Twijfel over leningen aan telecomconcerns t. AP J ingapore Airlines schaft nperjumbo Airbus aan Economie Papieren Antonov nog steeds niet boven water FNV vreest afstoten afdelingen Corus NBT: Ouderen eten graag hun bordje leeg Pomphouders geven vaste klanten korting op benzine 'MKB moet investeren in eigen personeelsleden' Succesvol puinruimen TtRDAG 30 SEPTEMBER 2000 ^VR koopt grondreiniging Arcadis rnhem Afvalbedrijf AVR heeft de afdeling grondreiniging van lgenieursbureau Arcadis overgenomen. De overname past in Ie groeistrategie van het afval- en milieuconcern. Milieutech- liek van Arcadis reinigt vervuilde grond en houdt zich verder lezig met zuivering van afvalwater en van de waterbodem. Er perken 65 mensen. De omzet bedraagt enkele tientallen miljoe- guldens per jaar. AVR draait met 1.700 medewerkers een imzet van 900 miljoen gulden. Het bedrijf werkt nationaal en iternationaal in de gehele keten van afval- en milieuzorg. Over doen partijen geen mededelingen. Ture olie jaagt producentenprijzen op oorburg Door de dure olie lag het prijsniveau van Neder- indse industriële producten in augustus 11,4 procent hoger an vorig jaar. Ten opzichte van juli was de stijging 0,7 procent. ;«)at blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgezien van olieproducten bedroeg de stijging 0,2 pro- 1 ent ten opzichte van juli en 6,1 procent ten opzichte van een 5iar eerder. De binnenlandse afzetprijzen namen met 0,3 pro- Geëxporteerde industriële producten werden 0,9 pro ent duurder. Reddingsplan voor Bataviawerf ilystad De provincie Flevoland en de gemeente Lelystad wil- n bijna twee miljoen gulden steken in een financieel reddings- lan voor de Bataviawerf in Lelystad. De werf kampt met zware nanciële problemen. Er komen te weinig bezoekers nu het OC-schip dat nu als paradepaardje van de Nederlandse olym- ische afvaardiging in Sydney ligt, niet kan worden bewonderd, egin oktober volgt een besluit over het plan. B en W van Lely- tad willen de Bataviawerf 360.000 gulden schenken en een ren- iloze lening van een half miljoen gulden verstrekken. Gedepu- lerde staten zijn bereid zo'n bedrag onder dezelfde voorwaar - en te lenen, terwijl het college de werf ook een half miljoen wil oorschieten, zolang Europese subsidies op zich laten wachten. inanciële problemen bij Lauda Air 'enen De Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij Lauda Air zit in problemen. De oprichter van de maatschappij, voormalig utocoureur Niki Lauda, bevestigde gisteren berichten dat vier lestellen tot maart aan de grond zullen blijven. Aanleiding de maatregel zijn de dure kerosine en de hoge dollar. De lostenrijkse krant Der Standard had bericht dat Lauda voor ind oktober vier vliegtuigen moest verkopen om aan de voor- driften voor het eigen vermogen van zijn maatschappij te vol- 3en. Lauda Air heeft de meeste van zijn vliegtuigen geleased. olgens de krant lijdt Lauda Air dit jaar verlies. Niki Lauda heeft belang van dertig procent in zijn maatschappij. Dat wordt olgend jaar zeven procent, wanneer Austrian Airlines zijn be- ing vergroot naar 59 procent. larnalengigant neemt concurrent over 3UTKAMPGamalenverwerker Heiploeg uit het Groningse outkamp heeft twee internationale branchegenoten overgeno- 1 :n. Het betreft het Surinaamse Noble House Seafoods en Gui- Seafoods uit Guyana. Met de overname is een bedrag van 00 miljoen gulden gemoeid. Door de annexatie krijgt Heiploeg en aantal nieuwe garnalen in zijn assortiment. De belangrijkste de Seabob, een garnaal uit de Caribische wateren. Andere leuwe warmwatergarnalen komen uit Indonesië, Pakistan en ietnam. De twee overgenomen bedrijven voegen dertig boten de vloot van Heiploeg toe. Er werken zevenhonderd werk- ïers bij de twee buitenlandse garnalenproducenten. Het be- rijf is met een marktaandeel van tien procent de grootste gar- alenverwerker van Europa. Het bedrijf heeft na de .600 werknemers. Tuinders moeten minder inhuren' otterdam De FNV vindt het r s dat tuinders s s wel jftig tot zestig procent van hun werknemers inhuren. De tuin- zouden meer arbeidskrachten een vast contract moeten ieden. Daarom moeten ze gezamenlijk