Marinepersoneel zeer ontevreden we leren je alles over de aard van het beestje MN EN KASTEN OPMAAT van tilWWWII. Binnenland EU-lidstaten positief over voorstel Zalm tot aanspreken oliereserves Kabinet positief over Eritrea-missie Benelux slaat handen ineen op Eurotop 15 Bonus Miles bij elke doos wijn van 6 flessen BONUS MILES GALL m GALL Tot jaren zeventig rassenleer op scholen ERDAG 30 SEPTEMBER 2000 eeft. het hele land open huis. overvolle dierenasiels, die in veel gevallen met grote financi- problemen kampen, hopen voor veel dieren een nieuw is dii lsJe te vinden. foto anp jasper juinen :ocht S steunen weigerachtige machinist echt NS Reizigers steunt de machinist die donderdagavond Den Haag weigerde te vertrekken naar Leiden en Amsterdam overvolle trein. Vervelend voor de reizigers, maar te- ht met het oog op de veiligheid, liet woordvoerder S. Hoen 3n. De NS kampen met een structureel tekort aan treinen en op zoek naar mogelijkheden treinen te huren, te kopen of te en in het buitenland. Donderdagavond stelden de machi- ig en|l en conducteur vast dat de trein te vol was om te rijden, digdjdat bijna niemand de trein wilde verlaten, nam de verkeers- ns, cPing de trein uit dienst. £ÜgJ 4 thietpartij station Rotterdam CS ntati[_ :henFERPAM Twee nog onbekende mensen zijn gisteravond ern- gewond geraakt bij een schotenwisseling in het Centraal tion van Rotterdam. Een derde persoon raakte licht gewond, politie verrichtte kort na het voorval drie aanhoudingen. De j-iietpartij had kort na negen uur plaats. De politie ontruimde stationshal en sloot een aantal sporen af, waardoor het trein- keer vertraging opliep. Over de toedracht van het voorval h( de politie nog niets zeggen. .s oorzitter vuurwerkbranche boos 'Enveld Voorzitter G. Wagenvoort van de branchevereniging eniging Evenementenvuurwerk Nederland (VEN) dreigt 13 i Volgend jaar, precies een jaar na de vuurwerkramp in En- ede, zijn functie neer te leggen. Hij doet dit uit onvrede over overheidsbeleid ten aanzien van vuurwerk, waartegen hij i al tien jaar verzet. Wagenvoort treedt af als er voor 13 mei 11 geen Raad van Deskundigen in het leven wordt geroepen beleid ontwikkelt voor de branche. Volgens de branchevoor- er weegt voor de overheid het naleven van eenmaal opge- Ide regeltjes zwaarder dan een mensenleven. eetman pleit voor 'grenzen stellen' Een maatschappij die paal en perk wil stellen aan ge ld, moet grenzen stellen. De nadruk op vrijheid is soms wel groot, zei voorzitter W. Deetman van het Platform tegen ge el op straat gisteren tijdens de Dag tegen het geweld. Deet- n keerde zich in zijn toespraak tegen 'de vrijheid om overal l- en steekwapens te kunnen kopen, de vrijheid om altijd en ral alcohol te kunnen kopen of drinken en de vrijheid om al en overal de meest gewelddadige of schokkende films te een spareribs naar VS wijk Amerika weigert nog tot september volgend jaar Ne- lands varkensvlees toe te laten. De Nederlandse varkensboe- derven daardoor naar schatting 200 miljoen gulden aan in- ïsten, zo meldt het Productschap Vee en Vlees in Rijswijk eren. De VS weigeren het vlees al ruim drie jaar. Als reden de VS dat in Europa soms varkenspest heerst. Formeel ïen land het vlees toelaten als de ziekte een half jaar niet s geconstateerd. abinet beziet compensatie tuinders De overheid onderzoekt of tuinders gecompenseerd ]|eten worden voor de sterk gestegen brandstofkosten. Dat ft een woordvoerster van het Ministerie van landbouw giste- gezegd. De land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland ki I deze week in een brief gevraagd om een volledige compen- e. De tuinders schatten dat ze de komende twee jaar 700 joen gulden extra kwijt zijn door de forse stijging van de gas- De gasprijs stijgt namelijk mee met die van olie. ►aklozen en studenten baan in zorg' rsfoortDaklozen en studenten kunnen het personeelste- de Nederlandse zorgsector oplossen. Dat voorkomt te- dat daklozen zelf hulp nodig hebben en dat studenten geld hun opleiding moeten lenen. Dat zegt Anton Westerlaken, irzitter