Weggevaagd in Williams-bombardement {ocky inspireert vechter Heiner in unieke 'sail-off' mtmompt Sydney 2000 Sporters wacht grootse 'ticker-tape parade' Hicham el-Guerrouj, het beste sinds de couscous 'Blinde' heldin naar finale )NDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 301 el lol kunnen Miriam Oremans en Kristie Boogert niet hun eerste olympische tennisfinale tegen de Ameri- h anse zusjes Williams hebben beleefd. Het bombarde- ld ent aan ballen dat de twee vanmorgen op zich kreeg ch [evuurd, loog er niet om. Maar met poetsen houd je be /er mooi en herinneringen aan een tennispartij slijten. zending moesten afdwingen te gen Manon Bollegraf en Caro- üen Vis. Een ideetje van bonds coach Hans Felius. Dat een samenwerkingsver band tussen twee speelsters bij de Olympische Spelen loont, bewees het toernooi in Sydney. Slechts vier vaste dubbels uit de mondiale top 20 kwamen uit in het olympische toernooi. Onlo gisch was dat niet, omdat het merendeel van de dubbels in het tenniscircuit uit twee natio naliteiten bestaat en de olympi sche regels luiden anders. Van het kwartet schopten drie duo's Venus (20) en Se rena (19) met een waslijst aan suc cessen. Daar stak de erelijst van Mi- in Oremans en kristie Boo- eit schril bij af. De speaker daarom best even de ruim 0 toeschouwers deelgenoot inen maken van de voorge- iedenis. Maar helaas, niets de legendarische play-offs een achteraf baantje in Am- [dam, waar Oremans en J igert hun olympische uit- het tot de halve finales en ver deelden uiteindelijk de medail les: de Belgische Dominique Van Roost en Els Callens (brons), Oremans en Boogert (zilver) en de zusjes Williams, inmiddels bezitters van drie Grand Slam-dubbeltitels. Felius waande zich in Sydney een goede keuzeheer, toen Ore mans en Boogert zich een weg door het olympisch toernooi baanden. Britten, Australiërs, Thaise tennissters en dames uit Wit-Rusland werden uit de weg geruimd en aan het einde van de rit wachtten de zusters Wil liams. Maar toen was het Ne derlandse kamp al aan het fees ten geslagen, het zilver werd als goud begroet. Niet alleen vanwege de ver rassende finaleplaats voor de Nederlandsen, maar ook omdat iedereen al rekening hield met een pak slaag. Tenslotte was dat Oremans en Boogert nog geen maand geleden ook al bij de US Open overkomen: 6-1,6-1. De olympische finale had veel weg van een kopie van die wedstrijd in New York. Venus vuurde met een snelheid van 188 kilometer per uur de ballen naar de andere kant, haar zusje Serena stond er bij te giechelen alsof het een komische voor stelling betrof. De twee Ameri kaanse tieners maakten er een spelletje van: wie slaat die twee aan de overkant de ballen het hardst om de oren. Zuchtend en puffend pro beerden Oremans en Boogert nog iets terug te doen, maar de ene na de andere break demo raliseerde het tweetal. Bij 3-0 gingen de Nederlandse meiden nog wel met de opslaggame van Serena aan de haal, maar het was een éénmalige stunt. Een paar minuten later zorgde een dubbele fout van Oremans op setpoint voor de 6-1. In de tweede set waren Ore mans en Boogert over de angst om te worden vernederd heen. Die onverschilligheid leidde nog tot een paar aardige sla genwisselingen, maar de Wil- liams-sisters weigerden er een langdurig spektakel van te ma ken. Ook in de tweede set werd de tegenpartij één schamel puntje gegund (6-1). Met drie kusjes bedankten Oremans en Boogert elkaar voor de samen werking. Venus en Serena knuf felden elkaar helemaal blauw. Jevgeni Kafelnikov had zich eerder op de ochtend de beste olympische mannentennisser getoond. In