Faiun Gong Martelaren heilig verklaard cwnees feest ondanks Chinees protest Geloof Samenleving Jubilee 2000 bespreekt onderlinge spanningen verstoort Bijbelgenootschap kampt met stoffig imago Gereformeerde kerken straks niet meer buiten kerkverbam Relatief meer kerkverlaters in 'gefedereerde' SoW-kerker MAANDAG 2 OKTOBER 2000 VANDAAG 2 Vandaag 736 jaar geleden, op 2 oktober 1264, stierf paus Urbanus IV; een Fransman die onge veer drie jaar in de heilige stoel mocht zitten. Hij noemde zich Urbanus ter ere van Urbanus II die ook een Fransman was, en benoemde direct na zijn aanstel ling veertien nieuwe kardinalen, waaronder zes Franse. In historisch politieke zin heeft hij weinig betekend. Hij kreeg het al snel aan de stok met Manfred, het hoofd van het ko ninkrijk Sicilië, en moest op de vlucht voor de naar Rome oprukkende Siciliaanse troepen. Dankzij allerlei concessies mocht hij als paus in Perugia zijn laatste levensjaren door brengen. Urbanus IV werd 64 jaar. Op 2 oktober viert de rooms-katholieke kerk dat 'Gods enge len ons vergezellen door het leven en ons beschermen'. Het is daarom de dag van de Engelbewaarders. Duitse kerk blijft zwangeren adviseren fulda De Duitse Rooms-Katholieke Kerk blijft ongewenst zwangere vrouwen van advies dienen. Dat besloten de bis schoppen vrijdag ondanks het feit dat de RK-Kerk op last van de paus uit het overheidssysteem van abortusadviesbureaus is ge stapt. De bisschoppelijke adviesbureaus gaan de concurrentie aan met de adviesbureaus die de rk-organisatie Donum Vitae (Geschenk van het leven) heeft geopend. Donum Vitae verstrekt wel verklaringen waarmee vrouwen straffeloos een abortus kunnen ondergaan, de adviesbureaus van de bisschoppen niet. Vaticaan roept Italianen op tot dialoog Vaticaanstad Kardinaal Cassidy heeft de Italiaanse joden opge roepen morgen alsnog deel te nemen aan de Dag van de Joods- Christelijke Vriendschap. De joden lieten vorige week weten daarvan af te zien uit boosheid over de verklaring 'Dominus Ie- sus'. In het recente document noemt de Rooms-Katholieke Kerk zich de enige ware kerk. De dialoog is moeilijk als een godsdienst zich als eersterangs definieert en de andere als twee derangs, zei voorzitter Tullia Zevi van de Joodse Gemeenten in Italië. Bovendien zijn de joden boos over de zaligverklaring van de 19e-eeuwse paus Pius IX, die van antisemitisme is beschul digd. Cassidy zei teleurgesteld te zijn over het besluit van de Ita liaanse joden, maar hij is ervan overtuigd dat de problemen kunnen worden opgelost. utrecht anp Vertegenwoordigers uit Eu ropa en de Derde Wereld van de beweging voor schuldkwijtschelding Jubi lee 2000 hebben vrijdag tij dens een bijeenkomst in Utrecht hun onderlinge spanningen besproken. Vooral de doelen van de campagne en de voortzet ting ervan na 2000 hadden in de afgelopen maanden tot hevige debatten geleid. Vertegenwoordigers van Jubilee South, zoals de cam pagne in het Zuiden heet, hebben eerder in Noord- Am erika en de Scandinavi sche landen ontmoetingen met de Jubilee-afdelingen ter plekke gehad. De ver schillen van inzicht betref-' fen vooral de vragen welke landen voor kwijtschelding van schulden in aanmerking komen, of de schulden van de armste landen über haupt geldig zijn, en hoe de campagne na 2000 een ver volg moet krijgen. Van echte onenigheid was volgens de Zweed Lennart Renofalt van de Wereldraad van Kerken geen sprake, die was afgelopen voorjaar tij dens een vergadering in New York al afgewenteld. Hij constateerde dat het lei derschap van de beweging naar het Zuiden verschuift. „De coalitie in het Noorden moet meer in solidariteit met die in het Zuiden gaan werken." Jubilee South vindt dat schuldkwijtschelding niet beperkt moet blijven tot de 52 allerarmste landen. Ver