Cultuur Kunst Vier Gouden Kalveren voor 'Lek' Andre Rieu streeft naar 'chique klanken' Amusement met een beetje diepgang' m Feestelijk benefietconcert Vox Humana Graag bescheiden schilder fERDAG 30 SEPTEMBER 2000 aatste concert Barbra Streisand york» Barbra Streisand ft met vier uitverkochte incerten in Madison Squa- Garden afscheid genomen n haar concert-carrière, reisand heeft altijd gezegd •n hekel te hebben aan live- jtredens en najaren nog tijd te lijden aan een ernsti- rm van plankenkoorts, de laatste concerten, jgewoond door vele vrien- i beroemdheden uit de luziek- en filmwereld, oest flink in de buidel wor- pn getast. De goedkoopste iarten kostten dik 300 gul- i een gala-ticket kwam n 6000 gulden. foto ap/kevin mazur Veer beeld Michelangelo gevonden Italiaanse kunstexperts hebben in een kerk in Rome een peld van Michelangelo ontdekt. Tot nu toe was de gebeeld- mwde gestalte van paus Julius II in de kerk San Pietro in Vin- 'i aan de minder bekende Tomasso Boscoli toegeschreven. In kerk bevindt zich ook het wereldberoemde Mozesbeeld van ichelangelo, die leefde van 1475 tot 1564. lieuwe 'Crocodile Dundee' De misdaadfilm 'Lek' heeft gisteravond tijdens het slot- gala van het 20-ste Nederlands Film Festival getriom feerd met wat Amerikanen een 'landslide' zouden noe men. Alle voor lange speelfilms beschikbare Gouden Kalveren op een na kwamen terecht bij het door Jean van de Velde geregisseerde en samen met Rolf Koot ge produceerde misdaaddrama. utrecht mon de Waal) en voor de beste acteur (Victor Löw). Het jury rapport noteerde: „Doorslagge vend in de beoordeling is dat 'Lek' meer is dan de som der delen en een Nederlandse film oplevert die als standaard voor 'Lek' werd bekroond als beste speelfilm van het jaar, voor de beste regie, voor het beste sce nario (Jean van de Velde en Si- de komende jaren gezien mag worden." Met 'Lek' werd tevens de Pu blieksprijs gewonnen. In de hoop dat Van de Veldes werk stuk na de successen in Utrecht alsnog boven de grens van 100.000 bezoekers uitgetild kan worden, heeft de distributeur besloten hem opnieuw in de bioscopen te brengen. De monotonie werd in de Utrechtse Stadsschouwburg al leen doorbroken met de over handiging van een Gouden Kalf aan Willeke van Ammelrooy als beste actrice voor haar rol in het door Robbe de Hert geregis seerde 'Lijmen/Het Been'. Als beste korte film kwam 'Een Intens Realistisch Doch Romantisch Liefdesdrama' van Jesse de Jong uit de bus. De prijs voor de beste lange docu mentaire ging naar 'Crazy', van Heddy Honigmann, die dit jaar ook werd gehuldigd met een re trospectief van haar oeuvre. De eer voor de beste korte docu mentaire kwam terecht bij 'De Nieuwerwetse Wereld', ge maakt door Carin Goeijers. De Grolsch Prestatieprijs werd ontvangen door regisseur Steven de Jong en hoofdrolspe ler Rense Westra voor 'De Ffike' en De Prijs van de Nederlandse Filmkritiek werd toegekend aan 'Wilde Mossels', de debuutfilm van Erik de Bruyn die eerder deze week ook al werd be kroond met de CJP Jeugdprijs. Andere onderscheidingen waarvan de uitreiking al vooraf gaand aan het slotgala hadden plaatsgevonden waren de Gou den Kalveren voor geluid (Piotr van Dijk), voor beste tv-drama ('Bij Ons In de Jordaan' van Willem van de Sande Bakhuy- sen), beste tv-acteur (Cees Prins voor 'Bij Ons De Jordaan') en beste tv-actrice (Will van Kra lingen voor 'Storm In Mijn