Bonfire laat olympisch vuur branden Abera in voetsporen legendarische Bikila Marion Jones komt uit op drie goud en twee brons Sydney 2000 MAANDAG 2 OKTOBER 2000 301 Dreamteam III pakt basketbaltitel basketbal Dreamteam III uit de Verenigde Staten heeft, zoals verwacht, de olympische basketbaltitel veroverd. Frankrijk bleek te weinig klasse in huis te hebben om het duel tegen de spelers uit de Amerikaanse profcompetitie spannend te hou den. Na een flinke voorsprong met de rust (46-32) wonnen de tegenvallende Amerikanen uiteindelijk met 85-75. Litouwen won het brons. De ploeg versloeg Australië: 89-71. Zweden grijpt weer naast handbalgoud handbal» Olympisch goud is de Zweedse handballers niet gege ven. Drie keer achtereen stonden de Scandinaviërs in de finale, drie keer was zilver het hoogst haalbare. In Sydney bleek Rus land met 28-26 te sterk. In Barcelona 1992 verloor Zweden met 22-20 van het GOS, toen nog het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten. Vier jaar later kwamen de Zweden één doelpunt te kort tegen Kroatië, 27-26. Bij de vrouwen was de titel in Sydney voor de Deense equipe, die Hongarije met 31-27 kansloos liet. Atleten betrapt op doping algemeen De Olympische Spelen zijn opgeschrikt door drie nieuwe dopinggevallen. Een atlete is bij een test buiten de com petitie om betrapt op het gebruik van verboden middelen. Vol gens diverse, anoniem gebleven officials zou het gaan om de Russische Svetlana Pospelova, Europees indoorkampioene op de 400 meter. De 20-jarige Pospelova werd tijdens de eerste ronde van de 400 meter in Sydney uitgeschakeld. De dopingtest werd een paar dagen na deze wedstrijd afgenomen waarbij spo ren van stanozolol werden aangetroffen. De Armeense gewicht- li effer Ashot Danielyan moet wegens dopinggebruik zijn bron zen medaille in het superzwaargewicht inleveren. Ook de Noor se worstelaar Fritz Aanes is bij een controle positief bevonden. U r wordt een plekje voor me Lj vrijgemaakt aan de rand van het overvolle Tumbalong Park, de groene long van het chique, mondaine uitgaansge bied Darling Harbour. Minu tenlang heb ik al staan kijken naar een meters groot video scherm, maar meer nog naar al die duizenden mensen die uit alle hoeken van de stad op dit veld zijn samengestroomd. Vele gezichten geschminkt, ve le lijven gedrapeerd in natio nale vlaggen. Het is zaterdagavond, tegen tien uur. Sydney, van piepjong tot stokoud, leeft volop mee met de Australische basketbal- sters in de finale tegen de favo riete Amerikaansen. Ik ga op in een deinende mensenmassa, die op vijftien kilometer van het Olympische Park harts tochtelijk alle bewegingen op dat mega tv-scherm in woord en gebaar volgt. Afstandelijke passie, sportverdwazing van Australiërs? Welnee, dit is een pure, massaal gedeelde sport liefde. En ik geniet mee. Pa, ma, oma en de kids schik ken in, mijn staanplaats kan ik verruilen voor zitcomfort. Maar niet voordat ik de mij toegestoken beurspagina 's van The Sydney Morning Herald op het klamme gras heb uitge spreid. Deze familie is op alles voorbereid van huis gegaan. Een stapel oude kranten om het zitvlees droog te houden, een koelbox om de inwendige mens gedurende de hele finale etend en drinkend te plezieren. Ja zelfs aan de verrekijker is gedacht. Voor oma? De adoratie voor de sport in Sydney kent geen grenzen. Meermaals heb ik me in de af gelopen weken verbaasd over de sportcultuur in deze olym pische stad. Vooral over de po sitieve inslag van de sportfa- naten. Geen gevloek, geen ge tier voor dichtslibbende toe gangspoorten bij de stadions, in de lange rijen voor snack- tentjes of koffiebars. Integen deel, juist dan zijn die Austra liërs met hun typische humor en taalgebruik op hun grap pigst. En ook hier in Tumbalong Park viert het positivisme hoogtij, tot en met de laatste snik in de door de Australische vrouwen kansloos verloren fi