Dure lessen voor Heerenveen Sport alencia moeizaam ngs Olympique Blessure velt Talan Ajax: winnen voor Nederland JDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 onk in selectie Zuid-Afrika ene Hans Vonk is opgenomen in de selectie van Zuid-Afri- oor het oefenduel met wereld- en Europees kampioen nkrijk op 7 oktober in Johannesburg. De wedstrijd betekent debuut van bondscoach Carlos Queiroz. De doelman van u ?renveen meldde zich wegens prive-omstandigheden eerder e maand nog af voor het WK-kwalificatieduel in en tegen 7*lgO. iennedy en Babb ontbreken De Ierse rebellen Mark Kennedy en Phil Babb zijn door idscoach Mick McCarthy niet opgeroepen voor het WK-kwa- 7 atieduel op 7 oktober met Portugal in Lissabon. Excelsior- :s David Connolly behoort wel bij de ploeg. De spelers wer- i vorig maand, voor de wedstrijd tegen Nederland, liederlijk inken in een pub in Dublin, waarna ze het dak van een poli- Ij uto gebruikten als dansvloer. Na een nachtje in de cel chten ze op borgtocht naar huis. McCarthy stuurde hen rop weg. Op 13 november moeten Kennedy en Babb voor- oitnen. 2 ircelona wil Petit kwijt celona FC Barcelona wil de Franse international Emanuel it verkopen. De Catalaanse club heeft de speler te koop aan- oden aan Chelsea, AS Roma en Fiorentina, zo meldde de lanse sportkrant Mundo Deportivo gisteren. Chelsea heeft aanbod geweigerd, maar AS Roma en Fiorentina hebben peer tijd gevraagd om het voorstel te bestuderen. Italië staat 1 ïsfers toe tot 31 oktober. Onderhandelingen worden nog niet ;t oerd. De betrokken Italiaanse clubs bevestigden wel het be- j3it dat de Fransman, die door Barcelona dit seizoen nog van 3, enal werd aangetrokken, op de transferlijst staat. Petit speel- ie imper sinds zijn komst naar Barcelona. ïsis bij taekondobond l'1 iegen Binnen de Taekwondebond Nederland is een be- trlijke crisis ontstaan. Van de zes bestuursleden zijn er drie 0f ?treden. De overige drie achten zich niet in staat om de bond p een behoorlijke wijze te besturen. Demissionair voorzitter 4 iink werkt door tot de bijzondere bondsraad in november. iink erkent dat de laatste bondsvergadering van eind juni 1 ht was voorbereid. Een bestuursplan om trainers te ver- 1v hten zich te laten bijscholen, lekte voortijdig uit. Daardoor eg de vergadering een onprettig verloop met als gevolg dat (i ere bestuursvoorstellen werden afgewezen. In Taekwondo 1spreekt hoofdredacteur Frambach van een 'paleisrevolutie' nen de bond. Volgens hem is het hele gebeuren heel schade- S(jvoor de bond juist nu die bezig grote sponsoren binnen te en en er voor het eerst twee Nederlandse taekwondo-vrou- deelnemen aan de Olympische Spelen, p a ui Oosten tien duels geschorst Jen Roodenburg-speler Wils van Oosten is door de KNVB K r tien wedstrijden geschorst naar aanleiding van de rode rt die hij opliep in het treffen met SVOW op 22 augustus. In 1,1 duel om de Amstel Cup, met 2-1 gewonnen door de Wete- j;bruggers, werd Van Oosten uit het veld gestuurd omdat hij nt kopstoot gaf aan een SVOW-speler die hem natrapte. Het :e tuur van Roodenburg schorste de voetballer direct in af- hting van de straf van de KNVB. Inmiddels zijn al acht van ien wedstrijden (beker én competitie) verstreken waardoor i Oosten