Betaald parkeren in hele centrm Kort geding nieuw wapen in huisartsenstriji Rijn Veenstreek HSL kruist toch tweemaal de N209 bij Benthuizen Architect haalt omstreden bord uit weiland Veense Scholieren mogen 2500 gulden uitgeven aan eigen plan Het tuinmanshuis is alleen met mobieltje te vinden' Parkeerterrein vooi vrachtauto's onzekc ZATERDAG 30 SEPTEMBER 2000 Ontvangst koffiedelegatie uit Honduras alphen aan den run Een delegatie van koffiehandelaren uit Hon duras komt op dinsdag 3 oktober naar Alphen aan den Rijn op uitnodiging van de Rabobanken in de kring Rijnland. De bank verleent 37 koffiecoöperaties in Honduras financiële hulp. Het project begint in november en duurt drie jaar. De Rabobank biedt de koffieboeren ook organisatorische hulp. De ontvangst van voorzitter Daoberto Suaso van de koffiekoepel CCCH en Jimmy Navarro, directeur van de Green Development Founda tion die ijvert voor de sociale en economische ontwikkeling van lokale gemeenschappen, is om 15 uur in de Rabobank aan de Laan der Continenten. Hobbyclub verkoopt stroopwafels leimuiden/runsaterwoudeDe hobbyclub van Leimuiden en Rijnsaterwoude houdt vandaag een stroopwafelactie. Vanaf 10 uur gaan vrijwilligers langs de deuren om met de verkoop van Goudse stroopwafels geld te verdienen voor hun vereniging. De Hobbyclub Vakantie Kinderweek organiseert daarvan de hele winter activiteiten op zaterdagmiddag. Vanmiddag kunnen kin deren een lampion maken voor de optocht die vanavond om 20 uur bij Het Spant begint. De kosten bedragen 2,50 gulden. Een knipkaart voor vier hobbyclub-middagen kost 8 gulden. Lezing over spierreuma alphen aan den rijn De aandoening fibromyalgie (spierreuma) is het onderwerp van een lezing die de Stichting Gezondheidszorg Alphen aan den Rijn organiseert in samenwerking met de natio nale vereniging voor fibromyalgiepatiënten. Op maandag 9 ok tober spreken dr. A. van Arkel en bewegingsdeskundige J. van Oosterom hierover in De Bron aan de Troubadourweg 2 in Al phen aan den Rijn. De toegang is gratis. De zaal is toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Inlichtingen: W. Habermehl (0172- 478021). Ter Aar se artsen dagen collega's uit Alkemade voor rechter runstreek janneke de jonge De huisartsen uit Woubrugge, Ter Aar en Nieuwveen spannen een kort ge ding aan tegen drie artsen uit Alkema de. Zij willen deze groep dwingen sa men te werken met één van de artsen uit Leimuiden. Na een lange juridische strijd werkt de groep uit Ter Aar en omstreken sinds 1 september samen met de Leimuidenaren J. Lardenoije en C. van Blooijs, maar de Ter Aarse groep wil daar zo snel mogelijk van af. Het kort geding dient op 11 oktober bij de Haagse rechtbank. Huisarts J. Mocking uit Nieuwveen is overtuigd van de winst van zijn groep, hoewel de rechter hen eerder verplichtte tot sa menwerking met beide Leimuidense dokters. „Toen we vorig jaar oktober voor de rechter kwamen, dat was de eerste zitting, zei de rechter steeds dat we met elkaar moesten praten. Wij hebben dat toen afgeschoten omdat we ervan uit gingen dat we wel zouden winnen. Dat gebeurde niet, dus nu willen we de artsen uit Alkemade er alsnog bij betrekken." Mocking ver wacht dat, als de rechter de drie dok ters uit Alkemade voor zich ziet, zij ook worden betrokken in de waar- neemregeling. ,,Hij zei toen: zij zijn niet gedaagd dus ik kan ze er ook niet bij betrekken. Nu zijn ze wel gedaagd." De Alkemadese artsen A. Roeien, A. Saeys en W. Sleeuw willen niets losla ten over het kort geding. Zij willen pas tijdens de zitting hun mening geven over de zaak. Sleeuw uit Roelofarends- veen werkte al eerder