Bankiers houden onderonsje Kinderspel in Belgrado 'Verre Vrienden' ballon die met lawaai leegloopt Hutspotparty met Visser en een volksliei Gieske moet afzeggen voor première en voetbalwedstrijd Cocktail zonder Loek X-files-dag in Lisse Leiden Regio Cocktail moet het voortaan zonder de foto's van onze vaste fotograaf Loek Zuyder- duin doen. Loek overleed enkele weken geleden aan een hartstilstand. De meeste foto's voor deze rubriek - met name in het afgelopen jaar - waren van Loeks hand. Hij had zich spontaan bereid verklaard om voor Cocktail aan de slag te gaan. Een op merkelijke keuze. De meeste fotografen zijn niet altijd even blij met opdrachten voor deze rubriek. De tijd stippen van de meeste eve nementen waarover wij be richten, zijn vaak incourant (namiddag, de late avond, het weekeinde). Maar verve lender voor de fotografen is dat er aan foto's voor Cock tail vaak weinig eer valt te behalen. Immers, het gaat hier om de poppetjes en niet zozeer om de artistieke prent. Loek daarentegen had er altijd lol in om voor Cock tail op pad te gaan. Daarbij dient vermeld dat hij het op de feestjes, recepties en an dere bijeenkomsten naar zijn zin had. Vaak bleef hij nog 'hangen'. Hij kende overal mensen en mensen kenden hem, zodat hij geregeld zelf met tips voor onderwerpen kwam aanzetten. En wat de artisticiteit betreft: sfeerfo to's maakte hij voor deze ru briek evenzogoed. Een paar voorbeelden: de jubilerende vioolleraar Johan Top, vol gevoel en concentratie naast zijn jongste leerling (mei 2000). Het millenniumgala van OVK Katwijk, waar een dansend paar scherp in beeld kwam en de omgeving even wazig als het stel het zelf zal hebben ervaren. Dein was er de foto van oud-bur gemeester Piet Heijn Schou- te met ex-gedeputeerde Koos Nolten en zijn bruid, kroonluchter en schilderij op de achtergrond. En voorma lig procureur-generaal Doc- ters van Leeuwen, gesnapt in een moment van bezin ning, de ogen gesloten, met een deken om zich heen op een matje. De foto - gemaakt in de Pieterskerk - haalde di verse landelijke kranten en werd genomineerd als 'foto van het jaar' van de Neder landse Vereniging van Foto journalisten. In diezelfde Pieterskerk kreeg Loek in de week na zijn overlijden een monumentale herdenkings dienst. Loek is er niet meer, maar zijn foto's blijven be waard. Niet alleen in het ar chief maar ook op het net vlies. lisse „X-filesfans zijn hele gewone mensen, of wil je soms zeggen dat ik niet gewoon ben?!" Petra Meijer (rechts op de foto) was één van de organisatoren van de tweede editie van 'experience the tru th', de fanclubdag voor X-files-fanaten in jongerencentrum Magni- fiosi in Lisse. Meijer: „De fans zijn echt niet zo paranoïde als ieder een denkt; ze zien niet overal een samenzwering van de regering. Het zijn gewoon mensen die iets meer van een tv-serie verlangen." Op de bijeenkomst zondag werden nieuwe aflveringen van de serie, die nog niet in Nederland op tv waren te zien, vertoond. Ook was er een ruilbeurs voor X-files-spullen. De organisatie wilde ook nog FBI-trainingen verzorgen, maar door het slechte weer ging dit niet door. foto dick hocewoninc MAANDAG 2 OKTOBER 2OCX) 945 redactie: Miep Smitsloo-De Graaft, telefoon: 071-535 64 84. Zo nonchalant kunnen de bankiers uit de Leidse regio er ook bij lopen. Momentopname tijdens de borrel na de Interbancaire Zeilregatta. publiciteitsfoto Cocktail wordt nooit ofte nimmer uitgenodigd voor het jaarlijkse onderonsje van de bankiers uit de Leidse regio. We krijgen achteraf altijd keurig een foto en