over twee weken weer speelgerechtigd is. elyn van Leeuwen wordt prof H [N_* Rolstoelbasketbalster Evelyn van Leeuwen wordt prof -1" panje. De 28-jarige Leidse is gecontracteerd door de eredivi- 1 lub uit Badajoz, in het zuid-westen van het land. Van Leeu- ulp vertrekt begin november, na de afronding van het theoreti- (ie deel van haar studie geneeskunde en na de Paralympics in R ney, waar zij speelt met het Nederlands team. De geboren F' terwoudse basketbalde bij Onze Gezellen uit Haarlem. Vier 'f geleden maakte de forward deel uit van het team, dat zilver ,c op de Paralympics in Atlanta. Tien jaar geleden raakte zij iseeltelijk verlamd bij een schaatsongeluk in de Leidse Ijshal. iK honkbal in Bonn ^N_i Het Europees kampioenschap honkbal wordt volgend 5 in Duitsland gehouden. De 27e"editie is van 28 juli tot 5 au- v: tus in Bonn. Twaalf ploegen zullen deelnemen. Nederland is is verdediger. Voorts hebben Italië, Frankrijk, Tsjechië, België, Ts,den, Rusland, Spanje, Groot-Brittannië en Duitsland zich al walificeerd. ■gkamp stuurt Arsenal langs Lazio icia heeft in de Champions ie nog niet kunnen over- n. De Spaanse ploeg, vorig Hen verliezend finalist tegen Madrid, won moeizaam -0 van Olympique Lyon. dwas wel de derde achter- )(blgende overwinning. 'Pnmpique Lyon had in de 'r? helft lange tijd het beste sc iet spel. Anderson en Mar- l elden de Spaanse verdedi- i'c aezig. De eerste echte kans n riettemin in de 35ste mi- r voor de thuisclub. Na bereidend werk van Kily alez wisten eerst Baraja en lgens Mendieta net niet te eren. Drie minuten later Mendieta een nog betere lijkheid, vanaf elf meter. Gonzalez was neergelegd Chanelet. De slappe inzet lendieta werd door doel- oupet gekeerd, na een uur bracht trainer zijn twee aanwinsten Ca- n Zahovic binnen de lij- De laatste, de Sloveense ational, had maar zeven ten nodig voor zijn doel- Het was genoeg voor drie n, een totaal van negen, nal is naast Valencia de van de 32 deelnemers aan ampions League na drie agen nog zonder punt- is. De Londense ploeg met 2-0 van Lazio Roma al vrijwel zeker van een in de volgende ronde. Op ury mocht Dennis Berg- na een gesprek met trai- rsene VVenger weer eens het beginsignaal spelen, ud-international speelde turende rol, hij stond aan sis van twee treffers. Twee minuten voor de rust kopte hij een voorzet van Kanu voor de voeten van de Zweed Ljungberg die gemakkelijk scoorde. In de 56ste minuut was de combina tie Bergkamp - Ljungberg ook verantwoordelijk voor de 2-0. Bergkamp kreeg tien minuten voor tijd een publiekswissel en werd vervangen door Vivas. Rosicky maakte na 54 minu- ten het eerste doelpunt voor Sparta Praag in deze Cham pions League. Zubov maakte even later gelijk waarop Hornak en Jarosik het duel na de rust beslisten. Hornak scoorde ver volgens nog in eigen doel, 3-2. Glqsgow Rangers begon met vijf Nederlanders aan de uit wedstrijd tegen UEFA-beker- houder Galatasaray. Konter man, Numan, Van Bronckhorst, Mols en Ronald de Boer ston den in de basis, Ricksen zat op de bank na een moeizame start. Verdedigend speelde Rangers in de eerste helft een solide par tij. Konterman en Amoruso leg den de gevaarlijke Jardel aan banden. Het moest ditmaal van de Turken zelf komen. Binnen een