Martinair zoekt nieuwe partner ME-patiënte krijgt in hoger beroep recht op WAO terug Economie pPL.' Drie dwaze dagen Veiligheid kleine auto's laat nog te wensen over Acties veerdiensten P&O en Stena Line op til Rechtbank verwerpt verweer in strafzaak tegen SNS-trio Casinoportier mag fooi (nog) niet houden 'Huiszoeking bij managers thuis moet mogelijk zijn' iNDÉRDAG 28 SEPTEMBER 2000 erkopen Chrysler vallen tegen ittgart Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrys- T" heeft in het derde kwartaal bij zijn Chrysler-divisie een be- ijfsverlies geleden van 600 miljoen euro (1,32 miljard gulden). moeilijke situatie op de Noord-Amerikaanse automarkt be ent dat het bedrijfsresultaat van het gehele concern over 00 uitkomt op 7 miljard euro na 10 miljard euro in 1999. Het toconcern gaf gisteren een verklaring uit met voorlopige cij- s, naar eigen zeggen om een einde te maken aan de uiteenlo- nde schattingen die over de resultaten circuleren. S willen staatsschuld fors saneren iShington De Verenigde Staten boeken dit jaar een overschot 1 hun begroting van 230 miljard dollar (572 miljoen gulden), ■t bedrag komt overeen met 2,4 procent van het bruto bin- nlands product. Het merendeel, 223 miljard dollar, gaat naar vermindering van de staatsschuld, die in 2012 geheel moet n weggewerkt. elft banen Tricotop verdwijnt rARDBij het confectiebedrijf Tricotop in Sittard verdwijnen van de 111 arbeidsplaatsen. De directie verplaatst een deel de productie van dameskleding naar Oosteuropese landen, heeft het personeel gisteren te horen gekregen. Voor de lft van het personeel is er nog maar voor enkele weken werk. ontslagen volgen bij de confectie-, snij- en strijkafdelingen, worden opgeheven. Alleen de breiafdeling en de admini- atie blijven nog in Sittard. Volgens bestuurder C. van Bokkum FNV Bondgenoten is Tricotop feitelijk door Atam, V&D en A gedwongen om de productie praktisch geheel te verplaat - ,,Die hebben het zelf ook heel moeilijk op het gebied van meskleding. De prijzen moeten omlaag. Daarom gaat de pro- ctie nu helemaal naar Oost-Europa", aldus Van Bokkum. iudi-Arabië weert Firestone-banden iHviLLE De geplaagde bandenfabrikant Firestone komt Sau- Arabië niet meer in. Het land heeft een importstop afgekon- d na Amerikaanse berichten dat Firestone-banden veel on- ukken met de Ford Explorer hadden veroorzaakt. Wereldwijd iden de ondeugdelijke banden sinds 1991 zeker 101 mensen leven hebben gekost. Firestone, dochter van het Japanse dgestone, haalde de afgelopen maanden al 6,5 miljoen ban- t terug. De Amerikaanse autoriteiten denken dat nog eens miljoen Firestone-banden onveilig zijn. [akingen bij Duitse spoorwegen :n-frankfurt Nederlanders die vandaag per trein naar Duits- id willen reizen, moeten rekening houden met vertraging, irknemers van de Duitse spoorwegen houden prikacties om n eisen voor betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. 04.00 uur vanmorgen legden de werknemers in Essen, rtmund en Düsseldorf het werk neer. In Frankfurt en Mün- n stonden de treinen vanaf 06.30 uur stil. De Duitse spoor- gen en de bonden kwamen gisteren tijdens hun vierde over- ronde niet tot overeenstemming. De onderhandelingen wor- maandag voortgezet. eel fatale arbeidsongevallen in-Italië iae Ongevallen tijdens het werk hebben in Italië in de eerste it maanden van dit jaar 849 mensen het leven gekost. Alleen n de bouw kwamen 165 mensen om tijdens het werk, zo |kt uit cijfers van Inail, de nationale instantie die arbeidson- lallen moet tegengaan. Het aantal doden is achttien procent eer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De voorzitter van [Italiaanse Senaat, N.Mancini, sprak van 'een situatie die een tchaafd land onwaardig is'. De minister van arbeid, C. Salvi, mde het gemiddelde van drie doden tijdens het werk per onduldbaar. Hij kondigde aan meer geld uit te trekken voor arbeidsinspectie. an schenkt fortuin aan personeel 'er De Amerikaanse zakenman Charles Butcher heeft in to- 45 miljoen gulden weggegeven aan zijn