'Ik heb maar één carrière en daar ben ik zuinig op' Pia(no): 'Mijn klep viel open van verbazing' 5 Kunst Cultuur H' - 'ERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Marco Borsato met Frank Boeijen in Ahoy' Pia Beek viert 75ste verjaardag in Haagse schouwburg 23/12 (lid Al -3258' De balans vinden tussen groot en klein, uitbundig en ingetogen. Marco Borsato denkt daar bij z'n rentree in Ahoy* komende zondag og beter in te slagen dan bij zijn eerdere 'mega- ;!>nderonsjes' in de Rotterdamse muziektempel. et blijft nu eenmaal een bijzondere plaats om te spelen", weet 's lands populairste en meest gelauwerde zanger. 57 op: nfo/bo 2233 ïebt te maken met massaliteit e xt 531/rme afmetingen, maar wilt het intiem houden. Zeker met mijn rtoire is die laatste factor heel elangrijk. Niet dat ik over m'n sre Ahoy'-concerten ontevreden integendeel, maar met het tsen van een paar andere a 'vele a denk ik nu toch meer grip op de zaak te hebben." Borsato (33) praat over d( an negen kapitale stunt- - in 1997 waren het er, ve d over twee series, in totaal tien gbl een toegewijde chef-kok o avoriete gerecht. Ter indicatie: band is uitgebreid met vier bla- WPJ1En we hebben drie violisten e mSU e kunt inmiddels wel spreken een ideale bezetting die het r k maakt om veel aandacht te inken aan het echte instrument. 510-24 vacht daarom r kkleuren, meer warmte. Plus een paar aparte dingetjes die ik niet verklap." wil hij wel kwijt over z'n speci- aanstormend talent en uterde routine. Zo hebben de r^wpwkomers van Twarres, al enige en hitgevoelig met 'Wer Bisto', een z'n hart veroverd. „Wat ze IBSJ11 is 20 bijzonder goed gedaan, belooft wat voor de toekomst." mover deze, naar zijn gevoel ^iende kans voor de jeugd staat het zonnetje zetten v Borsato, die straks in het sportpaleis ongetwijfeld een bijzonder een tweetje met z'n eregast uit Nijmegen zal aangaan. Apart aan deze Ahoy'-ronde is so wieso het feit dat van de negen avonden de laatste vier worden ge vuld door lezers van het Veronica Magazine. Wie voor 15 september een formulier met twaalf persoonlij ke vragen had opgestuurd, kwam in aanmerking voor een van de 40.000 vrijkaarten die de jonge, snelle om roep als beloning in petto had. Om dat ruim voor die finale inzendda- tum alle beschikbare toegangsbewij zen reeds waren uitgeloofd, kan worden gesproken van een geslaag de 'dubbelslag'. Marco Borsato is dan ook in het ge heel niet bevreesd voor een schei ding der geesten tussen de normale kaartkopers en het meest alerte deel van de Veronica-aanhang. „Het gros van de lezers van dat blad staat na tuurlijk allang bekend om z'n meer dan gemiddelde belangstelling voor kortste keren ben je door al je kaar ten heen, dan hoef je je volgens mij nergens ongerust óver te maken. Ik kan me tenminste niet voorstellen dat degenen die niet van Borsato houden de moeite hebben genomen om eerst te gaan zitten voor het be antwoorden van die vragen en ver volgens naar de brievenbus te lo pen." voorbeeld uit vooral de begintijd Na z'n verblijf in Rotterdam, dat 'n intussen imposante muzika- opbaan: de tegenwoordig niet doorlopend aan de weg tim ende Frank Boeijen. blij en trots dat ik hem in mag halen, omdat andaag al begint met het inrichten en 'uittesten' van Ahoy, zakt Marco Borsato nog even verder zuidwaarts door voor twee 'andere krenten in de pap': zijn optredens in het Ant werpse sportpaleis op vrijdag 13 en zolang de grootste bewondering zaterdag 14 