nale. Vocaal geweld? Welnee. Opstootjes? Welnee. De koel box van de familie gaat voor de laatste keer open. En echt niet met een zucht van teleur stelling. Een van de twee nog resterende blikjes bier wordt voor mij opengetrokken. Mate, wij zijn trots op Australië, proost! Ik ga dit missen.... HANS VOS Anky Van Grunsven naast Charles Pahud de Mortanges sydney anp De overvloed aan medailles bij de Olympische Spelen in Sydney heeft grote invloed op de Nederlandse me dailleranglijst aller tijden. Zo is Anky van Grunsven met vijf plakken opgeklommen naar de gedeelde eer ste plaats. De olympisch kampioene dressuur achterhaalde de legendarische Charles Pahud de Mortanges, ook al uit de paardensport, en schermer Arie de Jong. Met hun vier medailles stegen zwemster Inge de Bruijn en wiel- renster Leontien van Moorsel naar de met Fanny Blankers-Koen gedeelde derde plaats. De ranglijst van Nederlanders met drie of meer medailles is: I. Charles Pahud de Mortanges, 1924-1928, paardensport Anlcy van Grunsven, 1992-1996-2000, paardensport Arie de Jong, 1912-1920-1924, schermen 4. Fanny Blankers-Koen, 1948, atletiek Rie Mastenbroek, 1936, zwemmen Inge de Bruijn, 2000, zwemmen Leontien van Moorsel, 2000, wielrennen Pieter van den Hoogenband, 2000, zwemmen George van Rossem, 1906-1912, schermen Jetze Doorman, 1912-1920-1924, schermen II. A.D.C. van der Voort van Zijp, 1924, paardensport Gerard Pieter de Kruijff, 1924-1928, paardensport Nico Rienks, 1988-1996, roeien Jacques Brinkman, 1988-1996-2000, hockey Ronald Jansen, 1988-1996-2000, hockey Ada Kok, 1964-1968,2 Eeke van Nes, 1996-2000, n Hannie Termeulen, 1952, z Bob Maas, 1936-1948, zeilen Ingrid Haringa, 1992-1996, wielrennen Marie-Louise Vaessen, 1948, zwemmen Annemarie Verstappen, 1984, zwemmen Hubert van Blijenburgh, 1912-1920, schermen Arnold Vanderlijde, 1984-1988-1992, boksen 4-1-0 5 1-4-0 5 0-0-5 5 4-0-0 4 3-1-0 4 3-1-0 4 3-1-0 4 2-0-2 4 0-1-3 4 0-0-4 4 3-0-0 3 2-1-0 3 2-0-1=3 2-0-1 3 2-0-1=3 1-2-0 3 0-2-1 3 0-2-1=3 0-1-2 3 0-1-2 3 0-1-2 3 0-1-2 3 0-0-3 3 0-0-3 3 Van Grunsven kan paard na ultieme proef met gerust hart met pensioen sturen In de zeventien jaren dat Bonfire over 's werelds paden heeft gelopen, was hij voorbestemd ooit een keer het hoogste te halen voor een paard op aard. Hij moest er op wachten tot op de allerlaatste dag voor zijn pensioen. En hij deed het in stijl: met een wereldrecord van 86.05 pro cent in de afsluitende kür op muziek was er in Sydney geen twijfel mogelijk. Een afscheid met een gouden olympische medaille. krijgen. Ik heb de afgelopen zes weken bewust van dat gevoel genoten. Dat wilde ik nooit meer vergeten. In Atlanta zat al les tegen. Dan moet je achteraf tevreden zijn met zilver. Hier in Sydney zat alles mee. De herin nering is niet dit goud of deze kür - die ben ik zelfs helemaal kwijt op dit moment - maar de afgelopen zes weken." Bonfire kan op stal met een gouden plak. „Eindelijk, hier heb ik altijd van gedroomd", zei Van Grunsven. ,,Ik heb zo vaak paardensport rene banierink/anp Anky van Gruns ven wilde het zo en het gebeurde zo. Want de ama zone stelde in de aanloop naar de Olympische Spelen haar paard voorop. Voor haar hield het dressuurleven immers niet op, voor het dier wel. Van Grunsven: ,,Het gevoel dat ik met Bonfire heb gehad, komt nooit meer terug. Zelfs niet als ik weer zo'n paard zou gedacht: ik heb de hoofdprijs, ik heb de hoofdprijs en dan greep ik er toch nog naast. Nu durfde ik er alleen maar op te hopen en eindelijk is het zo ver voor Bonfire." Titelverdediger Isabell Werth had het nakijken. De Duitse moest zich deze keer tevreden stellen met zilver. Het brons was voor haar landgenote Ulla Salzgeber. De andere Neder landse amazones Coby van Baaien en Ellen Bontje eindig den respectievelijk als vijfde en zesde. Nadat de recordscore voor Bonfire was uitgesproken, was de eerste kus van trainer en