Koppeling tolpoorten en subsidie voor wegen blijft Binnenland Veilinghal voor Ooit Vel lusten, maar niet lasten van extra geld infrastructuur 'Laat drugsbaronnen meebetalen aan cellen' Onderzoek 'Dover' nog niet afgerond ANP Algemeen Nederlands Pi !«terdam_ï Minister De Vries van binnenlandse zaken heeft eren het nieuwe, landelijke toegangsnummer voor de politie 0-8844 in gebruik gesteld. De politie hoopt daarmee mensen bellen voor niet-spoedeisende zaken sneller te kunnen hel- en tegelijk het alarmnummer 112 te ontlasten. Dat wordt te veel gedraaid voor zaken waarvoor het niet is bedoeld. foto anp robert vos is tien jaar voor moord a Bosch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren tien jaar Bist tegen een 18-jarige man voor de moord op een taxichauf- ■r in Vught. De verdachte heeft bekend dat hij op 29 juni een bestelde met de bedoeling deze te overvallen. Hij dreigde taxichaufeur door het open portier met een geweer. Toen de uffeur begon te lachen, schoot de verdachte als waarschu- ïg in de bodem van het voertuig. De chauffeur probeerde irop weg te rijden, waarop hij door het hoofd werd gescho- De officier van justitie eiste verder een schadevergoeding 38.000 gulden voor de nabestaanden. Uitspraak 10 oktober. g takstraf voor 'dode' verhuurder echt» Op even inventieve als macabere wijze heeft een Bilt- rense oplichter misbruik gemaakt van de woningnood in de echtse 'regio. Hij liet zijn onderhuurders weten dat hij was rieden, nadat ze een maand huur vooruit hadden betaald, teren heeft de Utrechtse rechtbank hem veroordeeld tot 240 taakstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf. De 31- ge man inde steeds huur vooruit en liet vervolgens via een de weten dat hij was overleden, waardoor de huur niet kon De meeste slachtoffers durfden de nabestaanden niet lellen om hun geld terug te vragen. Toen één van hen dat wel d, kreeg hij tot zijn verbazing de overledene zelf aan de tele- Martinitoren virtueel beklimmen .e nincenDe gemeente Groningen wil gehandicapten laten iren hoe het voelt om bovenop de Martinitoren te staan, at )r het uitzicht over de Groningse hoofdstad en ommelanden :i( ïtsteeks op internet te zetten, kan iedereen van het wijdse Hi lschap genieten zonder ook maar een traptrede te beklim- Als de gemeenteraad akkoord gaat, kan de virtuelë"be aming over drie jaar werken. 3 Ijoscoopbon voor studenten warden De gemeente Leeuwarden gaat studenten belonen een bioscoopbon als zij hun verhuizing doorgeven. Het is ongeren ook makkelijker gemaakt om de informatie door te •n. Dat kan voortaan per e-mail. Studenten blijken in prak- laks met het doorgeven van hun verhuizing. Dat scheelt de leente per persoon al gauw een kleine duizend gulden uit gemeentefonds. Op papier telt Leeuwarden minder inwo- dan er daadwerkelijk zijn. euwe rechtbank in Utrecht cht» Commissaris van de koningin Staal opent morgen in ■cht een nieuw rechtbankcomplex. Het gebouw is al enkele inden in gebruik. Het vervangt de twaalf locaties in de Dom- waar onderdelen van de rechtbank tot voor kort waren ge- gd. Alleen het Kantongerecht is nog apart gehuisvest. De ïwe rechtbank,is voor een deel gevestigd in een voormalig iratoriumgebouw en in een voormalige school. De rest is ïwbouw. De kosten van het complex bedroegen 200 miljoen len. inciërge ontkent ontucht iem Een voormalig conciërge van de Stedelijke Scholenge- inschap Nijmegen heeft gisteren voor de rechtbank in Arn- ontkend dat hij ontucht heeft gepleegd met een leerling zijn school. Wel gaf hij toe dat hij enkele duizenden kinder- ïofoto's in zijn computer had