oktober. „Eén keer daar het baanbrekende werk dat staan vond ik al een mijlpaal. Nu het de Nederlandstalige pop- twee concerten zijn geworden kan ik helemaal zeggen dat ik geschiedenis schrijf, want dat is nog nooit een Ne derlandse artiest gelukt," weet Mar co Borsato. „Ik ben er nog eens extra door ge streeld, omdat die Belgische bijval me zeker niet zomaar is komen aan- :iek heeft verricht. Want als je iemand die het heeft jedurfd om te gaan stoeien met PrjNederlandse lied, dan is hij het En hoewel we sterk van elkaar chillen, denk ik toch ook dat we goed bij elkaar passen", aldus Marco Borsato met concertreeks in Ahoy': „Ik wil het wel intiem houden". archieffoto cpd/sarah wong waaien. Ik heb ontzettend veel ener gie gestoken in het vestigen van mijn naam daar. Aanvankelijk gaf nie mand me veel kans, omdat je in Bel- gie' als Hollander altijd met een 1-0 achterstand moet beginnen vanwege de grote mond die ons bijvoorbaat wordt toegedicht. „Ik heb me niets van al die vooroor delen aangetrokken en ben gewoon blijven denken dat het mogelijk moest zijn om weliswaar in een wat andere cultuur, maar toch in vrijwel hetzelfde taalgebied een nieuw pu bliek voor me te winnen. Als je dan op een gegeven moment ziet dat je platen ruimschoots goud gaan halen en dat je de grootste zalen uitver koopt, dan loop je natuurlijk toch even te glimmen." Marco Borsato sluit zijn concertreis in het kader van z'n in januari ver schenen cd 'Luid en Duidelijk' op zaterdag 11 november af met een strandoptreden op Mambo Beach op Curasao, waar ook vele fans van uit Nederland zullen komen middels een speciaal arrangement. Uiteraard plakt hij aan dit exotische slotak koord een vakantie vast met echtge note Leontine en zoontje Luca, maar echt lang zal die rustpauze toch niet gaan duren. Omdat de eerste voor bereidingen voor een volgend album alweer gauw zijn aandacht zullen opeisen. Tegen die tijd moet ook het slepende conflict met zijn platenmaatschappij zijn opgelost. Althans dat hoopt Marco Borsato, die op dit moment als gevolg van de meningsverschillen met Polydor bijvoorbeeld niet kan zeggen of en wanneer de beoogde single 'Wat Is Mijn Hart' zal uitko men. Een vreemde situatie, zeker voor een artiest die zich de afgelo pen zes jaar herhaaldelijk manifes teerde als het meest vruchtbare goudhaantje van Nederland Muziek land. „Voor de buitenwacht is zoiets ook moeilijk voor te stellen, maai" dit soort dingen gebeurt toch gewoon omdat ze kennelijk onvermijdelijk zijn," licht Borsato een tipje van de sluier op.Als je lang bij een maat schappij zit, zoals ik, moet je oppas sen dat je als partijen nog wel over hetzelfde praat. En dat valt, ook al heb je nog zo'n geweldige staat van dienst, soms niet mee. Omdat het personeel bij zo'n platenfirma in de loop der jaren bijna helemaal van samenstelling is gewisseld en de mensen die er nu zitten weer net even andere ideeën erop na houden dan de lui die er zaten toen je bin nenkwam. „Je moet dus weer knokken voor je plekje, anders raak je het kwijt. Daar ben ik nu mee bezig en dat zal ik net zo lang doen als nodig is. Want ik heb maar één carrière en daar ben ik heel erg zuinig op." Het zou 'te bizar voor woorden' zijn als Polydor en hij het niet meer eens zouden kunnen worden over de te volgen koers voor de komende jaren. Hoe vlugger deze problemen de we reld uit zijn, des te liever het Borsato is, want schadelijk zijn ze naar zijn mening wel. „De verkoopcijfers van 'Luid en Duidelijk' lijken met vijf keer platina op zak het tegendeel te bewijzen. Maar je kunt je natuurlijk afvragen hoe ver we nu waren ge weest als er na 'Binnen' wel een tweede en een derde single was uit gebracht. 