kwartier na de hervatting was het duel beslecht. Bülent en Hakan Unsal scoorden. Het verweer van Rangers was ge broken, Jardel mocht met een fraaie volley aan zijn totaal wer ken. Invaller Kantsjelkis scoor de met het hoofd tegen, de 3-2 van Van Bronckhorst uit een knalhard schot, viel ver in bles suretijd. De Italiaanse aanvaller Simo- ne maakte in de eerste helft van Monaco - Sturm Graz een zui vere hattrick, met goals in de 13de, 38ste en 41ste minuut. Farnerud en Nonda maakten de martelgang van de club die Feyenoord uit de Champions - Uitblinker Giovanni van Olympiakos wordt na een slalom langs drie Friezen door Arjan Ebbinge van de bal gezet met Anthony Lurling en Arek Radomski als toeschouwers, foto anp athene gpd Drie weken op rij wordt Heerenveen nu al geconfron teerd met de harde wetten van het internationale top voetbal. En elke wedstrijd leren de Friezen er weer wat bij. Maar niet snel genoeg. Gisteravond in Athene kwam de ploeg van Foppe de Haan er tegen Olympiakos Pirae us achter, dat het dodelijk is om kansen in de Cham pions League te missen. Dat blijft nooit onbestraft, ont dekten de Friezen op een roerige avond in Athene. Olympiakos toonde wel een dodelijke precisie in de af werking en bezorgde Heerenveen de derde nederlaag op rij: 2-0. dat vernoemd is naar de schaapherder die in 1896 tij dens de eerste moderne Olym pische Spelen de marathon op zijn naam schreef. De Friezen hadden geluk dat de thuisha ven van Olympiakos Piraeus in de verste verte niet uitverkocht was. Een echt gekkenhuis werd het daardoor gisteravond nooit. Maar irritant waren de fans wel, die niet eens het fatsoen kon den opbrengen om een minuut stilte te houden voor de slacht offers van de ramp met de Griekse veerboot. De spelers van Heerenveen bleven bewonderenswaardig koel in die vijandige atmosfeer. In de beginfase was het publiek Trainer Foppe de Haan gaf de tekortkomingen van zijn elftal na afloop ruiterlijk toe. „Als je zo goed speelt en drie van zulke fantastische kansen krijgt, dan moet je toch zeker een keertje scoren. Je weet wat er gebeurt als je dat niet doet. In de twee de helft gaven de kwaliteiten en de volwassenheid van de Grie ken de doorslag. We hikken er echt tegenaan om punten te gaan sprokkelen. Maar zoveel tijd hebben we Helaas niet meer." De sfeer in het Stadion Spiros Louis was geladen. Maar dat is altijd het geval in het stadion, zelfs even met stomheid gesla gen toen de Friezen kort achter elkaar twee grote kansen op de openingstreffer onbenut lieten. Rechtsbuiten Mika Nurmcla was de vormgever met twee ge vaarlijke corners. De eerste keer bracht hij Harris Huizingh in stelling, maar diens kopbal werd knap onschadelijk ge maakt door doelman Eleft- heropoules. Daniel Jensen slaagde er bij de daaropvolgende corner wel in om de Griekse sluitpost het nakijken te geven, maar verde diger Grigoriis Georgatos bracht op de lijn met het hoofd alsnog redding. Een snelle Frie se treffer zou een sensatie zijn geweest en zou Olympiakos in een heel lastig parket hebben gebracht. Want de thuisclub klungelde er in het eerste be drijf in aanvallend opzicht maar wat op los. De Braziliaanse ster speler Giovanni was onzicht baar en zijn kompanen in de voorste linie stonden