japanse electronicaconcern Sony is wegens de dure yen van plan de productie van geadvan- ceerde consumentenproducten van Japan naar Europa te ver plaatsen. Dat meldde de Britse zakenkrant The Financial Times zaterdag. Kunitake Ando, de president van Sony maakte het plan be kend. Hij zei dat de zwakte van de euro tegenover de yen de winsten van het concern op zijn vitale Europese markten drukt. De Europese omzet van consu mentenproducten van Sony in lokale valuta ging weliswaar met 25 procent omhoog, maar omgerekend in yens was er sprake van een stagnerende omzet. Europa was in het eerste kwartaal van het lopende boek jaar goed voor circa 25 procent van de totale omzet en winst van Sony. „De enige manier om de huidige situatie het hoofd te bieden, is de lokale productie in Europa te verhogen", aldus An do. den er in Nederland 650.000 auto's op gas rond en werden er 85.000 installaties verkocht. Sindsdien ging het zwaar bergafwaarts. „We hopen dit jaar uit te komen op 36.000 nieuwe installaties", vertelt woordvoerder B. Valkenburg van BK Autogas, met een derde van de afzet de grootste leverancier van autogas in Nederland. Er rijden nu 330.000 auto's op gas rond en Valkenburg hoopt dat dit aantal eind van het jaar weer tot 340.000 zal zijn aangegroeid. Uiteindelijk wil de branche terug naar 70.000 tot 80.000 nieuwe gasauto's per jaar waardoor uit eindelijk weer tien procent van het tota le wagenpark op gas gaat rijden. „Met een dusdanig laag omslagpunt van 13.000 kilometer moet dat te bereiken zijn", meent Valkenburg. Naam: Marja Wagenaar Leeftijd: 40 Burgerlijke staat: vrijgezel Kinderen: geen Auto: Lancia Kappa Hobby's: koken, paardrijden, reizen, lezen den haag janneke willemse De witte 'slakkenhoed' van PvdA-Tweede-Kamerlid Marja Wagenaar viel erg op tussen de hoofddeksels op Prinsjesdag. Wagenaar vond de hoed 'sober, een tegenwicht voor de miljar denregen'. Ze reed langs een paar etalages en had de juiste al gauw te pak ken. „Binnen twee minuten heb ik hem gekocht. Ik ga abso luut geen uren winkelen, daar heb ik geen tijd voor." Over haar laatste aankoop deed de volksvertegenwoordiger een stuk langer. Eind juni kocht ze voor 900 gulden een 4-seizoe nen donzen dekbed. „Dat had ik jaren eerder moeten doen. Gek, hoe je soms zo zuinig kunt zijn. Zo'n dekbed waar je dage lijks plezier van hebt koop ik niet, maar over een hoed doe ik niet moeilijk." Het beste dat Wagenaar ooit ge kocht heeft is haar Quooker, een kraantje waar direct kokend water uitkomt. „Echt fantas tisch voor een theeverslaafde zoals ik. Binnen twintig secon den heb ik een verse pot thee." Pasta koken gaat ook een stuk sneller als het water al kookt. Het apparaatje, dat naast de spoelbak is gemonteerd, kreeg een energiezuinigheidsprijs. Wagenaar kocht het een jaar geleden voor 1.300 gulden. Vorig jaar oktober kocht zij 'een futuristische telefooninstalla tie'. Met de Ericsson 260 zou ze overal in huis draadloos kun- tl sir -»i FOTO ED VAN OUDENAARDEN nen bellen. Maar de uitgave van 1175 gulden was 'een ramp'. Het ingebouwde antwoordap paraat bleek op afstand af te luisteren, maar alleen via heel speciale telefoons die bijna nie mand in Nederland heeft. „Ik heb mijn oude antwoordappa raat er maar weer naast gezet". Wagenaar kocht vijf telefoon toestellen bij de centrale, voor elke kamer één. „Leek me han dig, dan hoefde ik nooit meer naar de telefoon te rennen." Maar met drie van de vijf toe stellen is wat mis. Bovendien klopt de gebruiksaanwijzing niet. „Ik denk altijd eerst dat het aan mij ligt, maar het is ge woon een vreselijke miskoop." Aandelen heeft zij niet. „Maar binnenkort ga ik mijn huis ver kopen en dan moet ik van mijn bank aandselen kopen." Het geld zal netjes belegd worden in fondsen die de bank voor haar uitzoekt. „Ik wil er geen enkele bemoeie nis mee hebben. Als Kamerlid moet je daar uiterst zorgvuldig mee zijn. Maar het is natuurlijk een luxeprobleem, dat ik kan nadenken over beleggen." Wagenaar heeft een heel prakti sche geldtip, uit eigen ervaring. Bij het opknappen van haar nieuwe huis maakte de aanne mer een foute berekening. „Let bij een totaalofferte op hoeveel BTW er gerekend wordt. Dat mag op schilder- en stucwerk maar zes procent zijn en geen 17,5 procent, als je huis ouder is dan vijftien jaar."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7