Volleyballers strijdend ten onder ieen goud, maar rood Sydney 2000 Bosjes Peter Blangé: Talenten moeten eerst ballen leren rapen' Gerbrands noemt Goedkoop laffe hond OQP )NDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 [ederlandse springruiters vijfde ardensportDe Nederlandse springruiters zijn vandaag in het ndenklassement vijfde geworden. De ploeg bestond uit Jeroen ubbeldam met Inter Access De Sjiem, Albert Voorn met Lan- Jan Tops met Roofs en Jos Lansink met Carthago Z. Duits- nd greep voor de achtste maal het goud, ditmaal met de rui- rs Marcus Ehning, Otto Becker, Lars Nieberg en Ludger Beer- !|um. Het zilver was voor Zwitserland. Voor het brons moet n barrage plaatsvinden tussen Brazilië en Frankrijk. Voor de dividuele wedstrijd op zondag plaatsten drie Nederlanders Jch: Dubbeldam, Voorn en Lansink. kanovaarder mag toch starten novaren De Tsjechische kanovaarder Martin Doktor is toch )g in de race voor prolongatie van zijn olympische titel in de 1. Doktor werd gisteren na protest van het Duitse team in die asse gediskwalificeerd, omdat hij zich teveel in de stroom van it jn Duitse concurrent Andreas Dittmer zou hebben laten mee- ïigen. Doktor tekende echter bezwaar aan tegen de beslissing 1 heeft de zaak gewonnen. De Tsjech behaalde vier jaar gele- ;n in Atlanta twee gouden plakken. orchinava strandt in voorronde prstelen George Torchinava heeft vanochtend de groeps- lorrondes van het worstelen vrije stijl niet overleefd. De Ne- irlander won in de klasse tot 97 kilo zijn tweede partij tegen de igeriaan Victor Kodei maar moet de Griek Aftandil Xanthop- dos, de nummer vier van de wereld, laten voorgaan. Xanthop- e dos was met 3-0 te sterk voor de Georgiër die in 1995 naar Ne- tii riand kwam. erenigde Staten onttronen Cubanen inkbal Het Amerikaanse honkbalteam heeft tweevoudig tropisch kampioen Cuba onttroond. De Verenigde Staten rnnen de finale in Sydney redelijk eenvoudig met 4-0. In de lorrondes hadden ze nog met 6-1 verloren van hun aartsriva- In Brons was er voor Zuid-Korea dat met 3-1 Japan versloeg. rotest tegen procedure dopingcontrole iEMEEn Joop Atsma, chef d'equipe wielrennen, heeft in Syd- iy een klacht ingediend tegen de procedure van de doping- ntrole bij de Olympische Spelen.Zoals het ging, zouden ver- hillende landen vrij spel hebben." De wielerploegen kregen s na de teammanagersbijeenkomst een opgave welke landen t-of-competition op doping zouden worden getest. ,,We kre- n geen namen, wel een opgave van de landen. Als je weet dat niet wordt gecontroleerd, kun je je gang gaan." Nederland hoorde tot de gecontroleerde ploegen. Chantal Beltman, Mir- n Melchers en Max van Heeswijk moesten bloed en urine af- ven. Atsma: ,,Het is ook nooit afgesproken dat renners twee A gen voor de wedstrijd nog worden geprikt." tletiek is een fantastische sport. Behalve dat snelwan- len. Mateloos erger ik me al aan dat debiele gedrib- l, waarbij iedere deelnemer derwegzo stiekem mogelijk :h aan het hardlopen slaat, elwandelaars zijn mislukte leten, die op een belachelijke mier alsnog proberen het idikaat topsporter te verdie- n. Deze minkukels zijn ech- de verpersoonlijking van in Cleeses meesterpersonage e minister of silly walks'. •t dien verstande dat snel- mdelciars doorgaans niet op jn lachspieren werken. Tot denmorgen. ne Saville kon het goud op 20 kilometer namelijk niet ler ontgaan. De aan de lei- ig wandelende (lees: hardlo- nde) Australische droomde van een glorieuze entree in met 80.000 hondsdolle tssies' gevulde olympisch idion. Totdat er plots achter strategisch neergezet ompje een wild gebarende icial haar de toegang tot het idion