meer doen aan profes- onele werving en arbeidsverhoudingen. Aldus bestuurder :hoone van FNV Bondgenoten gisteren. Ze gaat van het grote intal uitzendkrachten en loonwerkers een punt maken bij de euwe CAO-onderhandelingen die eind dit jaar beginnen. oc)NB wil les trekken uit Deens 'nee' iasterdam Het Deense 'nee' tegen de euro weerspiegelt een Onbehagen tegen het Europa zoals dat nu vorm krijgt. Dit onbe- agen speelt niet alleen in Denemarken. Daaruit moeten lessen orden getrokken, zo stelde president Wellink van De Neder- ndsche Bank gisteren in een reactie. „Betreuren van de uit- het Deense referendum is niet voldoende", vindt Wellink. Gisteren verhoogde de Deense centrale bank haar be- ngrijkste rentetarief als signaal tegen mogelijke speculaties. Deense kroon blijft qua koers aan de euro gekoppeld. BEDRIJVEN EN )J 'imP WLJ i':JJ\'L J. ftl J J J rliT' ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. -s-v. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. aatschappij plaatst order voor tien toestellen sagiers. Er staan ook ontwerpen op de tekentafel die voorzien in meer dan 900 stoelen, inclusief fitness-ruimtes, bioscoopzalen en andere vermaaksmogelijk- heden. Airbus Industrie, dat be gin volgend jaar wordt omge vormd tot een naamloze ven nootschap, levert begin 2006 de eerste superjumbo aan Singa pore Airlines. De luchtvaart maatschappij wil met het toe stel gaan vliegen op Londen, Los Angeles, San Francisco, New York, Tokyo, Hong Kong en Sydney. Vier luchtvaartmaatschappij en hebben tot dusver de A3XX besteld. Naast Singapore Airli nes zijn dat Emirates Airlines (Verenigde Arabische Emiraten) Air France en de Amerikaans leasemaatschappij ILFC. ,a gapore Airlines heeft een te order geplaatst bij het Eu- vliegtuigbouwconsor- Airbus Industrie. De htvaartmaatschappij wil vliegen met minimaal tien lerjumbo's van het type (X en heeft een optie geno- n op nog eens vijftien stuks, t de order is 8,6 miljard dol- (21,5 miljard) gemoeid. Dat :ft Airbus gistermiddag be- ""idgemaakt. ingapore Airlines toonde der dit jaar al belangstelling le superjumbo. De Euro vliegtuigbouwers hopen nee de Amerikaanse concur- it Boeing te overvleugelen. eerste prototype van de XX biedt plaats aan 555 pas- Toezichthouders 'ernstig bezorgd' overdekking umts-licenties De Europese toezichthouders op het bankwezen zijn een onderzoek begonnen naar de miljardenleningen aan Europese telecomconcerns. De leningen die nodig zijn voor investeringen in dure umts-licenties hebben geleid tot 'ernstige bezorgdheid' bij toezichthouders. amsterdam Twee weken geleden zijn de banktoezichthouders bijeenge komen om over de leningen te praten, zo meldde het Britse dagblad The Financial Times gisteren. Volgens Howard Da- vies, de baas van het Britse Fi nancial Services Authority, be staat er 'ernstige bezorgdheid' over de risico's die banken ne men met de telecomsector. Enkele toezichthouders zou den zelfs vrezen voor nieuwe bankcrises. Vers in menigeens geheugen ligt nog begin jaren negentig de problemen in de vastgoedsector en in 1998 de problemen met speculatieve beleggingsfondsen ('hedge- funds'). Telecombedrijven ne men dit jaar het leeuwendeel van de leningen op de interna tionale kapitaalmarkt voor hun rekening. Tot nu toe werd zo'n dertig procent van alle leningen verstrekt aan de telecomsector. In Europa was dat zelfs veertig procent. Door de dure umts-licenties, voor Duitse en Britse vergun ningen betaalden bedrijven in totaal bijna 200 miljard gulden, heeft de telecomsector al 171 miljard euro (377 miljard) moeten lenen, aldus de Britse krant. Waarschijnlijk moet ook nog eens 100 miljard euro van de kapitaalmarkten worden ge haald om de aanleg van umts- netwerken te betalen. De totale kosten daarvan zijn geraamd op 160 miljard euro. Nederlandse banken zijn niet erg actief in de telecomsector. De grootste verstrekkers van le ningen zijn Chase Manhattan, Morgan Stanley Dean Witter, Barclays en HSBC. Veilinghuis Meerman in Veghel beschikt nog steeds niet over de papieren van de Russische An tonov 124 die op Maastricht- Aachen Airport aan de ketting ligt. Dit ondanks een