de finale won de als vijfde geplaatste Rus in vijf sets van de Duitser Tommy Haas. De setstanden waren: 7-6 (7-4) 3-6 6-2 4-6 6-3. Kafelnikov volgde de Ameri kaan Andre Agassi op, die vier jaar geleden het thuispubliek in Atlanta vermaakte. Kafelnikov moest er vandaag voor 10.000 toeschouwers in de finale wel 3 uur en 35 minuten voor knok ken om inderdaad de hoogste plaats van het podium te berei ken. Haas spartelde tot het laatst tegen, maar bezweek in de slotfase van de vijfde set. Op 3-4 verspeelde hij zijn service- game en Kafelnikov liet dat bui tenkansje niet onbenut. Kafelnikov (26) toonde zich overgelukkig met het goud. Hij wierp zijn racket in het publiek en maakte een ereronde over het centre court met de Russi sche vlag. „Al mijn voorgaande resultaten zinken hierbij in het niet", zei hij ietwat overdreven. iiler gered door de bel na winst tegen Nieuw-Zeeland nt| De rechtstreekse SHH doorvoerhaven ei naar de halve fi- ÉjMM nales in de Soling- klasse, een van de zes olympische adaties in het zeilen, werd op visdag vergrendeld voor Roy ijner. Maar de medaille-kan- rt rat, gepokt en gemazeld als el is, ontdekte nog een kleine inappingsroute. Moedig m hij er door en plaatste zich alsnog voor de hal- inale van morgen, e k wist dat je het kon", sprak Di) Alberda van het olympi- ïi Team de Mission de ge- vogel op de kade toe. „Je gewoon op koers", zei h iteur-zeiler Alberda tegen ;eharde prof. Heiner lachte taip mee met de inspirerende ïiirman van de olympische t i eging in Nederland. „De ildaille ligt bij Alberda." et officiële protest van Hei- lk tegen de gang van zaken bij walificatiestrijd op dinsdag een dag later gehoor bij tjuiy. Na urenlang overleg eil de Nederlander een her- el iing gegund tegen de iwzeelandse equipe van Davis, die in de eindrang- kking van de kwartfinales ik het matchracen (boot tegen h t) gelijk was geëindigd. Van- li end was er aanvankelijk n el (windstilte), maar dat re- r ierde niet in afstel voor d zetter Heiner. „Het was de billen tegen elkaar." f i winnaar van olympisch in de Finn-klasse, vier g geleden bij de Spelen van ita, is via een omweg waar /ezen wilde: in het voorpor- van de huldiging op Rush- is ;rs Bay, de mondaine zeil- in de haven van Sydney, e had de 39-jarige waterspor- t lit Enkhuizen, geboren in d Zuidafrikaanse Victoria, i maar mooi voor elkaar zijn compagnons Peter van - erk en Dirk de Ridder. „Ei- ijk maken we de Spelen V de tweede keer mee." zak en as zat hij dinsdag na vanprestatie. Hij foeterde [ichzelf („De kwaadheid zit in me") en op zijn bootge in („Het samenspel aan Mediallekansen voor Matthijsse Haar werd een gouden olympische toekomst voor speld, al voordat zij in het Europe-zeilen drie keer de beste van Europa en twee maal van de wereld werd. Maar in Sydney, anderhalf jaar lang haar woonplek en trainingslocatie, had Mar griet Matthijsse in de afgelo pen week grote moeite de mooie beloftes in te lossen. Hoe mooi haar inhaalslag vanochtend ook was (eerste plaats in negende race), voor het veiligstellen van de gou den medaille had zij eerder in het toernooi minder te leurstellende resultaten moeten scoren. Morgen, op de slotdag in haar klasse (met de vandaag afgelaste race tien en de afsluitende race elf op het programma), krijgt Matthijsse de kans om de opties op zilver of brons te verwezenlijken. De eind sprint lijkt door haar op tijd ingezet om toch nog met een tastbare olympische herin nering uit Sydney te vertrek ken. Het zou een (schrale) troost zijn voor de Neder landse topfavoriete. Maria Runyan is de heldin van miljoenen ge handicapte