opgeslagen. Volgens justitie ft de 34-jarige conciërge zich schuldig gemaakt aan ontucht, rachting en het verspreiden van kinderporno terwijl hij on- toezicht stond van de reclassering vanwege een eerdere ver- leling voor een zedendelict. Ze eiste een celstraf van drie waarvan een jaar voorwaardelijk. De man zou in 1998, na op van een carnavalsfeest op school, ontucht hebben ge- met een 17-jarige leerling. Hij wórdt ook verdacht van icht en verkrachting van een 15-jarige Belgische jongen, die internet had leren kennen. Uitspraak op 11 oktober. Motie WD en CDA ver-worpen met 68 stemmen voor en 70 tegen Invoering van een spitstarief rond de vier grote steden blijft onlosmakelijk verbonden met de extra bijdrage van elf miljard gulden die het kabinet voor verbetering van de bereikbaarheid van de Randstad wil uittrekken. In de Tweede Kamer is gistermiddag met klein verschil een motie van WD en CDA verworpen waarin minister Ne telenbos (verkeer) werd verboden zo'n koppeling te ma ken. den haag hans jacobs haags redacteur De volgens de bewindswouw 'bizarre motie' sneuvelde bij de hoofdelijke stemming met 68 stemmen voor en 70 tegen. Ne telenbos kreeg op het laatste moment onverwachte steun van RPF en GPV. Deze twee partijen hebben hun bedenkin gen tegen het 'dichtgetimmer de' akkoord dat de minister met de vier regio's heeft gesloten, maar zijn niet per se tegen re keningrijden. De toon en de in tentie van het voorafgaande de bat én van de motie was voor de 'ChristenUnie' reden om te gen te stemmen. SP en SGP ga ven wel hun steun aan de motie van de Kamerleden Hofstra en Reitsma, maar dat was niet vol doende. Kern van het conflict met de minister is of zij regio's mag 'straffen' wanneer die niet vol ledig instemmen met het pak ket maatregelen van het zoge noemde 'bereikbaarheidsoffen sief Randstad'. Utrecht, Amster dam, Rotterdam en Den Haag kunnen elk van het rijk maxi maal 250 miljoen gulden krij gen voor verbetering van open baar vervoer en wegen in de ei gen regio. Dan moeten ze ech ter zelf ook een flinke bijdrage le veren, en het daarmee te vor men fonds ontvangt ook geld uiit het 'spitstarief op de snel wegen in de buurt. Daar boven op trekt het kabinet nog eens tien miljard uit voor een ver snelde uitvoering van allerlei wegenbouwprojecten in de Randstad, het zogenoemde 'an tifileplan' van de minister. Netelenbos vindt dat haar plannen één geheel vormen. De haag haims jacobs gs redacte-ur d maakt hebberig. Veel geld maakt 1 hebberig. Bij elf miljard gulden in de stoppen door. Dat blijkt nu rijk dit b edrag beschikbaar stelt ir verbetering van wegen en spoor Randsiitad. Haagse politici, ge- entebesüuren en kopstukken van betrokken provincies rollen vech- d over straat in een poging zo veel' gelijk poen binnen te halen. Schei- bijten, krabben, schoppen, alles oegestaan bij deze strijd om de :spotten. is begonnen met het besluit van de ndleggeirs van het tweede paarse ka- et serieus werk te maken van het ïugelen, van de files in de Randstad, tot beheersing van de eindeloze ki- eters blik te komen, moest er een don van tolpoorten automobilisten ngen na te denken over hun rijge- g. Onder het motto 'een uurtje later huis scheelt vijf gulden en bekort 31e'. WD ze;1:te met één hand een krab- onder het regeerakkoord, en begon de andere strategieën uit te teke- om hot rekeningrijden als onder van het antifileplan te torpederen. VB en dagblad De Telegraaf ont- iten zich tot invloedrijke actievoer- s, en minister Netelenbos (verkeer) geen steun te krijgen de plannen uit te voeren. Maar de WD rekende buiten de minister. Die kwam