'Uitstoot gas oorzaak van harde regens' Binnenland JT Beperkt treinverkeer Agent en hond in training Kouchner kandidaat voor topfunctie vn-organisatie Jorritsma's toezegging leidt tot Kamervragen Steekspel rond letselschades vuurwerkramp NDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 ransavia Boeing iiphol In het bericht in de krant van gisteren over een mo- storing bij een Transavia-Boeing is ten onrechte gemeld dat toestel eerder ook al problemen had. De betrokken Boeirig ichter niet zoals gemeld het vliegtuig dat met kerst 1997 naast baan belandde. Dat toestel, de PH-TKC, is juist ingezet als o vanger van het vliegtuig dat met motorproblemen moest te- l{ [keren naar Kreta. ok en Van Aartsen niet verhoord haag Het openbaar ministerie in Den Haag gaat premier k en minister Van Aartsen van buitenlandse zaken voorlopig niet oproepen als getuige in de zaak tegen twee woordvoer- - rs van de Vrije Molukse Jongeren. Volgens de persofficier rden er eerst andere onderzoekshandelingen verricht. Kok Van Aartsen zou moeten worden gevraagd of zij zich be- igd hebben gevoeld door de aankondigingen van harde ac- door de Molukse woordvoerders Makatita en Patty. Die rden ruim twee weken geleden opgepakt op verdenking van p der meer overtreding van artikel 95a van het wetboek van hecht: het dreigen met geweld om de ministerraad te dwin- tot het nemen van een besluit. raude met kilometerstanden iterdam Er vindt in Nederland grootschalige fraude plaats t de kilometerstanden van gebruikte auto's. Dit blijkt uit cij- -s van de Stichting Nationale Autopas (NAP). Volgens de NAP rdt bij dertig tot veertig procent van jonge occasions, auto's i maximaal vier jaar, de kilometerteller teruggedraaid. Het t vooral om auto's die rijden op diesel of lpg. Voor een ver ier is het dan erg lucratief om met de teller te knoeien. Secre- X is Schmidt van de NAP raadt kopers dan ook aan bij de gara- de historie van de auto op te vragen. vdA onderzoekt arbeidsvoorwaarden i haag De PvdA wil een commissie instellen die op zoek iet gaan naar nieuwe leden voor het dagelijks bestuur van de tij. Deze moet bovendien duidelijkheid scheppen over de ar- 1 dsvoorwaarden waar bestuursleden recht op hebben. Het in- 1S lien van zo'n commissie is het rechtstreekse gevolg van het IC eden van voorzitter Marijke van Hees. Zij trad begin septem- af toen bleek dat de verhoudingen in het dagelijks bestuur werkbaar waren geworden. Daarbij speelde ook onduidelijk- Jd over de arbeidsvoorwaarden waar bestuursleden recht op Ij iben. m|bc-infectie in ziekenhuis Delfzijl Hfzijl Bij een medewerker van het Delfzicht Ziekenhuis in ~%zijl is een besmetting met de tuberculosebacterie vastge- nld. Dit hebben de directie van het ziekenhuis en de Hulpver- ^ingsdienst van Groningen gisteren bekendgemaakt. De GGD ningen voert een grootschalig onderzoek uit naar eventuele jdere besmettingen. Inmiddels is vorige week in de privé- er van de medewerker bij vier personen een besmetting vast- teld. De GGD gaat de patiënten die mogelijk contact met de j >n hebben gehad onderzoeken. lyaliteitsfonds Amsterdamse politie jterdam De WD-fractie in Amsterdam, wil dat de gemeente fonds instelt waaruit agenten een speciaal bedrag krijgen ^gekeerd als zij zich voor vijfjaar binden aan de hoofdstad. De D hoopt zo de uitstroom bij het korps Amsterdam-Amstel- d tegen te gaan. De politiemensen zouden zo compensatie gen voor de extra hoge woonlasten en reis- en parkeerkosten Amsterdam. Dit noemen agenten als belangrijkste redenen pr hun vertrek naar andere regio's. De maatregelen zouden ntueel ook kunnen worden ingezet in de onderwijs- en zorg- ait( Nederlands-Belgische universiteit 'enbeek Met ingang van het volgende studiejaar begint de uwe Transnationale Universiteit Limburg (TUL) met twee leidingen: levenswetenschappen en onderwijswetenschap- Daarmee krijgt de samenwerking tussen de universiteiten Maastricht en Diepenbeek in België definitief zijn beslag. :tor Martens van de Universiteit Diepenbeek en voorzitter trich van het college van bestuur van de Universiteit Maas- ht hebben dat gisteren in Diepenbeek bekend gemaakt. De internieuwe richting levenswetenschappen is met name ge it op genetica. In feite wordt de