De eigen waarheic van The Beatlef 'We waren allemaal jolig van de wiet' ■«kmyA - PÜ *- ##m ZATERDAG 30 SEPTEMBER 20 The Anthology: drie Icilo aan duizenden citaten en foto De Beatles Anthology vertelt het verhaal van The Beatles in de eigen woorden eigen fotocollecties van de vier bandleden: John Lennon, Paul McCartney, Geoi Harrison en Ringo Starr, alsmede van drie van hun naaste medewerke producer George Martin, perschef Neil Aspinall en woordvoerder/perschef Dei Taylor. De 'autobiografie' gaat 149 gulden in de boekhandel kosten en is van e imposant formaat. Het boek verschijnt op 5 oktober gelijktijdig wereldwijd acht talen, waaronder het Nederlands. In de voorverkoop zijn bijna 2 miljo exemplaren verkocht. Na overleg met Apple in Londen en Nijgh Van Ditmar Amsterdam heeft deze krant het exclusieve recht gekregen om twee hoofdstukk eenmalig voor te publicen y hook or by crook I'll be last in This Book' Zelfs twintig jaar na zijn dood heeft J( Lennon het laatste woord. Zijn aforisme s de ultieme pagina van The Beatles Antht gy. Het eigenhandig geschreven puntdicl toont Lennons typische Liverpudlian get voor humor - grotesk, maar nooit gezwol bijtend maar nooit ten koste van andei Een man met een groté mond en een k hart. Zo iemand kan en mag niet ontbrekei wat een autobiografie wordt genoemd, m wat neerkomt op een drie kilo zwaar, cl nologisch opgetekend ooggetuigever! over de tumultueuze carrière van vier gaafde en unieke muzikanten. Zeker niet het de ondertitel draagt 'The Beaües' St told for the first time in their own words pictures'. Paul McCartney, George Harri en Ringo Starr werden ruim zes jaar gelei uitvoerig geïnterviewd voor dit omvangr researchproject, dat verder een gelijknan videobundel en drie dubbelalbums om De memoires van Lennon (gestorven 1980) werden uit oude interviews en op men gehaald, met een stofkammetje bije gebracht uit tientallen bronnen. Al in 1969 en 1970 werkte Neil Aspii destijds directeur van hun eigen platenlé Apple en sinds 1961 rechterhand van 1 Fab Four, aan een twee uur durende fi The Long And Winding Road had het verh moeten vertellen van de tomeloze race n wereldroem, de revolutionaire opnamete nieken en de persoonlijke drama's van Jo Paul, George Ringo moeten schetsen. I jaar na het uiteenvallen van de band, 1971, was de ruwe versie klaar en werd getoond aan enkele intimi, onder wie 1 Idle van Mony Python. Die werd zo gei driftig dat hij de fake-band The Ruües eerde met collega-komieken en de loopb; nog eens driftig naspeelde. Vooral de verwijdering tussen Lennon McCartney speelde een grote rol bij het n lukken van plannen om de historie ook te schrijven. Lennon haalde zowel muzik (How Can You Sleep) als tekstueel zijn gr (in de historische interviews in Rolling St< en Playboy); later werden beide in boekvc uitgebracht. Aan het eind van zijn leven i Johns oordeel over Paul echter lankmoedi geworden. In 1981 zouden de vier ex-Beatles bije komen voor een interviewsessie die Aspii alsnog in staat zou stellen om het projec te ronden. De moord op Lennon, 8 dece ber 1980, zorgde voor een voortijdig eii van deze plannen. De film is nog steeds i vrijgegeven en de studie van het fenomi zou uitsluitend worden gestimuleerd dl journalisten en musicologen. Allerlei asp ten van de band, tot en met de dag in 1! waarop John en Paul elkaar voor het ei ontmoetten, werden geboekstaafd. De tol bibliotheek omvat inmiddels bijna 3000 tels. I Begin 1965 maakten The Beatles een tweede speelfilm onder regie van Dick Lester. Help werd gedraaid op de Bahama's en in Oostenrijk en Engeland. Het was een zorgeloze tijd voor de band. John, Paul, George en Ringo maakten ken nis met de genoegens van wiet. In dit uittreksel uit het hoofdstuk Making Help On Pot uit The Anthology zijn uitspraken van Lennon om au teursrechtelijke redenen samengevat. PAUL: Voor A Hard Day's Night hadden we het script goed geleerd, een serieuze zaak, maar Help! was meer een soort grap. Ik weet niet of ie mand ooit het script kende, volgens mij leerden we het op weg naar de set. JOHN vertelt dat de band