De sterkste wint en daarmee uit Sydney 2000 'aekwondoka troost coach De aanhouder ölfufiüekuttda^m OtfHjiiAtJU aymU "ERDAG 30 SEPTEMBER 2000 lusland-Joegoslavië volleybalfinale olleybalJoegoslavië of Rusland lost het Nededands volley- alteam af als olympisch kampioen. De Russen waren in de hal eindstrijd te sterk voor het verassende Argentinië: 3-1 (27-25 2-20 21-25 25-11). De Joegoslaven, in de kwartfinale met vijf ets te sterk voor Nederland, versloegen favoriet voor het goud alië met 3-0 (27-25 34-32 25-14). Na de marathonpartij tegen Iranje was Joegoslavië opnieuw koelbloedig op de juiste mo rn. Na de 34-32 zege in de tweede set brak het verweer van lij alië. De verliezend finalist van vier jaar geleden maakte in de aatste set nog maar veertien punten. Zamarano leidt Chili naar brons oetbal Ivan Zamarano heeft Chili gisteren naar de bronzen ïedaille gedirigeerd. De spits van Intemazionale velde in de •oostfinale het vonnis over de Verenigde Staten door in de 0ste minuut en 84ste minuut een strafschop te benutten: 2-0. et succes betekende de eerste plak van Chili sinds de Olympi- :he Spelen van 1988. De Zuid-Amerikanen hebben in totaal egen keer eremetaal op de zomerspelen gewonnen. lockeysters Australië pakken goud Li De hockeysters van Australië zijn gisteren opnieuw lympisch kampioen geworden. De grote favoriet voor de eind- ege bleef in de finale het verrassend sterk presterende Argenti- met 3-1 de baas. Australië leidde bij rust al met 2-0 door oelpunten van Annan en Haslam. Morris liet 3-0 aantekenen ia Oneto de eindstand op 3-1 bepaalde. De verdiende zege etekende het zoveelste succes voor trainer Ric Charlesworth. -jarige huisarts en parlementariër leidde de 'hockeyroos' erder al naar vier Champions Trophy's, twee wereldtitels en lympisch goud. Vinst polsstokhoogspringer Hysong dlsstokhoog De Amerikaanse polsstokhoogspringer Nick lysong heeft gisteren het goud gewonnen met een hoogte van meter en 90 centimeter. Zijn landgenoot Lawrence Johnson silver) en de Rus Maksim Tarasov (brons) overbrugden dezelf- e hoogte, maar hadden daar meer pogingen voor nodig. )reamteam ontsnapt tegen Litouwen ;ketbal De Amerikaanse basketballers zijn gisteren ontsnapt i een vroegtijdige uitschakeling. De verzameling sterren uit NBA was in de halve finale tegen Litouwen afhankelijk van i doelpoging van tegenstander Sarunas Jasikevicius. De uard miste met nog één seconde op de klok een driepunter raardoor de Amerikanen met 85-83 een uiterst nipte zege bin- aa ensleepten en de finale bereikten. Het Dreamteam moet het in e eindstrijd opnemen tegen Frankrijk dat in de halve eindstrijd ïuisland Australië vrij eenvoudig de baas bleef: 76-52. ongewoon en aandoenlijk ereel gisteren op de Spelen: taekwondoka troost tijdens wedstrijd zijn huilende ach. Jebastien Konan uit de Ivoor- kreeg tijdens zijn herkan- ig tegen de Mexicaan Manuel trada oneerlijke jurering. Hij latste net zo goed als zijn te- nstander treffers op het 'kus- lar de drie kamprechters Het publiek in de zaal ^geerde met gefluit en gejoel. Aonans coach was eerst woe- apsi 1 1 de s op t dend en vervolgens verdrietig. In de rust tussen de tweede en derde ronde barstte hij in hui len uit. In plaats van tactische aanwijzingen „.aan te horen moest Konan zijn coach in de armen nemen en troosten. Na de derde ronde