Leidsch Dagblad Spectaculair afscheid van beste Spelen ooit Serviërs komen Warm aanbevolen! massaal in actie tegen Milosevic £tos HSL-viaduct lijkt van de baan oqp Geweld eist bijna veertig levens Kraakactie Roma mislukt 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Arrestatiebevel Canada tegen Haagse patholoog MAANDAG 2 OKTOBER 2000 Innenland (uitenland ocktail ultuur en Kunst conomie eloof en Samenleving esprek van de Dag ezondheid blevisieprogramma's OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 16 De rubriek 'Cocktail' is terug van zomerreces Noodlanding DC9 na cockpitbrand Een DC9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Conti nental Airlines heeft gisteren een noodlanding moeten ma ken op de luchthaven van Bir mingham (Alabama) nadat er in de cockpit brand was uitge broken. Een bemanningslid liep lichte brandwonden op. Het vuur ontstond door kort sluiting. Het vliegtuig was met 147 mensen aan boord op weg naar Boston. Heidense tempel Kroatië gevonden Archeologen hebben in Zuid- Kroatië een heidense tempel ontdekt. Hij dateert waar schijnlijk uit de derde eeuw voor Christus, zo meldde het internationale onderzoeks team vanochtend. Het is het enige heiligdom van het Illyri- sche volk dat ooit is gevonden, pe ontdekking werd gedaan in een grot op 100 kilometer van |le stad Dubrovnik. De Illyriërs verspreidden zich vanuit wat nu Albanië is over de westelij ke Balkan. 'Criminelen als beesten opjagen' Criminelen moeten als wilde dieren worden opgejaagd en dan in het openbaar worden doodgeslagen. Op die manier (vil de Kenyaase minister van milieu, Nyenze, de misdaad bestrijden. Hij heeft de bevol king gisteren opgeroepen ver dachten niet meer bij de poli ce aan te geven, maar ze met een op straat te doden. Meerderheid Britse volk wil uit EU Een meerderheid van de Brit ten wil uit de Europese Unie (reden. Dit blijkt uit een van daag gepubliceerde enquête tan het Mori Instituut onder meer dan duizend Britten. Van de ondervraagden vindt 46 procent dat Groot-Brittannië de EU moet verlaten, terwijl 13 procent in de Unie wil blij ven. Slechts 22 procent van de Ondervraagden vindt dat de uro moet worden ingevoerd. lan, vrouw en baby verdronken Een man, een vrouw en hun iaby zijn gistermiddag in ilaassluis verdronken. De wa- jen waarin het gezin uit Den laag zat, belandde in de Nieu- ve Waterweg. De toedracht >an het ongeval is nog onbe- lend. 'agina 3 'roef schrappen agere no-claim Arnhemse verzekeraar terpolis probeert iets te doen an het aantal doorrijdingen a een ongeluk. Nieuwe klan- ;n krijgen de garantie dat un no-claimkorting bij een ventueel schadegeval niet ermindert. Sterpolis reageert iaarmee op het nieuws dat ién op de vijf automobilisten la een ongeluk doorrijdt. 'agina 7 VANDAAG 32 PAGINA'S Met een gigantisch vuurwerk op de Harbour Bridge sloot Sydney de Olympische Spelen af. Met een rivier van vuurwerk van 14 kilometer via Parramatta River, Homebush Bay en Darling Harbour nam Sydney op spectaculaire wijze afscheid van de sportwereld. Met het exploderen van de olympische ringen op de Harbour Bridge werden de Spe len afgesloten. Bij zijn laatste olympische optreden als voorzitter van het International Olympisch Comité (IOC) sloten de Australiërs Juan-Antonio Samaranch in hun hart. Hij gaf Sydney het felbe geerde predikaat de beste Spelen ooit. Met een groots afscheid vol muziek, show en vuurwerk vierde Australië in het bomvolle olympisch stadion deze overwinning. Samaranch treedt in juli in Moskou af als voorzitter van het IOC. „Ik had mij geen beter afscheid kunnen wensen. Ik ben trots dat ik kan zeggen dat Syd ney de beste Spelen ooit aan de we reld heeft gepresenteerd." De uitgela ten sporters waren toen al met zijn al len naar het midden van het stadion gerend. In de medaillespiegel van de 27ste Olympische Spelen eindigde Neder land op de achtste plaats. Oranje be haalde in Sydney het recordaantal van 25 plakken: twaalf keer goud, ne gen keer zilver, vier keer brons. Daar mee werden het voor ons land de succesvolste Spelen ooit. De eerste plaats was voor de Verenigde Staten (39-25-33), Rusland (32-28-28) werd tweede, China (28-16-15) derde. Gast land Australië eindigde op de vierde plaats (16-25-17). Op de slotdag van de Spelen zorgden de Nederlandse springruiters Jeroen Dubbeldam en Albert Voorn voor een ongekende apotheose. Beide debu tanten waren met slechts hoop naar Australië afgereisd en komen met in dividueel goud en zilver terug. Er moest een barrage aan te pas ko men om de winnaar aan te kunnen wijzen. Voorn koos daarin als eerste starter voor snelheid en risico. Het had hem op zijn paard Lando bijna goud opgeleverd. Op de