of buiten spel of pingelden zich vast in de Friese defensie. De beste kansen bleven voor Heerenveen. Maar scoren was een te lastige opgave. Daardoor schoten de Friezen zichzelf uit eindelijk in de voet. Mika Nurmela aarzelde in kansrijke positie te lang met schieten en Anthony Lurling schoot na wat merkwaardige capriolen van doelman Eleft- heropolou huizenhoog over het Griekse doel. De linksbuiten kon geen moment zijn stempel op de wedstrijd drukken. Dat gold ook voor Jeffrey Talan, die op slag van rust ook nog eens geblesseerd raakte en vervan gen moest worden Max Hout tuin. In de tweede helft barstte de hel alsnog los. Het gefluit van de fans ging over in gekrijs en Olympiakos Piraeus denderde opeens met orkaankracht naar voren. Rustig en kalm uitverde digen was er niet meer bij voor Heerenveen. De ploeg van Fop pe de Haan kwam met de rug tegen de muur te staan en kon zich niet meer aan de druk ont worstelen. De Griekse ope ningstreffer kon niet uitblijven en kwam in de 52ste minuut in de boeken. De opgeleefde Gio vanni kopte een voorzet van Luciano onhoudbaar voor doel man Hans Vonk in de touwen. Volgens de Griekse pers zou Giovanni al wekenlang uit vorm zijn. Maar daar was na rust bar weinig van te merken. De Brazi liaan kreeg het opeens geweldig op zijn heupen en viel door geen enkele Fries meer af te stoppen. Heerenveen wankelde en be zweek onder de druk. De Gha- nees Oforiquaye trof eerst nog een keertje snoeihard de paal, maar er was voor de Friezen geen houden meer aan toen Giovanni zich in de 69ste mi nuut weer met de zaak ging be moeien. Hij torende zeker een kop boven aanvoerder Johan Hansma uit en kopte de hoek schop van de Zweed Zetterberg onberispelijk in de touwen: 2-0. Verder liep de schade niet op. Dat zou Heerenveen ook niet verdiend hebben op basis van de zeker niet onverdienstelijke eerste helft. Maar complimen ten leveren geen punten op in het internationale topvoetbal. Daar waren de Friezen al lang achter. Heerenveen: Vonk; Venema, Ebbinge. Hansma en Gerard de Nooijer; Talan (41. Houttuin). Radomski en jensen; Nurmela. Huizingh (81. Denneboom) en Lurling (85. Tuhuteru). CHAMPIONS LEAGUE Groep A Leverkusen (Dui) - Real Madrid (Spa) 2-3 (2-1). 27. Schneider 1-0, 32. Roberto Car los 1-1. 44. Ballack 2-1. 69 Guti 2-2. 75. Roberto Carlos 2-3. Scheidsrechter Nils- son (Zwe). Gele kaart Ze Roberto. Rame low, Ballack (Leverkusen), Figo (Real). Spartak Moskou (Rus) - Sporting Lissabon (Por) 3-1(1-1) 24 Sa Pinto 0-1. 44. Rob- son 1-1.68. Marcao 2-1. 82 Marcao 3-1. Scheidsrechter: Hamer (Lux) Gele kaart Ananko. Horvath (Spartak). Dimas (Spor- Spartak Moskou 3 2 0 1 6 5-2 Real Madrid 2 1 1 0 4 3-2 Bayer Leverkusen 2 10 13 3-4 Sporting Lissabon 3 0 12 1 5-8 Arsenal (Eng) - Lazio Roma (Ita) 2-0 (1-0) 43. Ljungberg 1-0, 56. Ljungberg 2-0. Scheidsrechter: Garcia Aranda (Spa). Gele kaart. Henry, Keown, Parlour (Arsenal), Stankovic (Lazio). Sparta Praag (Tsj) - Shakhtar Donetsk (Oek) 3-2 (0-0). 54. Rosicky 1-0, 56. Zubov 1-1, 73. Hornak 2-1, 82. Jarosik 3- 1, 84. Hornak 3-2 (eigen doel). Scheids rechter: Plautz (Oos). Gele kaart: Aliuta, Gleveckas (Shakhtar). Arsenal 3 3 0 0 9 6-2 Lazio Roma 3 2 0 1 6 6-2 Spartak Praag 3 1 0 2 3 3-6 Shaktar Donetsk 3 0 0 3 0 4-9 Olympiakos Piraeus (Gri) - Heerenveen 2-0 (0-0). 