Als tics en obsessies de baas over je spelen Oceanisch licht op Alzheimer Gezondheid De patatzak Stress door hormoontekort Gel neemt werk van tandartsboor over IDAG 2 OKTOBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-5150261 et gaat goed met meneer Van Loon. Op hoge leeftijd pont hij nog zelfstandig, samen met zijn vrouw. Dank zij i zorg van hun dierbare dochter, die hen dagelijks ver- rgt, en de steun van de twee andere kinderen, kunnen het thuis redden. Dat zorgt ervoor, dat ze ook in hun gelijkse ritme blijven. Ze wonen al vijftig jaar in hun lis. „Onze kinderen zijn hier geboren", vertelt hij. „Mijn duw wordt weliswaar wat vergeetachtig, maar juist alle igen van vroeger blijven in stand. Omdat we het huis •t veranderd hebben, weet ze de weg. De buren gaan en men, maar met enkele mensen hebben we nog steeds ed contact. Het is een weldaad dat we zo oud mogen jrden." ivredenheid is zijn kenmerk, hij klaagt werkelijk nooit, laar nu heeft hij wel een lichamelijk ongemak. „Mijn »eten worden de laatste tijd zo dik", vertelt hij. „Ik kan oeilijker lopen, en dat is wel erg lastig. Heeft u daar iets lor?" s hij zijn broekspijp optilt, zie ik het al. Zijn sokken ma in striemen in zijn onderbeen, en de enkels hangen wat rer de schoen heen. „Dat is inderdaad lastig. Heeft u het jk benauwd?" Dat is ook een beetje het geval. Ik kan er iet helemaal van op aan, hij is een man die niet gauw aagt. Bij zorgvuldige inspectie vallen zijn spataderen op, ie als dikke strengen op zijn onderbeen lopen. Ook is zijn [iderbeen iets donkerder verkleurd aan de binnenzijde (n de enkel. vraag hem hoe lang hij klachten heeft. „Al een poosje, pkter. Maar ik dacht dat dat van het zoute eten kwam. Ik eet al jaren dat ik zuinig moet zijn met zout, maar ik kan ?t niet laten. Ik vind het heerlijk om wat hartig te eten. laar ik heb dat zelf een paar weken geleden geminderd, ndanks dat blijven mijn benen dik." leneer van Loon heeft veneuze insuffïciëntie. Dat wil »ggen, dat de kleppen van zijn aderen niet meer opti- laal functioneren, waardoor zijn hart moeite heeft het pcht uit de benen naar het hart terug te pompen. Dat is [n kwaal die voorkomt bij mensen op hogere leeftijd, !aar die we ook zien na een zwangerschap of bij mensen et een staand beroep. Berucht zijn de open benen van vrouwen die hele dagen achter de toonbank stonden, nder goede bescherming of zitpauzes. Vroeger was de jiige remedie zwachtelen, tot de plek aan de binnenzijde in de enkels weer dicht ging. Dat ontwrichtte de zaak en et gezin, financieel was het lang niet gemakkelijk daar m oplossing voor te vinden. Dus werd er een beetje ge- oemeld met de rust, en de klant toch maar weer gehol- en. roeger was het maar pappen en nathouden, maar nu is r gelukkig een oplossing voor. Eerst worden de overtolli- e spataderen behandeld door de fleboloog, en daarna ■eunkousen aangemeten. Daardoor krijgen de weefsels eer een betere doorbloeding, waardoor er geen wondjes leer kunnen ontstaan en het zware gevoel in de benen Erdwijnt. Zo ook bij meneer van Loon. Als ik na een paar eken kom kijken, glundert hij. „Ik ga u nu ldten zien, hoe mijn kousen aantrek. Mijn dochter moet me nog wel elpen, maar het is nu een stuk eenvoudiger om de kou- En aan te trekken. Even wachten hoor, het kost even r' leneer Van Loon haalt een plastic zak te voorschijn, in de Dim van zijn been, waarin gaatjes zitten. Nadat hij zijn ousen uitgetrokken heeft, demonstreert