laatste hin dernis ging het mis. Dubbeldam koos voor zekerheid. Hij hoorde De Sjiem geen enkele keer met een hoef tegen het hout klappen. Met Stephan Veen als briljante expo nent nam een gouden hockeygenera- tie in Sydney glorieus afscheid. De 30- jarige aanvoerder van het Nederlands elftal speelde met doelman Ronald Jansen (36), Jacques Brinkman (34) en Wouter van Pelt (32) zaterdag zijn laatste interland. Met een zwaar be vochten zege in de olympische finale tegen Zuid-Korea (3-3 en 5-4 met strafballen) voegde hij de zevende hoofdprijs toe aan zijn indrukwek kende erelijst. Pagina 2: Commentaar Pagina 17 t/m 20: Meer nieuws over de Olympische Spelen VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Angelina Pereira Gomes Hoe leger het leven, hoe zwaarder het op ons druk. «718° 12716° 10716° 30% 50% 20% 40% 20% 30% In verband met de 3 okto berviering is het kantoor van het Leidsch Dagblad op dins dag 3 oktober vanaf 12.00 uur gesloten. Paul de Leeuw in speelfilm Sjors en Sjimmie AMSTERDAM ANP Paul de Leeuw gaat Sjors spelen in de verfilming van de strip Sjors en Sjimmie. Theo van Gogh tekent voor de regie van deze film. Volgens een woord voerster van de productiemaat schappij van De Leeuw is de termijn waarop dat alles gaat plaatsvinden nog niet duidelijk, omdat momenteel nog een het script wordt gewerkt. Cabara- tier Eric van Sauers kruipt in de huid van Sjimmie. BOEDAPEST HANS CERTSEN CORRESPONDENT De druk op de Joegoslavische president Milosevic om af te treden, neemt verder toe. Tien duizenden Serviërs gaven van morgen gehoor aan oproepen van de oppositie om in actie te komen. Van een 'totale blokka de van Belgrado' was vanmor gen (nog) geen sprake, maar el ders in het land namen de ac ties grote vormen aan. De stad Cacak was vanoch tend geheel van de buitenwe reld afgesloten door blokkades van demonstranten. De groot ste kolenmijn van het land, de Kolubara-mijn in Lazarevac, ligt al enkele dagen stil en is bezet door het personeel. De politie heeft de mijn afgegrendeld. Di verse kleinere mijnen sloten zich vandaag bij de staking aan. Scholieren en leraren legden op duizenden scholen het onder wijs stil. Behalve vanuit Servië zelf, is ook de buitenlandse druk op Milosevic de afgelopen dagen fors toegenomen. Zelfs Belgra- do's traditionale bondgenoot Rusland, lijkt niet meer bereid het Milosevic-regime onvoor waardelijk te steunen. In een telefoongesprek met de Duitse kanselier Schroder zou de Rus sische president Poetin gisteren hebben erkend dat de winst van oppositiekandidaat Kos tunica 'een duidelijke uitdruk king is van het verlangen van het Servische volk naar demo cratische veranderingen'. Dat zou er op kunnen wijzen dat Rusland niet meer gelooft in de politieke overlevingskan sen van Milosevic, maar politie ke analisten in Moskou vonden het gisteren nog te vroeg voor die conclusie. Tal van westerse leiders rie pen Milosevic het afgelopen weekeinde opnieuw op om de weg vrij te maken voor Kostuni ca. „De overwinning van de de mocratie in Joegoslavië kan niet ongedaan worden gemaakt door een bewind dat door haar eigen burgers is verworpen", aldus de Roemeense president Constantinescu. Fleece sweater diverse kleuren maten M t/m XXL anti-pilling per stuk van 49.95 naar Israël en Palestijnen stemmen in met onderzoek Waar haal je de energie vandaan? TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël en de Palestijnen hebben vannacht ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een onderzoek naar het geweld in de bezette gebieden. Ze hebben ook beloofd alles te doen om de vijandelijkheden de stoppen. Maar voorlopig wijst niets erop dat ze haast maken. Tot en met vanochtend lieten 36 Palestij nen het leven, evenals twee Is raëlische soldaten. Het aantal gewonden wordt aan Palestijn se kant geschat op bijna 700. De onlusten begonnen don derdag na een provocerend be zoek van De Israëlische opposi tieleider Sharon aan de Tem pelberg in Oost-Ieruzalem. De toekomst van de berg is fel om streden. Zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie hebben Sharon aangewezen als verantwoordelijke voor het ge weld. Volgens de Likud-leider zelf gaat het om een al lang be raamde Palestijnse campagne. Sinds vrijdag woeden overal in de door Israël bezette gebie den ware veldslagen. Tot schrik van de regering sloeg het ge weld gisteren over naar Arabi sche steden en dorpen binnen Israëls grenzen, waaronder Na zareth. De Israëlische premier Barak heeft een paar keer getelefo neerd met de Palestijnse presi dent Arafat. Arafat zei te helpen bij het beëindigen van het ge weld. Maar Israëls minister van buitenlandse zaken, Ben-Ami, zegt harde bewijzen te hebben