)ruk op Ukemade )pgevoerd Ontspannen poedelen met een vaste begeleider Koophuis tegen kostprijs voor Woubrugse huurder Zoeken naar ware Jacob' via internet Rijn Vf.f.n,strf.f.k AN DAG 2 OKTOBER 2000 etsster breekt been iegraven Een 76-jarige fietsster uit Zwammerdam brak za- dagmiddag haar been toen zij op de Doortocht werd gesne- door een bestelauto. De 38-jarige bestuurder uit Bodegra- stuurde in de bocht van de weg zijn auto te veel naar rechts ardoor er voor de vrouw te weinig ruimte overbleef tussen e auto en de stoeprand. Ze viel. De vrouw is overgebracht ir het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. oek met luchtfoto's Alphen te koop hen aan den run Met behulp van de Historische Vereniging >hen aan den Rijn is een boek samengesteld met luchtfoto' Alphen. De foto's van de vier dorpen die samen Alphen vor- n (Alfen, Oudshoorn, Aarlanderveen en Zwammerdam) zijn naakt tussen 1920 en 1980 door KLM Aerocarto. Leden van Historische Vereniging verzorgden de onderschriften bij de o's. Ze deden dat samen met archivaris F. de Wilde van het eekarchief Rijnlands-Midden. Het boek is voor 24,50 gulden coop bij boekhandel Haasbeek in de Van Mandersloostraat. is ook te krijgen bij de Erfgoedwinkel van De Vergulde Wa- tijdens openingsuren. Te weinig vrijwilligers voor zwemuurtje verstandelijk gehandicapten gere HSL-kruising bijna rond Vervolg van voorpagina t laatste woord over de pergola is nu aan de Alkema- Die gemeente heeft als enige nog geen enkele finan- le toezegging gedaan om de lelijke pergola bij Hoog- ide te vervangen door een duurdere lagere kruising, irgen proberen de buurgemeenten Jacobswoude en derdorp, de provincie en twee departementen ook de ndersgemeente te laten meebetalen aan een lage krui- g van de HSL en rijksweg A4. ftgmade brouwer de koning 1 houd tot het laatste ogen- c mijn poot stijf', zegt wet- •ider Beelen van Alkemade jdbaar. „Er gaat geen cent l eigen belastinggeld naar i alternatief voor de pergola, irin ben ik principieel. An- en in ons college zijn mis- ien minder stellig. Wel ben ereid om morgen naar crea- e oplossingen te zoeken." olgens zijn collega Molken- r van Leiderdorp heeft Al- lade de sleutel voor een op ing in handen. Hij rekent op provinciale bijdrage van 5 liljoen gulden en stelt dat er der al sprake was van een leentelijke bijdrage van 1 tot miljoen gulden per gemeen- Leiderdorp en Jacobswoude den eerder al een miljoen Alkemade houdt zijn kruit morgen droog. Wel beseft lkenboer dat hij als wethou- van Leiderdorp gemakkelij- praten heeft dan zijn kleine- buren. „Voor Jacobswoude is een miljoen een groot bedrag. Ik vraag me ook af of het zo zou moeten dat gemeenten miljoe nen bijdragen -aan een rijkspro ject. Minister Netelenbos heeft het slim bekeken. Van de 46 miljoen gulden betaalt zij er volgens dit voorstel 17,5 mil joen, net als haar collega Pronk." Wethouder Haasbroek van Jacobswoude is wat minder ge rust op een goede afloop dan zijn Leiderdorpse collega. „Ik vermoed dat hét gesprek van morgen met minister Netelen bos niet het laatste is. Ik zou niet weten waar ik meer dan een miljoen vandaan zou moe ten halen. Ook de opbrengsten uit leges bieden voor ons geen soelaas, want daarmee hadden wij al rekening gehouden. Het komt aan op vindingrijkheid. Eerder hebben ook de ministe ries van landbouw en cultuur zich ervoor uitgesproken dat het Groene Hart mooi moet blijven. Misschien kunnen zij dan nu ook wat meebetalen." roelofarendsveen tim brouwer de koning Angelique verschanst zich in een hoekje van het