Perfecte score goed voor goud P 'DifetoUxuty iGouden droom Ekimov wordt werkelijkheid Joeg°slavische volleyballers Teleurstellend slot van een kostbare zeilcampagne ;es Waterpoloërs voor het aatst op de Spelen' Sydney 2000 opvolgers van Nederland WAAN DAG 2 OKTOBER 2000 Woort-Cox krijgt geen bekroning n_; Annemarie Cox is er niet in geslaagd haar kanocar rière met een olympische titel te bekronen. De ex-Roermondse, die al elf jaar in Australië woont en voor dat land als Anna Wood de Olympische Spelen deelnam, eindigde gisteren in de fi nale van de K2 500 meter met haar partner Katrin Borchert als zesde. Cox behaalde in 1988 namens Nederland olympisch brons, in de boot met Annemarie Derckx. Ze emigreerde een jaar later naar down under, trouwde en behaalde vier jaar later Aüanta olympisch brons. Kameroen wint voetbaltitel dney De voetballers van Kameroen hebben de olympische titel veroverd. De Afrikanen wonnen de finale na strafschoppen Spanje. Na de reguliere speeltijd en de verlenging stond het gelijk: 2-2. Spanje miste in de strafschoppenserie eenmaal. Ka meroen benutte ze alle vijf. Spanje nam in de eerste helft een oorsprong van 2-0. Kameroen maakte vrij snel na rust gelijk. Spanje raakte in de 70ste minuut aanvaller Gabri kwijt door een rode kaart, wegens een overtreding. In de slotminuut van de re guliere speeltijd overkwam dat ook zijn landgenoot José Mari. Waterpoloër Estiarte met lege handen waterpolo Met lege handen, zonder bal en zonder medaille, heeft Manuel Estiarte afscheid genomen van het waterpolo. De Spanjaard, die op 26 oktober 39 wordt, verloor gisteren met zijn de wedstrijd om het brons met 8-3 van Joegoslavië. Vier jaar geleden, in Atlanta, werd Spanje olympisch kampioen. Die titel ging nu naar Hongarije, dat met 13-6 de Russen overklaste. Estiarte speelde in 23 jaar waterpolo 601 interlands. De zeshon derdste deed hem verdriet, het was de verloren halve finale te gen Rusland. De speler uit Barcelona maakte in zes Olympische Spelen 120 doelpunten, een ongeëvenaard totaal. 1 (invoerder Van de Bunt somber gestenul Arie van de Bunt lag gisteren voor de driehonderdste keer in het doel van de nationale nraterpoloploeg. Het duel tegen [azachstan werd verloren met L6 (2-1 0-2 1-2 1-1). Door het lerlies eindigde Oranje als elfde tan de twaalf olympische deel- lemers. „We kwamen tekort voor de m ge/ereldtop", wist Van de Bunt, ecomen met de subtop deden we e titelardig mee. Bij winst waren we ethings negende geëindigd." Tegen n ojiazachstan speelde Oranje al- ie vaisen de eerste periode goed. „In buneiat kwart hadden we ruim af- altijdand moeten nemen", zag de n." 1-jarige doelman. „Drie, vier pais verschil was normaal ge- ras geveest." )m de Het werd slechts 2-1. „De spi- 'en erft was er direct uit", vond Van suikeie Bunt. „De spelers gaven zich allerjver aan de vermoeidheid. Dit laatstyas onze achtste wedstrijd in eindelegen dagen. De elfde plaats pischdeeft ongeveer aan waar we irendpuishoren. Tussen tien en ^vaalf. De achterstand op de :p gepp wordt elk jaar groter. id varj Van de Bunt, in '89 debute- doeldend in Oranje, ziet de toe- ,omst voor het Nederlandse waterpolo somber in. „Dit vas", voorspelde hij in Ryde, de laatste keer dat wij deelna- Als u mij vraagt wie mijn held van de Olympische in de Spelen is, dan zeg ik niet Inge an en de Bruijn, Pieter van den Hoo- ligeriegenband of Leontien van Moorsel. Ook Eric Moussam- in helbani - u weet wel die 'bad- ijl, zeeend' uit Equatoriaal Guinee met- die verzuipen in een 50 meter- ;la Lo-bad tot