Van serieel tot firewire Foto's op internet of in een digitaal album Multi Media Sturen, joysticks en een... skateboard Grote Encyclopedie nog iets 'groter' Duizend vragen over zwangerschap Een goede dag om te sterven TERDAG 30 SEPTEMBER 2000 dsvo UU IJ Zip R bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, aar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl de achterzijde van elke nputer is het een wirwar van Dat komt omdat de nputer een veelzijdig ding is ?r geen apparaat is te verzin- dat niet via de een of ande- :abel met de computer is te binden. Joysticks, videoca- fototoestellen, extra de schijven, printers, scan- s, luidsprekers, netwerken, jcams: elk extra hebbeding sist weer een nieuw snoer ergens achter in de PC ver- ijnt. Omdat de ontwikkeling de computer zo snel en on- rspelbaar is, bestaan er veel dapparaat vlot te laten pra- met de PC. Elk systeem met ander stekkertje of plugje. lra het ene systeem tot de ïwe Standaard is uitgeroe- doemt er onmiddellijk een n Mi'er op aan de horizon, nóg ruikersvriendelijker en nóg lier dan het vorige. Want het al de steeds toenemende vang van de datastroom die keer roept om een nog r beter kabeltje. Naast de ële poort (voor muizen en dems lange tijd snel genoeg) stond voor de PC de bredere allelle poort. Scanners, prin- en ZIP-drives maakten ïkbaar gebruik van deze ^verbreding. Maar ook in de iputerwereld geldt: leg er rijstrook naast en het ver- 1r neemt toe. Bij het scannen grotere afbeeldingen begon de haastige gebruikers de 'eling alweer toe te slaan. werd dus tijd voor SCSI sie', small computer sys- terface), dat voorlopig het de chtssnelheid voldeed en nog bits per seconde door één :ht V.,1 's maken tijdens een va- ie of een familiefeestje is ze op een overzichtelijke ier bewaren voor het nage- heel anders. Sommi- nemen de moeite om er fie albums van te maken, ir bij hele volksstammen ïen honderden afdrukken - it verder dan het mapje van schoenen met een scanner biedt :omputer tegenwoordig een 'ital alternatieven, waarmee overzichtelijk ?n worden op orgen en vooral worden te- 1 gevonden. Dat 1 je natuurlijk voudig doen in database of in speadsheet. ir er zijn mooie- n betere oplos- Bij Easy nputing ver- 'Internet Fo- bum' en Easy Disk kwam ie proppen met 'Digitaal oalbum'. Twee program die ideaal zijn voor thuis- ruik. Met Internet Fotoal- i - de naam zegt het al - je automatisch complete ims maken, die op een ei- homepage gepubliceerd nen worden. Dat laatste ift natuurlijk niet, maar is leuke optie om bijvoor- ld vakantiefoto's te delen kennissen, die wat verder wonen of foto's van de in)kinderen te laten zien familie aan de andere kant de wereld. oorspronkelijk Duitse (Data ker) programma biedt 55 ruiksklare lay-outs en ken de internettaal HTML is Zelfs actief aan sport doen achter de spelcomputer is mogelijk draad wist te duwen. SCSI heeft het nooit helemaal gehaald. Het was nog niet be dacht of het moest plaats ma ken voor een beter idee, dat Universal Serial Bus (USB) heette. Met een snelheid van 12 megabits per seconde liet het SCSI ver achter zich. Ook USB- -apparaten kunnen makkelijk aan elkaar gekoppeld worden. Het enige wat je hoeft te doen is het USB-stekkertje van het ene apparaat in het andere appa raat te duwen. Hele kettingen van printers, webcams, scan ners en toetsenborden ontstaan zo, terwijl er maar één kabeltje achter in de PC verdwijnt. Weer een nieuw ding aangeschaft? Klik het aan de ketting en de PC herkent het automatisch. Zwak- stroom-randapparaten ontle nen zelfs hun voeding aan de USB-kabel en dat scheelt weer zo'n dikke adapter in je toch al overvolle stopcontacten. Toen kwamen de digitale vi deocamera's en ging het op nieuw mis. Je laat een vracht wagen ook niet over een fiets pad rijden. Een digitale video camera die zijn beeldinformatie door een USB-aansluiting moet persen voelt zich als iemand die ademend door een rietje de marathon moet lopen. Speciaal voor dit soort veeleisende mul timedia- toepassingen bestaat nu het