Shell moet winkel weer verkleinen 'Was er echt geen baan voor die man' Toren St. Jeroen kan nogelijk blijven staan Duin Bollenstreek SPRINGTIJ Hillegom bezorgd over verval centrum Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 Voetiusschool wil uitbreiden atwuk De reformatorische Ds. G. Voetiusschool aan de .ouise de Colignylaan 1 in Katwijk wil op korte termijn uitbrei- len. Het huidige gebouw is volgens het schoolbestuur te klein iu de school voor het eerst in zijn bestaan acht afzonderlijke [roepen en geen combinatieklassen heeft. Die groepen zijn on- lergebracht in zeven lokalen en in een tot klaslokaal omge- ouwd speellokaal. Het schoolbestuur wil daarom zo snel mo- elijk een stuk aan de Voetiusschool aanbouwen. Daarin komen wee lokalen. Daarnaast wil het schoolbestuur de directiekamer ergroten. Het schoolbestuur heeft inmiddels een bouwvergun- ling aangevraagd. inderzoek naar hoofdveld Katwijk atwuk Het NOC/NSF onderzoekt volgende maand de kwali- it van het hoofdveld van voetbalvereniging Katwijk. Het veld ;an bij de minste of geringste regenval niet bespeeld worden. )e gemeente wil graag weten waarom niet. NOC/NSF moet lind oktober antwoord op die vraag geven. Daarna bekijkt de ;emeente hoe de kwaliteit van het veld kan en moet worden rerbeterd. Het hoofdveld ligt er inmiddels vijftien jaar. Middag partners CV A-slachtoffers treek Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte. (1 die mensen hebben van de één op de andere dag een handi- ap, zichtbaar of onzichtbaar. „Hij of zij is niet meer hetzelfde", lordeelt de omgeving vaak. Voor de partners of familieleden an die Nederlanders organiseert de Cerebro Vasculair Acci- lent-vereniging (CVA) zaterdag 7 oktober een bijeenkomst. Op le bijeenkomst kunnen lotgenoten met elkaar praten over de rvaringen met een familielid of vriend die getroffen wordt door >en beroerte. De bijeenkomst wordt ingeleid met een film over Leven met afasie'. Aanvang half drie in dienstencentum 'De Vieken' aan de Wassenaarsestraat 5 in Noordwijk. Aanmelden an bij S. Borstlap, tel. 071-3620346 of E. de Scheemaker, tel 252-210822. ipen atelier-route in streek •reek Kunstenaars in de Duin- en Bollenstreek stellen op za- erdag 7 en op zondag 8 oktober hun ateliers open voor publiek, iezoekers hebben zo de mogelijkheid om verschillende soorten unst te bekijken en eventueel te kopen. Sommige kunstenaars an het werk, geven demonstraties of vertellen over hun zerk. Voor informatie over welke ateliers meedoen en de pre- iese route kan contact worden opgenomen met R. Rosier van unstkring '88, tel. 071-4016114. Centrum voor Werk en Inkomen vervangt het Arbeidsbureau lisse sjaak smakman )e toren van de St. Jeroen jIÜ! ïoeft wellicht niet tegen de lakte. Als de toren zijn stalen :orset heeft gekregen en de pits van binnenuit is veran- ;erd, krijgt het bisdom Rotter- lam - de eigenaar van de to- igin en - zes weken de tijd om net een gedegen restauratie- ilan te komen. Lukt dat niet, lan moet de toren alsnog Ja'rorden afgebroken. Hoogst is eind volgen- 0 lc|e week de torenspits veran- erd, zodat de drie gezinnen lie nu nog gedwongen in een lotel verblijven weer naar ïuis kunnen. Twee andere luizen zijn gisteren al buiten le gevarencirkel terechtgeko- ,We hadden de cirkel erg ruim getrokken in eerste instantie, om helemaal zeker te zijn van de veiligheid", zegt een woordvoerder van de ge meente Noordwijk. „Na ver der onderzoek blijkt dat er nog maar