zwembad. Zij heeft er zichtbaar geen zin in om nog te water te gaan. Be geleidster Wil Hogetoorn spoort de tiener aan nog een duik te nemen, want het wekelijkse zwemuurtje voor verstandelijk gehandicapten in De Twee sprong in Roelofarendsveen zit er bijna op. Pas zaterdag krijgt Angelique een nieuwe kans. Zo vanzelfsprekend als dat klinkt, is het echter niet meer, legt de begeleidster uit. „Ik heb een noodkreet geuit in het clubblad van de zwemclub", zegt Hogetoorn na afloop van het zwemuurtje. Met haar man Andries en enige andere vrijwil ligers drinkt zij in de kantine een kop koffie. „Normaal zijn we met meer begeleiders, maar het was vandaag niet zo druk. Bij elkaar hebben we er twaalf. Dat zijn er eigenlijk al drie te weinig. Daarom kunnen we geen nieuwe zwemmers meer aannemen. We hebben inmid dels zelfs een wachtlijst. Want zonder voldoende vrijwilligers is het onverantwoord om een grotere groep te begeleiden." Hogetoorn, met haar man al bijna twee decennia de drijven de kracht achter vele zwemacti- viteiten in Roelofarendsveen, wijt het gebrek aan begeleiders aan het jachtige bestaan dat veel dorpsgenoten leiden. „Mensen die ik aanspreek hik ken vooral aan tegen het beslag dat het zwemuurtje op hun weekend legt. Zaterdagmiddag van drie tot kwart voor vier is inderdaad een lastige tijd, maar dat kan nu eenmaal niet an ders. Wij hebben al vaak ge noeg tevergeefs gevraagd om een ander tijdstip." Voor haar man zit er ook een positieve kant aan het 'onmogelijke' tijd stip. „Als we op zaterdag in de Begeleider Andries Hogetoorn (links) en zijn pupil genieten van het het wekelijkse zwemuurtje in De Tweesprong. stad boodschappen doen", zegt hij lachend, „weet ik zeker dat het om twee uur afgelopen is. Dan moeten we terug om op tijd in het zwembad te zijn." Want de zwemles voor ver standelijk gehandicapten luis tert nauw. De zwemmers, die niet alleen uit de gemeente Al kemade maar ook uit Rijsen- hout, Nieuw Vennep, Leimui- den of Leiderdorp komen, hechten zeer aan vaste rituelen en vertrouwde gezichten. Van daar ook, zegt Wil Hogetoorn, dat het vrijwilligersbestand niet te drastisch moet veranderen. „Maar het belangrijkste bij dit werk is toch de inzet en het en thousiasme. Diploma's zijn daaraan ondergeschikt." Dat geldt niet voor de zwem mers, die in leeftijd variëren van onder de tien tot boven de vijftig jaar. Wil Hogetoorn: „Óns doel is het diploma: A en soms ook B oude stijl. Het maakt niet uit of dat vier of vijf jaar duurt. De begeleiding is in tensief, omdat het bij de in structie soms nodig is om één vrijwilliger te zetten op één leerling. Begeleiders hoeven geen volleerde zwemmers te zijn, maar moeten zich wel thuisvoelen in een zwembad. foto dick hogewoning En ze moeten kunnen omgaan met verstandelijk gehandicap ten. Ik kom nog steeds mensen tegen die dat eng vinden. Nu springen soms ouders, vooral moeders, bij als begeleiders. Maar buitenstaanders zijn ook welkom. Voor ouders is het prettig als zij hun kinderen drie kwartier aan een ander kunnen toevertrouwen." Hoe succesvol de gezamenlij ke inspanningen van de vrijwil ligers uit Alkemade kunnen zijn bewijst Vincent, wiens duikbril onophoudelijk opduikt tussen de andere ontspannen poede lende zwemmers. „Voor hem is dit uurtje eigenlijk wat te tam", zegt Wil Hogetoorn. „Vandaar dat we hem ook laten meedoen aan de reguliere wedstrijdtrai ning bij zwemclub Alkemade. Aanvankelijk keken de kinderen daarvan vreemd op. 