Firewire-systeem, dat wagonladingen bits tegelijk door het kabeltje jaagt. De nieuwere versies van Firewire kunnen tot 3200 megabits per seconde verstouwen, ruwweg een CD per tweejseconden. Dat zou toch voorlopig weer even moeten voldoen. SILVAN SCHOONHOVEN Het merk ThrustMaster stond al bekend om zijn geavanceer de joysticks en racesturen bij computerspelletjes. Sinds de overname door het Franse Guillemot heeft het bedrijf ech ter nieuwe impulsen gekregen en dat heeft geresulteerd in een nieuwe lijn van producten, niet alleen voor PC en Macintosh, maar ook voor Sony PlaySta tion. Guillemot mag de naam Ferrari voeren voor zijn racesturen en die licentie wordt ten volle be nut, getuige het brede aanbod van sturen met het logo van het steigerende paard in het mid den. Nieuw is het zogenaamde 360 Modena-stuurwiel, waar mee de gebruiker zich in een echte Ferrari kan wanen, zeker als je de auto van Michael Schumacher bestuurt in bij voorbeeld Grand Prix 3. Het goedkoopste stuur biedt al au thentieke Ferrari Formule 1- hendels en een met rubber be kleed stuurwiel. De knoppen op het wiel en de voetpedalen zijn via de bijgevoegde software in stelbaar. De Modena 360 kan worden aangesloten op een PC (USB/gameport) of Apple (USB), en ook is er een aparte versie voor de PlayStation. De prijs bedraagt 140 gulden. Voor 60 gulden meer is er de Mode na Pro die een authentieke Fer rari versnellingspook heeft, al leen in een uitvoering voor PC/Apple. Trillen Bezitters van de PlayStation kunnen ook een 'trillende' ver sie van het Ferrari-stuurwiel ko pen, maar het paradepaardje is nog steeds het Force Feedback racestuur, dat de trillingen van de bolide het meest natuurge trouw weergeeft. Deze versie kost ruim 300 gulden en bestaat alleen voor de PC. Voor de PlayStation heeft Thrustmaster ook een een 'tril lende', tevens draadloze joypad bedacht die Shock 2 heet. Erg origineel is het Freestyler Board voor de PlayStation, waar de speler echt op moet gaan staan om een een skateboard- of snowboardspel te spelen. Ide aal voor spelers die in beweging willen blijven achter hun com puter. Voor de verwende straaljagerpi loot heeft Thrustmaster een een nieuwe serie zilverkleurige joy sticks ontworpen in de Top Gun-serie. De joysticks zien er professioneel uit, onder meer dankzij het veiligheidsklepje voor de vuurknop. De gebruiker waant zich al snel in een F-16 of een Mig-29. Overigens kunnen futuristische ruimteschepen net zo makkelijk worden bestuurd. De goedkoopste 'stick' is de Top Gun Fox 2, die een inge bouwde gashandel heeft en 60 niet nodig. Met een paar muis klikken bereik je het gestelde doel. Op het schijfje ook een zogenoemde FTP-tool, die no dig is om het eindproduct ook daadwerkelijk op het web te krijgen. Dat uploaden is per provider verschillend, zodat het noodzakelijk is om even te bel len en te vragen hoe dat precies moet. Wie zijn foto's gewoon voor zichzelf wil houden, kan ook kiezen voor Digitaal Fotoalbum van Easy Disk. Het Haagse soft warebedrijf richt zich met al zijn producten nadrukkelijk op de thuisgebruiker met een gemiddel de pc en ook dit programma werkt uitermate simpel. Het meeste werk is de foto's, maar daarna is het een fluitje van een cent om een helder overzicht in een oogwerk te maken. Je kunt alle (ook technische) gegevens van de fo to's invoeren, complete bij schriften maken, enz. Wie dat systematisch doet kan elke foto gemakkelijk terugvinden. Voor wie met afgrijzen terugdenk aan de dia-avondjes van oom Piet... ja, die zijn met dit pro gramma ook mogelijk... Internet Fotoalbum, Easy Compu ting. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb ram, Windows 95/98,15Mb ruimte op de harde schijf, internetaansluiting en on geveer 5 Mb ruimte op de home page. Prijs: 39,80 gulden. Digitaal Fotoalbum, Easy Disk. Min. systeemeisen: Pentium 133, 16Mb ram, Windows 95/98, Prijs: 49,95 gulden. - Nu ook de mogelijkheid om eigen teksten toe te voegen Waalwijk moet niet gaan probe ren in de pas te gaan lopen met PSV of een andere topclub. En zo is het ook met de Grote En cyclopedie. „De Encarta Wink ler Prins is nu eenmaal een in stituut", zegt Sven Cornelis, pers- en communicatiemana ger van Easy Computing. „Wij proberen met eigen dingen een eigen product op de markt te brengen. En dat is aardig ge lukt, denk ik." Daarover kan nauwelijks twijfel bestaan. De uitbreidingen in de 2001-versie zijn ten opzichte van eerdere uitgaven indruk wekkend. Vooral de speciale plug-in, waardoor het mogelijk wordt om onderwerpen in de encyclopedie uit te breiden met eigen artikelen. Dat kunnen ei genhandig geschreven stukken zijn, maar ook verhalen die van het internet worden geplukt. Het speciale programmaatje zet die op de harde schijf en voegt ze toe in de zoeklijst van onder werpen. Ook kan er nu fone tisch worden gezocht en dat is bijvoorbeeld handig, wanneer de schrijfwijze van een naam niet helemaal bekend is. Extra's als de mogelijkheid om braille en gebarentaal onder de knie te krijgen, vijftig fraaie 360 panoramafoto's, forse uitbrei ding op diverse gebieden en tal van interactiviteiten, maken van de Grote Encyclopedie een waardevol product. 'Pïïk JAN VAN DER NAT Ooit was er een leraar, die er een mooie filosofie op na hield. 'Je hoeft niet alles te weten, als je maar weet waar je het kunt opzoeken', was zijn credo. Mis schien is het wel daardoor, dat er bij veel gezinnen een indruk wekkende rij dikke boeken in de kast staat. Keurig op volgor de, want zo hoort dat bij een encyclopedie. Liefst met daar aan gekoppeld een stuk of wat jaarboeken, want een encyclo pedie veroudert-nu eenmaal sneller dan de mens zelf en de prijs is dermate hoog, dat de aanschaf van een actuele versie niet zo snel wordt overwogen. Het beeld van de goed gevulde boekenkast gaat echter steeds meer verdwijnen. Nog even en een papieren encyclopedie is niet meer te koop. Winkler Prins brengt in samenwerking met Microsoft Encarta dit na jaar weer een nieuwe versie uit op cd-rom en bij het bedrijf zijn er grote twijfels of er ooit nog een nieuwe rij boeken zal wor den geproduceerd. Ook Easy Computing brengt in oktober een nieuwe uitgave op de markt van haar fraaie Grote Encyclo pedie, die uiteraard de toevoe ging 2001 heeft. De Haarlems/Brusselse uitge ver heeft een duidelijke plaats veroverd op de markt van de di gitale encyclopedie door een geheel eigen koers te varen. Al vanaf de eerste uitgave is inge zien, dat het geen zin heeft om de Encarta Winkler Prins naar de kroon te willen steken. Je moet in de maatschappij nu eenmaal je plaats weten. RKC PAUL HOUKES Wanneer begint het hartje van ren kind precies te kloppen? Hoe kun je de geboortedatum zo nauwkeurig mogelijk bepalen? Kan het kind in de baarmoeder al iets zien en horen? Hoe wordt precies een vruchtwaterpunctie uitgevoerd en waar om? Het zijn zomaar wat vragen waar men sen die een kind verwachten een antwoord op willen. Duizend van dit soort vragen worden beantwoord op de Zwangerschaps- rom, die uitgeverij Het Spectrum heeft ge maakt. Het computerprogramma geeft een schat aan informatie over alle aspecten van de bevruchting, de zwangerschap, de ge boorte en de periode kort daarna. Het programma is geheel in HTML opge bouwd; de opmaaktaal van het internet dus. Er is dus ook een internetbrowser voor nodig om de informatie te bekijken. Voor mensen die wel een computer hebben maar nog geen gebruik maken van het in ternet is Internet Explorer 5 op de schijf meegeleverd. Zoeken in de grote gegevens bank is eenvoudig. Een prima methode is het zoeken aan de hand van de duur van de zwangerschap. Aan de hand daarvan kan ook stapsgewijs alle relevante informatie worden doorgenomen. Daarnaast is het U P gulden kost. De Top Gun Fox 2 Pro heeft een 'kantelend' hand vat, waarmee het staartroer van de gevechtsbommenwerper kan worden bediend. Ook het bekende mini-joystickje boven op, de zogenaamde hat-switch, ontbreekt niet voor de prijs van 120 gulden. Wie bereid is om 170 gulden uit te geven heeft daarvoor het neusje van de zalm, de Top Gun