Milosevic blijft bij tweede kiesronde lilities verschansen ich in West-Timor Buitenland Nederlands geboefte floreert in Spanje Aantal doden Griekenland stijgt tot 66 Openluchtgalerie Armenië vertroebelt relatie Ankara-Washington Advocaten kraken Lockerbie-getuige Kohl beticht coalitie van 'verraad' Duitse eenheid woonideeën )rie gewonden bij rellen Tempelberg Bij de Tempelberg in Jeruzalem zijn vanochtend rellen itgebroken na een kort bezoek van Ariel Sharon, leider van de ichtse Likud-partij. Het geweld kwam niet onverwacht omdat alestijnse leiders Sharons omstreden bezoekje als een provo- itie hadden afgeschilderd. De Likud-leider was omgeven door >n dichte haag lijfwachten en politie en in de buurt waren anderden leden van de paramilitaire grenspolitie in rellente- e op de been. Zodra er met stenen werd gegooid, grepen ze Drie Palestijnen raakten gewond door rubberkogels. Na een ïlf uur keerde de rust terug. Sharon zelf verklaarde dat zijn be- iek niet moest worden gezien als een provocatie. ,,Ik kom hier iet een vredesboodschap", zei hij. fetwerk kinderporno ontdekt )ME-moskou In Italië en Rusland zijn elf leden van een inter- itionaal kinderpornonetwerk gearresteerd. Via internet ver beidden ze beelden van geweld, marteling en moord. Sommi- slachtoffertjes waren nog geen jaar oud. De films werden irkocht aan klanten in Duitsland, de VS, Italië en Rusland. Me- a in Rusland en Italië hebben dat gisteren gemeld. Italiaanse chercheurs toonden zich ontzet over de gruwelijkheid van de telden. Onder andere is een opgehangen meisje te zien. Ande films tonen verkrachtingen. faffiabaas gedood in Parijs rijs Een van de laatste nog levende leden van de beruchte ugsbende The French Connection uit Marseille is gisteren in irijs doodgeschoten. Het gaat om Francis 'de Belg' Vanver- irghe (54). Hij werd in het achtste arrondissement van dichtbij ischoten. De schutter ging er samen met een medeplichtige een motor vandoor. Een omstander raakte gewond. The :ncl\Connection was de inspiratiebron voor de gelijknamige n uit 1971 waarin Gene Hackman de hoofdrol speelde. lir France daagt Continental Iuston Air France heeft de Amerikaanse luchtvaartmaat- Jhappij Continental Airlines in Frankrijk voor de rechter ge- lagd in verband met het ongeluk met een Franse Concorde, por het ongeluk bij Parijs vielen op 25 juli 113 doden. Uit on- |rzoek is gebleken dat de Concorde neerstortte als gevolg van klapband, die werd veroorzaakt door een stuk metaal op de irtbaan van de Parijse luchthaven Charles de Gaulle. De me- alstrip was afkomstig van een DC-10 van Continental. !U-bureau vliegveiligheid op komst ussel De Europese Commissie is van plan een bureau op te tten dat toeziet op de veiligheid van de luchtvaart in de Euro- ise Unie. Het bureau zou veiligheidsregels moeten opstellen toezien op de naleving daarvan. De Commissie maakte dat iteren bekend. Naar voorbeeld van de Amerikaanse Federal iation Administration (FAA) moet het Europese bureau onaf- nkelijk van regeringen opereren. S zetten Palestijnen onder druk iSHiNGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft teren besloten alle financiële steun aan de Palestijnen - met [zondering van humanitaire hulp - te stoppen als de Palestijn leider Arafat eenzijdig de Palestijnse staat uitroept. De be* eling van de maatregel is 'een heel duidelijk signaal naar orzitter Arafat en de Palestijnse Autoriteit uit te zenden. Ver- itig niet het vredesproces door eenzijdig de Palestijnse staat te roepen', aldus afgevaardigde Nadler. ak moet Koeweit betalen n york De vijf grote landen in de Veiligheidsraad van de Ver- igde Naties zijn het erover eens geworden dat Irak 15,9 mil- d dollar schadevergoeding moet betalen aan de Koeweitse emaatschappij Kuwait Petroleum Corporation. Irak moet dat drag betalen wegens de van augustus 1990 tot februari 1991 igebrachte schade. Dat hebben VN-diplomaten gisteren mee- deeld. abour veert weer op mden De Labourpartij van de Britse premier Blair lijkt de nst van de