'Wat moet die bij ons', hoorde ik er eentje roepen. Kinderen kunnen zo hard oordelen. Maar aan het eind van de training waren zij op een andere manier ver baasd. Tk kon hem niet eens bijhouden'. Sindsdien is het de gewoonste zaak van de wereld dat Vincent meetraint. Dat noem ik nou integratie." Terwijl alle anderen al onder de douche staan, neemt Angeli que een sierlijke duik. Haar zwemuurtje zit erop, maar nu pas krijgt zij de smaak te pak ken. Wil Hogetoorn moet aller lei foefjes bedenken om haar pupil op het droge te krijgen. „Het is een vast ritueel", zegt ze berustend. Dat dit keer een nieuwe dimensie krijgt, want Andries Hogetoorn moet er aan te pas komen om Angelique met zachte dwang uit het lege bad te bewegen. Na af loop laat de eigenzinni ge zwemster zich van een ande re kant zien. Zwaaiend met haar trofee, een Mars waarnaar zij al tijdens het zwemmen hunkerde, loopt zij naar het koffietafeltje van de vrijwilli gers. Zij vliegt 'haar' begeleid ster, Wil Hogetoorn dus, om de hals. Pas na enkele welgemeen de pakkerds gaat Angelique blij naar huis. De vraag 'waar doe je het allemaal voor' is op slag overbodig. 'Mensen die willen bijsprin gen ais begeleiders kunnen zich melden bij Wil en Andries Hogetoorn (071-3312461) woubrugge ewout van der dussen Een nieuwbouw eengezins-tus- senwoning van 287.500 gulden vrij op naam is vandaag de dag een koopje, zeker als er ook duurzaam en degelijk wordt ge bouwd. Woondiensten Aar- woude bouwt in het plan Ou dendijk in Woubrugge acht koopwoningen die uitsluitend zijn bestemd voor mensen die nu een huis van de woondienst in Woubrugge huren. De tus senwoningen van de twee rijtjes van vier kosten 287.500 gulden, ér zijn twee eindwoningèn van 307.500 en twee hoekwoningen kosten 327.500 gulden. Volgens directeur G. Verweij van de woondienst zijn dat de kostprijzen van de woningen. „Wij maken er geen winst op." De woondienst stelt wel een in komensgrens van 80.000 gul den en er zijn voorwaarden als de koper deze 'sociale koopwo ning' weer wil verkopen. Ver koop binnen vijf jaar is niet toe gestaan en bij verkoop daarna moet de verkoper 50 procent van de meeropbrengst aan de woondienst afstaan. Daarbij heeft de woondienst ook het recht van eerste koop, waar door hij de woning opnieuw voor een lagere prijs dan de marktwaarde aan een huurder kan aanbieden. „Zo bevorderen wij de doorstroming uit de huurwoningen." Verweij verwacht dat de bouw aan het einde van dit jaar begint. De 328 huurders heb ben een dezer dagen het aan bod van de huisbaas in de bus gehad. Op donderdag 19 okto ber is er een informatieavond voor de belangstellende huur ders. [oubrugse begint eigen digitaal datingcafé jry oosterveen enlijk deed dochter Julia van e Annette de Koning beslui- tot het opzetten van een ei- zaak. Het werd een digitaal indcafé waar mensen tegen aling hun partner kunnen den. Een soort elektronisch ngbureau dus. „Julia gaat iks voor het eerst naar looi. Ik wil er voor haar zijn zij thuiskomt", zo motiveert Woubrugse haar besluit een en zaak te beginnen. Twee ken geleden ging het zoge- emde Hetgrandcafé online. )e parttime stafmedewerker bij een grote bloemenvei- g kwam niet zomaar op het e. „Ik ben alleen verant- ordelijk voor de opvoeding Julia en ik zocht naar een ddel van bestaan naast mijn juliere werk. Je gaat dus kij- wat je kunt en wat de mo- ijkheden zijn en toen kreeg dit in gedachten. Waar ont- )eten mensen nu het liefst jn partner? Niet bij een rela- Ibureau, maar bij een sfeervol öndcafé. Ik heb me tevoren rdiept in de markt. Het viel b op dat er veel mensen al- mstaand zijn, maar die toch l zoek zijn naar een levensge- I. Op