'Luid en Duidelijk' had dan toch veel langer in the picture gestaan," aldus Borsato. „Daarnaast werkt zo'n conflict on willekeurig toch door op alles wat je onderneemt. Ik ben net van Stompe- toren naar Blaricum verhuisd, wat voor mij al neerkomt op bijna emi greren. Dat is dus niet in m'n kouwe kleren gaan zitten. Andere zorgen aan je hoofd, zoals met Polydor, kun je dan vanzelfsprekend helemaal missen als kiespijn. Maar tegen die achtergrond is het wel weer lekker om je helemaal vast te bijten in zo iets feestelijks als Ahoy'." Marco Borsato op 1,2,3, 4, 6, 7, 9, 10 en 11 oktober 20.00 uur, in Ahoy. Alleen voor 2, 3 en 4 oktober zijn nog beperkt kaarten verkrijg baar. cordeonist Johnny Meijer, The Millers, Mieke Telkamp. De ontmoetingen waar over Pia haar vertelde: met Erroll Garner, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Nat King Cole. Maar De Piano Weet Meer en daar van maakt ze in haar boek ook gewag. Bijvoorbeeld toen de Costa niet langer een exclusief vakantieoord was en Pia Beek meer als een bezienswaardigheid dan een begenadigd entertainer werd gezien. Elise vertelt oprecht treurig dat Pia pesterig lied jes zoals 'Ach, was ik maar bij moeder thuis gebleven' en 'Houdt er de moed maar in' ging zitten spelen en dat ook nog niemand in de zaal die dubbele bodem begreep. Soms is Elise hoofdschuddend, bijvoor beeld toen Pia haar verkondigde dat ze ma kelaar zou worden. Haar reactie: „M'n klep viel open van verbazing." Dankzij Elise gaan er deuren open die voor menig fan en menige belangstellende ja renlang gesloten zijn gebleven. Beek: „Ja, dat zijn zaken die we altijd maar zo veel mogelijk hebben verzwegen. Je gaat die dingen toch niet in de ik-vorm schrijven." Ze is er; samen met Henk Krol (ere wie ere toekomt) in geslaagd een aandoenlijk beeld te schetsen. Van een piano, hoe bestaat het. Zo zeer zelfs dat je als lezer net zo be nieuwd bent naar hoe het met de vleugel is gegaan als met Pia Beek. „Die vleugel? Die staat nu in een showroom in Culemborg en daar staat ze te stralen. Het is afwachten of er iemand in haar is geïnteresseerd. Het gaat me niet zo zeer om het geld, maar het moet iemand zijn die echt om haar geeft, die gepassioneerd is van muziek, niet ie mand die haar wil hebben, omdat ze de vleugel van Pia is geweest. En bovendien moet die persoon me nog liggen ook." Dat mens heeft echt van die piano gehou den. „Jazeker, we hebben zo veel samen meegemaakt, we hebben zo veel geheimen gedeeld. Maar het leven dwingt je af en toe tot het nemen van afscheid. En als ik af stand van iets moet doen, dan ga ik schrij ven: een lied of een boek. Dat heb ik des tijds ook voor mijn moeder gedaan." Behoefte aan het sturen van een felicitatie?: www.piabeck.nl Ze wordt binnenkort 75 jaar. Een heuglijk feit. Pia Beek heeft daarom in samenwerking met Henk Krol een heel bijzonder boek geschreven: het levensverhaal van Elise Grotian Steinweg, de vleugel die Pia jarenlang bespeelde. „We hebben zoveel geheimen gedeeld..." door ELS SMIT wordt dus zondag 1 oktober groot feest e Koninklijke Schouwburg in Den ig. Want dan viert Pia Beek te midden vrienden, collega's en honderden fans r 75ste verjaardag, maar vooral haar 60- l artiestenjubileum. Het