'Actievoerders niet op de hoogte' 'Schakel tussen mens en boek' neemt afscheid Globalisering heeft de middelmaat in de fotografie Regio doorschoten dwingt ns tot nieuwbouw' fERDAG 30 SEPTEMBER 2000 973 uitenschoolse opvang in SKL-pand ierdorp Het Centraal Bureau van de Stichting Kinderopvang riderdorp verhuist met ingang van maandag naar het voorma- pand van de Rabobank aan de Hoofdstraat 84. Het bureau trekt daar de eerste etage. Op de begane grond gaan twee tuwe groepen Buitenschoolse opvang (BSO) van start, een iep van 4- tot 8-jarigen en een groep van 8- tot 12-jarigen. Zij bben in het nieuwe onderkomen de beschikking over een mputer- en knutselruimte, een huiswerkhonk en een theater- De feestelijk opening van het pand vindt op 6 oktober t^ats, en wordt verricht door wethouder P. Kolman. Dan wor- tevens de namen van de twee BSO-groepen onthuld. hew ratis taxatie munten en postzegels gstgeest De Munten- en Postzegelorganisatie (MPO) houdt I nderdag 12 oktober een gratis taxatiedag in Oegstgeest. Wie i! nkt dat hij kostbare munten of postzegels in huis heeft, kan echt in de Openbare Bibliotheek aan de Floralaan 50. Tussen rur 's middags en acht uur 's avonds beoordelen deskun- de aangeboden stukken. Directeur Trude Sterck zegt na 37 jaar Voorschotense bibliotheek vaarwel voorschoten egeest voelt zich voor het blok gezet rschoten jan preenen 1 Stichting Tennispark Ade lt (STA) voelt zich door de eente Voorschoten ngen een nieuw clubge- |Aiw van zeven ton neer te zet- terwijl zij daarvoor zelf M. -H1 geld heeft. De stichting wil taan met het verbouwen en |reiden van het bestaande Qgebouw aan de Weddeloop iaan extra was- en kleedge- YQQjjnheid te komen. De tennis- kregen voor dat doel vorig 188.000 gulden subsidie, earijjrens het bestuur van Ade- nt dut hebben ambtenaren van d jnPdeling bouw- en woning- lvoe|icht echter geen toestem- Ig gegeven. Als argument bouw- en woningtoezicht Onfbij hebben aangevoerd dat 240 i clubgebouw een tijdelijk kwijerkomen is en niet voldoet Delde eisen van het Bouwbe- *eldijf- Adegeest zou de plannen infom alleen bij totale nieuw- inastfw kunnen realiseren, ciaal fethouder W. Carabain van lendk is verbaasd over dat erkerfdpunt. --Het is helemaal 20 dat de gemeente een arho;P door de plannen van jgeest heeft getrokken. Het t dat het clubgebouw een [\ilijke voorziening is. Daar- )e pri moet de stichting aller- tijdelijke ver- tabo^ing aanvragen voor vijf Vervolgens moet Adegeest plan indienen voor de ver- v en de uitbreiding. Op ere termijn bekijken we eventuele nieuwbouw. Het clubgebouw kan echter 6 jaren mee. Er hoeft in mijn dan ook niet per se iets to ri e jlnieuws te komen." een brandbrief aan de ge- t/Or^nteraad wijst het bestuur |en_ JAdegeest op de penibele si- ;n 'iife- waarin de stichting plot- JuliPg is terechtgekomen. „We fn blij dat de gemeenteraad vorig jaar 188.000 gulden daarjegde. Het gaf voldoening pen gevoel van opluchting ha lange jaren van onzeker- 1 het toekomstperspectief voor onze tennissers te kunnen garanderen. De reactie van de ambtenaren heeft bij ons dan ook een gevoel van grote teleur stelling opgeroepen." STA heeft het houten clubge bouw tien jaar geleden op be tonplaten laten neerzetten. Voor het semi-permanente ge bouw moet elke vijf jaar een nieuwe vergunning worden aangevraagd. De vorige vergun ning is inmiddels verlopen. Voorzitter B Rooijackers: „Voor ons is de kwaliteit van dit ge bouw prima. Het kan nog jaren mee. Waarom dan een nieuw gebouw? Wij hebben alleen be hoefte aan uitbreiding van de natte ruimten. Maar terwijl wij dachten dat we onze plannen eindelijk zouden kunnen reali seren, kregen we nee te horen. Ik bespeur een discrepantie tussen