vriend Sjef Janssen niet voor Anky van Grunsven maar voor het paard. De ruin van middel bare leeftijd leek het allemaal weinig te doen, maar Janssen deed het wel degelijk wat. Toen hij zijn vriendin omarmde kwa men er bij de trainer eerder tra nen dan bij de amazone zelf. Ook de prins van Oranje, Wil lem Alexander, was diep onder de indruk. Hij feliciteerde eerst bondscoach Jurgen Koschel ('Super, Fabelhaft') en daarna Van Grunsven. „Dit was echt fantastisch", vond de prins. „Ik heb tijdens de proef zo moeten denken aan Atlanta. Toen was het ook prachtig, maar stonden we na afloop toch anders te kij ken. Nu is het dan toch gelukt. Echt, prachtig." Volgens Sjef Janssen hadden Anky en hij ongemeen ont spannen naar de dag der dagen en het moment der momenten toegeleefd. „Maar toen ik de ring inging voelde ik plotseling toch de zenuwen", bekende Van Grunsven. „Gelukkig was Bonfire heel ontspannen." Ze was dan ook vol vertrou wen, ook nadat naaste concur rente en titelverdedigster Isa bell Werth al een ongewoon hoge 82 procent had gekregen. Een score die bekend werd ge maakt op het moment dat Van Grunsven net de ring inging. „Niet erg, daar wordt ze alleen maar fanatieker van", zei Jans sen. „En Bonfire liep opnieuw super vandaag. Na het foutje van dinsdag hadden we beslo ten rustig en ontspannen te be ginnen en dan, als hij goed aan voelde, er een schepje bovenop te doen." Aldus geschiedde. En met re sultaat. Ze was nog niet de ring uit of bij vader Van Grunsven ging de telefoon al. „Dat kwam van huis. Ze hebben daar een kroeg afgehuurd en ze braken de tent af. Ik kon er geen bal van verstaan maar ze waren wel blij, geloof ik." Hij was er al zeker van gei? weest nadat de speciaal gecomt poneerde muziek met de titefc 'Something Old, Something New' was weggestorven ojj; Horsley Park en de ovatie vare 20.000 mensen van de tribunef rolde. „Maar ja, je moet altijd nog wachten op de punten. f Het mooiste moment was gev weest, de medaille hing om de nek van Anky van Grunsven eri Bonfire had een heel kilo suikek achter de kiezen. Op de alien laatste dag van hun allerlaatste grote wedstrijd gleed er eindeji lijk een gouden olympisch# glans over hun al flonkerend^ loopbaan. l< Van Grunsven was diep geo roerd. Zo was het afscheid vaij haar trouwe kameraad bedoelde zo werd het. Maase en Van Hest geleidelijk gesloopt in marathon atletiek frans dreissen Het was een prachtige epiloog van de beste Spe len ooit. Een slot akkoord met een vleugje nostalgie. Gedachten gingen naar een ver verleden toen de Ethiopiër Gezahgne Abera gistermiddag het stadion binnen marcheerde. Zijn tri omftocht haalde herinneringen op aan Abebe Bikila en Mamo Woldo. Marathongoden in ei gen land. Ook de naam Abera zal voor eeuwig in de harten van zijn landgenoten gegrift staan. „Dit marathongoud is voor heel Ethiopië. Ik kan het amper geloven, 32 jaar na ons laatste succes bij de Spelen", glimlachte de winnaar. Kamiel Maase en Greg van Hest zullen in Nederland heel wat minder tot de verbeelding spreken. Microbioloog Maase finishte op een eervolle dertien de plaats (2.16.24). Greg van Hest, gekweld door maagkram pen, stelde teleur met een 25ste plek (2.18.00). „Je bent eigenlijk gek dat je hier voor kiest. Het lijkt wel een vorm van sm of zo", sprak een totaal uitge woonde Van Hest. Abera is een bescheiden boer en een minzame krijger op de weg. Pas 22 jaar en slechts drie jaar actief in de sport. Een ab solute topper met 2.07.54 ach ter zijn naam. Gisteren smakte hij na zeventien kilometer in het gedrang tegen het asfalt. Hij hield er een pijnlijke schouder en knie aan over. Maar in de euforie verdrong Abera de pijn en reageerde na 30 kilometer attent tijdens een ontsnapping met landgenoot Tola (brons) en de Kenyaan Wainaina (zilver). In de slotfase raakte de kleine furie Abera ontketend en legde een tempo aan de dag dat zijn medevluchters