Uitbreiding 'verpleeghuis' Hofflants Huys 'Je moet het vertrouwen winnen' O. -} Huurhuizen nu ook in regionale woonkrant Regio Zeventiende Turfrace Koninklijke onderscheiding voor ex-directeur WAAR KAN IK ADRESSEN OPVRAGEN VAN PRODUCENTEN VAN VISNETTEN IN ITALIË lAANDAG 2 OKTOBER 2000 Lik-op-stuk bij schoolverzuim leiderdorp De twee leerplichtambtenaren van Leiderdorp gaan sneller reageren met lik-op-stuk beleid bij spijbelen. Ook gaan zij alle scholen in Leiderdorp bezoeken om voorlichting te ge ven en problemen met leerlingen te bespreken. Het aantal mel dingen van schoolverzuim in Leiderdorp neemt drastisch toe. Dit jaar waren er zeventien procent meer meldingen van on rechtmatigheden dan het jaar ervoor, meldt het gemeentelijke jaarverslag 'Schoolverzuim en leerplichtbeleid 1999-2000'. Vooral het aantal meisjes dat spijbelt stijgt fors. De meeste ge vallen van verzuim komen voor in het voortgezet onderwijs. Vaak is demotivatie de oorzaak, of is er sprake van een gezins- of persoonlijke problemen. Rijden onder invloed leiderdorp Een 71-jarige automobilist uit Leiderdorp is zon dagavond bij een benzinestation langs de A4 aangehouden door de politie. Uit een blaastest bleek dat hij onder invloed van alcohol achter het stuur zat. De man kreeg een rijverbod topge- Woningcorporatie Leiderdorp staakt verzet iEIDERDORP ERIC WENT 'rijkomende huurhuizen van Algemene Woningbouwver- niging Leiderdorp (AWL) wor- len vanaf vandaag opgenomen de regionale woonkrant s-aan-Bod'. De AWL staakt het verzet tegen de nieuwe aan pak. Dat betekent dat zij niet ianger zelf huurwoningen toe- jvijst en dat Leiderdorpers, net lis alle andere woningzoeken- röen in de Leidse regio, voortaan da een woonbon kunnen rea- 1 gieren als zij belangstelling heb- 1 V>en voor een huurwoning. Toen twee jaar geleden de corporaties uit de regio over stapten op het nieuwe woon- ndWmteverdeelsysteem ging Lei- !°°!ierdorp niet mee. De AWL wil- Spe eerst de kat uit de boom kij- Ken en vond de nieuwe metho- Üe te duur. Bovendien waren er ^twijfels over de klantvriendelijk heid van het zogeheten 'aan- 1 jpodmodel'. Maar die zijn nu 1 Verdwenen, constateert direc- e Jeur A. Verdoes. „Het systeem is stuk betaalbaarder gewor- slMpen, aan de klantvriendelijk heid is gewerkt en uit onder- fa%oek van Leidse corporaties Splijkt dat het goed werkt. Dan "Weten we de knoop nu maar Doorhakken." lss" De 2.500 Leiderdorpse wo ningzoekenden krijgen per brief uitleg over de nieuwe spelre gels. Zo moeten de woningzoe kenden zich inschrijven in de hele regio. De kosten daarvan, 25 gulden per woningzoekende, neemt de AWL eenmalig voor haar rekening. Volgens Verdoes biedt het nieuwe systeem louter voorde len voor de Leiderdorpse wo ningzoekenden. „Het is een stuk transparanter. Via dit sys teem wordt tenminste meteen duidelijk wie op welk moment voor wat voor woning in aan merking komt. Bovendien kun nen Leiderdorpers nu ook rea geren op woningen in de ande re gemeenten van de Leidse re gio", aldus de AWL-directeur. Voor de seniorenwoningen in Leiderdorp wordt gedeeltelijk van de regionale procedure af geweken. Deze woningen ko men namelijk in een apart deel van de krant. Verdoes: „Wij vin den dat hiervoor iets meer tijd moet komen. Soms is eerst overleg met kinderen nodig, voordat een potentiële huurder kan beslissen. En die kinderen wonen niet altijd dicht in de buurt. Daarom hebben wij be dongen dat de Leiderdorpse se niorenwoningen in dat opzicht een ietwat aparte behandeling krijgen." Voor de zeventiende keer werd het afgelopen weekeinde in Warmond de Turfrace gehouden. De zeilwedstrijd startte vrijdag ochtend bij park Groot Leerust, waar 22 deelnemers in hun platbo dems begonnen aan de historische tocht naar Vinkeveen. Ook scouts deden mee met lelievletten en schouwen. De 'barre tocht' werd vroeger elk jaar afgelegd. De schippers gin gen in het najaar turf halen