begin dit jaar met een onweerstaanbaar tegen voorstel: het 'bereikbaarheidsoffensief voor de Randstad. Tientallen bouwprojecten - totaalwaar de tien miljard gulden - voor wegen en openbaar vervoer worden versneld uit gevoerd om de grootste knelpunten in de Randstad in één klap weg te werken. De regio's Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht krijgen ook nog een individueel spaarpotje, met een maxi male inleg van het rijk van één miljard gulden, om lokale problemen op te los sen. In mil voor al dat lekkers moeten de betrokkenen meewerken aan een proef met een 'spitstarief. Dat is reke ningrijden (er komen elf tolpoorten) onder een andere naam, maar met de toevoeging van betaalstroken en tolwe gen. Netelenbos zette vriend en vijand op het verkeerde been. Niet in de laatste plaats de WD, die een 'geur van omko ping' constateerde. Volgende maand moeten de onderhandelingen worden afgerond. De plannen liggen nu ter goedkeuring bij de betrokken regio's, die er duidelijk mee worstelen. Het liefst zou iedereen het geld gewoon in ontvangst nemen, zonder tolpoorten of spitstarief. En als de minister toch aan het uitdelen is, dan heeft elke regio nog wel een paar extra wensen. Tolpoorten, zoals de A4 voor Schiphol en bij Leidschendam, bijvoorbeeld lok ken sluipverkeer uit. De provincies en gemeenten moeten dus aanvullende maatregelen nemen. Rond Den Haag dreigden daardoor nog eens vijftien be- taalpunten te komen, hetgeen onder nemers én WD in de gordijnen joeg. In Noord-Holland sloot WD-gedeputeer de De Boer meer tolpoorten uit, maar ook andere opties, zoals toeritdosering, drempels, verkeerssluizen, konden niet rekenen op een warm onthaal. Zo is de heibel en verwarring ontstaan. Gemeente en provincie Utrecht zijn te gen rekeningrijden en verwierpen het akkoord met de minister. Op haai" beurt waarschuwde die dat het 'alles of niets' is. Utrecht loopt dan mogelijk projecten mis. „Chantage", brieste ver volgens WD-Kamerlid Hofstra. Met een door het CDA van harte gesteunde motie probeerde hij de minister giste ren te dwingen 'spitstarief en de extra investeringen in wegen en openbaar vervoer los te koppelen. 'Wel de lusten, niet de lasten', was daarbij het uit gangspunt van de liberalen. Dat Hofstra meteen de paarse coalitie op scherp zette, kon hem niets schelen. Volgens verschilende betrokkenen bel de hij zelfs met WD-prominenten in Utrecht en Noord-Holland. „Stem maar tegen het rekeninglijden, het geld komt toch wel", luidde de boodschap. Zelf houdt hij overigens vol dat hij dat niet heeft gedaan. In de Kamer bena drukte hij nog eens dat zijn partij voor een proef is met rekeningrijden. Mits die proef maar niet wordt uitgevoerd, demonstreerde zijn handelen en de lijst met zeven voorwaarden waaraan het experiment moet voldoen. Ook een vorm van chantage natuurlijk. De problemen voor de minister zijn daarmee niet over. Amsterdam en Rot terdam hebben alvast een claim gelegd op de 250 miljoen die ongebruikt blijft wanneer Utrecht afvalt. De hoofdstad heeft ook nog een akkefietje met Haar lemmermeer, dat geen tolpoorten wil in de gemeente. Zuid-Holland maakt ondertussen ruzie met de noordelijke buurman over de precieze plek van diezelfde betaalpunten. Ze moeten ver der in de richting van Amsterdam ko men, zodat Leidenaars gratis naar Schiphol kunnen blijven rijden. Terwijl de regio Haaglanden gister avond -ondanks een tegenstem van Wassenaar- gisteravond wel akkoord ging, vinden provinciale staten van Zuid-Holland de geboden miljarden nog niet genoeg. Ze stellen aanvullende eisen, zoals geld voor de kruising van HSL en A4. Haarlem meent dat het ook moet kunnen profiteren van deze vari atie op de staatsloterij. Het is daarom onzeker en onduidelijk of de door de ontwikkelingen van deze week aange slagen minister er de komende weken nog in slaagt alle vier regio's binnen boord te krijgen. 