der hamert de campagne in het Zuiden op de ongeldig heid van de schulden die door corrupte en onder drukkende regimes zijn aangegaan. De Jubilee-coalities in Eu ropa en Noord-Amerika, waar de nadruk vooral op het bewerken van regerin gen en Wereldbank en IMF ligt, zijn pragmatischer in gesteld, zegt Greetje Witte- Rang van de kerkelijke orga nisatie voor ontwikkelings samenwerking Oikos. Die zijn dan ook minder nega tief over de schuldverlich ting die de G-7 de armste landen in het vooruitzicht hebben gesteld. Mede on der druk van Jubilee South hebben de coalities van (kerkelijke) organisaties in het Noorden al besloten om de campagne na 2000 voort te zetten. Tijdens een bij eenkomst in de Senegalese hoofdstad Dakar in decem ber maken de Jubilee-coali ties uit de hele wereld plan nen voor de toekomst. peking gert-jan broere correspondent De Chinese politie heeft gister morgen op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking leden van de Falun Gong-sekte opge pakt die wilden protesteren te gen het verbod dat vorig jaar door de Chinese regering werd uitgevaardigd tegen de bewe ging. Volgens een woordvoer der van de sekte in Amerika werden bijna duizend leden ge arresteerd, het Chinese persbu reau Xinhua hield het op een 'groepje van koppige aanhan gers, die de harmonieuze sfeer op het Plein wilde verstoren'. De Falun Gong-leden ge bruikten de nationale feestdag - op 1 oktober 1949 riep Mao de Volksrepubliek uit - om hun protest te laten horen. Op het moment van de actie bevonden zich ongeveer 200.000 mensen op het Plein, onder wie veel buitenlandse toeristen. Een groep Duitsers zag hoe een vijf tigtal leden door de politie werd afgevoerd in gereedstaan de politiebusjes kort nadat ze gele spandoeken hadden uitge rold. Weer andere actievoer ders begonnen elders op het Plein meditatieoefeningen. Ook riepen ze leuzen en verspreid den ze pamfletten die direct door de politie werden opge pakt. De actie, de grootste sinds vorig jaar juli de sekte van lei der Li Hongzhi werd verboden, is een slag in het gezicht van de Chinese regering. Ondanks enorme repressie, die gepaard gaat met veel arrestaties, lange celstraffen voor de belangrijk ste leiders en veel negatieve pu bliciteit in de media, slaagt Chi na er niet de beweging de kop in te drukken. De verstoring van de nationale feestdag is dubbel pijnlijk omdat de sekte de actie van te voren had aan gekondigd op haar website. Nog steeds zijn veel volgelingen van Li bereid om zich als mar telaar op te werpen om hun stem te laten horen. Volgens het persbureau AP ging het gis teren vooral om vrouwen van middelbare leeftijd. De Chinese staatstelevisie negeerde het voorval niet. De arrestatie van de sekteleden was het laatste item in het jour naal. Daarin werden mensen op het Plein van de Hemelse Vrede in de gelegenheid gesteld hun gal te spuwen over de ver storing van de plechtigheden in verband met 1 oktober. Het kostte de filmploeg weinig moeite daarvoor kandidaten te vinden. Falun Gong is een door Li Hongzhi opgezette beweging die elementen uit het boed dhisme, taoisme en het scha duwboksen qigong in zich ver enigd. De sekte zegt twaalf mil joen aanhangers in China te hebben, de regering houdt het op twee miljoen. In de ogen van de communistische macht hebbers is Falun Gong een be dreiging voor de maatschappij, omdat ze er op uit zou zijn de regering om ver te werpen. Sek teleider Li, die in Amerika ver blijft en met zijn leden commu niceert via het internet, heeft politieke beweegredenen altijd ontkend. Een non zwaait met haar vlag naar de Paus. Honderden belangstellenden luisterden in de regen naar hoe Paus Johannes Paulus I1120 martelaren heilig verklaarde. foto ap pier paola cito vaticaanstad rtr-afp-ap Paus Johannes