twee huizen binnen de gevarenzone liggen. Niet eens direct van de instorting, maar wel van wegspringende brokstukken." De hotelreke ning komt in eerste instantie terecht bij de gemeente. Die stuurt hem door naar het bis dom. Maandag begint een verder technisch onderzoek, woensdag weten de gemeente en het bisdom wat wel en niet kan en hoe de verankering moet worden aangebracht. „Dat heeft de prioriteit", zegt de woordvoerder. „Pas daarna gaan we inkapselen. Ze hebben wel in spanning gezeten aan de Heereweg in Lisse. Zou het arbeidsbureau worden omgevormd tot een Centrum voor Werk en Inkomen, of zou het dichtgaan zo dat iedere werkzoekende uit de Bollen streek in het vervolg naar Leiden zou moe ten voor een (nieuwe) baan en een uitke ring? Het werd toch het eerste. Met als motto 'werk boven inkomen' draait het CWI nu drie maanden op proef en maan dag wordt het officieel geopend. I Iet spook van de werkloosheid lijkt ver jaagd. Met een werkloosheid van 1,7 pro cent zit de Bollenstreek ver onder het lan delijke gemiddelde en voor de komende ja ren wordt zelfs een verdere daling verwacht tot één procent. Van de bijna 2000 werklo zen die het CWI in Lisse in juni onder zijn hoede had, waren er bovendien maar 750 meer dan een jaar werkloos. Mooie cijfers, maar het maakt een CWI niet overbodig, vinden ze aan de Heereweg. Uiteindelijk is het motto van het CWI niet werk én inko men, maar werk bóven inkomen, bena drukt Jan Heshusius van het GAK. De Centra voor Werk en Inkomen zijn af gekeken uit Groot-Brittannië, waar al jaren goede ervaringen zijn met het onder een dak brengen van alle instanties die met werk en inkomen te maken hebben. Dat is gemakkelijk voor de klant, die niet meer overal heen hoeft te crossen om bij werk loosheid werk en uitkering te regelen. En de instanties kunnen efficiënter werken: als je bij elkaar zit, kun je veel directer, sneller en gemakkelijker met elkaar overleggen. Dat scheelt heel veel tijd, die nu verloren gaat met het heen en weer sturen van dos siers. En het voorkomt dat ze langs elkaar gaan heenwerken. En dat werpt zijn vruch ten af, zo hebben Ria Baak van de sociale dienst, Julia Koot van het arbeidsbureau, CWI-coördinator Mieke Boxhoorn en Jan Heshusius al gemerkt. Heshusius geeft een voorbeeld: iemand die volgens het arbeidsbureau zo weer aan de slag zou kunnen, maar na twee maan den druk solliciteren nog geen baan heeft. „Dan ga je denken: wat gaat er toch steeds fout bij die sollicitaties? Misschien heeft die persoon een sollicitatietraining nodig. Daar kun je nu meteen even over overleggen." Koot vult aan: „Of Ria staat aan mijn bu reau om te vragen: joh, was er nou echt geen baan voor die meneer?". Wie de draaideur aan de Heereweg door gaat, kan meteen aanschuiven. De CWI- consulent bekijkt of iemand gelijk weer aan de slag kan, of dat het zo gemakkelijk niet zal gaan. Is het eerste het geval, dan wordt meteen naar banen gezocht en worden di rect afspraken gemaakt met potentiële werkgevers. In andere gevallen wordt een afspraak gemaakt met de sociale dienst voor een bijstandsuitkering of de uitvoe ringsinstelling voor een WW-uitkering. De sociale dienst en de uitvoeringsinstelling beslissen zelf wat ze gaan doen om hun klant weer aan de slag te krijgen. Dat kan variëren van een sollicitatietraining tot om scholing of hulpverlening. Wie de sociale dienst of de uitvoeringsinstelling, waarvan het GAK de bekendste en grootste is, daar voor inschakelt, mogen