'De geest is uit de fles', stelde ze zelf al vast. utrecht Alleen veertien houten spanten staan nog overeind van de voormalige veilinghal in de Utrechtse Dichterswijk. De gedemonteerde hal gaat binnenkort naar Het Land van Ooit bij het Brabantse Drunen. Daar wordt hij in oude luister hersteld. Over twee tot drie jaar wordt het gebouw dan weer in gebruik genomen als een groot overdekt plein waar kinderen bij slecht weer kunnen spelen. foto anp Raymond rutting Verslavingszorg bepleit harde aanpak alcohol scheveningen anp Minister Borst van volksge zondheid moet met duide lijke maatregelen komen om alcoholgebruik daad werkelijk terug te dringen. Dat is de inzet van de drie grote instellingen op het gebied van verslavingszorg en problematiek: het Natio naal Instituut Gezond heidsbevordering en Ziek tepreventie (Nigz), het Trimbosinstituut en de Geestelijke Gezondheids zorg Nederland (GGZ). De instellingen willen Borst vandaag tijdens een congres over alcoholbeleid in Scheveningen tot harde uitspraken dwingen. Vol gens de instellingen is het beleid tot nu toe te veel woorden, te weinig daden. „We zien gewoon dat in de maatschappij een tendens voor alcoholmatiging ont staat", zegt Nigz-woord- voerder Jas. „Het is dus nu tijd om iets te doen." Volgens de instellingen moeten er hardere regels komen. Het Nigz wil dat het toegestane promillage achter het stuur wordt ge reduceerd tot nul, terwijl alcohol in sportkantines moet worden verboden. „Er is al regulering, zoals de toevoeging 'drink met ma te' na een reclame-uiting. Maar dat is hooguit een stapje in de goede rich ting", stelt Jas. „We willen het nu eindelijk eens goed geregeld zien." De instellingen pleiten voor snellere actie vanuit de politiek. „Je ziet mensen in elkaar geslagen worden na alcoholmisbruik, je ziet mensen sterven na scher mutselingen waarbij alco hol een rol speelt, we zien het aantal verkeersslachtof fers stijgen. We moeten de Kamer nu op scherp zet ten", aldus Jas. Maatregelen Noord-Holland regio Utrecht kan dus niet zeg gen 'doe mij maar een paar miljard, maar laat de tolpoorten zitten'. Dat geldt natuurlijk ook voor Amsterdam (waar Haar lemmermeer dwars ligt) en Den Haag (met Wassenaar als spel breker). „Selectief winkelen is er niet bij", aldus Netelenbos. Regio's die dat toch doen, lopen de kans niet alleen de regionale bijdrage te verliezen maar ook van grote projecten verstoken te blijven. WD en CDA vinden dat 'machtsmisbruik' en 'chan tage', en wilden met hun motie daar een stokje voor steken. Die poging mislukte, mede door het wegblijven van hun Olympi sche 'feestvierders' Terpstra en Atsma. Pagina 2: Commentaar Het bereikbaarheidsoffensief bevat in Noord-Holland en de regio Amsterdam-Schip hol de volgende maatregelen: Een regionaal mobiliteits fonds. Dit wordt gevoed met bijdragen van het rijk, provin- 1 cie en gemeenten, plus de opbrengsten van betaald au torijden. Uitbreiding en beter gebruik van de hoofdwegen, waaron der het knooppunt A4/A9 bij Badhoevedorp, de A9 Bad- hoevedorp-Velsen, de A2 Am sterdam-Utrecht, en een bij drage aan de N201 door Haarlemmermeer. Proeven met spitstarieven, op de A2 en de A4. De op brengsten gaan terug naar de regio en de proef duurt voor lopig twee jaar. Proeven met betaalstroken op de wisselstrook van de Al en op de Verlengde West