KARINTHIE La dolce vita in Oostenrijk Reisberichten fj/ OLYMPISCH «.VUARtA, Toerisme \TERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Skiheld Franz Klammer vindt het er 'super'. En hij is niet de enige. Veel Oostenrijker hier. En Duitsers en Italianen ook. Van Nederlanders evenwel geen spoor. Die vinden Nassfeld waarschijnlijk te ver weg. Niet zo slim. Slechts honderd kilometer voorbij Tirol ligt één van de aardigste wintersportgebieden van Oostenrijk: de 'Skiarena Karnten'. Het is natuurlijk best een eind rijden. Vanuit Utrecht zo'n twaalfhonderd kilometer. Maar dan nog zou je het er voor over moeten hebben. Oostenrijkers zat hier in het zuidelijke bonds- land. En Duitsers. En Italianen ook. Van de Nederlanders ech ter geen spoor. Die skiën - he melsbreed gezien - honderd ki lometer noordelijker. En staan waarschijnlijk in lange rijen te wachten voor de liften. Óf zaten al ver voor de middag op het terras van die gezellige berghut omdat er - als ze later zouden komen - geen plaats meer zou zijn. Franz Klammer: „Ik kom hier vandaan en misschien ben ik daarom bevooroordeeld. Maar zeg nou zelf: Es ist doch super hier?" De aanbevelingen van Herr Klammer dienen met gepaste achterdocht te worden bena derd. De skikampioen der skik ampioenen, de Johan Cruijff van Oostenrijk, is door Karin- thië gevraagd zijn geboorte grond te promoten. Dus zal hij het wel-uit zijn hoofd laten de 'Skiarena Karnten' met de grond gelijk te maken. Maar al had hij dat gewild, dan nog was hij daartoe niet in staat ge weest. Curieus. Veertig jaar ge leden moest je hier - als je wil de skiën - nog lopend naar bo ven. Nu ontsluiten zo'n dertig liften een verrukkelijk, ruim op gezet skigebied met slechts één minpuntje: de bewegwijzering is aan de nogal matige kant. Wat bij honderd kilometer piste (verdeeld over 45 afdalingen) nog knap lastig kan zijn. Echt stil is het er al lang niet meer. 'Geheimtips' hebben de vervelende eigenschap nooit lang 'Geheimtips' te blijven. Aanvankelijk wisten alleen de inwoners van de om de hoek liggende steden Lienz en Vil lach dat 'daar hoog in de ber gen' niet alleen werd gewerkt aan het grootste skigebied van Karinthië, maar ook aan het mooiste. Tot dat die van het op anderhalf uur rijden gelegen Klagenfurt er lucht van kregen. En die van Udine, in Italië. Bin nen de kortste kerën slibde - op mooie zondagen althans - de steile weg naar het nieuwe ski gebied volledig dicht. 'Skiarena Karnten' ingehaald door zijn ei gen succes. Leder Maar daar is wat op gevonden. Vorig jaar december werd in aanwezigheid van tientallen, in feestelijk leder gehoosde hoog waardigheidsbekleders, de Mil lennium-Express geopend, een gondelbaan die z'n passagiers in twaalf minuten vanaf een immense parkeerplaats bij Trö- polach (610 meter) naar de Tressdorferalm (1590 meter) sjouwt. Veel zon/een geweldig pak sneeuw en in heftige kleu ren afgedrukte cinemascope-foto's tot op de voorpagina's van zelfs de Weense kranten aan toe. Klam mer: „Dat komt, zelfs voor Oos tenrijk is deze lift iets héél bij zonders. Al is het alleen maar omdat je - en dat is toch vrij uniek hier - nu een afdaling kunt maken van bijna acht kilo meter." Als er voldoende sneeuw ligt tenminste. De 'Carnia', zoals de langste skipiste van Karinthië heet, begint op 1822 meter. Geen probleem. Maar de eind streep ligt op slechts 610 meter. En dat is wel een probleem. Op die hoogte mag het namelijk nog wel eens dooien. Zelfs in de winter. Wakkere Alpenzonen - waaronder uiteraard ook Franz Klammer - mogen graag en met trots gewagen van de in einde loze rotten opgestelde sneeuw kanonnen die desgewenst de taak van de hemel overnemen. Wat er echter nooit bij wordt verteld, is dat die machines slechts werken als de tempera tuur tot ver beneden het vries punt is gezakt. Waardoor het dus nog maar de vraag is, hoe vaak er op 'Carnia' van start tot finish kan worden geski'd. Geen nood echter. Ten eerste Het skigebied rondom de Gartnerkofel (achtergrond) word uitgebreid tot over de Italiaanse grens. bouwden de Oostenrijkers - re geren is vooruitzien - op 1020 meter hoogte een tussensta tion, zodat de 'Carnia' in perio den van sneeuwschaarste