in Vinkeveen, voor de wintertijd. In de loop der jaren groeide dit uit tot een wedstrijd tussen de schippers. De belangstelling voor het evenement was ook dit jaar groot. Veel mensen stonden langs de kant te kijken hoe de schippers het er vanaf brachten. De deelnemende schippers brachten de nacht door in hun boten bij Jachthaven Omtzigt in Vinkeveen. Zaterdagochtend werd de turf geladen en rond elf uur mochten de schippers hun reis hervat ten. Pas na een goede nachtrust mochten zij gisteren het laatste deel van het traject afleggen en naar de finish in Warmond racen. Koen Bolt (Vinkeveen) met De Ronde Veener en Klaas Persoon (Loosdui nen) met de Antonius kwamen samen als eerste binnen in Warmond. foto VOORSCHOTEN E WETERING 'Geheel onverwacht' is T. Sterck, voormalig directeur van de Voorschotense biblio theek, zondagmiddag benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester P. Cannegieter reikte de koninklijke onder scheiding uit. Sterck kreeg de onderschei ding vanwege haar bijzondere verdiensten in de Voorschotense samenleving, en spe ciaal voor haar inzet voor de Voorschoten se bibliotheek. Door haar inspanningen heeft de uitleen in Voorschoten een sterke groei doorge maakt en neemt de bibliotheek een voor aanstaande plaats in in de categorie kleine zelfstandige bibliotheken. Sterck organi seerde tijdens haar loopbaan, vaak in vrije uren, tentoonstellingen, lezingen, cursus sen, concerten en poëzieavonden. Daar door werd de bibliotheek behalve een uit leen ook een ontmoetingscentrum. Sterck's afscheid, direct na de eerste zon dagsopening van de bibliotheek, was 'meer dan geweldig'. „Het heeft me een ontzet tend goed gevoel gegeven. Er was heel veel Het Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën in de Voor schotense wijk Noord-Hofland breidt de verpleegafde- Iing uit. Door een interne verhuizing stijgt het aantal plaatsen voor psychogeriatische patiënten van 26 naar 40. De Stichting Zorgcentra Vlietlanden hoopt de uitbrei ding in het voorjaar van 2001 te verwezenlijken. ouderen die zelf- VOORSCHOTEN JAN PREENEN Op de langere termijn wil de stichting toe naar vijftig ver pleeghuisbedden. Dat plan kan echter pas uitgevoerd worden als op de huidige plek een nieuw gebouw kan worden neergezet of als verhuizing naar de Vlietwijk mogelijk is. Directeur A. Bruseker van de Stichting Zorgcentra Vlietlan den: „Die laatste optie heeft duidelijk onze voorkeur. Op dit moment zitten we erg geïso leerd. Ver van het centrum en de nodige voorzieningen. Deze of volgende maand praten we verder met de woningcorpora tie Woonzorg over een geschik te plek voor 't Hofflants Huys. Hopelijk worden we het snel met elkaar eens en kunnen we tot nieuwbouw overgaan." Eerder dit jaar is de hoek van Johan Vermeerplantsoen en Gerard Douplantsoen in de Vlietwijk als mogelijk nieuwe locatie genoemd. Daar zit nu nog Ton de Groot Automobie len. Dat bedrijf verhuist wijwei zeker naar de nieuwe wijk Star- renburg II. De stichting denkt aan een verpleeghuis met een centraal gebouw en groepswoningen en een dienstencentrum voor dag opvang standig wonen. Via het project 'Van alle gemakken thuis' wil 't Hofflants Huys ouderen die nog niet aan verpleging toe zijn zorg aan huis bieden. Met de veranderingen in het huidige gebouw aan de Zeven Provinciën komt 't Hofflants Huys tegemoet aan de grote vraag naar verpleeghuisbedden. Bruseker: „Het uitgangspunt was daarbij dat we niet te veel kosten zouden maken. Over vier of vijf jaar hopen we im mers de nieuwbouw te kunnen betrekken. Door mensen die nu verzorging krijgen te laten ver huizen naar een vleugel waar we nog ruimte overhebben, en de kamers die zij achterlaten aan te passen voor verpleging, kunnen we het accent nu al wat meer op verpleging leggen." Met de aanpassingen is een bedrag gemoeid van vier ton. De Stichting Zorgcentra Vliet landen heeft voor die verbou wing inmiddels