TUL een virtuele universiteit, nt een TUL-gebouw komt er niet. ertragingen inreizigers nu compenseren' zwijndrecht E;en agent met hond hangen tussen hemel en aarde. Ze deden gisteren mee aan een wedstrijd abseilen vanaf een zestien meter ho ge klimtoren van de brandweer in Zwijndrecht. De wedstrijd was onderdeel van een praktijktraining van politiehondenbegeleiders. De honden en hun begeleiders worden regelmatig getest in de meest uiteenlopende situaties. foto anp robert vos c\ CDA en GroenLinks vin- dat treinreizigers die wor- geconfronteerd met ernsti- xtragingen of te volle trei- nu al financieel moeten len gecompenseerd. Ze n niet wachten tot het we prestatiecontract met Nederlandse Spoorwegen kracht is, zo bleek gisteren ns een debat met minister lenbos (verkeer). J'!:t nieuwe contract, dat bij ragingen voorziet in boetes de NS en een terugbetaal - ling voor reizigers, gaat 1 ari 2001 in. Niet eerder dan het eind van dat jaar kun de Spoorwegen er op wor- afgerekend. PvdA, CDA en inLinks willen dat reizigers lie tijd op basis van het hui contract tussen Netelen- en de NS in aanmerking len komen voor een ver- sling. Volgens de minister is niet mogelijk, omdat de af- ken daar niet in voorzien, nleiding voor het debat de aankondiging van de NS reizigers de komenden nden vaker moeten staan, bedrijf heeft tekort aan ma- el en personeel. Toch blij de NS binnen de presta- irmen van het oude con- zegt Netelenbos. De ede Kamer betwijfelt dit en [edetailleerdere informatie, ens de fracties wordt lts gekeken of een trein half vol of vol is. Exacte rs ontbreken. dA, CDA en GroenLinks n dat de tarieven worden als uit de extra infor- e blijkt dat de prestaties er de maat zijn. Als dat op i van het huidige contract mogelijk is, vinden ze dat s lenbos naar de rechter t stappen. De minister - t daar niets voor en heeft hoop gevestigd op het nieu- ontract. Utrecht Centraal - Gouda - Den Haag Centraal new york ap Zaterdag 30 september en zondag 1 oktober Zaterdag en zondag rijden er minder treinen tussen Gouda en Den Haag. Bovendien rijden de treinen naar station Den Haag HS in plaats van Den Haag Centraal. Houdt u rekening met een extra reistijd van ongeveer een half uur. Reist u van Den Haag Centraal naar Gouda, Utrecht of verder? Begin uw reis in Den Haag HS. De treinen naar Gouda, Utrecht en verder vertrekken vanaf Den Haag HS. Reist u van Utrecht Centraal of Gouda naar Den Haag? Dan reist u naar Den Haag HS in plaats van Den Haag Centraal. Den Haag Centraal - Leiden Centraal - Haarlem Zaterdag 30 september en zondag 1 oktober Zaterdag en zondag zijn er omvangrijke werkzaamheden aan viaducten, wissels en sporen in de regio Den Haag. Dit heeft gevolgen voor het treinverkeer. Er rijden geen treinen tussen Den Haag HS en Leiden Centraal; u reist via Den Haag Centraal. De Intercity's rijden via Den Haag Centraal. De sneltreinen Breda/Dordrecht - Amsterdam Centraal v.v. rijden niet tussen Den Haag HS en - Leiden Centraal. De stoptreinen Leiden Centraal - Den Haag HS/Rotterdam Lombardijen v.v. rijden niet. Reist u tussen Rotterdam Centraal, Schiphol en Amsterdam Centraal? U reist via Den Haag Centraal. Houdt u rekening met een extra reistijd van ongeveer een half uur. Reist u tussen Rotterdam Centraal, Haarlem en Amsterdam Centraal? Houdt u op de route Rotterdam Centraal - Haarlem rekening met twee maal extra overstappen op de stations Den Haag HS en Leiden Centraal en een extra reistijd van tenminste een half uur. Reist u met de stoptrein Leiden Centraal - Den Haag HS/Rotterdam Lombardijen v.v.? Deze trein rijdt niet. U wordt geadviseerd gebruik te maken van de overige treinen. Houdt u rekening met een extra reistijd van ongeveer een half uur. Meer informatie? Kijk op Teletekstpagina 754. Bel 0V Reisinformatie 0900 - 9292 (75 ct/min). Raadpleeg Internet: www.ns.nl. Haal de folder aan een NS-loket. Bernard Kouchner, de hoogste VN-bestuurder in Kosovo, heeft gisteren bevestigd dat hij kandi daat is voor de post van Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties (Unhcr). De huidige Hoge Commissaris, de Japanse Sad- ako Ogata, treedt eind dit jaar af omdat haar ambtstermijn er dan op zit. Kouchner is daar mee een concurrent voor de Nederlandse