hij me hoe het aat. Eerst gaat het zachte plastic om zijn been, en rijgt hij en plastic draad door de vetergaatjes. Daarna trekt zijn ochter de elastische kous om het gladde oppervlak heen. Iet kost nog wel kracht, dat kan hij niet alleen, maar hij an haar helpen om de kous aan te krijgen. Zodra de kous ver de helft van het onderbeen heen is, trekt hij de draad tuit. Waarna de plastic kous onder de elastische kous kan rorden uit getrokken. Vindt u het niet geweldig?", zegt hij. „Ik ben er zo mee >holpen, want het is een hele klus geweest om uit te vin- :n hoe we dat karwei moesten klaren. De thuiszorg heeft het al zo druk, die kan ik toch niet twee keer per dag laten komen om mijn kou sen aan en uit te doen. Dus hebben we de leverancier van de kousen gevraagd of hij een hulpmiddeltje had. Na wat dingen uitproberen is dit voor ons het ei van Columbus. We kunnen het nu zelf, ik ben heel blij met mijn patatzak!" MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Als hij op reis gaat maakt hij een lange paklijst waar alles op staat én een controlelijst. Koel kast dicht? Klepels klok stilge zet? Alles wordt nauwgezet af gevinkt. Hij grinnikt, wetend hoe vreemd dit overkomt. Maar hij móet het doen: het is één van de tics waarmee zich bij hem het syndroom van Gilles de la Tourette openbaart. Het is een succesverhaal, dat van Hans Eijsackers. Ouders met een kind dat soortgelijke symptomen als hij vertoont putten er hoop uit: je kunt met deze handicap wel degelijk suc cesvol zijn. Hans blonk uit op school, voltooide zijn universi taire studie, heeft een gezin, was leraar Duits en tot slot ja renlang rector van het Maascol lege in Maassluis. Maar Touret te regeert je leven. Eijsackers: „Ontspannen is er nooit bij." Zijn ouders hoorden van de art sen dat hij zwakke zenuwen had. Hans leerde leven met zijn tics en obsessies. Plotselinge bewegingen maskeerde hij door in één moeite door zijn hand door z'n haar te halen of op ta fel te tikken. Hij stond vroeg op om de verplichte vier keer z'n stropdas te strikken en ontel baar vaak opnieuw een schei ding in z'n haar te leggen. Hij was al dik in de veertig toen hij bij het tv-programma Sonja een man zag die zijn spiegelbeeld was. Hij had Gilles de la Touret te. „Ik voelde me op een verschrik kelijke manier betrapt," schrijft hij in zijn pas uitgekomen boek 'In de greep van Tourette'. Hij verhaalt hoe de aandoening zich vervlecht met je persoon lijkheid. Tourette is een erfelijke hersenstoomis waarbij neuro transmitters een rol spelen: chemische stoffen die de over dracht van prikkels tussen de zenuwcellen regelen. Tourette wordt vaak geassocieerd met het roepen van scheld- en schuttingwoorden, maar dat doet maar tien tot twintig pro cent van de patiënten. Vaak gaat Tourette samen met andere hersenaandoeningen. Eijsackers heeft ook ADHD en PDD/NOS (een gebrek aan 'so ciaal snapvermogen'). Al met al een ernstige handicap waar hij echter met veel humor en rela tiveringsvermogen over schrijft. Hij ziet zelfs voordelen: „De dingen die ik wilde bereiken heb ik eigenlijk allemaal be reikt, mede door de fixatie die bij Tourette hoort. Aan de an dere kant heeft 't me uiteinde lijk in m'n werk genekt." Omdat hij dwangmatig steeds grenzen moet overschrijden, maakte hij jarenlang enorme werkweken. Hij loodste zijn school succesvol door twee fu sies heen en kreeg uiteindelijk, in een tijd van bezuinigingen, negen miljoen gulden los voor een groot