én de eeuwige roem :egde. Hij had haar zojuist or de derde keer betrapt op eaky running. En dat bete nt de rode kaart, die hetAu- alische equivalent van Roe- Luinge met veel gevoel voor una voortoverde aan zijn bouwereerde landgenote. Diskwalificatie, exit, doei. Bye bye Jane. Het leukste van deze wanver toning waren de tranen van huilebalkje Saville. Maar waarom janken als je de regels continu contact houden met de grond) binnen 19,9 kilome ter liefst drie keer met beide voeten treedt? Waarom ga je tóch stiekem hardlopen als je al tiuee vermaningen op zak hebt, de nummer twee je niet meer kan inhalen én de finish lijn reeds in zicht is? Het enige wat ik kan bedenken is dat Saville dacht dat er op de overloop tussen wegpar- cours en olympisch stadion geen official stond die haar be drog zou kunnen opmerken. Zij had dan ook duidelijk niet gerekend op de overijverige spelregelkenner met de rode kaart. Net als verslaggever Theo Reitsma overigens. Die de on verwachte actie van de official becommentarieerde met de nu al legendarische kreet 'Oooh, oooh, staan ze nu al achter ie der bosje?' Ja, gelukkig wel. MARC KOK PS. Wilt u zelf ook lachen? Kijk vannacht naar de 50 kilometer voor de mannen. volleybal rené banierink Over de toekomst wordt door het Nederlands vol leybalteam voor het eind van toernooi niet ge- zei bondscoach Toon Gerbrands. Maar Peter Blangé had er gisteren na de ne derlaag in de kwartfinale tegen Joego slavië geen boodschap aan. En hij had slecht nieuws wat betreft de opvol ging. „Talenten bij elkaar halen, dat wordt niks. Ze moeten juist op hun plek gezet worden door iemand die beter is, eerst leren ballen rapen en stront opruimen." Nog twee wedstrijden om plek vijf tot en met acht en dan zit het erop voor Peter Blangé. Hij heeft dan vijf honderd wedstrijden in Oranje ge speeld en dat is een mooi moment om te stoppen. „Waarschijnlijk", zegt hij nog. „Ik heb afgeleerd om direct na een wedstrijd, waarbij de emoties nog door je strot gieren, iets definitiefs te zeggen." Maar het lijkt onwaarschijn lijk, zo niet onmogelijk dat de 35-jari- ge spelverdeler nog terugkeert na Syd ney. „Als ik zie hoe het in de toekomst verder moet volgens Top Volleybal Nederland, dan zeker niet. Dat is niet mijn manier." Hij doelt op de nieuwe structuur, waarmee TVN het gat tussen het ni veau van de nationale talenten en dat van het nationale team wil dichten. Daartoe worden de beloftes bij hun clubs weggehaald om dagelijks samen te trainen. Een heilloze weg, denkt Blangé. „Denken ze dat het gewoon een kwestie is van een aantal jongens bij elkaar zetten en veel trainen? Den ken ze dat het zo gemakkelijk is? Ik kan ze vertellen dat het niet gemakke lijk is. En dat het dan nog een hele tijd gaat duren voordat we weer met een volleybalploeg op de Olympische Spe len staan. Ze denken te malckelijk over het verschil tussen nationaal en inter nationaal volleybal. En als je als jon gen van zeventien, achttien nog niet eens eredivisie speelt, dan ben je ge woon niet goed genoeg." Hij haalt het voorbeeld aan van het basisteam dat in Sydney aantrad. „Vier van de zes spelers hebben nooit in Jong Oranje gezeten. Dat betekent dat ze er niet alleen zijn gekomen op talent maar ook op karakter. Je moet weerstand kweken om de top te berei ken. Er moeten grote jongens zijn die jou even op je plek zetten en opvoe den. Je moet stront opruimen, ballen rapen, je de pleuris trainen en verder je bek houden. Zo ben ik opgevoed. Als ik dacht dat ik het mannetje was, werd ik wel even op mijn plek gezet. Daar krijg je doorzettingsvermogen van, dat heeft me er ook doorheen ge sleept. Zo moet