Uitgeput na dagje AZC Gesprek van de Dag Prostituees huiverig voor legale status ZATERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Euro moet zichzelf verkopen Denemarken houdt voorlopig de kroon als munteen heid. De uitkomst van het referendum laat daarover geen twijfel bestaan. De Denen hebben geen trek in de Europese eenheidsmunt. Premier Rasmussen en zijn regering, die samen met alle grote partijen en het be drijfsleven, voorstander waren van toetreding tot de Economische en Monetaire Unie (EMU), zijn er niet in geslaagd de bevolking, die traditioneel argwanend staat tegenover Europa, te overtuigen van het nut van de eu ro. En de euro zelf heeft daarbij ook bepaald niet ge holpen. Sinds de introductie twee jaar geleden, heeft de euro tegenover de Amerikaanse dollar een kwart van zijn waarde verloren. Niet direct een sterk argument voor inwisseling van de kroon, ook al is die volgens een vas te bandbreedte stevig geklonken aan de. koers van de euro. In feite gebruikt Denemarken de munt al, maar heeft het er alleen niets over te zeggen. Toetreding tot de EMU moest Kopenhagen juist de door de regering gewenste plek aan tafel bij de Europese Centrale Bank geven. Maai' sceptische Denen redeneerden dat diezelfde bank dan meteen ook een vinger in de pap krijgt. Dat zou het sociale stelsel in gevaar kunnen brengen. Ko penhagen zou in hun ogen niet meer, maar juist min der zeggenschap krijgen. Geen enkel economisch voor deel kan dat compenseren. Ook vreesden de tegen standers van de euro - in feite tegenstanders van ver dere Europese integratie - voor verlies van soevereini teit. Het gestuntel van de EU in het voorbije jaar ten opzichte van Oostenrijk onderstreepte voor veel Denen de realiteit van dat gevaar nog eens. De cifwijzing van de Denen verstevigt de positie van de euro natuurlijk niet. Maar de Denen nemen in het Eu ropese Unie een bijzondere plaats in, hetgeen bij eer dere referenda over Europese zaken voldoende duide lijk is gemaakt. De gevolgen zijn daarom beperkt. Zwe den en Groot-Brittannië zullen te zijner tijd hun eigen afwegingen maken. De beste manier om de twijfelaars over de streep te trekken is een succes te maken van de euro. Het gemak van de eenheidsmunt moet zichzelf bewijzen en verkopen, dan volgt de rest vanzelf. De ontwerpen van de Deense euromunten hebben ten slotte 2004 als jaartal. Holle koppen Er kwamen deze week twee nieuwe bewoners in het Big Brother-huis. Een tuttig secretaressetje dat Miranda heet en krijtstreepjes draagt, en een misschien wat al te joviale krullebol, ene Rex. Nou is die Rex, zoiets ving Wil tenminste op, werkzaam in het onderwijs. Bij het betreden van die geschakelde noodwoninkjes in Almere waar de deelnemers aan Big Brother zijn opgesloten, schudde hij Koos de hand. En wat zei Rex? ,,Ha die Koos, mijn vrouw is een grote fa voriet van jou. Rex zit in het onderwijs. Wil hoopt maar dat hij gym nastiek geeft, of nuttige handwerken, en niet zoiets als Nederlandse taal- en letterkunde. Maar afijn, deze onderwijzer past wel heel goed bij de rest van de goudzoekers, die hopen aan dit programma een kwart miljoen gulden over te houden. Veronica is er zelfs in geslaagd een perfect presentatie- duo voor Big Brother te strikken. Beau van Erven Do rens en Esther Dullen: ook twee van die holle koppen. Beau ziet eruit zoals zijn naam doet vermoeden: als een studentenbal. T-shirtje onder zijn colbert, vrolijke spuuglok op het voorhoofd en mondhoeken die zelfs als hij lacht - wat hij zelden doet - naar beneden blijven wijzen. Beau praat nagenoeg met zijn mond dicht en zegt de gekste dingen. Tegen Mohammed Ali bijvoorbeeld, het kraantje-lek dat deze week als eerste werd weggestemd, zei hij: „We zullen iets doen om jou in een ster te ma ken. Hij zegt niet alleen gekke, maar ook gênante dingen. Een interview met Jolande bijvoorbeeld, een