dat het Palestijnse bestuur en de Palestijnse politie de onlus ten orkestreren. Groenlinks gaat morgen bij het Nederlandse kabinet plei ten voor een onafhankelijk on derzoek van de Europese Unie naar het geweld. Fractieleider Rosenmöller beloofde dat giste ren in Ramallah aan de Pales tijnse leider Arafat. Pagina 5: Geweld is gevolg van Baraks gebrek aan moed Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. UTRECHT ANP Een poging van de op drift ge raakte Roma-families om een oud defensieterrein in De Bilt te kraken is gisteren mislukt. De families werden tegengehou den door tientallen politiemen sen. Volgens advocaat Olof van de Roma-families hadden krakers, die met de Roma sympathise ren, de nodige voorbereidingen voor de bezetting van het ter rein getroffen. Toen de families hun intrek in een pand wilden nemen, stond de politie al klaar. De families keerden vervol gens terug naar de plek in De Bilt waar ze vrijdag waren neer gestreken, nadat ze Utrecht hadden moeten verlaten. Van daag wordt bepaald hoe het verder moet met de huisvesting van de Roma-families. LONDEN ANP 8,9,11,12,13 17 t/m 29 15 10,31 Rijk en provincie trekken geld uit voor tunnelbak bij Hoogmade TIM BROUWER DE KONING Het viaduct bij Hoogmade, op de plek waar de hogesnelheidslijn HSL de snel weg A4 gaat kruisen, lijkt van de baan. De provincie Zuid-Holland doet morgen in een laatste bespreking een financierings- voorstel, dat de benodigde 46 miljoen voor een fraaier alternatief voor de zoge noemde pergola moet opleveren. Voor die verdiept aangelegde tunnelbak betaalt het Rijk 35 miljoen en moeten de gemeenten Jacobswoude, Leiderdorp en Alkemade met de provincie de resterende 11 miljoen gulden op tafel leggen. Voor het eerst is er sprake van een bij drage van minister Netelenbos van ver keer en waterstaat. Eerder liet zij weten dat alleen haar collega Pronk van milieu zou bijdragen aan een duurdere lage krui sing bij Hoogmade. Ook de toezegging van een bijdrage door de provincie staat haaks op een eerdere mededeling, dat ge deputeerde staten geen geld beschikbaar stelden voor een alternatief voor de per gola. Die ommezwaai verklaart een woord voerder van de provincie uit een motie in de provinciale staten met de opdracht aan het provinciebestuur om wat aan de omstreden pergola te doen. De aanleg van het viaduct bij Hoogma de staat allang ter discussie. Alle betrok ken partijen hebben een voorkeur voor een verdiept aangelegde tunnelbak. De fi nanciering daarvan bleek steeds een struikelblok, maar lijkt nu toch rond. Na dat er eerst op ambtelijk niveau overeen stemming is bereikt, buigen morgen de bestuurders zich over het plan. „Als het de wil van iedereen is, willen wij ook wel bijdragen", zegt de woordvoerder. Dat de provincie eerder niets toezegde, had met strategie te maken." Pagina 13: Gemeenten optimistisch De politie in Canada heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Nederlandse patho loog D. van Velzen, die verbon den is aan het Haagse Westein de Ziekenhuis. In een opslag plaats in Halifax die eens aan de arts toebehoorde, zijn li chaamsdelen van twee kinde ren van vijf jaar gevonden, zo meldt de BBC. Volgens een politiewoord voerster in Halifax zijn in de opslagplaats dertien kartonnen dozen gevonden. In twaalf za ten plastic zakken met delen van varkens, maar de dertiende bevatte de resten van kinderen. Uit enkele schriftelijke stukken die bij de dozen werden gevon den, leidt de politie af dat de kinderen niet uit Canada af komstig waren. Van Velzen kwam eerder in Groot-Brittannië in opspraak door geknoei met organen van dode kinderen. In de ruim vijf jaar dat hij in het Alder Hey-zie- kenhuis in Liverpool werkte, werden zonder toestemming van de ouders organen uit meer dan achthonderd dode kinde ren verwijderd. De patholoog verliet Groot-Brittannië en ging in een kinderziekenhuis in Ca nada werken, waar hij wegens onbekwaamheid werd ontsla gen. Volgens Van Velzen gaat het niet om overblijfselen van over leden kinderen, maar om delen van de darm, die op verzoek van de ouders tijdens operaties zijn verwijderd voor een second opinion. Ook volgens een woordvoerder van het Westein de Ziekenhuis is er 'niets aan de hand'. I Voorletter*: m/v J Adres: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Gewijzigde sluittijd familieberichten In verband met de viering van Leidens Ontzet, dins dag 3 oktober kunnen overlijdensberichten voor deze krant uiterlijk opgegeven worden tot 07.00 uur. Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 6128 030 of abonneren vla: I www.leldachdagblad.nl 712141400114 maandag t/m vrijdag I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1