samen met de twee Leimuidenaren, maar verliet de groep in 1995 om zich aan te sluiten bij zijn nabije collega's. De artsen uit Leimuiden willen niet met hen samen werken omdat ze de reis via de brug bij Leimuiden te lang vinden. Volgens Mocking is dat onzin. ,,Ze hebben ru zie met elkaar, maar dat wordt nooit gezegd. Ze moeten maar eens praten, ze leggen het maar eens bij. Nu wor den wij er de dupe van." De samenwerking betreft de onder linge vervanging tijdens de avonden en de weekeinden. Tot september hadden Lardenoije en Van Blooijs uit Leimuiden om het weekend dienst omdat ze maar met zijn tweeën waren. Door de vervangingsregeling met de groep uit Ter Aar en omgeving is I nu verleden tijd. Het bezwaar van de Ter Aarse arj is dat de afstand te groot is en datp aantal patiënten nu boven de 20i komt. Vanaf dat aantal moeten erl weekend twee artsen dienst hebtt wat een verzwaring van hun werkl tekent. Als één Leimuidense arts t versterkt in plaats van twee, is dat l|i ste probleem ondervangen, aldusi groep Ter Aar. Overigens zijn zij P nog steeds van plan in hoger beroet gaan tegen de uitspraak van de reel om samen te werken met Leimuidi Provincie kan kosten niet dekken rijnwoude marieta kroft De hogesnelheidslijn HSL kruist toch over grote hoogte twee keer de provinciale weg N209 bij Benthuizen. De weg wordt niet verlegd om hem pa rallel te laten lopen aan het HSL-tracé. De provincie kan de kosten, dertig miljoen gulden, niet dekken. Dat maakte wet houder Uljee van Rijnwoude deze week bekend. „Het is jam mer, maar ik heb er wel begrip voor", zei hij. Zowel de provincie als de ge meente Rijnwoude wilde de N209 zo verleggen dat die voor een groot deel zou worden ge bundeld aan het HSL-tracé. De weg kon zo veiliger worden in gericht voor auto's en het lang zame verkeer inclusief land- bouwtractoren. Een onderzoek, enkele jaren geleden, wees ech ter uit dat het te duur was. De provincie (eigenaar van de N209) zag er toen van af. Tot verrassing van Rijnwoude bleek een maand geleden dat de provincie toch weer nadacht over de bundeling van de N209 en het HSL-tracé. De raads commissie van Rijnwoude wil de de inwoners van Benthuizen horen, voordat er een definitief tracé zou worden vastgesteld. Zover kwam het niet. Het twee de onderzoek bevestigde dat het omleggen van de weg is te duur. De provincie en de gemeente Rijnwoude overleggen nu met het HSL-projectbureau over de vormgeving en de breedte van de geplande viaducten. Ze ho pen dat de viaducten zo wor den gebouwd, dat de weg toch veilig kan worden ingericht. Op korte termijn moet hierover duidelijkheid komen, want de eerste werkzaamheden voor de aanleg van de HSL zijn al be gonnen. 'Eigenwijsdagkrijgt vorm in Alkemade roelofarendsveenArchitect J. van Rijn verwijdert vandaag het bord uit het weiland in Roelofarendsveen waarop hij zeventig luxe vakan tiewoningen te koop aanbiedt. Dat zei hij gisteren in een reactie op een brief die de gemeente Alkemade binnenkort de deur uitdoet. De gemeente maant de architect daarin het bord dat hij deze zomer langs de Aderweg plaatste, zo spoedig mogelijk te verwijderen. Volgens hoofd algemene zaken C. Wassenaar van de gemeente mag hij er niet zomaar een reclamebord plaatsen. „Dat mag alleen tijdens de bouw van de woningen", aldus Wassenaar. „Dan wordt zoiets geregeld in de bouwvergunning. Maar van bouw is helemaal geen sprake." De brief van de gemeente is al niet meer nodig, zegt Van Rijn. „Van de provincie heb ik ook al te horen gekregen dat het bord weg moet. Dan doe ik dat toch. Ik heb geen zin in ruzie." De architect beweert dat hij niet wist dat hij nog geen bord mocht plaatsen. „Als ik mijn huis te koop zet, mag dat toch ook?" Hoe het inmiddels staat met de verkoop van de recreatiewoningen en wanneer hij ze wil bouwen, wil Van Rijn niet zeggen. „Het gaat goed", is het enige wat hij loslaat. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN janneke de jonge Scholieren van het Johannes 23 Colle ge in Roelofarendsveen mogen zeker 2500 gulden uitgeven aan een zelfbe dacht plan. Dat geld krijgen ze van de gemeente Alkemade. Die organiseert met de school het komend seizoen een 'Eigenwijsdag', een initiatief van de stichting Politieke Jongeren Projecten. De Eigenwijsdag, die wordt gehou den in het gemeentehuis, is een af spiegeling van de manier waarop ge meenten besluiten nemen. Eerst berei den ambtenaren een advies voor en als burgemeester en wethouders dat steunen, moeten de politieke partijen in de gemeenteraad erover beslissen. Zo ongeveer verloopt ook de Eigen wijsdag. Scholieren verzinnen een aantal plannen die ze met het beschik bare bedrag kunnen laten uitvoeren. Vervolgens discussiëren zij erover en nemen zij een beslissing. Directeur C. Beurze van de middel bare school in Roelofarendsveen is en thousiast over het project, dat de Jon ge Socialisten in het Groene Hart dropten op het bureau van het ge meentebestuur van Alkemade. Hij is van plan leerlingen uit de derde klas sen van mavo, havo en meedoen. „Als je praktisch met besluitvorming en politiek bezig bent, komt het dich terbij. Er zijn hier wel vaker mensen van politieke partijen langsgeweest, maar dan blijft het toch verder van leerlingen afstaan. Ik vind het vooral leuk dat ze iets te besteden hebben." De datum van de Eigenwijsdag is nog niet bekend, maar moet voor mei te laten vallen. Dan krijgt de school het weer druk met de voorbereiding van exa mens. De gemeente Alkemade denkt daarom aan november, februari of maart. Beurze wil eerst het jaarrooster af maken en afspraken maken met de docenten maatschappijleer en ge schiedenis, die ook betrokken zijn bij het project. Echtpaar Dekker heeft 'vruchtgebruik' van monumentaal pand De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft enkele beeldbepalende gebouwen in Alphen aan den Rijn aangewe zen als rijksmonument, waar onder het tuinmanshuis van de Marthastichting in Park Rijnstroom. De tuinmanswo ning vormt een geheel met de andere architectuurhistori sche gebouwen in Park Rijn stroom. Alle monumentale ge bouwen in het park zijn opge trokken in de Nieuw Historise rende Bouwstijl. alphen aan den run annette lameijer Het pittoreske tuinmanshuis in Park Rijnstroom ligt wat ver scholen achter de boomgaard. De donkergrijze dakpannen blinken in het ochtendlicht nog van de pasgevallen bui. Het echtpaar Dekker, dat het pand bewoont, is best trots dat zijn woning op de monumentenlijst is geplaatst. Het bouwwerk dateert oor spronkelijk uit het begin van de vroige eeuw. „Het is een betrek kelijk jong monument", zegt Maarten Dekker. Hij laat wat oude foto's en tekeningen zien. „Kijk, hier zat vroeger de trap. Je kunt het stalraampje nu nog zien zitten", zegt hij en wijst omhoog. „Het huis is niet ge heid. Net zo als de andere mo numentale gebouwen hier in het park is het gebouwd op een zandplaat van de rivierbedding van de Rijn." De vader van Dekker was als tuinbaas in dienst van de Mart hastichting. Deze stichting, die onverzorgde kinderen onder haar hoede nam, had het huis Het pand aan de Cornelis Geellaan 45. Een van de beeldbepalende woningen in Alphen aan den Rijn die tot n in bezit. Nu is zoon Maarten sinds negen jaar eigenaar van de woning. „Het is een unieke