College wil miljoenen investeren ^De Stemming Justitie ziet hennepzaak als criminele organisatie Leiden Regio olkstuinders vinden ergoedingen te laag Kermis in opbouw Rechten niet ongerust over klassering in Keuzegids TERDAC 30 SEPTEMBER 2000 972 den De gemeente werkt sinds enige dagen met man en Sti acht aan de Rijnsburgerbrug en de kruispunten aan weerszij- •n van die brug. Drie oktober komt er immers aan. Om de ute voor fietsers en voetgangers van station naar Beesten- arkt beter begaanbaar te maken en kermisattracties en markt - amen de ruimte te geven, wordt druk geasfalteerd. De route is or bussen nog tot donderdag 19 oktober afgesloten. Na Lei- »ns Ontzet begint de dienst bouwen en wonen aan het maken n de tweede brughelft. De gemeente hoopt dat de werkzaam- den voor kerstmis klaar zijn. foto henk bouwman Leidse politiek reageert jubelend op 'droombegroting Vervolg van voorpagina De eerste begroting van wethouder Van der Sande, tot voor kort bankier, heeft de titel 'Investeren, nu het kan' meegekregen. Een titel die het Leidse college in elk geval op papier waarmaakt. Er worden vele miljoenen guldens uitgetrokken voor oplossingen van maatschappelijke vraagstukken, voor de stedelijke infrastructuur en voor het ambtelijk apparaat. leiden wim koevoetvallers te melden, zoals de 1 miljoen gulden die moet wor- De financiële voorspoed van de den ingedikt op de deelneming gemeente is voor een belangrijk in NUON dat zijn tarieven naar deel toe te schrijven aan een beneden moet bijstellen. „Gun- hogere uitkering door het rijk. stig voor de burgers maar niet Verder zijn beleggingswinsten voor de gemeente, die meedeelt van invloed. Er zijn ook tegen- in de winst", aldus Van der Sande. Maar deze en andere te genvallers vallen in het niet bij de gunstige financiële ontwik kelingen. Van der Sande wil niet alleen begrotingsoverschotten inves teren maar ook geld uit de re serves halen voor dit doel. Dat kan de gemeente zich veroorlo ven omdat de reservepositie, zeker in vergelijking met andere jaren, florissant is. De wethou der hevelt ruim 17 miljoen gul den uit de reserves over naar een in te stellen fonds voor gro te projecten. Gedacht moet hierbij worden aan het wijkont wikkelingsplan voor Leiden- -Noord (Willem deZwijgerlaan) het Aalmarktproject, Stedelijk Museum De Lakenhal en de herhuisvesting van het ambte lijk apparaat. De begrotingen zijn nog nau welijks tot de politiek doorge drongen, maar de eerste reac ties worden gekenmerkt door een jubeltoon. Van As van de oppositionele Christenunie noemt de perspectieven zon nig. „Zo gunstig zijn de Leidse cijfers nog nooit geweest. De discussie van nog geen week oud over een pietluttig bedrag voor het Instituut Burgerraads lieden en het maatschappelijk werk is hiermee absoluut niet te rijmen." Het raadslid is zeer ingeno men met het grote financiële weerstandsvermogen. Ook doet het hem deugd dat niet langer de rentevoordelen die de ge meente boekt door investerin gen uit te stellen worden ge bruikt om gaten in de begrotin gen te dichten. „Sterker nog, daar werd vroeger zelfs beleid op gemaakt." Deze rentevoordelen worden met ingang van volgend jaar in een fonds ondergebracht waar uit jaarlijks zo'n vier tot vijf mil joen gulden vrijkomt, bedoeld voor oude woonwijken en be drijventerreinen. Ook PvdA-wethouder Hillebrand (ruimtelijke ordening en volks huisvesting) is hierover zeer en thousiast. Hij krijgt een twinke ling in zijn ogen van de ge meentebegroting 2001. De stadsbestuurder spreekt van een 'droombegroting'. „Zowel de totstandkoming ervan, want het nieuwe college heeft als een harmonieus team geopereerd, als de inhoud. Maar ik wil niet alle aandacht op mezelf vesti gen. Ik vind dat de begroting het feestje van Rogier van der Sande moet zijn. Hulde." leiden De 3 oktoberfeesten beginnen officieel op maandag 2 oktober, 's avonds met de taptoe. De kermis is dan al de hele middag aan de gang. Momenteel wordt op het terrein de ene attractie na de andere in vlot tempo opgebouwd. Hier en daar staat alleen nog maar het begin van een stalen geraamte, maar op sommige plekken is al duidelijk te zien wel ke attractie daar komt. foto henk bouwman 'We hadden vierduizend zaden, ook tomaat en komkommer' den haag/leiden annetvan aarsen Het balletje ging rollen toen de politie in