niet konden bij benen. Een mooie triomf voor Abera, een prachtig slot voor Ethiopië, dat bij de mannen ook al goud won op de 5000 (Mollin Wolde) en 10.000 meter (Gebrselassie). Veertig jaar geleden maakte Abebe Bikila zich onsterfelijk door op blote voeten de mara- atletiek anp thon van Rome te zijn huzarenstukje vier jaar later geschoeid te herhalen in Tokyo. Vervolgens triomfeerde Wolde in Mexico, waarna het heel lang stil werd op de klassieke af stand. Tot gisteren toen de klei ne, lichtvoetige Abera zich meldde in de sterkst bezette olympische marathon ooit. Waar Abera zijn succes uit bundig vierde, likten Kamiel Maase en Greg van Hest de wonden. Uitgeput waren ze. Van Hest werd na vijftien kilo meter getroffen door buik kramp. Maase had na 12 kilo meter te kampen met een blaar onder zijn voeten. „Opgeven, geen sprake van. In een olympi sche marathon wil je koste wat kost finishen", sprak het twee tal eensluidend. Maase beende het tempo van de kopgroep tot 25 kilometer makkelijk bij. Maar aan de voet van de steile Anzac-bridge ver loor hij in het gedrang bij een verfrissingspost de aansluiting. „En dan loop je dus 17 kilome ter in je eentje met westenwind tegen. Met een lijf van 1.90 en 72 kilo is dat geen pretje. Het voelde aan als windkracht acht", aldus Maase. Greg van Hest had de hoop op dat moment al lang opgege ven. De Tilburger had bij kilo- meterpaal 23 de goot opge zocht vanwege diarree. „Het duurde alles bij elkaar mis schien twintig seconden, maar je bent wel uit je ritme. Boven dien kreeg ik even later last van hoofdpijn. Alles doet zeer. Ik denk dat ik hier behoorlijk lang van moet herstellen." Maase dacht daar net zo over. De nummer acht van het voor bije WK (10.000 meter) wist niet exact hoe hij zijn prestatie moest inschatten. „Ik heb uit gelopen, ben helemaal kapot en heb verschrikkelijk veel pijn. Dat zie je ook aan de tijd. Had ik me goed gevoeld, dan was ik zeker hoger geëindigd." Bonds- Kamiel Maase op de Harbour Bridge. De Ne derlander zou op de dertiende plaats eindigen. FOTO WFA SOENAR CHAMID coach Gerard Nijboer was ge matigd tevreden over Maase, maar moedigt hem wel aan om op de marathon door te gaan. „Daarop heeft hij de meeste potentie." Hetgeen ook blijkt uit de uitslag. De Wageninger hield gerenommeerde namen als Castro (18de), olympisch kampioen Thugwane (20ste) en Bong-Ju Lee (24ste) achter zich. Reden voor de twee atleten om toch nog gauw wat olympi sche sfeer te proeven in het Holland House. „Alhoewel, ge zien onze conditie op het ogen blik lukt dat alleen in een rol stoel", zei Greg van Hest met een lach op zijn gezicht. Marion Jones is in haar jacht op olympische medailles in Sydney uitgekomen op drie keer goud en twee keer brons. De 24-jarige aüete won zaterdag met de estafetteploeg van de Verenigde Staten de 4x400 meter. Op de 4x100 meter mislukte haar missie en moest ze met het Amerikaanse team genoegen nemen met brons. De Bahama's wonnen het onderdeel, voor Jamaica. De Bahama's met het kwartet Fynes, Sturrup, Davis-Thompson en Ferguson liep de snelste tijd van 41,95. Jamaica won het zilver (42,13), met slotloopster Merlene Ottey. De 40-jarige aüete werd na haar dopingschorsing pas weer vlak voor de Spelen vrijgesproken en na veel getouw trek opgenomen in de Sydney-ploeg. De andere loopsters keurden haar geen blik waardig. Pas vlak voor de finale kreeg ze een plaats in de 4xl00-equipe. Op de 100 meter eindigde de diva vierde, nu won ze haar achtste olympische me daille, al was het weer geen goud. Amerika verspeelde de eerste twee plaatsen door een slechte wissel tussen de tweede en de derde loopster, Torri Edwards en Nanceen Perry. Sloüoopster Jones ging ongelofelijk hard maar kon Ferguson en Ottey net niet inhalen (42,20). Jones nam persoonlijk revanche op de 4x400 meter. Ze bouwde als derde loopster de Ameri kaanse voorsprong zo ver uit