Leidens Ontzet De bevestiging zeiend voor Menno Smitsloo Rokken als klokken De feestvierder 30 SEPTEMBER 2000 t Het is weliswaar nog geen 3 oktober, maar toch: Menno Smitsloo, vader, ma kelaar, projectontwikkelaar, kunstenaar en puissant rijk, beleefde gisteravond een onvergetelijk moment. Van de burge meesters van Leiden en Oegstgeest, Jan Postma en Els Timmers, kreeg hij tijdens de Internationale Herdenking van Lei dens Ontzet een koninklijke onderschei ding opgespeld. Het heeft Beatrix be haagd om Smitsloo te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Dat de Oegstgeestenaar juist vrijdag avond in het zonnetje werd gezet is niet gek. Smitsloo is voorzitter van de stich ting die het jaarlijkse herdenkingsgala in de Pieterskerk organiseert. Maar hij is veel meer dan dat, benadrukten Postma en Timmers in de kerk. De meesten ken nen hem als huizenbouwer en -verkoper, als restaurateur van monumenten en als wethouder in Oegstgeest. Wie wist dat hij het oprichten van een eetcafé voor gees telijk gehandicapten ondersteunde, het initiatief nam om bij pedologisch insti tuut De Brug in Leiden een speelplaats te bouwen, samen met Janneke Brinkman exposeerde en voor talloze fondsen geld verwierf? Hij is ook bestuurslid van de Stichting tot Bescherming van de Schoonheid van het Polderlandschap, al grapte Timmers: „Voor zover de polder natuurlijk niet door hem is volgebouwd". Het was de Oegstgeester burgemeester die Smitsloo voordroeg voor een onder scheiding. In haar begeleidende brief schreef ze: „Ik heb hem de afgelopen ja ren leren kennen als een hartelijke, soci aal gedreven man, met een bijzondere gedrevenheid om mensen in nood te hel pen en het historisch erfgoed voor het nageslacht te bewaren." Overigens stelde Timmers voor om Smitsloo te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg uiteindelijk een hogere onderschei ding. Verder was hij al in 1997 voorgedra gen, maar kwam die voordracht toen te vroeg. Hij werd geweigerd. Smitsloo is zeer verguld en ontroerd met zijn lintje. „Ik ben blij dat ik niet heb staan janken. Dat had zo maar kunnen gebeuren. Dit doet me heel veel. Echt. Hoogtepunten in je leven zijn je relatie en je kinderen. Maar ook dit is fenome naal. Het is wel heel raar. Ik heb nog nau welijks naar deze onderscheiding kunnen kijken. Ik schrok me zo rot, toen ik op dat podium stond. En weet je, ik vind onze koningin een kranig wijf." „Ik ben heel vaak aan dingen begonnen waarbij je onderweg momenten krijgt dat mensen zeggen: joh, waar doe je het voor? Ik vind het de grootste kick om mensen ergens van te overtuigen, ze te motiveren. Dat komt soms drammerig over. Maar dit, deze onderscheiding, is een enorme bevestiging van de waarde ring die mensen voor je hebben." ROBBERT MINKHORST Het is om meerdere rede nen een bijzonder gala feest vrijdagavond in de Pieterskerk in Leiden. Misschien nog wel het meest omdat de genodig den dat beseffen. Allereerst is het de tiende viering van de Internationale Herden king van Leidens Ontzet. Beden ker Menno Smitsloo leek het in 1990 een belangrijk pr-evene- ment waar landelijke captains of industry, buitenlandse diploma ten, de Leidse fine fleuren andere prominenten elkaar konden tref- Maar ook omdat Smitsloo plots zelf midden in de schijnwerpers staat; hij krijgt een koninklijke onderscheiding. En natuurlijk vanwege mode-ontwerper Edgar Vos. Hij neemt vanavond af scheid van de bühne. Speciaal voor de happy few vertonen zijn modellen nog een keer een win tercollectie. Het is tevens burgemeester Jan Postma's eerste gala. Hij volgde in 1999 Cees Goekoop op, maar moest dat jaar in de Pieterskerk verstek laten gaan nadat hij tij dens zijn zomervakantie in Frankrijk getroffen was door een hartaanval. Ruth Jacott en haar dertienkoppi- ge band verzorgen een spette rend en swingend optreden. Hun opening is weergaloos en con fronterend. Een snoeiende gitaar schreeuw! het uit en de gitarist en bassist sprinten na de eerste ak koorden de catwalk af. De drums spelen een stevig rockritme. Jacotts krachtige stem moet de eerste paar nummers even warm- draaien, maar daarna is ze de ster in een wervelende show. De band wisselt vlekkeloos genres af. Dat de helft van het publiek aanvan kelijk niet meeluistert, nemen we maar voor lief. Alhoewel... Jacott zingt ook het nummer waarmee ze groot werd, Vrede. En als ze vervolgens alleen Blijf bij mij (een duet met Paul de Leeuw) ten gehore brengt, zijn de genodigden helemaal niet zo on geïnteresseerd meer. Terwijl Ja cott stil valt, nemen de gasten de eerste keer het refrein van het lied voor hun rekening. De staande ovatie na afloqp is oprecht en ze-, ker niet plichtmatig. Dat is in de Pieterskerk wel eens anders ge- Respect en waardering krijgt ook Edgar Vos van het publiek. Meer dan andere jaren is er aandacht voor zijn modeshow. Nou heeft Vos er dit keer ook iets bijzonders van gemaakt. Een palet van kleu renpracht vormen de creaties, met rokken als klokken. Niet lan ger meer smal, maar flanerend om de dijen: dat wordt de trend. Als laatste showt een model een bruidsjapon. Samen met Vos loopt ze net altaar, pardon, de ca twalk af. Enthousiast applaus volgt als de show voorbij is. En terwijl het podium weer deels wordt afgebroKen, en feestband Rendez Vous zijn opwachting maakt, storten de honderden mensen zich op het buffet. En na de maaltijd moeten uiteraard nog even de voetjes van.de vloer... ROBBERT MINKHORST FOTO'S: MARK LAMERS staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's aiddags de stad in voor de optocht. Sommigen komen speci- >r de kermis, anderen luisteren liever naar de koraal- ng. Weer anderen zijn te gast op het gala in de Pieterskerk, dens de Internationale Herdenking van Leidens Ontzet. >e brengt het echtpaar Marlou de Vos en Thomas Heerkens ze avond door? omas: „Wij zijn hier op uitnodiging van een van de sponsors, Luba Groep. Van de uitzendbureaus. De baas daarvan komt k uit Leiden, is er geboren en getogen en ik weet dat hij 3 ok- altijd met verve viert." ^arlou: „We komen hier voor het eerst. Wij komen uit Rotter- Ik ben nu huisvrouw, dat komt doordat ik zwanger ben. Ik n nu aan het uitbroeden, zeg maar. Als het goed is, krijg ik ier weken een kind. Ik vind het een hele gave combinatie o van de kerk en Ruth Jacott. Het contrast vind ik zo Zo'n oud, historisch gebouw en dan zo'n swingende nd erbij." s: „Ik ken het hier wel. Ik heb tot en met mijn achttiende Voorscho- gewoond. »ging 2 nog wel naar Lei met 3 ok- :r. Als 1 id met mijn ders op naar de rmis. Sui- irspinnen i in de tsautootjes. lis aten we avond al- d hutspot, et klapstuk, ter ben ik nog een er op 2 ok- jer geweest, te stap- arlou: „En

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11