plek om te wonen", zegt ook mevrouw Dekker. Bij het huis hoorde een moestuin en een boomgaard. De bongerd is be waard gebleven. „Wij pachten het van de gemeente en onder houden de hoogstamfruitbo- men. Er komen vaak mensen langs om een praatje te maken en vruchten te kopen." Tegen kostprijs uiteraard en de klanten moeten een plekje op de appels en peren voor lief ne men. „Mijn vader was ook fruit kweker en ik verzorg de bomen op ambachtelijke manier", ver klaart Dekker. Er wordt dus geen gebruikgemaakt van gif. De laatste verbouwingen van het exterieur dateren alweer uit de jaren vijftig. „Een raam is toen veranderd in een open slaande tuindeur." Bang voor de regeltjes van de rijksmonu- mentendienst is Dekker niet. De familie heeft ook geen enke le behoefte om het uiterlijk van de woning te veranderen. „Wij houden van oud, we hebben een oud huis, een oude boot en misschien ooit nog eens een oude auto", zegt mevrouw Dekker lachend. Bewerkelijk is het onderhoud wel. „Maarten houdt van klussen, hij heeft geen zitvlees", zegt ze, wijzend op haar echtgenoot. Dekker draait zijn hand niet om voor klein onderhoud. „Anders moet je niet in een oud huis gaan wo nen. En als je de werkzaamhe den door een derde laat doen, dan wordt het al gauw kost baar. De duidelijkste verandering ten opzichte van de oorspronkelijke woning is de platte uitbouw te gen de voorgevel. Maar dat is al in de jaren dertig gebeurd, vol gens de papieren. Van binnen zijn in de loop der jaren wel aanpassingen gedaan, zoals een bad en de aanleg van centrale verwarming. Toch ademt de woning binnen een klassieke sfeer uit, in overeenstemming met de buitenkant. Maarten Dekker bracht zijn jeugd door in het Park Rijn stroom. Toen zich de kans voordeed om terug te keren op het honk greep hij dat met bei de handen aan. „Ik heb een groot deel van de geschiedenis van de Marthastichting meege maakt. Dat maakt het wonen voor mij hier zo bijzonder." Voor mevrouw Dekker speelt dat niet. Zij woont graag tussen de bomen en het groen. „Alleen is het moeilijk te vinden. Met het mobieltje leidt Maarten de leveranciers naar het adres. An ders blijven ze zoeken." Uurtarief Alphen iets duurder Binnen twee maanden kost parkeren in het hele c(j trum van Alphen aan den Rijn geld. In de uitwerking j het parkeerplan staan de tarieven op een rijtje vooir mensen die er wonen, werken en winkelen. Bewor betalen 60 gulden voor een jaarabonnement, bedrij,, 240 gulden. Een uurtje parkeren wordt dertig cent di'i der en komt op 1,70 gulden. Als de gemeenteraad in1 tober akkoord gaat met de plannen, vindt de invoeij in november plaats. alphen aan den run saskia buitelaar In mei besloot de raad om het betaald parkeren snel uit te breiden. De invoering rond het burgemeester Visserpark lever de namelijk veel overlast op aan de randen van het betaalge- bied. Door de betaalzone flink te vergroten, hoopt Alphen af te rekenen met het probleem dat automobilisten massaal hun toevlucht zoeken tot de woon wijken, waar parkeren gratis is. Het uitgebreide betaalgebied omvat straks alles tussen de Prins Bernhardlaan, Willem de Zwijgerlaan, Oranje Nassausin- gel en Jongkindt Coninckstraat- Stationsstraat. De gemeente grijpt de uit breiding aan om de tarieven te verhogen voor bezoekers van het centrum. Die betalen straks per uur 1,70 gulden of 7 gulden voor een helé dag. Dat tarief geldt zowel in de woonstraten als op de speciale parkeerterrei nen en in de garages, van maandag tot zaterdag tussen 9 en 17 uur. Koopzondagen zijn gratis, koopavonden niet. Bewoners kunnen een par- keervergunning en eventueel een bezoekerspas