had Konan met 4-6 verloren en was zijn laatste kans op een medail le verdwenen. Zijn trainer Charles Bayou Brekou kon er lang na afloop nog om janken. „Van ons atleten en coaches wil men dat we ons correct gedra gen, maar de Afrikaanse landen worden hier opzettelijk zwaar benadeeld." paar dagen slijten in \et Holland Heineken House Darling Harbour. Lang- am kan ik weer wat genieten n het feit dat ik in Sydney n. Er is hier ook voldoende fleiding te vinden, metropool an de hoogste orde. 24 Uur er dag ademt Sydney de Spe- m, je merkt dat de Australi- :he bevolking echt trots is op et land, trots dat zede Spelen rganiseren. het sightseeing en de ersnaperingen aan de bar is er nog genoeg tijd om denken over wat ik de 0mende tijd ga doen. Veel leven in cycli van 4 stoppen meestal na een pelen. Ook in mijn omgeving een aantal judoka's dat deze gedachte rondloopt, foe het ook gaat, de komende •ken ga ik voor m ezelf een ntal dingen uitpluizen. Ik a zeker nog door tot de vol- ende Spelen, waar ik qua rachten ervaring op mijn top itten. Al weet je natuur- jk nooit wat er in vier jaarge- eurd. Ik boek elk jaar nog rogressie, al gaat dat helaas iet pieken en dalen, inds februari heb ik getracht beeld te schetsen van mijn ie oorbereiding op de Spelen. Ik in die tijd veel leuke reac- gehad, wat mij motiveerde van mezelf bloot te geven, 'eker ook de reacties vlak voor na cle Spelen gaven mij het •oei dat veel mensen, vooral laarlemmers, echt met mij 1ebben meegeleefd. nog dat ik mijn eerste olumn schreef in Duitsland Ijdens een trainingsstage. Ik ad mijzelf nog niet eens ge- laatst voor de Spelen, stond ir tegen een Turk van wie ik gevoel kreeg dat ik ooit van hem zou kun i. Een paar laanden later werd t Europees kampi oen, door onder andere deze Turk te verslaan. Het kan verkeren. Voor mij was die Europese titel een be kroning van jaren hard wer ken, waarin ik elk jaar een stap verder zette. En ik zag de ze titel als een opstap naar nog mooiere titels, waarvan er in het judo twee zijn te verdie nen: wereldkampioen en olympisch kampioen. Door de lat hoog te leggen, stelde ik mij zelf ook kwets baar op maar dat kon me niet echt deren; ik weet dat ik in potentie een van deze twee ti tels kan behalen. En ik ben nog steeds volop in de gelegen heid om dat voor elkaar te krijgen. De komende maand staan er al weer twee interessante klus sen te wachten; eindronde Eu ropa Cup en het Nederlands kampioenschap. Ik ben niet het type dat zich na een neder laag lang zal verstoppen. We gaan eens goed kijken water fout is gegaan, wat er beter kan en dan ga ik er weer te genaan. Er valt nog veel te Pas als ik mijn pak voor de laatste maal aan het haakje van de kleedkamer hang, gaan we eens echt terug kijken op wat ik heb gehaald en wat niet. Tot die tijd is het juichen bij een overwinning en huilen bij verlies, maar niet te lang. There is still a world to be con quered... Dennis van der Geest (Dit is de laatste column van judoka Dennis van der Geest in een reeks die hij sinds fe bruari voor Haarlems Dagbla- d/IJmuider Courant en tijdens de Olympische Spelen ook voor Leidsch Dagblad schreef). Niets is zo olympisch als de marathon, de hardloop race over 42 kilometer en 195 meter. De oud-topat leet Gerard Nijboer (44) is met 2.09.01 nog altijd de beste Nederlander op dit onderdeel. In 