Nederland door vissenogen L Gesprek van de Dag 'Van paddo's kun je nog behoorlijk knetter worden' H DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 De VVD en de tolpoorten De WD is vóór een proef met rekeningrijden. Kamerlid Hofstra herhaalde het gisteren nog maar eens. Maar ondertussen grijpt de fractie elke mogelijkheid aan om de tolpoorten te torpederen. De motie die hij samen met het CDA indiende, is onderdeel van een reeks aan vallen op het spitstarief. Zeven voorwaarden telt de lijst waaraan het rekening rijden volgens de WD moet voldoen. Het betekent dat tot 2002, het jaar waarin de proef van start moet gaan, de WD voortdurend zal dreigen de steun aan het ak- koord hierover weer in te trekken. En elke keer weer zullen de verhoudingen met regeringspartners PvdA en D66 danig op de proef worden gesteld. De motie van dinsdag betrof het eerste punt op de voorwaardenlijst. Minister Netelenbos (verkeer) mag volgens de WD de toegezegde miljarden voor verbrede wegen en nieuwe spoorlijnen niet laten afhangen van de instemming van de regio met tolpoorten. Voor de minister zijn de extra investeringen en de tolpoorten onlosmakelijk met elkaar verbonden. Selectief winke len, zoals Utrecht dat wil, is er niet bij. Dankzij RPF en GPV is de motie niet aangenomen. De bom onder de regeringscoalitie tikt nog even verder, maar er komen nog tal van andere momenten waarop ze wel tot ontploffing kan komen. De eisen van de WD, over bijvoorbeeld de verdeling van gelden tussen openbaar vervoer en nieuwe wegen, motorrijtuigenbe lasting en private financiering van wegen, zijn daar ri gide genoeg voor. Het is opmerkelijk dat juist de partij die haar medewerking dreigt in te trekken als niet aan al haar voorwaarden wordt voldaan, de minister be schuldigt van chantage bij haar pogingen een werkbaar akkoord af te sluiten met de regio's. De WD hoopt natuurlijk dat Netelenbos er met de re gio's helemaal niet uitkomt. Want alleen dan kan de burger worden uitgelegd waarom de partij tégen reke ningrijden stemde, ondanks alle eerdere steunbetui gingen. En kan in 2002, óók nog eens verkiezingsjaar, de oogst worden binnengehaald. Als voor die tijd de coalitie al niet is ontploft. Het is een opstelling die in consequent en verwerpelijk is. lole visie Zwart aan de waslijn Miljoenen mensen hebben het internet ontdekt. Bijna iedereen vindt er wel iets van zijn gading. Ook depres sieve mensen, mensen met suïcidale neigingen, gaan re gelmatig het net op. Niet omdat ze daar zoveel lol aan beleven, maar om elkaar een hart onder de riem te ste ken. Elkaar te troosten. Dat was gisteravond het thema van de beklemmende documentaire Suicidal op BBC2. Zo is daar Michael. Zwart geverfde haren, zwarte broek, zwart jasje. Zwarte stem ook. Hij laat de krassen op zijn arm zien. Littekens van zelfmoordpogingen. Hij vertelt over zijn depressies. Over de worsteling om elke dag maar in leven te blijven. ,,Ik heb helemaal niemand. Ik heb alleen maar mijn computer. Juist die computer houdt hem op dit moment op de been. Want Michael heeft sinds een tijdje zijn eigen website, waarop hij vertelt over zijn problemen en zijn neiging tot zelfmoord. Veel mensen bezoeken die site ge regeld. Om de haverklap krijgt hij e-mailtjes van men sen die er een eind aan willen maken. Maar ook van mensen die hem uit de put willen praten. ,,Zo werkt dat", zegt Michael met een glimlach zonder vreugde. ,,Weet je wat het met ons is: we willen ontzettend graag sterven. Maar we willen niet dat er andere mensen doodgaan. Want dan denken we ineens aan de familie en de vrienden die achterblijven. De website helpt voorlopig in elk geval Michael zelf. Maar cle site helpt niet iedereen, meldt hij met een sta len gezicht en surft naar een pagina met fotootjes van mensen die toch zelfmoord hebben gepleegd. Een van hen was Darren. Zijn ouders komen in beeld. En asbak ken vol sigarettenpeuken. Darren was zon lieve jongen. Ze hadden wel gemerkt dat hij wat problemen had, maar daar kon of wilde hij nooit over praten. Dat ver tellen ook zijn vrienden. Ineens had hij zichzelf opge hangen. Moe van het leven. Voor hem