EU-missie Molukken verhinderd Geweld is gevolg van Baraks gebrek aan moed Buitenland Dode bij nieuw ongeluk in Griekse wateren Grootmachten dingen naar India's hand Suriname wil wel geld van Nederland, maar niet tot elke prijs MAANDAG 2 OKTOBER 2000 Vissersboot zinkt: dode en vermisten dublin Voor de Ierse westkust is gisteren tijdens een storm de Franse visserboot L'An Orient gezonken. Het stoffelijk over schot van een van de opvarenden is gevonden. Zeven andere zeelieden worden nog vermist. De vermisten zijn van Portugese, Franse en Ierse afkomst. Een helikopter van de Ierse kustwacht heeft drie opvarenden gered. Massale ontsnapping in Duitsland berlun Uit een gevangenis in het Duitse Wilhelmshaven zijn gisteren negen Oost-Europese gevangenen ontsnapt. Ze over meesterden twee bewakers, stalen hun auto's en ramden het gevangenishek. Kort daarna lieten ze de auto's leeg achter. De negen zijn nog voortvluchtig. Ook ontsnapping in Georgië tbilisi Zeker twaalf gevangenen zijn er gisteren in geslaagd via een zelf gegraven tunnel uit een gevangenis in Georgië te ont snappen. De dertig meter lange tunnel ligt onder het gevange nishospitaal, aldus een woordvoerder van de inrichting. Onder de ontsnapten zijn twee nationalistische leiders en een voorma lig minister van financiën. De laatste zou eerder een moordaan slag op president Sjevardnadze hebben beraamd. Werklozen ingezet bij mensensmokkel londen Internationale criminele organisaties hebben een nieuwe manier gevonden om vluchtelingen het Kanaal over te zetten. Ze huren werkloze Britse jongeren die vluchtelingen in bestelbusjes naar Groot-Brittannië vervoeren. De jongeren krij gen per 'vracht' ongeveer 250 gulden, zo meldde de Britse krant The Times zaterdag. Vanavond gaat de klok een uur terug. De daluren beginnen een uur eerder. Ging voorheen het daltarief om acht uur in, vanaf vandaag belt, faxt of internet u al vanaf zeven uur 's avonds tegen het voordelige tarief. Met VoordeelNummers is dat binnen de regio 2,7 cent en buiten de regio 4 cent per minuut. Binnen de regio.blijft uiteraard het nog voordeligere weekendtarief géiden. Starttarief met VoordeelNummers: 9 ceni Veerboten massaal uit de vaart ATHENE AP-AFP-DPA In Griekenland is gisteren op nieuw een passagiersschip ge zonken na op een rots te zijn gevaren. Hoe dat kon gebeuren, is nog niet bekend. Een passa gier, een 82-jarige Amerikaan, overleed na het ongeluk aan een hartaanval. De overige 37 opvarenden, dertig passagiers en zeven bemanningsleden, zijn gered. Het was het derde ongeluk met een Grieks schip in zes dagen. Het gisteren verongelukte houten jacht Zeus III zonk bij het eiland Naxos. De passagiers waren 27 Amerikanen, een Duitser en vier Grieken. Het dodental van de ramp met de Express Samina, die vo rige week dinsdag zonk bij het eiland Paros, is opgelopen tot 76. Duikers vonden zaterdag twee lichamen in het gezonken schip. De autoriteiten vermoe den dat zich in het wrak nog twaalf lichamen bevinden. Afgelopen donderdag liep buiten de haven van Naxos op nieuw een veerboot aan de grond. De 1.081 passagiers ble ven ongedeerd. Het Griekse ministerie van scheepvaart heeft met ingang van gisteren 65 veerboten uit de vaart genomen. Het gaat om 56 van de 470 veerboten voor bin nenlandse verbindingen en ne gen van de 49 die op internatio nale routes varen. De schepen mogen pas weer uitvaren als ze voldoen aan de uit 1998 stam mende Europese richtlijn voor veiligheid. Als de reders niet binnen drie weken de vereiste aanpassingen uitvoeren, raken ze hun vergunning kwijt. Reddingswerkers met een rubber boot inspecteren het wrak van de Zeus III. foto ap NEW DELHI HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Plotseling lijkt iedereen vriendjes te wil len worden met India. Tien dagen gele den zei de Amerikaanse president Clin ton in Washington tegen de Indiase pre mier Vajpayee dat hij 'erg houdt van Indi aas eten'. Vandaag is de Russische presi dent Poetin begonnen aan een driedaags bezoek aan New Delhi. Naar eigen zeg gen is