kunst heeft verheven - ?n de komt niet op mijn lijstje voor. i kon- Evenmin kroonprins Willem ronde Alexander, alhoewel hij wel in nishtemijn achting is gestegen toen vierde ik 'm tijdens de sluitingscere- 18, Ri-monie met een colaatje light, ast deen eens niet met een biertje, op het ereterras zag staan, geen Nee, het is Stephan Veen. d ook Stephan Veen? Ben je nou he- ïe die lemaal van de pot ge.... Szabc Inderdaad, ja. Stephan Veen. veld Motiveren, strijden, schelden, Brit alles deed hij in die doldwaze irijnsfl hockeyfinale tegen Zuid-Ko- 10. Derea. En bovenal scoren. Zijn de in medespelers mogen eerst nog ;print,wel eens tien keer hun aan voerder danken alvorens ze won een blik op het goud werpen, 'de in Nederland leek uitgeschakeld d van voor de halve finale. Nog a Ma- voordat de Britten Oranje de baan: helpende hand toestaken, was Rus- de ware aard van het beestje hoog- al boven komen drijvën. Over d een en weer vielen er verwijten. Cloe De jongeren zouden weinig Kasj^ bezieling, eigenlijk alleen limon maar oog voor de televisie, hebben. Coach Maurits Hendriks en vooral Stephan Veen konden zich de blaren op de tong pra- i het t i het gareel te krijgen. Bijna was de verdiende plaatsing voor de halve finale - Zo ongeveer ie dereen schijnt het onterecht afgekeurde doelpunt tegen Maleisië vergeten te zijn - ont aard in een door interne strubbelingen gevoede decep- Zelfs in de finale lieten de hockeyers aanvoerder Veen in zijn hempje staan. Drie keer scoorde hij en nog gaven zijn teamgenoten vlak voor tijd een riante voorsprong uit handen. De 'dank' was dat Veen de beslissende strafbal mocht nemen. In je laatste in terland de pannen van het dak spelen en dan zadelen je ploeggenoten je met een ui terst ondankbare taak op. Tuurlijk de bal zat. Maar had u Stephan Veen willen heten als ie mis was. Een lekker af scheid was het dan geworden. En wat zegt Veen zelf: „Ik schiet er misschien wel vier in, maar we hebben het vooral met elkaar gedaan." Mijn held. PETER VAN DER HULST Heiner rest in Soling niet meer dan 'leren medaille' Geen goud, zilver of brons. Voor de als favo riet gestarte beróepszei- ler Roy Heiner resteerde bij de Olympische Spelen in de Soling-klasse de weinig aanlok kelijke vierde plaats. Hoog de investe ring van het Watersportverbond en NOC*NSF, laag het rendement. Een paar miljoen gulden aan (materiaal) kosten, met slechts één medaille - Eu- ropezilver voor Margriet Matthijsse - als karige opbrengst. „Ik ben blij wan neer ik het licht van morgen zie", sprak Heiner, de grootste verliezer. In de troostfinale werd Roy Heiner a boot tegen boot-strijd gedwarsboomd door de Noor Horn Herman Johannessen. „De leren me daille", zei de Enkhuizenaar cryptisch over het bereikte resultaat. „Uiteinde lijk hebben we niet meer verdiend." Gemeten naar het aantal (televisie) ca mera's op de wal, leek het alsof Heiner een boot vol goud naar de kademuur had gedirigeerd. Niet dus. Roy Heiner en zijn twee beman ningsleden, Peter van Niekerk en Dirk de Ridder, sloten twee roerige zeilwe- ken in mineur af. Weinig ups, des te meer downs waren er. „We hadden problemen in de boot, het liep niet lekker", zei de teamleider. De strijd om brons ging onder een stralende hemel en ideale omstandig heden op het water voor het Opera House met 3-1 verloren. Uitzicht op een medaille had Hei ner, die vier jaar geleden uit Atlanta in de Finn met zilver wegkwam, amper duellerend met de veel energiekere Jo hannessen. Van meet af aan stond hij tegen de Noorse opponent achter op punten. „Hij