een verslag. Heb ben de HH bankiers iets te ver bergen? Zijn ze liever entre nous om hun eigen rente- en kartel afspraken te maken? Hoe dan ook, de vijfde Leidse Interbancaire Zeilregatta op de Kaag is volgens het keurig uitgetikte verslag weer een suc ces geweest: bijna veertig ban kiers en elf verschillende ban ken lieten er hun gezicht zien. Initiatiefnemer van dit jaarlijkse uitje is Warmonder Ron van Eijk van accountantskantoor BDO, dat onlangs fuseerde met het Leidse accountantskantoor Walgemoed. Van Eijk wil volgaarne de banden met de geldverstrekkers 'op informele wijze' aanhalen, u begrijpt het wel. Het praat gemakkelijker, minder afstandelijk ook, in zeiloutfit en met een drankje, dan in driedelig grijs. ING Lisse met Arend Hooing, Gerben Cozijnse, Lenie Knetsch en Ferry Meyer haalde als eerste de eindstreep. Of je blij met zo'n overwinning moet zijn is de vraag, want de traditie wil dat de nummers één kopje onder gaan in het ongetwijfeld koude water van de Kaag. Het staat niet in het verslagje, maar laten we er van uit gaan dat er voldoende drank bij het cap tains dinner klaar stond om weer warm te worden... theater recensie dick van teylingen Art Pro speelt Familiegeschiedenis Bel grado van Biljana Srbljanovic.Regie: Frans Strijards. Gezien in het LAKtheater op 30 september Tussen rommel en containers schiet een schichtig meisje weg achter een plastic krat. Ze houdt zich stil als een vrouw drie kampeerstoeltjes klaarzet bij een wrakkig tafeltje en twee acteurs en een actrice doen met weggegooid serviesgoed alsof ze eten. De overdreven explicie te speelstijl, een soort halfge vorderd amateurtoneel, heel anders dan wat je van Art &Pro gewend bent, is even schrikken, maar uit de folder weten we dat het hier gaat om acteurs die kinderen spelen die vadertje en moedertje spelen. Natuurlijk proberen ze het gedrag en de standpunten te kopiëren die ze om zich heen zien. want bij kinderen gaat het om 'net echt'. De zoon wil de soep niet, moeder is veront waardigd maar machteloos, va der scheldt hem uit voor pisse bed, vullis, stuk stront. Zoon zegt dat hij de soep niet wil om- dal mama een vrouw is en vrouwen nu eenmaal slapper zijn. Dat klopt, zegt vader, maar dat is geen excuus. Zo zit het stuk vol met kromme redeneringen, verdraaid als de mensen in Belgrado (want daar speelt het stuk) geworden zijn door oorlog, politiek, leugens en repressie. Steeds wordt de ideale levenshouding van een verstandig mens herhaald: pas op, niet in de gaten lopen, alles in de gaten houden. Moeder huilt omdat ze is ontslagen op haar werk, vader heeft haar aangegeven omdat ze ophitsen de toespraken hield. Even later gaan vader en moe der naar bed en doet de zoon alsof hij hun container in de fik steekt: zo vermoordt hij zijn ou ders later nog een paar keer. Het bange meisje wordt ont dekt en speelt de rol van hond, waarin ze nogal wordt afgerost. Zoon leert Engels met woorden als graf, kanker, tumor, oorlog. Uiteindelijk vertrekt hij naar een vriend in het westen („Ik ga naarGroenland!waar het le ven beter is. Familiegeschiedenis Belgrado speelt in een wereld waar angst, geweld, seksisme en vreemde lingenhaat net zo vanzelfspre kend zijn als oorlogsgeluiden en luchtalarm; daar wordt ook nauwelijks op gereageerd. Het ging in Nederland een jaar gele den in première, maar tegen de achtergrond van de corrupte verkiezingen is het onvermin derd actueel. Schrijfster Biljana Srbljanovic werd geprezen, be kroond en door heel Europa ge speeld, maar is door de Servi sche autoriteiten