Sydney 2000 Oranje speelt heavy metal Kameraden snoeren critici de mond Afscheid van Spelen vol rock en heimwee Gouden zaterdag Oogst Sydney wordt lat Athene MANDAG 2 OKTOBER 2000 Sydney 29 September 2000 gaat de Nederlandse sportboeken in als 'Gouden zaterdag'. De Oranje equipe slaagde er deze dag in om liefst drie gou den olympische medailles te veroveren. Slechts een keer eerder - Amsterdam 1928 - was dat ge lukt. Het Nederlandse bal werd geopend door wielrenster Leontien van Moorsel (foto onder) die met overmacht de tijdrit op de weg op haar naam schreef. Enkele uren later was het de beurt aan Anky van Grunsven. De amazone had het beste optreden met haar paard Bonfire bewaard voor het laatst. Het onafscheidelijke duo nam afscheid FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS met een wereldrecord aan punten. Rivale Isabell Werth (boven) werd eindelijk verslagen. De oran jedag werd in stijl afgesloten door de mannen- hockeyploeg (midden), die in een krankzinnige thriller won van Zuid-Korea. De ploeg van Maurits Hendriks nam vlak voor tijd een 3-1 voorsprong, maar speelde het klaar om deze riant ogende stand in de laatste vier minuten te verprutsen (3- 3). Na de doelpuntloze verlenging toonde het Ne derlands team zich voor de tweede opeenvolgen de keer de koelbloedigste in een zenuwslopende strafballenserie. Team de Mission blikt tevreden en kritisch terug op Spelen SYDNEY HENK STOUWDAM De oogst van Sydney wordt de lat voor Athene. NOC*NSF heeft met 25 medailles het verzadi gingspunt op de Olympische Spelen nog niet be reikt. Het Team de Mission blikte tevreden terug en keek daags na de sluitingsceremonie ook hoopvol vooruit naar 2004. Maar op de dag van vertrek klopten Jan Loorbach, Joop Alberda en Marcel Sturkenboom zich voor één keer, zij het bescheiden, op de borst. Het trio had daar alle reden toe, omdat de mis sie Sydney is volbracht met een achtste plaats in het medailleklassement. Alle records zijn gebro ken; Nederland ontpopte zich als een voorname sportnatie. En dat is wat het Team de Mission voor ogen had. Om tegelijkertijd te beseffen, dat deze Olympische Spelen mooi waren, maar nog niet prachtig. Er zit volgens technisch directeur Alberda nog veel rek in de Nederlandse presta ties. In zijn finale afrekening was hij uitgesproken kritisch op de vaderlandse atletiek. Het olympi sche optreden van de atleten heeft één voordeel: veel slechter kan het niet. Bovendien vindt hij dat het in de atletiek tijd wordt voor topsportgericht denken. De zwemmers noemde Alberda fantastisch, maar hij had zich geërgerd aan missers bij keer punten en valse starts. Het baanwielrennen vond Alberda goed met een pluim voor Leontien van Moorsel, maar zijn oordeel over de moutainbikers en de wegrenners was uitgesproken negatief. De hippische sport deed het in de ogen van Alberda voortreffelijk. Hij constateerde dat de hockeyers langs het randje van de afgrond zijn gegaan. „Maar in de sport telt het resultaat, dus hebben zij gelijk", hield hij zijn werkelijke gevoelens geheim. Terugblikkend op judo kwam Alberda tot de vaststelling dat in de toekomst voor geblesseerde sporters geen plaats in de olympisch ploeg moet worden gereserveerd. De judoploeg had wat hem betreft niet voldaan, met uitzondering van Mark Huizinga, Deborah Gravenstijn en Patrick van Kalken. Van de zeilploeg beoordeelde hij Margriet Mat- thijsse en Serge Kats als goed, die van Roy Heiner als tegenvallend en die van de anderen naar ver wachting. De volleyballers hebben het in de ogen van de oud-coach voortreffelijk gedaan, evenals het tennisdubbel Mirjam Oremans en Kristie Boogert. De beachvolleybalsters serveerde de technisch directeur af: niet goed qua organisatie en prestatie. De zusjes Kadijk hadden hun offici ële tenue in Nederland achtergelaten en hadden de papieren niet voor elkaar. Naar nu pas blijkt, werden zij om die reden gediskwalificeerd. Met uitzondering van de Holland Acht was Alberda tevreden over de roeiers. De opmars van Nederland is in de olympische