Schaduw over historische gebeurtenis 7 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Groothertog Jan en zijn zoon prins Henri aan wie hij de macht op 7 oktober overdraagt. waar beschonken rijdt in de nacht Jm a van 9 op 10 september een Frans- JLmJI man met hoge snelheid over de AIO ten zuiden van Parijs. Voor hem doemen plotseling de achterlichten op van een groe ne Renault Clio. De poging deze wagen rechts in te halen mislukt. Hij knalt boven op de huurauto, die door de botsing een paar keer over de kop slaat. De twee inzittenden - prins en prinses van Luxemburg - weten zich uit het wrak te wurmen. Op dat moment worden ze opnieuw aangereden. Sindsdien wacht het groothertogdom met ingehouden adem op de bijna dagelijkse perscommuniqués van de hofmaarschalk. Prins Guillaume is nog steeds buiten be wustzijn, zijn vrouw Sibilla, die een been breuk opliep, is inmiddels weer thuis. De dronken bestuurder - de politie constateerde een promillage van 2,35 - heeft met zijn roe keloze gedrag Luxemburg in mineurstem ming gebracht. Jan beleeft de donkerste da gen uit zijn bijna 36-jarige regeerperiode. Eigenlijk zou Jan afgelopen donderdag de macht met veel ceremonieel overdragen. Dat had hij vorig jaar in zijn kersttoespraak al aangekondigd. Maanden lang zijn voorberei dingen getroffen voor de 'grote dag'. Maar in plaats van een volksfeest, parade, vuurwerk en concerten, is er nu een angstig wachten op nieuws uit de universiteitskliniek Henri Mondor in Créteil. De troonswisseling is een week uitgesteld, de festiviteiten zijn verscho ven naar volgend voorjaar. De groothertogelijke familie pendelt on dertussen tussen Luxemburg en Parijs. Woensdag meldde de hofmaarschalk dat de gezondheidstoestand van de 37-jarige prins 'zich langzaam verbetert en gunstig ontwik kelt'. 'Mogelijk dat hij begin volgende week uit de intensive care-afdeling wordt ontsla gen', aldus het laatste persbericht. Guillau me heeft behalve een schedelbasisfractuur nog talrijke andere verwondingen. Sibilla heeft haar man deze week voor het eerst kunnen bezoeken. De Luxemburgers maken zich ondertussen ook druk om de drie jonge kinderen van het stel, onder wie de op 2 mei geboren tweeling Leopold en Charlotte. Jan - de Luxemburgers zeggen Jean - wilde aanvankelijk van geen uitstel weten. Het tra gische ongeval was immers een familiezaak. „Ik ben vader, maar bovenal ben ik groot hertog voor wie staatszaken voor gaan", al dus de vorst in een langdurig onderhoud met minister-president Jean-CIaude Juncker. „En ik ben heus niet de enige voor wie het leven verder gaat wanneer er zoiets vreselijks gebeurt", voegde hij er aan toe. De regering en Henri dachten er anders over. „Onder de huidige omstandigheden geeft het geen pas om de Trouiiwiessel door te laten gaan", be sloot Juncker. Nu is er op 7 oktober slechts een eenvoudige plechtigheid in de kathe draal van de hoofdstad. Bijzonder tijdperk De Luxemburgers hebben zich een ander af scheid van hun groothertog (79) voorgesteld. Met zijn vertrek wordt namelijk een bijzon der tijdperk afgesloten. Daarin heeft het klei ne Luxemburg, onder de paraplu van de Eu ropese Unie, zijn plek in de wereld definitief gevonden. Het is van een overwegend agra risch ministaatje uitgegroeid tot een van de belangrijkste financiële centra van Europa. Verder staat Jan symbool voor het verzet te gen de Duitse bezetter. Weinig Nederlanders zullen weten dat deze hertog van Nassau tij dens de Tweede Wereldoorlog actief was bij de strijd om Arnhem. Daarmee zette Jan als het ware een eeuwenoude traditie voort, want tenslotte waren het Nassau's uit een andere familietak die tijdens de Tachtigjarige oorlog ook al voor de Nederlandse vrijheid streden. Bij de Duitse invasie vlucht zijn familie via Frankrijk naar Engeland. Het dringende ver zoek van de Duitsers aan moeder Charlotte om terug te keren, wordt genegeerd. „Mijn hart wil wel, maar mijn hoofd zegt nee", al dus de groothertogin, die een regering in Geen festiviteiten rond troonswisseling in Luxemburg ballingschap vormt en daardoor Luxemburg op de kaart weet te houden. De jonge Jan zet in Québec zijn studie rechten en politieke wetenschappen voort, alvorens zich in 1942 te melden op de Britse koninklijke militaire school Sandhurst. Hij wordt vrijwilliger bij het elite-regiment Irish Guards, en neemt in 1944 als 23-farigè luitenant deel aan de invasie in Normandië. Met de geallieerde