het ook in mijn ogen. Bovendien: we hebben gezien wat er van komt met een team van alleen ideale schoonzonen." Blangé heeft er een hard hoofd in wat betreft het talententeam onder de hoede van Bert Goedkoop en Teun Buys. „Ik heb ze eenmaal zien trainen. Tuurlijk, dat zegt niet veel. Maar als je op een jeugd-EK welgeteld één wed strijdje wint, dan weet ik wel genoeg. En dan kun je wel gaan investeren in trainingstijd, maar dat doen die ande ren net zo, die gaan ook gewoon door met trainen en worden ook steeds be ter, hoor. Bovendien: doen andere landen het ook allemaal op die ma nier? Als het echt werkte, waren er wel meer landen geweest die het zo de den." Voor Blangé draait het om karakter, om vechtlust. „Zeker met het huidige rallypointsysteem moet je knokkers hebben om een wedstrijd te winnen. Jongens die bereid zijn desnoods een muur op te eten. Talent alleen is niet meer genoeg. Je moet een team heb ben waarbij de spelers met de billen bloot moeten." Er moet weerstand zijn. Je moet le ren knokken voor je plek en hem niet zomaar krijgen. Dat doe je niet door te trainen met mensen die net zo goed zijn als jij, maar die beter zijn dan jij." Nummerdor uitblinker en schlemiel in kwartfinale tegen Joegoslavië De manier waarop het Ne derlands volleybalteam gisteren zijn olympische ti tel verspeelde, past niet bij het schrikbeeld van iets meer dan twee maanden terug. Oranje dreigde toen zelfs te worden buitenge sloten van het feestje, waarop het vier jaar terug nog schitterde. Nu is Ne derland in Sydney een graag geziene gast, maar na de nederlaag tegen Joe goslavië in de kwartfinales (3-2) geen hoofdrolspeler meer. Na de 3-0 (25-20 25- 15 25-21) zege op Australië vanochtend, speelt Oranje morgen om de vijfde plaats tegen Brazilië. volleybal edwin alblas Toon Gerbrands wenste zich, als het dan toch on vermijdelijk was, een 'afscheid' in het harnas. Hij kreeg het tegen de Joegoslaven. Een wedstrijd tot op de bodem, vijf sets lang. Een wedstrijd met om en om setwinst voor Joegoslavië en Nederland (25-21, 18-25, 25-18, 32-30). Een wedstrijd die ein digde met de cijfers die identiek waren als in de finale van vier jaar terug (17-15), alleen heette de winnaar toen wel Neder land. En een wedstrijd waarin niemand anders dan Reinder Nummerdor nagenoeg foutloos speelde, maar uitgerekend de laatste bal in een blok sloeg. Veel meer drama had er niet bijgekund in het Sydney Enter tainment Centre. Als een man wilde de jonge Reinder Num merdor de last van die laatste, niet bepaald geweldig aange speelde, maar door hem in het blok geslagen bal, dragen. Maar toen hij dat moment achteraf beschreef, schoot Nummerdor vol. Wat hem hoog zat, was 'het gezeik dat ik me nooit bewezen had'. Anderen 'moesten nu hun smoel maar eens houden'. Met anderen bedoelde hij vooral oud-internationals, die hem in de media in de voorbije weken maar weer eens hadden bekritiseerd. Ron .Zwerver bij voorbeeld. „We zouden niet kunnen serveren. Nou, kijk dan het serveerdersklassement van dit toernooi er maar eens op na. Die oud-internationals amatische ontknoping snelwandelen nek anp-dpa-rtr BDe ontknoping van de wedstrijd 20 kilometer snelwandelen Voor vrou wen was dramatisch. In het bijzon der voor het thuispubliek, dat met 80.000 man de race via een groot dscherm in het stadion kon en. Liping Wang uit China iteerde vandaag in de slot- van de diskwalificatie van Saville uit het gastland Au- ië. 25-jarige Australische at- kreeg aan kop van het deel- ersveld vlak voor de massa- ïtvangst in het volle stadion derde waarschuwing, waardoor ze met een kaart de strijd moest staken. Ze barstte in en