Mijn vader indt het vreselijk' Vivax blijft in eigen huis moeilijk te kloppen ploeg ,SG heeft zich verjongd en versterkt Sport Olympische Spelen? TERDAG 30 SEPTEMBER 2000 e beladen overstap van Ivo Dietz instj ge™ was een tijd dat Ivo Dietz huizenhoog tegen De 3uw1/LGB op keek. De waterpoloër speelde met de kleine andrpsclub Vivax in de tweede klasse en zag de trotse 3?Jdse hoofdklasser tussen de Nederlandse vedetten t emmen. Maar de tijden zijn veranderd. Vivax is net als win Zijl eersteklasser. Toch stapte hij over. Om een heel 9x5(ipele reden. „Met Vivax zouden we dit seizoen niet Nióedoen om de eerste twee plaatsen. De Zijl doet dat aclf fJAN VAN GEEN ee^'schuilt nog genoeg ambitie iet lichaam van de 25-jarige grcjtz om een beladen beslis- te nemen. Nog steeds gaat overstap van Vivax naar De LGB gepaard met vijandige ,prJken en negatieve reacties, is het nodige over gezegd, negatieve reacties kwamen van ploeggenoten, maar mensen die helaas veel te tellen hebben. Die gaan er 1 kinderachtig mee om, ter- ze moeten begrijpen dat ik broojerop wil", aldus Dietz, die :kt op de werkplaatsadmini- ttie van een Opel-dealer in ifddorp. lok vader Dietz kan zich nog verenigen met de keuze. Vivax-hart bloedt zelfs ibel, omdat ook zoon Serge jrens met Leiden oversteekt. Dietz: „Mijn vader is heel atiek, zit ook bij Vivax in de nsorcommissie. Hij kwam s bij uitwedstrijden kijken, ar bij De Zijl zie ik hem nog zo snel komen kijken. Hij dt het verschrikkelijk." )e beslissing om Vivax te ver- ;n werd niet een-twee-drie lomen. Het had ook niet zo hoeven komen als beide js een samenwerkingsver- iid (een zogenaamde startge- 'enschap) waren aangegaan. is sprake van geweest, maar ax heeft het afgehouden. De was bang dat De Zijl alle 1 °F de jeugdspelers zou wegha- Het zijn woorden van De maar die geloof ik", aldus tz, die een (late) aanbieding hoofdklasser HZ/Zian af- te8':g. „Dat had het alleen nog ar ingewikkelder gemaakt." Ie jongste van de twee - Ser- is vier jaar ouder - speelde altijd onbewust in de schaduw van zijn meer scorende broer. Nu hij samen met Serge naar De Zijl gaat, wordt dat uitgelegd alsof hij hem achterna loopt. Dat klopt slechts ten dele. „Ik vond het al moeilijk om weg te gaan, maar het was nog moeilij ker geweest als Serge was geble ven. Bovendien is Vivax met Serge een stuk beter, als hij was gebleven, was er minder reden geweest om over te stappen." Hoewel Ivo op zijn zestiende al een half jaartje in de hoofd macht polode, duurde het een tijdje voor hij echt doorbrak. Onder coach Mark van Belkum speelde Dietz menig weekeinde twee wedstrijden. „Hij vond het beter voor mijn ontwikkeling als ik in het eerste en in het tweede speelde. Ik had er wel vrede mee. De spoeling van se lectiespelers was immers dun, waardoor ik ook veel in het eer ste speelde. Bovendien had Vi vax veel geroutineerde spelers die een plaats in het tweede niet zouden accepteren. Het probleem van twee wedstrijden is alleen, dat je nooit optimaal gemotiveerd kan zijn voor het tweede. Vaak liep het publiek al weg. De gepialcsucht sloop er gemakkelijk in." Pas drie jaar geleden werd hij vaste keus, maar hij viel niet echt op. „In de aspiranten was ik een scorende speler. In het eerste was die taak voor ande ren weggelegd. Onbewust heb ik me daarnaar geschikt. Mis schien heb ik af en toe te veel respect getoond voor anderen, terwijl ik net