minister Pronk. De Fransman Kouchner werd in juli 1999 door VN-secretaris generaal Annan aangesteld als bestuurder in Kosovo. Eerder was hij minister van volksge zondheid in Frankrijk. Hij is een van de oprichters van Art sen zonder Grenzen. Eerder had de Noorse diplo- ANP Algemeen Nederlands P' GPD Geassocieerde Pers Diei Rapport van Instituut Milieuvraagstukken Er zijn sterke aanwijzingen dat het broeikaseffect er een van de oorzaken van is dat het in Noordwest-Europa steeds vaker erg hard regent, en dat er meer overstro mingen voorkomen. Maar ook elders in de wereld veran dert het klimaat door de opwarming van de aarde. Dat blijkt uit een rapport over klimaatverandering van het Instituut voor milieuvraagstukken van de Vrije Universi teit, dat vandaag in Amsterdam wordt gepresenteerd. amsterdam anp In hun rapport over klimaatver andering dragen de auteurs Vellinga en Van Verseveld nieu we bewijzen aan voor de "stel ling dat het broeikaseffect, de opwarming van de aarde door de uitstoot van gassen als kool dioxide, leidt tot een toename van natuurrampen. Het Wereld Natuur Fonds gaf opdracht tot het rapport. Extreme regenval wordt nu al vaak toegeschreven aan het broeikaseffect, 'maar die stel ling was wetenschappelijk be hoorlijk omstreden', aldus Vel linga. Hij meent met Van Verse veld nu te hebben aangetoond dat er werkelijk een verband bestaat, al blijft onduidelijk hoe groot die invloed precies is. ,,Ook het KNMI zegt nog steeds dat toevallige veranderingen van depressiebanen de oorzaak zijn", aldus Vellinga. ,,Maar dat is niet zo." De onderzoekers vergeleken gegevens uit internationale me- tereologische literatuur met statistieken van verzekerings maatschappijen. Daaruit leid den zij onder meer af dat extre me regenval, stormen en over stromingen in de jaren negentig per jaar voor honderd miljard gulden schade veroorzaakten. In 2010 zal dit tweemaal zoveel zijn. De veranderingen in het kli maat worden steeds duidelijker zichtbaar. De temperatuur is de afgelopen twintig jaar op aaide met 0,4 graden Celsius geste gen. Ook de temperatuur van het zeewater in de oceanen gaat omhoog, en de zeespiegel stijgt sneller dan vroeger. Overal in de wereld smelten gletsjers. Op termijn kan de opwar ming van de aarde zeer ingrij pende gevolgen hebben. Plotse linge stagnatie van de warme golfstroom zou in Noordwest- Europa tot een Siberisch kli maat leiden met meer dan zes maanden sneeuw per jaar. Vol gens verschillende klimaatmo dellen kan zo'n stagnatie plaatshebben in een tijdsbestek van tien jaar, ergens in de pe riode tussen 2100 en 2300. maat Knut Vollebaek al beves tigd dat hij in de race is. Andere namen die veel worden ge noemd, zijn behalve Pronk de Braziliaan Sergio Vieira de Mel- lo en de Canadese minister van buitenlandse zaken Lloyd Ax worthy. De Internationale Raad voor Vrijwilligersdiensten (ICVA), een pressiegroep die ervoor ijvert dat de benoemingsproce dure uit de geheimzinnige sfeer wordt gehaald, meldde dat in tegenstelling tot wat eerder is gezegd, de Zweedse Balkange zant Carl Bildt geen kandidaat is. Ook zou prins Hassan van Jordanië zijn kandidatuur heb ben ingetrokken. De huidige vi- ce-commissaris, de Deen Soe- ren Jessen-Petersen, wilde niet zeggen of hij kandidaat is. Twintig miljoen extra voor topsport Atsma, als chef d'equipe wiel rennen in Sydney, deed in het olympisch dorp zelf een onder zoek naar de mogelijkheid van Olympische Spelen in Neder land. ,,Het merendeel van de chefs d'equipe denkt dat het absoluut onhaalbaar is. Neder land kan fantastisch organise ren maar schiet te kort op het gebied van accommodaties, lo gistiek en vrijwilligers. Er zal zo'n vijf miljard nodig zijn om de Spelen te kunnen organise ren." Na de Olympische Spelen met veel successen van Oranje zal er in elk geval extra geld be schikbaar komen voor de top sport. Staatssecretaris Vliegen- thart, die zich blij verrast toon de met de steun van Jorritsma, heeft NOC*NSF gevraagd plan nen te maken voor de topsport die voor incidentele financie ring van de overheid in aan merking zouden kunnen ko- meta. Van de rijksbegroting voor sport gaat een kwart naar de topsport. De begroting be droeg in 1998 55 miljoen gul den en zal in 2002 het