inmiddels ook beschuldigd van landverraad en spionage. Het probleem van dit soort voorstellingen vind ik de ver houding tussen werkelijkheid en kunst. De reactie 'wat is het daar erg, hè?' ligt op de loer, maar dan heb je het niet meer over de voorstelling als kunst werk, maar over de wereld waar die naar verwijst. Deze gespeel de kinderen gingen niet erg le ven, waarschijnlijk omdat het geweld meteen losbarstte en ze nauwelijks zichzelf zijn. En om dat kinderen spelen heel moei lijk is; de hond overtuigde meer. Op 25 oktober is in het LAK van dezelfde schrijfster Belgrado tri logie te zien, over uitgeweken Joegoslaven in Praag, Sydney en Los Angeles. Ik ben be nieuwd hoe theater en oorlog zich daarin verhouden. theater recensie susanne lammers Voorstelling Verre Vrienden door Toneel groep Comedia. Een komedie van Alan Ayckbourn bewerkt door Allard Blom Re gie Victor van Swaay Spel Fabiënne Meerhoek, Irma Hartog, Marieke de Kruijf e.a Gezien: 30/9 Première, Leidse Schouwburg Het is een oeroud theaterre cept. Vrienden, of wat daar nog van rest, komen na jaren weer eens samen. De uitkomst is al tijd een totaal demasqué waar uit blijkt dat van de ooit gekoes terde idealen en illusies geen spat meer over is. Zware the ma's als verraden vriendschap pen, overspel, hypocrisie en wederzijds onbegrip kunnen zo, al dan niet luchtig, in her kenbare situaties aan de orde komen. Zo is ook de zoveelste komedie van de Britse toneelschrijver Ayckbourn opgezet. Drie kame raden en hun vrouwen organi seren veel te laat weer eens een gezellig avondje om hun maat je, wiens verloofde verdronken is, een beetje op te peppen. De een is een geslaagde en uiterst botte zakenman annex vreemd- ganger, de volgende een mis lukte vertegenwoordiger in kat- tevoer, de derde een tyrannieke hypochonder, die alleen via de telefoon aanwezig is en de laat ste een onverbeterlijk naiëve positivo. De eerste drie herkennen bij el kaar nog hun cynisme, de laat ste staat op zijn eentje en droomt. Het stuk is niet meer dan een flinterdun schemaatje dat zijn betekenis had moeten krijgen van het contrast tussen de positieve blik en de opge wekte preken van de één en de inmiddels danig afgezakte mas kers van de anderen. Goed spel, vaart en rake typeringen kun nen 'Verre Vrienden' opkrikken tot een aanvaardbaar avondje uit. maar opgefokt schmieren is absoluut dodelijk en dat is wat Comedia doet. De drie dames, die er nog het meeste van bakken, zijn als overdreven karikatuurtjes uit gedost, hun aankleding laat geen enkele ruimte voor verde re verbale invulling of ontwik keling van hun rol - en spelen ze dan ook naar. Ii Hartog zit in hotpants en r laklaarsjes ongeïnteressc kauwgom te kauwen op bank, Fabiënne Meerhoek ra hysterisch in mevrouw-blai glitterigheid over het over: van haar man en Marieke Kruijf zorgt zich in een zei breid pakje zonder noeme waardig resultaat een aa slagen in de rondte. Vervolgens komen Job Rel laar en Herman Boerman kleine beetje sfeer dat is on bouwd, genadeloos doodsll met veel te opzichtige, qui veelbetekenende stiltes en I totaal verkeerd toontje. M Krone, als de tegen de klip] op roze-brildrager, geeft stuk nog een beetje lucht d zijn naturelle prekerig! maar zijn inbreng kan niet tegen het overacting van j rest.'Verre Vrienden' is als opgeblazen, maar niet dichd knoopt ballonnetje. Het lo| leeg en verschrompelt met te veel kabaal. Nelly Frijda en Carry Tefsen. „Met Irma la Douce staan we al 160 keer geboekt", meldde hij zaterdagavond trots in de Schouwburg, die dan trouwens ook