me demensen. De 31-jarige 1500 meter-loopster is bijna-blind en heeft nog slechts een gezichtsvermogen van tien procent. Op de baan rent ze min of meer tegen on zichtbare tegenstandsters en is ze volledig aangewezen op haar gevoel. Dat maakte haar aanwezigheid bij de Spelen tot een gedenkwaardige. Runyan is de eerste atlete in de olympische geschiedenis die de overstap maakt van de Paralympics naar de 'echte' Spelen. En daarmee ging voor haar een lang gekoesterde wens in vervulling. Haar zicht is zeer beperkt. „Alles wat voor me zit verdwijnt in een heel groot donker gat," zegt ze. Het centrum van haar ogen is een grote zwarte vlek. Alleen aan de randen kan ze wat licht en kleur waarnemen. Ondanks haar handicap mar cheerde ze vanmorgen echter de finale van zaterdag binnen, als beste tijdsnelste (4.06.14 minuten). Maria Runyan rent op ge voel. Ze probeert te onthou den in welke kleur pakjes haar grootste rivalen zich hullen en welk kapsel ze hebben, zodat ze in elk geval een mikpunt heeft. Daarnaast luistert ze naar de ademhaling van haar concurrentes, waardoor ze zich in het veld wat beter kan oriënteren. Runyan lijdt sinds haar jeugd aan de zeldzame ziekte van Stargardt. Daardoor wordt het gezichtveld steeds meer beperkt. „Ik heb ermee leren leven", zegt ze. „Voor mij is dat echt niks bijzon ders." Met haar olympisch optre den wil de atlete, die in het verleden al karrenvrachten eremetaal buit maakte tijdens de Paralympics, tal van andere mensen inspireren. Hen aan moedigen en aansporen om nieuwe uitdagingen aan te gaan. Hen laten zien dat zelfs de valide topsport tot de mo gelijkheden kan behoren. „Ik geniet van de Spelen. In alle opzichten", zegt Runyan, die in het dagelijkse leven werkt met gehoorgestoorde en blinde kinderen. „De finale was mijn grote doel. Het gaat mij echter niet echt om win nen of verliezen. Het gaat om veel meer. Ik streef hogere doelen na, wil een daad stel len. Het maakt niet uit welke plaats ik verover in de finale. Mijn olympische droom is met mijn aanwezigheid hier al volledig uitgekomen." Van Grunsven gehuldigd op Bonfire-plein Zeilers Roy Heiner, Dirk de Ridder en Peter van Niekerk (vlnr) juichen na hun gewonnen 'sail-off' tegen Nieuw-Zeeland. foto anp paul vreeker boord was niet honderd pro cent"). Een onduidelijkheid in de reglementen werd door de ervaren Heiner tot op de milli meter uitgebuit. Hij vond dat hij in het matchracen onterecht buiten de halve finales viel. De juryleden waren gevoelig voor de argumentatie van kans hebber op een olympische prijs en lieten hem en de Nieuwzee- landers (aanvankelijk geplaatst matchrace al was gewonnen, om onduidelijke redenen) op- drayen voor een 'sail-off. Met dat'extraatje had de wedstrijd leiding in Sydney prompt een olympische primeur op haar conto. Geen uniek feit om trots op te zijn, vond Heiner bij die bij zijn pogingen tot eerherstel geadvi seerd werd door ins-en-outs- kenner Chris Simon. In beider ogen had Nederland recht streeks geplaatst moeten zijn ten koste van de Nieuwzeelan- ders, van wie op dinsdag de Overtuigd als hij was van zijn plaatsingskansen voor de halve finales smeed Heiner een aan valsplan. „We hebben uit de vi deotheek Rocky 3 gehaald en daar met z'n drieën naar geke ken." De Nieuwzeelanders, met wie maandag op de zeilvrije dag nog was geoefend in het matchracen op het havenwater voor het Opera House, kregen geen schijn van kans. Net als op dinsdag won Heiner de strijd tegen de natuurelementen van vakbroeder Davis. „Dat raakt toch een snaar", riep Heiner over de herstart te gen een gerespecteerde collega