bevel van de president van de rechtbank in Maastricht. Die bepaalde eerder deze maand in een kort geding dat het Russische bedrijf dat de pa pieren van het transportvlieg tuig heeft, die documenten aan het veilinghuis moet geven. De termijn waarbinnen dat moest gebeuren, is afgelopen woens dag verstreken. Voor elke dag dat het bedrijf in gebreke blijft, kan het veilinghuis een dwang som in rekening brengen van 250.000 gulden, met een maxi mum van tien miljoen. De veiling van de Antonov 124 ging onlangs niet door om dat de vlieghandboeken niet beschikbaar zijn. Toen het toe stel in 1997 in beslag werd ge nomen, nam de bemanning de papieren mee naar Rusland en verkocht ze daar aan de onder neming die er nu nog over be schikt. Dat bedrijf heeft een bod uitgebracht op het vlieg tuig. Er zijn echter nog meer belangstellenden die het toestel willen kopen. Om een goed bod te kunnen uitbrengen, willen ze de boeken inzien. Meerman gaat ervan uit dat de veiling, ook als de bescheiden spoor loos blijven, na 1 december als nog doorgaat. Op de Antonov 124 is in 1997 beslag gelegd in opdracht van een Amsterdams bedrijf. Dat had nog zeven ton tegoed van de eigenaar, een onderneming in Moskou. Inmiddels hebben zich nog meer schuldeisers ge- Ook werkgelegenheid in IJmuiden mogelijk op het spel beverwijk richard mooyman FNV Bondgenoten vreest dat het noodlijden de Corus ondersteunende afdelingen in IJmuiden wil gaan afstoten. De bedrijfstop in Londen zou van plan zijn zo veel mogelijk werk uit te besteden. Volgens FNV-bestuur- der J. Duijnhoven komen zo circa driedui zend banen bij het voormalige Hoogovens op het spel te staan. „Dat is voor ons onaccepta bel." De FNV zal niet toelaten dat afdelingen zo als de technische dienst, de bewaking en lo gistieke eenheden op afstand worden gezet, aldus Duijnhoven. „Je kunt niet uitleggen dat er in IJmuiden banen moeten verdwijnen, terwijl er hier wel winst wordt gemaakt. Het zou ook een breuk betekenen met het werk- gelegenheidspact dat geldt tot april 2004." De FNV-bestuurder nuanceerde gistermid dag op een persconferentie eerdere uitspra ken dat de uitbetaling van salarissen in gevaar komt. „Dat wil ik rechtzetten." Maar verder zijn de problemen van de zwaar verlieslijden de fusie-onderneming tussen Hoogovens en British Steel zeer groot. „Iedereen kan het sommetje maken. Als we zo doorgaan, dan zijn we over een jaar failliet." Hoewel het verlies van bijna een miljard gulden over negen maanden vrijwel uitslui tend voor rekening komt van de Britse vesti gingen, wil Duijnhoven niet de conclusie treWcen dat de fusie nooit had moeten gebeu ren. Hoogovens had volgens hem niet zelf standig kunnen voortbestaan. „Maar waar we nu op wachten is een strategie van de top om de problemen aan te pakken." Een veeg teken vindt de FNV-bestuurder dat Corus onlangs plotseling heeft besloten uitgaven en investeringen te beperken. Zo is een automatiseringsproject waarin al dertig miljoen gulden is gestoken, volgens hem stopgezet. En dat terwijl het project volgens hem een veelvoud aan besparingen had kun nen opleveren. „Het wordt allemaal niet on derbouwd." De CNV heeft gisteren in een brief aan de Corus-top ook grote zorgen kenbaar gemaakt over de situatie van het concern. De bond eist binnen twee weken uitleg, onder meer over de berichten dat alle investeringen zijn stop gezet. meld. Het parkeergeld op Maastricht-Aachen Airport is inmiddels opgelopen tot een kleine twee miljoen gulden. De driehonderd ton wegende Antonov 124 is een van de grootste vrachtvliegtuigen ter wereld. De nieuwwaarde be draagt rond de negentig mil joen gulden. Het toestel levert volgens het veilinghuis vermoe delijk tussen de acht en vijftien miljoen op. Dat is minder dan de totale schuldensom. De rechtbank moet uiteindelijk de opbrengst over de verschillende schuldeisers verdelen. Metselbedrijven sterk gegroeid amsterdam anp De metselbedrijven hebben de afgelopen jaren sterk geprofi teerd van de hoogconjuctuur. In 1998 en 1999 steeg de bran- cheomzet met respectievelijk 3,5 en zeven procent. Voor de komende jaren wordt minder groei voorspeld. Dat blijkt uit een