politiek en ambtena- De stichting hoopt in elk ge val ook voor de komende vijf jaar nog een vergunning te krij gen. Rooijackers: „Tegen die tijd zou er dan meer geld moe ten zijn dan die 188.000 gulden. We hebben laten uitrekenen dat we met ongeveer negen honderd leden een clubgebouw nodig hebben dat ongeveer ze ven ton kost. Maar waar dat geld vandaan moet komen, weet ik niet. Ik hoop echter dat we alsnog onze eigen plannen kunnen uitvoeren. We willen in elk geval duidelijkheid van de wethouder. Of we mogen uit breiden, maar dan moeten we wel de garantie hebben dat de vergunning ook over vijf jaar wordt verlengd. Of we mogen de 188.000 subsidie reserveren voor nieuwbouw waarvoor we ook medewerking van de ge meente krijgen." Wethouder Carabain sluit bij voorbaat niets uit. „Een moge lijkheid is ook nog om nieuw bouw in fasen uit te voeren. Eerst de natte ruimten en als er weer geld is de rest van het clubgebouw vernieuwen. We moeten maar eens met elkaar gaan praten." jiskavan de wetering „Ze hebben me een keer goed beetgehad", zegt Trude Sterck met een glimlach. „Ik ben altijd heel gedreven en ik wil dat de bibliotheek heel vaak open is. Het personeel heeft een keer nadat ik van vakantie terug kwam, een briefje op de deur geplakt: 'Wegens griep van het personeel gesloten'. Dus ik meteen: Zijn ze nou helemaal gek! Dan kun je toch de deur niet zomaar dichtdoen? Ze kun nen toch zeker wel iemand vin den. Ja, daar ben ik goed inge tuind." Deze anekdote zegt alles over de instelling van de directeur van de Voorschotense biblio theek, die morgen - uitgere kend tijdens de eerste zondags opening - afscheid neemt. Zij ziet daarmee op haar laatste dag nog een ideaal verwerke lijkt. Na 37 jaar bibliotheek werk, waarvan 32 jaar als direc teur, gaat ze met de VUT. Met gepaste trots kijkt Sterck rond in 'haar' bibliotheek. „Het is heel leuk dat ik veel ideeën heb kunnen verwezenlijken. De bibliotheek heeft ook echt een plek in de lokale gemeenschap. Men mijdt ons niet omdat we klein zijn." Sterck kwam in december 1963 naar Voorschoten. Zij werd als bibliothecaresse door de katholieke bibliotheek in Leidschendam voor twintig uur uitgezonden naar de katholieke bibliotheek in Voorschoten. Toen deze ging fuseren met de algemene bibliotheek in Voor schoten, was dat voor Sterck aanleiding om de directeursop- Trude Sterck: „De bibliotheek heeft echt een plek in de lokale gemeenschap. Men mijdt ons niet omdat we klein zijn." foto marklamers leiding te gaan volgen. In 1975 verhuisde de biblio theek naar het voormalig schoolgebouw aan de Wijn gaardenlaan, waar 'de bieb' nog altijd zit. „Ik ben in '63 met één klaslokaal begonnen. Nu is de bibliotheek veel groter. Ik heb altijd een hele grote zelfstandig heid gehad en veel mogelijkhe den. Die heb ik ook benut." Het is voortdurend Stercks streven geweest om de biblio theek een bredere functie te ge ven als informatiecentrum, een ontmoetingspunt uit de wijk en een middelpunt van activiteiten. „Mensen moe ten constant kunnen binnenlo pen", was haar mottto. Vandaar de internetaansluitingen, de ve le kranten en tijdschriften in de ruime leeszaal, de speel-o- theek en de uitgebreide stands de bibliotheek met boeken aandacht op actuele onderwerpen probeert te vesti gen. Sterck: „Een bibliotheek moet zich aanpassen aan de tijd. Zij moet inspelen op actua liteiten. Dat zou ik wel als boodschap willen meegeven aan mijn opvolgster. Ik denk dat dat erg belangrijk is. Toen ik begon met mijn studie voor bi bliothecaresse, toen heette dat trouwens nog leeszaalassisten te, was de slogan: 'Leeszaalas sistent, een verrassend beroep, een schakel tussen mens en boek'. Dat is nu nog steeds zo." Sterck heeft nog geen