Hoofd'). Meest in het oog springende verliezer van het prijzenbal was de jeugdfilm 'Kruimeltje', de film die de hoogste bioscoopre cette haalde van de laatste tien jaar. Ondanks drie nominaties voor een Gouden Kalf moest ci- neaste Maria Peters met lege handen naar huis. Nieuw album wordt wereldwijd gelanceerd is angeles Acteur Paul Hogan poseert met bokser Mike Tyson dens de opnamen in Beverly Hills van de derde 'Crocodile undee'-film. Hogan verhuist in de rolprent van Australië naar Angeles waar hij Tyson ontmoet. 'Crocodile Dundee LA' iat in de lente van 2001 in première. foto ap/hollystein >e Leeuw vertolkt werk Hermans idenHet werk van Toon Hermans staat centraal in de specia- voorstelling 'Een Ballonnetje' van Paul de Leeuw. De Leidse houwburg is één van de zes schouwburgen waar de voorstel- ïg opgevoerd wordt. Op 3 december staat De Leeuw in Leiden et 'conferences met een onderToon' en liedjes van Hermans, e dit voorjaar overleed. Het combo van John van Eijk zorgt ior de muzikale begeleiding. Kaarten zijn vanaf woensdag 4 ;tober verkrijgbaar bij de kassa van de Leidse Schouwburg. Oktober-lezing De Lakenhal den In het programma van de 3 oktoberfeesten, in de Uit- ant van donderdag, is een foutje geslopen. De 3 oktober-le- ng die morgen wordt gehouden in Stedelijk Museum De La- inhal begint niet om 09.30 uur maar om 15.00 uur. 'okémon-2 vanaf 12 oktober in de bios /isterdam De tweede Pokémon-film gaat 12 oktober in ruim )0 bioscopen in Nederland draaien. In de animatiefilm belan- :n Ash, Pikachu en de andere monstertjes op het eiland Sar- out waar zij deelnemen aan een festival en allerhande avontu- n beleven. De Nederlandse teksten zijn ingesproken door on- r anderen Isa Hoes en Lucie de Lange. De muziek is engelsta- De titelsong (The power of one) wordt gezongen door Don- Summer. Andere muziek is van onder anderen B52's, Laura usini en de jongensgroep Westlife. linke Janssen over 'X-men': maastricht harrie cremers André Rieu geeft opnieuw blijk van zijn optimistische kijk op het leven op de nieuwe cd La Vie Est Belle. De Boléro van Maurice Ravel wordt daarop door de Maastrichtse orkestlei der in tijdsduur gereduceerd tot een prettig en oorstrelend mu ziekwerkje van amper zes mi nuten. Doorgaans mag je voor dat stuk zo'n twintig minuten uittrekken. Aan de vooravond van de lancering van zijn nieuwe cd zegt de Maastrichtse Stehgei ger': „Ik ben ongeneeslijk posi tief en geloof daarom onvoor waardelijk in de toekomst." Wellicht dat die instelling ertoe geleid heeft dat de in Spanje woonachtige erven van de in 1937 overleden Franse compo nist Ravel hem toestemming hebben gegeven voor een com pacte versie van de Boléro. De erven gaven hun fiat nadat ze eerst Rieu's muziekband had den beluisterd. „Ik ben enorm trots op die toestemming. Per slot van reke ning is Ravel niet de eerste de beste. Ik heb dit werk al héél, héél lang op het verlanglijstje staan, in een eigentijdse uitvoe ring, dat wel. Die is er nu geko men. Natuurlijk heb ik Ravel in zijn muzikale waarde gelaten. Je hoort zijn Boléro als van ouds, maar aangepast aan de snelheid van anno 2000." Het nieuwe album van André Rieu en zijn orkest wordt deze week 'wereldwijd' gelanceerd. Voor de musicus is het de eer ste keer dat zijn muziek over de hele aardbol wordt verspreid. „Ik ben razend benieuwd naar de reacties op mijn nieuwe al bum. La Vie Est Belle