de jaren 1995 tot 1997 een aantal hennepkwekerijen in Leiden en omgeving oprolde. De kwekers wezen telkens met een beschuldigende vinger naar Art Grow, een Leidse winkel die zijn klanten behalve van de juiste verlichting en voedings stoffen ook van hennepstekjes voorzag. Gisteren stonden de twee eigenaren van de 'plan- tenzaak', een 27-jarige Leider dorper en een 30-jarige Alphe- naar, voor de rechtbank. „Stek jes mogen.... Niet dus, hoor ik de laatste tijd", zei de Leide - dorper. Met dat laatste is officier van justitie Van Dam het zeker eens. Hij eiste drie jaar onvoor waardelijke celstraf tegen de twee verdachten. Niet alleen omdat ze in de loop der jaren - naar Van Dam schat - bijna honderdduizend hennepstekjes aan de man hebben gebracht. Volgens de aanklager zouden de mannen de spil zijn geweest van een criminele organisatie. Hij meent dat ze zich uiteinde lijk behalve met de verkoop van baby-plantjes ook met de han del in de eindproducten - hasj en marihuana - hebben bezig gehouden. De officier van justitie schets te het beeld van een geoliede machine, waarbij de winkelei genaren de planten van stekje tot oogst volgden. „Art Grow schoot de kwekers voor. Wat zij investeerden moesten ze later met de oogst verrekenen", al dus Van Dam. „Dat de twee he ren handelden in de eindpro ducten, blijkt ook uit de obser vaties van de politie, uit tele foontaps, uit verklaringen van andere verdachten en van ge tuigen. En uit de spullen die tij dens huiszoekingen zijn gevon den." Sterke aanwijzingen voor de beschuldigingen vond het openbaar ministerie vooral in de beweringen van een 39-jari- ge Voorschotenaar die tegelijk met de twee hoofdverdachten terechtstond. Deze man wilde daar tijdens de zitting niet meer op ingaan, maar verldaarde eer der dat hij de twee met kwekers in spe in contact had gebracht, dat hij de stekjes naar de kwe kers bracht en dat hij de oog sten weer bij Art Grow aflever de. De Voorschotenaar had zelf een loods in Waddinxveen waar de politie bijna 1500 hennep planten had gevonden. Maar volgens de officier van justitie had deze verdachte geen spil functie. „Hij was slechts een middle man", aldus van Dam die achttien maanden cel waar van zes voorwaardelijk tegen de Voorschotenaar eiste. De twee eigenaren van Art Grow deden intussen hun ui terste best de rechter ervan te overtuigen dat zij niets illegaals hadden gedaan. „Ze zouden de oogst bij ons hebben gebracht? Ach, mensen zeggen zoveel om zichzelf goed te praten. Ik dacht dat het mijn vrienden waren", mopperde de Leiderdorper. „Wij richtten ons niet op wietteelt. Art Grow was een winkel die alles omtrent binnenkweek verkocht. We hadden vierduizend soorten za den, ook tomaat en komkom mer. En wat die hennepstekjes betreft: we dachten dat dat in Nederland gewoon gedoogd werd." Maar bij elkaar was er toch ook zo'n negen kilo hasj gevon den, merkte rechter Eikeibout op, veel meer dan de gedoogde dertig gram. „Ja, ik blow nou eenmaal veel", aldus de Leider dorper. Zijn kompaan over de gevulde sporttassen die de win kel zouden zijn ingedragen: „Mensen denken dat er wiet in zat. Maar gekeken hebben ze niet. Ik heb in de zaak nooit hasj of wiet gezien." De raadsheren van de twee wezen er in hun pleidooi op dat de politie geen harde bewijzen heeft voor de beschuldigingen over het voeren van een crimi nele organisatie. „Het staat he lemaal niet vast dat mijn cliënt oogsten in ontvangst zou heb ben genomen", merkte advo caat Maasen, die de Leiderdor per verdedigde, op. Hij vroeg om een fors lagere straf, te ver vangen door dienstverlening.. Advocaat Van Olffen van de Alphenaar pleitte er zelfs voor het openbaar ministerie niet ontvankelijk te verklaren of de verdachten vrij te spreken, om dat politie en justitie tijdens het onderzoek fouten gemaakt zou den hebben. De rechtbank doet over twee weken uitspraak, ook in de zaak tegen twee andere kwekers. Te gen een 37-jarige Amsterdam mer werd twaalf maanden cel geëist, waarvan zes voorwaar delijk. Een 50-jarige man uit Rijpwe- tering, die naast een hennep kwekerij ook 140 xtc-pillen en vijf kilo hasj in huis gehad zou hebben, verdient volgens justi tie vijftien maanden celstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. sfalteren voor 3 oktober gelegenheden - het bezoek van hare majesteit de koningin