Kind koopt twee boeken per jaar Marco Borsato zweeft als Peter Pan Cultuur Kunst 'Ik zal Hermans met veel bewondering niet meer lezen' Nederlandse bariton krijgt drie prijzen Veel gedoe en heel weinig Ajax* Gerestaureerde films wereldwijd op toernee Componist Carl Sigman overleden Gouden Griffel en -Penseel uitgereikt Schepper van het schaap Veronica MAANDAG 2 UKTOBER 2000 94i Expositie James Abbe bijzonders bij het Leidse antiquariaat AioloZ. Een eerste druk van 'Mandarijnen op zwavelzuur' is een uitschieter. Uitgegeven door De Mandarij nenpers in 1963 en gesigneerd door de auteur moet het exemplaar 1850 gulden opbrengen. De verkooptentoonstelling onder de trap oogst be gerige blikken van verzamelaars die wel kijken, maar voorzichtig zijn met kopen. Willem Frederik Hermans (1921-1995) schreef vijftig boeken, die 500 drukken en herdrukken beleefden. Het verschijnen van 'Het bibliogra fisch universum', de wetenschappelijke biblio grafie waarin alle uitgaven beschreven staan, vormde de aanleiding voor deze driedaagse. Het WFH-Instituut wil zich met dit evenement defi nitief op de kaart zetten. Het is de opmaat voor de uitgave van de Volledige Werken die, zo is voorzien, binnen 15 jaar moeten verschijnen. Het Instituut, dat - niet onbelangrijk - de zegen heeft van de erven Hermans, ontplooit in de tussentijd allerlei activiteiten om het werk van Hermans onder de aandacht te houden. Een scholenpro ject, een essayprijs en nieuwe boeken, waaronder een bundel met herinneringen van schrijvers en publicisten. De zaterdagavond was ingeruimd voor de woorden van de meester. Bij monde van een groep bekende Nederlanders werden er, onder het motto 'Nooit meer slapen', tot diep in de nacht fragmenten voorgelezen. De collega-schrij vers kwamen zondagmiddag aan bod. Tenmin ste, degenen die geen knallende ruzie hebben ge had met de man die zoveel weerstanden opriep. 'De grote kwetser', die altijd voor polemisch la waai zorgde ,,Mijn leven heeft weinig avontuur lijks", zei Hermans ooit. ,,'t Voornaamste avon tuur bestaat uit pennenstrijd tegen malloten, s menzweerders, boerenbedriegers en imbeci len." Onder leiding van Michael Zeeman, criticus televisiepresentator, durfde Willem Brakmq zich het meest kritisch uit te laten over de ma die op de schrijfsels van Toon Hermans reagee, de met de opmerking, dat het een groot schaf' daal was dat deze man ook Hermans was g noemd. Brakman was onder de indruk van de 'lugub re wijze' waarop Hermans van alles op de hoog was. Toch was er te veel wat hem hinderde o'*1 WFH te prijzen. Het als onzin afdoen van waag naar de zin van het bestaan, zijn gewieks1 verbaliteit, zijn geregisseerde miskenning, waar hij onverzadigbaar was. „Nee, ik zal hem m veel bewondering niet meer lezen." Pennsylvania in New York City werd opgenomen door Glenn Miller. Tot op de dag van van daag staat het nog steeds op het repertoire van talloze big bands over de hele wereld. s-hertogenbosch De hoofdprijs ging aan zijn neus voorbij, maar de enige Ne derlandse finalist van het Inter nationaal Vocalisten Concours 's-Hertogenbosch ging gister avond met maar liefst drie on derscheidingen naar huis. Bari ton Steven Hans Voschezang ontving in het Theater aan de Parade de publieksprijs, de persprijs en de speciale, door Caroline Kaart ingestelde, aan moedigingsprijs voor jong Ne derlands talent. De hoofdprijs van de stad 's Hertogenbosch (45.000 gulden) ging naar de Russische mezzosopraan Vero nica Amarres, die met veel flair onder meer een opera-aria van Rossini ten gehore bracht. De bariton Matjaz Rabavs uit Slo venië ontving zowel de Arleen Augerprijs ('voor allround vak manschap') als de liedprijs die is vernoemd naar de Neder landse kunstliefhebster Margie