Leidsch IH Dagblad Kat sluit vestiging in Leiden Deens nee schaadt euro nauwelijks KLIK en WIN I Matthijsse mist olympisch goud na indrukwekkend slot oqp Ngeny wint 1500 nieter voor favoriet El Guerrouj Bronzen medaille voor hockeyvrouwenploeg Êieba 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IJ DAG 29 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 irmond weet oral goed wat niét wil met ludenhoom ilestijnse agent iodt Israëliër Palestijnse politieman ft vanochtend op de Weste- Jordaanoever een Israëli- soldaat doodgeschoten wie hij samen op patrouil- ivas. Een tweede soldaat kte gewond bij de schiet- tij in de omgeving van Kal- l Volgens de Israëlische io had de Palestijn tijdens pauze zijn geweer gepakt op de twee Israëliërs ge iten nadat hij 'Allah is jt' had geroepen. leuwe zenders 3C op internet Britse omroep BBC is van vijf nieuwe radiostations anceren via het internet, diensten worden aangebo- als onderdeel van een di al televisie- en radiopak- De stations zijn begin vol- d jaar te beluisteren, aldus BBC-mededeling. De nieu- stations richten zich op :iale, voor de commercie ressante doelgroepen als igers, R&B-fans en iwsfreaks. iegel hekelt veede Kamer is Wiegel heeft gisteravond een gehoor van Leidse lenten fel uitgehaald naar \veede Kamer. De Kamer makkelijk toe met vijftig ementariërs minder, de oonlijke assistenten van leden kunnen beter ver- nen, zodat de volksverte- ,voord igers zich weer met 'echte handwerk' gaan be- ouden. Dat gebeurt nu en dat schaadt de politiek, is Wiegel, na 2 lilosevic wijkt naar Moskou' diplomatieke kringen in kou deden vanochtend ge iten de ronde dat de Joe- avische president Milose- zijn vrouw Mira Markovic hun twee kinderen hun lucht hebben gezocht in and. Woordvoerders van tussische regering zeiden niets te weten, na 5 italia zet deur en voor KLM de KLM eerdere fouten eeft, valt er met Alitalia te en over een hernieuwde enwerking. Volgens de Ita- ïse topman Cereti passen [LM en Alitalia goed bijel- De KLM gaf Alitalia in I de bons en begon fusie- irekken met British Air- s. Nu deze zijn mislukt, len de Italianen weer vol- i beeld. „Voor ons was de een mooie droom die uitkwam", aldus Cereti. na 7 INDAAG 30 PAGINA'S enland ■nland turen Kunst omie of en Samenleving >rek van de Dag diensten ische Diensten 15,17,18,19,21 :n Groen /isieprogramma s rn.woonbeurs.nl COMPAQ ARMADA E5O0 NOTEBOOK 21 Minima in Alphen krijgen extraatje van 110 gulden voor de feestdagen 22 Leiderdorper Richard Otte als DJ Ricardo naar Rusland Resterend vuurwerk voor 1 november weg De opslagplaats van Kat Vuurwerk BV aan het Leidse Stadspolderpad verdwijnt. Dat heeft milieuwethouder Pechtold (D66) vanochtend bekendgemaakt. Met eige naar H. Kanis is overeengekomen dat hij de 10.000 kilo die nog in de bunkers ligt opgeslagen uiterlijk 1 novem ber verwijdert. De gemeente begint zo snel mogelijk met de procedure die moet leiden tot het intrekken van de vergunning van Kat. LEIDEN WIM KOEVOET Wat het vertrek van Kat de ge meente kost, wordt niet be kendgemaakt. Wethouder Pechtold wil zelfs geen indicatie geven van de omvang van de schadeloosstelling. Hij houdt dit geheim op verzoek van eige naar Kanis. Deze is_bang dat als de uitkoopsom bekend wordt, bedrijfskundige gegevens op straat komen te liggen die hij liever voor zich houdt. Het eni ge dat Pechtold erover kwijt wil, is dat het een 'redelijk' bedrag is. Aanleiding voor de sluiting van Kat is de vuurwerkramp in Enschede op 13 mei. Volgens Pechtold is de gemeente direct na dat drama nagegaan of de situatie in die stad, waar de vuurwerkfabriek in kwestie in een woonwijk stond, hetzelfde was als in Leiden. Hoewel de afstanden tot de woningen in Groenoord aan zienlijk groter zijn, de hoeveel heid vuurwerk die bij Kat lag opgeslagen relatief zeer be scheiden was en het bedrijf als bonafide bekend staat, brak er in Groenoord toch een lichte paniek uit. Pechtold: „Je kunt niet alle vuurwerkbedrijven met elkaar vergelijken, maar de les van Enschede is dat menselijke fouten cruciaal zijn en juist die factor is niet te peilen." Pechtold en burgemeester Postma deden de toezegging dat zij alles