twee dagen wordt aange daan. „Omdat het een beeld van een theater is", zoals ook D' Ancona beaamde tijdens de 'nazit' van Verre Vrienden. „Al is het een beetje achterhaald, het blijft een popperig speel doosje." Schouwburg-directeur Bart van Mossel vermaakte zich intussen uitstekend tijdens de party na afloop. „Je moet er geen dertig per seizoen hebben, maar af en toe een première is heel goed voor je schouwburg. Die brengt mensen naar je theater die er anders niet komen en zo'n feestje erna is ook goed voor je relatie met gezelschappen", al dus Van Mossel die wel had op gemerkt dat 'nog niet alles in het stuk even scherp was'. „La ten we het zo zeggen: de bal ligt er, maar ze moeten 'm nog in koppen." Dat had de volgende dag letter lijk kunnen gebeuren op een van de velden van Docos. Bij de inmiddels traditionele voetbal wedstrijd van de Nederlandse soapsterren tegen de Leidse Old Stars (met mannen als Wout Holverda, Bert Jansen, Mat Keereweer, Cor Pennenburg en Gijs Collé). Herman Boer man, die daartoe na zijn optre den in Verre Vrienden speciaal in Leiden had overnacht en zijn maten Bas Muis (Goede Tijden, Slechte Tijden), Joost Boer (Goudkust) en Pim Vosmat (Onderweg naar Morgen) kj. den dat echter niet voor elkj krijgen. De soapsterren verll ren met 1-0 in het duel dat II lijks voor de 3-Oktoberverell ging wordt georganiseerd dj. Aad van der Luit en Wim vj| Duivenbode. Altijd op zoek naar iets nieuws wil Van de Luit volgend jaar ook vrouv ke soapsterren uitnodigen mee te doen, „want dat kar best een aardig toneeltje oj veren." Aanloopje op 3 oktober bij Drukkerij Groen Kinderen, Joop Visser en het Leidse Volkslied. Dat waren de ingrediënten voor de Leidse Hutspotparty. De derde in successie die Drukkerij Groen - meteen niet Leidse directeur Bram van der Velden voorop - organiseert als aanloopje naar het echte 3 oktober-feest. Een mix aan zakenlieden, 3 oktober-bestuurders en ander soortige notabelen kwam op draven in het (te) modèrne kantoorpand aan de Roosevel- tstraat: de Aad van der Luits, Melanie Schultzs, Chris Ver- planckes (kersverse vader), de Rutger Veldhuyzen van Zan- tens, Eric Filemons, Rens Heruers, Cees Hugens, Jan Karstens en Jan Kleijnes. met in hun kielzog burgervader Jan Postma. laatstgenoemde kon je helemaal op de eerste rij te rugvinden. aandachtig luiste rend naar het optreden van Joop Visser. Ooit maakte de- zeHaarlems/Leidse volkszan ger de cafés en schouwburg van Leiden gek als Jaap Fi scher. Nu hij in de kalende le vensfase is beland, noemt hij zichzelf Joop Visser en is Lei den nog steeds gek op hem. Burgemeester Postma even eens. Dachten wij dat de nieuwbakken eerste man van Leiden met een nieuw feno meen kennismaakte, Postma weet allang van Vissers be staan af: „Ik ken hem nog uit mijn studententijd. We zijn van dezelfde generatie." Tot echt net werken kwam het beeld Studio Sport-presentator Tom Egberts en Journaal-lezer Harmen Siezen meegekomen. Maar ook een 'vroeg' soapster retje als Frederique Huydts liep zaterdagavond rond in de Schouwburg, evenals Jacques d' Ancona. De van de Sound mix-shows bekende criticus had zich in het begin niet al te best vermaakt met de zwarte komedie van de Engelse schrij ver Alan Ayckbourn. „Voor de pauze ging het nergens over en was het stuk te veel een karika tuur. Maar na de pauze viel al les op zijn plek en dan begrijp je ook waar het over gaat." Huwelijk, overspel en vriend schap zijn de onderwerpen die aan de orde komen in het stuk van Ayckbourn, waarin Fabiën ne Meershoek (nicht van oud