was beter, nam in de boot op de juiste momenten de juiste beslissingen. Voor mijn team hebben de Spelen een paar dagen te lang ge duurd." Wonderlijk genoeg mochten de Ne derlanders nog op medaillejacht, na dat zij op dinsdag op eigen kracht de kwartfinales niet hadden overleefd. Met juridische foefjes vocht Heiner de uitschakeling aan, met succes. Heiner buitte de herkansing uit (hij won de sail-off van Nieuw-Zeelander Rod Da- vis), maar raakte vervolgens toch uit koers. „Eerst lagen we eruit, toen zaten we er weer in, dat heeft te veel energie gekost", zo vatte Heiner het gehannes samen. „Het was een mooie olympi sche campagne, die we niet goed heb ben kunnen afsluiten. Op dit niveau moet je optimaal presteren. Wij zaten niet goed in ons vel, maakten te veel fouten waardoor er onderlinge irrita ties ontstonden." De combinatie Mark Neeleman/Jos Schrier had na negèn middelmatige races en een uitschieter (eerste plaats) in de Star-klasse zowaar het erepodi um in het vizier. Maar zaterdag, op de slotdag van de olympische zeilregatta, konden de pure amateurs de beklim ming vanaf de vijfde plaats in de tus senstand niet maken. In de vloot van zestien moesten de veteranen Neele- man (41) en Schrier (40) genoegen ne men met de achtste plaats, goed voor de zesde positie in de eindrangschik- king. Voor Neeleman was Sydney, na Moskou in 1980, Los Angeles (1984) en Barcelona (1992), zijn vierde olympi sche stad. Schrier maakte in Australië zijn tweede Spelen mee. Neeleman: „Het was een mooie competitie. Met hangen en wurgen zijn we zesde ge worden, waarmee we tevreden moeten zijn. Dit boek is gesloten. Nu gaan we proberen weer een normaal leven te leiden." men aan het olympisch toer nooi. De laatste drie Spelen, vanaf Barcelona, hebben wij ons steeds kunnen kwalificeren, maar dat wordt met elke Spelen moeilijker." In de ogen van de aanvoerder moet de bond meer geld steken in het polo. „De competitie moet op semi-professionele ba sis opgezet worden. Momenteel zijn wij amateurs die veertig uur in de week bij de baas wer ken en daarnaast drie, vier keer per week trainen bij de club. Dat moet twintig uur werken en twintig uur polo worden." Het breekpunt is geld. „Polo is een stiefkind van de bond. Nog niet lang geleden wilde de bond de geldlaaan dichtdraai en voor het polo. In dat geval is het over en uit met waterpolo. Mannen en vrouwen. De bond moet op zoek naar een grote sponsor of meerdere kleine geldschieters. Alleen op die ma nier kunnen wij onze positie handhaven." Van de Bunt wil nog geen af scheid nemen van Oranje. „Ik wil sowieso meedoen aan het EK-kwalificatietoernooi." Daar in is Nederland in een poule in gedeeld met Spanje, olympisch kampioen van '96, Oekraïne en Malta. Twee van de vier plaat sen zich voor het EK in juli in Boedapest. „Dat wordt nog een hele lastige klus." Bij dit goud horen veel meer emoties hockey edwin alblas Je scoort niet elke dag drie keer in een olympische hockeyfinale. Maar om per soonlijke glorie was het Stephan Veen niet te doen ge weest. Ja, dat hij ook nog als een ijskonijn de beslissende strafbal tegen Korea maakte, was een leuke bijkomstigheid, niet meer dan dat. Geen betere captain dan Stephan Veen. „Het klinkt nu misschien de biel, dit Stephan Veen loopt juichend weg na zijn derde goal tegen Korea. Vijf minuten v verlenging strafballen de beslissing moesten brengen. r tijd stond Nederland nog met 3-1 v De hockeyers gaan het nog leuk vinden, een wedstrijdje beslissen op strafballen. Lang werd gedacht dat Neder landers niet