en dat van de Japanse keizer Akihi- to - tot spergebied verklaard. Eerst mochten feestvierders er niet op, later werden brave de monstranten geweerd. Dwerg- werpen en zwijntjetikken zal-ie ook wel niet leuk vinden. Als wethouder financiën Rogier van der Sande zijn schatkist zou bewaken zoals de burgemeester de openbare orde, was Leiden straks rijker dan Wassenaar. Er is - buiten feesten, ontrui mingen, gevechten, demonstra ties en koninginnen en keizers - nog iets waar de burgemeester niet van houdt. En dat is publi citeit. Die afkeer heeft hij ge meen met zowat de voltallige gemeenteraad. Dat bij het bezoek van koningin Beatrix op 30 april een nood verordening werd afgekondigd, daar zat de Leidse politiek niet mee. Dat alle kranten erover schreven en radio en televisie erover berichtten, dót vonden ze pas erg. En da's ook best be grijpelijk. Want voor je het weet sta je in den lande bekend als 'stad van angsthazen en bange- broeken'. Dat is ook een soort 'stad van vluchtelingen', maar dan anders. Hij wil geen onrust in de stad én geen onrust in de pers. En om dat laatste te bereiken wil Postma zien te voorkomen dat de pers nog ooit berichten over Leiden de wereld in stuurt waar dat 'vermaledijde woord nood verordening' in staat. Maar de burgemeester wil bij gelegenheid nog wel noodver ordeningen uitvaardigen. Je kunt op je vingers natellen dat dat dan toch weer in de krant komt. Tenzij je journalisten in preven tieve hechtenis neemt. Of gij zelt, da's in het licht van de ac tualiteit misschien ook een idee. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Lui IN ONNO HAVERMANS Lele volkstuinders uit de itvlietpolder eisen meer geld de gemeente om hun tuin- >p een andere plek opnieuw ;unnen opbouwen. Ze vin- de taxaties van huisjes en lanting te laag en beklagen over een nonchalante hou- van de gemeente. Ook zijn )oos dat ze het taxatierap- niet hebben gekregen, ngeveer 150 tuinders moe- uiterlijk op 1 augustus vol- jaar hun plekje in de itvlietpolder hebben verla- Leiden reserveert de grond |r de omstreden provinciale (gerstrort en voor een bedrij- jterrein. Even verderop dt een nieuw volkstuinen- nplex aangelegd. Bovendien ;en tuinders die weg moe- 'e eerste keus op vrijgeko- tuintjes in het deel van Tiiging OVT dat intact blijft, laar die verhuisopties ver ten niet het leed van de lal oudere tuinders. Zij zien harcowieso tegenop om hun n A, waaraan ze vaak tientallen et i|n met veel liefde hebben ge gakt, op te geven en opnieuw e z eginnen. Daar komt bij dat bedragen die de gemeente betalen voor de op te rui- in i tuintjes - meestal tussen ze ien- en vijftienduizend gul bij- - te laag zijn om een nieuw ^vije neer te zetten met alles sn> en eraan. commissie voor beroep- van de ge- ;nte boog zich gisteren over jezwaren van vijf tuinders, i h gaan niet akkoord met het 'be dat de gemeente hen biedt 'arvinden bovendien dat de ge- gefente de taxatie niet al te seri- ngl len dl vo|roenoord kan D66'er lander Pechtold niet meer ot nu hij de vuurwerkop- [plaats van Kat de stad uit IPËt gebonjourd. Uit die wijk peen dan ook blijken van (leleven met de wethouder, tijn partij een noodmaatre- heeft getroffen om de bij- lege partijkas aan te vul- alle vertegenwoordigers 7 D66 in het openbaar be- ir moeten een deel van hun ris inleveren. Eindelijk een louder die iets voor de wijk 17 - ook nog in een record- po, want op tijd -, moet hij S Veren! 17 iota van de PvdA over het se kunst- en cultuurbeleid tan het nieuws over de slui- van Kat voorafging, werpt er een heel ander licht op ermeende daadkracht van itre wethouder. Het stuk leest als aanklacht tegen het uitblij- van actie, een rode kaart Pechtold. De titel spreekt edelen: 'Het kunst- en cul- beleid bijgesteld'. Wie goed en de regels kan lezen, kan anders dan constateren dat chl chrijvers van het stuk de ste Leidse stadsbestuurder r een luilak vinden, uit ;'ds is handen in het beste geval gepruts komt. Gri oemen onder meer de La- ïal, het Centrum voor de en dende Kunst (CBK) en het te erbeleid als voorbeelden het stationaire gelanterfant de wethouder. De lijst is eenvoudig langer te ma maar met het noemen van L itedelijk Museum is al di- een nekslag uitgedeeld, lat D66 zelf de uitbreiding n vetgedrukt in het verkie- sprogramma heeft staan. VdA wrijft het er stevig in