nieuw pand. Maar toen was hij ook op. Dat hij zo niet meer verder kon, besefte hij pas toen zijn psychiater vroeg: „Wat wil je liever, bloe men bij je afscheid of een graf krans?" Minderen kon hij niet, en dus werd Eijsackers uitein delijk afgekeurd. Door zijn Tourette-honger naar nieuwe prikkels zit hij alweer in zes besturen, vier maal als voorzitter. Dankzij z'n Touret te-reactievermogen tennist hij graag en goed. Maar de meeste tijd gaat op aan de Stichting Gilles de la Tourette. De be hoefte aan informatie over dit vrij onbekende syndroom is enorm. Hans en z'n vrouw Joke bemannen met anderen de in formatietelefoon. „Er zijn da gen bij dat ik laat in de middag nog in m'n ochtendjas zit," ver telt Joke. Op latere leeftijd verminderen de verschijnselen vaak. Bij Hans werd 't juist erger Toch merk ik nauwelijks iets aan je. Hoe kan dat? Hij lacht. „Ik klets graag. Als je goed luistert, hoor je dat ik op bijna elk woord de klemtoon leg. En ik maak veel gebaren tijdens het praten. Zo ontlaad ik een hoop spanning." Nederland telt zo'n 10.000 pati ënten. Eijsackers schat dat een derde van de patiënten 'een rotleven' heeft. „Relatieproble men, niet aan het werk kunnen komen. Een derde denkt dat ze zonder Tourette heel anders Charles Darwin kon niet verkla ren waarom tijdens de evolutie bepaalde organismen licht gin gen geven. Hij beschouwde het fenomeen als een onverklaar bare uitzondering op zijn theo rie van natuurlijke selectie en liet het voor wat het was. Aan de universiteit van Leuven is nu het geheim ontsluierd. De ken nis kan worden gebruikt om beschermende huidcrèmes te maken en om de ziekte van alz- heimer te bestrijden. Verscheidene dieren hebben zo hun eigen manier om licht te maken in de duisternis. Ze gloeien in een kleurenpalet van violet en blauw tot groen en fel rood. Naast gloeiwormen en vuurvliegjes is het verschijnsel bioluminescentie vooral gang baar bij zeedieren. Sommige hiervan, zoals de zeeduivel, la ten op hun huid verzamelde bacteriën het werk doen. Maar de meeste produceren echter zelf licht. Hiervoor zijn zuurstof nodig en een speciaal molecuul luciferine dat daarmee onmid dellijk reageert, waarbij fotonen vrijkomen. Het enzym lucifera- se zorgt voor de massale ontste king van alle moleculen tegelijk, waardoor een lichtflits ontstaat. „Luciferase werd tot nu gezien als kern van het systeem en zou zijn ontstaan uit oxygenasen - dat zijn andere enzymen, die al in de cel zaten en die reageren met zuurstof. Maar dat is niet logisch, want beide soorten en zymen lijken totaal niet op el kaar", meent Jean-Francois Rees uit Leuvén. Zo kan het en zym luciferase slechts een frac tie van de moleculen omzetten vergeleken met oxygenase. Rees zocht daarom de verkla ring voor het ontstaan van lichtgevende organismen in lu- Ook sommige inktvissen hebben lichtgevende eigenschappen. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER ciferine. Hij experimenteerde met een uitbundige vorm van dit eiwit, namelijk coelenterazi- ne, dat voor het eerst is geïso leerd uit de kwal Aequoria Vic toria. Dit krachtig eiwit stelt ve le oceaanbewoners in staat om te gloeien, van de exotische zeeveren tot meer gangbare pijlinktvissen. Coelenterazine is een 'simpel' ringvormig molecuul dat uit slechts drie aminozuren be staat. De meeste dieren kunnen dit eiwit niet zelf maken. "Het is als een vitamine dat ze bin nen krijgen via hun dieet", zegt Rees. "De oorsprong blijft een