Weideman. theater recensie bertjansma Toneel 'Ajax' door Sophokles/Ko van den Bosch. FACT in samenwerking met Theater aan het Spui Met Ko van den Bosch, Malou Gorter, Sam Bogaerts, No- raly Beyer, Edwin Schimscheimer, Jan Kooper. Gezien: Theater a/h Spui, Den Haag Te zien- 10/10, Leidse Schouw burg), 11 en 12/10 Rotterdamse Schouwburg. Het begint met liters verf die over de toneelvloer gesmeten worden en het eindigt met de aftocht van een deel van het publiek dat als jury de zaal uit mag om zich uit te spreken of de klassieke held Ajax al dan niet vergiffenis verdient. De rest van het publiek blijft wat be duusd achter en de acteurs ste ken er een sigaretje bij op. Het zijn de twee uiteinden van een merkwaardige, rommelige en vervelende voorstelling van Ola Mafaalani - winnares van de Erik Vos-prijs voor drie eer dere kleine zaal-producties - gebaseerd op het klassieke dra ma 'Ajax' van Sophokles, waar voor acteur en hoofdrolspeler Ko van den Bosch nieuwe tek sten bijdroeg. Een voorstelling waarin verschrikkelijk veel overhoop wordt gehaald, maar waarin nauwelijks iets wezen lijks of interessants gebeurt. Er hangt iets als een geforceerd en loodzwaar gevoel van mo derniteit aan: het mag alsje blieft niet rieken naar klassiek, dus veel wat epaterend gedoe van acteurs op het toneel, maar drama ho maar. Eigenlijk heel ouderwets en achterhaald. Sophokles' 'Ajax' is het verhaal van de Griekse held die zich miskend voelt omdat niet hij maar Odysseus de wapens van de gesneuvelde Achilles uit Tro- je mee krijgt. Hij keert zich te gen zijn eigen bondgenoten, valt - door godin Athene met tijdelijke waanzin geslagen - in plaats van zijn vroegere mede strijders een kudde schapen aan en pleegt tenslotte zelf moord. Het is zijn Griekse te genstander Odysseus die er tenslotte voor pleit dat zijn lijk gewoon begraven wordt, het geen volgens de Griekse gebrui ken in feite vergiffenis inhoudt. Regisseuse Mafaalani smijt met effecten. Verfzakken hangen klaar om als vloeibare emotie rondgesmeten te worden, het is afwachten wie over het spek gladde toneel zal uitglijden en een half uurtje later is het zover en gaat de een na de ander on deruit. Tussendoor zijn er com plete scènes waarvan geen jota te verstaan is door geschop, ge rommel en gegooi op het to neel. Van het drama blijft niet veel meer over dan een lang en zich herhalend exposé, er klinkt mL ziek inclusief een bluesje \t het Griekse koor dat zingt, syi thesizer en tenorsax bespeelt j. ook nog mee-acteert. Anti-hef Ko van den Bosch zet Ajax ne als een dependance van Alex d'Electrique en mag t zijn zelfmoord - met pistooc als een verstijfde geest tussr de rijen toeschouwers blijvf dolen. Ex-nieuwslezeres Noraly Be^ heeft het drama aangekondif en zit vervolgens verloren r een schijnwerpertje op de p blieke tribune. Ze mag in aansluitende tweede deel (teÉ Ko van den Bosch) weer m$ doen, op een stellage hoog fct ven de toneelvloer, als prel^ dente van een rechtbank. Daartoe worden de toeschol wers die op de zogenaam 'adventure seats' zitten (plaj sen terzijde van het speelvljj tot juryleden gebombardeejl en dan zet zij een volstrekt zÉ loze ondervraging in: de aal staande juryleden moeti naam, leeftijd en beroep nfl men, krijgen daar dan ook nl een beetje commentaar op ('I is dat leuk werk?') voordat geïnstalleerd worden. I Het is een soort publiekspaf cipatie achter de schermen. K is er wel, maar we mogen K niet zien. Dit is veel, heel vfi gedoe, en weinig 'Ajax'. j Nederlandse kinderen kopen of krijgen gemiddeld twee leesboeken per jaar. Tegen de tijd dat ze 16 zijn, hebben ze een bescheiden boekenplankje met 32 boeken. Dat staat in het nog niet gepu bliceerde rapport 'Jong zijn en lezen' van Speurwerk. Deze