werknemers. De 83- ge ondernemer verkreeg het geld door de verkoop van zijn loonmaakmiddelenbedrijf, dat hij vijftig'jaar had. Met het wil de Amerikaan de 325 werknemers van de Butcher Com- ïy bedanken. Als het geld gelijk wordt verdeeld, krijgt ieder soneelslid ongeveer 138.500 gulden. eurmerk voor koopman De Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel AH) stelt per 1 januari een keurmerk in voor haar leden. Dat ldt penningmeester P. Plat van de brancheorganisatie. Han- aren met een speciale opleiding en die 'van onbesproken ge- g' zijn, krijgen zo'n keurmerk. Het instellen daarvan is vol- is Plat nodig, omdat de vestigingseisen voor marktkooplui op inuari wegvallen. Vanaf die datum kan iedereen zich als zo- ïig laten registreren. Hoewel de Tweede Kamer formeel hef linetsvoorstel nog moet goedkeuren, is het volgens Plat zeker de vestigingseis straks niet meer bestaat. Krijgt uw vermogen de aandacht die het verdient? erder I j graag ge£ ten advi; Maar. welke adviseur biedt u de persoonlijke aandacht die bij uw vermogen past? Effectenbank Stroeve is als gespecialiseerde effectenbank sinds 1818 actief op het gebied van vermogensbeheer en beleggingsadvies. Wij onderscheiden ons m het bijzonder door onze persoonlijke dienstverlening op maat. Vanaf 2000 bieden wij u deze dienstverlening vanuit onze vestiging in Haarlem Graag informeren wij u over onze visie op beleggen. Effectenbank Stroeve nodigt u daartoe uit om het seminar Visie op Beleggen b te wonen Onder leiding van Pieter Ronner van de Stroeve vestiging in Haarlem gaan deskundige sprekers inhoudelijk in op de volgende onderwerpen. De pijlers van een gedegen beleggingsbeleid Beleggingstips U kunt dit seminar bijwonen op donderdagavpnd 1 2 pM<?bt?r aanstaande van 19.30 tot 22.00 uur in de Oranqerie op landgoed Elswout te Overveen. ingt dan tevens e voor 2 weken Meldt u nu aan vi; een e-mail naar haarlem@stroev informatie die Effectenbank Stro Centrale Raad breekt met trend amsterdam anp Een ME-patiënte (43) die niet in staat was om te werken door haar ziekte, heeft volgens de Centrale Raad van Be roep (CRvB) recht op WAO. De uitvoe ringsinstantie Cadans trok de uitkering in. Er was volgens de instantie geen psychische of lichamelijke oorzaak van haar ziekte. De hoogste rechtbank in sociale verzekeringszaken vindt die re den niet valide. „Wij zijn erg blij met deze uit spraak", reageert een woordvoerder van het Landelijke Instituut Sociale Verzekeringen (LISV). „Alleen omdat er geen oorzaak te vinden is, mag een keuringsarts niet zomaar de claim van tafel vegen", verwijst hij naar een LISV-richtlijn. Het is voor het eerst dat de CRvB deze richtlijn volgt. Tot nog toe wees de raad beroepsza ken op dezelfde gronden af. „De uit spraak kan voor enkele tientallen ME- patiënten die op dezelfde gronden geen WAO ontvangen, soelaas bie den". aldus de LISV-woordvoerder. Hij zegt zich echter zorgen te maken over het feit dat artsen iemand die ME zegt te hebben nu wellicht 'veel te snel' voor een uitkering in aanmerking laten komen. De Steungroep ME en Arbeidsonge schiktheid heeft een hele andere me ning. Zij hebben berekend dat er on geveer 30.000 ME-patienten zijn in Ne derland, van wie bijna de helft ten on rechte geen WAO-uitkering ontvangt. „De keuring is willekeurig", meent een woordvoerster. „De uitkomst verschilt per regio en per instelling. Ook komen ME-patiënten onder een andere dia gnose in de WAO terecht, bijvoorbeeld op psychische gronden. In 1996 trok Cadans de WAO-verze kering van de 43-jarige patiënte in. Be roep bij de rechtbank in Den Bosch mocht niet baten. In hoger beroep haalde de CRvB er een internist en psychiater bij. Zij bevestigden dat de vrouw leed aan het chronisch ver moeidheidssyndroom (ME) en oor deelden dat de patiënte te ziek was om te werken. De raad vond dit, voor het eerst, voldoende medisch geobjecti veerd. De heersende mening over ziektes als ME lijkt te veranderen. In juli heeft het kabinet een Algemene Maatregel van Bestuur genomen waarin staat