van de Raad van Bestuur van Stichting Zorgverlening leeren Loo in Amersfoort, een landelijke koepel van negen gcentra voor verstandelijk gehandicapten. In Scandinavische den werken veel studenten in zorginstellingen, niet zelden slaapwacht. De Nederlandse CAO verbiedt dit. ïplosie bij Akzo Deventer enter Bij chemieconcern Akzo in Deventer is gisteravond nd ontstaan door een explosie. De brandweer had het vuur negen uur onder controle. Volgens de politie en ndweer zijn er geen slachtoffers. Op het terrein vond rond explosie plaats in een centrifuge met peroxiden. BIJ VAN TIL De slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. st-ontwerp, klaar terwijl u \a Offerte, maatvoering, indeling en uitvoering zijn eveneens 'op mae Kortom, het ideale systeemprogramma voor individualisten. Klachten over laag salaris en weinig vooruitzichten Vier van de vijf medewerkers van de marine zijn ontevre den over hun werk. Een kwart van het marinepersoneel zegt waarschijnlijk binnen een jaar te gaan solliciteren naar een baan buiten de marine. Driekwart denkt mak kelijk werk te kunnen vinden in de burgermaatschappij. De ontevredenheid onder mari nepersoneel blijkt uit een in maart gehouden enquête onder marinepersoneel waar het NOS Journaal de hand op wist te leg gen. Sinds 1994 wordt dit on derzoek naar tevredenheid en motivatie van marinemensen iedere twee jaar gehouden. Nog niet eerder wilden zoveel mari nemensen de dienst uit. Hoewel het algemene oordeel van de ondervraagden over hun werkgever positief is, worden er veel knelpunten gesignaleerd. Zo vindt slechts 14 procent dat de marine zorgvuldig met haar personeel omgaat. Ruim 60 procent vindt het moeilijk om loopbaan en gezin te combine- Ook de carrièremogelijkhe den binnen de marine zijn te beperkt, vindt een groot deel van de ondervraagden. Het sa laris wordt door ruim de helft Het Duitse stadje Dillenburg heeft gisteren voor het eerst koninklijk bezoek uit Nederland _;en. De koningin was afgereisd om bij slot Dillenburg een beeld van Willem de Zwijger te onthul len. De 'vader des vaderlands' zag daar in 1533 het levenslicht. Ruim achtduizend mensen liepen uit om de vorstin te zien bij een tocht door het centrum. De feestelijke dag ging overigens gepaard met pech. Op de regionale luchthaven Siegen ontplofte een bom uit de Tweede Wereldoorlog, waardoor de vorstin moest uitwijken naar Frankfurt. De onthulling van het beeld ging ook al niet helemaal zoals gepland. Het beheerste rukje van koningin Beatrix was niet voldoende om het kunstwerk te ontdoen van de oranje- blauwe doek waarmee het was afgedekt. Twee mensen moesten er uiteindelijk aan te pas komen om het doek te verwijderen. foto dpa Oliver stratman Politiemensen ontkennen contact met Voskuil amsterdam anp De politiemensen die zijn be trokken bij het onderzoek naar topcrimineel Mink Kok, ont kennen dat ze ooit contact heb ben gehad met Splts-journalist Koen Voskuil. Ze hebben alle maal een verklaring van deze strekking onder ede onderte kend. Het openbaar ministerie heeft de verklaring inmiddels aan het gerechtshof in Amster dam overhandigd. Dit hof be handelt de zaak tegen Mink Kok. Het hof liet Voskuil vorige week vrijdag gijzelen, omdat hij niet zijn bron bekend wilde ma ken uit artikelen die hij had ge schreven over de strafzaak te gen Kok. -DESIGNCENTRUM Nog geen dertig jaar geleden leerden middelbare scholieren dat rassen ook psychologisch van el kaar verschillen. Pas daarna namen schoolboe ken met nadruk afstand van dit idee. Tot deze conclusie komt de Haarlemse letterkundige Ine ke Mok in haar bijdrage voor het elfde jaarboek van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (NIOD) in Amsterdam. In de schoolboeken viel overigens vooral de nadruk op uiterlijke verschillen. Auteurs van deze studieboeken volgden daarmee ontwikkelingen binnen de wetenschap. De schoolboekenschrijvers spraken zich min der uit over rasverschillen dan veel wetenschap pers in die tijd. Wetenschappers wensten het be grip 'ras' niet te zien als