op regionaal ni veau (onder meer van het Zorg kantoor Zuid-Holland Noord) toestemming gekregen. „Een dezer dagen hopen we ook dui delijkheid te krijgen van het mi nisterie. Voor 98 procent staat uitbreiding van het aantal ver pleeghuisbedden echter vast." belangstelling. De onderscheiding had ik helemaal niet verwacht. Het is een geweldi ge kroon op mijn werk." H. Wagenaar volgt de oud-directeur op. De 45-jarige Haagse was hoofd van de bi- bliotheek'in Berkel en Rodenrijs. Wagenaar kent de bibliotheek in Voorschoten al wel. Zij ontmoette Sterck toen zij voor het 'Bi bliotheekblad' een interview afnam naar aanleiding van de aan Sterck toegekende cultuurprijs, in 1997. Wagenaar: „Ik had meteen al een hele leuke goed indruk van de bibliotheek." ZOETERWOUDE Zoeterwoude trekt groene grens de Stichting Grote Polder Groe ne Hart nodigen iedereen die van mening is dat de Grote Pol der groen moet blijven, uit zich gratis te laten fotograferen. Dat kan tussen elf en vier uur bij de Grote Molen aan de Ommedijk- seweg. Om elf uur wordt een petitie aangeboden aan lokale en regionale politici. Zoeterwoude is zondag een van de speerpunten in de landelijke manifestatie 'Trek de groene grens'. Met de actie wil Milieu defensie de aandacht vestigen op de natuur en de 'kostbare open ruimten die in ons land nog resten'. Milieudefensie en gdVaam: Mirjam Oomens UtiLeeftijd: 28 lT3eroep: eigenares bureau ^^Communicatie Plus. CerCommunicatie-adviseur. i dpanellid van 'Het Lager huis' Burgerlijke staat: woont samen Woonplaats: Voorschoten lintje willen ge- lill Gates. Omdat hij ontzet end veel betekend heeft in de te?T (Informatie Technologie). Hij »cjiieeft gezorgd dat wij internet heel normaal zijn gaan vinden. Wat die man heeft gepresteerd ^•gvind ik wel heel knap. \welke eigenschap waardeer je het meest in iemand? Eerlijkheid. Omdat ik nergens een grotere hekel aan heb dan mensen die in je gezicht aardig doen en achter je rug over je ipraten. Ik heb liever dat ze mid den in je gezicht zeggen: „Ik vind je een trut." Dan weet je tenminste waar je aan toe bent. r Ik leef daar zelf ook naar, daar ben ik heel principieel in. Soms r heb je weieens dat mensen je vragen hoe je hun nieuwe broek of kapsel vind. Als ik dat gdan niet mooi vind, zeg ik dat )0'9ook gewoon. 19^5 17,5 Waar heb je je de afgelopen n ,0 week aan geërgerd? pefVan de week stond een artikel in de krant over minister Borst en de presentatie van de mil- joenennota. De minister be- 85 loofde extra miljoenen in de ge zondheidzorg te pompen. Het 3 jblijkt dan dat het geld niet van jenjde regering komt, maar dat de ziektekostenpremie omhoog 9 gaat. Ze belooft meer geld, tooimaar dat komt uit de porte monnee van de mensen zelf. Daar heb ik even hardop ver ontwaardigd over gedaan. Nou betwist ik niet dat die premie omhoog moet. De gezond heidszorg heeft hard geld no dig. Maar ga niet als een soort ^Sinterklaas lopen roepen dat je ..meer geld aan de gezondheids zorg wil besteden. Waaraan ben je verslaafd? Het internet. Ik heb dat ook no dig voor mijn werk. Ik kan daar echt uren achter zitten. Dan struin ik alle forums en infor matiesites af. Als ik een paar dagen niet op het internet ben geweest heb ik echt het idee dat ik iets gemist heb. Het is ook zo superhandig. Wanneer ik iets moet opzoeken is het zoveel makkelijker dan helemaal naar de bibliotheek te gaan en kran ten door te lezen. Dat scheelt echt. Ik gebruik het ook vaak voor 'Het Lagerhuis' (discussie programma van de VARA), als ik me moet voorbereiden op een stelling. Wat neem je mee naar een on bewoond eiland? Muziek. Ik hou van allerlei soorten muziek. Mooie klassie ke muziek als ik me opgefokt voel en dancemuziek om me lekker op uit te leven. En mu ziek waar je lekker op mee kan blèren, Alanis Morrisette ofzo. En natuurlijk iets om de muziek mee af te spelen. Met wie zou je een weekje willen ruilen? Ik zou