Een onfrisse zaak in de Zeeheldenbuurt 4 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Ernstige bodemverontreiniging zorgt voor veel klachten bij bewoners van de Munnikenstraat. FOTO TACO VAN DER EB Bewoners slachtojfer van slepende bodemverontreinigingskwestie Hij is een 'rasechte Leidenaar, G. Blikman. Als kind speelde hij al in de buurt van het huis waar hij nu, zestig jaar later, woont. Hij her innert zich nog 'de vijf gigantische olieop slagtanks die tussen de Zijlsingel en de Mun nikenstraat stonden, de dieselgeur die er hing en de transportschepen die kwamen la den en lossen. Nooit had hij er meer aan ge dacht, totdat hij en zijn vrouw na de verhui zing naar de Munnikenstraat'last kregen van vreselijke hoofdpijnaanvallen en andere klachten.. Twee huizen verderop woont Fransina Siera. Toen deze oudere vrouw vier jaar gele den in de straat kwam wonen kreeg ze last van ernstige diarree. Op aanraden van haar huisarts liet ze de NUON de kwaliteit van het drinkwater controleren. Volgens het nutsbe drijf was er niets aan de hand. Niettemin gaf haar arts het advies dat ze voorlopig niet meer uit de kraan mocht drinken. Vrijwel di rect waren haar klachten over. Petra Slagwijn is thuis altijd moe en heeft last van helse hoofdpijnen. Haar dochtertje heeft een vreemde hoest. Artsen hebben voor deze klachten geen oorzaak kunnen vinden. In haar huis, aan de overkant van Siera's woning, hangt altijd een doordrin gende chemische lucht. Sinds maart woont ze met haar vier kinderen op een camping buiten de stad. Sindsdien zijn haar klachten als sneeuw voor de zon verdwenen. Parallel aan de Munnikenstraat loopt de Zijlsingel. Daar wonen Henk Oudshoorn en zijn vrouw. Ze hebben al jaren last van zware vermoeidheid en hoge bloeddruk. Het echt paar wil graag verhuizen. Onder de huizen en de tuinen van deze, en nog veel meer mensen in de Zeehelden buurt ligt een mengsel van stookolie, ben zeen, huishoudolie, diesel en minerale olie, de erfenis van verschillende olieverwerkende bedrijven.die er de afgelopen 100 jaar geves tigd waren. Via het grondwater heeft de ver- vuiling'zich de afgelopen jaren verspreid on der de omliggende woningen. Uit een vorig jaar verschenen onderzoek bleek dat de grond 'ernstig' is vervuild en 'urgent' dient te worden opgeruimd. Maar volgens de GGD is het gevaar voor de volksgezondheid verwaar loosbaar. Tot een jaar geleden wist bijna niemand in de buurt van de verontreinigde grond. De gemeente liet niets van zich horen, hoewel ambtenaren van de dienst milieu al sinds 1984 over een rapport beschikten waaruit bleek dat het niet pluis was rondom de gara ge. Sindsdien zijn er zes onderzoeken ge weest met het zevende op dit moment in volle gang. De provincie heeft besloten dat de grond voor 2009 moet worden gesaneerd. Tot die tijd zou er geen gevaar voor de ge zondheid bestaan. „Het lijkt wel of onze klachten steeds erger worden", zegt Blikman. Vorige jaar is hij ge pensioneerd. In zijn tuin groeien kersen, druiven en frambozen. Hij laat een misvorm de peer zien met vieze zwarte vlekken erop. oVan deze bomen heb ik 32 jaar gegeten, ik In zijn tuin zijn vorig jaar grondboringen ge daan. Het gehalte minerale olie is volgens de cijfers uit het onderzoek bijna 60 keer hoger dan de maximaal toegestane waarde. Ook zijn hoeveelheden chemicaliën aangetroffen die alle normen overschrijden. „Er is hier nooit iemand langs geweest van de gemeen te, de GGD of de woningbouwvereniging. In juni was er een vergadering waarvoor maar zeven omwonenden waren yitgenodigd. Hoewel ik volgens de rapporten de hoogste hoeveelheid vervuiling in mijn tuin heb, von den ze het blijkbaar niet nodig mij te vra gen", vertelt Blikman. In januari is het waterleidingbedrijf water monsters komen nemen. Het duurde maan den en maanden voordat hij ook maar iets hoorde. Na talloze telefoontjes kreeg hij uit eindelijk te horen dat het leidingwater ge dronken kon worden maar dat er wel 'iets' mee was. Wat, dat werd niet duidelijk. Vorige week is zijn leiding vervangen. „Een voorzorgsmaatregel", is de verklaring van de NUON. Blikman weet wel beter. „Ik stak mijn vinger in de oude waterleiding en haal de er zo een hele kwak vieze smurrie uit. Ik ben loodgieter geweest, maar zoiets had ik nog nooit gezien", zegt Blikman. „Onze lei dingen zijn niet poreus en kunnen ook de mate van