meisje dat al na acht dagen besloot dat er in dat Big Brother-huis echt geen moer te beleven valt en dus haar koffers maar pakte, besloot hij met de woorden: „Sorry voor alle stomme vragen. Esther Dullen is een overspannen tiepje waar niemand naar luistert. Dat komt zo: ze praat tegen mensen zoals u en ik tegen honden praten. „Blijf af! Kom hier! En nou is het genoeg!" Terwijl Mohammed Ali op weg van het huis naar de studio al zijn fans de hand schudde liep Esther te gillen. „Kom bij me! Je bent van mij! Je bent van mij!" En Wil dacht: die is gek. En nietzo'n beetje ook. wil buys Met de opheffing van het bor deelverbod per 1 oktober krijgt de prostitutie in ons land een legale status. Een gemeentelijk vergunningstelsel moet de branche uit het criminele cir cuit trekken en wantoestanden bestrijden. Sekshuizen kunnen erkenning krijgen en prostituee wordt een doodgewoon beroep. Maar verandert er in de praktijk daadwerkelijk iets? Een belas tingadviseur en een prostituee hebben er een hard hoofd in. Nee, ze stapt volgende week be slist niet naar de Kamer van Koophandel. Willeke (36), tien jaar werkzaam in de prostitutie, laat zich niet registreren als hoer. „Ik zou best officieel wil len werken en keurig mijn be lasting betalen, want dan houd ik er per saldo meer aan over dan nu. Maar het kan niet, want er wordt alleen gelegaliseerd en niet geaccepteerd." Een hypo theek of huurcontract is voor de meeste hoeren niet wegge- legd. Hoewel het een van de doelstel lingen van de wetswijziging was zal de positie van de prostituees nauwelijks verbeteren. Uit re cent onderzoek van de mr. A. de Graafstichting, een autoriteit op prostitutiegebied, komt naar voren dat de arbeidsinspectie, het GAK en de belastingdienst nauwelijks inspelen op de nieuw ontstane situatie na af schaffing van het bordeelver bod. Dat is ook de ervaring van Willeke. „Alle instanties blijven in gebreke met voorlichting. Je weet daardoor niet hoe ze je behandelen wanneer je zou be sluiten je werkelijke beroep op te geven. Ik heb mij met een collega aangemeld bij enkele ziektenkostenverzekeraars. Toen puntje bij paaltje kwam bleken ze ons niet te willen, of alleen tegen een absurd hoge premie. Er was zelfs een maat schappij die ons weigerde van wege de christelijke achterban. Nou, die hebben wij ook, maar dat argument mocht niet hel pen." Belastingadviseur Ad van den Bund uit Nijmegen zegt dat de meeste verzekeraars, banken, hypotheekverstrekkers en wo ningbouwverenigingen huiverig zijn om prostituees als 'gewo ne' klanten te behandelen. Van den Bund heeft sinds vijf jaar een administratiekantoor dat ook de belangen van hoeren behartigt. Voordien was hij ne gentien jaar werkzaam als con troleur bij de belastingdienst. „De fiscus worstelt al jaren met de prostitutie. Ik weet dat uit ei gen ervaring. Omdat de popu latie van de dames in deze branche enorm wisselt heeft men amper een beeld. Met de legalisering hoopt de belasting nu wel grip op deze beroeps groep te krijgen." Willeke: „De overheid als nieuwe pooier die geld denkt binnen te halen." Van den Bund betwijfelt of er veel vrouwen zijn die per 1 ok tober open en bloot de overstap durven maken naar een legale broodwinning. „De meeste prostituees willen dit werk tij delijk doen. Maar in vijf tot tien jaar kun je geen pensioenvoor ziening opbouwen. Dan is er de afhankelijkheid van andere lie den in het zwarte circuit. Denk aan pooiers, chauffeurs en mensen die een kamer of ande re werkruimte verhuren. Dat zijn allemaal profiteurs die geen kwitanties afgeven waarmee je als bewijs voor je gemaakte be roepskosten naar de belasting dienst kunt gaan." Willeke denkt dat de door de overheid gepredikte openh altijd op gespannen voet z< blijven staan met de behoe aan anonimiteit 'bij dienst lener en klant'. „Als ik r laten registreren als zelfsta ondernemer