in de wieg waren gelegd voor dergelijke, ze nuwslopende ontknopingen, maar de ploeg van Maurits Hendriks bewees in Sydney anders: tien uit tien, een perfecte score. viel zes minuten voor tijd, hockey edwin alblas Na de halve finale tegen Australië, i Oranje het ook in een potje strafballen gedaan kreeg, draaide ook de finale te gen Zuid-Korea uit op een door weinigen aanbeden wijze om een wedstrijd te eindigen. „Maar natuurlijk hadden we het al in de wedstrijd moeten afmaken", meende spits Mar ten Eikelboom. Tegen het stugge Zuid-Korea stond Nederland vijf minuten voor tijd nog met 3-1 voor. Vroeg in de wedstrijd waren de Aziaten op voorsprong geko men, maar daarna gaf Neder land weinig kansen meer weg. De strafbal van Stephan Veen na twintig minuten beroofde Zuid-Korea van zijn geloof in een sensatie en die gemoeds toestand buitte Oranje uit. Met twee prachtige treffers van Stephan Veen, zijn derde treffer dacht Nederland de buit bin nen te hebben. Bondscoach Maurits Hendriks reageerde: „Als je zes minuten voor tijd zo'n goal scoort, dan denk je dat het klaar is. Maar het scena rio van dit toernooi had nie mand kunnen bedenken, er zijn hier vreemde dingen gebeurd, dus was dit misschien niet eens verrassend." Zuid-Korea demonstreerde in de laatste minuten dat een strafcorner niet ophoudt bij een slechte stop. De verrassende fi nalist scoorde twee keer in de tweede fase van de korte cor ner: 3-3. In het kwartiertje verlengen dat daarop volgde regeerde vooral de angst voor een tegen- goal. Halverwege maande de technische staf van Oranje de ploeg tot voorzichtigheid. Niets meer weggeven was de op dracht", zei Eikelboom. „We wisten dat we het op strafballen zouden kunnen Bepaald geen grootspraak. De successerie tegen Australië had al het nut van de investe ringen in het nemen van straf ballen aangetoond. Nederland zag er niet tegenop. Om de Ko- reanen nog enigszins in verwar ring te brengen werd er wat ge schoven met de namen van de strafballennemers. Van Pelt nam nu niet de tweede, maar de derde, Veen niet de vierde, maar de laatste. „Ik heb de volgorde aan de spelers overge laten", zei Hendriks daarover. „Iedereen moet zich er goed bij voelen." Eikelboom noemde het een tactische zet. „Het belangrijkste was dat vooraf al duidelijke welke vijf spelers ze zouden ne men, dan heb je daar geen ge zeur over. We hebben de volg orde een beetje aangepast om dat zo'n keeper dan misschien een filmpje van de vorige wed strijd afdraait. Nu moest hij toch wat meer nadenken." Maar wat Jong-Chun Lim zich ook herinnerde, hij had geen enkele kans tegen de straf ballen van Lomans, Geeris, Van Pelt, Eikelboom en Veen. Daar door werd de gemiste push van Seung-Tae Song, de derde straf bal in de Koreaanse serie, de Aziaten noodlottig. 'Ferrari niet op crosscircuit' Nu alles achter de rug was, kon hockeycoach Maurits Hendriks het niet langer voor zich houden. Het kunstgras veld in het olympisch hockey- stadion was een 'grote schan de'. De Australische vrouwen- coach Richard Charlesworth had dat overigens een jaar eerder al geroepen. Hendriks: „Ik heb twee weken mijn tan den op elkaar gehouden, om dat ik vond dat het niets zou bijdragen aan het vertrouwen van het team, als ik erover zou zijn begonnen. Maar je moet hier toch ook vaststellen dat het niveau in Utrecht hoger was, dan hier in Sydney. En volgens mij heeft dat veel met het veld te maken." Ook de prestatie van Nederland had daar onder te lijden gehad, zei Hendriks achteraf. „Want je moet een Ferrari niet op een crosscircuit laten