ze zelf weten. De uitzendbureaus bijvoorbeeld hebben zich vol verve op deze zogeheten reïntegratie- markt gestort, waarbij ze voor iedereen die ze aan de slag helpen een bepaald bedrag krijgen. Aan de slag, dat is het motto van het CWI. In Lisse is al een uitgebreide vacatu rebank en voor het einde van het jaar ko men er computerzuilen waar alle vacatures uit heel Nederland in worden opgenomen en waar op beroep of regio kan worden ge zocht naar werk. Bij de zuilen komt ook de mogelijkheid om stap voor stap een goede CV te maken, die vervolgens uit te printen en daarna het CV uit het geheugen van de computer te wissen. Bovendien is het de bedoeling dat er ook uitzendbureaus in het CWI komen te zit ten, zoals elders al het geval is. Die moeten onderstrepen wat coördinator Boxhoorn steeds weer benadrukt: het CWI is niet al leen bedoeld voor werklozen. Iedereen die om wat voor reden dan ook (ander) werk zoekt, is welkom. Volgens haar weten ook steeds meer werkenden de weg naar het CWI te vinden. „Hier moet hét gaan plaats hebben als mensen een baan zoeken", zegt Boxhoorn. Burgemeester Van dei* Sluijs an Noordwijk kan er absoluut et tegen als raadsfracties een amendement plotseling een lotie noemen, of een initiatief voorstel verkleden als hriftelijke vraag. Dan loopt de burgemeester rood aan en inauwt hij het desbetreffende raadslid - zoals deze week (PF/GPVer Houwaart - toe als en strenge schoolmeester zijn onoplettende leerling. gelopen week stormde het weer eens de gemeenteraad van Noordwijk. in der Sluijs schoot uit zijn slof over zoveelste amendementje en ook de ervolle publieke tribune liet zich ;t onbetuigd tijdens het schoollo- alverdelingsdebat. Wethouder Smit erbij met gebogen schouders en n bedrukt gelaat, maar naarmate ieds duidelijker werd dat de raadsle- ïn wel tegen zijn stoel wilden schop- in, maar niet aan de poten zouden gen, groeide hij weer tot zijn norma- postuur. Binnen de kortste keren :ek hij weer als de fiere admiraal dos op iedereen neer. Hij houdt er loguit een paar scheurtjes aan over. St. Jeroen is er ernstiger aan toe. 'ie niet gewend was te staan, zou allang liggen, bleek deze weelc uit Ti onderzoek. De vergelijking met )os en het wethouderspluche dringt :h op. Bovendien is het de vraag of ios nou zo rouwig zou zijn als de to- instort. Denk eens mee: De Wa- Tsduin wil geen lokalen afstaan, De uinpieper heeft onderdak nodig en- de plaats van de St. Jeroen komt otseling ruimte zat om te bouwen... ij voelen een initiatiefvoorstel opko- en. Of een motie. Of een concept- an. Of een amendement. Hoe je het lemen wilt. vraag is alleen of Houwaartje zijn nger nog durft op te steken in de klas in meester Van der Sluijs. rhte vent (1) ïrmis in Lisse deze week. Kermis be kent aan de Grachtweg en in de Ha- ndwarsstraat opgewonden school leren, stralende blikken in de draaimolen en coole blikken bij het verlaten van de Tornado met een om gedraaide maag. Kermis betekent zuurstokken, suikerspinnen, patat mét, blikjes fris, blikjes bier en open gescheurde verpakkingen van een- dagsprullen Made in China. Kermis betekent rommel op straat, heel veel rommel. Maar gelukkig heeft Lisse zijn eigen Miep Kraak. Zoals Hansje Brinker met een vinger in de dijk een watersnood tegenhield, zo stak wethouder Hansje van Zijl woensdag zijn vinger in de dijk van de aanzwellende golf troep. Hij ging de burgers demonstratief het goe de voorbeeld geven en prikk. 