raadsel. Niemand weet welk or ganisme het maakt". Volgens Rees doet dit kleine ei wit uiteindelijk de bal rollen. Hij toonde aan dat de functie van coelenterazine in de loop der tijd is veranderd. Eerst zorgde het eiwit voor onscha delijk maken van vrije radica len, verbindingen die DNA en celwanden beschadigen en vrij komen als ultraviolet licht rea geert met zuurstof. Bij bloot stelling van menselijke cellen aan een fatale dosis vrije zuur- stofïadicalen zag Rees dat een minieme hoeveelheid van het eiwit al genoeg was om de cel len te redden. „Groot voordeel is dat het eiwit zo klein is. Hier door kan het heel snel in alle delen van de cel doordringen.", aldus Rees. Het eiwit heeft in de loop van laby's in ons land worden ;juni onderzocht op het syndroom. Dit adrenoge- J syndroom (AGS) is een jke hormoonafwijking van )nierschors. Mensen met jziekte missen een enzym ydroxylase) in de bijnier je aanmaak regelt van de iigrijke hormonen Cortisol dosteron. De productie le mannelijke hormonen togenen) is daarentegen matig. De test gebeurt met pgeheten hielprikje, waar- jf dagen na de geboorte iloed uit de hiel wordt af men. Het bloed wordt dan it op PKU (stofwisselings- p) en CHT (schildklierziek- ji nu dus ook op AGS. nderzoek is gebleken dat jks bij 15 tot 20 kinderen agnose AGS wordt gesteld. ?en vroege test is de afwij- veel eerder op te sporen en I te behandelen. Het is nog bekend of er kinderen aan rentuele gevolgen van de iking zijn overleden. Zon- le juiste behandeling kun- Een middagje zwembad is voor AGS-kinderen niet van gevaar ont bloot. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL nen patiënten te kampen krij gen met uitdroging of shock en in coma geraken bij koorts, ziekten of stress. Een moeder van een pas laat als AGS-patiënt onderkende doch ter vertelt, dat deze er bij de ge boorte als een normale gezon de baby uit zag. Het enige wat opviel was een nogal groot uit gevallen clitoris. Maar de artsen in het ziekenhuis waar het kind ter wereld kwam, zeiden hier niets over, zodat er verder ook niet meer op gelet werd. Toen het meisje drie was, was haar clitoris nog steeds groter dan normaal, wat begon op te val len als de peuter in haar zwem broekje liep. Haar moeder was er inmiddels aan gewend, dat haar kind zeer gevoelig was voor spanningen. „Bloednerveus werd ze van ver jaardagen, uitjes of sinterklaas. Ze kon dan echt over de rooie gaan. Toen wist ik niet waar dat vandaan kwam. Nu denk ik dat het misschien voor een deel ge legen heeft aan een cortisol-te- kort." Ze besloot haar dochter tje te laten onderzoeken. De uitslag bezorgde haar koude ril lingen. „De arts deelde me doodleuk mee dat als het kind in de afgelopen jaren ziek was geworden, ze in principe had kunnen overlijden. Ik schrok enorm, want ik was totaal niet voorbereid op zo'n medede ling." Het kind bleek het AGS- syndroom te hebben en dus een ernstig tekort aan de hor monen Cortisol en aldosteron. Cortisol is een stresshormoon dat een gevoel van fitheid ver oorzaakt, het bloedsuikerpeil stabiel houdt en het lichaam beschermt tegen gevolgen van ziekten en verwondingen. Men sen met AGS die bijvoorbeeld hun been breken en niet tijdig extra hormonen (hydro-corti- son) krijgen, kunnen in een shock geraken en in het ergste geval doodgaan. Het tekort aan het hormoon aldosteron kan leiden tot uitdroging. Aldoste ron zorgt namelijk voor een evenwichtige zouthoeveelheid die door de nieren via de urine