de film niet onder con trole had. In tegenstelling tot de eerste film A Hard Day's Night verschafte regisseur Lester bij na geen informatie. Pas achteraf besefte Lennon hoe vernieuwend Help was. Hij zag hem als een voorloper van stripeffecten bij Batman op tv. De band ontbeet onder meer met marihuana. Vol gens John kon niemand met The Beatles com municeren, het was een en al glazige oogjes en gegiechel. RINGO: Er werd heel wat wiet doorgedraaid tij dens het maken van die film. Het was geweldig. Daardoor hadden we veel plezier. GEORGE: Brandon De Wilde was een acteur, een James Dean-type. (Hij kwam in 1972 bij een au to-ongeluk om het leven.) Hij hield van de mu ziek van The Beatles en had gehoord dat we een film op de Bahama's gingen maken. Daarom kwam hij over uit de VS met een grote zak hasj. We rookten in het vliegtuig gedurende de hele vlucht naar de Bahama's. Het was een charter vlucht, met alle filmmensen - de acteurs en het filmteam - en we dachten: 'Nee, niemand merkt het.' Oostenrijk was het volgende land. Het was de eerste en laatste keer op ski's voor mij. Het was echt gevaarlijk. Als tegenwoordig een film wordt gemaakt, is iedereen verzekerd en mag je zoiets niet doen omdat het risico te groot is dat je ge wond raakt en je het budget van de film in ge vaar brengt. Maar ze brachten ons naar Oosten rijk, een berg op, gaven ons sneeuwschoenen (die nooit iemand heeft gedragen), gaven ons ski's en zeiden: 'Opname 1, actie!' en we kregen een zet. RINGO: In een van de scènes spelen Victor Spi- netti en Roy Kinnear curling, die grote stenen over het ijs laten glijden. In een van die stenen zit een bom en wij komen erachter dat hij gaat ontploffen. We moeten weglopen. Paul en ik lie pen ongeveer tien kilometer, we renden en ren den ver genoeg dat we konden stoppen om een joint te roken voordat we teruggingen. We had den helemaal naar Zwitserland kunnen lopen. Als je naar de foto's van ons kijkt, zie je veel ro de ogen. Ze waren rood door de drugs die we rookten. En dat waren die keurig geknipte jon gens! PAUL: We begonnen al een beetje stoned en la cherig, in de hoop dat we ons er doorheen zou den slaan. Er werd veel gegiecheld. Ik weet het nog goed, een keer in Cliveden (bij Lord Astor, waar het Christine Keeler/Profumo- -schandaal plaatsvond). We waren de Bucking ham Palace-scène aan het draaien, waarin ieder een met z'n handen omhoog moet staan. Het was na de lunch, wat funest was, want meestal werd er ook wijn bij gedronken. We waren alle maal wat jolig en toen we met ons achterwerk naar de camera stonden, begon het grote gegie chel. We hoefden alleen maar om te kijken en verbaasd te kijken, of iets dergelijks. Maar iedere keer dat we ons omdraaiden en in de camera ke ken, stroomden de tranen over onze wangen. Het is prima om te lachen, maar tijdens opna men worden de technici kwaad. Ze vinden het weinig professioneel. En wij dachten: 'Dit is niet erg professioneel - maar we lachen ons rot!' GEORGE: We hebben dagen over die scène ge daan. Er is een pijp met rode rook te zien en wij hebben het raam open en alle wachten struike len. De scène duurde eindeloos. Wij waren hele maal slap van het lachen en ik denk dat we Dick Lester tot het uiterste hebben gedreven, maar hij was erg, erg ontspannen, een genot om mee te werken. JOHN dacht later dat The Beatles nog veel on ontgonnen mogelijkheden op filmgebied had den. Het duurde ook drie of vier platen voordat zij hun sound hadden gevonden. Met film zou het net zo gaan, dacht hij. Als Elvis Presley het kon, waarom The Beatles dan niet? Copyright: Apple/Nijgh Van Ditmar v The Beatles op de Bahama's tijdens de opnamen voor de film Help! Respectievelijk John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr en George Harrison. 1964: Beatlemania. Parijs: Olympia. Eerste tournee Verenig de Staten 1965: Onderscheiden met Yesterday. Shea Stadium 1962: Hamburg, de rock 'n' roll-years. The Cavern Club. Brian Epstein manager 1963: Contract met Parlophone. Band met producer Geor ge Martin

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 44