rijden." Prijzenpot voor internationals De Koninklijke Nederlandse Hockeybond (KNHB) stelt per 1 januari een prijzenpot in voor de internationals. Hierin worden voor de komende vier jaar de vaste bedragen vastge legd die de spelers bij grote toernooien kunnen verdienen. „Hiermee willen we duidelijk heid scheppen", aldus voor zitter André Bolhuis. „Het on derwerp geld is ook in het hockey niet meer weg te den ken." Voor een gouden me daille in Sydney had de KNHB een premie van 15.000 gulden per speler uitgeloofd. Het mannenteam zorgde er met de winst in de finale tegen Zuid-Korea voor dat de bond een behoorlijk bedrag moet uitkeren. „Het is ze van harte ge gund", zei Bolhuis, in Atlanta chef de mission van de Neder landse ploeg. ning van het team." Op klassieke wijze ging hij door de knieën, nadat hij de laatste strafbal achter de Kore aanse keeper Jong-Chun Lim had gepusht. Veen verborg het gezicht in zijn handen en werd luttele tellen later bedolven on der ploeggenoten. Toen hij zich onder die hoop had uitgewors- teld, rende hij in één streep naar zijn ouders en broer, die zich een weg hadden gebaand naar de rand van het veld. Aan de borst van zijn ouders ge drukt, leek Veen plots een klei ne jongen, zo veel anders dan hij zich bijna twee uur lang op dat veld had getoond. Maar niemand anders dan Veen was in de finale tegen Zuid-Korea het gezicht van de ploeg, die in Sydney lang met zichzelf overhoop lag. Anders dan vier jaar terug in Atlanta, waar Nederland ook goud won, stond in Australië het team op springen. Na de nederlaag te gen Pakistan en in de bijna ze kere wetenschap dat Nederland zijn titel en zelfs de kans op een medaille had verspeeld, stook ten doelman Ronald Jansen en recordinternational Jacques Brinkman, beiden bezig aan hun laatste toernooi, een vuur tje. Dat moest geblust worden, toen de Britten met een verras sende uitslag tegen de Duitse ploeg Nederland nog aan een tweede kans hielpen. 'De laat ste vier dagen', werden daar door de moeilijkste van zijn carrière, wilde bondscoach Maurits Hendriks wel kwijt. „Onbeschrijflijk. Er is heel veel werk verzet om dit schip niet te laten zinken", vatte hij die et malen samen. Veen nam wel de gelegenheid te baat om nog eens op de dieptepunten in Sydney terug te komen. „Natuurlijk hebben we met elkaar over de dingen gesproken en we waren hel er wel over eens dat we alleen konden winnen als we als team overeind zouden blijven staan. Daar heeft het aan ontbroken. Er waren te veel eigen bv-tjes." Het gouden Oranje van Syd ney gaat verder zonder dragen de spelers als Veen, Jansen en Brinkman. Ook Wouter van Pelt plande in Australië zijn af scheid. Over zijn eigen toe komst weidde Hendriks zater dag niet uit. Voor Veen had het goud ook grote waarde. „Bij deze gouden medaille horen veel meer emo ties dan die van Atlanta. Daar was de ploeg veel stabieler. Dit toernooi heeft een aanslag ge daan op de mentale weerbaar heid." 'jelrennen henk stouwdam Het leek voorbestemd: alles moest op één zaterdag in Sydney samen vallen: Viatcheslav Ekimov die drie maanden na de dood van zijn vader I goud wint in de olympische tijdrit. )C-li(H°gere machten moeten deze Russische surprise :itteifnder de Australische zon hebben bepaald. [ie na Terugdenkend aan zijn vader werd Ekimov n Sal»m°tioneel, welden de. tranen op en belette een gsterfr°k in zijn keel voor even het geven van com- t. Om^ntaar. Nadat de 34-jarige Rus zich had ijk té^tpakt. vertelde hij over de nacht voor de wed- kozei|tr'jd Dat hij over zijn vader had