kiezer te hebben hervonden. Volgens een opinie- iling die de krant The Times vandaag publiceerde staat de rtij op 37 procent. Dat is twee procent meer dan de Conser- ieven. Na de acties van vrachtwagenchauffeurs en boeren te- i de hoge benzineprijzen, twee weken geleden, raakte Labour de kiezersgunst. Een peiling wees er zelfs op dat Blairs partij it procent op de Conservatieven achter lag. Dinsdag probeer- Blair tijdens het congres van zijn partij het tij te keren door te geven dat hij fouten heeft gemaakt. ledbad dreigt als leger ingrijpt 1BUA-JAKARTA AP-AFP-Rtr West-Timör stijgt de span- nu de Oost-Timorese mili- weigeren wapens in te leve- en zich gisteren hebben chanst in hun bolwerk Be- Honderden militieleden astbesloten zich gewapen- land te verzetten tegen elk isief van de strijdkrachten, s van Indonesische zijde omen. De Indonesische re- ïg had de milities tot van- de tijd gegeven hun wa in te leveren, angenomen wordt dat het inesische leger het voorals- niet aandurft hard op te en tegen de bendes, die de :hikking hebben over een t wapenarsenaal. Een ge- end treffen zou aan beide OPA Deutsche Pi BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT Spanje is niet alleen geliefd bij Nederlandse toeristen, ook 'zware jongens' uit de lage lan den hebben hun stek gevonden onder de Spaanse zon. Dat blijkt uit een rapport van de Spaanse politie over georganiseerde misdaad. Een kleine 7.000 criminelen vinden in Spanje emplooi bij zo'n tweehonderd misdaadorgani saties. Deze bendes, die hun 'hoofdvestiging' bij voorkeur aan een van de costa's of in Madrid hebben, werken wereldwijd. De gemiddelde cri minele organisatie telt zo'n dertig leden. Negen organisaties hebben meer dan honderd men sen in dienst. Er is geen bedrijfstak in Spanje die internatio naal zo aan de weg timmert als de georgani seerde misdaad. Meer dan zeventig nationali teiten zijn er vertegenwoordigd. De lijst wordt aangevoerd door Colombianen, gevolgd door Marokkanen, Fransen en Italianen. Nederlan ders bezetten de vijfde plaats. In liefst achttien criminele organisaties die bij de Spaanse politie bekend zijn, spelen Nederlanders een rol. De voornaamste activiteiten zijn - in volgorde van belang - smokkel van verdovende midde len, witwassen van geld, vervalsing van docu menten, mensensmokkel en prostitutie. Voor 'bijverdiensten' zorgen autodiefstal en berovin gen. Verwacht wordt dat het bendewezen zich binnenkort ook zal storten op vervalsing van euro biljetten. Een demonstrant zwaaide gisteravond in Belgrado met het portret van Kostunica. foto reuters ivan milutinovic Oppositie niet van plan te onderhandelen De Joegoslavische president, Milosevic, weigert nog steeds toe te geven dat hij bij de presidentsverkiezingen van zondag is weggestemd. Ondanks massale protesten in Belgrado en diverse andere steden wil Milosevic een tweede, beslissende ronde op 8 oktober. De officiële kiescommissie heeft vanochtend vastgesteld dat die twee ronde er komt. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De oppositie maakte gister avond opnieuw duidelijk dat een tweede ronde tussen de presidentskandidaten Kostuni ca en Milosevic niet zal plaats vinden, omdat Kostunica al in de eerste ronde de absolute meerderheid zou hebben ge haald. ,,We gaan niet onder handelen over een tweede ron de. Als we dat doen, erkennen we dat de wil van één man, Milosevic, sterker is dan de wil van de hele natie", aldus Kos tunica. Zijn campagneleider, Zoran Djindjic, dreigde Milose vic gisteravond met 'een totale blokkade van het systeem' als hij de macht niet opgeeft. Alleen al in de hoofdstad Bel grado gingen gisteravond vol gens schattingen meer dan 200.000 mensen de straat op om te betogen tegen de poging tot fraude van het regime en om de overwinning van de op positie te vieren. De demon stratie verliep zonder inciden ten. Het door Milosevic gecontro leerde Centrale Kiescomité (SIK) reageerde door de defini tieve en officiële uitslag bekend te maken en vast te stellen dat