Paulus II heeft gisteren 120 mar telaren heiligverklaard, onder wie de uit Os- sendrecht afkomstige religieuze Kaatje Dierkx. De nieuwe heiligen, 87 Chinezen en 33 missiona rissen, werden tussen 1648 en 1930 in China ver moord omdat ze hun christelijk geloof trouw wa ren gebleven. China is erg ongelukkig met de heiligverkla ring. De meesten van hen waren volgens Peking verraders die werden terechtgesteld tijdens inval len van buitenlandse troepen in China tijdens de Opiumoorlog (1839-1842) en de Bokseropstand (1898- 1900). De Bokser-opstand wordt door het Chinese regime nog altijd beschouwd als een heldhaftige opstand tegen het westerse imperia lisme, en in deze visie worden de zendelingen en Chinese katholieken gezien als handlangers van het imperialisme. De Chinese regering heeft fel tegen de heilig verklaring geprotesteerd, ook omdat 1 oktober de nationale feestdag is van China. De Chinezen za gen daarin een provocatie van het Vaticaan. Ro me wees er echter op dat 1 oktober ook de feest dag is van de heilige Teresa van Lisieux, de patro nes van de missie. Bisschop Fu Tieshan, hoofd van de regeringsgezinde Patriottische Kerk in China, noemde de heiligverklaring 'een beledi ging voor alle katholieken in China'. Bovendien staat de heiligverklaring haaks op het streven van het Vaticaan naar bétere betrekkingen met Chi na. Op 1 oktober wordt herdacht dat de Chinese natie werd bevrijd van de koloniale overheersing, zei de bisschop tijdens een ceremonie op Tienanmen-plein. Kaatje Dierkx, beter bekend als zuster Marie- Adolphine, kwam in 1900 op 34-jarige leeftijd om het leven tijdens de Bokseropstand. Met haar medezusters in een weeshuis in de provincie Chansi en andere gelovigen werd zij onthoofd. Zij was een jaar eerder naar China vertrokken. Op 26-jarige leeftijd was zij ingetreden bij de Franciscanessen Missionarissen van Maria. Ongeveer honderd inwoners van de Brabantse plaats hebben gisteren de plechtigheid bijge woond. Óok bisschop Muskens van Breda, in wiens bisdom Ossendrecht ligt, was aanwezig. In Ossendrecht is in het geboortehuis van Kaatje Dierkx een gedachteniskapel ingericht. Verder zijn een straat en een school naar haar genoemd. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met regen. Eerst in het noorden nog opklaringen, dinsdag in het zuid oosten geleidelijk droger en wat zon. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het noorden tot 16 in het zuiden. Zweden: Veel bewolking en perioden met regen, vooral in het midden. Dinsdag later op de dag in het zuiden droger en wat opklarin gen. Maxima rond 13 graden, dinsdag in het zuiden een paar graden hoger. Denemarken: Vrij rustig weer. Maandag bewolkt en regenachtig. Dinsdag op de meeste plaatsen droog en in de loop van de dag wat zon. Middag- temperatuur omstreeks 16 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Onbestendig met van het westen uit perioden met regen en een flink aanwakkerende wind. In het oosten maandag overwegend droog en wat zon. Middagtempe- ratuur tussen 12 en 18 graden. België en Luxemburg: Eerst veel bewolking en af en toe regen of motregen. Dinsdag gelei delijk droog en vooral later op de dag zon. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag veel bewolking en nu en dan regen, later in het westen droog. Dinsdag vooral in het oos ten eerst nog regen, verder af en toe zon. Bij regen maxima rond 14 graden, met wat zon tempera tuur stijgend tot tegen de 20 gra den. Zuid-Frankrijk: Maandag meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Dinsdag van het westen uit geleidelijk meer zon, in het oosten eerst nog wat regen. In het Rhnedal steekt de Mistral op. Maandag maxima van 13 tot 20 graden, dinsdag iets warmer. Spanje: Flinke zonnige perioden. Maan dag in het noorden eerst nog wol kenvelden, kans op wat regen en in het noordoosten veel wind. Ge leidelijk wat warmer. Dinsdag maxima van 22 graden langs de Golf van Biskaje tot meer dan 30 in Andalusi. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Vlak aan zee kans op mist of laaghangende bewolking. Maxima maandag tussen 22 en 26 graden, dinsdag iets warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en maandag nog een kleine kans op een bui. Een fors aanwakkerende noorde lijke wind. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden*. Duitsland: Maandag bewolkt en perioden met regen, ook hier en daar on weer. Dinsdag droger en op som mige plaatsen wat zon. Middag temperatuur tussen 14 en 19 graden. Oostenrijk: Bewolkt en, soms zware, regen en onweersbuien met lokaal veel neerslag. Zondag in het noorden en oosten eerst nog zon. Middag temperatuur dalend tot 'om streeks 15 graden. Zwitserland: Veel bewolking en stevige buien, ook met onweer. In het westen of zuiden soms ook wat zon. Maxi ma tussen 14 en 19 graden. Italië: Aanhoudend wisselvallig met soms wel zon, maar ook regen- en onweersbuien met lokaal veel neerslag en kans op zware wind stoten. Maxima tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer. Een stevig aanwakkerende noordwes tenwind. Middagtemperatuur rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en maandag nog bijna overal droog. Dinsdag van het westen uit een toenemen de kans op stevige regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en pittige regen- of onweersbuien. Geleide lijk meer wind en middagtempe ratuur dalend tot omstreeks 23 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima uit eenlopend van een graad of 23 rond de Dardanellen tot tegen de 30 graden op Cyprus en in het zuiden van Turkije. DINSDAG 3 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder 19.11 Maan op 13.57 Maan onder22.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.56 20.15 7.29 19.48 Laag 04.15 16.25 3.56 16.06 Weerrapporten 02/10, 08.00 uur: Amsterdam .De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Innsbruck Istanbul Klagenfurt wind temp neersl 15 8 9.1 17 11 5.9 17 10 1.8 15 11 5.4 17 12 0.0 16 10 8.8 13 12 0.0 26 19 0.0 21 13 7.0 20 14 0.0 24 14 2.0 16 13 9.0 18 11 6.0 28 18 0.0 14 10 2.6 16 10 0.8 18 10 0.0 13 0.0 16 12 7.0 23 15 0.0 16 12 26.0 14 12 0.0 26 22 0.0 22 18 0.0 14 11 55.0 19 10 10.0 16 9 1.2 19 16 0.0 26 19 0.0 21 13 11.2 28 22 1,0 18 4 0.0 13 12 11.0 20 14 0.2 13 11 0.0 14 11 5.4 22 12 4.0 23 17 53.0 23 18 12.0 15 13 0.0 opklaringen zonnig Wenen zwaar! Zurich zwaar I Bangkok zwaarl Buenos Aires zwaar! Johannesburg zwaari Los Angeles half be 17 12 0.0 NewOrlean: 21 15 3.0 New York 16 11 0.0 TelAviv 32 - 2.0 Tokyo 23 15 2.0 Toronto 22 16 0.0 Tunis 28 12 0.4 Vancouver 22 18 0.0 harderwijk anp gerendag gevraagd of zij het bijbelwerk willen steu nen. Van de 14.000 mensen hebben 3200 jongeren po sitief gereageerd (22 pro cent). Mede daardoor heeft het aantal leden van de Bij- bel-per-maand-club bijna de 25.000 bereikt. Onder de titel 'Psss... Psalmen. 2000 jaar chris tendom - 3000 jaar psal men' heeft het NBG een reizende expositie ingericht over deze 'wonderlijke ver zameling van liederen en gebeden'. De tentoonstel ling bestaat uit uitgaven van de psalmen, schilderij en en aquarellen. Op de ex positie is Psalm 113 in de nieuwe bijbelvertaling (NBV) aanwezig. In samenwerking met het Vlaams Bijbelgenootschap en het Zeister Zendingsge nootschap steunt het NBG het project Mi Bibli van de Surinaamse zusteroganisa- tie. In dat kader worden 40.000 boekjes met ver schillende bijbelverhalen in het Saramaccaans en Au- kaans gratis verspreid on der Surinaamse schoolkin deren die problemen met de Nederlandse taal