vervuiling aan zoals die bij Blik man is aangetroffen. De smurrie is gewoon residu en dat kan in elke leiding zitten", ver telt een medewerker van de voormalige EWR. José Höppener, coördinator van het Lan delijk Meldpuntennetwerk Gezondheid en Milieu, een onafhankelijke milieu-organisa tie, schrikt van de verhalen van de bewoners van de Munnikenstraat en de Zijlsingel. Ze vindt de aangetroffen vervuiling buitenspo rig hoog. Dat de waterleidingen pas vijftien jaar na de ontdekking van de verontreiniging zijn vervangen noemt ze 'onbegrijpelijk'. „Dit ruikt letterlijk en figuurlijk volkomen Direct gevaar In tegenstelling tot de GGD vreest Höppener wél dat er gevaar voor de gezondheid is. „Waar deze en andere gezondheidsorganisa ties vaak geen aandacht aan besteden zijn de chemische processen die plaatsvinden als er verschillende stoffen bij elkaar zitten. Op zich mogen ze dan geen direct gevaar voor de gezondheid opleveren, samen kunnen ze wel degelijk voor gezondheidsklachten zor gen. Het feit dat veel mensen dezelfde pro blemen hebben wijst daar in dit geval ook op", legt Höppener uit. Het valt haar op dat er veel overeenkom sten zijn met andere vervuilingszaken in Ne derland. Zo maakt de gemeente gebruik van kleine onderzoeksbureaus die volgens Höp pener makkelijk te beïnvloeden zijn door de opdrachtgever. Höppener: „Wat wij vaak te genkomen zijn gemeenten die een bedrijf een onderzoeksopdracht geven die zo is ge formuleerd dat de uitslag al bijna vaststaat. Of dat hier is gebeurd weet ik natuurlijk niet, Het is niet pluis rond garage De Wit. Bewoners van de Leidse Zeeheldenbuurt hebben last van tal van lichamelijke klachten. Onderzoek wees uit dat de grond ernstig verontreinigd is, een erfenis van vier olieverwerkende bedrijven die er vanaf 1898 gevestigd waren. Hoewel de gemeente al sinds 1984 op de hoogte is van de problemen, is er nog steeds niets gebeurd. En als het aan de provincie Zuid- Holland ligt komt het gebied pas in 2009 voor sanering in aanmerking. maar tot zo ver ik weet heeft Leiden geen ge bruik gemaakt van gerenommeerde bu- Ook de gebrekkige gemeente met de bewoners is volgens haar onderdeel van een bepaalde strategie: geen slapende honden wakker maken. „Sanerin gen zijn enorm duur en omdat het meestal onmogelijk is om een vervuiler aan te wijzen, draaien de gemeente en de provincie meest al zelf voor de kosten op", zegt Höppener. Michiel Giezen en Henk Oudshoorn kun nen meepraten over gebrekkige communica tie. Als ze niet in 1987 aan de bel hadden ge trokken wisten de omwonenden waarschijn lijk nog van niets. Beiden hebben een koop- •huis aan de Zijlsingel. Toen Giezen in dat jaar een kippenhok wilde bouwen kwam de diesel na wat graafwerkzaamheden bij hem boven borrelen. Na een belofte van de ge meente om de vervuiling te onderzoeken be sloot hij de zaak te laten rusten. Nadat in 1996 een verbouwing van het pand van zijn buurman, garage De Wit, werd tegengehou den omdat de benodigde 'verklaring schone grond' niet kon worden afgegeven, besloot hij met Oudshoorn in de zaak te duiken. „We troffen een waar horrorverhaal aan. Het bleek dat de vervuiling zich enorm had uit gebreid, alles was plotseling veel erger dat negen jaar daarvoor." Nog groter was hun schrik toen bleek dat in 1989 een nieuwe bodemsaneringswet is aangenomen, waarin staat dat huiseigenaren door de gemeente verplicht kunnen worden de kosten van de schoonmaak van hun grond te betalen, als geen vervuiler kan wor den aangewezen. „Als ons en de andere be woners van de Zijlsingel (waar in tegenstel ling tot de Munnikenstraat koophuizen staan, red.) eerder was gemeld dat de grond is vervuild, waren we nog onder de oude wet gevallen en hadden we deze problemen niet gehad." Onverkoopbaar Niet alleen bestaat de mogelijkheid dat Gie zen, Oüdshoorn en hun buurtgenoten de kosten van de schoonmaak moeten betalen, daarnaast zijn hun huizen ook nog eens on verkoopbaar geworden. Eventuele kopers zijn namelijk volgens de nieuwe wet ver plicht om de grond op eigen kosten te sane ren, een behoorlijke kostenpost „In de wet is een clausule opgenomen waarin staat dat als de woning drie keer tevergeefs te koop heeft gestaan, de gemeente verplicht is deze te ko pen. Denk maar niet dat je dan de markt waarde krijgt voor je woning", zegt Giezen. De twee Zijlsingelbewoners zijn een uitge breide