dat het afwijzen van een WAO-uitkering omdat een diagnose ontbreekt of er geen oorzaak kan worden aangetoond, onjuist is. Chartermaatschappij heeft buik vol van 'moeder' KLM Martinair is op zoek naar een nieuwe partner. De char termaatschappij verwacht geen heil meer van de 'kille' KLM, die evenals Nedlloyd de helft van Martinair bezit. „De KLM is ons keihard aan het beconcurreren", aldus een verbitterde president-directeur A. van Bochove. Northwest aankondigde dat per april een lijndienst naar Florida wordt gestart. „Blijkbaar zitten we in het verkeerde netwerk." Volgens Van Bochove heeft de KLM nu toestemming gege ven voor de zoektocht naar de nieuwe, mogelijk buitenlandse partner. Nedlloyd wil nog steeds van de aandelen Martin air af. Begin vorig jaar strandde een poging van de KLM om Martinair voor honderd pro cent in te lijven omdat Brussel bezwaar maakte tegen de te do minante marktpositie die zou ontstaan. Het lijkt echter niet waar schijnlijk dat de KLM akkoord zal gaan met het binnenhalen van een directe concurrent, zo als bij voorbeeld Lufthansa. schiphol richard mooyman De Martinair-top gaf gisteren een toelichting op het besluit om ingrijpend af te slanken, waarbij ruim driehonderd van de drieduizend medewerkers overbodig worden. Vooral door de hoge kerosinekosten zijn de verliezen in een half jaar tijd opgelopen tot tachtig miljoen gulden. Maar de top legt de schuld ook deels bij moederbe drijf KLM. De KLM beconcurreert Mar tinair door frequente lijndien sten te openen op typische Martinair-bestemmingen in de VS, aldus Van Bochove. Voor hem is de maat vol sinds de KLM op aandringen van de Amerikaanse KLM-partner „Dat zien we dan wel", zo rea geerde Van Bochove. Hij zei ook geen idee te hebben of de KLM zelf van de aandelen Mar tinair af wil of wellicht opnieuw een poging zal doen om de maatschappij geheel in te lij ven. Na de recente breuk met British Airways is de KLM bezig zich te bezinnen op de toe komst, zo stelde hij. Van Bochove erkende dat de formule van Martinair toe is aan herziening. De vliegmaat schappij is groot geworden door te duiken in markten en bestemmingen die anderen la ten liggen. De luchtvaartmaat schappij is zo actief geworden op zowel de korte- als de lange afstand en vervoert zowel pas sagiers als vracht. Maar die gaten in de markt zijn er niet meer, aldus Van Ro- chove. Op alle fronten is sprake van sterke concurrentie door grote luchtvaartallianties en nieuwkomers, zoals weldra Dutch Bird en Hapag Lloyd op Martinair heeft er moeite mee, dat KLM lijndiensten heeft geopend op Martinair-bestemmingen in de VS. archieffoto anp Schiphol. Deze toestellen vlie gen direct in opdracht van touroperators en zetten daar mee de positie van Martinair onder druk. De vliegmaatschappij gaat zich meer dan nu richten op het wel goed draaiende vracht vervoer. Zo worden de drie Boeings 747 voortaan alleen nog maar ingezet voor vracht vervoer. Verder gaan de tarie ven omhoog en wordt een ke- rosinetoeslag doorberekend. Al met al zal een vliegticket voor de passagier zo'n 120 gulden duurder worden. Het is ook afgelopen met de 'pretvluchten' voor bemannin gen met langdurig verblijf op exotische bestemmingen. „Eén keer per week vliegen, dat doen we niet meer. De cockpitcrew vliegt door het verblijf van een week op zo'n bestemming ge middeld één uur per dag. Dat is voor ons niet meer op te bren gen." Van Bochove bestreed dat Martinair fouten heeft gemaakt door zich niet goed in te dek ken tegen de gestegen kerosine- prijzen. De brandstofrekening schiet omhoog van 232 miljoen gulden vorig jaar naar circa 500 miljoen dit jaar. Door de meest ideale termijncontracten te sluiten had Martinair zich hooguit veertien miljoen kun nen besparen, aldus de top man. Verzekeren via geldautomaat is in aantocht NOORDWUK GPD De Nederlandse banken nemen volgend jaar een nieuwe gene ratie geldautomaten in gebruik. De klant kan via deze geldauto maat ook een spaarrekening openen, een reisverzekering af sluiten of een bioscoopkaartje