wel een weekje met pre sident Clinton willen ruilen, of de nieuwe president. Iedereen doet er altijd zo makkelijk over. Maar een president wordt snel verguisd. Volgens mij is het een loodzware baan. Ik zou weieens willen meemaken hoe dat is. Wat z joen? u je doen r, i mil- Een miljoen is niet genoeg om van te rentenieren. Maar ik zou het beleggen, zodat ik uiteindelijk financieel onaf hankelijk ben en dan wel gaan rentenieren. Als ik dan eenmaal financieel onafhankelijk ben, zou ik een dierenpension ope nen. Zo een waar mensen die ren ook gratis kunnen brengen. Ik zou nooit helemaal stoppen met werken, dat zou ik niet kunnen. Het is wel lekker als je niet meer hoeft te werken, voor je hypotheekaflossing enzo voorts, maar ik zou nooit niks kunnen doen. Wat is je grootste blunder? Dat weet ik eigenlijk niet. Ik zal ongetwijfeld megablunders hebben gemaakt. Oh ja, ik ben een poos danseres geweest, in discotheken enzo. Wij dansten vaak met vuur, met een soort fakkeltjes, van die kleine. Maar op een zaterdag kregen we een soort reddingsfakkel, die ze ook op boten hebben. Je moet je dan voorstellen dat het donker is in zo'n tent, zodat je het licht van die fakkels goed ziet. Tij dens het dansen haalde ik die fakkel over mijn hoofd heen en er viel een stuk vuur af. Ik rook wel iets, dus ik dacht al dat er iets gebeurd was. Maar ja, het was donker en ik zag niets. Na het optreden gooide ik die fak kel in het water en ik zag een hele grote bos haar liggen. Aan de ene kant van mijn hoofd had ik dus nog maar een heel kort stukje haar over. Ik vond het vreselijk. Toen moest ik het he lemaal aflaten knippen. Wat is je slechtste eigenschap? Ik kan moeilijk met kritiek om gaan. Het wordt wel steeds minder. Nu ik wat ouder ben kan ik het makkelijker van me af laten glijden dan toen ik vijf tien was. Als ik iets heb gedaan dat ik heel goed vind, dan vind ik het moeilijk harde kritiek te krijgen. En als ik vind dat ik iets slecht heb gedaan dan vind ik het nog moeilijker. Ik heb me zelf dan al op m'n kop gegeven en als iemand anders vervol gens ook nog kritiek heeft, is dat dubbelop. Dan wil ik me gaan verdedigen. Wat is je droomwens? Die is redelijk idealistisch, en niet echt haalbaar denk ik. Ik zou het fantastisch vinden als mensen minder egoïstisch zou den zijn. Ik zou graag zien dat mensen meer respect krijgen voor elkaar en dieren. Het ge tuigt van een enorm gebrek aan respect als je iemand aanvalt op religie of iets dergelijks. Laat ie dereen in zijn waarde. Ook die ren. Ik kan er echt helemaal ka pot van zijn, wanneer ik lees hoeveel honden vastgebonden aan een boom worden achter gelaten, en hoeveel katjes in een zak met stenen in het water worden gedumpt. Ik heb geen droomwens voor mezelf, want ik denk dat je alles wat je voor jezelf wilt ook kunt bereiken. Daar hoef je niet alleen van te dromen. Een doel is niets an ders dan een droom met een stappenplan. TEKST. JISKA V/> Horst en Vlietstreek geeft tips over behandeling 'zorgweigeraars VOORSCHOTEN JISKA VAN DE WETERING „Grensverleggende of grens overschrijdende zorg. Waar be moei je je mee?" Onder deze ti tel is een notitie verschenen voor de medewerkers van de Zorggroep Horst en Vlietstreek, die onder meer actief is in Voorschoten. Regelmatig ko men thuiszorgers in aanraking met mensen die zorg weigeren. Zij willen bijvoorbeeld niet ge wassen worden of niet eten. of zij willen niet dat de hulp hun huis opruimt, omdat zij vinden dat het 'schoon genoeg is'. In de zomer van het vorig jaar vroeg de Inspectiedienst voor de Gezondheidszorg extra aan dacht voor de groeiende groep 'onwilligen'. De thuiszorgorga nisatie stelde vervolgens richt lijnen op hoe de hulpverleners moeten omgaan met de zorg weigeraars. Voorlichter José van Santen: „Het bleek moeilijk voor de me dewerkers te bepalen in hoe verre je mensen gaat lastig val len met zorg die zij niet willen, maar wel