7.24 1.37 6.74 1.24 'Weer 'ns wat anders dan strontrace' Duin Bollenstreek Gewone zondagochtend op ongewone plaats Omroep Rijnsburg is uit de problemen schoonmakers MA/ 1?4 u, odt /Zd MAANDAG 2 OKTOBER 2000 NOORDWUK ANTON DIEDRICH De kerk van de Maria ter Zee parochie zit twee keer zo vol als op de doorsneezondag. Daar was op gerekend: er zijn veel meer 'orde-van-diensten' gedrukt dan normaal. Eindelijk weer eens een volle kerk aan de Nieuwe Zeeweg. De men sen die normaal gesproken hun zondagochtend in de St. Jeroen doorbrengen, zijn voor lopig aangewezen op de Maria ter Zee. Kunnen ze vast wen nen aan een kerk zonder toren, grapt de pastoor in zijn wel komstwoord. Verder is het een mis zoals alle andere. De kerkgangers komen niet om het over de ge scheurde toren te hebben, maar ze komen zoals ze altijd komen. Zondags gaan ze naar de kerk. „We gaan wel vaker 'aan zee' naar de dienst", zegt mevrouw Van Duin. „En dat doen wel meer mensen. Vooral als er bij ons niets bijzonders gebeurt, alleen maar bidden. Er is altijd wel binding geweest tussen de parochies." De pastoor spreekt: „De geest is niet gebonden aan in stituten, aan door ons afge paalde gebieden, niet aan ker ken..." Hee, nu heeft hij het er toch over. Maar het gaat niet over de St. Jeroen. Het gaat er over dat mensen moeten in zien dat het niet uitmaakt van welke kerk of geloof je bent. Het gaat erom dat mensen be oordeeld moeten worden op wat ze aan goeds doen. „Ik vond het wel een goede preek", zegt meneer Vink. „Of het hier anders is? Ach, welnee. Het is jammer dat we niet in de St. Jeroen terecht kunnen. Maar dat komt wel weer." Niemand maakt zich grote zorgen over de toren. De pas toor legt in het slotwoord de si tuatie uit - eerst steigers, daar na wordt de spits verankerd, dan gaan ze kijken of hij wordt gerestaureerd. En hij vertelt dat in Den Haag een soortgelij ke kerk staat: hetzelfde bouw jaar, dezelfde architect. Die had hetzelfde probleem, maar de toren is tien jaar geleden ge restaureerd en staat er weer prima bij. Dat komt wel goed. Voorlopig moeten de St. Je- roeners een kilometer verder op hun ochtendmis bijwonen. Maar dat maakt eigenlijk nie mand iets uit. Behalve dat het merendeel aardig op leeftijd raakt en dus in plaats van te voet met de auto naar de kerk moet. De geest zweeft onge bonden rond. St. Jeroen of Ma ria ter Zee, een mis is een mis. „Zo lang we over een tijdje maar weer in 'binnen' terecht kunnen", zegt mevrouw Hoek. „Da's naast de deur." En ze stapt in de auto om de kilome ter naar huis af te leggen. Drakenbootrace op Oosterduinsemeer trekt veel publiek NOORDWUKERHOUT» MARGRIT TIBBOEL Het varen zit ons Nederlanders in het bloed. Onze voorvade ren, de Batavieren kwamen de Rijn afzakken op wankele vlot ten en primitieve scheepjes. De Oost-Indiëvaarders maakten spraakmakende reizen over verre oceanen en Stuyvesant bereikte Amerika ook niet te voet. Aan de andere kant van de wereldbol -in China- is het va ren - al even nauw verweven met de historie. Zo'n vier eeu wen voor Christus werd er een - inmiddels legendarisch gewor den - tak van watersport geïn troduceerd: het drakenbootra- cen. Sinds tien jaar wordt deze sport ook in Nederland beoe fend. Het Oosterduinsemeer beleefde gisteren een primeur. Daar werd de eerste Draken bootrace van de Duin- en Bol lenstreek gehouden. Ligt het Oosterduinsemeer 's zomers vol met surfplanken, kano's en rubberboten, gisteren dobberden slanke twaalf meter lange boten, met zitplaatsen voor een 20-koppige beman ning inclusief een plek voor een trommelaar en op de achter plecht een zitje voor de stuur man. De imposante drakenkop pen op de boeg en de gekrulde staarten aan het andere uitein de, de felgekleurde vaandels voorzien van Chinese