Afterburner, die een aparte gashandel heeft, identiek aan de gashandels in de straaljagers. Joystick en gas handel passen mooi in elkaar, maar kunnen ook los van elkaar worden geplaatst. Vanzelfspre kend kunnen de duurdere joy sticks door de speler zelf wor den geprogrammeerd. Informatie: www.guillemot.nl Scheuren in Frisco Dat je in de Verenigde Staten niet echt hard mag rijden, weet ie dereen. Een enkele uitzondering daargelaten is 55 mijl (net honderd) wel de bovengrens. In de steden is hard rijden hele maal uit den boze. Behalve in Chicago, althans volgens het ra ceprogramma Midtown Madness van Microsoft. Inmiddels ligt de opvolger in de winkel. In Midtown Madness 2 wordt niet Chicago, maar San Francisco, één van de mooiste steden van Amerika, geteisterd door veel te hard rijdende auto's of kan ge kozen worden voor Londen. Nieuwe locaties dus, maar ook nieuwe wagens, zoals een Audi, een Mini en een Kever. Mid town Madness draai het best op een Pentium II233 MHz met liefst 64 Mb ram en eist behoorlijk ruimte op de harde schijf. Minimaal 250 Mb, maar 400 is beter. Goedkope uitvoeringen Davilex heeft in de loop der jaren een reeks programma's uitgebracht, die tot de stan daardwerken van de Neder landse software mogen wor den gerekend. Cash, Music, Adres, enz. zijn populaire pakketten, die in de meeste gevallen in twee versies wer den gebracht: eentje voor de gewone gebruiker en eentje voor degenen, die (semi) za kelijk aan de slag wilden. Om ook de onderkant van de computermaatschappij te bereiken brengt Davilex nu een hele reeks vereenvoudig de versies van die standaard werken. Recept, Tuin 3D, Route, Music, Adres en Cash worden vanaf half oktober in de winkel gezet met het voorvoegsel Easy, gekoppeld aan de sympathieke prijs van 19,95 gulden. demy is wel op veel punten ver beterd. De Klingons beschikken over sterk bewapende schepen en hebben bovendien hun 'ver- hullingscherm', waardoor ze onzichtbaar kunnen blijven voor de vijand. Totdat de strijd losbarst, want dan moet hel 'cloaking device' worden opge trokken. De schepen van Starf- leet zijn echter ook niet mis en er moet altijd een stevige strijd worden uitgevochten om het schild en de romp van de te genstanders op te blazen. Zoals gebruikelijk bij een rui- mesimulatie moeten er diverse missies worden voltooid die in het kader zijn geplaatst van een verhaal. In dat verhaal is naast Christopher Plummer ook de onbetrouwbare kanselier Gor- kon (David Warner) te zien. Er zit zoveel film in het spel dat het nog aardig wat cd-roms omvat. Het spelgedeelte ziet er goed uit, al heeft de concurren tie laten zien dat het tegen woordig nog wel wat mooier kan. Een minpunt is dat de missies soms erg moeilijk zijn, vooral omdat Torlek vaak te genover een behoorlijke over macht staat. Maar een echte Klingon gaat een uitdaging na tuurlijk niet uit de weg. Klingon Academy is verplichte kost voor de Trekkies, andere liefhebbers van ruimteslagen komen ook wel aan hun trek ken maar hebben tegenwoordig veel keus. Min. systeemeisen: Pentium II, 64 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. De Federatie van Planeten uit de science fiction-serie Star Trek doet altijd zijn best om overal de lieve vrede te bewa ren. In de begintijd van de fede ratie was dat echter nog wel eens een probleem. Met name de Klingons, een strijdlustig ras, wilden het liefst gehakt van al die pacifisten maken of anders een eervolle dood sterven. In deze tijd speelt het computer spel Klingon Academy zich af. De ruimtesimulatie 'IGingon Academy' s gebaseerd op een van de oudere Star Trek-films, the Undiscovered Country'. In die film werken de Federatie en het Klingon Rijk na jaren van oorlog toe naar een duurzame vrede, die echter niet naar de zin is van de haviken onder de Klingons. Zij doen er dan ook alles aan om de Federatie in een kwaad daglicht te stellen. Met name generaal Chang, ge speeld door Christopher Plum mer, lijkt er een voorkeur voor te hebben om zoveel mogelijk schepen van Starfleet naar de