1980 won de huidige bondscoach weg- atletiek zilver op de Olym pische Spelen van Mos kou. Twee jaar later werd hij Europees kampioen in Athene. Een dag voor de olympische marathon in Sydney een gesprek over bijtgrage honden, fanatis me en in trance raken. Vandaag de dag houden zo'n 2,7 miljoen Nederlanders zich één of meerdere keren per week met hardlopen bezig. Dat was vroeger heel anders. „Eind jaren zeventig werd hardlopen als iets geks be schouwd. Ik maakte geregeld mee dat mensen naar hun voorhoofd wezen als je langs de weg aan het rennen was. Ze be grepen er niks van. Ik ben zelfs nog eens nagezeten door een boer met een hooivork, die mij voor luilak uitschold. Sommige hardlopers gingen bewust 's avonds hun kilometers maken, want het werd nauwelijks geac cepteerd dat je overdag hard liep. Dan behoorde je te wer ken. Hardlopen was iets voor kinderen." Toen waaide het hardlopen uit Amerika over. „Amerika liep voorop in de hardloop-rage. Hardlopers van toen waren niet zozeer gezond heidslopers, maar echte fana ten. Nu zie je een omslag, waar in Amerika ons wederom voor is. Vijftien jaar terug liep een Amerikaanse kennis van mij de City-Pier-City-race. Hij baalde van het duwen en trekken door de deelnemers. Iedereen, zelfs in de staart, was bloedfanatiek. 'Deze mensen kunnen niet ge nieten van het lopen', conclu deerde mijn kennis. In Amerika wordt het anders beleefd. Daar lopen ze voor de lol 20 of 30 marathons per jaar. Ik ken een Amerikaanse die tijdens mara thons graag in gesprek raakt met andere lopers. En zo kent zij aan het eind van elke mara thon iemands levensverhaal. Dat is een andere invulling van het hardlopen, die wij nu ook Gerard Nijboer in actie tijdens de Olympische Spelen van Moskou. Hij won de zilveren medaille op de marathon. Mensen moeten meer genieten van hardlopen? „Als je de 40 bent gepasseerd, moet je geen topprestatie meer willen verrichten. Ik ben voor stander van veteranensport, maar niet van een veteranen- competitie. Het moet een aar digheidje blijven. Van mij mag de veteranenklasse overboord worden gezet, net als de ge wichtsklassen in judo. De sterk ste wint en daarmee uit. Hoe oud of dik je bent is niet be langrijk. Je houdt jezelf toch voor de gek als je stelt: als 50-jarige loper van de mara thon ben ik de beste in mijn leeftijdsgroep. Ja, fantastisch, maar je zit wel een uur achter de Veel mensen zien hardlopen als een soort therapie. „Ik kan daar goed inkomen. Als topsporter vond ik het overdre ven, maar nu merk ik het zelf. Door duurloopjes, door bewe gen, kom je tot bezinning. Je waait niet alleen geestelijk uit, je komt ook tot ontspanning en kunt helderder nadenken. Doordat je lichaam endorfinen aanmaakt, stress-werende hor monen, voel je je fysiek ook be ter. Bovendien voel je makkelij ker waar spanning zit, omdat je bewuster met je lichaam bezig bent. Zo voel je een griepje eer der aankomen dan de gemid delde kantoormens. De dag er voor merk je tijdens het lopen dat je hartslag onverklaarbaar hoger is en weet je dat je iets onder de leden hebt. „Hardlopen is ook een goeie agressieremmer. Je maakt jezelf beheersbaar. Ik wil hier een pleidooi houden om relschop pers, mensen die zich niet kun nen inhouden, met hardlopen tot rust te brengen. Die agres sievelingen worden geheid rus tige 1 Ben je wel eens in trance