uit, wilde eigenlijk haar weg vervolgen, snapte uiteindelijk dat haar droom voorbij De Chinese Hongyu Liu, de huidige wereld- pioene, werd eerder ook al uit de strijd geno- ry Alozie beleefde een zeer emotioneel olym- he toernooi. De 23-jarige Nigeriaanse sprint- 'erloor een week voor het begin van de Spe- haar verloofde Hyginus Anugo, die in een rstad van Sydney door een auto werd dood den. Alozie besloot toch mee te doen en won iren een zilveren medaille op de 100 meter len. „Ik kan niet beschrijven hoe ik me voel, is te veel", zei ze. Anugo (22) zou op de 400 Rens Blom niet in finale 'polsstokhoog edwin alblas De woede richtte bondscoach Toon Gerbrands na de uit schakeling zeker niet op zijn ploeg, ook niet op Joegoslavië, maar wel tot collega Bert Goedkoop. Die had het ge waagd om een oordeel over de volleybalploeg te geven, en dat maakte van hem volgens Gerbrands een 'laffe hond'. „We hebben het hier over een trainer van TVN, dezelfde or ganisatie waar ik werk. Een collega? Dat dacht ik ook, maar daar twijfel ik ondertus sen wel aan." Goedkoop, bij de stichting Top Volleybal Nederland ver antwoordelijk voor het oplei den van nieuw talent, is in Sydney toeschouwer. In De Telegraaf Wet hij zich verleiden tot een oordeel over de huidi ge ploeg. De volleyballers had den volgens hem geen menta liteit getoond tegen Brazilië en dat was Gerbrands en, naar zijn zeggen, de spelers in het verkeerde keelgat geschoten. „Iemand uit je eigen organi satie", brieste Gerbrands. „Dat is over de grens. Nou, en als daar jongens tijdens deze Spelen last van hebben gehad, dan heeft hij dat maar mooi bereikt", zei hij cynisch. „In het olympisch dorp wordt er schande over gesproken en niet alleen door ons." Als een karakterprijs zou zijn uitge loofd, dan zou hij deze jon gens zijn toegekomen, meen de Gerbrands. „Een tien voor de instelling." De kritiek van Goedkoop motiveert de volleybalploeg extra om het olympische toer nooi goed af te sluiten. Blangé liet vanochtend duidelijk we ten hoe hij denkt over zijn ex- ploeggenoot, die de mentali teit van de ploeg te slecht vond. „Iemand die twee we ken voor de Spelen (Seoel 1988) afzegt, moet helemaal niet over karakter beginnen." Ook bij de directie van TVN zijn de uitlatingen van Goed koop niet goed gevallen. Di recteur Jan Tilmans: „Het is natuurlijk niet goed als men sen binnen dezelfde organisa tie elkaar gaan bekritiseren. Zeker niet als het team er last van heeft. Goedkoop zal er ook zeker op worden aange sproken." De verslagenheid is groot bij de Nederlandse volleyballers na de nederlaag tegen Joegoslavië. Martin van der Horst (links), Reinder Nummerdor en Bas van de Goor (liggend) treuren. foto ap/ricardo mazalan moeten maar eens ophouden kunnen er gewoon geen afstand Nummerdor is geen jongen zich er mee te bemoeien. Ze van nemen." die kritiek makkelijk van zich kan laten afglijden. „Het vreet aan je zelfvertrouwen. Het is niet de eerste keer dat wij", en hij wees naai" Richard Schuil naast hem, „als schuldigen worden aangewezen." Schuil viel Nummerdor bij. „Met dat gezeik zetten ze ons twee keer zo veel onder druk. Wij maken dan wel eens de laatste fouten, maar we nemen dan ook onze verantwoordelijk heid. Misschien doet niet ieder een dat. En wordt er wel eens gekeken of de bal dan ook wel zo goed wordt aangespeeld? Wat kan ik met een bal die ik twee meter achter me krijg?", legde Schuil de 'schuld' ook maar eens bij een ander neer, zonder de naam van Blangé te noemen. In de groep is die twijfel over zijn kwaliteiten wel verdwenen, zegt Nummerdor. Wat er nog aan ontbreekt is een groter aan deel in het spel. „Ik ben