kopen voor zestig gulden per stuk. Om nemers kunnen voor 240 den hun bedrijfsauto kwije bijna het hele centrum. De 1 gunningen zijn niet geldig- de parkeerterreinen, Hoofistraat en Julianastv Die plekken zijn speciaalf doeld voor het winkelend "I bliek. Mensen die werkeic wonen rond de parkeergar Thorbeckeplein en Aarho; en Aarplein-oost kunnen een abonnement kopen een gereserveerde plek. M dat is niet goedkoop. De pri: daarvoor variëren van 480 1 den voor een nachtabof1 ment (tussen 17 en 10 uur 1200 gulden voor een 24-uI abonnement. Overigens sluit de gemel6 niet uit dat zich bij de nie randen van het betaalge^j opnieuw problemen voord J zo staat in het parkeerplan.1 zijn te verwachten in de der Continenten, de omge Prins Hendrikstraat/O r^1 straat, de Stellingmolen, lengde Marnixstraat en ir" Hooftstraat voorbij de Juli1! brug. De gemeente houdt gebieden extra in de gaten het nodig is, komen daare aanvullende oplossingen. runwoude marieta kroft De aanleg van een parkeerter rein voor vrachtwagens bij de Nil in Hazerswoude-Rijndijk is onzeker geworden. De bedrij ven weigeren huur te betalen voor een plek, zo bleek uit een onderzoek van Rijnwoude. „Ze willen er allemaal parkeren, maar gratis", zegt wethouder Geenjaar. De kosten van zo'n terrein met negentien plaatsen bedra gen bijna een miljoen gulden. Geenjaar: „Is het reëel om bur gers te belasten om vrachtwa genchauffeurs de gelegenheid te geven dichtbij huis te parke ren? Het is aanNde raad." De raad, hikte vorig jaar al aan tegen dé hoge kosten en ver zocht de wethouder toen te on derzoeken of hetj bedrijfsleven kon meebetalen. De Rijnwoud- se politiek zoelft al enkele jaren naar een oplossing voor de vrachtwagens. Hoewel het volgens de alge mene plaatselijke verorde niet is toegestaan om ze bii de bebouwde kom te park( kan de gemeente niet optie r De politie mag alleen bekei gen uitdelen als er bii tweeënhalve kilometer plek een vrachtwagenpari terrein is. Zoektochten goede plekken leverden a een hoekje grond op bij de meneweg en rijksweg 11. D meente hoopte de koste drukken door jaarlijks 2000 den per parkeerplaats te gen. Rijnwoude zou daaije vier ton terugverdienen. Een plan van de gemert om parkeerplaatsen aan tee- gen als de Rijndijk volgend verkeersluw wordt gem stuitte vorig jaar op veel stand van de bewoners, liefst 180 bezwaren berei{ het gemeentehuis. Zolan a| geen alternatief is, blijft het keren van vrachtwagens ld de Rijndijk ook na de herin ting toegestaan. alphen aan den run Raad Alphen: aandacht voo jongeren in Kerk en Zanen veel partijen herinnerde! i' wethouder aan de nieuwbti wijk Kerk en Zanen, waai>£ aantal jongeren de komenc ren explosief groeit. Om pritJ men te voorkomen, mol11 hun activiteiten bieden in <jïi gen wijk, vond raadslid Dia Vrij. „Dan moeten we niet ld het geld in het tienercen stoppen", zei Tigelaar v Christen Unie. Dales stelde de raad j_ Hij zei dat het college actie z derneemt in Kerk en Zanefii nieuwe wijkvereniging De is nier, die veel activiteiten if biedt, heeft daarom alle t vraagde subsidie gekregen, te saskia buitelaar Vergeet de jeugd in Kerk en Za nen niet. Dat was de bood schap van de Alphense politiek aan wethouder Dales. Die gaat, nu de raad ermee heeft inge stemd, aan de slag met het jon gerenbeleid in Alphen. Dat houdt onder meer in dat Ma donna wordt omgebouwd tot een stedelijk tienercentrum waar wat te beleven is voor jeugd van 12 tot 18 jaar. Ook komt er een jongeren informa tie punt QIP). De raadsfracties zijn blij dat het jongerenwerk eindelijk op gang komt. Maar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16