de een of andere manier fgen die er niet in." wee miljoen onsen bij elkaar brengen, teelde mee in De Konings fuze voor een datingbureau. Bar zeker ook het hebben van |n eigen bedrijf. De onderne er verwacht echter niet dat ze de eerste maanden van kan ten. „Over een halfjaar kun je iets over zeggen. Maar ik jnk dat je er absoluut van nt bestaan. Er zijn twee mil- ën alleenstaanden en de trend is dat er steeds meer bij komen. Ik verwacht dat men sen veel van Hetgrandcafé ge bruik gaan maken. Niet in de laatste plaats omdat de inter- netdichtheid in Nederland toe neemt. Mocht blijken dat die verwachtingen niet uitkomen, dan verkoop ik de site en ga ik weer voor een baas werken." Zoeken naar de prins op het witte paard en de prinses in de hoftoren is niet moeilijk. „Als je bij ons bent ingeschreven, geef je aan hoe jouw ideale partner er moet uitzien. Dan geef je een zoekopdracht, waarna het sys teem die mensen eruit pikt die aan je wensen voldoen. Met die personen kan je dan e-mailen en later chatten." De Koning waarborgt de privacy van klan ten. „De mensen kunnen een e- mailadres van Hetgrandcafé aanvragen." Om er zeker van te zijn dat mensen gevrijwaard blijven van misbruik, duldt De Koning geen grove taal en an dere onbeleefdheden. „Beledi gende teksten verwijderen we meteen." Het opzetten van een website doe je niet een, twee, drie. Tot haar geluk kreeg De Koning hulp van een professionele in ternetsitebouwer, Jan Wolter Niemeyer. „Een jonge gozer met frisse ideeën", zegt De Ko ning. „De bouw heeft bijna een jaar geduurd. Er ging veel tijd zitten in het ontwikkelen, den ken en schrijven van de site. Vanaf het moment dat ik het idee kreeg, ben ik gaan kijken hoe andere online datingbu- reaus het doen. Sommige wa ren commercieel, de meeste waren gratis. Ik koos voor een commerciële site omdat ik naast inkomsten ook serieuze bezoekers wil hebben. De leden betalen 35 gulden per maand. Een betalend ledenbestand is een soort garantie voor de juis te intentie van de leden. Als je immers geen serieuze bedoelin gen hebt, schrijf je niet in." Waarin verschilt Hetgrandca fé van andere sites? De Koning: „Niemeyer en ik hadden een si te in gedachten met een strakke vormgeving, zonder veel recla me en een die niet snel afleidt van het doel door allerlei irri tante non-informatie. We wil den een website die 'rook' naar de koffie. Daarin zijn we ge slaagd. Verschil met andere da- tingbureaus is dat wij een pagi na met uitgaanstips hebben en een gratis chatprogramma, waarmee stelletjes met elkaar in contact kunnen treden. Daar naast plaatsen we enquêteuit slagen over relationele zaken." Verlaat Overigens liep het online zetten van Hetgrandcafé uit. „We had den al in mei klaar willen zijn. We kregen, nadat we de site hadden geregistreerd bij de Ka mer van Koophandel, tegenslag in de technische sfeer. Het leve ren en het testen van de server liepen uit en de provider was niet berekend op een explosie ve groei van het aantal abon nees. Uiteindelijk is het alle maal goed gekomen. Twee we ken geleden was Hetgrandcafé af en hebben we het online ge zet. Sindsdien hebben we al 35 leden. Ik ben tevreden over hoe het grandcafé er uitziet, maar we blijven er aan werken." De Woubrugse is zelf 'single', zoals dat in vakjargon heet. Dus niet voor niets die site? „Ik ga mezelf inderdaad inschrijven en dan op zoek naar de ware. Wat het ideale profiel van 'hem' moet zijn, zeg ik niet. Dat blijft geheim." De sita is te bezoeken via in ternet: http/www.hetgrandca- fe.nl. Leidsch