troepen is hij bij de be vrijding van Brussel en op 10 september maakt hij, samen met zijn vader Félix, een glorieuze intocht in Luxemburg. Jan wordt daarna ook ingezet in Nederland en Duits land. Een deel van zijn enorme populariteit dankt de groothertog aan die rol van bevrij der. De banden met het Britse legeronder deel bestaan nog steeds. Koningin Elizabeth gaf hem in 1984 de ererang 'colonel in chief. Nederland verleende hem het oorlogsherin- neringskruis. Warme banden De banden met Nederland zijn altijd warm gebleven, en dat komt natuurlijk ook door de gezamenlijke geschiedenis. Koningin Beatrix en de groothertog hebben via allerlei zij sprongen uiteindelijk Hendrik Van Nassau, bijgenaamd De Rijke (1180-1250) gemeen als voorvader. Het Luxemburgse vorstenhuis stamt af van Hendriks oudste zoon Walram, het Nederlandse van zoon Otto. Beide tak ken komen Ook later weer samen omdat het in die kringen tot voor kort gebruikelijk was huwelijken aan te gaan om dynastieke en politieke redenen, waardoor zo'n beetje alle vorstenhuizen met elkaar zijn verbonden. Beatrix en Jan vinden beiden onder andere stadhouder Willem IV in hun stamboom. Willem's dochter Caroline van Oranje-Nas- sau trouwde in 1760 namelijk met ene Karei Christiaan van Nassau-Weilburg. Samen lie ten zij in Den Haag een paleis voor zich bou wen, dat nu dienst doet als Koninklijke Schouwburg. Adolf, een achterkleinzoon van Caroline erft de Luxemburgse troon in 1890 wanneer in Nederland koning Willem III, de achterkleinzoon van haar broer, overlijdt. Op dat moment komt er ook een einde aan het weinig gelukkige bewind van de Oranjes over het groothertogdom. Willem III, die zijn broer Hendrik als stad houder in Luxemburg had aangesteld, pro beerde nadat hij de liberale grondwet om zeep had geholpen, het land zelfs voor vijf miljoen gulden te verkopen aan Frankrijk. Zijn grootvader Willem I deed het historische slot Vianden van de hand, dat prompt steen voor steen werd afgebroken. De Luxembur gers zijn 180 jaar na die verkoop nog bezig de schade aan deze toeristische trekpleister te herstellen. Luxemburg maakt zich zonder vreugde op voor een historische gebeurtenis. Groothertog Jan doet op 7 oktober afstand van de troon, ten gunste van zijn oudste zoon Henri, Maar alle festiviteiten zijn afgelast. Het groothertogdom maakt zich nog steeds zorgen over Jan's jongste zoon, Guillaume (37). Die ligt al twee weken zwaargewond in een Frans ziekenhuis. Groothertog Jan besteeg in november 1964 de troon. Direct na zijn installatie hield hij een re de in het parlement. foto archief anefo Jan zal het verhaal al vaak hebben verteld, want Vianden is vaste prik bij bezoeken van hoge buitenlandse gasten. Geen wonder ook dat de Luxemburgers zich in 1830 onder het motto 'Mir wölle bleiben wat mir sin' achter de opstandige Belgen scharen. Dat avontuur loopt slecht af. Luxemburg verliest uiteinde lijk het grootste deel van zijn Franstalige be volking en meer dan de helft van zijn grond gebied aan België, terwijl de Nederlandse ko ning-groothertog blijft zitten. Pas als er geen mannelijke opvolger meer is - hetgeen de Luxemburgse grondwet voorschrijft - en Wil- helmina hier koningin wordt, gaat Luxem burg volgens een eerder familieverdrag over in handen van de uit Duitsland uitgeran geerde hertog Adolf van Nassau. De historische banden met Nederland ten spijt, is Jan buiten eigen land nauwelijks be kend. De terugtredende groothertog geldt als terughoudend, plichtsgetrouw, 'Brits stijf zeg maar, iemand die hecht aan waarden en traditie. Hij is ook streng katholiek, maar dat kan misschien niet anders met een paus (Be- nedictus XV) als peetvader, en een vader, Félix van Bourbon Parma, die uit een gezin kwam van 24(!) kinderen. Dat laatste leverde Jan in elk geval heel wat 'connecties' op. Zo was tante Zita de laatste keizerin van Oos tenrijk en huwde neef Carlos Hugo met de Nederlandse prinses Irene. Zelf vond Jan het geluk dichter bij huis. In 1953 trouwde hij met de Belgische prinses Joséphine-Charlot- te, oudste zus van de koningen Boudewijn en Albert. Grote verdienste Jan is er al die tijd in geslaagd zichzelf en zijn familie buiten de schijnwerpers en de schan daalpers te houden. Dat is een grote verdien ste en geen geringe opgave met vijf kinderen, en inmiddels 21 kleinkinderen. Zeker als een vergelijking wordt gemaakt met de Grimal- di's in Monaco. Terwijl uit de mondaine