zo goed was. Ik ben niet zo dominant geweest. Ik viel niet op door te scoren en ik viel niet op in negatieve zin. Soms was het een beetje te kleurloos, wat ik deed. Pas de laatste jaren, door afwezigheid WATERPOLO WIM SIERA Ivo Dietz: „Misschien heb ik af en toe te veel respect getoond voor anderen." ÏOTO HENK BOUWMAN van oudere spelers, ben ik meer initiatief gaan nemen. Scoren is leuk, daar ben ik wel achterge komen." Hij vindt het moeilijk zichzelf te vergelijken met zijn broer. „Ik kan die vraag makkelijk ont wijken door te stellen dat wij compleet verschillend zijn. Ser ge is een echte midvoor. Dat kan ik absoluut niet. Ik ben een completere speler. Hij zal het niet leuk vinden om te horen, maar het is denk ik wel waar." Bij De Zijl kan hij het bewij zen. Trainer Jacob Spijker ziet Ivo Dietz als een welkome aan vulling, die met zijn snelheid vooral in de contra gevaar kan stichten. „De manier van trai nen en het fanatisme van Spij ker vind ik heel prettig. Ik ben iemand die af en toe een schop nodig heeft om te presteren. Waterpolo is geen dammen. Je hoeft niet stil te zijn. Spijker verontschuldigt zich soms. Hij zegt: 'Als ik schreeuw, hou ik van je'. Nou, dan houdt hij wel heel veel van me. Maar ik kan goed tegen kritiek als die te recht is. Ik denk er veel over na. En als het onterecht is, zeg ik er wat van." De Dietzen komen bij De Zijl niet binnen als beginnelingen. Drie jaar geleden immers speel den ze met Vivax in de hoofd klasse. Ivo Dietz wil best terug naar het hoogste niveau, al be leefde hij dat ene jaar met Vivax weinig hoogtepunten. „Dat sei zoen in de hoofdklasse is eigen lijk het minst leuke geweest. Veel spelplezier raakte weg, doordat we bijna elke week ver loren. In de hoofdklasse spelen vind ik prima, maar dan wil ik ook wel mee kunnen doen en niet wekelijks verliezen. Dat is niet leuk." De waterpolocompetitie 2000-2001 begint van daag. De hoofdklassers AZC/Alphen en LZ 1886 beginnen de competitie in verband met de Olympische Spelen een maand later. Eerste klasse De Zijl/LGB Prognose: De Zijl/LGB slaagt er al drie jaar niet in een rentree naar het hoogste platform te be werkstelligen. Dit jaar lijkt de missie van de Leid- se eersteklasser een goede kans van slagen te hebben. De gebroeders Dietz kwamen over van Vivax en zijn voor de selectie van trainer Jacob Spijker geen geringe aanwinsten. Vooral in fysiek opzicht heeft De Zijl/LGB erop gewonnen. Ver der kon De Zijl/LGB de geroutineerde maar te vens getalenteerde Ron Ligtvoet in de hoofd macht begroeten. De favoriet voor de titel is VZC. De Veenendaalse formatie greep vorig jaar naast de titel maar is net als De Zijl/LGB een stuk ster ker geworden. Nieuw: Ivo Dietz (Vivax), Serge Dietz (Vivax) en Ron Ligtvoet (heren 2). Vertrokken: Jeroen Sprinkhuizen (heren 2). Vivax Prognose: Ondanks het wegvallen van een aantal gereputeerde krachten heeft de eersteklasser uit Oegstgeest toch een kwalitatief goed team op de been gebracht. Tweedejaarscoach Michel van der Zeeuw verwelkomde oud-international Mark van Belkum en Marco Mulder en met deze aanwin sten is Vivax in eigen huis een moeilijk te klop pen ploeg. Een positie bij de eerste vijf behoort tot de mogelijkheden. Nieuw: Mark van Belkum (heren 4), Marco Mul der (heren 2), Koen ten Hake (heren 2), Rutger Versluis (heren 2) en Rene Moerland (heren 2). Vertrokken: Serge en Ivo Dietz (De