kopen. De eerste automaten draaien momenteel op verschil lende locaties proef. Welke bank als eerste de automaten in bedrijf neemt, is nog een ge heim, zegt automatenbouwer NCR. Medio volgende maand maakt de bank in kwestie de Nederlandse primeur zelf be kend. Directeur T. Rienstra van NCR Benelux zegt dat de nieu we pinautomaten de consu ment weer moet verlokken tot impulsaankopen bij de bank. Impulsief een spaarrekening openen of een verzekering af sluiten op een bankkantoor is praktisch verdwenen met de komst van de huidige geldauto maten. Behalve voor financiële producten zijn de nieuwe geld automaten geschikt te maken voor de verkoop van cadeau bonnen, postzegels, het verstu ren van bloemen en het bestel len en direct afrekenen van cd's, boeken en dergelijke. brussel «anp De veiligheid van kleine auto's is aanmerkelijk verbeterd, maar laat nog steeds te wensen over. Dit is de uitkomst van een on derzoek van Euro NCAP, dat botsproeven uitvoerde met twintig kleine personenwagens. Namens Nederland doen het ministerie van verkeer en wa terstaat, de ANWB en de consu mentenbond mee aan het Eu ropese testprogramma. Vooral kinderen zitten niet veilig, zo blijkt. Sommige fabrikanten ge ven niet aan welke zitjes ge schikt zijn voor hun auto's. Het nieuwe Isofix-systeem zorgt dat kinderzitjes beter in de auto passen, maar niet alle verkrijg bare stoeltjes werken goed. Een andere bron van zorg is de veiligheid voor voetgangers. Bij proeven waarbij de auto's met lage snelheid tegen kleine en grote testpoppen botsten, scoorde alleen de Daihatsu Si- rion een voldoende met drie van de vijf sterren. Volgens een Zweeds onderzoek neemt de kans op letsel af met twaalf pro cent per ster. Euro NCAP testte verder de bestendigheid van de autootjes tegen aanrijdingen aan de voor- en de zijkant. Zeven wagens scoorden vier sterren voor de algehele veiligheid. Het gaat om de Fiat Punto, de Peugeot 206, de Renault Clio, de Skoda Fa- bia, de Toyota Yaris en de Volkswagens Lupo en Polo. De Citroën Saxo, de Lancia Ypsi lon, de Nissan Micra en de Fiat Seicento scoorden met twee sterren onder de maat. De Fiat Seicento levert volgens de test- instantie bovendien onaccepta bel grote kans op fataal letsel op. den haag Tientallen mensen wachten al voor de ingang. Ellenbogen klaar, want de drie dwaze dagen bij de Bijenkorf zijn weer begonnen. De jaarlijkse uitverkoop van het warenhui&trekt altijd ontzettend veel mensen uit het hele land die zo veel mogelijk koopjes proberen te bemachti gen. foto gpd cees zorn CAO-onderliandelingen spaak gelopen rotterdam-scheveningen gpd De CAO-onderhandelingen bij de veerdiensten van P&O North Sea Ferries en Stena Line zijn gisteren spaak gelopen. De le den van FNV Bondgenoten wil len nu acties gaan voeren. FNV-bestuurder N. Stam stelt nog deze week de ultimatums aan de veerdiensten. De eerste acties zijn volgende week te verwachten. Het bod dat de werkgevers gisteren deden, be nadert volgens Stam nog lang niet datgene waarover bij Nor folk Line in Scheveningen over eenstemming werd bereikt. Bij Norfolk Line, dochterbe drijf van de grote Deense rede rij Maersk, werd een CAO afge sloten die voorziet in twee loonsverhogen bovenop de in flatie van 1,25 procent (met te rugwerkende kracht per 1 juli 1999 en per 1 juli 2000) plus een extra verhoging van 1 pro cent volgend jaar. Bij Norfolk werd ook een regeling getroffen voor het dichten van het pensi oengat waarvoor de werkne mers zelf 0,7 procent extra pre mie voor hun rekening nemen. Dezelfde eisen had FNV Bondgenoten aan P&O North Sea Ferries en Stena Line ge steld. P&O North Sea Ferries, met 200 medewerkers de groot ste veerdienst, wil volgens Stam helemaal geen loonsverbetering aanbieden. De rederij wil alleen het dichten van het pensioen gat voor haar rekening nemen. DFDS Seaways van de veer dienst IJmuiden-Newcastle heeft overigens niets met deze CAO-onderhandelingen en de mogelijke acties te maken. DFDS is een Deens bedrijf, P&O en Stena Line zijn Nederlandse bedrijven. Het in Den