geraakt tijdens het hardlopen? „Ja, een enkele keer. Na een mi nuut of tien kom je in een be paald ritme. Je gaat lekker draaien en dan kun je het ge voel krijgen dat je boven jezelf uitstijgt, alsof er iemand anders in je lichaam zit. Je ziet de we reld aan je voorbij trekken zon- ARTHUR BASTIAANSE der vermoeidheid te voelen en je hebt geen idee hoeveel kilo meter je hebt afgelegd. Al die kilometers herinner je je niet meer. Het is een teken dat het heel makkelijk gaat. Zaak is er niet over te gaan nadenken, want dan schrik je ervan en ben je het moment kwijt. In sport is nadenken sowieso funest." Pijn en plezier gaan samen. Of niet? „Het prettigst is om zonder pijn te lopen. Greg van Hest moest onlangs tijdens de marathon van Lake Biwa na 19 kilometer uitstappen vanwege blaren. Als hij op 35 kilometer had gezeten was hij doorgegaan, want door vermoeidheid voel je die pijn niet meer. Als pijn de boven toon voert, is niet alleen het plezier maar ook de prestatie weg. Ikzelf heb op een topma- rathon wel eens een blaar door geprikt met de speld uit mijn moet je snel handelen en ben je van pijn verlost." Iedere hardloper heeft een hon den verhaal. „Absoluut! In twintig jaar tijd ben ik een keer of tien gebeten. In een clubblad heb ik zelfs een satirisch verhaaltje over hon den en hardlopers geschreven. Ik beschreef daarin drie typen honden. Als je een grote, ietwat agressieve hond tegenkomt, heb je geen probleem. Gewoon stilstaan en wachten op zijn baasje. Een klein hondje is ook geen probleem. Je wacht tot het beestje bijna op je hakken zit en dan haal je bij een hielaanslag je hakken goed omhoog. Het hondje zal keffend van ellende het hazenpad kiezen. Maar juist de middelgrote hond is een probleem. Want dan twijfel je wat je moet doen en juist die onzekerheid voelt de hond aan. Hij zal agressief worden en de hardloper de meeste schade berokkenen. Het is ironisch be doeld, maar psychologisch ge zien klopt het verhaal wel." Hoe zit het met de huidige ta lenten op de marathon? En wanneer sneuvelt jouw record? „Binnen de Nederlandse atle tiek zijn weinig lange-afstands- lopers. Dat heeft onder meer te maken met de lange adem die je nodig hebt, letterlijk en fi guurlijk. Je traint gemiddeld acht jaar voordat je aan je eer ste marathon begint. En je hebt nog eens drie jaar nodig om aan de absolute top te komen. Je moet dus veel geduld hebben en vooruit durven denken. Greg van Hest en Kamiel Maasse zijn de grote talenten. Ik denk dat mijn record dit jaar wel uit de boeken gaat." Hoe hard is hardlopen voor jou? „Ik had het er in mijn toptijd wel eens gekscherend met een kameraad over. We trokken de grens op 18 kilometer per uur. Alles wat daar onder liep, tja, dat stelde eigenlijk niks voor, dat was de gezondheidscultus. Maar daar denk ik nu heel an ders over (lacht). Inmiddels ben ik bondscoördinator wegatle- tiek van de KNAU en sinds 1997 heb ik een eigen bedrijf in loop- advisering. Ik houd lezingen en laat me inhuren door bedrijven op het gebied van gezonde leef- stijladvisering. Personal coa ching is daar een onderdeel van. Daarbij worden managers uit het bedrijfsleven bijgestaan om gezonder te leven. Daar komt uiteraard ook 'beweging' bij kijken. Ja, die grens van 18 kilometer per uur is allang ver vaagd." (VSt) 4 x 100 m, halve finales (eerste drie plus twee tijdsnelsten naar finale): 1 Bahama's 42,42, 2. Verenigde Staten 42,82, 3. Ni geria 42,82, 4. Rusland 42,84 Tweede serie: 1. Jamaica 42,15, 2. Frankrijk 42,42, 3. Duitsland 42,85, 4. China 43,04. 