dus niet de zege ningen van het internet. Hoewel? Zegeningen? We zien Michael weer. En een he le waslijn vol met zwarte kleren. De zon schijnt. Maar Michael ziet het niet. Kenners van de drugsproble matiek zijn verrast door een uit gelekt rapport dat stelt dat pad do's ongevaarlijk zijn en dat een wettelijk verbod onnodig is. „Paddo's ongevaarlijk? Dat kan ik me haast niet voorstellen. Al le drugs brengen gevaar met zich mee", reageert T. van der Sluijs van de stichting Voor kom! die ijvert voor preventie van alcohol- en drugsgebruik. Paddo's, paddestoelen die bij consumptie een hallucinerende werking hebben, zijn opgeno men in de Opiumwet als hard drugs. Het in bezit hebben van de paddestoelen is niet straf baar, maar het bewerken (voor al drogen is een populaire toe passing) ervan wel. Het uitge lekte rapport van het Coördina tiepunt Assessment en Monito ring Synthetische Drugs (CAM) dat de paddo's als 'veilig' be stempelt, staat haaks op deze justitiële aanpak. Ook H. Wychgel van het Trim bos-Instituut, gespecialiseerd op drugsterrein, fronst de wenkbrauwen bij de CAM-con clusies. „Paddo's hebben geen directe schadelijke gevolgen voor het lichaam en werken ook niet verslavend, dus wat dat betreft valt het gevaar mee. Maar dat wil nog niet zeggen dat het gebruik van paddo's on gevaarlijk is. Voor de geest kan het namelijk wel schadelijk zijn: gebruikers kunnen er behoor lijk knetter van worden." Begrijpelijk is de conclusie van het CAM wel, vindt H. Matser van het Adviesbureau Drugs in Amsterdam. „Paddo's zijn er al een hele tijd en er is relatief weinig mee gebeurd, terwijl ze gemakkelijk verkrijgbaar zijn. Paddo's hebben, in verhouding tot bijvoorbeeld LSD, ook een mild effect." Verder wijst Mat ser op het kleine percentage drugsgebruikers dat paddo's gebruikt. Van der Sluijs van Voorkom! vindt daarentegen alle midde len die hallucinerend werken gevaarlijk. „Vooral mensen die depressief of psychotisch zijn, kunnen door paddo's een zoge naamde 'bad trip' krijgen, die psychisch veel impact heeft." Toch hecht Voorkom! niet aan een wettelijk verbod op pad do's. „Op wat voor lijst ze ook geplaatst worden, gebruikt wor den paddo's toch. Daarom is goede informatie belangrijk. Anders ontstaat de gedachte 'paddo's zijn niet strafbaar, die kunnen dus geen kwaad'," al dus Van der Sluijs. Ook Matser en de onderzoekers van het CAM pleiten voor betere voor lichting rondom paddo-ge bruik. Minister Borst van volksge zondheid heeft nog niet op het rapport van CAM gereageerd. Zij wilde eerst het proefproces afwachten dat gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch een vervolg kreeg. In het hoger be roep tegen paddokwekers en - verkopers zijn geen hogere straffen geëist dan eerder door de rechtbank zijn opgelegd. Justitie was in dit proefproces juist in beroep gegaan tegen de relatief lage straffen die de rechtbank eerder oplegde aan alle zes betrokkenen. Tegen de Eindhovense smartshop Mind- scapes V.O.F., waar de halluci- nogene paddestoelen werden verkocht, is 10.000 gulden boe te geëist waarvan de helft voor waardelijk, net als de rechtbank eerder oplegde. Tegen een voormalige champignonkweker en de andere vier verdachten zijn opnieuw slechts werkstraf fen geeist. Het hof doet 11 okto ber uitspraak in de paddo-zaak. ILLUSTRATIE WIM STEVEN} r< Vier miljoen panorama 's in de maak Ze rijden het hele land door: autootjes met een opvallende uitstulping op het dak, waarin een camera met een grote vissenoog-lens. De camera maakt om de tien tot twintig meter een cyclorama, een digitale kleurenfoto met een beeldhoek van 360 graden horizontaal (en 240 graden verticaal). Tegen het einde van 2003 is heel Nederland gefotografeerd en in de computer opgeslagen. De technologie stamt van de Technische Universiteit Delft en is ontwikkeld door Frank Data International in Waarden burg, dat onlangs is omgedoopt in Cyclomedia. Het bedrijf tim mert al een tijdje aan de weg, met toenemend succes. Over heden, woningcorporaties, pro jectontwikkelaars en make laars, energiebedrijven, ver zekeraars, brandweer- en politiekorpsen en andere instanties