op simpele wijze kan worden inge kort, en ten tweede resteert er zelfs bij een afsluiting nog zo'n negentig kilometer aan andere pistes. Waaronder bijzonder fraaie. De zwierigste wellicht, is de zich door het sparrenbos van de Watschiger Alm slinge rende, ruim drie kilometer lan ge Familiënabfahrt. Maar om dat smaken verschillen, zullen er ook zijn die de van de Tress- dorfer Höhe afvallende Tröglabfahrt prefereren. Of de vlak langs het zojuist aangeleg de Snowboard Park en een paar heerlijke diepsneeuw-pistes schurende Fissabfahrt. Nieuwe liften Daar zijn ze trouwens nog heel wat van plan, daar bij die op de Gartnerkofel uitgezette Fiss-af- daling. Afgelopen winter werd er al de Garnitzen 1 in gebruik genomen (een moderne, pijl snelle zeszitter) als voorbode van de bouw van nog eens vijf nieuwe liften die de 'Skiarena Karnten' zullen doen uitdijen tot ver over de Italiaans grens. Wie deze nu wil overschrijden, dient dat nog lopend te doen. Wat veel minder erg is dan het lijkt. Ski's neerzetten bij het in formatiehokje op de Passo Pramollo en vervolgens acht honderd meter wandelen naar Risteranto Wülfenia da Livio. Jawel, man spricht Deutsch. Maar mamma mia, wie pro beert dat nog als hij op het zon neterras achter een fonkelend glas podere terreno en een por tie mozzarella zit? La dolce vita in Oostenrijk. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN tSBi Muziekinstrumenten Na jaren gekissebis met onder meer de afdeling bouwvoorzie- ningen van de gemeente en de brandweer is in Brussel, niet ver van het Centraal Station, het MuzieklnstrumentenMuse- um (MIM) geopend. De uitgebreide collectie is ondergebracht in een voormalig, door Victor Horta ontworpen, art nouveau winkel (Old England) en het daarnaast gelegen, in classicisti sche stijl gehouden, Guimard gebouw. De 'rondleiding' wordt verzorgd door een cassetterecorder met daarop tientallen mu ziekfragmenten. Tapas In het Palacio de Congresos y Exposiciones te Sevilla - zo meldt het op Spanje gespecialiseerde magazine Viva Espafia - wordt van 16 tot en met 19 november een Tapasbeurs ge houden. Drie dagen lang worden liefhebbers honderden soor ten tapas voorgeschoteld. De typisch Spaanse hapjes worden - onder begeleiding van zang en dans - ter plaatse bereid. Zuid—Afrika In Zuid—Afrika is een nieuw, grensoverschrijdend natuurge bied geopend. Het gaat om het Kgalagadi ('land van de dorst') Transnationaal Park, een samenvoeging van het voor malige Gemsbok Nationaal Park in Botswana en het Kalahari Park in Zuid—Afrika. In de 'halfwoestijn' (in het uiterste noordwesten van de provincie Noord-Kaap) leven onder meer leeuwen, cheeta's, luipaarden, gemsbokken en struisvogels. Verspreid over het bijna 40.000 km2 grote terrein staan zo wel kampeerterreinen als comfortabele bungalows (cottages). Chalets d'Amis Het Frankrijk Huis in Haarlem heeft de komende winter zoge heten 'Chalets d'Amis' in de aanbieding. De appartementen die midden in de skigebieden van Les Trois Vallées (Courche- vel/Méribel) en de Portes du Soleil (Avoriaz/Morzine) staan, kunnen worden gehuurd op basis van halfpension waarbij de catering (uitgebreid ontbijtbuffet, high-tea en een driegan gen diner met koffie) wordt verzorgd door chaletgirls en -boys. Het aanbod wordt gepresenteerd op de website www- .frankrijkhuis.nl; een brochure kan worden opgevraagd via te lefoonnummer (023).551.22.91. Museumkwartier Nog tot eind oktober organiseert rederij Schuttevaer in sa menwerking met 't Gilde van Stadsgidsen, elke zondag rond leidingen door het Museumkwartier van Utrecht (met onder meer de Dom, zeven musea en een aantal hofjes). Daarbij wordt zowel gevaren als gewandeld. De trips beginnen om 16.00 uur op steiger van de Oudegracht, tegenover nummer 85 en eindigen daar ook (18.00 uur). Informatie: Schuttevaer, telefoon (030).272.01.11. Tromp's Huys Museum Tromp's Huys in de Dorpsstraat op Vlieland is na een grondige restauratie heropend. Het vierhonderd jaar oude gebouw kreeg klimaatbeheersing en tevens werd de collectie opnieuw geordend. Daardoor is er niet alleen meer ruimte ontstaan voor een overzicht van de geschiedenis van Vlieland, maar ook is het