Zijl/LGB) en Hans Trijsburg (gestopt). Tweede klasse Katwijk Prognose: De Katwijkse waterpoloërs waren in de voorbereiding in goeden doen. De ploeg van trainer Ruud Plouvier won het eigen Zilveren Ha- ringtournooi en behaalde een eenvoudige beker zege op eersteklasser Dordrecht. Toch is Katwijk geen regelrechte titelkandidaat. Sterke ploegen in de tweede klasse zijn De Futen, WVZ, DAW en De Gouwestaete. Haalt Katwijk 6 punten uit de eerste vier wedstrijden, dan lijkt een hoge positie in het verschiet in te liggen. Een streep door de rekening is het wegvallen van versterking Arjan Klapwijk. Hij is door een blessure voorlopig niet inzetbaar. Nieuw: Ferry Spros (LZ 1886), Arjan Klapwijk (DZV) en Hans van Duyn (eigen jeugd). Vertrokken: Imre Aniba (Australië) en Wim Schaap. Sassenheim Prognose: Opvallende verschijning bij de twee deklasser is trainer Rob Burgmeyer. Hij was ja renlang vaste waarde in het keurkorps van Sas senheim. Hij volgt Arjan Odems op die weer is gaan spelen. De nieuwbakken coach gaat uit van een plek bij de eerste vier. Burgmeyer baseert zijn verwachting op de toegenomen teamspirit en de samenstelling van zijn selectie. Nieuw: Leon Bakker (LZ 1886), Arjan Odems (coach heren 1), Jorrit Miedema (heren 2), en Raymond Kerkvliet. Vertrokken: Frank van Graas (heren 2), Patrick Geurds (heren 2). Derde klasse Koudekerk Prognose: Mark Kimpel werkte twee jaar met de jongste jeugd van Koudekerk en keert nu terug als trainer bij de mannen. Hij was al eens eerder negen jaar in dienst van Koudekerk. Vorig jaar kwam Koudekerk uit op een derde positie. Dit seizoen spelen de Koudekerkers tegen een aantal onbekende ploegen. Kimpel hoopt op de door braak van Martijn Oosterveen, Martijn van Klave ren en Jeroen Wolffers. Nieuw: geen Vertrokken: Sander Emeis (heren 2). Alkemade Prognose: Alkemade is er niet in geslaagd het vertrek van trainer Jim van Es (vrouwen Gouwe staete) voor honderd procent op te lossen. LZ- man Roel Veenstra heeft de voorbereiding voor zijn rekening genomen. Het team is echter erva ren genoeg om op eigen kracht goede resultaten te behalen. Nieuw: Jack Geerlings en Ronald van der Tang (adsp.). Vertrokken: geen. Vrouwen Eerste klasse LZ 1886 Prognose: Vorig jaar verraste LZ 1886 vriend en vijand door de nacompetitie te halen. Dit jaar gaat de ploeg van trainer Mare Olde Othof uit van de vierde plek. Nieuw: Bernadette Roelofs (Alkemade) en Paula Heemskerk (adsp). Vertrokken: Martijne Lagas en Rosan Bakker (Polar Bears). Tweede klasse Alkemade Prognose: Alkemade werd geconfronteerd met twee afzwaaiers. De selectie van de nieuwe trai ner Pierre van Beek, hij volgt Wilco van der Zeeuw op, heeft genoeg talent achter de hand om dit gemis op te vangen. Van Beek is niet bang. Hij gaat voor de titel. Nieuw: Jorien Bongers (dames 2), Eefke van der Ster (dames 2) en Yvon Sterenburg (dames 2). Vertrokken: Bernadette Roelofs (LZ 1886) en Heidi Elstgeest. De Zijl/LGB Prognose: Ook bij De Zijl/LGB had er een trai nerswisseling plaats. Rob van Berkel nam de plaats in van Elly Kleywegt. Van Berkel traint de keepersselectie van Jong Oranje en was jarenlang voorzitter van De Zijl/LGB. De vader van De Zijl/LGB-doelman Robert van Berkel denkt aan een plek bij de eerste vijf. Met de troeven Wendy van Berkel (schutter) en Ingrid Ouwerkerk (gang maker) moet dat zeker lukken. Nieuw: Aukje van Belkum en Iefke van Belkum (adsp). Vertrokken: Pamela Uytterdijk (dames 2) en Douce van Beukering (wereldreis). AKEN JAN BEY ir de landelijke competitie de schakers, die vandaag int, heeft het Leidsch aakgenootschap goede za- gedaan op de transfer rin. Het eerste team is verder ongd en versterkt en daar- ir zijn de overige LSG-teams sterker geworden. Eerste- ke jeugdige troef, Thomas lemze, naar meesterklasse- seniging Rotterdam vertrek- De eerste competitieronde ir meesterklasseteams is pas november. De wedstrijden rden op zaterdag of in een weekeinde gespeeld. esterklasse isch Schaakgenootschap G) mleider Raoul van Ketel: )k dit seizoen zal het weer kleine zaken afhangen. Of spelen mee om een plaats in play-offs, of we komen in [radatienood. Hoewel op dat ste dit jaar wat minder kans omdat we weer wat sterker geworden. Aardig detail is we geen profs in ons team >ben. Stefan van Blitterswijk :en jaar professioneel scha- geweest, tot het DD-toer- ti van afgelopen weekeinde, hij, net als vorig jaar overi- won." Haastert, S. van Blitters- Wessel, T. Middelburg, J. iets, L. Konings, M. Bosman, E.H. M. RooboT, FAS. Erwich. omen: T. Middelburg (Rotterdam), Rebers (BSG). ir rokken: R. v/d Erf (gestopt) en G. de Graaff (2e team). rste Klasse A 'stgeest '80 imleider Anne Reedijk: „Het immer dat we Thomas Wil- "ize zijn kwijtgeraakt en daar n sterke vervangende speler r konden strikken. Een kam- enschap is niet zo waar- ijnlijk. We zitten in een ster- dasse met onder andere het de meesterklasse gedegra- 'rde Groningen. Maar we 11 niet kansloos, want de Gro- gse GM Tiviakov zal waar- ijnlijk niet altijd beschikbaar voor zijn team." Willemze is weg bij Oegstgeest '80. Twee spelers van Oegstgeest '80 speelden reeds vooruit te gen Groningen, de tegenstan der van vandaag. Joop Piket verloor van Gert Ligterink en Nebosja Nikolic speelde remise tegen Jan Werle. Team: P. Nikolic, N. Nikolic, G. Soson- ko, JA Reedijk, J.J. Piket, C. Slinger land, F. Slingerland, R. Straver, A. v/d Spek, R. Veenhuysen. Gekomen: R. Veenhuysen (2e team). Vertrokken: T. Willemze (Rotterdam). Tweede Klasse C LSGII „Het is een schande dat dit tweede team nog in de tweede klasse speelt. Met de gemiddel de rating van dit team - 2200 - promoveerde het eerste van LSG destijds naar de meester klasse. LSG II zou hoog in de eerste klasse kunnen mee doen", aldus LSG'er Van Ketel. Vier spelers uit dit team (De Heer, Kuipers, De Graaff en Van Putten) speelden twee jaar gele den in het kampioensteam. Team: M. de Heer, M.J.L. Erwich, E. Kuipers, RAG. de Graaff, G.M. de Niet, H. van Putten, S. Bakker, C.S.V. Roosendaal Gekomen: R.A.G. de Graaff (le team) en G.M. de Niet (3e team) Vertrokken: L. Jap Tjoen San (3e team), M. Irwin (3e team) en R. v. Ke tel (3e team). Tweede Klasse B LSG III Het derde LSG-team herbergt jeugdig elan en routine en zal naar alle waarschijnlijkheid voor een plaats in de midden moot spelen. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Team: J. de Wind, V. Fructuoso v/d Veen, A. van Benthem, L. v/d Lisdonk, M. Irwin, RA van Ketel, L. Jap Tjoen San, A. Termeulen. Gekomen: L. Jap Tjoen San (2e team), M. Irwin (2e team) en R. van Ketel (2e Vertrokken: G.M. de Niet (2e team). Derde Klasse D De Zwarte Pion (Lisse) De Lissenaren zijn ernstig ver zwakt door het vertrek van kop man Jan Bakker. Team: R. Godijn, J. van Hal, J.W. Kamps, G.P.M. van Dijk, R. v/d Aard weg, A. v/d Poel, E. Sanosian, E.P. v/d Weijden. LSG IV Het 'routine'-team moet zich kunnen handhaven in de derde klasse. Er zijn twee sterk scha kende vrouwen in dit team; Ad- inda Koster (miste onlangs maar net de NK-finale) en Joyce Fongers (komt van de s.c. Gro ningen). Team: J.PA Bakker, A.M. Koster, M. Wubben, J.E. Fongers, C. Beekhuis, LA. Pols, AA v/d Peut, A. Harms. Gekomen: J. Fongers (s.c. Groningen) en AA v/d Peut (Promotie, Zoeter- Vertrokken: geen. Alphense Schaak Club De Alphenaren hebben een sta biel en homogeen team en kun nen vanaf de start van de com petitie beschikken over hun eerstebord-speler Dennis Hel- vensteijn. Samen met de geta lenteerde jongeren aan de lage re borden, moet dit team in de derde klasse bovenin mee kun- i Hengel, C. v/d Laar, W. Hennink, P. de Vries. Gekomen: geen. Vertrokken: geen. Derde klasse E LSG V Het vijfde LSG-team werd vorig jaar kampioen, maar een plek in de tweede klasse is regle mentair door het derde team ingenomen. Een aantal spelers is naar een hoger LSG-team ge gaan, maar met de nieuwelin gen Quirinus van Dorp (dit jaar een overtuigende winnaar van de Noteboom B-groep) en de Russische hoogleraar Agaian, heeft het team nauwelijks aan kracht ingeboet. Team: J.M. v/d Weijer, W. v/d Pol, Q.T. van Dorp, J. v/d Linden, W. Zwin- kels, P. Aalders, W. Evenhuis, J. Agai- Leiderdorp Geen wijzigingen in het team van Leiderdorp, dat vorig jaar op een gedeelde vierde plaats eindigde. Team: PA Talsma, O. Verbaken, CA de Beule, M.F.E. de Jeu, T. Timmer man, M. Roozendaal, M. Postema, H. Goeman. Voorschoten Het Voorschotense team be schikt dit jaar weer over een van zijn voormalige topscorers, Bert Houweling. Bovendien speelt Frans Erwich vast in het eerste team. Dat zijn twee signi ficante versterkingen. Team: M.J. Driessen, FAG.M Er wich, P.J. Wilschut, F. Fritschy, R.F. den Herder, S.B. Algera, A.F. Houwe ling, J.C. v/d Ven. Gekomen: FA.G.M. Erwich (LSG), Ch. v/d Ven (ZSG) en A.F. Houweling (Re- Philidor Leiden Het Leidse Philidor zag de En gelsman Philip Best naar zijn vaderland terugkeren en geeft het jonge talent Willem-Jan van Briemen een kans in het eerste team. Team: N. Kuijf, P.G. Bakker, H.T. van Halderen, W H. Vriend, P. Pouw, F.O. Zeven, W.J. v. Briemen, A. Smit. Gekomen: W.J. v. Briemen (Bodegra- Vertrokken: P. Best (Engeland). De Olympische Spelen zijn aan de laatste dagen begonnen. Wat vinden de 'kenners' uit onze regio van de Spelen en de Nederlandse successen? Cees Vermeulen uit Zoeterwoude, lid van de zwemcommissie van LZ1886 en zwemcoach: „Het leeft natuurlijk binnen onze club enorm. Vorige week heb ik een televisie meegenomen naar de trainingen. Konden de ouders kijken terwijl wij bezig waren. Toen Inge de Bruijn zwom, kwam iedereen uit het water om naar haar race te kijken. Onze club heeft nog nooit een olympische deelnemer gehad. LZ is meer een breedte-club, we hebben veel zwemmers op goed niveau zonder grote uitschieters. Acht jaar geleden hadden we een schoolslagzwemmer, Antoine van Weerden, die dicht bij de limiet zat. Maar hij heeft het niet gehaald. Bij LZ verwachten we nu veel van Lenneke van Schaik, zij heeft het polo afgezworen en richt zich nu helemaal op het zwemmen. Maar je kan daar natuurlijk geen voorspelling over doen. Straks krijgt de studie misschien voorrang, je weet het niet, elk kind is weer anders." Gerard Bakker uit Leiden, was