zien het nut in van een eenvoudig te raadplegen fotografisch computerbestand. De oorspronkelijke foto ziet eruit als een donut. „Een leuk plaatje waar je op zich niet veel aan hebt", vertelt Arnold Stein- fort. De marketing di rector van Cyclomedia legt uit dat de foto's in de computer worden gecorrigeerd tot een realistisch en com pleet panoramabeeld van de omgeving. Ze worden gekoppeld aan het geografische coördi natenstelsel via de satel liet (GIS). „Zo kan de foto tot op de centimeter nauw keurig worden geïntegreerd in geografische kaarten op al lerlei gebied", aldus Steinfort. „Zo'n kaart is eenvoudig te voorzien van de opnameloca ties. Door met de muis op een kaart te klikken, wordt de meest dichtbij gelegen cyclorama ge opend. De kijkrichting, die in gesteld is op de geselecteerde locatie, wordt op de kaart weer gegeven." Andersom kunnen geografische objecten, zoals ondergrondse kabels en gas- en waterleidingen, in de cyclora ma worden geprojecteerd. Re den voor onder meer het Eind hovense energiebedrijf om met Cyclomedia in zee te gaan. De panoramafoto's kunnen ook worden gekoppeld aan de ad ministratie van een woning bouwvereniging. Zo heeft Mi- tros Wonen heel Nieuwegein en Utrecht - inclusief de 33.000 ei gen woningen - laten vastleg- Het Haagse Binnenhof als donut FOTO GPD CYCLORAMA 50.000 cy- clorama's. Wo ningzoekenden kunnen beschikbare huizen op een beeldscherm bekijken en tegelijkertijd een indruk krijgen van de toekom stige woon- en leefomgeving. Dus inclusief straten, speeltuin- tjes, winkels, bushalten, sport velden en ga zo maar door. De corporatie zelf kan dank zij de database woningonder- houd/verbetering en bouwpro jecten beter stroomlijnen. Een voorbeeldje. Voor de glasverze kering kan vanachter het bu reau de oppervlakte van het voor- raam van een pand worden gemeten. Of snel het volume van een huis worden berekend. Verschillende gemeenten - zo als Vlissingen en Den Haag - zijn of worden geheel gefoto grafeerd in het kader van de on- roerendezaakbelasting. De cy- clorama's worden door de ge meente gebruikt als visuele on dersteuning bij het taxeren van panden, het zoeken naar verge lijk bare objec ten, het analyseren van de (woning) markt, het communi ceren met belastingplich tigen en het afhandelen van bezwaarschriften Ook andere gemeentelijke gele dingen dan de afdeling belas tingen maken dankbaar gebruik van het beeldmateriaal, zoals bouw- en woningtoezicht, wel stand, monumentenzorg. Zijn er eenvoudige vragen over een bepaald pand, dan hoeft er geen (dure) ambtenaar of taxa teur op pad te worden ge stuurd. Gemeentewerken Rot terdam, een van de klanten van Cyclomedia, zou daardoor al leen al op reiskosten acht ton per jaar besparen. Steinfort: „Je hoeft voor veel minder zaken de deur uit en dat scheelt heel veel tijd. Tegelijkertijd wórdt de kwaliteit verhoogd omdat alles goed is vastgelegd en kan wor den gevisualiseerd." Maar het gaat niet alleen om panden. Zo heeft de provincie Noord-Brabant het complete w.egennet laten fotograferen. En zijn er driedimensionale ontwerpen voor het tracé van de hogesnelheidslijn geprojecteerd in cyclora- ma's. Deze truc - virtual reality genoemd - kan bij voorbeeld ook worden toegepast bij plannen voor nieuwbouw of in grijpende verbouwingen. Past deze nieuwe flat wel in die omgeving? Hoe gaat het eruit zien als een rij huizen van dakkapellen wordt voor zien? Op de website (www.cyclomedia.nl) wor den diverse mogelijkheden WWj gedemonstreerd. Y'j Cyclomedia heeft inmiddels een grote stap voorwaarts ge- j zet. Het bedrijf is begonnen - met het systematisch fotografe ren van heel Nederland, te be ginnen met de grote steden. Vanaf alle openbare wegen worden digitale panoramafo to's in kleur gemaakt. Binnen de bebouwde kom om de tien tot twintig meter: daarbuiten met tussenruimten van twintig tot vijftig meter. Eind 2003 is de Optische Basis registratie Nederland compleet, bestaande uit zo'n vier miljoen cyclorama's. Abonnees kunnen dit enorme bestand via internet raadplegen (of werken met een selectie op cd-rom of dat-cas sette). De plaatjes zijn nooit ou der dan vier