wereld niet onopgemerkt gebleven. Diverse lan den hebben al bij NOC'NSF geïnformeerd naar de formule of hebben verzocht in de keuken te mogen kijken. De deuren op Papendal staan open, terwijl de sportkoepel gaat samenwerken met België, Noorwegen en Groot-Brittannië. Bo vendien is voor uilwisseling van informatie al contact gezocht met grote sportlanden als de Verenigde Staten, China en Australië. Ten tijde van de Spelen hebben vertegenwoor digers van NOC'NSF in Canberra een bezoek ge bracht aan het Australian Institute for Sport, dat als voorbeeld moet dienen voor het ontwikkelen van Papendal als een internationaal trainings centrum. Duitsland Frankrijk13 14 Italië13 8 Nederland 12 9 Cuba 11 11 Gr. Brittannië 11 10 Roemenië 11 6 Z.Korea 8 9 Hongarije 8 6 Polen6 5 Japan 5 8 Bulgarije5 6 Griekenland 4 6 Zweden4 5 Noorwegen 4 3 Ethiopië4 1 Oekraïne3 10 Kazachstan 3 4 Wit-Rusland 3 ~3 Canada3 3 Spanje33 Iran 3 Turkije 3 Tsjechië2 3 Kenia2 3 Dertemarken 2 3 Finland 2 1 Oostenrijk 2 1 Litouwen2 Azerbeidzjan 2 Slovenië2 Zwitserland 1 6 Indonesië1 3 Slowakije1 3 Mexico 1 2 Algerije 1 T Oezbekistan T 1 Joegoslavië 1 1 Gezworen kame raden. Dat waren de twee Olympi sche debutanten de afgelopen twee weken op Australische bodem geworden: Albert Voorn en Je roen Dubbeldam. De extroverte routinier en de introverte jon geling. Allebei te groen voor goud, heette het. Gisteren vie len ze elkaar jankend in de ar men: Dubbeldam met goud om de nek, Voorn met zilver. Een dubbelslag als antwoord. Ze hadden speciale weken achter de rug, Dubbeldam en Voorn. Niets ten nadele van Lansink en Tops. Maar de me daillewinnaars van gisteren denken en voelen in veel din gen hetzelfde, ondanks het leef tijdsverschil. Voorn is 44, Dub beldam 27. Voorn: „De vader van Jeroen zei voordat we weg gingen dat ik een beetje op hem moest passen. Onzin natuurlijk, maar het geeft wel aan hoe we tegenover elkaar staan." En Dubbeldam: „We denken met dingen hetzelfde over hoe we met paarden moeten om gaan. Ik heb mijn paard hier op zijn aanraden iets anders losge- reden, wat relaxter. Het resul taat mag er zijn dacht ik." Maar er was meer, zegt Dub beldam. „We kunnen goed met elkaar overweg. We zitten me kaar ook veel te dollen. Vorige week zijn we een keer naar het Holland House geweest. Albert is helemaal tegen uitgaan. Toen ben voor hem gaan staan met een glas bier, beetje gek doen. Hij helemaal op tilt. Zo stangen Nieuw topsportklimaat leidt tot recordaantal van 25 medailles Het enige dat de olympische sporters volgens technisch di recteur Joop Alberda nodig hebben is een spiegel. De me daillewinnaars zullen dan een lachend en tevreden gezicht zien. Maar wat te denken van de spiegelbeelden van: de wa- terpolovrouwen, de Holland Acht, Ben Sonnemans, Dennis van der Geest, Roy Heiner, Kir- sten Vlieghuis, de wegrenners, Bart Brentjens, Alan Villafuerte en alle atleten. Die bieden een treurige aanblik. Hoe gek het ook klinkt, maar bij de tegenvallers horen ook de hockeyploegen. Dankzij de malle competitie (vrouwen) en dankzij Britse hulp (mannen) werd er met hangen en wurgen brons en goud gewonnen. Maar er is dermate slecht gespeeld, dat de hockeyers na het feesten aan zelfreflectie toe zijn. Het nut van een goede voor bereiding is ontegenzeglijk aan getoond. Maar er is ook geld over de balk gesmeten. Neem de zeilers, met als lichtend voorbeeld Margriet Matthijsse. Zij mocht op kosten van NOC *NSF al met al anderhalf jaar in Sydney bivakkeren om het on stuimige water in de haven on der de knie te krijgen. Wat bleek eenmaal tijdens de Olympische Spelen? Dat vrijwel geen golf en vrijwel geen zuchtje wind te voorspellen was. Er kwam naast vakmanschap ook veel geluk bij kijken om als zeiler in de me dailles te varen. Die zeilkampen in Sydney blijken achteraf weg gegooid geld. Een ander voorbeeld: de spe ciale in Amsterdam aangelegde hockeymat. Die zou dezelfde zijn als in Sydney. Of de hoc keyers hebben zich in de luren laten leggen door de Australiërs of ze hebben niet goed opgelet, maar