nu mogelijk wisseltentoonstellingen te hou den. De eerste is gewijd aan het werk van de uit Noorwegen afkomstige schilderes Betzy Akersloot-Berg, die ooit in het huis woonde. Informatie: Tromp's Huys, telefoon (0562).452.711. Fietsroutes In de IJsselvallei zijn onlangs vijf nieuwe, zogeheten Toer de Boer-fietsroutes in gebruik genomen. De ongeveer 30 kilo meter lange trajecten lopen voornamelijk over het 'boeren land' in de omgeving van plaatsen als Heerde, Voorst, Epe en Vaassen en leiden de fietsers langs bijzondere boerderijen en kwekerijen die alle kunnen worden bezocht. De routes staan afgedrukt in een brochure (5 gulden) die kan worden opge vraagd bij het Veluws Bureau voor Toerisme, telefoon (055) .522.01.83. M De winterbrochures van de Nederlandse reisorganisaties heb ben er nog niet op ingespeeld. Maar dat kan nooit lang duren. In een grote regionale Franse krant las ik dat ene meneer Leleu uit Chambéry het Internationaal Olympisch Comité heeft ver zocht 'autobandglijden' als demonstratiesport op te nemen in het programma van de winterspelen van 2006. Ze komen ook met van alles naar beneden tegenwoordig. Vroe ger was het beeld helderder. Waar je ook keek: iedereen skiede. En soms, heel soms zag je nog wel eens een verdwaalde skibob- ber. Zo'n vent op een glijfiets die in poephouding de bocht door zeilde en tot genoegen van de omstanders niet zelden in een vangnet tot stilstand kwam. Maar toen kwamen de monoski's. En de swingbo's. En ook zag ik eens een rubberboot vol joelende jongens en meis jes de helling afstuiteren. Moet de skiër in de toekomst nu ook re kening houden met de manoeuvres van autobandglijders? Te vrezen valt van wel. Want wie had vijftien jaar geleden durven voorspellen dat ze ooit nog eens op surfplanken over de pistes zouden MILLENNIUM. MILLENNIUM- j FEITEN CIJFERS HERMAGOR/NASSFELD Afstand vanaf Amsterdam: circa 1250 kilometer. Auto: München - Salzburg- Tauerntunnel (tol) - Katschbergtunnel - Spittal - Greifenburg - Hermagor - Nas sfeld. Trein: in Hermagor (19 kilometer van Nassfeld) is een station. Vandaar met openbaar vervoer (taxi of bus) naar skigebied. Vliegen: het dichtstbijzijnde vliegveld is Klagenfurt (110 kilometer) dat vanuit Nederland alleen via Wenen wordt aangevlogen. Vandaar met open baar vervoer (trein en bus) naar skige bied. Hoogte: 610 tot 2195 meter. Liftinstallaties: 29 (4 gondelbanen, 5 stoeltjesliften en 20 slepers). Wachttijden: Gering. Kunnen alleen in de weekeinden bij het dalstation van de Millennium-express flink oplopen. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 101 kilometer. Moeilijkheidsgraad: 11 kilometer zwaar, 60 kilometer gemiddeld, 30 kilometer eenvoudig. Langlaufmogelijkheden: 100 kilometer aan Loipen (niet met elkaar verbonden). Slechts 11 kilometer (bij Nassfeld) is sneeuwzeker. Verdere sportieve ontspanning: 55 Kilo meter aan wandelwegen waarvan onge veer 8 in het skigebied (naar de Tress- dorfer Höhe). 6 Rodelbanen waarvan 4 verlicht. Op de Pressegger See bij Her magor kan soms worden geschaatst. De Weissensee (bekend van de schaatsma- rathon) ligt op ongeveer een uur autorij den. Prijspeil: Een 6-daagse skipas kost 2110 shilling (kinderen van 15 tot en met 19 jaar en senioren 65+ 1585 shilling en kin deren tot en met 14 jaar 1055 shilling) Avondvertier: Niet uitbundig. Nassfeld is een 'tekentafel-dorp' dat vooral be staat uit hotels en restaurants. Populaire après-ski gelegenheden zijn 'Noldi' en 'Der Schneemann'. Bijzonderheden: Er is een wintercam ping in Hermagor (telefoon 0043/4282.5051). Gasten van de Skiarena Karnten kunnen gebruik maken van de zogeheten bonuscard. Met deze kaart kan niet alleen de skiles, het eten en het drinken worden betaald, ook fungeert hij als automatische skipas en bij sommige hotels zelfs als kamersleutel. Nadere informatie: Ski - und Naturarena Karnten, Hauptstrasse 14, A-9620, Her magor, telefoon (0043)4282/3131 en/of in ternet www.carnica.com. Uiteraard kun nen ook inlichtingen worden gewaagd bij het Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285,1090 GG Amsterdam, telefoon (020).468.47.93.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23