DagbladARCHIIiVlïX ANNO 1900 Dinsdag 2 October LEIDEN - In een levendige, boeiende voordracht werd gisteravond, in het Volkshuis, door mr. A. Ker- dijk, lid der Tweede Kamer, in helder licht gesteld wat socialisme wèl, wat het niet is, hoe men het in zijn juiste beteekenis ziet, als men het plaatst tegen over individualisme, hoe deze beide, wel verre van elkander op te heffen of te vernietigen, behooren sa men te gaan en hoe de groote vraag voor alle sociaal- politieke richtingen die is naar de juiste verhouding waarin, voor een bepaald volk, in een bepaalden tijd, onder bepaalde omstandigheden, het socialis tisch en het individualistisch streven naast elkander behooren te staan. Van de hand werd gewezen over eenkomst tusschen anarchisme, dat schreeuwt; 'Weg met staatsgezag!' en socialisme, dat roept: 'Le ve het staatsgezag!' Niets gemeen tusschen deze dan de eisch, dat de persoonlijke eigendom verdwij- ne. TER AAR - Maandag had alhier de opening plaats van de Christelijke school in tegenwoordigheid van veel belangstellenden. Met Psalmgezang en gebed werd deze plechtigheid gesloten. ANNO 1975 Donderdag 2 oktober LEIDEN - Tafeltje-Dek-je' bestaat tien jaar reden voor de bijna zeventig vrijwillige medewerksters om zichzelf eens een maaltijd te bezorgen. In het dienstencentrum aan het Gerecht vond het eenvoudige doch voedzame feestmaal plaats. foto archief leidsch dagblad LEIDEN - De galerij van het museum de Lakenhal is in ernstige mate verzakt. De toestand is dermate kri tiek dat bezoekers zich niet groepgsgewijs in de ga lerij mogen bevinden: de galerij zou onder een der gelijke drukte teveel lijden. Als niet binnen afzien- .bare tijd ingegrepen wordt, is het gevaar van instor ting niet denkbeeldig. Deze mededelingen werden gisteren gedaan door de directeur van het museum tijdens de vergadering van de museumcommissie. Moeilijkheid bij het her stel van de galerij bleek de benauwde financiële si tuatie van het museum. ALPHEN AAN DEN RIJN - De rotonde van Gouw- sluis gaat verdwijnen. Dat zijn althans de (ver gevor derde) plannen van Rijkswaterstaat. Op het dis trictskantoor van deze dienst, in de Raadhuisstraat te Alphen, zijn al gedetailleerde tekeningen ontwik keld. Daarop is een geheel nieuw kruispunt te zien. Volgens deze opzet wordt de rotonde veranderd in een recht verkeersknooppunt. Met stoplichten op de hoeken. Het snijpunt van deze kruising komt onge veer in het 'hart' van de huidige rotonde. „We hopen dat eind volgend jaar de aanbesteding kan plaats vinden", aldus ing. A. Steketee, hoofd van het districtskantoor van Rijkswaterstaat, in een toelichting op de plannen. Met de reconstructie zou dan begin '77 kunnen worden begonnen. Eén en an der onder voorbehoud van de vereiste goedkeurin gen. Ing. Steketee ter verklaring van de plannen met de rotonde: „Nu hebben we daar 'n verkeersplein. Dat kan prachtig functioneren: bij een bepaald verkeers aanbod. Maar wordt het verkeer drukker, dan ont staan er problemen. Het plein loopt dan te snel vol. Dat zien we op het ogenblik heel sterk bij Gouwsluis. Daarbij komt, dat je steeds de openingen van de hef- brug hebt. Dan krijg je stootsgewijs een groot ver keersaanbod. En rechts heeft nog steeds voorrang, dus dan valt wel na te gaan wat voor problemen dat geeft. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijving,I ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwurt wit) op te sturen naar het lx*idsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het U-idsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13