dubbcje bedragen. sydney anp Vice-premier en minister van economische zaken Jorritsma heeft heel wat losgemaakt met haar uitspraak in Sydney dat er twintig miljoen extra beschik baar komt voor de topsport. CDA-Kamerleden Atsma en Meijer willen er onmiddellijk meer van weten en hebben vra gen gesteld. Jorritsma sprak dinsdag met Nederlandse media in Sydney. Ze zei toen ook initiatieven toe te juichen de Olympische Spe len weer in Nederland te orga niseren. Atsma liet de begroting van Jorritsma's departement naar Sydney faxen. ,,Ik kon daar geen twintig miljoen vinden voor de topsport. Zij zal de be groting moeten aanpassen. Als ze de grote broek aantrekt, moet zij dat ook in klinkende munt omzetten." Meijer kwam met vragen over welke post op de rijksbegroting van toepassing zou zijn voor de eventuele organisatie van de Olympische Spelen in 2016 en wanneer er een notitie naar de Kamer gaat om met het kabinet van gedachten te wisselen. Cubaanse minister wil sterkere handelsbanden met Nederland den haag anp De Cubaanse minister van bui tenlandse handel, De la Nuez, is in Nederland om tijdens een driedaags bezoek de handels betrekkingen te verbeteren. Hij ziet vooral mogelijkheden sa men te werken op het gebied van landbouw en biotechnolo gie. Bovendien zal hij bij minis ter Zalm van financiën aandrin gen op ruimere kredietfacilitei ten om de export te bevorde ren. Het bezoek volgt op dat van zijn Nederlandse ambtge noot, Ybema, aan Cuba in okto ber vorig jaar. Bij afwezigheid van minister Van Aartsen (bui tenlandse zaken) en Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) sprak de Cubaanse minister gisteren met een hoge ambte naar. Uiteraard staan onze medewerkers u graag te woord. den haag gpd De vice-president van de rechtbank in Den Haag besluit 11 oktober of minister Pronk (VROM), een wethouder uit En schede en de commandant van de En- schedese brandweer op korte termijn moeten getuigen in de eerste letselscha dezaak als gevolg van de vuurwerkramp. De letselschade-advocaten Beer en De Witte denken met de verhoren aan te kunnen tonen dat de overheid - gemeen te, rijk en provincie - aansprakelijk is voor de gevolgen van de ramp. In dat geval kunnen alle letsel- en materiële schaden worden verhaald. Ook willen ze enkele ambtenaren van de gemeente Enschede en de provincie Overijssel horen. Beer en De Witte willen niet wachten op het rapport van de commissie Oosting, zoals de advocaten van het rijk, de pro vincie en de gemeente bepleiten. „De kans is te groot, dat de getuigen worden beïnvloed door de bevindingen van de commissie en wat anderen over bepaalde onderwerpen daar al hebben verklaard." Beer en De Witte voeren het proces voor drie slachtoffers van de ramp. De eerste cliënt is een vrouw die ernstig is verbrand en nu lijdt aan posttraumatische stress. De tweede is een jong gezin met een kind, dat het zwaar onderverzekerde eigen huis en alle bezittingen heeft verloren. De der de is een zakenman, die zijn levenswerk heeft verloren. Zijn zoon raakte licht ge wond. „Maar we staan hier niet alleen namens deze drie. Zij staan voor de vele duizen den gedupeerden", betoogde Beer. Als de aansprakelijkheid van de overheid wordt bewezen - wat overigens nog een langdu rig proces kan zijn - is dat ook voor ande re slachtoffers van groot belang. Hoe groot de schade van de drie is, kun nen de advocaten nog niet zeggen. Ze schatten echter dat de omvang van de let selschaden van alle slachtoffers rond de 500 miljoen ligt. In het Nationale Nood fonds (giro 777) is daarvoor circa tien mil joen beschikbaar. De advocaten van het rijk, de provincie en de gemeente Enschede vroegen de Haag se rechter om te wachten met de verho ren tot Oosting klaar is. Dat zou de kwali teit van de procedure alleen maar vergro ten. Landsadvocaat Van Wijk vindt het bovendien onnodig ook Pronk op te roe pen. „Hij heeft feitelijk geen enkele be moeienis gehad met de vergunningverle ning aan het ontplofte S.E. Fireworks." De vice-president van de rechtbank leek in de zitting een voorkeur te hebben om te wachten. „Het geeft de mogelijkheid om met het rapport Oosting de getuigen het vuur na aan de schenen te leggen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3