kelder te jagen. Omdat Chang het hoofd is van de Klingon Academy krijgt de speler daar alle gelegenheid toe. De speler is de jonge Klingon Torlek, die zich in de strijd zal moeten be wijzen. Wie faalt wordt oneer vol van de academie verwij derd. De voorganger van Klingon Academy was Star Fleet Acade my en wie dat spel gespeeld heeft zal zich al snel vertrouwd voelen in het Alpha Quadrant van de Melkweg. Klingon Aca- mogelijk om op trefwoorden te zoeken. Behalve veel tekstuele informatie bevat de cd-rom ook foto's, grafieken, animaties en een enkel videofragmentje. Van dat laatste moet je je overigens niet te veel voorstellen, want het blijft bij een wat schokkerig beeld je in een beperkt formaat. Ook worden on derwerpen die kennelijk wat al te promi nent werden geacht afgedaan met een te kenfilmpje. De inhoud van de cd-rom (ad viesprijs 52,75 gulden) is samengesteld met medewerking van huisartsen en van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De be trouwbaarheid van de informatie is daar mee dus gewaarborgd. iswoordraadsel RIZONTAAL: 1. Rijk van een sultan; 9. drietal; 10. rivier in Spanje; 11. voorvoegsel; herkauwer; 14. bijwoord; 15. geldstraf; 17. tennisterm; 19. dierenverblijf; alfabet; 22. naar aanleiding van; 23. het leven betreffend; 25. buidel; binnenplaats; 30. bijwoord; 32. voorzetsel; 33. achter; 34. pampahaas; 36. het igtenlijke; 38. kleur. TICAAL: 1. Brede sjaal; 2. grafvaas; 3. Chinese afstandsmaat; 4. bazar (Ind.); 5. i«enei; 6. spil; 7. op de manier van; 8. aandeelbewijs; 13. uitroep van opluchting; haardracht; 16. muze van het minnedicht; 18. centrale antenneanrichting; bijbelse naam; 23. waterrijk land; 24. onheilsgodin; 26. bitse terechtwijzing; Indische dakbedekking; 29. inclusief (afk.); 31. Italiaanse omroep; 33. thans; muzieknoot; 37. Frans lidwoord, ossing van vrijdag: 'Mzontaal: 1. Oerbos; 4. katje; 5. sint; 7. staat; 8. aap; 9. tegoed; 10. kortom, ticaal: 1. Ontvanger; 2. roest; 3. open, 4. kasstuk; 6. top; 8. adem.. HET WEER door Jan Visser September legt schroom af Ook september lijkt alle schroom te heb ben afgelegd. De maand, zo vaak funge rend als bijwagen van de 'verlengde zomer' (mei-september), trad vorig jaar met een historisch warmterecord (gemiddeld 17,4 graad) uit de schaduw van mei, juli en au gustus en dat 1999 geen incident is geweest bewijst dit jaar. De gemiddelde tempera tuur komt in De Bilt waarschijnlijk uit op 15,8 tegen normaal 14,0 graad. In juli be droeg het maandcijfer 15,5. Gerekend vanaf het begin van de twintigste eeuw is sep tember slechts zeven keer warmer geweest. In 1929 en 1934 bedroeg het maandgemid- delde 16,0, in 1961 16,4, 1947 16,8 en in 1949 17,2 graad. In het (zuid)oosten van het land werd september 2000 gisteren be loond met een fraaie bonus: bij volop zon steeg het kwik 's middags tot 23-25 graden. In onze regio bleef het overwegend bewolkt en werd het in Nieuw-Vennep nog net 20,0 graad. Vandaag opnieuw zon in het oosten en vooral noordoosten; bij ons wolkenvel den, maar het blijft overdag droog. De wol kenvelden hangen samen met een front dat boven ons land ligt. De temperaturen lo pen op tot 19-20 graden en er waait een meest zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen zuidwest en zuidoost. Later op de middag wordt de wind veranderlijk. Morgen zijn er opnieuw wolkenvelden voornamelijk in het midden en westen enige regen zou kunnen vallen. Langs het front kruipt met de zuidelijke hoogtestroming namelijk een storing 'om hoog'. Oktober opent verder met lagere temperaturen (16-17 graden) en er waait een zwakke tot matige, meest noordwes tenwind. Voor maandag is een activerende depressie van belang. Het kan zijn dat dit systeem naar de Noordzee trekt en dan zou het zomaar flink kunnen gaan waaien. In de loop van de week knapt het onder in vloed van hogedruk weer op. Bij IJsland wordt de komst van Isaac verwacht (nu nog orkaan, dan getransformeerd) die tot mo gelijk 950 hPa uitdiept.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27