is het mu zikale feest der herkenning: operette, populaire, klassieke en filmmuziek. Misschien is dat wel het geheim van mijn suc ces. Je hoort muziek, die herin- -• w* Hk&I :-ï39B»Mitf' f' André Rieu: '„Volgens sommigen mag ik helemaal niet aan klassieke muziek komen. Kom nou toch, jon gens! In de tijd dat Rembrandt schilderde, knipten ze een meter van het doek af. Kijk, daar ben ik het nou niet mee eens." foto epa neringen oproept." Die herinneringen moeten komen bij nummers als You Are My Hearts Delight, oftewel Dein 1st Mein Ganzes Herz van de operettecomponist Franz Léhar en Die Juliska von Buda pest. Ze klinken net zo ver trouwd in de oren als Olé Gua- pa van Malando. André Rieu: „Op de vorige cd Fiësta staat Jealousy. Toen we op zoek gin gen naar repertoire voor dit al bum bedacht ik me dat tango heerlijke muziek is. Leon van Wijk uit ons orkest speelt fan tastisch accordeon. Dus die schudde Olé Guapa uit zijn mouw. We hebben er nog wat strijkers bijgehaald voor een leuke bewerking." De medley, die op La Vie Est Belle van André en Marjorie Ri eu de titel Danube Love mee krijgt, ruikt ook al helemaal naar operettemuziek richting Donauwellen, met een vleugje Liebe, du Himmel auf Erden met een mooi voorspel. „Tij dens de tekstrepetitie noemden we dit nummer Dauerwellen. Het was maar een grapje, want Dauerwellen heeft natuurlijk al les met permanent in je haar te maken. Zo kun je een wals na tuurlijk niet noemen. Mijn echtgenote Marjorie, met wie ik het album heb samengesteld, heeft toen als titel Donauliebe genoemd. Zeg dus maar Da nube Love." Even terug naar de Boléro van Ravel. „Dat is een stuk dat ik al mijn hele leven wil spelen, maar dan in een verkorte ver sie. Datzelfde geldt voor de mu ziek van Strauss. Ik roep al ja ren dat Strauss heeft geleefd in een tijd waarin geen televisie was, geen jukebox, geen radio. Dus zo'n Kaiserwalzer moest zeventien minuten duren. En dat was nog niet genoeg en daarom moest bij uitvoeringen dat stuk twee keer worden ge speeld. Tegenwoordig leven we in een tijd die snel is. Als muzi kant behoud ik me daarom het recht voor om muziek in te kor- „Natuurlijk met de muzikale verantwoording die ik van huis uit heb meegekregen. Vader was, zoals bekend, dirigent van het Limburgs Symfonie Orkest. Ik denk ook dat het kan om zo'n Kaiserwalzer korter te ma ken zonder hem de nek om te draaien. Hetzelfde heb ik met de Boléro gedaan, die voor mij verschrikkelijk lang duurt. Twintig minuten of zoiets en ik heb er 6 minuten en 46 secon den van gemaakt. De mensen zullen de Boléro herkennen." Voor criticasters die beden kingen hebben wanneer mu ziek wordt ingekort, heeft Rieu de volgende boodschap: „Een componist is dood. Je praat over een vel papier met zwarte bolletjes erop, als je het zwart wit wilt zien. Als er geen muzi kanten zijn die daar wat mee doen, dan kun je het vergeten. Dus vind ik dat je het recht hebt om met de partituur iets te doen. Je kunt dat op twee ma nieren doen. Je gaat tot het ein de der tijden door met precies te doen wat de partituur voor schrijft, of je realiseert je dat er bloed door je aderen stroomt, dat je ademt, dat je nu leeft en niet in bijvoorbeeld de tijd van Mozart." „Volgens sommigen mag ik helemaal niet aan klassieke muziek komen. Kom nou toch, jongens! In de tijd dat Rem brandt schilderde, knipten ze een meter van het doek af. Kijk, daar ben ik