zeiler. „Zijn ogen waren nat, maar Davis zei dat ik professio neel had gezeild. De plaatsing heeft een bijsmaak omdat we daarvoor een protest nodig hadden." In de halve finales van mor gen (start 00.30 uur Nederland se tijd) treft Heiner de Duitse equipe van Jochen Schumann in een best-of-five. De 46-jarige Berlijner is tweevoudig olym pisch- en wereldkampioen in de Solingklasse. „Bovendien is Schumann mijn beste vriend in het zeilen", aldus Heiner. De andere halve eindstrijd gaat tussen de teams van Denemar ken en Noorwegen. Om het goud wordt zaterdag gestreden. Door Roy Heiner? „Ach, nee, die Schumann wint met 3-0." Kwinkslag of vooruitziende blik, met de zeilende 'Enkhuizer Al manak' weet je het maar nooit. Rotterdam onthaalt de olympi sche sporthelden die uit de re gio afkomstig zijn, bij terug komst uit Australië op een heu se 'ticker-tape parade'. De op tocht zal op 5 oktober onder meer over de Kruiskade en het Schouwburgplein voeren. Er zullen veel muziek, enkele ar tiesten en vooral veel confetti bij komen kijken, zo belooft een gemeentewoordvoerder. Het spektakel zal rond het middaguur plaatsvinden. Basis scholen worden uitgenodigd om het festijn bij te wonen. De gemeente neemt de kosten van het openbaar vervoer van de kinderen voor zijn rekening. Gefêteerd worden onder an deren meervoudig olympisch wielerkampioen Leontien van Moorsel, die in Rotterdam woont en traint. Maar ook ju doka Mark Huizinga en vele an dere sporters zullen aanwezig zijn. Deze gouden medaillewin naar krijgt het druk met feesten. Twee dagen eerder al, op 3 oktober, verwacht zijn eigen stad Vlaardingen hem voor een onthaal. Samen met drie ande re sporters uit die plaats, maakt hij op die dag een stadstour die eindigt op het bordes. Scholen en sportverenigingen zijn al uit genodigd om de kampioenen langs de route toe te juichen. Ook Van Moorsel krijgt nog een feest in haar geboorteplaats Boekei, maar die gemeente heeft nog geen vastomlijnd pro gramma bekendgemaakt. Barendrecht ontwikkelt nog plannen voor een grootse ont vangst van zwemster Inge de Bruijn, die ook in Eindhoven wordt gefeliciteerd, en drie Ba- rendrechtse waterpoloërs. Al leen de datum staat vooralsnog vast: 6 oktober. Geldrop haalt zwemmer Pie- ter van den Hoogenband 5 ok tober feestelijk in. Het volledige programma is nog niet bekend, maar de huldiging wordt ver wacht omstreeks 18.30 uur. In Gemert-Bakel wordt ama zone Anky van Grunsven 3 ok tober gehuldigd op het Bonfire- plein. Dat gebeurt na een rijtoer door Gemert waaraan pony clubs en rijverenigingen mee doen. Op diezelfde dag huldigt ook Eindhoven zijn medaillewin naars. Dat zijn de PSV-zwem- mers Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband. Daar naast zet Eindhoven de estaffe- tezwemmers Thamar Henne- ken en Marcel Wouda in de bloemetjes. Tot slot nemen aan de huldiging de roeiers Elien Meijer en Dirk Lippits deel. De sporters maken eerst een zegetocht door de Eindhovense binnenstad. Aansluitend volgt een ontvangst en huldiging door burgemeester Welschen op het Stadhuisplein. De festi viteiten worden voorafgegaan en besloten met optredens van verschillende artiesten. iplsstokhoogspringen sprintende atleet prikt na een aanloop zijn ilsstok in een insteekbak onder de lat en klimt het ware in de stok. De voorwaartse snelheid cordt omgezet in een opwaartse beweging, jcaardoor de atleet als een katapult gelanceerd wordt. bedwingt daarbij een hoogte die gelijk staat aan vier ebeengestapelde auto's. c impetitie kwalificatieronde /erdeeld in twee I y iepen om het ltntal finalisten te perken tot