wel in meer wedstrijden goed, maar dan krijg ik te weinig ballen om door te groeien. Nu het dan bij anderen niet loopt, krijg ik ze wel. Ik kan meer dan ik mag la ten zien. Ik ben dit jaar ge groeid. Ik kan ook mijn stempel drukken op wedstrijden met dit team, maar vaak vinden ze het wel best als ik het passend goed doe." Na de Olympische Spelen wordt Nummerdor een nog be langrijkere speler. Sommige in ternationals, Peter Blangé en Martin van der Horst, stoppen zeker, van anderen, Bas van de Goor, Guido GÖrtzen en Ri chard Schuil mag worden be twijfeld of ze nog een olympi sche cyclus van vier jaar volma ken. „Het zal een hele omscha keling zijn, maar ik wil zeker nog jaren een grote rol bij het Nederlands team vervullen. Opnieuw beginnen", hoopte Nummerdor. meter zijn uitgekomen. De omschakeling van de sprint naar het lang ste hordenummer heeft Irina Privalova dan toch het vurig gewenste olympische goud gebracht. De 32-jarige Russin zegevierde gisteren met grote superioriteit op de 400 meter horden, waarbij ze de Jamaicaanse titelverdedigster Deon Hem- mings voor bleef. „Dit goud vergoedt voor mij heel, heel veel", zei een dolblije Privalova. Acht jaar geleden won de drievoudig Europees kampioe ne in Barcelona olympisch brons op de 100 meter en was er zilver op de 4x100 meter es tafette. Daarna werd ze echter voortdurend overvleugeld op het hoogste niveau. Bovendien kampte ze de af gelopen jaren met tal van blessures. Afgelopen winter is ze zich gaan specialiseren op de 400 meter horden. Rens Blom kon zich gisteren niet voor de finale van het polsstokhoogspringen plaatsen. Hij werd met 5,65 m vijftiende. Dertien deelnemers gingen over naar de eindstrijd. Blom probeerde driemaal tevergeefs over 5,70 meter te komen. Dat gelukte ook de befaamde Sergej Boebka niet, die daar mee eveneens werd uitgeschakeld. Voor de 36-ja- rige Boebka, die de laatste jaren met blessures kampte, was het zijn laatste wedstrijd in zijn il lustere loopbaan. Hij werd zes keer wereldkam pioen, maar veroverde slechts één keer olym pisch goud, in 1988 in Seoel. Voor de sluitingsceremonie van de Spelen in Sydney ko mende zondag zijn nog tien duizend kaarten verkrijgbaar. Het ziet ernaar uit dat deze plaatsen leeg blijven. Dat is te wijten aan een ruzie tussen het organisatiecomité Socog en het agentschap Traveland dat de kaartverkoop regelt. Socog en Traveland liggen met elkaar overhoop over de prijs van de tickets. Het organisatiécomité waagt circa tweeduizend gul den voor een kaartje en Trave land ongeveer vijftienhonderd gulden. Daarbij is een over nachting inbegrepen. Na in grijpen heeft het agentschap de lage prijzen weer geschrapt. Traveland heeft ook gepro beerd de laatste kaarten voor de voetbalfinale onder de prijs aan te bieden. Een kaartje kost officieel ongeveer 550 gulden, maar bij Traveland waren ze voor ongeveer tweehonderd gulden minder te koop. De basketbalfinale van zondag is helemaal uitverkocht. Tijdens de Spelen zijn in totaal vier zwarthandelaren aangehou den, drie Amerikanen en een Nederlander. Zij worden uitge wezen. Drie weken voor aanvang van de Paralympics zijn er zeshon derdduizend kaarten verkocht. Dat heeft voorzitster Lois Ap pleby van het organisatiecomi té SPOC gisteren bekendge maakt. Het SPOC stelde zich zelf van tevoren als doel 650.000 toegangsbewijzen aan de man te brengen en men lijkt een eind op de goede weg. De openingsceremonie blijkt een grote publiekstrekker te zijn. Er zijn nu al zevenügduizend kaarten verkocht voor het feest dat onder meer wordt opge luisterd door een optreden van Kylie Minogue. Op de Paralym pics van 18 tot 29 oktober