SYDNEY 2000 Na Sydney in de spiegel kijken Athene worstelt vooral met de veiligheid De dodelijke blik van Vladimir Grbie Veitavmampi ERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Organisatie rent zich rot na waarschuwing IOC heeft het moeilijk. Terwijl ie- juicht over het ongecompli- irde feest van de Spelen in Australië heren de Grieken de moed er in te aden. Anton Geesink: .„Een hoop >m niks. In Athene wordt het :r jaar ook weer fantastisch." ïzij 'De 17e November' toeslaat. ,oals Orpheus een tocht door de ierwereld moest maken om zijn ge- de Euridyce te herwinnen, zo he bt Athene de bovenwereld om de len te organiseren. Het was al een 'chologische klap dat de stad werd >asseerd voor de Olympische Spe- i 1996, precies honderd jaar na- daar waren uitgevonden. Nu ze enement voor 2004 wel hebben ïgehaald, doen ze het naar de ning van het Internationaal Olym- ch Comité (IOC) niet goed. De or- 'e kreeg een gele kaart: Athene raakt de Spelen kwijt als het niet heel snel laat zien de boel op orde te heb ben. De meest recente peiling wees uit dat tussen de tachtig en vijfentachtig procent van de Grieken achter 'Athe ne' staat. ,,De bevolking vindt dat de Spelen eindelijk eens thuis moeten ko- men", zegt Ioannis Synodinos. Hij is oud-journalist van onder meer de Griekse tv-zender ERT en enkele (opi- nie)weekbladen. ,,Ik ben zeker niet kri tiekloos, maar ik hoor bij de mensen die de Spelen heel graag in Athene zien. Als ik de balans opmaak geloof ik dat wij het aankunnen." Steun komt er van IOC-lid Anton Geesink. „Ik maak me totaal geen zor gen over Athene, het loopt momenteel voortreffelijk. De accommodaties en de infrastructuur liggen er uitstekend bij. Iedereen heeft het terecht over het geweldige Sydney, maar vergeet niet dat de Grieken hun culturele achter grond hebben. Dat zal de Spelen weer op een andere manier heel bijzonder maken." Toch heeft de organisatie nog steeds de schijn tegen en de geruchten wor den sterker dat het IOC de stad nog maar anderhalve maand heeft gegeven om de aspiraties waar te maken. An ders zou onder meer Sydney klaar staan om het over te nemen. „Ach", zegt Synodinos, „het heeft ons een tijdje tegen gezeten, maar er is geen reden voor paniek. De vorige voorzit ter van het organisatiecomité was vice- president van de Griekse Centrale Bank. De regering heeft bepaald dat hij zich vooral moest richten op de toetre ding van Griekenland tot de Europese Monetaire Unie. Dat was één van de allerbelangrijkste doelen van ons land. De organisatie van de Spelen heeft daar behoorlijk onder geleden." De waarschuwing van het IOC heeft evenwel een schokeffect gehad. Er is meteen een beroep gedaan op de mensen die het zogeheten bidboek hebben gemaakt, op basis waarvan de organisatie voor 2004 is toegewezen. Ze rennen zich nu rot, want er is snel heid geboden. De accommodaties zijn voor ruim driekwart klaar. De opzet is compact, net zoals in Sydney, want dat is een uitstekend concept. De tv- rechten zijn geregeld, er ligt een nieuw internationaal vliegveld en er zijn brede snelwegen rond de stad Het grote probleem is de veiligheid. Griekenland kent een terroristische De 17e November. De verwijst naar de dag waarop het kolonelsregiem ooit werd verdreven. De groep heeft diverse aanslagen op diplomaten opgeëist. Synodinos wijst er op, dat er geen enkel gevaar is tij dens de Spelen. „Deze terroristen heb ben het niet gemunt op de bevolking, ze komen daar juist voor op. Je kunt de beweging absoluut niet vergelijken met de ETA in Spanje. Ze plegen ook nooit aanslagen op openbare plaatsen, zoals stations, wat je bij andere terro ristische groeperingen vaak wel ziet. Ik weet zeker dat ze zich stil zullen hou den tijdens een evenement dat juist voor de bevolking zo geweldig is. En dan nog, een aanslag is nooit voor honderd procent uit te sluiten. Kijk naar Israël, het best beveiligde land, maar er zijn toch geregeld bomaansla gen." Volgens Synodinos komt een veel groter gevaar van de vluchtelingen die na de Balkan-oorlog naar Griekenland zijn gevlucht. Hij wijst vooral op de Al banezen, „die in korte tijd een reputa tie van zware criminelen hebben op gebouwd." Zoals veel Grieken heeft hij twee gevaarlijke honden aangeschaft, om indringers op afstand te houden. „Als de Spelen al bedreigd worden, dan komt het gevaar van buitenaf." Eén miljard Indiërs en maar één