4 x 400 m. Geplaatst voor de finale: Nige ria 3.22,99, Verenigde Staten 3.23,95, Australië 3.24,05, Tsjechië 3.24,40, Cu ba 3.25,22, Groot-Brittannië 3 25,28, Ja- 1) 6,92, 3. Jones (VSt) 6,92, 4. Kotova is) 6,83, 5. Roebleva (Rus) 6,79, 6. dtke (Dui) 6,74, 7. Edwards (Bah) 1500 m: 1. Ngeny (Ken) 3.32,07 (ol. re cord), 2. El Guerrouj (Mar) 3.32,32, 3. La- gat (Ken) 3.32,44, 4 Baala (Fra) 3.34,14, 5. Sullivan (Can) 3.35,50, 6. Ze- geye (Eth) 3.36,78, 7. Diaz (Spa) 3.37,27, 8. Higuero (Spa) 3.38,91 Ï.Cuba 38,16, 2. Bra ir finale): 1. Verenigde Staten 2.58,78, 2. Jamaica 2.58,84, 3. Bahama's 2.59,02, 4. Frankrijk 3.00,64, 5. Polen 3.00,66 Tweede serie: 1. Nigeria 3.01,06, 2. Groot-Brittannië 3.01,35, 3. Australië 3.01,91. 3000 steeple: 1 Kosgei (Ken) 8.21,43, 2. Boit Kipketer (Ken) 8.21,77, 3. Ezzine (Mar) 8.22,15, 4. Barmasai (Ken) 8.22,23, 5. Luis Miguel Martin (Spa) 8.22,75, 6. Eliseo Martin (Spa) 8.23,00, 7. Boulami (Mar) 8.24,32, 8. Weidlinger (Oos) 8.26,70, 12. Vroemen 8.37,87. Polshoog: I llvsonp, (VSt) ;.,90 111. 2 Johnson (VSt) 5,90, 3. Tarasov (Rus) 5.90, 4. Stol Ie (Dui) 5,90, 5. Markov (Aus) en Tsjistiakov (Aus) 5,80, 7. Brits (ZAf) 5,80, 8. Ecker (Dui) 5,50. Lichtweltergewicht (-63,5): - Luna (Cub) 42-41, Mahammatkod. (Oez) - Allalou (Alg) interventie. Lichtmiddengewicht (-71 kg): Simio (Roe) - Thongburan (Thai) 26-16, Ibraimo (Kaz) - Taylor (VSt) interventie Halfzwaargewicht (-81 kg): Kraj (Tsj) Fedchuk (Oek) 11-7, Lebziak (Rus) Mihay lov (Oez) interventie. Superzwaargewicht (+91 kg): Dildabeko (Kaz) - Saidov (Oek) 28-22, Harrison (GBi - Vidoz(lta) 32-16. Tot 80 kg, om derde plaats: Garibay (Mex) - Livaja (Zwe) 3-1. Finale: Matos Fuentos (Cub) - Ebnoutalib (Dui) 3-1. Om de derde plaats: Chili - Verenigde SI ten 2-0 (0-0). 70. Zamarano 1-0 (stri schop), 84. Zamarano 2-0 (strafschop) HANDBAL 29-31 (11-20), Oneto 3-1. Toeschouwers: SCHOONSPRINGEN (27-25 32-30 21-25 25-11), Joe Italië 3-0 (27-25 34-32 25-14). Kwartfinales II: Spanje - Kroatië 9-8 (1-1 3-1' 2-3 3-3), Joegoslavië - Australië 7-2 (2-1 2-0 2-1 1-1). Frankrijk - Australië 76-52 10 m-plank, geplaatst (Chn) 704,61, Hu (Chn) 692,04, Saoetin 662,19, Helm (Aus) 653,40, Te il (Jap) 649,08, Choe (NKo) 633,93, Vedergewicht (-57 kg): Sattark Pichler (VSt) 628,1 625,14, Newbery (Aus) 619,98, Ruiz (VSt) 613,35, Loekasjin (Rus) 612,09, Meyer (Dui) 590,70. TAEKWONDO Vrije stijl, halve finales. Tot 54 kg: Abdullayev (Gn) 5-3, Henson (VSt) "ÏSum.1 erde plaats: Okamoto - Ste- - Moui 3-1, Slay (VSt) - Bereket (Tur) 3-1 05:10 Paardensport s Springen individuet 01:00 Finaleronde. 05:00 Finaleronde PAARDENSPORT HANDBAL 05:00 V 00.30 Om plaats 7 02:30 Om plaats 5 ALGEMEEN 05:30 Om plaats 3 03:30 Om plaats 3 BASKETBAL 00:00 Mannen KI 00:15 Mannen Cl 01:05 Mannen K2 01:40 Mannen C2 KANOVAREN Mannen, plaatsingswedstrijden. MODERNE VIJFKAMP WORSTELEN 04:00 Vlieggewicht (-51 kg), za 22:10 Schieten 10m luchtpis ht za 23:30 Schermen degen iltergewicht (-63,5kg), 02:30 Zwemmen 200m vrij 'rije stijl, voorwedstrijden. 00:00 -58kg, -69 kg, -85 kg en -130 kg Finales. 