jaar omdat jaarlijks een kwart van het bestand wordt geactualiseerd. Amsterdam kr snackautomat: voor hondei Een wereldprimeur voor i sterdam: in het Vondelpa rijst op Dierendag, woens oktober, een hondensnac re tomaat. Het snufje, ontwi a door hondenvoedingspro ,v' cent Pedigree, bevat allerl snacks voor honden, varii van kauwkluiven tot hapji voor een frisse adem. „Als baasjes met hun honO gaan wandelen, gaan ze v even zitten op een terrasj^ nemen ze een kopje koffii^ een versnapering", zo zegjn digree-woordvoerster Bos )n kun je ook de hond een si fj( geven. Uit marktonderzo(e| gebleken dat veel mensen;(x pulsaankopen doen en dsjn willen we op deze manier inspelen." De automatiek ziet er uit 0, een gewone snoepautom5T De hondenhapjes, in prijs erend van 1,50 tot drie guBe zijn vooral erg verantwoo naast de kauwkluiven en voor een frisse adem zijn verschillende 'gezonde ve^! nerijen'. Vrees voor hond )r met overgewicht is dus oiin recht. „Al moeten de baas^ wel opletten dat ze de ge\ voeding aanpassen. Als ik onderweg een patatje nee^1 ik thuis niet nog eens een,Ef driegangenmenu", legt B Na de introductie van de g meur in Amsterdam moe in Nederland binnenkort drie automaten bij komei,t hondensnackautomaat is t, Nederlandse vinding. „Ni j. land is ajs het ware een p H project. Het hoofdkantoo lf Pedigree in de Verenigde n houdt de ontwikkelingen goed in de gaten." EDDIE DE PAEPE Geen popconce meer naast Kreif1 De Moskouse burgemees Joeri Loezjkov heeft bepa er geen concerten meer worden gehouden op Vai^ ki, een groot en hellend s grond dat grenst aan het Plein en van de grote kat) draal tot aan de rivier looc De orthodoxe patriarch had op het verbod aange gen omdat de concerten geluidsoverlast zouden v zaken. Ook vindt de hoof leider binnen de Russiscl thodoxe kerk het ongepas er concerten worden geh naast de laatste rustplaat Lenin, wiens mausoleum het Rode Plein staat. Vaders op vrijersvoeten Ze had deze zomer wakker gelegen van haar twee jong vol wassen kinderen die met een rugzak door Europa hadden getrokken. Maar ook van haar vader, bekende ze mij. 73 Jaar oud had hij zich opeens wonderbaarlijk hersteld van het verdriet over de dood van haar moeder, twee jaar gele den. En was met een hele nieuwe vakantie-outfit naar een mediterraan oord afgereisd waar hij verder nogal zwijgzaam over was. Stralend teruggekomen, verliefd tot over zijn oren: hij had samen met een vrouw in Zuid-Frankrijk in een apparte mentgezeten. Moet je je voorstellen', zegt ze, 'zit je met een vader die van gekkigheid niet meer weet wat hij moet doen, én met een dochter die verliefd is teruggekomen en almaar naar Spanje belt'. Officieel heet het levensloopdynamiek': al die senioren die in de herkansing gaan op het gebied van de liefde, zelfs het ouderschap. Maar wie het niet zo positief wil zien noemt het levensloop verwarring. Met een beetje pech heb je tegenwoordig drie generaties met rela tieperikelen, en als je die pech niet hebt dan zit je er tussenin geklemd. Ik heb mijn generatie dan ook wel eens 'sand wichgeneratie' genoemd. Aan de ene kant de zorg voor kinderen die door een lang verlengde jeugd nooit meer eens echt het huis uit zijn en tegen enselijk je aan blijven leunen, en aan de andere kant de zorg over je oudere ouders. Het maakt daarbij niet uit of ze in goede of in slechte doen zijn: vaak zijn ze ofte ondernemend in hun drang tot inhalen wat ze gemist hebben, of ze kunnen niet meer ondernemend zijn, en dan is je hulp ook nodig. Mijn generatie heeft geijverd voor kinderopvang en nu is ouderopvang nodig. Je bent leesmoeder geweest op school, en nu vragen ze je je hulpbehoevende moeder te komen voorlezen, want ze verveelt zich zo in het verpleeghuis. Meer nog dan de zorgen over je reislustige kinderen (beroving, verkeerde contacten, etc.) kun je als sandwichgeneratie zor gen hebben over je ouders: is het wel verstandig om op deze leeftijd meteen camper in de VS te gaan rondreizen, zonder al te veel ervaring op dit gebied? Om nog met de autoslaap- trein naar Italië te gaan en daar rond te gaan rijden, terwijl je vader hartklachten heeften