Bosch gevestigde hoofdkantoor van de bank werd naar aanleiding van de grote beursfraudezaak op de korrel genomen door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD). In de admini stratie van een van de hoofd verdachten in Operatie Click fonds werden stukken gevon den die verband hielden met de effectentransacties van SNS. Toen de FIOD die bij de bank opvroeg, zag de bank dat er het nodige mis was en stapte de di rectie zelf naar Justitie. Daags daarop kon de bank vervolging voorkomen met een schikking van 1,7 miljoen. Ver volgens werden de vermoede lijk verantwoordelijken voor de malversaties gearresteerd. amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren alle verweren van de raadslieden van drie ex-me dewerkers van de SNS-bank Nederland BV (53, 50 en 44 jaar) naar de prullenbank ver wezen. Ook een verzoek om zaaksofficier H. de Graaff als getuige ter zitting te horen wees de rechtbank af. De jongste verdachte ver scheen niet in de rechtszaal omdat hij volgens zijn raads man J. Ie Cocq d'Armandville een openbaar proces niet ver draagt. Het drietal wordt er on der meer van verdacht te heb ben geknoeid met de admini stratie van de aandelenemissies KPN in 1994 en 1995. scheveningen-zandvoort gpd Portiers en ander niet-speltechnisch perso neel van Holland Casino mogen hun fooien vooralsnog niet in eigen zaJt steken. Hun werkgever bewaart het geld in enveloppen totdat er meer duidelijkheid is over een nieuw fooienbeleid. FNV Bondgenoten en 36 boze medewer kers van Holland Casino kregen gisteren in kort geding geen uitspraak- los van de Haagse rechter over de rechtmatigheid van dat nieuwe fooienbeleid. De rechter vond de zaak niet spoedeisend genoeg voor een kort geding. Sinds 1 september moeten de fooien van het niet-speltechnische personeel (voorna melijk horecamedewerkers en portiers) worden ingeleverd. Holland Casino wil het geld in een pot doen en verdelen onder alle werknemers. „De verschillende manieren van belonen belemmeren de goede bedrijfsvoering", zegt directeur H. in het Veld van Holland Casino Scheveningen. „Het veranderen van functie voor medewerkers is nu een stuk ingewikkelder dan met één salarisbeleid." Volgens de FNV betekent de maatregel dat sommige werknemers van Holland Ca sino er financieel op achteruit gaan omdat belasting, sociale premie en een deel van de wisseldiensten uit de pot worden be taald. Maar volgens In het Veld gaan werk nemers die aan alle fiscale verplichtingen hebben voldaan, er niet op achteruit. De vakbonden CNV en De Unie kunnen zich wel vinden in de aanpak van Holland Casino. De gemoederen binnen Holland Casino zijn zo hoog opgelopen dat het gok paleis heeft moeten beslissen tijdelijk het geld te bewaren in een gesloten envelop, voorzien van naam, functie en vestiging van de betrokken werknemer. Volgens de advocaat van Holland Casino blijft dit zo tot na de uitspraak van de rech ter in een bodemprocedure. Vice-president Robbers van de Haagse rechtbank vond de eis van FNV Bondgenoten niet dringend genoeg om in kort geding uitspraak te doen. brussel anp EU-commissaris over kartelvorming: gisteren bij een toelichting op voorstellen om het Europees concurrentiebeleid fors aan te passen. EU-ambtenaren voeren nu al vaak huiszoekingen uit bij bedrijven, die worden verdacht van verboden kartelvorming. De voltallige Europese Com missie ging gisteren akkoord met de door Monti's voorgan ger Van Miert in gang gezette wijzingingen. De EU-lidstaten moeten hier nu nog mee in stemmen. De voorstellen heb ben veel praktische gevolgen voor ondernemers. Europees commissaris Monti (concurrentiebeleid) wil dat zijn ambtenaren voortaan huis zoeking kunnen uitvoeren bij leidinggevende ondernemers thuis. Ook moeten Brusselse in specteurs documenten kunnen verzegelen, om te voorkomen dat er tussentijds stukken ver dwijnen. „Het gebeurt bij onderzoek naar kartelvorming steeds vaker dat managers documenten mee naar huis nemen", aldus Monti Martina'C

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9