het nou niet mee En wat dan te denken van het feit dat de Spaanse orkestleider Waldo de Los Rios begin jaren tachtig de veertigste van Mozart verpopulariseerde en daarmee enorm veel succes had. André Rieu: „Dat vind ik iets heel an ders, maar ik heb wel groot res pect voor wat hij daarmee heeft bereikt. Hij heeft per slot van rekening een opening geslagen naar een hoop mensen toe. Kijk, ik ga een stap verder. Ik probeer klassieke muziek voor een heel breed publiek toegan kelijk te maken door die in te korten of op een andere manier te brengen: met een beetje hu mor. Ik kleed de meisjes uit het orkest mooi aan en dan vinden sommigen die jurken walgelijk en de muziek heel mooi. Nou ja, dan sorry hoor." Naar het voorbeeld van de Andrew Sisters zijn op La Vie Est Belle ook de André Sisters te horen. „Dat zijn drie meisjes uit het orkest." licht Rieu toe. „Ze kunnen heel goed zingen, heb ben gewone jurken aan en stappen bij toegiften uit het or kest. Op een heel chique ma nier, hoor." De Limburgse maestro, die op de Duitse buis al jaren een graag geziene gast is, plaatst alle muzikale ontwik kelingen in de tijd waarin werd geleefd of nu wordt geleefd. „Neem bijvoorbeeld James Last. Met zijn happy sound zorgde hij in zijn tijd voor een doorbraak." De technische ontwikkelin gen houden Rieu, met zijn ei gen webside op internet, al ge ruime tijd bezig. In Maastricht bouwt hij zijn eigen studio, waarin hij vanaf februari vol gend jaar zijn muziek gaat op nemen. „Ik kan nu zelf regelen hoe de muziek moet klinken. Ik ben daarom blij met de aanwe zigheid van mijn broer Jean- Philippe, die precies weet hoe ik het graag wil hebben. Per slot van rekening kijken en luisteren heel wat mensen. Ik streef naar perfectie, naar chique klan ken." muziek recensie terdam saskia bonger pverhalen heeft zij nooit ge- n. Zij vond ze oninteres- Toch speelt Famke Jans- de rol van Jean Grey in de sen zeer populair stripver- gebaseerde film 'X-men' afgelopen donderdag in Ne land in première ging. In erika was de film al tijdens productieproces een hype. Drmatie geheim houden ?n onmogelijke opgave. i de strip wisten telkens details te vergaren en ilden die met elkaar op het inssen: „Ik had geen idee de film zo veel aandacht trekken. Ik kende de strip nen' niet eens." De actrice dan ook niet wat haar te hten stond. „De 'X-men'- hadden overal een mening r. Ze discussieerden met el- r over onze outfits, die vol- s hen te weinig overeen men met die in de strip, k mijn haar was niet goed. vonden het niet rood ge- g. Daar was expres voor ge en om het zo realistisch mo- ijk te houden. Het moest er gaan uitzien als de ver- ïing van 'Batman'." inssen heeft de discussies Internet niet gevolgd. „De eld waarin ik leef is al zo n. Het grootste deel van n tijd breng ik door op film- Ik wil mijn wereld niet nog der verkleinen door alleen met mezelf bezig te zijn. heb Jean Grey vertolkt zoals mij het beste leek. Iedereen een mening over haai', ir ik kan ze toch niet alle maal gelukkig maken.' Nadat ze de rol van Jean Grey verdiepte Janssen zich in de strip. „Ik kan niet zeggen dat ik nu een fan ben, maar 'X-men' bevat zeker elementen die de moeite waard zijn. Het gaat i als buitenstaander ven, omdat ze anders zijn dan de meerderheid. Het is een uni verseel onderwerp." De stripserie 'X-men' bestaat al sinds 1963 en heeft een grote schare trouwe fans. De helden