bronzen medaille Eén miljard r geteld één medaille. En dan nog slechts een bronzen bij het vrouwen gewichtheffen. Met het einde van de Olympi sche Spelen in zicht wordt er in India zelf vol woede, schande en frustratie gespro ken over de verrichtingen van de Indiase sporters in Sydney. Kranten en televisie schreeu wen moord en brand. „Dit is volslagen belachelijk en schandalig", zo zei India's belangrijkste ex-atleet, Mika Singh, in de krant The Indian Express. Volgens Singh is er opzet in het spel. „Onze atle ten presteren op Indiase bo dem altijd heel erg goed om dat er met de tijd en afstand wordt gerommeld. En er zijn drugs in het spel. Daarom krijgen we buiten India niets voor elkaar. Dit moet tot op het hoogste niveau worden uitgezocht." Voor een land met ruim één miljard inwoners komt het nieuws uit Sydney nogal hard aan. Als India net zo succes vol geweest zou zijn als bij voorbeeld Nederland, dan had het er heel anders uitge zien. De verschillen in bevol kingsaantallen in overweging nemend, zou India moeten zijn uitgekomen op 560 keer goud, 490 maal zilver en 240 bronzen plakken. Natuurlijk gaat zo'n vergelijking mank, maar buurland China - ook arm en overbevolkt - met 1,3 miljard inwoners scoorde nu al 56 medailles, waarvan 26 keer goud. Joop Alberda accepteert geen excuses voor slechte prestaties Zodra ergens oranje zichtbaar wordt, duikt hij op. Joop Alberda rent zich rot in Sydney. Kijken, praten, huilen, lachen: de technisch directeur van de Nederlandse ploeg leeft intens mee met zijn sporters. Zijn voorlopige balans van de Olympische Spelen: overheersend positief. door HENK STOUWDAM erda beleeft in Sydney spannende weken. Hij :ft zijn nek uitgestoken met ambitieus beleid. Hij ïorme geldbronnen aangeboord en hij heeft ploeg met een hoog verwachtingspatroon uitge- ïden. Alberda heeft de Nederlandse (olympische) isport ontegenzeglijk nieuwe impulsen gegeven, oralsnog lijkt zijn aanpak succesvol, want Neder- d heeft het record van zes gouden medailles al mschoots te pakken en gaat zeker het recordaan- 19 medailles in Amsterdam (1928) en Atlanta 96) breken. )p basis van de kille cijfers werkt de Alberda-doc- ïaar de harde werkelijkheid leert eveneens, sportsuccessen niet in alle gevallen zijn te regis- De Nederlandse ploeg verlaat Sydney volgen- week ook met een aantal teleurgestelde en zelfs rustreerde sporters. Waterpoloërs en badminton- bijvoorbeeld, of tafeltennissers. Maar ook met trampolinespringer, zeilers, de meeste judoka's, iuntainbikers en wielrenners, terwijl de hockey- egen wel medailles wonnen, maar over het alge- i niet al te best speelden. )aar staat tegenover dat de zwemploeg in Pieter i den Hoogenband en Inge de Bruijn absolute we isterren heeft voortgebracht. Dat Leontien van iorsel op de fiets niet bij te houden is en dat Mark izinga in de voetsporen trad van legendarische oka's als Anton Geesink en Wim Ruska. En dan nog de grote verrassing van bronzen hand- jgschutter Wietse van Alten, dberda zegt ondanks het hoge verwachtingspa- n de vele miljoenen geen druk te voelen. „Wel verantwoordelijkheid. In de topsport moet al tijd het streven zijn records te breken en geschiede nis te schrijven. Wees eerlijk: wie kan nog de zilve ren- en bronzen-medaillewinnaars van Atlanta op noemen? Weinigen, terwijl de winnaars van goud niet vergeten zijn. Ik streef naar het beste en die on gelooflijke ambitie wil ik niet beschamen. Nee, dat voel ik niet als een molensteen om mijn nek. Een tientje weegt net zo zwaar als een miljoen." De oud-volleybalcoach mag dan een zware ver antwoordelijkheid hebben, dat geldt zijns inziens evenzeer voor de uitgezonden sporters. Zij hebben zich gecommitteerd aan de nieuwe dynamiek van NOC*NSF en kregen de zakken gevuld met geld om zich perfect op de Olympische Spelen te kunnen voorbereiden. Het adagium van Alberda dat er geen excuses gelden voor tegenvallende prestaties staat nog recht overeind. De technische directeur: „Het enige dat sporters na de Spelen nodig hebben is een spiegel." Het spreekt voor zich dat zijn betrokkenheid bij de Nederlandse prestaties groot is. Vandaar dat hij een enkele keer zeer emotioneel reageerde op successen. De Groninger vulde het zwembad in Sydney zelfs met enkele tranen. Alberda: „Ik kan emotioneel wor den van een perfecte sportprestatie. Alles iemand op het juiste moment piekt, als alles bij