heb ben. Het Nederlands Bijbelge nootschap (NBG) kampt volgens directeur H. Feen- stra met een stoffig imago. Mensen denken bij het NBG eerder aan oud en grijs dan aan jong en dyna misch. Na de Tweede Wereld oorlog heeft het NBG een periode van sterke groei meegemaakt, zei de alge meen directeur zaterdag op de jaarvergadering in Har derwijk. „Maar de laatste jaren wordt het steeds moeilijker mensen te moti veren om ons werk te steu nen." In deze tijd van seculari satie moet het NBG er meer voor doen om het belang de relevantie van het bij- belwerk nationaal en inter nationaal aan te tonen. Het genootschap heeft nieuwe methoden ontwikkeld om mogelijke geïnteresseerden te benaderen. Mensen die een keuze maken voor be lijdenis, doop, huwelijk of het ambt, worden persoon lijk benaderd. Dat resul teert in een respons van soms 50 procent. Via telemarketing is aan bezoekers van de EO-jon- utrecht anp Plaatselijke gereformeerde ker ken kunnen zich in de toe komst niet langer buiten het kerkverband plaatsen. Dat is het gevolg van de ontwerp- kerkorde van de Samen-op- Wegkerken. Kerkordedeskundi gen vinden dat de gereformeer de synode de kerkenraden daarop moet wijzen. Ook onder de huidige gere formeerde kerkorde kunnen plaatselijke kerken niet zomaar besluitén zich af te. scheiden. „Uittreding uit het kerkverband is een abnormaliteit die alleen gerechtvaardigd kan worden wanneer een plaatselijke kerk om des gewetens wil niet an ders kan dan breken met wat in haar ogen geen kerk van Chris tus meer is", aldus de deskun digen (deputaten). Onder de nieuwe kerkorde van de Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerken is het alleen voor individuele kerkleden mogelijk om in noodgevallen de kerk verlate en zich eventueel bij een andi re gemeente of kerkgenoo schap aan te sluiten. De plaa selijke kerk blijft met al haar bi zittingen en schulden onde deel van het landelijke kerkve band. De deputaten willen dat c synode de kerkenraden op d: verandering wijst, zodat die i nog hun visie op kunnen geve voordat het definitieve beslu tot fusie van de drie kerken val De synode behandelt het raj port van de deputaten tijder haar eerstvolgende zitting, di op 6 november begint. De hervormde commissi voor kerkordelijke aangeleger heden bevestigde de onmogf lijkheid van afscheiding va plaatselijke hervormde g( meenten onlangs in de nofiti Om de heelheid van de keri Behoudende tegenstanders va de kerkfusie bestrijden die visii Ze dreigen de Hervormde Kei te zullen voortzetten zodra d vereniging een feit is. hilversum anp keling of secularisatie dus ni( te kunnen tegenhouden. Dit is de conclusie van eei onderzoek van het NCRV-prc gramma Heilig Vuur. De kerk verlating is het hoogst in d grote steden. De Nederlands Hervormde Kerk, de grootst protestantse kerk in Nederlanc verloor sinds 1990 in Amstei dam 41 procent en in Utrech 39 procent van haar leden. Het percentage kerkverlaters in zogenoemde gefedereerde Sa- men-op-Weg-gemeenten ligt twintig procent hoger dan in behoudende hervormde ge meenten die tegen het samen gaan van de Nederlarldse Her vormde, Gereformeerde en Lu therse Kerken zijn. Het Samen- op-Weg-proces lijkt de ontker- O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M, van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 35,a ƒ100,9 ƒ199,9 387,9 Abonnees die ons een machtiging verstrekken to het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) I worden verzonden geldt een toeslag van 0,85 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogeni hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Voo informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). K N H U I 23 20 0.0 23 10 0,0 27 17 0.6 15 8 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10