vast omlijnde toekomstplannen. „Misschien een beetje stude ren, veel sporten, lekker buiten langs het strand gaan lopen." Ze zal niet meer actief zijn bin nen de bibliotheek. „De biblio theek heeft veel invloed op mijn leven gehad. Ik heb er heel veel energie in gestoken. Nu moeten anderen een kans krijgen en ik ga daar niet als pottenkijker bij staan. Dat zou niet goed zijn. Ik sluit het af." Toekomst ziet Sterck wel voor de bibliotheek, zelfs in deze tijd van internet en digitalisering. „Ik ben geen voorstander van commercialisering. Maar wil de bibliotheek het hoofd boven water houden, dan moet lande lijk veel meer worden gedaan om de bibliotheken efficiënt te laten functioneren. Dan denk ik aan het invoeren van dingen als een goede bibliotheeksite en lend-o-maten, zodat de klant niet heel lang hoeft te wachten bij de balie voor het inleveren of meenemen van zijn boeken, maar zichzelf kan helpen. Je moet de know-how bij elkaar halen, in plaats van het als klei ne bibliotheek allemaal zelf uit te knobbelen. Dèn denk ik dat er toekomst voor de bibliotheek is. Wanneer we allemaal leuke kleine eilandjes zijn, halen we het niet." Kritiek op ludieke actie bij Swetterhage Rotonde bij Ericalaan fors duurder Het personeel van Swetterhage dat deze week actie voerde voor een betere CAO is niet goed op de hoogte. De actievoerders bij het Zoeterwoudse centrum voor verstandelijk gehandicapten weten niet precies wat de inzet is tijdens de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de gehandicaptenzorg. Ze lichten collega's verkeerd in en zijn veel te voorbarig met hun verzet. G. Gerding zegt dat naar aanleiding van de korte lu dieke actie die donderdagmorgen op het evenementenpleintje van Swetterhage aan de Blankaartweg werd gehouden. Met een strontkar, spandoeken en pamfletten wezen personeelsleden op de 'grote problemen' in de gehandicaptenzorg. zoeterwoude Gerding is voorzitter van de raad van bestuur van Gemiva- SVG, waaronder Swetterhage valt. Bovendien voert hij als de legatieleider van de Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland de onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst. „De voorstellen die wij als werkgevers op tafel hebben ge legd, zijn goed. We willen de opleiding verbeteren, de facili teiten voor kinderopvang wor den uitgebreid en de salarissen gaan met 2,25 procent omhoog. Net als in andere sectoren van de zorg, zoals de verpleeghui zen, ziekenhuizen, thuiszorg en psychiatrische instellingen. In juli is al een eenmalige uitke ring van anderhalf procent ver strekt. Er is zonder meer sprake van een concurrerend bod. Een heel mooi bod, zou ik willen zeggen. Ik denk dan ook dat we er volgende week donderdag als we weer met de vakbonden om de tafel gaan zitten, wel uitko men." Aan de ene kant heeft Ger ding 'begrip' voor de onrust on der het personeel. Aan de ande re kant, en die vindt hij veel be langrijker, vindt hij het kwalijk dat de actievoerders zich niet goed hebben laten informeren. „Er wordt gedaan alsof er een CAO-conflict is. Dat is helemaal niet zo. We praten nog wel de gelijk met elkaar. Er wordt ook gedaan alsof het personeel van Swetterhage twee vakantieda gen moet inleveren. Dat is hele maal niet zo. We proberen twee CAO's in elkaar te schuiven. Die voor de intramurale zorg met onder andere Swetterhage en de CAO voor de kleinschalige zorg. Daaronder vallen dagver blijven en gezinsvervangende tehuizen. De mensen die in die sector werken, verdienen op dit moment minder, maar hebben wel meer vakantiedagen. Wij proberen dat gelijk te trekken. Dat betekent onder meer dat de mensen die in dagverblijven en gezingsvervangende tehuizen werken twee dagen moeten in leveren. Dus