in het olympisch stadion bleek het veld van heel ander materiaal te zijn dan in Amster dam. In feite was dat een zinlo ze investering van een slordige miljoen gulden. Bovendien moet er geregeld voor onder houd een Australische materi aalman worden overgevlogen. Met het oog op Athene 2004 zal het Team de Mission op on derdelen zaken moeten aan scherpen en de sporters de wacht moeten aanzeggen. Al berda kijkt al uit naar de evalu atie met de sportbonden, waar voor de meesten met een flinke lijst vragen van de technisch di recteur zullen worden gecon fronteerd. Want de oud-volleybalcoach vindt dat er veel rek in de pres taties van de zijn sportende landgenoten zit. De knop zal bij velen om moeten en de wil om te presteren zal wat hem betreft nog sterker moeten worden ontwikkeld. Dan zal Alberda de portemonnee wel trekken, want voor Athene heeft het Team de Mission de begroting al opge krikt naar 60 miljoen gulden. ranje speelde heavy metal in Sydney. Het Wilhelmus erd een dikke hit: met stip in de top-10! Twaalf keer onk het volkslied, dat was nog nooit vertoond. Cijfers sgen niet, dus waren de Olympische Spelen voor Ne erland succesvol. Een oogst van 25 medailles is een re- jrd. Maar zelfs olympische medailles hebben een keer- jde. Oranje speelde ook treurmarsen. Bij het opmaken 111 de balans blijken goed en slecht aardig in evenwicht. Sydney zingt de blues. De Olympische Spelen zijn afgelopen en daarmee heeft de stad het dierbaarste verloren dat het bezat. Therapeuten waarschuwen al voor de klap: een hausse in echtschei dingen en depressies. Met straaljagers, vuurwerk en Griekse priesteressen heeft Sydney afscheid ge nomen van de Olympische Spelen. De vlam en de euforie werden gedoofd, en vandaag worden miljoenen mensen wakker met de vraag wat ze in vredes naam met zichzelf aan moeten. Een ern stig geval van maandag-itis, dat de ko mende maanden volgens veel psycholo gen zal leiden tot vele scheidingen, de pressies en problemen op het werk. Het was ook te mooi om waar te zijn. De stad, de mensen en het weer. Alles paste zo goed in elkaar, het liep zo soepel, dat zelfs IOC-voorzitter Samaranch in zijn laatste olympische toespraak onder luid gejuich uitriep dat er nog nooit zulke goede Spelen zijn georganiseerd. Het zal anders worden in Athene, Beijing, Rot terdam, of waar ook. Niet meer zoals in Sydney, waar Inge de Bruijn de Neder landse vlag het stadion binnendroeg, daarvoor via Internet aangewezen door 39 procent van haar landgenoten. Met tienduizend swingende atleten op het terrein eindigden de Spelen zoals ze begonnen. Sfeervol, stijlvol en verras send. Groots en met gevoel voor de ei gen cultuur. Van 40.000 jaar oude abori- ginal-muziek tot stevige rock en Men at Work met de wereldhit 'Down Under'. Een carnavalsoptocht vol beroemde Au straliërs als Crocodile Dundee en het ge voelige Waltzing Matilda, door 110.000 mensen uit volle borst meegezongen. Ooit nog bijna tot volkslied uitgeroepen, vertolkte deze ballade de gevoelens van heimwee na ruim twee weken party ti me. Om nog eens te onderstrepen dat het een knallend feest is geweest, ging er vuurwerk als een slinger door de stad. En nu is het feest over. Het besef dat alle pret voorbij is, van de ene op de andere dag, zal veel Australiërs, en wie weet ook daar buiten, aan het denken zetten. „Mensen gaan zich afvragen wat belang rijk is in hun leven en dat zal leiden tot diverse beslissingen om dingen te veran deren", zegt psychologe Helen Crossing. Nog verder gaat sportpsycholoog George Shilling: „Je kunt het goed vergelijken met het einde van een oorlog. Je leeft een tijd in hoge staat van opwinding, er zijn enorm veel emoties, maar als dat al lemaal is afgelopen, realiseer je je ineens dat je weer gewoon verder moet met het leven. Dat is niet zo gemakkelijk." Hulpverleners zijn voorbereid op een enorme toeloop van cliënten. Ze hebben de afgelopen dagen in de media ieder een opgeroepen vooral geen belangrijke beslissingen te nemen zonder er eerst gedegen over na te