of werknemei een bordeel, dan krijg ik bi fiscus en de bedrijfsvereni; een codenummer. Wie gar deert me dat die computer gevens me niet achtervolgt ik over een paar jaar naar e ander beroep wil overstapj Alle bestanden kunnen teg woordig worden gekoppeh Omdat ze een werkruimte buiten haar woonplaats hu moest Willeke een paar jaa leden een auto aanschaffei „Omdat ik zwart werk is di to door een kennis gekocht op zijn naam gezet. Zo ben dus weer van iemand afhai lijk." Altijd verzint ze smoe tot en met de oppas die ze haar kinderen nodig heeft. Bij Van den Bund melden 7 de laatste tijd vooral prosti met vragen over hun huisv tingskosten (kamerhuur, schoonmaak, inrichting en ventaris), bedrijfsbenodigd den (lingerie, condooms, c metica, toiletartikelen), alg ne kosten (telefoon) en zak als reiskosten, representati drankjes en relatiegeschen „Ze zijn benieuwd wat ze v kelijk overhouden wanneei alle inkomsten en uitgaven rig melden bij de fiscus." E merendeel van de dames, de stellige indruk van de ai seur, blijft vooralsnog in h( legale circuit werken. „Pas alle onzekerheid is weggen men en er géén inmenging meer is van mannen die gr geld verdienen aan deze vr wen, kunnen prostituees e zelfstandig door het leven.' dolf ruesink Nederlandse eendagsvluchtelingen' doen met 7,30 gulden boodschappen Het asielzoekerscentrum in Roden was onlangs volop in het nieuws. Een paar dronken branieschoppertjes gooi den van bierflesjes gemaakte brandbommen op een caravan met Iraniërs. Die geschiedenis moet nu maar eens voorbij zijn, vinden ze in Roden. Nu worden de schijnwerpers gericht op het één dag durende experiment onder de naam De Caravan. Vijf Nederlanders, geselecteerd uit de negen die zich aangemeld hebben, ondervinden aan den lijve wat een vluchteling meemaakt op zijn eerste dag in een asielzoekerscentrum. Je aanmelden is één ding, zo'n dag echt doormaken is twee. Aida Spreco, opvangmedewerk- ster en in 1993 uit Bosnië naar Nederland gevlucht, vangt de vijf deelnemers op en spreekt hen in vloeiend Servo-Kroa- tisch toe. De verwarring onder de vijf Nederlanders is groot. Ze zijn weliswaar van tevoren schriftelijk op de hoogte gesteld van het feit dat zij in een vreemde taal worden aange sproken, maar nu breekt er on der de vijf toch lichte paniek uit. „Tekenen? Ik? Het kan mijn doodvonnis wel wezen", zegt Didy Pijpker uit Uithuizermee- den. Zij doet mee om morgen haar schoolklas van het middel baar onderwijs in Siddeburen te kunnen verhalen over de be levenissen van een vluchteling. De groep stort zich vol overgave op de mogelijke betekenis van Aida's woorden. Het zal nog even duren voordat alle deelne mers begrijpen dat zij elke don derdagmorgen moeten stempe len bij de Vreemdelingendienst, dat als zij dat niet doen er eerst een boete volgt en dat bij een derde verzuim alle rechten ver vallen. Uiteindelijk maakt het betoog van Aida ook een eind aan een hardnekkig misverstand: asiel zoekers krijgen geen handenvol geld. Zij moeten het per per soon doen met een bedrag van 12,34 gulden per dag. Nauwe lijks zijn de deelnemers beko men van de schrik of Aida re kent ze voor dat er uiteindelijk maar een bedrag van 7,30 gul den overschiet voor de bood schappen. Er moet wel even een bedrag aan borg gestort worden voor zaken als de sleu tel en met name de biciklo, uit eindelijk op te vatten en begre pen als de fiets. Spoorwegman Rino Jacobs uit Emmen verzet zich hevig tegen het feit dat alle leden uit het 'gezin' dat zij voor één dag vor men, verplicht zijn tot de afna me van een fiets. Twee voor zijn gelegenheidsgezin lijkt hem voldoende en dat scheelt in de centjes. Met engelengeduld en met handen en voeten legt Aida Twee van de vijf tijdelijke bewoners van het asielzoekerscentrum dra gen hun vuilniszak met linnengoed naar hun nieuwe onderkomen. FOTO OPD ANNE MARIE KAMP hem uit dat