op alles zouden zet ten om Kat nog voor het einde van dit jaar weg te krijgen. Ook werd in overleg met de eigenaar de toenmalige situatie 'bevro ren', dat wil zeggen dat de toen aanwezige hoeveelheid vuur werk, de genoemde 10.000 kilo, niet groter mocht worden. Dat was de eerste stap op weg naar het sluiten van de poorten van Kat. Er is nog gekeken naar een al ternatieve plek voor Kat in Lei den maar al snel was duidelijk dat die niet voorhanden is. Het is volgens Pechtold voor Kat niet zo'n groot probleem om het vuurwerk in de Leidse bun kers te verkassen. Het bedrijf heeft nog meer opslagcapaciteit elders in het land. Wat er met de bunkers en de grond ge beurt, is nog niet helemaal dui delijk. Kat is huurder van het terrein. Wethouder Pechtold gebruik te de persconferentie van van ochtend voor een pleidooi voor de instelling van een sanerings fonds voor gemeenten waaruit het ontmantelen van vuurwerk- bedrijven kan worden bekos tigd. In Nederland zijn volgens cijfers van het ministerie 271 vuurwerkopslagplaatsen. Vijftig daarvan hebben het predikaat 'verhoogd risico'. Leiden zit daar ook bij. DEVENTER ANP Zwarte school Deventer dicht op. Begin deze maand hielden de ouders uit protest hun kin deren thuis. Door het ontbre ken van Nederlandse leerlingen worden de kinderen volgens de ouders nauwelijks gestimuleerd Nederlands te leren. Ook ko men ze te weinig .in aanraking met de Nederlandse cultuur. De ouders dreigden massaal hun kinderen van de rooms-ka- tholieke school te halen en naar een andere onderwijsinstelling te sturen. Basisschool De Kameleon in Deventer gaat dicht. Dat is de uitkomst van gesprekken tus sen de ouders van de leerlin gen, het schoolbestuur, de ge meente en Forum, centrum voor multiculturele ontwikke ling in Utrecht. De ouders pro testeerden tegen de eenzijdige samenstelling van de leerlingen van de school. Er zitten 46 Turkse en een Chinese leerling sydney hans vos Margriet Matthijsse, topfavo riete in de Europe-klasse, leek een paar dagen geleden nog volstrekt kansloos in de baai van Sydney. De 23-jarige zeil ster uit Maasdam spoelde ech ter in de laatste dagen de nare smaak van een aantal tegenval lende prestaties en intern ge ruzie weg. Matthijsse eiste de regie op en won de drie slotra- ces. Het was net niet genoeg om het gat te dichten met de Britse klassementsleider Shirley Robertson. Matthijsse kreeg vanochtend, net als vier jaar geleden in Atlanta, de zil veren medaille omgehangen. „Het is niet anders, ik moet te vreden zijn met zilver want het heeft me niet meegezeten. Ik moest van ver terugkomen, heb in een dip gezeten, wist dat het pakken van goud heel moeilijk zou w<orden." Haar ei genzinnigheid speelde Mat thijsse in een a, antal races par ten. Op jacht n aar de hoogste bonus, maaktei ze verkeerde keuzes. In de r esultatenreeks van Matthijsse wogen de klas seringen 24, IJ 1 en 19 zwaar, want maar tw< ;e konden wor den afgetrokki 3n. De eindsprint met drie zege!was indrukwek kend, maar ne :t niet genoeg voor het gewe nste goud. Onderdeel Tijd* Wielrennen 00.00 03.00 Zeilen 00.30 00.30 Paardensp. 02.00 Voetbal 03.00 Hockey 08.30 11.00 Atletiek 10.00 10.00 10.40 11.00 11.05 11.20 11.50 12.35 13.20 Turnen-RSG 10.30 De Kenyaan Noah Ngeny heeft vanmorgen verrassend de gouden medaille gewonnen op de 1500 meter. In de eind sprint haalde Ngeny de ge doodverfde favoriet, wereld kampioen en wereldrecord houder Hicham El Guerrouj uit Marokko (3.32,32) in en bleef hem een kwart seconde voor (3.32,07). Het brons was voor de Kenyaan Bernard La- gat (3.32,44). Ngeny volgt de Algerijn Nouredinne Morceli op, die zich niet had geplaatst voor de finale. Het goud op de 3000 meter steeple viel eveneens in Keny- aanse handen. De winnaar werd Rueben Kosgei, in de re latief langzar ne tijd van 8.21,43. Ook het zilver was voor een Ker Lyaan, Wilson Boit Kipketer (8.2 1,77). Sinds 1980 is het goud ii i het bezit van een atleet uil t dat Afrikaanse land. Het br< jns was voor de Marokkaan i \li Ezzine (8.22,15) De Nederla nder Simon Vroe- men eindige Ie als twaalfde. De Poolse K amila Skolimow- ska won bij 1 het kogelslingeren goud met ee :n afstand van 71,16 meter.Het zilver was voor de Rus sin Olga Koesenk- ova met 69.' 