gedroomd en rie ja^em als ode een gouden medaille had geschon- :h op*en- Maar dat was een droom. En Ekimov is realist genoeg om niet in dromen te geloven. Hij is wel iswaar een begenadigd tijdrijder, maar niet één uit de hoogste categorie. Het leek ook normaal dat hij in de tweede groep startte. Voor hem was er geen plekje tussen de toppers. Achteraf bleek de indeling een voordeel én de sleutel naar succes. Op het moment dat Ekimov over het 46,8 kilometer lange parcours reed, blies er een licht briesje. Maar de windsnelheid nam significant toe vanaf het moment dat de specia listen in de race tegen de klok rondreden. Alsof voor Ekimov de blower was aangezet. Jan Ullrich en Lance Armstrong werden letter lijk teruggeblazen. De Duitser kwam met een ver schil van acht seconden nog het dichtst in de buurt van Ekimovs tijd, maar de Amerikaan moest bijna een minuut toegeven. En zo woei er voor de Rus in Sydney een gouden windje. Toe val? Misschien, maar na het verhaal van Ekimov te hebben gehoord, mag je daar vraagtekens bij plaatsen. Aan de mystieke machten rond Ekimov had den Ullrich en Armstrong aanvankelijk geen boodschap. Zij verbeten de pijn van de harde realiteit.'En die was dat zij naast goud grepen. Ullrich had na de gouden medaille in de weg wedstrijd vrede met zilver in de tijdrit, al sprak hij wel zijn verbazing over Ekimov uit. „Ik had wer kelijk niet gedacht dat hij zou winnen." Armstrong was pijnlijk getroffen dat zijn ploeg genoot bij US Postal het goud voor zijn neus wegkaapte. Niet voor Ekimov - die gunde hij het van harte - maar voor zichzelf. Brons beschouw de hij als een troostprijs, al nam de Tourwinnaar zijn nederlaag als een man. „Ik had geen last mijn nek, ik heb goed kunnen trainen en de om standigheden in de tijdrit waren perfect." Ekimov was vanzelfsprekend opgetogen over zijn stunt in de nadagen van zijn carrière. De 34- jarige Rus in Amerikaanse dienst was helemaal in de wolken, ook al betekende het goud in de tijdrit zijn tweede olympische titel. Ekimov veroverde in 1988 in Seoul met de Sovjet baanploeg goud op de achtervolging. Maar de plak die hij zater dag kreeg omgehangen, schonk hem een diepere gevoelswaarde. „Dit is de mooiste dag in mijn le ven", klonk een cliché zéér gemeend. De Nederlanders konden geen potten breken. Koos Moerenhout was uiteindelijk de beste land genoot met een 26ste plaats. Net als eerder in de olympische wegwedstrijd bleek ook in de tijdrit dat voor Erik Dekker zijn zeer succesvolle seizoen net te lang heeft geduurd. Hij moest genoegen nemen met een 29ste plaats. De Joegoslavische volleyballers heb ben de olympi sche titel van Ne derland overgeno men. De ploeg, verantwoorde lijk voor de uitschakeling van Oranje in de kwartfinales, ver sloeg in de eindstrijd Rusland met 3-0 (25-22 25-22 25-20). Na het brons van 1996 en de twee de plaats bij het WK in 1998 hebben de baltovenaars van de Balkan in Sydney hun eerste grote hoofdprijs binnenge haald. Het Joegoslavische team, dat zich met de eindzege bij de kwalificatietoernooi in Kato wice kwalificeerde, leunt onder meer op de klasse van de broer tjes Grbic. Aanvoerder Nikola zet als spelverdeler de lijnen uit. Vladimir, afgelopen seizoen actief bij het Italiaanse Treviso, haalt met zijn verwoestende klappen vele punten binnen. Het brons ging naar de Italia nen. Zij versloegen Argentinië met 3-0 (25-16 25-15 25-18). „In deze wedstrijd heb ik weer een team gezien waar ik trots op kan zijn", zei coach Andrea Anastasi.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19