wor den vierduizend gehandicapte atleten uit 125 landen ver wacht. Het vliegveld van Sydney maakt zich op voor een top drukte op maandag als duizen den atleten, officials en sup porters naar huis terugkeren. De zeventien dagen durende Spelen eindigen zondagavond. Naar verwachting vertrekken maandag 28.000 mensen van het vliegveld. Tegelijkertijd worden zestienduizend aanko mende passagiers veiwacht en reizen tachtigduizend mensen heen en weer op binnenlandse vluchten. „We hebben al aar dig wat drukke dagen gehad tij dens de Spelen, maar maandag zal alles overstijgen", aldus een woordvoerder van het vlieg veld. „Veel mensen willen tege lijkertijd naar huis." Ongeveer tweehonderd tie ners hebben in het centrum van Boekarest gedemonstreerd tegen het afnemen van het olympisch goud van de Roe meense turnster Raducan. Zij moest dinsdag haar gouden medaille op de individuele meerkamp inleveren nadat ze was betrapt op het gebruik van pseudo-efedrine. Wel mocht ze haar gouden plak in de landen- wedstrijd en de zilveren me daille bij het onderdeel paard- springen houden. In de straten van de Roemeense hoofdstad riepen de kinderen: „We hou den van je. Kom naar huis, hier ben je niet alleen." Raducan had bij het het Tribunaal van Sport (TAS) bezwaar aangete kend tegen het afnemen van de medailles, maar dat beroep is verworpen. De president van de internationale gymnastiek- federatie FIG, de Italiaan Bru no Grandi, zei de beslissing te respecteren. „Ik respecteer de beslissing van het TAS en IOC, maar ik had Raducan liever als olympisch kampioene gezien." Pseudo-efedrine komt niet voor op de lijst van verboden middelen van de gymanstiekfe- deratie maar wel op die van het ioc. Nederlanders surfen geregeld tijdens werktijd op internet naar informatie en nieuws over de Olympische Spelen. Dat blijkt uit cijfers van een van de grootste internetaanbieders in Nederland, Planet Internet. Volgens een woordvoerder van de provider telt de eigen websi te SportPlanet, met daarop olympisch nieuws, gemiddeld vijftigduizend 'pageviews' per dag. „Bij winst van een gouden medaille schoot dit aantal om hoog naar tachtig- tot negen tigduizend per dag." Dat deze aantallen voornamelijk tijdens werktijd worden behaald, vindt hij logisch. „Als je op je werk zit heb je geen televisie in de buurt, dan kijkje op internet." Ook de sites van de hoofd sponsors van de Spelen wor den druk bezocht. „Overdag zijn dit voornamelijk surfers die ons vanaf hun werkplek be naderen", weet de systeembe heerder van de olympische site van sportkledingfabrikant Asics. Hij merkt op dat het vooral druk was rond de zwemfinales. Ruim vierhonderd fanmails hebben ze gekregen. Niet zo veel vergeleken met de twee duizend die Inge de Bruijn al leen al na één gouden medaille kreeg. En ook niet vergeleken met de ongeveer driehonderd duizend die er tot nu toe in het olympisch dorp op alle home pages binnen kwamen. Maar toch. De vier sporters uit Oost- Timor tellen mee bij het pu bliek. Het land lijdt onder een burgeroorlog en is niet aanwe zig op de Spelen. De vier spor ters wilden desondanks toch meedoen en zijn in Sydney als individuele deelnemers. Ze zijn de eerste sporters uit Oost-Ti- mor die aan de Spelen deelne men. Toen ze bij de openings ceremonie het stadion binnen kwamen werden ze bijna weg geblazen door een staande ovatie. Hoewel de vier deelne mers geen medailles haalden, krijgen ze nog steeds aandacht. Marathonloopster Aquida Amaral is de eerste vrouwelijke atlete uit Oost-Timor op de Spelen en vindt haar aanwezig heid vooral belangrijk voor haar land.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23