hij 'de beste en dierbaarste vriend van India'. Mooie woorden, maar het gaat natuur lijk om geld en invloed. Elf jaar na de val van de Berlijnse Muur komt ook India er langzamerhand achter dat de Koude Oor log voorbij is. Dat leidt tot een ware stoe lendans tussen voormalige vrienden en vijanden. Vroeger was alles simpel. India werd geleid door de Congres Partij en was een van de stuwende krachten achter de Be weging van Ongebonden Landen. Als 'links' land had India veel meer op met de Sovjet-Unie dan met de Verenigde Staten. Net als Moskou had New Delhi een weinig hartelijke relatie met Peking. De vriendschap met Moskou heeft er toe geleid dat ook nu nog tachtig procent van India's wapenarsenaal van Russische makelij is. Belangrijk voor New Delhi was ook de steun die de VS gaven aan India's aartsvijand-Paklstaiv tijdens het bewind van generaal Zia ul-Haq. Hierdoor was de band Delhi-Washington er een van wan trouwen en soms openlijke vijandschap. Maar dat is nu allemaal anders. India heeft sinds drie jaar een nieuwe, rechtse regering. Die realiseerde zich dat Rusland na de val van het communisme een min of meer stuurloos schip is geworden. In zetten op de VS, de enig overgebleven su permacht, was de enige keus die India restte. Alleen al door de reusachtige bevolking ging ook de rest van de wereld zich voor India interesseren. Terwijl de meeste lan den tot voor kort volledig gefixeerd en verlekkerd keken naar China met zijn af zetmarkt van 1,3 miljard mensen, is men zich gaan realiseren dat India met een miljard zielen toch ook niet niks is. De Indiase economie groeit jaarlijks met zeven procent, velen spreken Engels en met name de IT-industrie heeft een enorme vlucht genomen. India is veel toegankelijker dan China en er is geen ge doe met mensenrechtendiscussies of een in principe vijandige communistische partij. Begin dit jaar kwam Clinton dan ook naar India. Tevoren hadden de Amerika nen al duidelijk gemaakt dat hun steun aan Pakistan tanende is. Inzake de tussen Pakistan en India fel omstreden regio Kashmir heeft Washington nu laten we ten dat het meer aan de Indiase dan aan de Pakistaanse kant staat. In New Delhi telt weegt dat zwaar. De nieuwe vriendschap met de Ameri kanen werd twee weken geleden beves tigd toen India's premier Vajpayee een bezoek bracht aan de VS. Niet alleen ont moette hij Clinton verscheidene malen, ook mocht hij het Congres toespreken, iets dat maar weinig buitenlandse leiders is vergund. In India wordt al enthousiast gespro ken van een 'nieuwe as Delhi-Washing- ton'. Het enige probleem is dat Washing ton het maar niets vindt dat India twee jaar geleden kernproeven heeft gedaan. Maar volgens insiders is dat op lange ter mijn geen probleem. De Russen is dit alles natuurlijk een doorn in het oog. Vandaar dat Poetin heeft besloten de wat verwaarloosde con tacten met India snel aan te halen. Vajpa yee is nauwelijks terug uit Washington of Poetin staat al op de stoep. De Russische president wil de Indiërs met name over halen om Russische wapens te blijven ko pen. Zo zal tijdens het bezoek het con tract worden getekend over de Indiase aanschaf van 22 MlG-29's. Ook heeft Po etin duidelijk gemaakt dat hij zeer pro-In dia is in het conflict met Pakistan. Bij dat alles zijn de Indiërs de lachende derde. Al dat geflirt van Washington en Moskou brengt New Delhi in een nieuwe en luxueuze positie. DPA Deutsche Presse Agentur CPD Cea 1 I Gevaar zou te groot zijn Diplomaten van landen van de Europese Unie gaan voorlopig niet naar de Molukken om poolshoogte te ne men op de door burgeroorlog geteisterde eilandengroep. De Indonesische regering verhinderde afgelopen week einde om 'veiligheidsredenen' het vertrek van de EU- missie. Een nieuwe datum is niet vastgesteld, zo heeft de Europese Commissie bevestigd. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het uitstel is een tegenvaller voor minister Van Aartsen van buitenlandse zaken, die zich zeer heeft ingezet voor het stu ren van de EU-waarnemers. Van Aartsen is 'teleurgesteld en bezorgd' dat de missie - als het er nog van komt - slechts zal bestaan uit diplomaten van de EU-trojka Finland, Frankrijk en België. „Nederland maakt zich sterk voor een zo breed moge lijke afvaardiging", aldus de mi nister. Vorige maand meldde de be windsman niet zonder trots dat hij zijn Indonesische ambtge noot Shihab ervan had over tuigd EU-diplomaten tot de Molukken toe te laten. Frankrijk zou, als tijdelijk EU-voorzitter, de groep waarnemers leiden. Ook Nederland, Groot-Brittan- nië, Spanje, België, Portugal en Denemarken zegden hun me dewerking toe. De missie had in het week einde moeten vertrekken, maar afgelopen vrijdag trok de Indo nesische vice-president, Mega wati Soekamoputri, de toe stemming voor het bezoek in tijdens een gesprek met de EU- trojka. Megawati zei de veilig heid van de EU-diplomaten niet te kunnen garanderen. De waarnemers zouden de veiligheidssituatie en de huma nitaire behoeften op de Moluk ken moeten onderzoeken. Afge lopen jaar zijn zeker vierdui zend mensen omgekomen door geweld op de eilandengroep. Nog vorige week vielen tiental len slachtoffers op het eiland Ambon. Het Haagse ministerie van buitenlandse zaken benadrukt dat 'uitstel nog geen afstel' be tekent. Omdat 'veiligheidsrede^ nen' een rekbaar begrip zijn, verwachten Brusselse diploma ten niet dat de waarnemers op korte termijn alsnog naar de Molukken kunnen. Een gesprek tussen de Nederlandse regering en de Molukse regering in bal lingschap ging vorige week ook al niet door. Afgelopen vrijdag - liet premier Kok weten dat hij van de Molukse gesprekspart ners niet meer had vernomen. MANILLA Rtr-DPA Twaalf gijzelaars Filipijnen aan rebellen Abyu Sayyaf ontsnapt een Amerikaan en drie Ma- leisiërs vast. De Amerikaan, Jef frey Schilling, zou door de re bellen zijn overgebracht naar Basilan, een eilandje niet ver van Jolo. De Filipijnse marine heeft een blokkade rond Jolo gelegd, juist om ontsnapping tegen te gaan. Twee weken geleden begon het Filipijnse leger een groot of fensief tegen Abu Sayyaf. Twaalf Filipijnse gijzelaars zijn vandaag op het eiland Jolo ont snapt aan de rebellengroep Abu Sayyaf. Dat heeft een woord voerder van het Filipijnse leger gemeld. Het gaat om evangelis ten. Ze zaten sinds juni in gijze ling en namen Vandaag tijdens gevechten tussen militairen en rebellen de benen. De rebellen houden nu nog TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Ondanks het vredesproces woedt het Israëlisch-Palestijnse conflict voort met een uitzicht loze voorspelbaarheid. Uit angst voor politiek gezichtsver lies blijven de partijen weigeren hun gedrag fundamenteel te wijzigen. De onrust in de bezet te gebieden van de afgelopen dagen is daarvan het zoveelste bewijs. ïsraëls rechtse oppositieleider Sharon had nooit de gelegen heid moeten krijgen met zijn politieke aanhang op de Tem pelberg te verschijnen. Maar premier Barak, gevangen in een onmogelijk ideologisch concept en met vervroegde verkiezingen in het verschiet, kon niet de moed opbrengen het provoce rende bezoek vorige week te verbieden. De extreme gevoeligheid van de kwestie van de Tempelberg, in het Arabisch de Haram a-Sha- rif, is vele malen eerder geble ken. In het najaar van 1996 sloeg de toenmalige Likud-pre- mier Netanyahu alle waarschu wingen in de wind. Hij gaf toe stemming voor de opening van een nieuwe uitgang van een ar cheologische tunnel, aan de rand van het plateau. De Pales- tijnen verklaarden die daad tot een aanslag op de Haram a- Sharif en daarna namen de ge beurtenissen hun onvermijde lijke gang. Het begon met het gooien met stenen op de berg en het eindigde met massale pnrust in de door Israël bezette gebieden. Meer dan zestig Pa- festijnen en twaalf Israëlische soldaten vonden de dood. be Tempelberg is als de spreek- oordelijke porseleinkast en oor olifanten is geen plaats. De aatste die zich er had moeten ertonen, is Sharon. Deze op ïjn zachtst gezegd omstreden oliticus is voor de Palestijnen e verpersoonlijking van Ara ieren-haat. Het was Sharon ie in 