zijn gemuteerde mensen. Zij beschikken over bovenmense- lijke> gaven. De ene mutant kan alle'weertypen beïnvloeden, de ander heeft telepathische krachten en weer anderen kun nen hun eigen wonden helen. Gewone mensen zijn bang voor hen en verstoten ze uit de ge meenschap. Dat zorgt dan weer bij sommige mutanten voor verbittering. Zij keren zich te gen de mensheid. Ze willen de wereld overnemen en als de mensheid daarvoor vernietigd moet worden, dan is dat jam mer. Andere mutanten zien het juist als hun taak hun gaven te gebruiken om de mensen die hen hebben verstoten te be schermen. De film volgt dezelfde lijn, maar is noodgedwongen veel beknopter dan de strip. Zo was er plaats voor maar een beperkt aantal karakters en hun psy chologische ontwikkeling kon niet zo uitgebreid zijn als in de al bijna veertig jaar lopende strip. Janssen is daar reëel over: „In deze film komen een hele hoop personages aan bod. Je deelt het scherm met een groot Famke Janssen bij de première van de film 'X-men' eerder deze week in het Amsterdamse Tuschinsky theater. foto wfa/gerlinde de geus aantal acteurs. De relatie van Jean Grey met haar verloofde blijft redelijk aan de oppervlak te. Er was in deze film geen plaats voor relatieperikelen." De film 'X-men' is een klas siek verhaal over goed en slecht, maar heeft volgens Jans sen meer diepgang dan andere sciencefiction films. Toch steekt ze niet onder stoelen of banken dat de diepgang zo haar beperkingen heeft. „Het doel van deze film is amusement. Als het goed gedaan wordt, heb ik daar geen problemen mee. Natuurlijk kan ik meer kwijt in een rol in een kleinere film die bijvoorbeeld is gebaseerd op een roman. Dat soort films is overzichtelijker en de rollen zijn leuker." Toch kon Janssen zich vinden in haar rol van Jean Grey. „Met haar telepathische en telekine- tische krachten kon ik me na tuurlijk moeilijk identificeren, maar wel met andere aspecten van haar karakter. Eigenlijk is ze het enige normale personage in de film. Ze is heel rustig." In een film die bol staat van de special effects had Janssen weinig te maken met vechtscè nes en ander spektakel. „Jean Grey houdt zich op de achter grond. Ik vond dat wel prettig. Met special effects en blue sereens had ik al eerder te ma ken gehad. Dat is heel moeilijk om mee te werken. Vertrouwen in de regisseur is daarbij abso luut noodzakelijk." De kijker hoeft geen 'X-men'- expert te zijn om de film te be grijpen. „De film is voor ieder een. Het feit dat zo veel mensen erheen zijn gegaan in Amerika bewijst dat. Jong of oud, strip fan of niet, het werkt." Of de film ook in Nederland zal aan slaan, durft Janssen niet te voorspellen. „Ik weet eigenlijk niet of de strip hier ook bekend is. Dat zou natuurlijk wel hel pen. Het belangrijkste voor mij is wat mijn familie ervan vindt. De rest geloof ik wel." Benefietconcert Rijnlands Chr Mannenkoor 'Vox Humana' o.l.v Sander van Marion, m.m v Jan Vayne, vleugel en de Chr. Orato rium Ver. 'Cantate Deo'. Gehoord 29/9, Stadsgehoorzaal, Lei- 'Vox Humana', het Rijnlands Chr. Mannenkoor bestaat 30 jaar. Samen met de Chr. Oratorium Ver. 