programma dit 'jubileumgala' bevat een aantal ver ingen, maar zeker is dat de Dutch ng College Band, de Engelse zanger Ge- le Fame, de Nederlandse jazz-zangeres Mackintosh en het orkest van Dolf de is van de partij zullen zijn. En Joop van die de presentatie voor zijn rekening Beek zal blij zijn, ze zal stralen, als het spelen en entertainen en het fijn vin dat ze nog voor zo veel mensen zo veel ikent. Maar ze verheugt zich nog wel meest op de mogelijke komst van een :iale gast, een dame met wie ze zo'n 50 lief en leed heeft gedeeld. Het is een ondere dame. Onlangs deed ze letterlijk boekje open over haar relatie met Pia. The touch of my life' vertelt ze over veel rer het publiek wel zo zijn ge iten had, maar eigenlijk nooit het fijne vleugel een man te laten zijn. „Heer Grotri- an", zegt ze in haar appartement in Noord- wijk aan Zee, „dat leek me wel wat." Maar Henk Krol, onder meer hoofdredacteur van de Gaykrant, die het boek redigeerde, sug gereerde de wat pikantere aanpak van de intieme relatie tussen twee vrouwen. En wie weet was er sprake van een beminnelij ke valsigheid, want Pia Beek deelt namelijk al 45 jaar haar leven met Marga Samso- nowsky. Beek: „Ik vond het idee van Henk wel grap pig. Maar toen moesten we wel een voor naam verzinnen. Deze vleugel is ooit van Cor de Groot geweest, een van de grootste pianisten die Nederland heeft gekend. Cors lievelingsmelodie was 'Für Elise'. Vandaar dus Elise." En Elise vertelt. Sympathiek van Beck is dat ze de vleugel centraal heeft geplaatst in haar verhaal. Zo is daar het verhaal van Eli- ses afkomst: Duits, halfjoods en in 1938, op haar vijftigste, dus in de kracht van haar leven, genoodzaakt te vluchten naar Neder land, daar onder te duiken om uiteindelijk door de cellist Max Orobio de Castro, de oom van Pia, te worden aangekocht. Het is werkelijk het verhaal van de piano gewor den. Hoe zij de eerste kennismaking met Pia er voer die als meisje van 12 zo mooi 'The Flight of the bumble bee' kon spelen, het toeval dat zij en Pia Beck in 1964 weer el- kaars pad kniisten, toen Elise te koop stond. En hoe ze zich voelde bij elk trans port naar welk oord dan ook waar Pia weer eens goede zaken meende te gaan doen en hoe eenzaam ze zich bijvoorbeeld voelde toen ze na het faillissement van Pia's club in Torremolinos in een stille, donkere ver zegelde ruimte stond. Dat zijn de sombere dagen in Elise's be staan geweest, maar vaak was er ook vro lijkheid en de anekdotes van beroemde gasten wier handen haar hebben beroerd zijn legio: in haar Haagse tijd behalve Cor de Groot, de dirigent Eduard van Beinum en de componist Willem Andriessen. In Torremolinos: Arthur Rubinstein. En dan de mensen die ze mocht begeleiden: de ac naam? Elise Grotrian Steinweg. Toch geen familie van het pianogeslacht Steinway? Zou heel goed kunnen, want Elise is zelf een piano, pardon, een vleugel. Het is na- Honderd jaar is ze inmiddels, maar ze staat, al zegt ze het zelf, nog strak op de po ten en ook haar heupomvang van zo'n 1 meter 60 mag er nog steeds wezen. Haar Pia Beek schreef de geschiedenis van een bijzonder vrouw met een heupomvang van 1,60 meter, haar vleugel Elise. „We hebben zoveel ge heimen gedeeld." foto gpd/patricia steur tuurlijk een prachtige vondst om een vleu gel het levensverhaal van zijn bespeelster te laten vertellen, eh, haar bespeelster. Beck had oorspronkelijk het idee om de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21