Vattegat-uitbater Johan van Mil), Marc Krone, Irma Hartog (van de Karwei-reclame), Ma rieke de Kruijf ('Babes') en Job Redelaar als vervanger van Wil- bert Gieske te zien zijn. Een wrange komedie, gebracht door producent Herry Hubert die Comedia vier jaar geleden op richtte omdat hij de toneelwe reld ook na een ongeluk niet los kon laten. De neef van Beppie Nooy is na een val in de Leidse Stadsgehoorzaal (in 1981) wel iswaar afgekeurd en stopt vol gend jaar mei met de Jeugdko- medie Amsterdam, maar heeft zich inmiddels met ziel en za ligheid in Comedia gestort. Nu al heeft hij de mond vol van de musical Irma la Douce die hij volgend seizoen op de planken gaat brengen, met onder ande ren Janke Dekker, Fred Butter, bij de Hutspotparty niet. Er werden toespraken gehouden, een boekje (liederenbundel met geuzen- en bevrijdingslie deren) overhandigd en nog meer officieels. Joop Visser nam ook z'n tijd. Zo trachtte hij eerst de zaal vol borrelaars te laten meezingen. Waarna tientallen leerlingen van de Leidse Lorentzschool het laat ste nummer een vocale onder steuning meegaven. Altijd ver tederend, die kinderen, en ze doen het ook leuk op de foto voor Cocktail! Met dank aan Eric Filemon, directeur van de school en componist van het gloednieuwe Leidse volkslied, dat er de komende dagen in geramd zal worden. Als het al thans aan 3 Octoberbestuur- deren volkslied-auteur Rens Heruer ligt: „Leiden had zo'n lied nog niet! Wat we wilden, is een echt algemeen volkslied, het hele jaar door bruikbaar, niet speciaal op 3 oktober toe gespitst, jullie krant heeft 35.000 afdrukken gemaakt er die worden voorafgaande aai de optocht uitgedeeld. Ik hoe maar dat het beklijft!" Waarn Heruer en de zijnen het goed voorbeeld gaven en het volks lied luidkeels ten gehore bracht. Niet helemaal in de maat, maar het gaat om het idee. Leerlingen van de Leidse Lorentzschool begeleiden zanger Joop Visser tijdensde Leidse Hutspotparty. foto mark lamer Opvallend afwezig zaterdag avond op de planken van de Leidse Schouwburg en gisteren op het veld van Docos: Wilbert Gieske. De van oorsprong Leid se acteur moest afzeggen voor het toneelstuk 'Verre Vrienden', dat in de Sleutelstad zijn pre mière beleefde, en kon door een knieblessure ook niet met de Nederlandse soapsterren aantreden in het traditionele voetbalduel tegen de Leidse Old Stars. Als geboren Leidenaar vond Gieske het 'ontzettend jammer' dat hij beide optre dens moest laten lopen, „maar voor Verre Vrienden moest ik afzeggen omdat ik een rol kreeg aangeboden in een film van Louis van Gasteren, die tussen nu en december in Japan wordt geschoten en daar zeg je na tuurlijk geen nee tegen. En die voetbalwedstrijd kon ik niet spelen omdat ik binnenkort een meniscus-operatie moet onder gaan. Heel vervelend, want ik heb de laatste vijf jaar steeds met plezier meegedaan." Gieske zat zaterdagavond wel in het publiek bij de eerste voor stelling van Verre Vrienden van toneelgroep Comedia, dat tal van bekenden had uitgenodigd in het 3 oktober-zwangere Lei den. In het spoor van Janke Dekker, die volgend jaar Irma la Douce speelt in de gelijkna mige musical, waren bijvoor- De bij tienermeisjes uiterst populaire Bas Muis, Pim Vosmaer, Joost Boer en Herman Boerman happen een haring na het duel van de Ne derlandse soapsterren tegen de Leidse Old Stars bij Docos. foto henk bouwman Janke Dekker, geflankeerd door partner Tom Egberts en Jacques d' Ancona, tijdens de party na 'Verre Vrienden' foto» henk bo

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16