1. En waar en wanneer ging onze Hans dat doen? Kan niet missen, denkt u natuurlijk: 's middags op de kermis. Want A: daar is dan veel troep, en B: daar zijn dan veel mensen die direct kunnen zien tot welke bokkensprongen ze hun vroede vaderen dwingen met hun wangedrag. Goed gedacht, maar helaas. Daar was hij niet. Nou ja, denkt u dan, misschien wilde hij 's middags zelf wel naar de kermis. Botsautootjes, patatje mét, Luikse wa fel, is zo'n hardwerkende wethouder best gegund. Maar waar was hij dan Ex-wethouder Paul Jochemsz van Voorhout kan zich niet echt beroe pen op een indrukwekkende staat van dienst. Zo zijn er de afgelopen jaren duizenden huizen bijgebouwd in het dorp. Maar de bestuurders, onder wie de wethouder van onder wijs en welzijn, hebben er blijkbaar nooit bij nagedacht dat daar ook mensen met kinderen gaan wonen. Kinderen die naar school moeten, ouders die een beroep op kinderop vang doen en soms ook nog wel eens willen sporten. Het gevolg is dat praktisch elk jaar weer een paar noodlokalen worden neergeplempt om al het grut onder te brengen, sporters al jaren mopperen over ge brek aan ruimte en je, als je pech hebt, jaren op de wachtlijst staat voor kinderopvang. En het grote succes van afgelopen jaren, na twintig jaar discussie de bouw van een echte bibliotheek, blijkt een paar jaar later in de weg te staan. Allemaal grote staaltjes van be stuurlijk vooruitdenken dus. Geen wonder dat Paul met stille trom is vertrokken. Masker op, hoed diep over de ogen, op zoek naar een nieuwe carrière. Het spook van de raadszaal: je zag hem wel, maar wat -ie daar nou deed... En ploef! Zo is hij weg. ARCHIEFFOTO ERIC TAAL wel? Aha, zegt u, ik weet het: hij was in de middagpauze bij het Fioretticollege. Want A: als oud-voorzitter van het schoolbestuur weet Van Zijl als geen ander wat een enorme rotzooi het daar vaak is en B: weet hij als schoolbe stuurder ook hoe belangrijk het voor beeldgedrag van ouderen is. Jammer, weer mis. Maar waar was-ie dan? Was hij eigenlijk wel in Lisse? Ja, daar was hij wel. Maar je moest wel een beetje zoeken, ondanks dat felge kleurde wegwerkershesje. Van Zijl was 's morgens om half negen naar het Ja cob van Ruysdaelplein getogen, een uithoekje van het dorp waar het A: als Collegebesluit Katwijk Shellstation Den Hollander aan de Koningin Julianalaan in Katwijk moet zo snel mogelijk het winkeltje bij zijn tankstation in de oorspronkelijke en vooral kleinere staat terugbrengen. Doet eigenaar J. de Jong dat niet, dan moet hij een dwangsom van 15.000 gulden per week be talen. Dat hebben burgemeester en wethouders beslo ten. De Jong heeft vorig jaar zonder toestemming van de gemeente zijn verkooppunt bijna twee keer zo groot ge maakt. Dat moet hij nu van de gemeente zo snel moge lijk terugdraaien. katwuk peter blok De Jong voelt daar in principe niets voor. Hij wil zijn huidige, een kleine honderd vierkante meter grote verkooppunt naar eigen zeggen helemaal niet te rugbrengen tot een klein hokje van vijftig vierkante meter. Ster ker nog, hij wil liever zijn ver kooppunt in de toekomst nog verder uitbreiden tot een twee honderd vierkante meter grote 'supermarkt' met 'enkele krui denierswaren en auto-accessoi res'. De eigenaar van het tanksta tion piekert er daarom voorlo pig nog niet over om zijn win kel weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. „We zijn voorlopig nog niet uitgevochten met al die ambtenaren van de gemeente en de provincie. Het is toch te gek