letterte kens op bamboestokken op de wal geven het meer achter de duinen een Aziatisch aanzien. In de ochtenduren wordt met man en macht getraind door de 24 deelnemende teams. Tegen één uur wordt het menens. Tot in de verre omtrek is het op zwepende getrommel te horen. De achttien man op de bankjes spannen de spieren aan, de ruggen zijn gekromd en de ped dels gaan synchroon het water in. „Teamwerk van de eerste graad", legt organisator Nicole Moerland uit. „Het moet alle maal goed gelijk gaan, anders kunnen ze wel inpakken." Enkele duizenden belangstel lenden volgen in de loop van de dag de uitzonderlijke verrich tingen van de teams die zich al peddelend een weg naar de overwinning hopen te banen. Moerland is tevreden over de grote opkomst. „We hebben dit spektakel op touw gezet om het Oosterduinsemeer weer wat nieuw leven in te blazen. Het is gewoon een te mooie plas om er niets mee te doen." Ze ver wacht niet dat de draakboten- race een waardige opvolger wordt van de activiteiten die tot voor kort stereotiep in het Oos terduinsemeer werden gehou den. Paalzitten en surfwedstrij- den raken een beetje uit de gra tie. „We wilden gewoon een nieuwe publiekstrekker." Amsterdammer Patrick de Boer van de Eerste Hollandse Drakenboot Club, die als vrij williger bij het spektakel te vin den is, vindt dat zijn favoriete sport in Nederland meer aan dacht verdient. „In China is het volkssport nummer één. Twin tig miljoen mensen zijn er gek van. Op de wereldranglijst komt het op de derde plaats, nog vóór voetbal." Terwijl hij ge knield op de kant de helpende hand uitsteekt bij het uitstap pen van een paar uitgeputte in oranje en zwart gehulde roeiers van het Sollasi-team voorkomt hij, door zijn hand als buffer te gebruiken, behoedzaam be schadigingen aan de romp van de drakenboot. „Zo'n ding kost zeventienduizend gulden en gaat maar zo n jaartje of drie mee. Daar zijn we dus zuinig op." Tegen half drie pakken don kere wolken zich samen boven het Noordwijkerhoutse recrea tiegebied. Even lijkt een waterig zonnetje het tij te keren, maar dan valt de regen gestaag neer en verandert het gebied rond om het meer in een drassige modderpoel. Nog geen uur la ter stroomt niet alleen het he melwater overvloedig maar ook het gerstenat uit de tap van ver schillende kramen bij de aan legplaats van de boten vloeit rij kelijk. Soppende schoenen, doorweekte kleding en drui pende paraplu's, honden die uitgelaten door de plassen ren nen en vervolgens de spetters hoog doen opvliegen, het maakt niets uit. Het publiek is geanimeerd, de gracieuze boten doorklieven het water van het Noordwijkerhoutse meer met een kruissnelheid van 12,5 km per uur en dweilorkest 'Nix dus' speelt de ene topper na de an dere. „Weer eens wat anders dan een strontrace", conclu deert een Warmonder en heft het glas. Tegen zes uur zit het erop. Het trommelgeluid verstomt. Afgepijgerde roeiers strompelen richting restaurant Invitation, waar naast de DJ plaats is inge ruimd voor twee massagetafels. 'Allemaal rugklachten' luidt de diagnose van een robuuste masseur die met zijn assistente meteen aan de slag gaat. Buiten trekt de Noordwijkse reddings brigade de oranje sloep op de kant en de twee duikers die de hele middag 'paraat' in het donkere water van het Oos terduinsemeer hebben gelegen gaan op zoek naar warmere oorden. Er hebben zich geen calamiteiten voorgedaan. Twee boten zijn gekanteld, maar ze waren er als de kippen bij. Or ganisator Moerland maakt de uitslag bekend: „De 'Street Dra gons' uit Den Haag kwamen als eerste uit de bus en het team 'Het feest van Harry' was het beste van de Bollenstreek. Ze verklaart tot slot glunderend: „In Zoetermeer wordt jaarlijks de grootste drakenbootrace van Nederland gehouden. Het