een politiek of sociaal begrip. Zij hielden vast aan de al twee oude opvattingen waarbij rassen verdeeld als onaantrekkelijk Vooral de lagere rangen zijn hierover ontevreden. Het afwezig zijn van huis, valt de marinemensen maar ook hun thuisfront steeds zwaarder. Hoewel de vaarperiodes zijn verkort, vinden steeds meer on dervraagden dat ze te lang van huis zijn. Een deel, waaronder relatief veel korporaals en on derofficieren, is niet tevreden over wat de marine doet voor het thuisfront als de militair af wezig is. Nog maar 43 procent van de ondervraagden heeft vertrou wen in een toekomst bij de ma rine. Ook het aantal dat bij een nieuwe start zou ldezen voor de m neemt verder af. Minister Zalm van financiën heeft gisteren zijn collega's van de andere EU-lidstaten voorge steld de strategische olievoorra den aan te spreken op momen ten dat de olieprijs te hoog is. Daalt de olieprijs teveel, dan zouden de EU-landen olie moeten opkopen. Zo'n regeling zou tot stand moeten komen in samenspraak met de olieprodu cerende landen (OPEC). Volgens Zalm staan de mees te lidstaten niet onwelwillend tegenover zijn voorstel. Het wordt de komende tijd uitge werkt. Zalm verwacht dat bij de RTVM moet bloedmonsters baby's wegdoen den haag anp Honderdvijftig ouders hebben tot nu toe vernietiging gevraagd van de bloedmonsters die het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) van hun baby bewaart. De Inspectie voor de Gezondheidszorg ziet toe op de vernietiging van het materiaal. Dit heeft minister Borst (volksgezondheid) de Tweede Kamer laten weten. Eerder dit jaar bleek dat het RIVM DNA-materiaal van ba by's verzamelt zonder toestem ming van de ouders. Het gaat om materiaal dat wordt verkre gen uit de hielprik die alle ba by's krijgen. Sinds 1994 wordt dat bewaard. Wanneer ouders bezwaar maken tegen de opslag, dan kunnen zij vernietiging van het bloedmonster vragen, aldus Borst. In de folder die ouders over de hielprik krijgen, komt vanaf volgende maand ook te staan waarom het bloed wordt bewaard. Verder worden de ou ders gewezen op de mogelijk heid bezwaar te maken tegen gebruik van het materiaal voor onderzoek. komende .EU-top in het Franse Biarritz besluiten genomen kunnen worden. De EU-lidstaten moeten vol gens Europese regels oliereser ves hebben die de consumptie voor minimaal negentig dagen dekken. Alleen België en Grie kenland voldoen op dit mo ment niet aan die voorwaarde. Het EU-gemiddelde is volgens de Europese Commissie 111 dagen. De reserves zijn eigenlijk be doeld om te gebruiken als er door noodgevallen problemen zijn met de aanvoer. Zalm noemde het een leuke nieuwe ontwikkeling dat het inzetten van de reserves bespreekbaar is om de prijzen in de hand te houden. Volgens de minister zou het onverstandig zijn alleen olie te verkopen als de prijs te hoog is. Daar moet tegenover staan dat de EU ook in actie komt als de prijs te veel is gezakt. ,,De OP- EC-landen zeggen: waar waren jullie toen de olieprijs 10 dollar per vat bedroeg? En daar heb ben ze een punt." De minister gaat ervan uit dat de EU-landen in elk geval be reid zijn hun oliereserves in te zetten als er een strenge winter komt en de stookolie onbetaal baar dreigt te worden. Er is een reële kans dat het ka binet volgende week akkoord gaat met Nederlandse deelna me aan de VN-vredesmissie Unmee in Eritrea en Ethiopië. Dat zei premier Kok gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De ministers De Grave (de fensie) en Van Aartsen (buiten landse zaken) zullen komende week een allesomvattend voor stel opstellen, waarop het kabi net volgende week vrijdag zal reageren. Het laat zich daarbij niet afleiden door het feit dat het CDA nu al heeft aangegeven niet te kunnen instemmen met de missie. „Het CDA heeft geen vetorecht", aldus Kok. Het kabinet wijdde gisteren vrijwel de gehele middag aan het onderwerp. De Grave en Van Aartsen willen zo min mo gelijk aan het toeval overlaten. Ze laten ook de aanbevelingen van de commissie-Bakker mee spelen. Die onderzoekt de ver betering van