dat geldt niet voor het personeel van Swetterha ge" Dat het loon van derdejaars- leerlingen driehonderd gulden omlaag gaat, vindt hij 'logisch'. „Wij willen alle leerlingen gelijk behandelen. Op dit moment is de opbouw van het loon niet goed. Derdejaars maken op eens een sprong. Wij willen de lonen van de eerste groepen optrekken om de overgangen soepeler te maken." De werkgevers krijgen ook het verwijt dat zij de totale loonsverhoging willen beper ken tot 2,25 procent in plaats van de door de vakbonden ge vraagde vier procent. Gerding: „We zijn er eerder dit jaar in ge slaagd om 25 miljoen los te krij gen van het kabinet om de werkdruk in de gehandicapten zorg te verminderen. We kun nen het niet maken om dat geld te steken in nog meer loon voor het personeel. Dan tikt het ka binet ons terecht op de vingers. Wij willen dat geld stoppen in uitbreiding van het personeel. Daar heeft iedereen meer aan dan nog eens twintig gulden per maand extra." De rotonde op het kruispunt Ericalaan/Acacialaan/Hoogma- deseweg in Leiderdorp wordt 250.000 gulden duurder dan verwacht. Dat komt omdat er enkele kabels van Nuon in de weg leggen. Bovendien worden op verzoek van omwonenden negen bomen uit de grond ge takeld en na aanleg van de ro tonde weer teruggeplaatst. De totale kosten voor de gemeente komen daarmee op 950.000 gulden. Leiderdorp rekent er echter op dat een deel van de meerkosten via een extra rijks subsidie weer in de gemeente kas terugvloeit. In januari wordt een begin gemaakt met de aanleg van de rotonde. Tijdens de werkzaam heden blijft de kruising gewoon open voor verkeer. Leiderdorpse fotoclub Daguerre viert vijftigste verjaardag aarkd jptraRDORP eric went jekeu biij onderscheid tussen leerlingen, llen en meesters bestaat al lang meer. De fotografen van de jubi- ïde Leiderdorpse fotoclub Da- ^re worden vijftig jaar na oprich- - in heel andere categorieën inge- 1-Dd: in onverbeterlijke dokatech- en met klassieke vakkennis, en -, tuin- en keukenfotografen die werk uit gemak bij een ontwik- daaientrale brengen. Sommige van i- oe-het-zelvers blijven halsstarrig ;eme en bij een kakelverse afdruk op eetpapier. Foto's van de Etos vin- 1 zij 'net zoiets als een hamburger McDonald's: snel klaar, maar te pruimen'. Toch zien veel le- juist ook nieuwe kansen in 'de fuitgang'. olan aguerre-voorzitter Ineke Borgar- t het weet nog goed hoe zij vijf jaar lden lid werd van het selecte ge- hap Leiderdorpse amateurfoto- :n, dat vernoemd is naar de uit- er van de gevoelige plaat. „Ik een volautomatische de rvfxat mijn negatieven afdrukken bij Kruidvat", introduceerde zij zelf zonder gêne. Vervolgens viel H ;n doodse stilte in de zaal. „Maar kkig is het allemaal goedgeko- rdeifzegt ze met een glimlach, ens mag er dan merkwaardi- gewoontes op nahouden, maar ienc plaatjes deugen wel, hebben ze prirschijnlijk gedacht." 3i?rard van Beelen is zo'n lid van c inoeg het eerste uur. Hij is er al D<anaf 1962, toen de Leiderdorpse liet club wekelijks bijeen kwam in achterafzaaJtje van Het Dorps- van 'onderburgemeester' Die- ad: „We hadden een vaste kern d gej twintig leden. Iedereen kwam "i< zwartwitfoto's aan, en alle leden >r den een eigen doka. Dat was een De iste. En nieuwbakken fotografen len zorgvuldig geballoteerd, alle t ze moesten natuurlijk wel kwa len hebben." Frank Bos bracht 160 digitale files r af met een inkjet photoprinter. Het maken van mooie plaatjes was in die tijd nog uitsluitend voorbe houden aan de happy few. „Tech niek was heel belangrijk. Retouche ren deed je bijvoorbeeld handmatig, met een penseeltje en een palet met tien verschillende kleuren, van wit naar zwart", doceert Van Beelen. „Zo heb ik ooit een prachtige foto