onderzoek van het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid (EIB). Het EIB verwacht dat de metselbedrijven dit jaar een omzet van 1,4 miljard realise ren,' hetgeen een stijging van circa 6 procent zou zijn. Dat betekent een gemiddelde om zet van f 2,1 miljoen per be drijf. In de afgelopen jaren profi teerde de branche sterk van de voorspoedige ontwikkeling van de woning- en utiliteits bouw. Voor de komende jaren wordt een gematigder omzet groei voorspelt. leidschendam Ouderen staan nog op het standpunt dat het bordje moet worden leeggegeten. Het serveren van een immense lap vlees ver dient daarom geen aanbeveling. Met deze en andere tips kunnen onder nemers in de sectoren horeca en recreatie hun voordeel doen teneinde beter in te spelen op de groeiende 'seniorenmarkt', meent het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT). Ze staan in een brochure die het NBT met andere organisaties, zoals Ko ninklijke Horeca Nederland, voor de bran che heeft gemaakt. Onderzoek leert dat er steeds meer 55- plussers bijkomen in Nederland. Ook het aantal vakanties van 55-plussers stijgt fors. Deze doelgroep vereist een speciale bena dering, aldus de organisaties. Zo zijn het wel ouderen, maar dat bete kent niet dat ze daarmee om de oren willen worden geslagen. Aanduidingen als 'senio renarrangement' of. 'seniorenactie' zijn in dat verband uit den boze, leert de brochu- Vooral jongere ondernemers wordt ver der aangeraden goed te luisteren naar de wensen van de 'gouden senioren'. Zij waar deren duidelijke en volledige informatie. Het inschakelen van oudere werknemers bij de contacten met senioren verdient aanbeveling. Elke keer als de afgelopen maanden weer een hogere benzineprijs werd aangekondigd, hadden sommige automobilisten er een kwartier in de rij voor over om de tank nog even snel te vullen. archieffoto cpd eindhoven anpders bereid zijn een korting te geven. De automobilisten krijgen niet direct aan de pomp kor ting. De korting, die valt te be rekenen via de internetsite van UnitedConsumers, wordt pas uitgekeerd als de betrokkene binnen een half jaar minimaal 250 liter brandstof tankt. De deelnemers slaan hun gegevens op via een apart pasje dat ze bij het tanken gebruiken. Mede-initiatiefnemer Van Selms zegt dat iemand die 30.000 kilometer per jaar rijdt, zo'n 322 gulden per jaar kan verdienen als hij de benzine soort Euro 95 tankt. De korting wordt elk halfjaar uitgekeerd. Van Selms: „We hopen in de loop van 2001 een landelijk dekkend netwerk te hebben van zo'n 450 tankstations. We den ken dat de komende tijd elke maand zo'n dertig stations zich bij ons aansluiten." Zo'n honderd pomphouders in Nederland gaan vaste klanten korting geven op de brandstof prijs. Dat gebeurt via het sys teem van internetbedrijf Uni tedConsumers, dat 15.500 deel nemers heeft. Zij kunnen vanaf november bij de eerste stations brandstof tanken tegen een ge reduceerde prijs. Het idee achter UnitedCon sumers is de bundeling van de vraag naar brandstof van auto mobilisten. Zij hebben via de initiatiefnemers kwantumkor ting op de brandstofprijs be dongen. Het was de bedoeling dat via de oliemaatschappijen voor el kaar te krijgen. Toen niet alle maatschappijen wilden mee werken, werd zaken gedaan met groothandelaren en indivi duele pomphouders. Resultaat is nu dat honderd pomphou- bedrijven in het MKB expor teert. „Het midden- en kleinbe drijf moet zich volgens ons veel meer richten op het buiten land", zegt J. van Nuenen van de hoofddirectie van Rabobank Nederland. Daarnaast vindt Van Nuenen dat het MKB moet zorgen dat het een aantrekkelij ke werkgever wordt. „We moe ten mensen binden en boeien." Personeelsbeleid is een redelijk onbekend begrip in het mid den- en kleinbedrijf. Wil het midden- en kleinbedrijf (MKB) de groei van de afgelo pen jaren vasthouden dan moet de sector zich meer gaan rich ten op de export. Meer investe ren in personeel is voor een verdere groei ook onontbeerlijk. Dit concludeert de Rabobank, huisbankier van veel onderne mers, in de jongste uitgave van het periodiek Cijfers Trends. Slechts zestien procent van de ECONOMIE WIJZER elders 65 