stichting volgt de ontwikkelin gen op de boekenmarkt. Het rapport komt op z'n vroegst in december uit. Voor het onderzoek is 383 wille keurige kinderen tussen de 12 en 18 jaar gewaagd naar hun boekenbezit. Zes procent heeft geen enkel leesboek, 28 procent heeft er één tot elf. Eenentwin tig procent heeft er elf tot twin tig. De grootste groep, 29 pro cent, heeft tussen de 21 en vijf tig boeken. Twaalf procent heeft er meer dan vijftig en 5 procent weet het niet. De tie ners hebben gemiddeld zestien school- en studieboeken. Ze mogen dan tegen de tijd dat ze volwassen zijn geen kas ten vol boeken hebben, dat zegt niets over hoeveel kinderen daadwerkelijk lezen. Want de koopmarkt is nog geen twintig procent. De rest komt uit de bi bliotheek. Een kind zonder boeken kan best het meest be lezen kind van de klas zijn: bi bliotheken lenen jaarlijks onge veer 170 miljoen boeken uit, waarvan 70 miljoen aan kinde ren tot 17 jaar. In de periode 1 juli 1999 tot 1 juli 2000 kochten Nederlanders ongeveer 32,8 miljoen boeken, van gemiddeld 26,40 gulden, zo heeft Speurwerk berekend, waarvan er 5,6 miljoen kinder boeken waren. Dat zijn er min der dan in 1998 (6,4 miljoen), maar dat was een topjaar. In de top 5 van meest ver kochte fictieauteurs in de eerste helft van dit jaar staan op de plaatsen 3, 4 en 5 kinderboe kenschrijvers: respectievelijk zijn dat J.K. Rowling (Harry Pot ter), Annie M.G.Schmidt en R.L. Stine (Kippenvel). Op de num mers 1 en 2 staan John Grisham en Stephen King. Speciaal voor de Kinderboe kenweek, die aanstaande woensdag begint, komen uitge vers met veel nieuwe titels waarin bijzondere beesten en tragische helden centraal staan. Met het thema van dit jaar, 'Driftkikkers, feestvarkens en andere boekenhelden', kunnen uitgevers dus goed uit de voe ten. De CPNB koos met zijn tradi tionele boekenweekgeschenk voor de animale invalshoek. Voor peuters en dreumesen maakte Dick Bruna 'Ezelsoor' (4,95 gulden). Dit typische Bruna-prentenboekje nodigt de lezertjes uit om woorden te zoeken waar een dierennaam bij hoort. Zo passeren de angst haas en de boekenwurm de re vue en wordt gewaarschuwd te gen ezelsoren. amsterdam anp Filmarchieven in de hele wereld zijn druk doende de films uit de vorige eeuw te con serveren. Om de aandacht te vestigen op de noodzaak daarvan, organiseren de biblio theek van het Amerikaanse congres en het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten een wereldwijde toernee van opgeknapte filmklassiekers. Het programma is ook in Nederland te zien, vanaf 5 oktober in het bij de actie nauw betrokken Filmmuseum in Amster dam. Dit museum heeft een voortrekkers rol op het gebied van conservering. Het Filmmuseum voegt aan het Amerikaanse programma ook nog enkele eigen 'restau raties' toe, zoals Frank Capra's 'Submarine' (1928) en een fragment uit Vincente Minel- li's 'Ziegfeld Follies' (1946). Uit Amerika komen onder meer de le gendarische 'Snow White and the Seven Dwarfs' (1937) en de pas twintig jaar oude 'Raging Buil'. Niet alleen de oudere nitraat films zijn namelijk kwetsbaar, ook de films met acetaat zijn aan slijtage onderhevig door verzuring. Ook de conservering van kleuren bezorgt de restauratoren meer pro blemen dan ze hadden gedacht. In totaal gaan zo n twintig recent gecon serveerde filmklassiekers op toernee onder de titel 'American Beauties, the Millennium Film Preservation Tour'. De films zijn een jaar lang te zien in de Europese hoofdste den die een lid herbergen van de interna tionale federatie van filmarchieven. Amsterdam Guus Kuijer en Annemarie van Haeringen hebben giste ren de Gouden Griffel en het Gouden Penseel gekregen. Kuijer kreeg de prijs voor het beste boek voor kinderen tot 12 jaar voor 