op 8 oktober een tweede ronde wordt gehouden. Kostunica zou 48,96 procent van de stemmen hebben gekregen tegen 38,62 procent voor Milosevic. De op positie houdt vol dat Kostunica zondag met 52,54 procent van de stemmen de absolute meer derheid heeft gehaald. Onafhankelijke media in Bel grado meldden vanochtend dat de cijfers van het SIK niet geba seerd zijn op serieuze tellingen, maar op 'orders van bovenaf. De oppositie is niet in de gele genheid gesteld de cijfers en documenten het SIK te contro leren. De uitslag zou zijn vastge steld door in het SIK te stem men over cijfers die door het Federaal Statistich Instituut (FSI) zouden zijn aangereikt. De tien vaste leden van het SIK en de vertegenwoordigers van het regime stemden voor, de drie leden van de oppositie te gen. De cijfers werden gepre senteerd in een document met het stempel van het FSI, maar zonder de handtekening van de directeur van die instelling. Op positiewoordvoeders spraken vanmorgen over 'een groteske en doorzichtige poging tot frau de'. Bij de ramp met de Griekse veerboot bij het eiland Paros zijn volgens de laatste gegevens 66 mensen om het leven geko men. Naar een onbekend aan tal mensen werd vanochtend nog gezocht. Volgens sommige berichten zijn er nog negen ver misten, andere reppen over ze ven. Vandaag zouden duikers het wrak doorzoeken. Dat er Nederlanders onder de slachtoffers zijn is wij wel uitge sloten. Als eerste liet de Neder landse ambassade in Athene dat weten. Later kwam de orga nisatie van reisbureaus ANVR met eenzelfde mededeling. De kapitein en vier andere bemanningsleden van de veer boot zijn gearresteerd. Het ver moeden bestaat dat de kapitein niet op de brug was toen het schip op de rotsen liep. De be manning zou een voetbalwed strijd op de televisie hebben be keken, aldus overlevenden. Als dat waar is, dan is er sprake van criminele nalatigheid, aldus het openbaar ministerie. Volgens de eerste verhoren waren op het moment van het ongeluk slechts een matroos en een kapitein in opleiding op de brug. Een Duitse arts verklaar de: ,,De kapitein was een van de eersten in de reddingsboot. Hem is niets overkomen". Vol gens de arts overleden veel kin deren omdat zij niet wisten hoe zij hun zwemvest moesten aan doen. De bemanning zou niets hebben gedaan om te helpen. zijden veehmensenlevens eisen. Op het Molukse eiland Am- bon zijn dinsdag 32 doden ge vallen bij een aanval door mos lims op het dorp Hatiwe Besar nabij de stad Ambon. Dat heeft de christelijk woordvoerder Noya Fileopistos gemeld. Vol gens hem namen ook Indonesi sche soldaten deel aan de aan val. Tot nu toe was melding ge maakt van veertien doden. In de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn gisteren zes Moluk se actievoerders over het hek rond de Zwitserse ambassade geklommen. Aanvankelijk werd gemeld dat ze asiel in Zwitser land wilden aanwagen. Later bleek dat ze alleen de aandacht wilden vestigen op het voort gaande bloedvergieten op de Molukken. Cairo Een schilder in de Egyptische hoofdstad Cairo brengt op straat portretten van nationale en internationale beroemdheden aan de man. Op de bovenste rij van links naar rechts de Amerikaanse president Clinton, wijlen de Egyptische leider Nasser, het huidige Egyptische staatshoofd Mubarak en de Libische leider Kadaffi. foto epa marwan naamani ibul - jessica lutz dje dreigt de diplomatieke be kingen met Irak weer op am bas- ïursniveau te brengen. Dat zou kenen dat de Amerikanen en de :en de Oost-Turkse vliegbasis In- k niet meer kunnen gebruiken het regime van Saddam Hoessein er druk te houden. Het doel van dje is de Verenigde Staten te be ffen voor iets dat niets met Irak te en heeft. laag stemt een commissie van het rikaanse Huis van Afgevaardigden de waag of de massamoord die urken in 1915 op de Armeniërs 'en, als genocide moet worden nd. Als het antwoord ja is, dan zal dje dat zeer hoog opnemen ,,We den soortgelijke initiatieven (ter erkenning van de genocide, red.) in de Nederlandse en Italiaanse parlemen