gemaakt van een clown in Circus Sa- lazar. Hinderlijk dwars over de af druk liep een touw van de trapeze. Die moet je weghalen, kreeg ik van andere leden te horen. En dus ging ik met verf en penseel aan de slag. Daar was ik dan een dag mee bezig." Dat doe-het-zelven ging niet altijd goed. Zoals die keer dat hij met zijn maatje Bert Prins een foutje maakte bij de reproductie van een foto van de Hooglandse Kerk. „Ik lag net on der de apparatuur toen Bert per on geluk de kurk uit een bak met vloei stof stootte. Voordat ik het wist liep mijn nek vol ontwikkelaar." Anno 2000 is fotograferen al lang niet meer exclusief weggelegd voor begenadigde techneuten. Iedereen kiekt er vrolijk op los en niet zonder gevolgen. „Globalisering heeft de middelmaat in de fotografie ge bracht", oordeelt Van Beelen. „Wie dat wil kan tegenwoordig een rolletje kopen, op het knopje drukken en te gen betaling van een paar tientjes het resultaat tonen. Maar alle nuan ces zijn verdwenen, want zo'n ont wikkelcentrale drukt alles rücksichts los af." Teleac heeft sterk aan de populari sering van de fotografie bijgedragen, weet de oud-voorzitter: „Eind jaren 70 had deze omroep een doka-cur sus op tv en in een tijdsbestek van een half jaar groeide ons ledental van 20 naar 110. Het hele Zijlkwar tier zat vol. Maar binnen een jaar waren we weer op ons oude niveau terug. De meesten kwamen namelijk alleen maar om te kijken, maar het was volgens goed gebruik ook ver plicht om wekelijks eigen werk mee te brengen. En daar hadden de meesten de discipline niet voor." Inmiddels is het ledental van Da guerre al jarenlang stabiel, maar is er wel sprake van een sluipende ver grijzing. „De oude garde wil wel nieuwe leden werven, maar komt al leen nog maar in contact met men sen die voor het snelle werk kiezen", constateert voorzitter Borgardijn. „Jongeren van tegenwoordig hebben gewoon geen tijd meer om lid te worden van een gezelligheidsvereni ging. Dat is jammer want daarmee Ineke Borgardijn maakte deze foto in station Blaak. De fotocentrale drukte hem af. verdwijnt de klassieke 'natte kennis' uit de club. Doka's zijn tegenwoor dig niet voor niets voor een habbe- krats te koop op rommelmarkten." Toch zien veel leden van Daguerre ook nieuwe kansen in de voort schrijdende techniek, zoals secreta ris Frank Bos. Hij is zo'n fotograaf die het tegenwoordig nog uitsluitend 'digitaal' doet. Per week kruipt hij zo'n tien uur achter de computer om zijn foto's te verwerken en bewer ken: „Dat biedt echt enorm veel mo gelijkheden. En de grap is dat je die oude klassieke technieken weer net zo hard nodig hebt. In dat opzicht kan de oude garde de vergaarde nat te vakkennis dus weer doorgeven. Die krijgt gewoon weer een nieuwe plaats in het digitale tijdperk." Techneut Van Beelen ziet het alle maal met lede ogen aan: „Vroeger had een timmerman een timmerkist. Nu heeft hij een schroevendraaier en een nijptang en doet daar alles mee." Toch is hij ook een realist: „Je moet natuurlijk de ogen niet sluiten. Ook ik kan soms likkebaarden als ik al die nieuwe mogelijkheden zie. Maar het handmatige vakwerk blijft foto ineke borcardijn toch mijn voorkeur houden. Dat blijft voor mij de echte fotografie." Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan werkt Daguerre hard aan een speciale jubileumexpositie. Deze wordt op 2, 3 en 4 november gehou den in De Winkelhof. De tentoonstel ling moet een beeld geven van het werk van de leden van de club, en van de hedendaagse technieken die daarbij gebruikt worden. Bovendien beoogt de expositie Leiderdorpers en thousiast te maken voor de hobbyfo tografie. Voor meer informatie: 071- 5417622.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17