52. Giovanni 1-0, 69 Giovanni 2-0. Scheidsrechter: Larsen (Den) Valencia (Spa) - Olympique Lyon (Fra) 1-0 (0-0). 78 Zahovic 1-0. Scheidsrechter. Braschi (Ita). Gele kaart Carboni (Valen cia). Muller, Laville. Brechet (Lyon). Valencia 3 3 0 0 9 4-1 Olympiakos 3 2 0 1 6 5-3 Olympique Lyon 3 1 0 2 3 4-4 Heerenveen 3 0 0 3 0 1-6 Groep D AS Monaco (Fra) - Sturm Graz (Oos) 5-0 (3-0). 13. Simone 1-0, 38. Simone 2-0, 41 Simone 3-0, 77. Farnerud 4-0. 84 Nonda 5-0. Scheidsrechter Romain (Bel) Gele kaart: Jurietti (Monaco), Popovic. Mi- navandchal (Graz). Galatasaray (Tur) - Glasgow Rangers (Sch) 3-2 (0-0). 51. Bülent 1-0, 57. Hakan Unsal 2-0, 70. Jardel 3-0, 72. Kantsjels kis 3-1, 90 Van Bronckhorst 3-2. Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart Korkmaz (Galatasaray). Amoruso, Kantsjelskis (Rangers). Glasgow Rangers 3 2 0 1 6 8-3 Galatasaray 3 2 0 1 6 6-7 AS Monaco 3 1 0 2 3 7-4 Sturm Graz 3 1 0 2 3 3-10 ATHENE ANP Jeffrey Talan heeft in het duel met Olympiakos vrijwel zeker een spierscheuring op gelopen in zijn rechterkuit. De Katwijker moest na 40 minuten uitvallen en gaat vandaag voor nader onder zoek naar hel ziekenhuis in Heerenveen. Dan wordt dui delijk of de spier is ge scheurd of is verrekt. Trainer Foppe de Haan vreest dat hij Talan enkele weken moet missen. De wedstrijd van maandag te gen Ajax lijkt in ieder geval aan hem voorbij te gaan. Tegenslag Vitesse op slottraining Phillip Christanval van Monaco 'vliegt' voorbij opponent Andres Fleurquin van Sturm Graz. foto rtr League hield compleet, 5-0. werd het 2-3. Roberto Carlos ten van de Brazilianen Marcao In groep A stond Real Madrid scoorde twee keer met zijn han- (twee) en Robson met 3-1 van twee keer op achterstand in en delsmerk, de droge knal. Spart- hekkensluiter Sporting Lissa- tegen Leverkusen. Uiteindelijk ak Moskou won door doelpun- bon. amsterdam/haifa Wat valt er voor Ajax nog te winnen, vanavond tegen AA Gent? De uitwedstrijd, althans de vertoning die daar voor door moest gaan, werd al met 0-6 ge wonnen. De volgende ronde is al binnen. Gistermiddag, tij dens de persconferentie, zag Co Adriacinse nog heel veel uitda gingen. „Er zijn genoeg rede nen om te winnen. Je wint voor jezelf, voor het geld, voor het publiek én voor het Nederland se voetbal." Dat laatste moet waarschijn lijk nog het zwaarst wegen. Adriaanse besteedde er in de bijeenkomst, die nog geen vijf minuten duurde, tenminste nog enkele woorden aan. Hij zei: „Een overwinning levert punten op voor het UEFA-klas- sement. Dat is goed om het aantal clubs dat aan het UEFA cup-toernooi mag deelnemen, vast te houden." En goed voor Ajax, dat dit sei zoen in de rekensom van Adri aanse bij de eerste vijf Van de competitie moet eindigen: net genoeg voor Europees voetbal. Het gebrek aan spanning bij het returnduel is niet terug te vinden in de kaartverkoop. Een dag voor het duel waren er liefst 27.000 toegangsbewijzen ver kocht. Er komen ongeveer 1.000 Belgische fans. Ajax speelt vanavond zonder Knopper, Grönkjaer, Arveladze, Galasek en Vierklau. Deze ba sisspelers zijn geblesseerd. Op hun plaats komen tieners: Pa- sanen, Van der Gun, Van der Vaart en Bobson. Leidenaar Tim de Cler