05.30 -58kg, -69 kg, -85 kg en -130 kg Gerbrands wil andere aanpak Toon Gerbrands pleit voor een andere aanpak van talent in Nederland. Hij constateert dat er te veel talenten zijn ver speeld. „We moeten ophouden met de beschermde opvoeding. Een talent moet in zijn weg naar de top een struggle for life afleggen. Er zijn er nu te veel die het op mentaliteit niet red den." Binnen het huidige natio nale team hebben Blangé, Gört- zen, Van der Horst en Kooistra zonder het traject van Jong Oranje de basis gehaald. Ger brands: „Zij hebben zich in het team moeten knokken, daar krijg je karakter van." Ach, u kent het vast wel. Het dilemma aan de voor avond van een reis van mini maal drie weken: wat moet er allemaal mee in de koffer? Ofwel: wat kan er mee. Ook de huidige generatie koffers en tassen is nog steeds niet van elastiek. Welnu, om een lang verhaal kort te maken: in mijn koffer richting Sydney zat kleding voor dik twee we ken. Het klopte aardig. Na een dag of twaalf van buitengewoon aangename temperaturen waren in ieder geval de sta pels T-shirts, sokken en on derbroeken danig geslonken. Maar geen nood, clat was voorzien. We zaten immers in een hotel. En elk fatsoenlijk hotel onderhoudt vriend schappelijke banden met een wasserette. Een vriendschap voornamelijk gebaseerd op de buitensporige opbrengsten over de rug van de klant, die zoals in ons geval dezer we ken van tennis via wielren nen naar honkbal rent en dus geen tijd heeft zelf de handen in het sop te steken. Dus, keurig opgevoed als we zijn, tivee stapeltjes was inge leverd: een zak wit en een zak bont. ,,No worries, mate", zei het onooglijke mannetje ach ter de balie, binnen twee da gen kon deze jongen weer in een forse, frisse stapel onder broeken grijpen. Welnu, drie dagen later (geen twee) lagen er inderdaad drie gestreken overhemden, twee polo's, ze ven paar blauwe sokken, drie gekleurde T-shirts en een ge streken zakdoek op de kamer. Mooi. Maar hoe zit het met de twaalf in de USA gekochte T- shirts (d 22 dollar) met emo tionele waarde (onbetaal baar), de twaalf witte Sloggi for men-onderbroeken, model midi, maat 6 (d 17,95) en de 6 paar witte sportsokken (3 vooreen tientje)?Aan de balie gevraagd. ,,No probs, sir. Ik maak notitie. Morgen zijn ze Dag later: ,,Ja, hoor, uw was is er. Dit is het."Nee, ventje, dit is het helemaal niet. Die T-shirts zijn grijs en die drie persoons tenten zijn vast de onderbroeken van die Ameri kaanse gewichthefster of Heti- nie Dompeling. Maar niet van mij. Ik beloof, kokend van woede, er nog een nachtje over te sla pen. Ik word echter ruw uit die slaap gewekt door gebeuk op de deur. Staat de tandelo ze huishoudster van het hotel apetrots voor me. Drie gestre ken ouwe lullen overhemden, twee broeken van het jaar nul en een poepbruine polo uit een Zeeman-keten in de hand.Your laundry, sir. Ik schiet in mijn laatste scho ne onderbroek en mijn laatste schone T-shirt, been langs haar heen naar beneden en meldt me bij de manager. Nog geen T-shirts? No wor ries, ik maak notitie. Morgen is..Verder komt de fris ge wassen kantoorklerk met het uitgestreken gezicht niet. Zijn mond die 'uw was er zeker' wilde zeggen is zojuist het zwijgen opgelegd door de on derbroek van twee dagen ge leden. Morgen kom ik hem weer ophalen. Gewassen, ge droogd en gestreken, mate. RENÉ BANIERINK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31