vrijwel elke asiel- Aan de infobalie worden de vijf zoeker bij binnenkomst begrijpt ontvangen door Alie de Vries en dat een fiets nodig is om naar het dorp te kunnen en dat deze dag bedoeld is voor een zo na tuurgetrouw mogelijke kopie van de werkelijkheid. het good morning waarmee zij de groep begroet, wordt met opluchting begroet. Zij ontvan gen hun vuilniszak met linnen goed en een plastic zak met hun serviesgoed dat zij mee voeren naar de hun toegewezen caravan. „En hier moeten zes mensen wonen?", vraagt Jac queline Berends uit Harkstede, in de groep met haar 10-jariger dochter Ruzenka. En of ze dit zelf moeten schoonhouden, vraagt ze zich af. „Da", zegt Ai da en dan uit haar rol vallend: „Niet schoon? Dan heb je pro blemen." Ronald Mulder uit Roden heeft zich aangemeld omdat hij als trainer/bestuurder van een voetbalvereniging met asielzoe kertjes te maken heeft. Hij traint de 'D-tjes' en daar zitten er een stuk of tien van het AZC bij. „I want to have my money", meldt hij aan de infobalie. In rap Maleis krijgt hij een verhaal over zich uitgestort door pen ningbewaarster Sunita. „Fran cais?", probeert hij licht wan hopig. „Poco Italiano? Espanol? Het blijft allemaal even onver staanbaar en als Sunita uitein delijk zijn geld uittelt, is zijn verbazing groot. „Niet meer?" vraagt hij. De Vreemdelingendienst s zijn rol naturel. Politieman; Henk Thijs ontvangt zijn g in zeer behoorlijk Frans. D taalproblemen worden er 1 geringer door. Om drie uuk de middag heeft de groep delijk de boodschappen ki nen doen en kan zich, naa gen zeggen uitgehongerd, een eenvoudige broodmaa met een kopje soep storter Aan het eind van de middc er eindelijk koffie voor de vrijwilligers en limonade v Ruzenka. Tijd voor de inw< ge mens, maar ook voor b( ning en evaluatie. Lerares Pijpker heeft een positieve druk van de mensen in het AZC. „Wat zo'n dag met je f doet? Je uitputten vooral" ze aan het eind van de dag „Maar of je na één zo'n da hoe vol nieuwe indrukken weet wat het betekent om nieuwkomer in een asielzo! kerscentrum te zijn, dat is 1 eventjes wat anders." mat ringers anne marie kam|' Filmscenario II Wat vierde zij die dag? 3) Wat is een briljante filmdia- loog? Hieronder mijn filmdialoog, waarin ik alle drie de vra gen in een meesterzet hoop te beantwoorden. Techni sche termen als 'close up' of 'medium shot' laat ik even voor wat ze zijn. Ik heb nog nooit een filmscenario ge schreven dus ik vind het zo al moeilijk genoeg. SPELEN MET VUUR (Werktitel), een scenariofragment in opdracht van J. van Oei. Scène 21: (We zien de ontvangsthal, met balie en zit- hoekje, van een modern kantoorgebouw of fabriek. Achter de balie zit een receptioniste (Ree) van 50 jaar.Kiki (K) komt binnen, neemt plaats in de zithoek en begint mondharmonica te spelen. We horen tijdens de hele scène af en aan rijdende vrachtwagens en krij sende varkens.). Ree: Hou eens op met die klotemuziekWat doe je hier trouwens, ik dacht dat je vrij was vandaag. K Iets te vieren? Ree: Nee, ik heb niks te vieren. Ik heb al in geen jaren iets te vieren. Hoezo? K (Wijst op een vaas met rozen) Van wie zijn die? Ree: Weet ik veel. Van de zaak denk ik. In ieder geval niet van mij. Ik heb nog nooit van iemand rozen gekre gen. K (Pakt de rozen uit de vaas en legt ze op het bureau van de receptioniste) Hier, voor jou. Ree: Godsamme, wat maak je er weer een puinhoop van. Mijn hele bureau zeiknat. Lazer toch op man. (K neemt aansteker mee die op het bureau lag), Leg die aansteker terug. (K verdwijnt). Geef mijn aansteker te rug. Klootzak! (Het geluid van een krijsend varken ver andert langzaam in het schelle rinkelen van een tele foon. Het beeld vloeit over naar een gangetje met een telefoon aan de muur). Scène 22: (Een vrouw (V) van 75 komt het gangetje in en neemt de telefoon op). V: Met Japrisot. Welke zoon bedoelt u, ik heb er twee: Sebastien en Kiki. Wat doet ie? Hij loopt met een fakkel? Kiki loopt met een brandende fakkel? Godverdomme. Scène 23: Wij zien Kiki met een brandende fakkel door een verlaten dorpsstraat lopen. Het is avond. Scène 42: (Een rechtszaal met Kiki in de beklaagden bank). Rechter: U hebt er wel een puinhoop van gemaakt, me neer Japrisot. Waarom deed u dat nou? Kiki: Ze vertelde me dat ze nog nooit van iemand rozen Tot zover mijn mini-scenario. Ik geef toe: Gerard Soete- man kan het beter, maar alle begin is moeilijk. Nog een enkele opmerking: Kiki zou gespeeld kunnen worden door Mark Rietman. De receptioniste door Olga Zuider- hoek ofBea Meulman. De oude mevrouw Japrisot lijkt me iets voor Elisabeth Andersen. De kroegvriend die niet betaalt (hij is getrouwd met de receptioniste!) zou ik zelf aardig ten beste kunnen geven. Als regisseur ten slotte moet Justus zijn debuut maar eens maken. De Britse gezinstherapeut ROBIN SKYNNER, die samen met de ac teur John Cleese een aantal zelf hulp-bestsellers schreef, is zondag op 78-jarige leeftijd overleden. Skynner, die arts en psychiater was, was in Groot-Brittannië een van de pioniers op het gebied van gezinst herapie. Met Cleese (Monty Python, Fawlty Towers) schreef hij het in 1983 verschenen Families and How to Survive Them, dat in tien talen werd vertaald. Later verscheen van het tweetal nog Life and How to Survive It. Een Britse vrouw is overleden aan de gevolgen van haar talrijke PIER CINGS. De 39-jarige Lesley Hovvels had 118 piercings, waarvan zij er in het jaar voor haar dood zeker veertig had laten zetten. Volgens de patho loog-anatoom heeft zij haar li chaamsverfraaiingen niet hygië nisch genoeg behandeld. Daardoor kreeg zij een levensgevaarlijke in fectie, waardoor ze een ernstige bloedvergiftiging kreeg. De lijk schouwer wijst op de risico's van piercing. Gebrek aan hygiëne kan er toe leiden dat giftige stoffen en bac teriën in de bloedbaan komen veils had onder meer 41 oorpi< cings, elf navelpiercings en ze piercings. In verband met een omvangrij roof van BRUIDSJURKEN hee politie een 35-jarige man uit C terveen en een inwoner (32) v< Veendam gearresteerd. Ook e« man (22) uit Amsterdam en e< vrouw, waarvan de leeftijd en 1 plaats niet bekend zijn, zijn a<; houden. Het viertal wordt verd van de diefstal van 500 bruid; ken, eind juli bij Trés Chic Bri mode in het Twentse dorp Her j velde. De japonnen hadden ee zamenlijke waarde van bijna t1 miljoen gulden. Tientallen on; te bruidsparen vreesden dat h trouwdag in gevaar zou komen nodige vrees, meldde winkelei naar P. Kuipers. Volgens hem den de dieven alleen collectie riaal meegenomen. Een rechet team heeft twee maanden gev aan de oplossing van de bruid kendiefstal. Het verdachten w de jurken door verkopen. Een paar weken geleden stond op deze plek een column van collega Justus Van Oei. Van Oei en ik zijn collega's in de derde macht. We schrijven beiden voor deze krant, we zijn beiden aan het toneel en we houden ons allebei bezig met het uitvinden van spelletjes. In die co lumn gaf Justus een aanzet voor een filmscenario. Die aanzet kwam hierop neer: In een Frans dorpje woont een lange magere man genaamd Kiki. Hij is enigs zins achterlijk en opgegroeid in een pleeggezin. Hij werkt bij het plaatselijke abattoir. Hij kan mooi mondharmonica spelen. Kiki knapt een klusje op voor een kroegvriend. Als die vriend niet tijdig betaalt, steekt Kiki de brommer in brand van de zoon van die kroegvriend. Om zijn sporen uit te wissen begint Kiki ook andere brommers in brand te steken. Hij is daar nog mee bezig als hij gearresteerd wordt. Als de rechter later om uitleg vraagt, zegt Kiki slechts: „Ze vertelde me dat ze nog nooit van ie mand rozen had gekregen. Van Oei legt de lezers nu de volgende vragen voor: 1) Wie was die vrouw? 2)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2