jarenlang coach van Bettine Vriesekoop: „Ik vind het jammer dat er een schaduw over de sport hangt. Bij elke prestatie wordt er meteen aan stimulerende middelen gedacht. Daarom is het zo moeilijk om de juiste waarde van prestaties in te schatten. Dat haalt het plezier er wel een beetje vanaf. Natuurlijk is er in het verleden ook doping gebruikt, maar het leek of er minder publiciteit over was. Je bent nu steeds achterdochtig als je kijkt en dat wil ik helemaal niet zijn. Je denkt: iedereen neemt iets. Dat was al zo met Wim van Est, die dronk tien bakken koffie voor de start. Toch heb ik ook genoten. Van het Uturnen bijvoorbeeld, er wordt zoveel van die mensen gevraagd. Ze zijn zo sterk en zo getraind, dat heeft zeker tien tot twaalf jaar gevergd. Ik heb ook genoten van Haile Gebrselassie, torenhoog favoriet en het dan toch winnen." Joppe Paulides uit Noordwijkerhout, volleyballer, traint dagelijks met de selectie van Jong Oranje: „Ik heb toch genoten van het Nederlands volleybalteam. Ze hebben met enorm veel inzet gespeeld. Het gebrek aan wissels is de ploeg m opgebroken. Ik vind de Spelen een geweldig evenement. Het is zo groot, het is puur sport. Het lijkt me prachtig om daar bij te zijn. Ik volg alles en ben ook trots wanneer Nederland mooie prestaties boekt. Natuurlijk wil ik in het Nederlands team komen. Ik heb geen idee of en wanneer dat lukt. Het is in elk geval zo Qdat er nu veel jongens mee stoppen. Ik droom er nu al van om eens aan die Spelen mee te doen, volgens mij doet iedere sporter dat. Het liefst wil ik er over vier jaar al bij zijn. En over acht jaar ook, trouwens." Dirk Kuyt uit Katwijk, voetbalt bij FC Utrecht, miste met het olympisch team op het nippertje de kwalificatie: „Ik heb de afgelopen dagen best wel eens gedacht: daar had ik bij kunnen zijn. Het lijkt me in elk geval geweldig om zo'n evenement mee te maken. Onze voetbalploeg had in Sydney ook zeker niet misstaan. We verloren de kwalificatie op het nippertje van Spanje en die staan nu in de finale. Het mooie van de Olympische Spelen vind ik dat er zoveel sporten zijn en dat die allemaal op topniveau worden beoefend. Het is zonde dat er weinig van het voetbal op televisie te zien is, ik heb alleen Spanje - Verenigde Staten gezien. Het was dit jaar voor mij ook meteen de laatste kans om me ooit voor de Spelen te plaatsen. Voor voetbal geldt een leeftijdsgrens van 23 jaar, over vier jaar ben ik dan alweer te oud." Theo Noortman uit Leiden, wedstrijdsecretaris van de Leidse roeivereniging Die Leythe: „Voor de buitenwacht hebben de roeiers misschien teleurstellend gepresteerd, maar de roeiwereld weet wel beter. In Luzern haalde Nederland één zilveren medaille, nu drie. Kortom, twee meer in een toernooi dat veel sterker is. Het is alleen jammer dat het goud ontbreekt, dat is de slagroom op de cake. Voor Die Leythe is het geweldig dat Eeke van Nes twee keer zilver heeft gehaald. Toch zal de impuls voor de vereniging niet zo enorm zijn zoals de gouden medaille van Ronald Florijn in 1988. Toen kregen we er in één keer 100 tot 150 leden bij. Hetzelfde wat zwemclub PSV nu heeft door het zwemmen van Pieter van den Hoogenband. Onze club beleeft nu een hoogconjunctuur met vier olympische medailles in 12 jaar. Ik ben bang dat we dat gemiddelde niet kunnen vasthouden." TEKST WILLEM SPIERDUK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35