procent hoger. Tege lijk maakt het buitenland zich zorgen over het naderende arts- entekort door vergrijzing. De Nederlandse levensverwachting blijft relatief achter en vooral voor ouderen is het beeld on- De beste bewindslieden maken soms een fout; ook in Neder land komt dit voor. Met politie ke fouten is meestal een pittige som geld gemoeid en het is een kwestie van politieke cultuur hoe er met zoiets wordt omge gaan. Er zijn landen waar het parlement de politicus herin nert aEin de aangegane verant woordelijkheid en een 'schul dig' uitspreekt. Het resultaat is meestal een voortijdig einde aan een glanzende loopbaan. Europa kent maar weinig lan den waar een politicus soms achter de tralies belandt. In Nederland worden beleids fouten zelden geanalyseerd, zelfs als de rekening in de mil jarden loopt of, wat ook voor komt, als de burger er met zijn leven voor betaalt. Het wordt een beetje vies gevonden om iemand een gemaakte fout on der de neus te wrij- Zelden wordt de jjfijP j verantwoordelijk- Jij heid teruggevoerd vlees en bloed, op een handelend per soon. Menig onder zoek dat de afgelo pen twintig jaar werd uitgevoerd naar politieke fouten Econome wees dan ook 'de structuur' aan als schuldige. Op allerlei manieren drukken we onze afkeer uit voor een oor deel over iets dat personen aan- Een tekort aan artsen en speci alisten is geen kleinigheid. Bur gers betalen daarvoor een hoge prijs in de vorm van gezonde levensjaren. Het duurt tien twaalf jaar om een verkeerde inschatting van de behoefte aan artsen recht te zetten. Het is dus belangrijk dat er zorgvuldig wordt geraamd. In de praktijk gebeurt dat door de minister van volksgezond heid, waarna een rondje trek ken en duwen volgt met de mi nister van onderwijs over het geld. De studie geneeskunde kost dat ministerie namelijk bij na drie ton per stu dent - twee of drie keer zoveel als een gemiddelde bèta student. Dat is ex clusief de tweede fase, die weer voor rekening van volks gezondheid komt. Uit cijfers van het In vele toonaarden zeggen we tegen elkaar dat we 'allemaal schuldig' zijn, en dat alleen wie zonder zonden is de eerste steen mag werpen. Wij oorde len niet, opdat wij niet geoor deeld worden. Niet oordelen kan echter ook als een vorm van instemming worden uitge- legd. Een politicus heeft een openba re functie, hij of zij weet dat hij wind vangt. Het is funest voor een gezonde politieke cultuur om fouten die er onvermijdelijk gemaakt worden, af te doen als natuurverschijnselen. Fouten zijn gewoon het resultaat van menselijk handelen, door ie mand die zich beschikbaar had gesteld voor een verantwoorde lijke functie en daar een aan trekkelijke beloning voor kreeg. Soms komen fouten pas na ja ren aan het licht. Vandaag de dag heeft Nederland gemiddeld de helft van het aantal huisart sen van ons omringende lan den. Het aantal specialisten is PAULINE VAN DE VEN derwijs blijkt dat de n publiciste kiem voor het te kort aan artsen en specialisten is gelegd in het eer ste kabinet Lubbers. Minister mr. L.C. Brinkman (CDA) van volksgezondheid verlaagde de vastgestelde instroom voor ge neeskunde destijds in twee ach tereenvolgende jaren in totaal met een kwartvan 1.980 plaatsen in 1982 tot 1.485 plaat sen in 1984. In het tweede kabi net Lubbers handhaafde dezelf de kort op dit niveau. Minister Borst verruimde de in stroom met de dunschiller. Vo rig jaar bereikte de instroom onder aanzienlijke wachtlijst problemen pas weer het niveau van 1982. Anno 2000 plukken vooral oudere Nederlanders de wrange vruchten van wat des tijds doorging voor succesvol puinruimen. Op Prinsjesdag, met de wacht lijsten in het hart van de discus sie en een naamloze man die stierf voordat hij zijn huisarts had gezien, konden we Brink man op diplomatieke wijze op tv de wens horen uiten dat hij in de landelijke politiek zal te rugkeren. ,,U bent een succes vol politicus", zei de journalist. „Het zal u dus wel lukken." Een close-up van de reusachtige banden de Antonov 124. Het 300 ton wegende vrachtvliegtuig staat al ruim drie jaar aan de grond. foto cpd ermindo armino

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7