denken. De bood schap luidt dat het post-olympisch syn droom te vergelijken is met elk ander rouwproces en dat verwerking van ver lies nu eenmaal tijd kost. „Steek meer tijd in je relatie, besef dat het niet altijd rozengeur en maneschijn is. Ga wat meer uit, zoek nieuwe hob by's. Wees niet bang om hulp te zoeken in tijden van crisis, dat is geen teken van zwakte, maar juist van kracht. En als je ander werk wilt, vraag jezelf dan eerst heel goed af of het werkelijk de baan is die je niet bevalt of dat je gewoon niet goed in je vel zit." Door het succes van de bijna 50.000 vrij willigers is er een stormloop te verwach ten op banen in de zorg en de dienstver lening, waar vacatures te over zijn. Dat is dan weer de verwachte positieve erfenis voor Australië: een nog grotere gemeen schapszin. Want dan zeggen ze meteen, moet je hem horen met zijn praatjes." Bovendien: hij had het wel vaker meegemaakt met zijn ta lentvolle schimmel, bovenaan staan na een kwalificatie. „Er is er niet een die de afgelopen drie jaar zo vaak een foutloze ronde heeft gesprongen als De Sjiem." Er was echter maar één ding dat hem niet losliet en zelfs een obsessie dreigde te worden: De Sjiem won maar geen grote wedstrijd. In de afgelopen drie jaar eindigde hij tien keer bij de eerste drie in een Grote Prijs of een wereldbekerwedstrijd. „Al tijd was er in de barrage wel een foutje. Of een nederlaag op tijd. Ik heb me diverse keren af gevraagd, wanneer win ik nou eens een Grote Prijs, waarom mag het nou maar steeds niet lukken?" Omdat De Sjiem er een speci ale wedstrijd voor uitzocht. De slimme schimmel wilde het al lerhoogste: het Olympisch goud. Er waren er niet veel die erin geloofden. Te onervaren, te weinig kwaliteit, niet de juiste mentaliteit om de top van de Olympus te beklimmen. Oud- Olympisch kampioen Ludger Beerbaum zei voor de Spelen datgene wat waarschijnlijk meerderen dachten. Dubbeldam en Voom had den het allemaal gelezen en ge hoord. Toen Voorn zeker was van het zilver, kwam het dan toch allemaal los. „We zouden niet goed genoeg zijn, we zou den niet de mentaliteit hebben om hier goud te winnen. Nou, dit is ons antwoord." van Moorsel, Pieter van den Hoogenband, Mark Huizinga, Anky van Grusven en Jeroen Dubbeldam als uitschieters. Het NOC*NSF heeft in Ne derland een gunstig topsport klimaat gecreëerd en veel geld gegenereerd. Voor de Spelen in Sydney was, met inbegrip van de Paralympics, 30 miljoen gul den beschikbaar. Een historisch bedrag. Maar een som die ver plichtingen schiep. Sporters kregen alle ruimte om zich op timaal voor te bereiden met het adagium dat na afloop geen ex cuses gelden. we elkaar. Maar stimuleren el kaar ook." Het leidde tot een even sen sationele als emotionele ont knoping van twee weken Hors- ley Park. Daar waar Dubbeldam vanaf de eerste dag dat hij zijn paard De Sjiem weer onder het achterwerk kreeg, dat speciale, bijna opwindende gevoel had. „Hij voelde ontzettend goed aan, bijna beter dan hij ooit had gedaan. Toen had ik al zoiets van, als h'et ooit kan gebeuren, dan moet het nu gebeuren." Maar hij hield zijn gevoelens zo goed en zo kwaad als het ging voor zich. „Goud? Natuur lijk geloofde ik erin. Ik had geen twijfels dat De Sjiem het kon. Maar dan moest alles wel per fect zijn, moesten alle puntjes op de i staan. En je moet ook nog eens een beetje geluk heb ben. Dan ga je niet zeggen, ik kan Olympisch goud winnen. spunt van het Team de was om een recordaan- 1 plakken te winnen en om ederland in het medailleklas- de toptien - temidden de grote sportlanden - bin- ;n de loodsen. Dat is met een plaats gelukt, dus mag concluderen dat er goed werk geleverd op Papendal. Geen speld tussen te krijgen, ederlanders hebben in vele n van sport aangetoond de wereldtop te behoren Inge de Bruijn, Leontien Zwemmer Ian Thorpe neemt als vlaggendrager van Australië afscheid van de Spelen. FOTO EP A JEFF HAYNES d erigh niet Jeroen Dub beldam met De Sjiem op weg naar de olympische titel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17