briefwisseling begonnen met de ge meente en de provincie. Volgens het duo worden ze constant van het kastje naar de muur gestuurd. Afspraken worden niet nage komen, bijeenkomsten op dezelfde dag per brief afgezegd, notulen van vergaderingen komen drie maanden later. „Ik heb burge meester Postma al vijf keer een aangeteken de brief gestuurd. Elke keer ontvang ik een briefje terug waarin staat dat er notitie van is genomen. Ik vind dat echt een schandalige reactie, nodig ons dan een keer uit", zegt Giezen. Uiteindelijk heeft hij vorig jaar een brief naar alle omwonenden gestuurd waarin hij uitlegt dat ze op verontreinigde grond wo nen. „De gemeente hid dat namelijk nog niet gedaan", merkt hij zuur op. Over hun reactie is hij niet echt te spreken. „Die men sen hebben geen enkele actie ondernomen." Giezen mac&t zich geen illusies over zijn imago bij de gemeente en de provincie: „Ze vinden me waarschijnlijk een enorme last pak, maar dat maakt me niets uit." Hij is woedend dat de provincie heeft besloten om 'uiterlijk in 2009' met de sanering te begin nen. „Mensen zijn hier ziek, onze huizen on verkoopbaar, wat doen gemeente en provin cie? Die zitten eerst zestien jaar te slapen en willen vervolgens pas over negen jaar gaan opruimen." Voordat er kan worden opgeruimd moet uit historisch onderzoek blijken wie er schul dig is aan de vervuiling. Naar alle waar schijnlijkheid zal dat niet lukken aangezien er de afgelopen honderd jaar vier bedrijven op het terrein hebben gezeten en eventuele schuldigen aanspraak kunnen maken op een verjaringstermijn van 25 jaar. „Tegen het einde van dit jaar hopen we al onze onder zoeken te hebben afgerond. Met de uitslagen daarvan kunnen we gaan nadenken over een oplossing. Dat behelst zowel de sanering als de eventuele aankoopregeling van huizen door de gemeente", legt interim- manager J. Eikenaar van de gemeente uit. Lang geduurd Dat de grond uiterlijk in 2009 wordt opge ruimd, wil volgens hem niet zeggen dat de sanering nog negen jaar op zich laat wach ten. „Het kan ook eerder gebeuren." Hij geeft toe dat het lang heeft geduurd voordat de verontreinigingszaak actief is aangepakt. Volgens hem ligt dat echter aan de provincie die verzuimd zou hebben de aanmelding van de vervuilde bodem juist te registreren. „Er is in 1989 door de gemeente melding van gemaakt, maar blijkbaar is dat niet juist doorgekomen bij de provincie", vertelt Eike- „Het is de ambtenaren van de provincie bekend dat de gemeente Leiden beweert de vervuiling in 1989 te hebben aangemeld, of dit juist is weten de betrokken personen niet, mocht dit waar zijn dan zal de provincie een onderzoek instellen", luidt de reactie vanuit het Provinciehuis in Den Haag. Uiteindelijk is de bodemverontreiniging op 18 juni 1998, negen jaar later, correct aangemeld. Via een voorlichter laat provincie-ambte naar A. Verboom verder weten dat 'het mo gelijk is dat huizenbezitters moeten betalen voor de sanering maar dat dit in praktijk niet vaak gebeurt'. Over de gezondheidsklachten is hij beslist: „Gezien de aard van de veront reiniging en de resultaten van onze onder zoeken is het onmogelijk dat er een relatie ontstaat tussen gezondheidsklachten en de vervuilde grond. Van de Leidse GGD hebben we geen signalen gekregen dat er problemen zijn. De bewoners van de Munnikenstraat en de Zijlsingel die zich niet lekker voelen zou den zich dan ook daar moeten melden", vindt Verboom. Daar moet Giezen om lachen. Begin dit jaar heeft hij, samen met Henk Oudshoorn, een gesprek gehad met milieuwethouder Alexander Pechtold. Daarin zou door de wet houder beloofd zijn dat de omwonenden een brief van de GGD zouden krijgen waarin werd gevraagd eventuele gezondheidsklach ten te melden. „Dat is dus nooit gebeurd", zegt Giezen. Hij zou het liefst een uitspraak van de na tionale ombudsman willen in deze slepende kwestie, maar dat blijkt niet mogelijk. Leiden is niet aangesloten bij deze instantie en han delt alle klachten van burgers binnen de ei gen organisatie af. „Schandalig, want op de ze manier kunnen ze alles naar hun hand zetten", zegt Giezen. „Ik ben moe van deze strijd en wil rust, maar dat kan niet want we zitten hier vast in de vervuiling door de bo demsaneringswet en het langzame handelen van gemeente en provincie." THOMAS ERDBRINK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41