ten nauwgezet in de gaten", zei giste ren de plaatsvervangend woordvoer der van het ministerie buitenlandse zaken, Huseyn Diriöz. Sinds jaar en dag ijveren Armenen in de diaspora voor de erkenning van 24 april als herdenkingsdag voor de vol kerenmoord die volgens hen heeft op iaatsgevonden tussen 1915 en 1923. In de jaren zeventig vermoordde de ter reurgroep Asala daarom zelfs Turkse diplomaten. Tot nog toe heeft Turkije steeds weten te voorkomen dat parle menten de herdenkingsdag erkennen. „Laten we de geschiedenis overlaten aan de historici", zei president Sezer nog eerder deze maand toen zijn Ame rikaanse collega Clinton het onder werp ter sprake bracht tijdens de top van de Verenigde Naties in New York. Toch dreigt nu een voor Turkije on aangename ontwikkeling. Clinton noch demonstraties voor Amerikaanse consulaten in Turkije kunnen namelijk voorkomen dat de Amerikaanse politi ci met het oog op de komende presi dentsverkiezingen proberen de gunst van de Armeense kiezers te winnen met de resolutie in het Huis van Afgve- raadigden. Die resolutie zou overigens niemand verplichten 24 april te her denken, maar dat slechts adviseren aan officiële instanties. De Turkse bezwaren daartegen zijn tweeërlei. Ten eerste vindt Ankara het weemd dat de race naar het Witte Huis blijkbaar van invloed is op de vaststelling van wat in het verleden is gebeurd. Ten tweede: Turkije betwist niet dat er honderdduizenden mensen zijn omgekomen, maar wel dat er vol kerenmoord heeft plaatsgevonden. „Natuurlijk zijn er verdrietige dingen gebeurd tijden de Eerste Wereldoor log", aldus de minister van justitie, Türk. „Maar dat was niet eenzijdig." Hij weest dat de Armeniërs naar joods voorbeeld een vergoeding zullen eisen voor de geleden materiële en emotio nele schade. „Daar blijft het niet bij. Ze zullen het 2.500 jaar oude vader land waarvan ze beweren dat het hen is ontnomen, terugwillen. Maai'Tur kije zal geen van deze eisen inwilli gen." Het enorme landjepik in dit deel van de wereld aan het einde van de negen tiende eeuw liep uit op de Eerste We reldoorlog waarin het Osmaanse Rijk ten onder ging. De Armeense onder danen van de sultan hadden de zijde van Rusland gekozen en hielpen Mos kou grote delen van het Osmaanse Rijk te veroveren. De christelijke Armeniërs waren in hun woongebied, het huidige Oost-Turkije, Syrië en Armenië, in de minderheid tegenover de islamitische 'U bent een leugenaar, nietwaar?' SOESTERBERG MARJOLUN DE COCQ „Ik lieg niet. Ik bedrieg nie mand. Ik heb nooit gelogen. Ik heb altijd de waarheid verteld." Abdul Majid Giaka, de Libische kroongetuige in het Lockerbie- proces op de voormalige lucht machtbasis Kamp Zeist, zong gisteren telkens hetzelfde liedje als reactie op de mokerslagen die hem in kruisverhoor wer den toegebracht. De verdedigers van de twee Libiërs die worden verdacht van de bomaanslag boven het Schotse Lockerbie op een Pan- Am-vliegtuig trachtten gisteren Giaka's geloofwaardigheid te kraken. Advocaat Bill Taylor deed dat ongepolijst, terwijl zijn collega Richard Keen een min zaam glimlachje reserveerde voor de momenten waarop hij Giaka in de tang had. „Meneer Giaka, u bent een leugenaar, nietwaar? U vertelt grote leu gens en u vertelt kleine leu gens." De advocaten confronteer den de getuige met geheime documenten die de Amerikaan se inlichtingendienst CIA de af gelopen weken heeft vrijgeven. Die bevatten informatie die Giaka vanaf 1988 tot zijn vlucht naar de Verenigde Staten in 1991 doorspeelde. De Libische dubbelspion, zo bleek gisteren, had zijn Amerikaanse broodhe ren onder meer een verhaal op gedist over een vrijmetselaars complot waarbij de Libische leider Kadaffi en de Maltese president De Marco betrokken zouden zijn. En over zichzelf beweerde Giaka dat, hij een na zaat was van de laatste Libische koning, Idriss. 