1982, tijdens ïsraëls inva- ïe in Libanon, passief bleef oen Libanese Falangisten hui-, hielden in de Palestijnse luchtelingenkampen Sabra en hatilla. remier Barak wist welke risi- o's Sharons bezoek aan de empelberg inhield. Toch bood ij de Likud-leider de mogelijk heid om, onder politiebegelei ding, in de voetsporen te treden van Netanyahu als uitlokker van geweld. Barciks toegeven was een direct gevolg van de ambivalente Isra ëlische politiek ten aanzien van Jeruzalem. Sinds 1967 handelt Israël alsof het soevereiniteit bezit over 'de ondeelbare en eeuwige hoofdstad'. In de Oslo akkoorden besloot Israël ak koord te gaan met onderhande lingen over de toekomstige sta tus van de stad, daarmee in fei te toegevend dat het er de be zettende mogendheid is. Barak zit nu met het probleem dat hij voor eigen volk, en zeker de rechtse oppositie, moet doen alsof Israël soevereine macht heeft over heel Jeruza lem. Aan de andere kant moet hij de Palestijnen en de rest van de wereld doen geloven dat over de toekomst van de stad te praten valt. Had Barak besloten Sharon niet toe te laten op de Tempelberg, dan was hem in Israël verweten dat hij onder Palestijnse en in ternationale druk de 'soeverei niteit' bij voorbaat heeft opge geven. Hij besloot daarom toe te geven, in de valse hoop dat de Palestijnse reactie wel zou meevallen. De rest was voorspelbaar. Net als in 1996 had de Palestijnse president Arafat er geen enkel politiek belang bij de Israëli sche provocatie te negeren. En dus keek zijn politiemacht toe - en deed hier en daar actief mee - toen de onlusten uitbraken. Als het verder verloopt zoals in 1996, dan zal het geweld de ko mende dagen afnemen naar mate de Palestijnse politie ac tiever ingrijpt. De belangrijkste vraag - Heb ben de onlusten gevolgen voor de vredesonderhandelingen? - laat zich moeilijk beantwoor den. Dat komt vooral doordat niemand precies weet waarover de partijen het op dit moment eens zijn. Als ze echt dicht bij een akkoord zijn, dan zal het ef fect van het geweld van de afge lopen dagen klein zijn. Maar als de standpunten nog ver uiteen liggen - en dat is waarschijnlij ker - dan zal het geweld bijdra gen aan een verdere vertroebe ling van de sfeer in het toch hl zo moeizame overleg. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse president Vene- tiaan presenteert vanavond de begroting voor komend jaar aan het parlement. Met span ning wordt afgewacht hoe mi nister Hildenberg van financiën denkt te bewerkstelligen dat het land 2001 overleeft, terwijl er vrijwel geen cent in kas is en de schulden torenhoog zijn. Voor de Nederlandse minis ter van ontwikkelingssamen werking, Herfkens, die later de ze maand Paramaribo bezoekt, zal de begroting een eerste in dicatie zijn voor de manier waarop de Surinamers denken hun problemen op te lossen. Suriname wil vooral veel Ne derlands geld, maar Den Haag stuurt liever eerst een legertje deskundigen om orde op zaken te stellen. Zodat er met de res terende 540 miljoen gulden uit de in totaal 3,5 miljard gulden die Suriname ooit zijn toege zegd iets goeds gebeurt. De janboel binnen het Suri naamse overheidsapparaat is niet te overzien. Daarom is het nogal opmerkelijk dat de rege- ring-Venetiaan toch met een begroting komt. Wel ligt het voor de hand dat de cijfers de komende maanden herhaalde lijk zullen moeten worden bij gesteld. Voor Herfkens, die van 12 tot en met 14 oktober in Pa ramaribo is, wordt het een hels karwei om door de bomen het bos te blijven zien. Dat politiek Den Haag niet van plan is- om direct de portemonnee te trek ken, is wel duidelijk. Want van de bijna drie miljard gulden die sinds 1975 in Suriname zijn ge pompt, is vandaag de dag nau welijks enig resultaat zichtbaar. Alles wijst erop dat de pro jecthulp weinig zoden aan de dijk heeft gezet. „Te ondoor zichtig", noemt een deskundige in Paramaribo deze wijze van Hollandse steun. „Er zal moe ten worden overgestapt op pro grammahulp, waarbij hele sec toren moeten worden onder steund en niet slechts één facet. Deskundigen