randweg (A5)* Andere projec ten betaald rijden: tol Tweede Coentunnel, tol op de West randweg, betaalstroken op de A9 en een toltunnel als ver binding tussen A6 en A9. Voorwaarde is wel dat ook het bedrijfsleven meebetaalt. Aanleg van een light rail re- gionet rond Amsterdam, ver snelde aanleg van de Noord- Zuidlijn, verdubbeling van het spoornet bij Amsterdam- Zuid en een studie bereik baarheid openbaar vervoer Amsterdam-Schiphol (waar onder de mogelijkheid een tram te laten rijden op de zuid-tangent). Maatregelen Zuid-Holland Het bereikbaarheidsoffensief bevat in Zuid-Holland en de Haagse regio onder andere de volgende maatregelen: Een regionaal mobiliteits fonds. Dit wordt gevoed met bijdragen van het rijk, provin cie en gemeenten, plus de opbrengsten van betaald au torijden. De bijdragen van de regio worden door de minis ter tot een maximum van 250 miljoen gulden verdubbeld. Proeven met spitstarieven op de A4, de A12 en A13 (Rot terdam). De opbrengsten gaan naar de regio en de proef duurt voorlopig twee jaar. Versnelling van regionale openbaar vervoerprojecten, waaronder de Rijn-Gouwelijn tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Ook geld voor Randstadrail en voor beter openbaar vervoer rond Den Haag, waaronder een betere verbinding met Leidschen- veen. Versnelde aanleg van een HSL-station bij Den Haag en verbetering van voorzienin gen bij Den Haag CS (fly over). Een betaalstrook op de A4 tussen De Hoek en Prins Clausplein, aan te leggen met hulp van het bedrijfsleven. Dit komt overigens pas na 2010 aan de orde. De auto snelweg staat nog steeds op het programma om te wor den verbreed tot 2x3 rijstro ken. Over een verdere verbre ding staat nog niets in de be groting. Voorstel D66 krijgt weinig bijval den haag gpd In de gevangenissen neemt het verschil tussen 'arme sloebers' en drugsbaronnen steeds meer toe, vindt D66-Tweede-Kamer- lid Dittrich. Dus wat is logischer dan dat goed verdienende drugsbazen meebetalen aan hun cel, zo stelde Dittrich giste ren tijdens een debat over het gevangeniswezen voor. Het is wel erg schrijnend dat drugsbaronnen in welstand kunnen blijven leven, terwijl 'gewone' gevangenen de dupe zijn van alle bezuinigingen die justitie moet doorvoeren. „De tweedeling in de samenleving is daar extra groot", constateerde de D66'er bij verschillende be zoeken. Hij wil dat minister Korthals (justitie) zijn plan on derzoekt. Dittrichs collega's reageerden verbluft. „De consequentie is dan dat je gevangenissen met drugsgeld betaalt", constateer de GroenLinks-woordvoerster Halsema. „Hoe moet je dat geld innen?", wilde WD'er Nicolai weten. „Ik kan het realiteitsge halte niet ontdekken, je zit zo als je zit." Alleen PvdA-Kamer- lid Zijlstra vond het idee „de moeite waard. De zwaarste schouders moeten de zwaarste lasten dragen." Korthals hielp Dittrich vervolgens uit de droom. Het plan is een paar jaar geleden al eens onder zocht. „Toen bleken de kosten van het innen vele malen hoger dan de verwachte inkomsten", meldde de minister. Bovendien valt het niet mee te bepalen hoeveel iemand zou moeten betalen, aangezien het inkomen van drugsbaronnen maar moei lijk is te becijferen. En er zitten nou ook weer niet zoveel drugs kopstukken vast, stelde Kort hals nuchter. Justitie heeft dan ook besloten dat het makkelij ker is een boete op te leggen. Korthals gaf gisteren ook aan dat het de komende jaren mee valt met het tekort aan plaatsen in de tbs-klinieken en jeugdin richtingen. De simpele reden is dat er momenteel minder gede tineerden zijn om de cellen te bezetten. „Dit geeft wat lucht", aldus de