wordt uitgeplast. Ook houdt dit hormoon de bloeddruk op peil. Inmiddels is het meisje dertien. Ze slikt al jaren medicijnen om het tekort aan beide hormonen aan te vullen. Als ze trouw haar dagelijkse hoeveelheid inneemt is er niks aan de hand, vertelt haar moeder. „Alleen als ze griep heeft, overgeeft of diarree krijgt is het oppassen geblazen. Dat geldt ook voor psychische stress. Dan heeft ze een hogere dosering hormonen nodig. Ze is eraan gewend geraakt, en de rest van ons gezin ook. Toch ben ik altijd weer blij als ze thuis komt van een middagje zwemmen. In het water heeft ze namelijk haar SOS-bandje waar alle gegevens over de ziekte op staan niet om. En er zal maar iets gebeuren..." De overmatige productie van mannelijke hormonen bij AGS- kinderen is soms al snel na de geboorte vast te stellen. Bij meisjes is de clitoris dan veel groter dan normaal. Ook kan het spleetje tussen de schaam lippen vergroeid zijn waardoor zouden leven, maar ze slaan zich ef met vallen en opstaan doorheen. En de rest leeft vrij normaal." Een nieuwe gedragstherapie leert mensen om hun meest storende tics om te buigen tot meer aanvaardbare gewoontes. Een goed medicijn is er nog niet. Sommige middelen onder drukken de tics wat, maar die hebben bijverschijnselen. „Als je redelijk functioneert kun je de medicijnen beter laten staan," adviseert hij. En: loopt 't goed, praat er dan maar niet over. Hij komt te vaak jongelui tegen die bij sollicitaties tegen een muur lopen omdat het woord Tourette is gevallen. Toen Joke Hans leerde kennen, viel haar nauwelijks iets op. „Hij humde en trok wel eens met z'n schouder, maar wie niet? Soms was het erger. Hans kon niet stoeien. Als de kinde ren hem een tikje gaven, ging hij steeds harder terug slaan." Hans: „Wij weten niet wanneer we moeten stoppen. Als ik een collega moest toespreken om dat hij iets fout had gedaan, moest ik uitkijken dat ik hem niet finaal afbrak." In gespreksgroepen op contact dagen luchten partners hun hart. Joke: „Daar roddelen we heerlijk over hoe lastig ze soms zijn. Dan zie je de nieuwkomers denken: zo vrolijk kan het dus ook..." Toch heeft Eijsackers nog steeds moeite met zijn aandoe ning. „Na afloop van een lezing zeggen mensen vaak: jij heb 't hartstikke goed verwerkt. Dan voel ik me goed. Even later loop ik buiten en zie ik dat twee mensen me nakijken. Dan denk ik: verdómme..." MARUKENUBOER» 'In de greep van Tourette', Hans Eijsackers, uitgeverij Groenoord, ISBN 90-802851 -29, 24,90. EO, Dinsdag 10 oktober, 22.25 uun 'Na de diagnose', over Gilles de la Tourette. Stichting Gilles de la Tourette, tel. 010-501.30.43. de evolutie zijn verdedigende rol ingeruild voor de productie van licht toen de zeedieren afd aalden naar grotere diepten waar ultraviolette straling min der of helemaal niet meer door dringt, aldus de Belgische bio loog. Op grotere diepten zijn zuurstof en afgeleide vormen daarvan zeer schaars. Om toch te kunnen overleven is hun stofwisseling sterk vertraagt. Hierdoor kunnen ze toe met veel minder zuurstof, maar ont staan er ook minder vrije radi calen om mee af te rekenen. „Het eiwit coelenterazine kon zijn energie ergens anders voor gebruiken. In de diepzee is het donker en dat gaf een evolutio naire aansporing tot biolumi nescentie," denkt Rees. De Belg is nu bezig moleculen samen te stellen die sterk lijken op coelenterazine en in staat zijn vrije radicalen te neutrali seren. De beste kandidaat is honderd keer