77. De Duitse Kir- sten Münch ow won het brons met 69,28. Pagina 231 'm 25: Meer nieuws ove: r de Olympische Spelen Het schuim spat op rond het gezicht van zilveren medaille-winnares Margriet Matthijsse. foto reuters will burcess Bijzonderheden Indiv. tijdrit 31,2km <v> met V. Moorsel en Melchers Indiv. tijdrit 46,8km (m) met Dekker en Moerenhout Slotdag Open Star met Neeleman en Schrier 3e/4e plaats Open Soling met Heiner, Van Niekerk en De Ridder. Finale dressuur indiv. kür op muziek met Van Grunsven, Van Baaien en Bontje. Finale Kameroen - Spanje 3e/4e plaats Pakistan - Australië (m> Finale Nederland - Zuid-Korea (m) Finale hoogspringen (v> Finale 10.000m (v) Finale 4x1 OOrn cv) Finale speerwerpen (v) Finale 4x100m m Finale 1500m <v) Finale 5000m (m) Finale 4x400m <v> Finale 4x400m <m) Teamfinalejv) V -vrouwen, M -mannen, ov -onder voorbehoud Olympische afvaardiging breekt record Sydney de de negentiende medaille, het brons van de hockeysters maakte de twintig vol: acht keer goud, acht keer zilver en viermaal brons. Nederland komt in elk geval tot 21 medailles omdat de mannenhockeyploeg zich voor de finale, morgen tegen Zuid-Korea, heeft geplaatst. In 1928 (Amsterdam) en vier jaar geleden in AÜanta kwam Nederland tot negentien plak ken. Mirjam Muskens is in de herkansing van de klasse tot 67 kg uitgeschakeld. De taek- wondoka verloor met 7-5 van de Japanse Yoriko Okamoto en werd gedeeld vijfde. De Nederlandse hockeyvrou- wen hebben vanochtend, net als vier jaar geleden in Atlan ta, de bronzen medaille ge wonnen. Oranje won de wed strijd om de derde plaats te gen Spanje met 2-0, na een 1- 0 ruststand. De doelpunten kwamen op naam van Ageeth Boomgaardt (strafcorner) en Carole Thate. De medaille van de hockey sters brengt het totaal van de Nederlandse afvaardiging op de Olympische Spelen in Syd ney op 20. De zilveren plak van zeilster Margriet Matthijsse beteken- AMSTERDAM-KOPENHAGEN ANP-DPA De euro heeft vanochtend op de Europese wisselmarkten vrijwel geen schade ondervon den van het Deense 'nee' tegen de munt. De meeste Europese effectenbeurzen leken zich ook niets aan te trekken van de uit slag van het Deense referen dum. Diverse Europese functio narissen hebben laten blijken dat er nog geen man over boord is nu de Denen hun kroon niet inruilen voor de eu ro. Bij de volksstemming heeft gisteren 53,1 procent van de Deense kiezers zich tegen de euro gekeerd, terwijl 46,9 pro cent voor stemde. De opkomst was zeer hoog. Van de vier mil joen kiesgerechtigden ging 87,5 procent stemmen. Het Deense kabinet, dat zich sterk had gemaakt om aanslui ting bij de euro te zoeken, is vandaag in spoedzitting bijeen gekomen om zich op de toe komst te beraden. Premier Ras mussen zei gisteren dat hij te leurgesteld is, maar uiteraard de wil van het volk zal respecte ren. Zoals verwacht heeft de cen- Nadat duidelijk was geworden dat het 'nej'-kamp had gewonnen, gin gen gisteravond in Kopenhagen opgetogen Deense tegenstanders van de euro de straat op. foto epa thomas sjoerup trale bank van Denemarken vanochtend de rente verhoogd. Het belangrijkste tarief is met een half procent opgetrokken tot 5,6 procent „als signaal te gen mogelijke speculaties". De Deense autoriteiten hadden al aangekondigd dat ze vastbeslo ten zijn de waarde van hun na tionale munt, de kroon, te ver dedigen. Sinds begin vorig jaar is de kroon gekoppeld aan de euro, met een marge van 2,25 procent naar boven en naar be neden. De afwijzing door de Denen van de euro zal 'op geen enkele wijze de samenwerking tussen de Europese Centrale Bank (ECB) en de Deense centrale bank beïnvloeden'. ECB-presi- dent Duisenberg liet dat gister avond in eei n verklaring weten. Ook andi?re Europese func tionarissen legden verklaringen af waaruit r noet blijken dat het Deense net: geen ramp is. De Europese lommissie betreurt de afwijzende houding van de Denen, mi iar de deur blijft openstaan voor Denemarken. Europa op zijn beurt zal op de ingeslagen weg doorgaan, zo verzekerde commissievoorzitter Prodi. Het nee-besluit wil vol gens hem iniet zeggen