uit Nederland zullen worden ingezet op be paalde ministeries en instanties om deze te versterken en goed op te bouwen." Het geld dat wel naar Surina me vloeit, zal, als het aan Ne derland ligt, zijn weg vinden via gerenommeerde instanties als het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. Die moeten zorgen voor de controle op de manier waarop het geld wordt besteed. Dat staat haaks op de ideeën die daarover in Suriname be staan, zo blijkt uit de woorden van minister Raghoebarsing van planning en ontwikkelings samenwerking. „Ik wil niet door het IMF in een bepaalde positie worden gedwongen. Tij dens de eerste regering-Vene- tiaan, van 1991 tot 1996, is al bewezen dat we het desnoods zonder het IMF en Nederlandse ontwikkelingshulp afkunnen." Raghoebarsing: „We gaan niet bedelen om het geld. We willen meer begrip en minder eisen. Het is hinderlijk dat in de loop der jaren het idee is ont staan dat Suriname altijd geld heeft geëist en het verkeerd heeft besteed. Toen Bouterse in 1980 de macht greep, kreeg hij een blanco cheque van vijfhon derd miljoen gulden. Dat was toch een flinke miscalculatie van Nederlandse kant." Raghoebarsing voorziet over twee weken pittige gesprekken met zijn collega Herfkens. De bewindsvrouw stelt zich op het standpunt dat alle ontwikke lingslanden die hulp willen krij gen, moeten voldoen aan crite ria van goed bestuur en goéd beleid. Dus ook Suriname. Vol gens haar Surinaamse collega is dat echter een inbreuk op arti kel 14 van het verdrag dat in 1975 werd gesloten ter gelegen heid van de onafhankelijkheid van Suriname. Daarin is vastge legd dat Suriname een bevoor rechte positie heeft in het stel sel van internationale relaties dat Nederland onderhoudt. „Ik wil alleen onderhandelin gen voeren als het verdrag op tafel ligt", aldus Raghoebarsing. „Ik geloof er namelijk nier^Th om buiten het verdrag om za ken te doen. Ik zal Herfkens er op wijzen dat, als ze Suriname en Kenya op één lijn blijft zet ten, ze in feite het verdrag wil opzeggen." Sinds 1997 is Flerf kens de eerste Nederlandse mi nister die naar Suriname reist. In november van dat jaar werd de relatie tussen beide landen door toenmalig president Wij denbosch eenzijdig bevroren. Als reactie daarop draaide Ne derland de geldkraan dicht Herfkens zal in Paramaribo vooral oriënterende gesprekken voeren. Op basis daarvan zal Den Haag vervolgens besluiten of en hoe de hulp kan worden hervat. Tommy Soeharto meldt zich niet voor gevangenis Op de televisie, waarvan deze foto's stammen, was in het weekeinde te zien hoe Jamal al-Dura en zijn twaalf jaar oude zoontje Mohammed Jamal zaterdag in doodsnood verkeerden. Ze belandden zaterdag tus sen schietende Israëliërs en Palestijnen in joodse nederzetting Netzarom in de Gazastrook. Schuilend achter een vat probeert al-Dura zijn zoon te beschermen. Op de tweede foto wenkt de vader naar de schutters. Se conden laten wordt zijn zoon dodelijk getroffen, terwijl de vader zwaargewond raakt. foto ap JAKARTA Rtr Tommy, de jongste zoon van de Indonesische oud-president Soeharto, heeft vandaag het be vel genegeerd om zich te mel den voor het uitzitten van een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens corruptie. De 37-jarige Hutomo ('Tom my') Mandala Putra werd op 22 september door het rechtshof tot de straf veroor deeld, nadat een lager hof hem had vrijgesproken. Het hoogge rechtshof stelde dat Tommy zichzelf met miljoenen over heidsgeld had verrijkt bij een transactie in 1997, toen zijn va der nog aan de macht was. In plaats van zichzelf bij het openbaar ministerie te melden, stuurde Tommy vandaag drie advocaten om te praten over hetzij hoger beroep, hetzij een schuldbekentenis, waarna Tommy president Wahid om gratie zou vragen. Een van de advocaten zei dat Tommy niet was komen opdagen omdat hij geen afschrift van het vonnis had ontvangen. Het openbaar ministerie in Jakarta liet weten dat Tommy nu een dagvaarding krijgt om zich woensdag te mei den.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5