zo krachtig als het natuurlijk eiwit uit de kwal. Hierdoor kan het bijvoorbeeld worden verwerkt in een zonne brandolie die de huid be schermt tegen ultraviolette stra ling. Ook kan het worden ge bruikt in huidcrèmes tegen rimpels en veroudering van de huid, eveneens het werk van vrije radicalen. Volgens Rees kan coelenterazine mogelijk helpen om zenuwziekten te be strijden. Bij de ziekte van alzheimer ont staan er in de hersenen vrije ra dicalen uit afgestorven cellen, die gezond weefsel kunnen aantasten. Gezocht wordt nog steeds naar medicijnen die dit proces kunnen vertragen of stoppen. PETER DE JAEGER» de ingang van de vagina gedeel telijk dicht zit. Daardoor is er vaak maar één opening te zien waar zowel vagina als urinebuis in uitkomen. De baarmoeder en eierstokken zijn normaal ontwikkeld. Kinderen krijgen is in principe voor vrouwen met AGS geen probleem. Meisjes met AGS ondergaan meestal vlak na de geboorte een operatie om de clitoris te ver kleinen. Op een later tijdstip is soms nog een ingreep nodig om de vagina-opening te ver groten. Bij jongens met AGS valt er uitwendig niets te zien, wat voor hen het belang van het hielprikje nog groter maakt. ANNE MARIE VAN DER KOLK De Nederlandse Vereniging voor Addison en Cushing Patiënten, waarbij het AGS-syndroom is on dergebracht, houdt op 14 oktober een landelijke bijeenkomst over AGS. Voor meer info: telefoon: 015-3699.339 of e-mail: bestuurd nvacp.spin.nl. Goed nieuws voor degenen die bang zijn voor de tand arts: de boor kan vaker on gebruikt blijven. Er is een gel op de markt die het werk van de boor overneemt. De tandarts brengt met een spuit een druppeltje van de gel - Carisolv - op het door cariës aangetaste tandweef- sel. Het druppeltje Carisolv lost deze carieuze dentine op en moet daartoe dertig seconden inwerken. Vervol gens kan de tandarts met een speciaal haakje het op geloste dentine weghalen, waarna de vulling kan wor den aangebracht. Tandarts Aad van Luijk schreef over de toepassing Carisolv in het Nederlands Tandartsenblad een en thousiast artikel. Hij deed er in zijn eigen praktijk enkele maanden ervaring mee op. Van Luijk vindt het een 'mooi moment' als de pati ent nadat de gel zijn wer king heeft gedaan en het aangetaste dentine is verwij derd informeert 'wanneer de benadeling nu eindelijk eens gaat beginnen'. De mededeling: 'boren hoeft deze keer niet' klinkt dan heel ongeloofwaardig en bij het verlaten van de praktijk is de patiënt nog altijd on der de indruk van deze nieuwe manier van primitief werken, aldus Van Luijk in het tandartsenvakblad. Het is de tandarts opgeval len, dat ook de niet-angstige patiënten aangenaam ver rast waren door de stille en pijnloze behandeling. Voor hun gevoel duurde de be handeling met de gel en de haakjes ook korter dan de klassieke behandeling met de boor, terwijl de nieuwe methode in werkelijkheid juist vijf minuten méér verg de. Van Luijk paste de op lossende gel aanvankelijk al leen bij kinderen toe en bij lichte gevallen van cariës, later ging hij Carisolv bijna standaard gebruiken. Hoewel hij nog wel enkele tandheeltechnische kantte keningen plaatst heeft de gel volgens de schrijver van het artikel 'alle eigenschap pen om zich een blijvende plaats in de tandartspraktijk te verwerven'. RIEN POLDERMAN De boor, de schrik van menig tandartspatiënt, is niet meer no dig als de cariësplek wordt behandeld met Carisolv. FOTO DICK HOCEWONINC PUZZEL 5teldeiwoord -min-een