elkaar komt. En dat was bij Pieter en Inge het geval. Maar ik kan ook ontroerd raken van muziek. Als ik een concert van Dire Straits bezoek en er wordt goed gespeeld, word ik ook emotioneel." Naast het welbehagen van de olympische ploeg, Joop Alberda (midden) feliciteert judoka Mark Huizinga met zijn gouden medaille. Chef de mission Jan Loorbach kijkt toe. foto anp/toussmnt kluiters voelt Alberda ook de warmte van Australiërs. Hij is jouw pakkie-an. Als hier iets niet mag, vragen de doorgaans vriendelijker. Kijk naar Nederland, waar zeer te spreken over de organisatie en de vriendelijke mensen hoe ze je dan kunnen helpen. Je merkt dat de gemoedelijkheid op het platteland groter is dan in mensen. „Als in Atlanta iets niet mocht, was dat Australiërs de ruimte hebben. Dan zijn de mensen de Randstad." Ver. Staten Rusland Australië Frankrijk Italië Roemenië Duitsland Gr. Brittannië 8 Nederland 8 Z.Korea 7 Polen 6 Japan 5 Bulgarije 5 Griekenland 4 Zweden 4 Oekraine 3 Hongarije 3 Wit-Rusland 3 Spanje 3 Turkije 3 Canada 2 Tsjechië 2 Finland 2 Oostenrijk 2 Litouwen 2 Slovenië 2 Zwitserland 1 Indonesië 1 Slowakije 1 Noorwegen 1 Mexico 1 Letland 1 Medaille-spiegel bijgewerkt tot en met 29 september. Die blik alleen al. De ogen van volley baller Vladimir Grbic zijn bijna net zo dodelijk als zijn smashes. Morgen speelt hij met zijn broer Nikola in het shirt van Joegoslavië de olympische finale in Syd ney tegen Rusland. Het is nu of nooit voor Vladimir. Joegoslavië is in het mondiale volleybal een grote naam, maar eentje zonder gro te titels. Als het aan de gebroeders Grbic ligt, gaat dat na morgen niet meer op. Joegoslavië ontdeed zich op weg naar de olympische finale van twee lastige tegen standers, Nederland en Italië.Vooral de uitschakeling van de Italianen moet Joe goslavië een onoverwinnelijk gevoel heb ben gegeven. Met 3-0 werden de Zuid- Europeanen, die alles meerdere malen hebben gewonnen, maar nog nooit een olympisch titel mee naar huis namen, aan de kant gezet. Grote animator in die wedstrijd was Vla dimir Grbic, de Ron Zwerver van Joego slavië. Hij is binnen en buiten de grote ster van de Joegoslavische volleybal- ploeg. Tegenstanders kijken hem niet graag in de ogen. De blik die daarin schuilt jaagt angst aan. Maar nog meer verderf zaait hij met zijn armen. Grbic introduceerde in Sydney bij de openingsceremonie ook een nieuwe ma nier van vlaggendragen. Met éénhand hield hij de vlag van Joegoslavië vast, de andere hand balde hij tot een vuist, die onophoudelijk de lucht in ging. Passie voor zijn land kan Grbic (29) niet worden ontzegd, in oorlog voeren op het veld is hij een meester. Daarbuiten is hij een vriendelijke persoonlijkheid. „Ik speel op gevoel, alles draait bij mij om emotie", zei hij in Sydney. Toen de sportploegen van Joegoslavië door de boycot van het mondiale toneel werden geweerd, was Grbic één van de sporters die daar openlijk zijn schande over uitsprak. „Politiek zou zich niet met sport moeten bemoeien", zei hij bij het EK in Wenen. Zijn oudere broer Nicola (27) is als spel verdeler minstens zo belangrijk voor de Joegoslavische ploeg, maar is het tegen overgestelde van wat Vladimir is. „Hij heeft altijd in mijn schaduw gestaan en dat was voor hem een probleem. Maar inmiddels heeft hij vaak genoeg laten zien wie hij is en tot waartoe hij in staat Beide broers spelen al vanaf 1992 in het Joegoslavische team en verdienen hun brood bij Italiaanse clubs. Vader Grbic was ook volleyballer en speelde zelf ook op de Olympische Spelen. Volgen Vladi mir zit hij morgen in Belgrado trots voor de televisie. „Wat denk je? Twee zoons die doen wat jouw leven is geweest. Zou je dan niet trots zijn?" TEKST EDWIN ALBLAS FOTO AFP JACQUIES DEMARTHON Wereldrecords Khalid Khannouchi (Mar) 1999 2:05:42 Tegla Loroupe (Ken) 1999 2:20:43 NOORD SYDNEY START Sydney Harbour 'laats: Nrd.-Sydney tot Olympisch Park MBER OKTOBER 20|21|22|23|24|25|26|27| 28)2913011 IARATHON en klassiek nummer. De larathon werd voor erst afgewerkt op de erste Olympische pelen ooit, in 1896 Athene. Het nummer ferd daar alom gezien Is het belangrijkste anwege de historische etekenis ervan. Verzorging Verzorging-is alleen toegestaan bij de officiële ravitaillerings- Het eerste is na kilometer, vervolgens na elke vijf kilometer. ympisch idion Highway sydney

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29