'Nonsens' en 'kwaadaardige brouwsels' waren volgens de advocaten ook de belastende feiten die Giaka dinsdag in de rechtszaal aandroeg tegen de twee Lockerbie-verdachten. Giaka was, zo suggereerden zij, in 1991 met een compleet ver zonnen verhaal getuige gewor den in de Lockerbie-zaak om dat hij hoopte dat hem in ruil daarvoor een comfortabel be staan in de Verenigde Staten ten deel zou vallen. Giaka werkte in 1988 op het vliegveld van Malta als dek mantel voor zijn lidmaatschap van de Libische geheime dienst. De Lockerbie-bom zou hier op een aanvliegroute naar Londerl zijn gesmokkeld. Giaka's directe baas op het vliegveld was ver dachte Lamen Khalifah Fhi- mah. Zijn superieur bij de Libi sche inlichtingendienst JSO was Fhimahs vriend en medever dachte Abdelbasset Mohmed Ali al-Megrahi. Giaka beweert te hebben ge zien hoe zijn voormalige chefs vlak voor de Lockerbie-aanslag op het vliegveld ongecontro leerd de douane passeerden met een bruine Samsonile-kof- fer van het soort waarin de Loc kerbie-bom zou zijn verborgen. Maar hoewel Giaka nauwgezet de handel en wandel van iedere JSO-official op Malta aan de CIA rapporteerde, staat over dit incident geen woord in de CIA- rapporten. Pas toen de grond Giaka in Libië en Malta te heet onder de voeten werd, deed hij zijn mond open „Uw leven lag in duigen. En voilé", aldus ad vocaat Taylor, „daar kwam de Samsonite." BERLIJN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De voormalige Duitse bonds kanselier Helmut Kohl heeft de regeringspartijen SPD en de Groenen scherp aangevallen wegens hun rol bij de Duitse hereniging, die tien jaar gele den haar beslag kreeg. De sociaal-democraten had den in 1986 een gemeenschap pelijke verklaring met het toen malige Oost-Duitse regime on dertekend en daardoor 'verraad gepleegd' aan het ideaal van de eenheid, aldus Kohl, Met name president Rau en kanselier Schroder moesten het ontgel den. Kohl verweet hen dat ze tien jaar geleden niet enthousi ast waren de hereniging van de Bondsrepubliek met de Duitse Democratische Republiek. Kohl sprak gisteren voor de Adenauer-stichting, het weten schappelijke bureau van zijn partij, de CDU. Het is het enige publieke optreden van de 'kan selier van de eenheid' inzake zijn favoriete thema, de hereni ging. Voor de officiële plechtig heid, op 3 oktober in Dresden, is hij niet uitgenodigd. Wegens zijn rol in het zwart-geldschan- daal van de CDU is hij persona non grata. Met het oog op de feestelijk heden is de laatste weken een debat ontbrand over de rol en verdienste van de diverse politi ci en partijen tijdens het her enigingsproces. Ook in de Bondsdag zorgde het thema twee weken geleden voor hefti ge woordenwisselingen tussen sociaal-democraten en chris ten-democraten. CDU-fractie- voorzitter Merz verklaarde tot grote woede van de SPD dat geen enkele prominente soci aal-democraat zich daadwerke lijk had ingezet voor de hereni ging- De opvallende lof die de hui dige CDU-leiding in dat ver band toezwaait aan Kohl wordt gezien als een gebaar van ver zoening naar de oud-kanselier, die in de partij en de fractie nog een grote aanhang heeft. Kohl werd begin dit jaar geschorst als erevoorzitter van de CDU wegens zijn aandeel in het zwart-geldschandaal, dat de partij in de grootste crisis van haar bestaan heeft gestort. Koerden en Turken en moesten het onderspit delven. De Osmaanse staat nam bovendien wraak op de trouwelo ze onderdanen door hen te verbannen naar de Syrische woestijn. Daar moes ten ze te voet heen. De schattingen van het aantal Armeniërs dat daarbij omkwam, lopen uiteen van 300.000 tot anderhalf miljoen. Geen van de ooggetuigenverslagen uit die tijd was onpartijdig. Zodoende kan de Armeense lobby zwaaien met ver slagen die slechts van Armeense slachtoffers spreken, terwijl Turkse historici kunnen 'bewijzen' dat de do den grotendeels Turks waren. Turkije laadt echter de verdenking op zich dat er toch meer aan de hand is, door een deel, van de Osmaanse archieven nog altijd achter slot en grendel te houden. Meer dan 150 pagina's dik! ffifl 'ideeoa Vol praktische en betaalbare woonideeën Vanaf 27 september In de winkel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7