het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit fters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. undai|omschrijving "dierenverblijf" Antwoord zou zijn "stal", maar Md moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet len, moet blijken uit de kruisende woorden.) iiontaal: 1Genotmiddel; 4. bijna loodrecht; 7. mannetjesduif; Pfl|huw dier; 11 geleed dier; 12. pel; 13. gordel; 15. hoofddeksel; feldhospitaal; 18. gramschap; 19 tijdelijk gebruik; bonsterlapje; 22. droogveld; 25 metselspecie, jcherprechter; 28. kathedraal; 29. goedje; 31. mondrand; iealer daS na vancJaag; 34. dapper; 35. tuin. 'caal: 1 Zitje bij een café; 2. stad in Frankrijk; 3. tobbe; impeerverblijf; 5. vroeger; 6. afbreken; 8. vogel; Jnderwijzend; 12. profijt; 14 omslag; 14. gekuifde vogel; fud paard; 18. keukengerei; 20. niet gemakkelijk; 21. halsdoek; [ogelbek; 24. pakjesdrager; 26. harig; 29. teug; 30. ongevuld; riet getroffen; 33. drinkbakje. ■■■■■■■■■■■■■■Hi Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: I. Sultanaat; 9. trio; 10. Esla; II. on; 12. koe; 14. al; 15. boete; 17. ace; 19. ren; 21. abc; 22. nav; 23. bio; 25. tas; 27. patio; 30. er; 32. ten; 33. na; 34. mara; 36. clou; 38. diepblauw VERTICAAL: 1. Stola; 2. urn; 3. li; 4. toko; 5. neet; 6. as; 7. ala; 8. talon; 13. oef; 15. bebop; 16. Erato; 18. cai; 20. Eva; 23. beemd; 24. Ate; 26. snauw; 28. atap; 29. incl; 31. rai; 33. nou; 35. re; 37. la. HET WEER Bewolkt en af en toe regen Terwijl de orkaan Isaac gisteren ten westen van de Azoren zijn orkaanstatus werd ont nomen groeide in het westelijk deel van de Caribische regio Keith uit tot de gevaarlijk ste orkaan van dit seizoen. Op een eilandje voor de kust van Belize werden gisteren ge middelde windsnelheden tot 193 kilometer per uur gemeten. De orkaan veroorzaakt grote verwoestingen in het Centraal Ameri kaanse land. Bij ons geen stormgevaar op til maar het frontensysteem van de voormalige orkaan Keith dringt wel naar onze omgeving op. Daardoor krijgen we later op dinsdag, woensdag en mogelijk ook donderdag nog met enige regen of motregen te maken. Te gen het einde van de week wordt een over gang naar overwegend droog weer ver wacht. Bepalend voor het weerbeeld wordt dan een krachtig luchtdrukmaximum ten zuidwesten van Ierland. De met westelijke winden aangevoerde luchtmassa's zijn wel vochtig zodat over het algemeen de bewol king overheerst. Morgen kan het tijdens de vroege ochtend mistig of nevelig zijn. Later op de ochtend komt de zon nu en dan tevoorschijn maar in de middag neemt de bewolking toe en later gaat het van het westen uit af en toe regenen. De temperatuur loopt op naar maximaal 16-17 graden. De wind waait uit het zuidwesten en trekt langs de kust toe tot krachtig, windkracht 6. Het afgelopen weekeinde had twee gezich ten. Zaterdag was het in het oosten en noordoosten stralend weer. Op de vliegba sis Twenthe werd zowaar nog 22,5 graad gemeten. Bij ons overheerste de bewolking maar het bleef tot de avond droog. Bij Bloe- mendaal werd 19,3, op Schiphol 19,2 graad gemeten. Onder invloed van een frontale storing boven Duitsland verliep de zondag druilerig. In totaal viel er in Hoofddorp 5, op Schiphol en in Nieuw-Vennep 4 mm. Aanmerkelijk meer hemelwater in het zuid oosten van het land. Bij Venlo werd zowaar 35 mm afgetapt. De 15 graden werd daar niet gehaald, bij ons kwam het kwik op 17 graden uit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31