nodig hebben." Vaak werden de weigeraars met rust gelaten, omdat bij de Zorggroep autonomie van de cliënt hoog in het vaandel staat. Zorgbe- middelaar Siny Hollewand: Leiderdorp slaat schone grond op „Een voorbeeld is een cliënt die zich niet wast. De thuiszorgme dewerker kan ervoor kiezen daar niets mee te doen, of pro beren te zorgen dat de cliënt toch wordt gewassen. Je moet een middenweg vinden tussen veranderd de cliënt en goe de zorg." Tot toe ging iedere dewerker op zijn eigen manier met deze situa ties om. De di rectie wil nu dat de medewerkers bewuster en op een gestructu reerde manier met dit soort problemen omgaan. „Ja, dan is het de vraag, hoe ver ga je", al dus Hollewand. De richtlijnen moeten daar een antwoord op geven. De notitie beschrijft al lerlei scenario's en stappen plannen die de thuiszorgers kunnen volgen. Zorgweigeraars met wie de thuiszorg te maken krijgt, zijn mensen die op de een of andere manier al hulp krijgen. Zij ko men in de zorg terecht doordat zij bijvoorbeeld op een bepaald moment zelf de noodzaak daar van zien, of omdat zij overstag zijn gegaan op aandrang van fa milie. Het kan dan gebeuren dat op het moment dat de thuiszorgmedewerker daadwer kelijk voor de deur staat de me ning van de hulpbehoevende is de deur dicht blijft. Ook kan het zijn dat de situ atie van ie mand die al de zorg 'Voorkomen dat mensen tussen wal en schip vallen Zit het dert, zodat structureel ingrijpen nodig blijkt. Belang rijk bij de 'bemoei- i het ver- de weigeraar. „Dat win je door aanslui ting te vinden bij de belevings wereld van de cliënt. Hoe bizar dat soms ook is." Hollewand verwijst naar een voorbeeld tij dens de themabijeenkomst op 12 september. Een vrouw met psychische problemen heeft twintig katten, maar weigert hulp. Zij heeft geen familie meer en ziet de katten als de re- incarnaties van haar familiele den, die ze haar 'neefjes en nichtjes' noemt. Door dan aan te bieden om te helpen met de verzorging van de 'neefjes en nichtjes' krijgt de hulpverlener toch de kans daadwerkelijk hulp te bieden. Met deze 'voet tussen de deur' kan stapje voor stapje de zorg verder uitgebreid worden. Wanneer iemand echt alle hulp weigert, schakelt de Zorg groep andere instanties in zoals de Riagg. Ook wil de Zorggroep zoveel mogelijk voorkomen dat mensen vereenzamen door hun onwil om mee te werken. Als ie mand bijvoorbeeld niet naar de dagverzorging wil, moet de zorgverlener zich afvragen waarom. Misschien is de drukte van zo'n dagverzorging te veel en zijn er andere interesses waarop de thuiszorger kan aan sluiten. Zorggroep Horst en Vlietstreek hoopt dat de mede werkers de richtlijnen in de praktijk veel gaan gebruiken. De thuiszorg verwacht dat de mensen beter worden gehol pen, doordat zij meer aandacht krijgen. De thuiszorg houdt drie tot zes keer per jaar een scho lingsbijeenkomst waarin de re sultaten en ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Van San ten: „We willen voorkomen dat de zorgweigeraars tussen wal en schip vallen." FOTO. DICK HOGEWONING Leiderdorp gaat overbodige schone grond uit de Leyhof tij delijk opslaan in 'De Kleine Zandput'. De grond kan dan op een later tijdstip elders in Lei derdorp gebruikt worden. De gemeente verwacht daarmee een bedrag van 30.000 gulden te besparen. Het plan is dat het depot komende week in ge bruik wordt genomen. Nu de gemeente is begonnen met de aanleg van groenvakken in de Leyhof, komt er ophoog- zand vrij. In totaal gaat het om 4000 kuub, waarvoor nieuw zo'n 72 mille betaald zou moe ten worden. De inrichting van het depot en het vervoer van het zand kosten ruim 42.000 gulden. Per saldo blijft er nog genoeg geld over om de inves tering lucratief te maken, vindt Leiderdorp. VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake- lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. J Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11