badplaats het ene na het andere sensationele verhaal kwam, vaak vergezeld van weinig aan de fantasie overlatende foto's, wist Jan in eigen huis de rust te bewaren. Alle vijf kinde ren zijn uiteindelijk keurig getrouwd (maar samenwonen gebeurde tot ontsteltenis van pa en ma ook), en het paleis is nog steeds opgelucht dat oudste dochter Marie-Astrid nooit ifi gehuwd met de prins van Wales. Daar is ooit wel sprake van geweest. De rust rond de groothertogelijke familie maakt ook dat de positie van de monarchie bij het aantreden van Henri niet ter discussie staat. Dat is eigenlijk maar één keer gebeurd, aan het einde van de Eerste Wereldoorlog. De jo nge groothertogin Marie Adelheid wist zich niet goed raad met de Duitse bezetting van haar land, en laveerde naar de mening foto archief era van delen van de bevolking te veel ten voor dele van de Duitsers. Zij werd in 1919 - ze was net 25 jaar oud - tot aftreden gedwon gen, ten gunste van haar zus Charlotte - de moeder van Jan. Er was echter zo veel com motie en onrust dat Charlotte de regering pas wilde overnemen na een referendum. Luxemburg kon kiezen voor aansluiting bij Frankrijk of Duitsland, een republiek wor den, maar koos massaal (tachtig procent van de stemmen) voor Charlotte. De regeringsperiode van Jan is niet de langste uit de korte onafhankelijke geschie denis van het groothertogdom. Zijn moeder hield het maar liefst 45 jaar vol, van 1919 tot 1964. De laatste drie jaar met Jan als haar 'lieutenant-répresentant' of te wel 'stadhou der'. Die constructie, afgekeken van koning Willem III, heeft de groothertog ook bedacht voor Henri, de erfgroothertog, die sinds maart 1998 zijn vader op voet van gelijkheid 'vertegenwoordigt'. Gelijk met 'collega' Willem-Alexander werd Henri in 1998 ook lid van het Interna tionaal Olympisch Comité, als vervanger van zijn vader. Jan kan zich op deze manier lang zaam uit het openbare leven terugtrekken, terwijl zijn opvolger juist aan alle verplich tingen kan wennen. Samen met zijn moeder vertegenwoordigde Henri het groothertog dom bij de openingswedstrijd en de finale van Euro2000. En hij aarzelde niet om in het stadion mee te doen met de 'wave'. En eind juni was Henri in Nederland om in Utrecht bij de Koninklijke Munt de eerste Luxem burgse euro's - met zijn eigen beeldenaar - te slaan. Hoewel Luxemburg een douane-unie heeft met België, en Belgische franken er wettig betaalmiddel zijn, heeft het groother togdom in beperkte mate ook zijn eigen geld. Op 1 januari 2002 verdwijnt de Luxemburgse frank en wordt, net als de gulden en de Bel gische frank, ingeruild voor de euro. Schuchterheid overwonnen Henri, geboren in 1955 (op kasteel Betzdorf, het huidige hoofdkwartier van RTL) toont daarmee zijn natuurlijke schuchterheid aar dig te hebben overwonnen. Op de Britse ko ninklijke militaire academie in Sandhurst werd hij af en toe gepest omdat hij zo snel bloosde. Na zijn militaire opleiding studeer de Henri politieke wetenschappen en econo mie, onder meer in Genève. Daar leerde hij zijn in Havana geboren vrouw Maria Teresa Mestre kennen. Dit meisje uit een voorname familie van bankiers en filantropen, is als driejarige met haar familie na de Cubaanse revolutie naar Amerika gevlucht. In 1965 verhuist het gezin naar Zwitserland, waar Maria Teresa op groeit. Vier jaar lang volgen Henri en Maria Teresa dezelfde studierichtingen en werken ze samen in verschillende studiegroepen. Groothertog Jan heeft aanvankelijk nogal wat problemen met de niet-adellijke afkomst van zijn aanstaande schoondochter, maar op Va lentijnsdag 1981 trouwen Henri en Maria Te resa toch. Inmiddels hebben de twee ruimschoots de kans gekregen hun gezin in alle rust op te voeden. Hun oudste zoon Guillaume, ge noemd naar zijn oom en talrijke illustere voorvaderen, heeft deze zomer met een groot feest alvast zijn negentiende verjaardag gevierd. De eigenlijke verjaardag van de nieuwe erfprins is in november. Hij heeft nog drie broertjes en één zusje. De jongste, Sébastien, is acht. Over Maria Teresa doen nog wel eens vreemde verhalen de ronde. Zij zou af en toe 'gek' worden van de rust in Luxemburg, en bij herhaalde ontsnappingspogingen aan de grens of op het vliegveld zijn tegengehou den. Iedereen die, anders dan voor vakantie, wel eens langer dan een week in Luxemburg heeft doorgebracht, zal begrip voor haar hebben.... HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43