dat De nemarken Europa de rug toe keert, dat de uitbreiding naar Oost-Europ>a gevaar loopt of dat dit het begin is van een Eu ropa van tv* fee snelheden. Vooral in. Zweden en Groot - Brittannië 'was veel belangstel ling voor liet Deense referen dum. In Zw/eden en Groot-Brit- tannië staai i ook referenda over de euro o p stapel. Zowel de Britse prei nier Blair als zijn Zweedse collega Persson haast ten zich on-1 te zeggen dat de re ferenda in hun landen geheel los staan v. m het Deense. Maar volgens so mmige waarnemers zal de Deer ïse afwijzing de anti- euro-gevoe lens in Zweden en Groot-Britt, annië wel degelijk versterken. 'Treinen net een sardines-express' Machinist zet reizigers uit trein en rijdt alleen verder DEN HAAG-LEIDEN HANS JACOBS De Intercity van 17.29 uur uit Den Haag naar Leiden, Schip hol en Amsterdam CS is gis teravond met bijna een half uur vertraging zonder passa giers vertrokken. De boze ma chinist weigerde reizigers mee te nemen omdat de verkeers leiding hem het voor deze spitsdienst gebruikelijke twee de treinstel weigerde. Dat stond wel gereed langs het perron, maar mocht niet aan zijn trein worden gekop peld. De treinbestuurder vond dat het resterende treindeel te vol was om veilig te kunnen rijden. „Het is te gevaarlijk. Ik rijd niet Ik moet een voor beeld stellen", aldus de man. Eerst krijgen de passagiers met bestemming Leiden via de intercom het dringende advies van de conducteur een andere trein te nemen. Wan neer de oproep niet voldoen de resultaat heeft, wordt ie dereen gedwongen uit te stap pen. „Deze trein is niet be- NR. 42427 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 stemd voor reizigers en gaat leeg naar Amsterdam", aldus de laconieke boodschap van de conducteur. Even later vertrekt de ma chinist inderdaad met zijn trein, honderden woedende en verbouwereerde reizigers op het perron achterlatend. Uiteraard is de volgende trein, waarvoor onder andere het gewraakte treinstel wordt in gezet, daardoor nog voller. Onder de forensen bestaat geen begrip voor de eenmans actie. „Het wordt tijd voor een prestatiecontract, zodat we geld terug kunnen eisen", meent een boze ambtenaar. „Hoezo is de trein te vol? Deze trein is altijd zo vol. Het is net een sardines-express", vindt een ander. „Dit wordt oorlog. Met wie vecht u nu een ge vecht uit, de klanten of de ver keersleiding van NS", bijt een reiziger de machinist toe. Ver schillende passagiers willen hem te lijf gaan, maar een kor don van NS-personeel kan dat voorkomen. De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! toormeubelen HET WOORD IS AAN H. Jackson Brown jr. Wie zijn hand al heeft uitge stoken, grijpt eerder zijn kans. "1"" af err toe r zonnig a 13720° 12718° 10718° 20% 30% 20% 30% 30% 30% Baby leert al in baarmoeder MAASTRICHT ANP Een baby beschikt in de baar moeder al over een geheugen en gebruikt dat ook. Dat heb ben Nederlandse wetenschap pers uit het Academisch Zie kenhuis Maastricht en het uni versitair St. Radboud Zieken huis in Nijmegen aangetoond in een onderzoek bij 25 foetus sen tussen de 37 en 40 weken. De resultaten staan vandaag in het gezaghebbende Britse me disch tijdschrift The Lancet. Volgens de onderzoekers is bij foetussen al sprake van een korte- en een lange-termijnge- heugen van respectievelijk ze ker tien minuten en 24 uur. Ze dienden bij de foetussen ge luidsprikkels toe via de buik van de moeder en bekeken de reac tie van het kind via een echo scopie. Om de halve minuut volgde een geluid van een se conde. De foetussen reageer den daarop door bijvoorbeeld met een beentje te bewegen. De geluidsprikkels werden na tien minuten en na 24 uur her haald. Al na de eerste herhaling reageerden foetussen duidelijk minder en na een etmaal nog minder. Het betekent dat de baby's hadden geleerd de gelui den op korte en op lange ter mijn te herkennen, zodat er sprake is van een geheugen. Uit eerder onderzoek bleek al dat ongeboren kinderen ge luidsprikkels kunnen onthou den, maar die onderzoeken werden pas na de geboorte uit gevoerd. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: f/.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1