voor woorden dat al die supermarkten hier in Kat wijk wel benzine mogen verko pen en ik eigenlijk alleen maar benzine en een paar blikjes cola mag verkopen in een piepklein hokje van vijftig vierkante me ter. Dat vind ik gewoon on rechtvaardig. Die supermarkten verkopen momenteel benzine tegen afbraakprijzen, puur als lokkertje. Daar moet hoogst waarschijnlijk geld bij. Maar daarmee concurreren zij ons dood en dat wordt hier ooglui kend toegestaan." De Jong vindt het vreemd dat tankstations 'in alle landen van de wereld onderhand halve su permarkten zijn, behalve in Katwijk'. „Dat is toch te gek voor woorden. De tijd lijkt hier al jaren stil te staan." Het aloude argument van de gemeente dat hij geen grote winkel mag hebben ter be scherming van de kleine krui deniers in de buurt, is volgens De Jong inmiddels achterhaald. „Vorig jaar is het laatste buurt- winkeltje hier in de omgeving dichtgegaan. Er zijn helemaal geen kruideniers meer in Kat wijk. Alleen nog van die grote supermarkten die van 's och tends vroeg tot 's avonds een uurtje of tien open zijn." De Jong hoopt en verwacht meer medewerking van de ge meente. „Ik houd me aan alle regels en ben netjes op zondag gesloten. Dan zou je toch wat meer medewerking en begrip verwachten?" Katwijk wil niet meewerken aan de plannen van De Jong. De gemeente vindt dat hij het winkeltje bij zijn tankstation in de oorspronkelijke en kleinere staat moet terugbrengen, om dat hij hem illegaal heeft ver groot. Dat moet worden terug gedraaid. De uitbreiding toe staan, zou een precedent scheppen. Dat wil de gemeente koste wat kost voorkomen. regel echt niet zo'n troep is en waar je B: tegen die tijd een kanon kunt af schieten en dan hooguit een papier- prikkende wethouder kunt raken. Tikkie makkelijk dus, meneer Van Zijl. Volgend jaar graag iets meer pit. Komt dat zien! Komt dat zien! Dames en heren! Hier kunt u zien waar u zelfs bij Discovery Channel vergeefs naar zult zoeken! Hier vindt u de hond met de drie koppen, de vrouw met de vier borsten, de man zonder hoofd en: Hans van Zijl als échte vent! Echte vent (2) En als we het dan toch over echte ke rels hebben. In Voorhout hebben ze er een. Paul Stokvis, directeur van Elsto Techniek aan de Loosterweg. Heeft ja ren geleden van Mirjam de Goeij ach teraf goedkeuring gekregen voor een illegale uitbreiding. En dat is een hele prestatie als je weet dat Mirjam al uit haar dak ging als de gordijnen van het nieuwe gemeentehuis niet de juist teint hadden, als een ambtenaar een keertje te vaak naar het toilet ging of als iemand dreigde een piepklein eve- nementje op de stoep voor haar raad huis te organiseren. En ook nu weer blijkt de grote klasse van deze onder nemer. Hoewel hij tot voor de hoogste rechter in het ongelijk is gesteld over zijn illegale aanbouw en de gemeente elke week een dwangsom van vijf mille komt incasseren, houdt Paul vol. Want afbreken is onzin en kost ook veel geld, vindt hij. Kijk, dat is nou een ke rel uit één stuk. Als Voorhout een beetje slim is, weten ze die houding te waarderen. Dus niet na dertien weken de dwangsom verho gen, zoals de gemeente van de rechter mag doen. Nee, dat doet geen recht aan de strijdlust van deze koene on dernemer. En aan de gemeentekas. Want elke week 5 mille is 2,5 ton per jaar. Zo'n kip met gouden eieren moet je rustig laten broeden. Nog even vol houden, dan kan die halve rondweg om Oosthout eindelijk worden afge maakt. En dan kan die nikserige