Oos terduinsemeer wordt een goeie tweede, let op mijn woorden." RUNSBURG PETER BLOK Omroep Rijnsburg is uit de brand gehol pen. De gemeente geeft de omroep eenma lig een extra bijdrage van 7.500 gulden om in het lokale medialandschap te kunnen overleven. De lokale omroep was financieel in de problemen gekomen, doordat de KPN alle analoge zendlijnen heeft vervangen door veel duurdere digitale zendlijnen. Omroep Rijnsburg kan de noodzakelijke extra kosten voor de omschakeling van analoog naar digitaal niet zelf betalen. Daarom besluit de gemeente financieel bij te springen. De omroep heeft volgens de gemeente er alles aangedaan om voldoen de geld in het laadje te krijgen. Dat is om tal van redenen niet gelukt. De belangrijkste oorzaak daarvan was dat de reclame-inkomsten tegenvielen. Dat kwam grotendeels door het failliet van West Coast Productions dat vier jaar lang in opdracht van Omroep Rijnsburg reclame zendtijd verkocht. De reclameverkoop wordt nu weer door vrijwilligers gedaan. Het gebrek aan tijd en ervaring zorgt voor lagere inkomsten. In verband met de hoge kosten van de omzetting van de uitzendlijnen heeft de Stichting Omroep Rijnsburg (SOR) de afge lopen maanden uitgebreid naar alternatie ven gezocht. De omroep heeft daarbij een oplossing gevonden door een aantal zend lijnen af te stoten en deze te vervangen door het uitzenden via één straalzender. Daarmee worden enkele tienduizenden guldens bespaard. Het zijn vooral de extra kosten die moe ten worden gemaakt voor het aanschaffen van de benodigde apparatuur voor de doorgave die de SOR zorgen baart. Volgens het overkoepelende Orgaan voor Lokale Omroepen in Nederland (OLON) kan de omzetting van analoog naar digitaal het beste worden opgevangen door zogeheten 'digistreamverbindingen'. Deze oplossing is het meest betrouwbaar, maar ook het duurst. Om die reden heeft Omroep Rijns burg ervoor gekozen om slechts één lijn op die manier om te zetten: de hoofdlijn van de zendmast naar de hoofdstudio in de Smidstraat. Dat doet de omroep vooral omdat die lijn 24 uur per dag gebruikt wordt. Daarnaast wordt hard gewerkt aan mobiele straalzenders. Dit alternatief is goedkoper, maar ook onbetrouwbaarder. Deze manier wordt bijvoorbeeld gebruikt om uitzendingen van kerkdiensten te kun nen handhaven. De gemeente vindt het belangrijk om Omroep Rijnsburg, die inmiddels ruim acht jaar actief is, in de lucht te houden. „De uitzendingen zijn bijzonder waardevol voor onze gemeente. Voorbeelden daarvan zijn bijvoorbeeld de uitzendingen rondom het bloemencorso en de wekelijkse sport programma's." Daar heeft het gemeente bestuur best wat voor over. De commissie voor welzijn en zorg praat woensdagavond over het collegevoorstel om de omroep eenmalig een extra bijdrage van 7500 gul den te geven. Mededelingen Met een rubrieksadvertentie in Leidsch- en Haarlems Dagblad Kombinatie bereikt u in één keer 266.000 lezers. Bel voor een vrijblijvende prijsopgave Tel.: 071-5143545 of fax: 071-5323508. Markten en Braderieën Grote VLOOIENMARKT zondag 8 okt. Rijnstreekhal Alphen a/d Rijn 10.00-17.00 uur Inl. org. Don 0294 - 2 33 654 Therapie en welzijn Paragnost/HELDERZIENDE Dopheide. Consult na tel. afspraak 06-10 28 18 82. Bezoek aan huis mogelijk. Kennismaking en relaties Wanneer u wilt reageren op een Brief onder nummer stuur uw brief dan naar: Dagbladuitgeverij Damiate t.a.v. afdeling Sleutels Postbus 507 - 2003 PA Haarlem Vergeet u niet in de linker bovenhoek van de enveloppe het briefnummer te vermelden waar u op reageert! Kappers personeel gevraagd Hairstudio en Visagie Jeroen de Vink zoekt gediplomeerd kapper/ster Bel 071 - 52 18 777 en vraag naar Loes of Jeroen Schoonmaak personeel gevraagd Noord Bedrijfsdiensten z.s.m. voor 5 dgn per