loopt al wat langer mee. In deze samenstelling ligt de gemiddelde leeftijd van Ajax nog bijna jaar. Zonder de routiniers Winter (33), Witschge (31) en Grim (35) zou dat ge middelde maar net boven de twintig komen. De opstelling: (irim; Bergdolmo, Pasa- ncn, Chivu, De Cler; Winter. Van der Witschge; Van der Meyde, Van Gun, Witschge; Va der Vaart, Bobson. Vitesse Na een aanvankelijk uiterst rus tig verlopen voorbereiding kreeg Vitesse op de slottraining in aanloop naar de wedstrijd te gen Maccabi Haifa toch nog met tegenslag te maken. Twee spelers vielen geblesseerd uit, Diarra en Sikora. Hun meespe len vanavond in de tweede wedstrijd van de eerste ronde van het Uefa-bekertoernooi is twijfelachtig. Diarra kreeg te maken met een oude, wat slepende blessu re. Hij heeft last van een mid denvoetsbeentje. De kwetsuur speelde op na een wat ongeluk kige botsing. Ook Sikora haakte vrij snel af bij de oefensessie, enigszins duizelig. Waar schijnlijk een gevolg van de hit te", zei coach Koeman. Vooral over de inzetbaarheid van Diarra was Koeman niet optimistisch. „Hij heeft hier va ker last van gehad. We bekijken het op de dag van de wedstrijd. Vooralsnog ziet het er niet echt geweldig uit. Dit soort dingen kunnen gebeuren. Daarom ne men we achttien man mee naar zo'n uitwedstrijd." Voor paniek bij Vitesse is wei nig aanleiding. In het Kiryat Eli- zerstadion verdedigt de club een voorsprong van 3-0. Toch zou Koeman graag vasthouden aan het elftal dat het afgelopen weekeinde overtuigend won bij Fortuna. „Er staat momenteel een aardig team. Toch kunnen er altijd aanleidingen ontstaan om te wijzigen. Blessures, ons zware programma, of vormver lies. Maar bij voorkeur verander ik op dit moment niet te veel." In principe heëft Koeman ge kozen voor een zeer jong mid denveld, bestaande uit drie jon gens van negentien jaar. Diarra, Amoah en Janssen. Ook bij de internationale klus in Haifa had de coach niet de intentie meer routine in te brengen. „Ik denk dat dit nu de beste keuze is. Na tuurlijk moeten ze nog leren onder een bepaalde druk te spelen, zoals mogelijk donder dag. Als ik ze niet laat meedoen, leren ze het nooit. Ik heb er wel vertrouwen in." Als Diarra niet speelt is zijn meest waarschijnlijke vervanger de 21 jaar oude Van der Schaaf. Verder heeft Koeman nog routi nier Van den Brom achter de hand, maar deze "all time top scorer' van Vitesse is nogal aan vallend ingesteld. Hij zou meer een alternatief zijn voor Amo ah, maar juist die ontwikkelt zich de laatste maanden zeer goed. „Altijd gevaarlijk, bijna wekelijks scorend", zei Koe man. Problemen verwacht Vitesse niet in het ietwat amateuris tisch aandoende stadion van Maccabi. De voorsprong biedt zekerheid en de tegenstander is wegens twee rode kaarten in het eerste duel gehandicapt. De piste is vooralsnog niet uitver kocht. In Haifa gelooft eigenlijk niemand meer in een goede af loop. Koeman: „In voetbal is al les mogelijk. Natuurlijk zijn wij favoriet. In de openingsfase moeten geen gekke dingen ge beuren. We hebben er vertrou- Vermoedelijke opstelling Vites- Zoetebier; Cornelisse, Kreek, Stefan vie en Van Hintum; Diarra (of Van Schaaf). Amoah en lanssen; Sikora i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27