naam Zuidelijke Randweg ook verdwijnen. Want zeg nou zelf: omdopen tot Stok- visweg is wel het minste dat de ge meente dan voor deze gouden onder nemer dient te doen. anton diedrich sjaak smakman frans van den berg Hillegom raakt steeds verder in verval, zo merken CDA en WD in hun algemene be schouwingen over de begro ting voor 2001 op. Het CDA geeft toe zelf in het verleden vertraging te hebben geaccep teerd, maar de omgeving van de Hoogerwerfstraat verpau pert zienderogen. Elke dag uitstel van het centrumplan is er een te veel. De WD verwijt het college onvoldoende be stuurskracht om het verval een halt toe te roepen. De bevolking vraagt zich volgens de liberalen af of de plannen ooit werkelijkheid worden. Ook al wordt pas in de tweede helft van 2001 de Brakershof bij het Henri Dunantplein gebouwd, dan kan volgens de WD veel eer der met de sloop worden be gonnen. Verder wil de partij weten wat er aan de zuidzijde van het plein komt. Ook het CDA wil dat het college meer over de toekomst van het cen trum en de werkzaamheden vertelt. CDA wil de skatebaan op het Beltterrein nog volgend jaar vernieuwen. Juist nu het financieel goed gaat in Hille gom (een positief saldo van 1,3 miljoen op de begroting) wil de fractie dat jaarlijks 50.000 gulden extra wordt uit gegeven voor jongeren. Vol gend jaar wil het CDA tevens dat de aula op de algemene begraafplaats aan de Wilhel- minalaan wordt opgeknapt, waarbij ook de muziekinstal latie wordt vernieuwd. Verder moet extra geld worden uitge trokken voor groenonder houd, voor het vervangen van duikers en bruggen en voor een grote actie om het zwerf vuil op te ruimen. Ook de WD wil dat laatste en pleit boven dien voor bestrijding van de hondenpoep. Het overschot op de begro ting wil Bevolkingsbelangen Hillegom geheel gebruiken voor bruggen en viaducten en de aanpak van nieuwe projec ten zoals het kruispunt Leid- sestraat-Singel, Olympiaweg- Hillinenweg, fietspad Benne- broek en de herinrichting van de Hoofdstraat (centrumplan) De PvdA heeft op het eigen wensenlijstje nog een Fietspad vanuit het centrum in zuidelij ke richting Hoofdstraat. Ter hoogte van de Brouwerlaan moet een duidelijke oversteek voor fietsers komen en het fietspad bij de Jozefkerk moet breder worden en geschikt voor tweerichtingsverkeer. Verder wil de PvdA het over schot op de begroting gebrui ken voor het jongerenbeleid, het ouderenwerk en het on derwijs achterstandsbeleid. De fusie van de voetbalclubs en dan met name de nieuwe accommodatie op de Zande rij, zou een financiële bijdrage moeten krijgen. Alle partijen I willen dat de herinrichting van dit sportpark nu eens wordt aangepakt. Hoewel de PvdA graag de bollenpositie van het dorp wil behouden, wil men wel de bollenlocatie Zanderij-west bestemmen voor woning bouw. Deze plek ligt immers vlakbij het nieuwe station. D66 ziet daar ook wel iets in, maar GroenLinks is daarop fel tegen. Al jaren wordt over mo gelijke woningbouw op deze plek gesproken. De komende jaren wordt eerst nog op Tres long-oost gebouwd. Het volbouwen van het be drijventerrein Hillegom-Zuid de komende jaren is de koek op, zodat het CDA graag meer bedrijfsverzamelgebouwen en intensiever bebouwing wil. GroenLinks ziet wel wat in een nieuwe bedrijvenbestemming van leegstaande agrarische ge bouwen. Ria Baak, Julia Koot, Mieke Boxhoom en Jan Heshusius van het CWI Lisse: „Hier moet hét gaan plaatsvinden' FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15