je moeder vergeetachtig is? Maar ze zijn niet te stuiten en je mag blij zijn dat ze nog sa men zijn. Want het zijn vooral de alleenstaande, mannelijke senioren die in de ogen van hun kinderen soms ongeleide projectie len worden. Opa gaat op salsadansen, is gesignaleerd op een naaktstrand, loopt met bossen bloemen over straat, wringt zich in kleurige, modieuze kleding, en geurt er verlei delijk op los. Hij is na een lange, degelijke echtelijke staat die geëindigd is in de dood van zijn vrouw, het luilekker land binnengestapt van uiterst welwillende dames en weet niet hoe hij het heeft. Verdoofd hangt hij aan al die nectar, wellustig brommend, zich weer jong en potent wanend, ter wijl hij ondertussen nog nooit zo vaak zijn creditcard heeft gebruikt voor zo veel. Veelal vallen ze op jongere vrouwen die - tot hun vreugde en ijdelheid - totaal geen probleem lijken te hebben met de 'leeftijdskwestie'. De aantrekkingskracht tussen jongere vrouwen en (aanzienlijk) oudere mannen is vaak mede ge baseerd op de erotiek van die creditcard. Zij: cadeautjes, luxe, en tenslotte onderdak in een mooi huis. Hij koopt jeugd, aantrekkelijkheid en verzorging. Wat is er op tegen? Niets, zolang je maar niet tot de kinderen behoort van de desbetreffende man. Want dan hoort hij - voor hun gevoel - als vader het voorbeeld te blijven geven. Bovendien hebben ze er moeite mee dat hun verleden wordt veranderd door een vriendin die de relatie van hun ouders in een ander per spectief plaatst. Het fenomeen van een tiueede bloei, nog een koertje 'vlam men' voordat de aftakeling toeslaat, is betrekkelijk nieuw in de geschiedenis van 60-plussers. Genieten zo lang het nog kan, is het devies van senioren die vitaler en welvarender zijn dan ooit. Maar als dat genieten een vreemde vouw be treft die zich de rol van intieme vriendin van hun vader aanmeet, dan slaafde tussengeneratie op tilt. Waarom? Tussen de regels door klinkt de verontrusting over de moge lijkheid dat hij zich echt door haar laat strikken en zijn tes tament laat veranderen. Stel dat straks alles naar haar gaat: het huis, zijn bezittingen, een flink deel van het geld? De consternatie over vaders op vrijersvoeten is nogal eens ge kleurd door inhaligheid. Want zijn recht om de beker uit bundig tot de bodem toe leeg te drinken, bedreigt hun recht op de erfenis. In de Verenigde Staten vindt momenteel een GEBOORTEGOL plaats, die in verband wordt gebracht met de millenniumwissi Precieze cijfers zijn nog niet bekend, maar ziekenhuizen in he land zeggen in september opvallend veel baby's ter wereld te 1^ geholpen. Het academisch ziekenhuis van Mississippi bijvoor^ meldt een stijging van het aantal geboorten van 18 procent in lijking met september vorig jaar. En het grootste ziekenhuis va leigh in de staat North Carolina verwacht 13,5 procent meer b lingen dan in september 1999. „Het is hetzelfde als negen m, den na de orkaan Fran, in 1996", zegt D. Laughery, woordvoei van het ziekenhuis in Raleigh. ,,Je weet wel, geen stroom, kaai licht." De circa vijfduizend BIG THER-FANS die zich hebt' abonneerd op een nieuwe dienst van dat programma ben al twee weken geen e sms-bericht ontvangen. D ce, die met veel bombarie aangekondigd, kampt meif nische problemen. Volgen Veronica-woord voerster zi problemen aanstaande mi', verholpen. De sms-service gezet om te voldoen aan d ger naar Big Brother-nieui sommige fans. Twee tot vi richtjes per dag over actui ,j( beurtenissen uit het huis, nen de geabonneerden ve:( ten als de techniek is bijg! j De penetrante stank van een overdosis TOILETBLOKKEN in urinoirs heeft genoopt tot de eva cuatie van honderd personeelsle den van het bedrijf National Pen Corp in Calfinornië. Vierentwin tig mensen moesten wegens dui zeligheid in een ziekenhuis wor den behandeld. In witte bescher- mingspakken gestoken mensen van de rampendienst konden geen andere oorzaak van de ziek teverschijnselen ontdekken. Een gaslek was het niet, ook geen gif stof en zelfs geen smeulende computerdraden. „Oorzaak wa ren toiletblokken, dat wil zeggen teveel ervan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2