minister. Tegelijkertijd waarschuwt de WD-bewinds- man niet te vroeg te juichen. Het gaat immers slechts om prognoses. In mei zei Korthals nog te verwachten volgend jaar 55 tbs-plaatsen te weinig te hebben. De jeugdinrichtingen hebben dit jaar 220 plaatsen te weinig. Behandeling rechtszaak begint vandaag rotterdam marcel potters Vandaag begint de Rotterdamse rechtbank met het proces tegen de eerste verdachten in de 'Do- ver-zaak': het fatale transport van zestig Chinezen in juni van dit jaar, waarbij 58 personen de dood vonden. Omdat het on derzoek nog niet is afgerond, zal er geen inhoudelijke behan deling van de zaken plaatsvin den. De Dover-zaak is een van de schokkendste die ooit in de Rotterdamse rechtbank heeft gediend. Achtenvijftig mensen stikten in een afgesloten contai ner die op een Nederlandse vrachtwagen stond. Vijf ver dachten moeten vandaag voor de rechter in de Maasstad ver schijnen. Pro forma, zoals dat in juridische termen heet; de aangeklaagden zitten drie maanden in voorlopige hechte nis, en officieel moet aan het einde van die periode de rechtszitting plaatsvinden. De officier van justitie vraagt de rechter vandaag echter méér tijd, omdat het onderzoek nog niet is afgerond. „Naar het zich laat aanzien", meldde het openbaar ministe rie al eerder, „kan het complexe onderzoek in de Dover-zaak niet op korte termijn worden voltooid." Volgens een woord voerder van het parket in Zwol le, waaronder deze zaak valt, moeten er onder andere nog getuigen worden gehoord. „En de hoofdverdachte is nog niet aangehouden." De verdenkingen zijn onder meer mensensmokkel en deel name aan een criminele organi satie. Twéé van de verdachten die vandaag moeten voorko men, wordt tevens verweten 58 personen van het leven te heb ben beroofd. Door hen - kort gezegd - naar Dover te vervoe ren, zonder 'zorg te dragen voor voldoende zuurstof. Het grote aantal slachtoffers maakt deze zaak zo opvallend. „Daarom is het voor het OM en de Nederlandse Staat zo'n ge voelige kwestie", zegt advocaat Baumgardt, raadsman van een van de verdachten. Hij stelt vast dat in het onderzoek tot dusver een klein deel van de smokkel is blootgelegd. Zeg maar van een loods in Rotterdam tot en met de ontdekking van de dode Chi nezen in Dover. „De belangrijk ste personen zijn niet aange houden. Bijvoorbeeld degenen die het verblijf van de Chinezen in Nederland hebben gere geld", aldus de advocaat. Een andere betrokken advo caat, Boone, stelt dat de 58 do den 'een zware hypotheek' op de zaak legt. „Er moet dus ie mand verantwoordelijk worden gesteld", is zijn mening, „en ik kom tot de conclusie dat de po litie, het OM of de minister dat wel eens kan zijn." Zijn lezing: „Zij hebben klungelwerk ver richt. Vanaf 1998 hebben ze een verdachte op de korrel gehad. En wat deden ze? Niets. Dat is nalatigheid." Er moet volgens hem nog heel veel worden uitgezocht. „Waar blijft een verslag van het tech nisch onderzoek aan de vracht wagen", vraagt hij zich af. Niet uit te sluiten is volgens hem dat er bij het vertrek van het trans port wél gezorgd is voor venti latie, maar dat er onderweg 'een luik is dichtgedaan'. Dat de politie wist van het transport, en dat heeft laten doorgaan, staat in zijn ogen buiten kijf. „Weet je wat zo op vallend is? Toen de deuren van de vrachtwagen open gingen, kwam er een meneer aanhollen die een ladder tegen de pallets achterin de ruimte zette. En die man begon 'hallo, hallo' te roe pen. Hij wist dus al heel goed dat er mensen in die container zaten. Zoiets roep je niet tegen tomaten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5