'Voor altijd samen, amen'. Van Haeringen won de prijs voor de fraaiste illustra ties voor 'De prinses met de lange haren', een boek dat zij ook schreef. Voor beide prijswinnaars was het niet de eerste keer. Kuijer won twee keer eerder een Gouden Griffel. Van Haeringen kreeg vorig jaar ook het Gouden Penseel. Bijzonder dit jaar was de toekenning van de Boekensleutel aan Joan Steiner voor 'Je gelooft je ogen niet'. Deze prijs is voor boeken die voor zowel de jury van de griffel als het penseel uitzonderlijk zijn. Volgende week woensdag begint de Kin derboekenweek. FOTO ANP 'Een standbeeld voor Hermans? Geweldig, vooral ook omdat die ellendeling niks terug kan doen.' De cartoon van Peter van Straaten flitst voorbij in het diaprogramma dat in theater De Balie conti nu te zien is. Het is een van de vele aspecten die samenhangen met de persoon en het werk van de vijf jaar geleden overleden auteur Willem Fre derik Hermans. Drie dagen lang konden liefheb bers van de man die altijd gelijk had zich op het WFH-Festival in Amsterdam tegoed doen aan to neel, film, Hermansiana en woorden. Heel veel woorden over en van de schrijver voor of tegen wie je bent, maar om wie je in elk geval niet heen kan. Onder de vijfentwintig gulden koop je weinig DEN HAAG De Amerikaanse componist Carl Sigman is afgelopen week op 91-jarige leeftijd overleden. Sigman heeft talloze teksten voor beroemde liedjes geschre ven, maar er is er één die veel mensen kunnen meezingen, omdat van de hele tekst welge teld één naam en één telefoon nummer is overgebleven: 'Pennsylvania 6-5000'. Dit mu zikale eerbetoon aan Hotel muziek recensie louis du moulin Concert: Marco Borsato met groot orkest. Gezien: gisteravond, Ahoy', Rotterdam. Nog te zien:. 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10 en 11 ok tober. Alleen voor de eerste drie avonden zijn nog kaarten verkrijgbaar. Misschien genoot hij zelf nog wel het meest. Marco Borsato toonde zich gisteravond zo ver guld over zijn langverwachte rentree in Ahoy', dat hij soms veel weg had van een muzikale Peter Pan. Joelend, dansend, springend, zo niet zwevend tracteerde de Noord-Hollandse volksheld de eerste tienduizend fans op een zinderende finale, alsof voor hem olympisch goud op het spel stond. Enig minpuntje wellicht: de keuze voor louter geheide plat- makers. Want tussen 'Vrij zijn', 'Ik leef niet meer voor jou', 'Je hoeft niet naar huis vannacht', 'Dromen zijn bedrog' en 'Waar om nou jij' had best iets ge- waagders mogen worden inge past. Eerder had Borsato (33) zich meer dan ééns laten ont vallen dat optreden in de uit verkochte Rotterdamse muziek tempel toch wel een heel speci ale gebeurtenis blijft. Vandaar ook de diverse extra's voor deze laatste halteplaats in het kader van zijn jongste succesalbum 'Luid en Duidelijk', ten opzich te van de zalen die voor de zo mer werden aangedaan. Natuurlijk veel meer (prachtig) licht en decor, maar ook een fors uitgebreide begeleidings groep: met vier blazers en vier strijkers een zestienkoppig ge zelschap, dat hem de luxe biedt zowel te spetteren op volle kracht als të kiézen voor intiem. Waardoor het muzikale podi umbeest ifl Bofsatcf meer dan ooit wordt geactiveerd en zijn uitstraling verder wordt ver groot. Afgezet tegen zijn vorig bezoek aan Ahoy'. alweer drie jaar geleden, is deze Marco zo veel meer showmaster. Dreef hij toen bij die soberder aange klede krachttoer voor een deel op de nationale hype rond zijn persoon, thans bepaalt hij z wanneer iedereen met he loos gaat of zich zo verdomd leen waant. Het aantal surprisegasten Borsato in zijn riante speeltu heeft uitgenodigd, bleef gisti avond beperkt tot twee: 1 jonge Friese duo Twarres, 1 dit moment met 'Wer Bis» - vo'or "hét eerst