echtold met de opmerking 'ooral dankzij de inmiddels gestuurde PvdA-wethouder rd van Rij enkele aanpalen- Advocatenkantoren, de over heid en het bedrijfsleven zijn de belangrijkste graadmeter. Niet de Keuzegids Hoger Onderwijs. Decaan A. Brenninkmeijer van de Leide rechtenfaculteit laat zich niet van de wijs brengen door de vorige week versche nen gids, waarin Leiden net als vorig jaar onderaan de hitlijst staat. „Voor zover we hiervan kun nen leren, spelen we er op in", aldus Brenninkmeijer. „Maar dit onderzoek geeft geen volle dig beeld. We scoren slecht, maar intussen gaat ons markt aandeel vooruit. Dat komt doordat Leiden een leuke stad is en dit een leuke universiteit is. We zijn ook zeer internatio naal georiënteerd en er worden hier veel proefschriften ge schreven, maar die sterke kan ten komen nauwelijks aan bod." De decaan vindt vooral het oordeel van studenten discuta bel. „Het is vrij oppervlakkig. Kleine universiteiten buiten de Randstad scoren hoger dan de oude, gevestigde universiteiten. Ook nieuwbouw telt zwaar. Nou, dan hebben wij een mooi vooruitzicht want over twee jaar zitten wij in het nieuwe ge bouw (het Kamerlingh Onnes- lab, red.) en dan hebben we de mooiste faculteit van het land." Brenninkmeijer ziet wel wat in een goede inhoudelijke ver gelijking van universiteiten. „Maar dat is kostbaar en moei lijk." Zolang die er niet is, blijft de arbeidsmarkt voor hem de belangrijkste indicator of zijn faculteit het goed doet. „En daarover ben ik zeer, zeer tevre den." eus heeft genomen, omdat de taxateurs soms hooguit vijf mi nuten rond een huisje hebben gelopen. Ook steekt het hen dat tuinders die maar enkele jaren op het complex hebben gezeten vrijwel hetzelfde opstrijken als mensen die er al tientallen ja ren zitten. Bij de taxatie is geen rekening gehouden met tijd en energie die in de tuinen is ge stoken. Boos zijn ze ook omdat ze de taxatierapporten niet thuis hebben gekregen, maar alleen op het Stadsbouwhuis mochten inzien. Commissie voorzitter Olivier vindt dat ook vreemd. Hij adviseerde de ge meente in een volgend geval de taxatierapporten meteen aan de betrokkenen toe te sturen. Projecüeider A. de Kok be streed dat de gemeente stiekem heeft gehandeld om zo min mogelijk geld kwijt te zijn. Voor elke tuinis maximaal 23.000 gulden beschikbaar, maar de gemeente heeft een deel daar van nodig om huisjes en be groeiing weg te halen. De taxa tie is volgens hem deskundig uitgevoerd. Hij zei de emoties van de tuinders te begrijpen, maar het is nu eenmaal zo dat de waarde wordt vastgesteld van het bestaande tuinhuisje en de huidige tuin. Daar kan in derdaad niemand iets nieuws voor kopen. De Kok adviseerde de tuinders daarom te proberen een plekje te bemachtigen op dat deel van het complex dat overeind blijft. Bij een verschil in prijs voor een gelijkwaardige tuin springt de gemeente bij. Overigens zijn volgens De Kok de meeste tuinders tevreden over het hen geboden bedrag. Velen zijn al akkoord gegaan met hun vertrek. mend is voor de stad en dat ze daar hoogst ongelukkig mee is. Kortom: met Kat deed Pechtold het uit de kunst, maar voor de Leidse kunst blijkt Pechtold een kat in de zak. Het is best nog een ingewikkeld vak, wethouder. Noodburgemeester Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Vermoedelijk met die gedachte in het achterhoofd doet burge meester Jan Postma vaak alsof JAkktt! [donm-M. de panden zijn gekocht. Niets lijkt een grotere Lakenhal, al dan niet met inbegrip van het CBK, in de weg te staan. Pecht old hoeft Van Rij's strakke voor zet alleen maar in te koppen. Maar liever dan zijn nek uit te steken, knikkebolt hij deze col legeperiode rustig uit. Dat is het beeld dat de FVdA van Pechtold schetst. Tot slot, als klap op de vuurpijl zullen we maar zeggen, schrijft ze dat het ontbreken van een samenhangende visie bescha- de nood hoog is. Zelfs als er geen nood is. Want als de nood het hoogst is, is de redding nabij. En da's prettig. Sinds Postma eerste burger van Leiden is, wordt de stormbal opmerkelijk vaak gehesen. Van kooigevecht tot 3 oktobervie ring: geen evenement is veilig. Op het woonwagencentrum Trekvaartplein en de Leidse binnenstad werd al eens een noodverordening toegepast. Het Rapenburg werd al bij twee

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13