dat het volstond voor de overwinning. Met Miles-CIark, Henna- gan en Colander finishte ze in 3.22,62, voor Ja maica en Rusland. De Amerikaanse topsprinters Maurice Greene en Michael Johnson veroverden in de estafette hun tweede gouden medaille. Greene, de win naar van de 100 meter, liep met de Amerikaanse ploeg (met Drummond, Williams, Lewis) een snelle 4x100 in 37,61, slechts twee benden boven het wereldrecord. Brazilië eindigde verrassend tweede (37,90), voor Cuba (38,04). Johnson, die de 400 meter beheerste, won ook goud in de' 4x400-ploeg (met Alvin en Calvin Harrison er Pettigrew), die uitkwam op 2.56,36, voor Nigerüji en Jamaica. Paula Radcliffe wilde de 10.000 meter van heil begin beheersen. Met haar typische stijl, zé« schudt hevig met het hoofd, ging de Britse met-1 een op kop lopen. Alleen de Kenyaanse Tegla Lo-I roupe, de Portugese Fernanda Ribeiro en del Ethiopischen Derartu Tulu en Gete Wami kon den haar hoge tempo volgen. In de laatste ronde- versnelde Tulu weg van de anderen. Ze finishte in een olympisch record van 30.17,49, de vierde tijd ooit. Wami eindigde tweede in 30.22,48, Ri beiro derde in 30.22,88. Radcliffe greep naast de prijzen. De Roemeense Gabriela Szabo scoorde geen dubbel. De winnares van de 5000 meter had ooi; graag op de 1500 gewonnen, een combinaüe die weinig aüeten olympisch hebben gehaald. Szabo kwam in de eerste twee ronden achterin het veld terecht en moest uitwijken voor de vallende Brit se Tullett. Ze lag zo ver achter dat de Algerijnse Nouria Merah-Benida kon winnen in 4.05,10. De Roemeense Violeta Szekely eindigde tweede in 4.05,15. Szabo had een geweldige eindsprint, waarmee ze nog brons greep. Wereldrecordhoudster Trine Hattestadt won het speerwerpen. De 34-jarige Noorse vestigde in haar eerste poging meteen de beste afstand van 68,91. De Griekse wereldkampioene Mirella Ma- niani-Tzselili werd tweede met 67,51, de Cubaan se Osleidys Menendez derde met 66,18. De Rus sische Jelena Jelesjina was de beste bij het hoogJ springen. Ze kwam over 2.01 meter en had een betere serie dan de Zuid-Afrikaanse Hestrie Cloe- te, die ook 2,01 overbrugde. De Zweedse Kasja Bergqvist en de Roemeense Oana Pantelimore werden gedeeld derde met 1,99. De 5000 meter mannen leverde een zege 0{L voor de Ethiopiër Millon Wolde (13.35,49), vool de Algerijn Ali Saidi-Sief (13.36,20) en de Marokl kaan Brahim Lahlafi (13.36,471. Willem Alexander moet in 2007 aftreden als JOC-lid Prins Willem Alexander moet in 2007 aftreden als lid van het In ternationaal Olympisch Comi té. Dit is zaterdag in Sydney bij loting bepaald. Anton Geesink is pas in 2009 aan de beurt om af te treden. Voor Hein Verbruggen is geen moment van aftreden ge loot. Hij is zogenaamd ex-offi- cio lid. Hij verdwijnt onmiddel lijk indien hij geen voorzitter meer is van de wereldwielren- unie UCI. Het IOC hield zater dag een korte extra vergadering om de nieuw gekozen leden van de AÜetencommissie als lid te inaugureren. Verrassend was dat Sergei Boebka een plaats kreeg in het hoofdbestuur dat tot vijftien personen is uitge breid. Aanvankelijk leek ex- schaatskampioen Johann-Olav Koss daarvoor de aangewezen kandidaat. De viervoudig olym pisch kampioen (Albertville, Lillehammer) maakte in zijn eerste jaar als IOC-lid echte! nogal een hoop drukte. Da meerderheid stemde daaronl op Boebka. Tot vorig j^ar kon een IOC-licp tot zijn tachtigste blijven zitten!1 Bij de schoonmaakoperatie na het corruptieschandaal van Salf Lake City wetftfet^ie zittingsterf mijn tot acht jaar beperkt. Om1 niet alle IOC-leden tegelijk te1 laten verdwijnen werd gekozeij' voor een spreiding over drie ja!1 ren. IOC-leden kunnen zich opf' nieuw kandidaat stellen. Anky van Grunsven en Bonfire worden gefeliciteerd door Sjef Janssen, trainer, coach en vriend van Van Grunsven. FOTO WFA/JACOB MELISSEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18