'Cantate Deo' uit Zoetermeer wordt dit zes de lustrum groots gevierd en niet eens ten eigen bate: de opbrengst is voor de kankerbestrijding. De Stadsgehoorzaal zit boordevol, dus het Ko ningin Wilhelminafonds mag in z'n handjes knij pen. En ook de zaal kan z'n handjes gebruiken, want Sander van Marion heeft er weer een echt feest van gemaakt. Prachtige bloemen, feestelijke kleding, prettige heldere belichting, een kleine groep uitstekende musici én het feestvarken zelf dat overtuigend zingt met in zijn kielzog het 'zus- terkoor' in vlammende herfsttinten. Bach wordt herdacht met enkele bewerkte koralen gezongen in een aangenaam snel tempo met pittige bege leiding van de blazers. Jan Vayne haakt in op het Bachprogramma en breit er op zijn welbekende i grote ruige schipperstrui van. Trom petten, hobo en dwarsfluit combineren ideaal met de gezamenlijke koren. Het orgel van de Stadsgehoorzaal verheft bescheiden zijn stem in het 'Kyrie' van Haydn en Vox Humana uitbundig in Schuberts Driemaal Heilig. Dynamische effec ten, timing, homogeniteit worden hier goed uit gebuit. Voor de sopranen van Cantate Deo is Handels 'Lift up your Head' letterlijk te hoog ge grepen. Maar wederom, het voortvarende tempo, de kleurige expressie en de stralende trompetten voeren evenals in 'Hallelujah' de boventoon. Ook de speciale Russische 'sound' van Vox Humana is weer sfeervol aanwezig in D. Bortnjanski's Avondgebed en Kerkgezang. Youngs 'Allejulah' door Cantate Deo klinkt prachtig vol flinterdun ne accentjes, zo licht als een veertje en ritmisch grappige trucjes. Waarop Jan Vayne weer uiter mate lekker doorrammelt. Spetterend slagwerk, piano, trompetten begeleiden opzwepend het kamerbrede tapijt dat zalig zingt in zwoele gos pels. Na de pauze komen opera, volkslied, thea ter en filmmuziek aan bod. Vox Humana en Can tate Deo swingen elkaar tegemoet. Het feest kan niet meer stuk. Jopie Huisman 1922 Twee jaar geleden, in dè zomer van het jaar dat Jopie Huisman 75 werd, was er een allegori sche gondel aan zijn leven ge wijd. Met vodden, fuiken en de schilder als kind en volwasse ne. „M'n hele leven ging door me heen", zei hij kort daarna. „Ik teken ervoor dat als ik dood ben, ik op dat vlot eeu wig de zeeën kan bevaren." Huisman was graag beschei den. Hij was dan wel een be faamd schilder, met beroemde vrienden en een aan hem ge wijd museum, hij wees erop dat hij een gave had en slechts 'een werktuig' was. Het zou dwaas wezen, om daar trots op te zijn, zei hij bij herhaling. Net zo lief ging hij eieren zoe ken, fuiken zetten, paling ro ken. Gevleid was hij wel, toen hij op zijn 75ste een borst beeld kreeg in z'n museum. Hij zat daar ook graag, eerst in het Sleeswijckhuis in Workum, later in de nieuwbouw aan de overkant. In het voorjaar van 2001 zou hij de laatste uitbrei ding openen. Hij stopte met het signeren van ansichtkaar ten, vertelde hij zelf, nadat hij bijna bewusteloos was geraakt nadat hij 1460 keer 'Veel geluk, Jopie' had geschreven. Bekend werd zijn afbeelding van de voetbalschoenen van Abe Lenstra. Huisman was een groot Heerenveenfan. Het pas- 2000 te bij zijn nostalgische inslag: eigenlijk vond hij de wereld van zijn jeugd beter da Ine tere van zijn 75ste verjaardag ver woordde hij dat zo: „De rijk dom van de armoede, de schoonheid van het smerige. Maar we waren gelukkig." Gistermiddag om kwart over vier is Jopie Huisman overle den in het Academisch Zieken huis in Groningen, na een ziekbed van acht weken. Woensdag wordt hij in Her- baijum ter aarde besteld. Huis man, die twee maal gehuwd was, had vier kinderen uit zijn eerste huwelijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19