de procedures rond de uitzending van Neder landse militairen worden vol gende week door de Tweede Kamer behandeld. Volgens ingewijden hebben de gesprekken van de afgelopen weken van beide bewindslieden met de VS, Canada en de VN veel duidelijkheid geschapen. Een los einde is nog de opvol ging van het Nederlandse batal jon. Daarover bestaat nog geen zekerheid. Nederland heeft VN- secretaris-generaal Kofi Annan echter duidelijk te verstaan ge geven dat als ons land meedoet, dat voor niet meer dan zes maanden is. Daarna marcheert het bataljon af, ongeacht of er nieuwe VN-troepen klaar staan. België en Luxemburg steunen het Nederlandse voorstel om de voorzitter van de Europese Commissie in de toekomst te laten kiezen. De Benelux-lan- den komen met dit gezamenlij ke standpunt tijdens de Euro pese top in Nice over de mo dernisering van de Europese Unie eind dit jaar. De drie landen willen de po sitie van de voorzitter (momen teel de Italiaan Prodi) verster ken. Als de Unie in de toekomst wordt uitgebreid met nieuwe landen, is een grotere bevoegd heid van het dagelijks bestuur - de Commissie - volgens de drie onontbeerlijk. Als de voorzitter gekozen wordt, geeft dat zijn functie meer politiek gewicht. Bovendien draagt het ertoe bij dat de burger niet vervreemdt van het steeds groter wordende 'Europa'. In een gezamenlijke verkla ring van de drie landen laten de regeringsleiders in het midden of de voorzitter indirect moet worden gekozen door het Euro pees parlement, of rechtstreeks door de bevolking. Nu wordt de keuze van de voorzitter overge laten aan politiek handjeklap tussen de hoofdsteden. De Benelux heeft besloten als een blok op te trekken om zo als 'kleine landen' de agenda van de top in Nice te kunnen beïnvloeden. Voskuil voerde in zijn artike len een anonieme politiebron op. Die stelt dat de officiële le zing over de manier waarop de politie vorig jaar in een woning aan de Nachtwachtlaan op een omvangrijke partij wapens stuitte, niet juist is. Kok staat als gevolg van deze vondst nu in hoger beroep voor het hof te recht. |gè (U kunt verschillende wijnen combineren) Geniet, maar drink mei mate. Aanbieding is geldig t/m 31 oktober 2000 en geldt voor alle wi jncn. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall, bel: 023-5660 S55 WWW.UAlLNt den haag gpd den naai' uiterlijke kenmerken. Dat gebeurde on danks het feit dat zij kennis hadden gemaakt met de Duitse rassenleer. „Men was overtuigd van de inferieure kwaliteit van het 'negerkarakter'. Bovendien vermengden zij bijna moeiteloos ras en volk", schrijft Mok. Zij noemt deze benadering typerend voor de weten schappelijke discussie in de periode 1930 tot 1950. Slechts enkele historici wezen deze denk wijze af. Dit racisme leidde op zijn beurt tot ondersteu ning van de eugenetica, het onderzoek naar de erfelijke eigenschappen van het menselijk ras. In landen als de VS en Zweden werden op grond van deze 'wetenschap' alcoholisten, zwakzinni gen en 'asocialen' gesteriliseerd. Zelfs na de Tweede Wereldoorlog werd nog lang gepoogd - onder weglating van de Duitse theorieën - de ras senleer overeind te houden. Uiteindelijk bleek die onhoudbaar. Madurodam mist Hansje Brinker Medewerkers van het minia tuurpark Madurodam ontdek ten gisteren dat Hansje Brinker bij de dijk in het park is verdwe nen. „Ik red het niet meer in mijn eentje", staat er op een boodschap die de dieven ach terlieten. „De klimaatverande ring moet stoppen. Ik ben hulp halen." De dieven beloven de pop ongeschonden terug te be zorgen. Een woordvoerster van Madurodam vermoedt dat Hansje in handen is van milieu activisten die vooruitlopen op de VN-klimaatconferentie van 13 tot en met 24 november in Den Haag. Volgens de legende beschermde Hansje Brinker Nederland tegen het water door zijn vinger in de dijk te steken. infodag zaterdag 7 okt van 10.00 tot 15.00 uur Hogeschool Delft, Drasserskade 1. Oei voor meer info 0000 - 42 40 407 [22 et p/m) of kijk op www.hsdelft.nl Hogeschool

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3