week in de avonduren (17.30 t/m 19.30 uur) omg. Voorschoten (incl. reiskosten). Inl. 020 - 6343416. Onroerendgoed gevraagd TE KOOP GEVRAAGD: verhuurde appartementen, flats, (eengezins-)woningen, winkels en bedrijfsruimten. Eventuele afwikkeling binnen 24 uur. Aanbiedingen aan: Metterwoon Vastgoed B V. Tel.: 070-3544300, fax 070-3525124. Verhuizingen en inboedels ERKEND Verhuisbedrijf Jan van Duuren B V. Telefoon: 071 - 522 59 99. Tevens pianotransport Internet: www.janvanduuren.nl Te huur aangeboden Ruime woning, beg. grond, per 1-11 t/m 30-04-2001 Volledig luxe gemeubileerd. Huur p/mnd ƒ1'700,00 Engergie, gas, water etc. apart. Borg 1 000,- Omg. Oegstgeest. Tel 06-28832162. Woninginrichting en meubilair Erkend stucadoor NODIG? Bel tel. 06 - 25 22 11 28/ 0299-43 19 79 door heel Noord-Holland! Zoekt u iets? ADVERTEER! Telefoon: 071 - 514 35 45. Fax: 071 - 532 35 08. Rijscholen Gratis theoriecursus. Info Verkeersschool DRIVE-INN Tel. 070-303 07 51. VERKEERSSCHOOL „Tempo" starterspakket 375,- 10-daagse opleidingen v a. 1170.- Motorrijlessen 59,- Ook vrachtw. en buslessen. Tel. 071-512 20 46. Erotieklijnen 0906 geblokkeerd? Geen pro bleem! Manon,18 jr. wacht op tel. 0056-9004260, va 55 cpm Bel me thuis 0906 - 96.88 Ik wacht op je. 105cpm Bel dames thuis In heel Nederland GEHEEL PRIVÉ 0906 - 9850 24 u/pd 1 gpm) Ik laatje min. 2 keer komen in 5 minuten. Pak 'm beet. 0906-502.4427 (105 cpm) Geen wachttijden, geen saaie intro's. Direct apart 0906-17.21 (100cpm). De dokter masseert Remy net 18 zijn dijen, nu de achter kant. .0906-50.250.35, 1gpm Spannende vrouwen thuis 0906- 1990 100% alléén AMATEURS 1g. (zie ook www.privesex.nl) Oudere vrouwen. Direct apart met een oudere vrouw. 0906-97 57 (65cpm) Postcode dating: vrouwen uit jouw postcodegebied 0906-17 17(60 cpm). Geen 0906 op je rekening! Bel nu gratis de datinglijn 0800-4901 bgg 010-2946183 Bijna gratis! 0,17cpm, echte meiden wachten op je!! Snel klaar! 0906-1970, 35cpm Klusje voor tante. Dan mag Robby (18) heerlijk bij haar in bad 0906-739.739.7 1g. Contactclubs Topcat Club Escort Service Gratis entree, kom eens vrijblijvend kijken en vergelijken. Ruime keuze Ned. dames bij onze escort service. Geen chauffeur aan huis. Hoogracht 2, Leiden, tel.071 - 514 03 50 int. www.topcat.nl (ass. welkom). RIJNDIJK 59 Hazerswoude Uw vertrouwde adres om te relaxen. Vrij entree; ma t/m vr van 11.00-24.00 u Tel 071- 3412579. www rijndijk59.com Computers en software Gezocht, printer HP deskjet 500. tel.071 - 5226249 Escort service Escort bemiddelingsservice Diamonds. —Tel. 071-4080712.* **"***De leukste dame bij u thuis en zeer discreet******* "Diamonds 24 uurs escort 071-4080712* Gebraden kipfilet Mager en smaakvol. Vers gesneden op onze afdeling fijne vleeswaren. Per 100 gram. Mee Klantenkaart Persil wastabletten Voor de witte of de gekleurde was. Pak a 30 stuks. Met Klantenkaart 1-449 Nieuw! Konmar vruchtenthee Kies uit 6 verschillende smaken. Pakje 20 zakjes a 2 gram. Met Klantenkaart 2rT9 €0.49 Melkunie Dubbel Yoghurt Perzik/vanille of aardbei/vanille. Pak 1 liter. Met Klanten kaart €0.62 Ajax Shower Power Reinigt uw douche krachtig en fris. Spray flacon a 500 ml navulflacon a 1 liter. Met Klantenkaart Vr.491 Per lieer f4,49 €3.06 cncig en rns. Beckers magnetron loempia's In de diepvries. Doos 2 stuks a 105 gram. Met Klantenkaart 3r99 Per kilo f9,50 €0.90 1.99 Het Verre Oosten Bami goreng, nasi goreng, spaghetti of macaroni. Pak 1 kilo. Met Klantenkaart 4?99 Carbonell gevulde olijven Kies uit 5 verschillende soorten. Blikje 200 ml. Met Klantenkaart 249 Per liter f 6,20 Stimorol Energy 5-Pack. Met Klantenkaart 3£9 KQüMar Onder tromgeroffel roeien op een drakenboot op het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12