hitgevoelig f door hun gastheer zo waj| aanbevolen dat ook Ahoy' d reet om ging. Frank Boeijen, d ook werd verwacht (want offir eus aangekondigd), verschep op deze eerste avond niet, ma|. kreeg toch zijn eerbetoon mT dels een gloedvolle Borsat^ versie van 'Kronenburg Park'.jt e Wim Bijmoer: 1914-2000 Illustrator Willem Bijmoer is vrijdagavond over leden in een verpleeghuis in Bergen. Hij is 86 jaar geworden. Wim Bijmoer verwierf bekend heid als één van de illustratoren van de boeken en versjes van Annie M.G. Schmidt en droeg zo bij aan het succes en de roem van de schrijfster en haar figuren. Hij creeërde in 1952 mede het schaap Veronica en hij gaf ook Abeltje gestalte. In het plantsoen voor Bijmoers woonhuis in Eg- mond aan den Hoef staat sinds mei 1998 een bronzen beeld van het beroemde schaap. In en na de Tweede Wereldoorlog werkte Bij moer als vaste (cartoon)tekenaar voor Het Pa rool. Hij maakte ook deel uit van het Parool-caji baret 'De Inktvis', waarin hij optrad met onder b anderen Annie M.G. Schmidt en Jeanne Roos. Na zijn tijd bij de Amsterdamse krant ontplooi-t de Bijmoer zijn talenten als decor- en kostuum^ ontwerper. Eerst bij Flannagan Allen in Lon- den, daarna bij de Snip en Snap revue van Ren^( Sleeswijk, in de jaren zestig en het begin van de/ jaren zeventig. Toen hij voor Sleeswijk werkte, r werd Bijmoer ook gevraagd decors en kostuumjc te maken voor een aantal grote tv-producties. ji f Norfolk Als Hollywoodsterren een portretfoto wilden laten maken, vroegen ze naar hem. Toch is fotograaf James Abbe zo goed als vergeten. Het Chrysler Museum of Art in Norfolk, Virgi nia stelt tot 5 november de portretten van Abbe ten toon op de expostie 'James Abbe: photographer', waarvan ook deze foto van Charlie Chaplin op de filmset van 'The Pilgrim' deel uit maakt. Abbe fotografeerde naast acteurs ook staatslieden. Zo maakte hij in de jaren '20 en '30 foto's van Stalin, Mussolini en Meijers wint Wolvecampprijs 2000 hengelo De Sittardse kunstschilder Rik Meijers is onderschei den met de Wolvecampprijs 2000. De jury koos voor Meijers omdat zijn werk nog weinig aandacht heeft gekregen, en omdat de andere twee genomineerden, Rob Birza uit Utrecht en Be- noit Hermans uit Maastricht, meer bekendheid genieten. De Theo Wolvecampprijs is een tweejaarlijkse oeuvre- en stimule ringsonderscheiding voor schilders onder de veertig jaar. Hij is dit jaar voor de tweede keer uitgereikt. Eerste winnaar was de Amsterdammer Avery Preesman (1968), die de prijs kreeg voor de 'open en eigenzinnige manier waarop hij nieuwe wegen be wandelt'. Aan de prijs zijn een bedrag van 40.000 gulden en een solotentoonstelling in de Kunstzaal Hengelo verbonden. Dansdagenprijs voor De Chatel Maastricht Krisztina de Chatel krijgt 7 oktober de Prijs van de Nederlandse Dansdagen. Het is voor de tweede keer dat de prijs, een geldbedrag van 25.000 gulden, wordt uitgereikt. Dat gebeurt door Hedy d'Ancona tijdens de Nederlandse Dansda gen op 6, 7 en 8 oktober in het Theater aan het Vrijthof in Maas tricht. Volgens de jury heeft De Chatel 'sinds de oprichting van haar gezelschap in 1976 op uiterst consequente wijze een origi neel en eigenzinnig oeuvre opgebouwd'. Pronkzilver in Friesland Leeuwarden Fries pronkzilver uit de zeventiende eeuw is tot en met 7 januari te bewonderen in het Fries Museum in Leeuwar den. Het accent ligt op werk van Leeuwarder zilversmeden. De tentoonstelling schetst een beeld van de hoge kwaliteit en varië teit van het Fries zilver. Sommige voorwerpen zijn sinds 1927 niet meer te zien geweest. De mooiste stukken uit het museum zijn gecombineerd met belangrijke bruiklenen van mesea en particulieren. mm

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14