twaalf. Wereldrecord: 6,14 m. Sergei Boebka (Oek), 1994 Aanvangshoogte Wordt door V ,1 jury voor de Aanl°°P, start aan- De polsstok wordt meegetorst gekondigd in een hoek zodat de schou- De |at wor(jt ders, rug en heupen een elke ronde vloeiende lijn vormen. De aan- verhoogd Insteekbak Uitschakeling Atleten zijn uitgeschakeld wanneer drie achtereen volgende pogingen mislukken. Lokatie: Olympisch Stadion SEPTEMBER 21122123124 ^2612^28129130 Volgens 30 miljoen Marokka nen is Hicham el-Guerrouj het beste wat het land heeft voortgebracht sinds de uitvin ding van couscous. „Wij zijn een land van lilliputters", zegt atleet Brahim Boulani. „We zijn niet groot en beroemd. Maar Hicham is voor ons zo iets als Nasa en Boeing voor Amerika. Het is geweldig om de nummer één in iets te zijn in de wereld." Hicham el-Guerrouj (fonetisch: Hish-um el Guh-roesh) is een geweldig ambassadeur voor Marokko: 26 jaar en voorbe stemd voor goud tijdens de Spelen op de 1500 meter. „Als God het wil tenminste." Sinds de Spelen van Atlanta verloor hij slechts een enkele race en verpulverde de hij tal van we reldrecords. In de olympische finale van At lanta ging hij lelijk op z'n bek na een akkefietje met aartsri vaal Morceli. El-Guerrouj raak te met zijn spike Morceli's hiel en knalde tegen het tartan. Hij werd twaalfde en was daarmee 'dead last' in de race waarin werd geacht zich te ontfermen over titel. El-Guerrouj huilde bittere tranen. „Ik speelde met de gedachte om m'n carrière te beëindigen." Maar een per soonlijk telefoontje van Koning Hassan II, tien minuten na de race, gaf hem weer nieuwe kracht en moed. „Je bent de al lerbeste. Voor ons ben je de winnaar", sprak zijne majes teit. Het Marokkaanse volk riep hem uit tot martelaar en Nike betaalde hem de beloofde bo nus van 50.000 dollar voor goud. En sindsdien is een an dere El-Guerrouj opgestaan. Eentje met een enorme wil en toewijding. Nog steeds koestert hij een foto van de Spelen. Het meest dra matische moment uit zijn atle- tiekloopbaan. De prent herin nert hem aan het verdriet en is tevens de stimulans om extra hard te werken. „Om wereldre cords te lopen en om goud te winnen", zegt hij. Goud voor Marokko. Voor volk, vaderland en vlag. „We zijn allemaal moslims. We zijn allemaal broers." Hoe dichter hij bij de finale in Sydney komt, des te verder weg is Atlanta. „Het wordt hoog tijd dat de treurige foto wordt ver vangen door een vreugdeplaat uit Sydney", zegt hij. Behoorden de jaren tachtig toe aan Said Aouita en de jaren ne gentig aan Noureddine Morce li, de toekomst behoort toe aan Hicham el-Guerrouj. Hij die af komstig is uit Berkane en zich maandenlang afbeult in het trainingskamp in het Atlasge bergte. El-Guerrouj is een grootverdiener. Hij vangt circa twee miljoen dollar per jaar, maar toch prefereert hij het om altijd dicht in de buurt van zijn eigen mensen te vertoeven. Hicham el-Guerrouj is zichzelf gebleven. Een nederig dienaar. Ooit werd hij geïnspireerd door Aouita, de winnaar van olym pisch goud op de 5000 meter in Atlanta. Nu moedigt El-Guer rouj de jeugd aan met zijn top prestaties. Op elke hoek van de straat in Marokko kennen ze zijn re cords op de 1500 meter (3.26.00) en de mijl (3.43.13). Hij vertegenwoordigt de hoop van een heel land. Morgen zal hij zijn lange benen laten spre ken. El-Guerrouj zint op spor tieve revanche. Voor het grote leed en onheil dat hem in At lanta is aangedaan. Hij wil ie dereen laten zien wie de echte nummer een van de wereld is. Hij, Hicham el-Guerrouj, het beste sinds de uitvinding van de couscous. TEKST FRANS DREISSEN Ver. Staten 30 17 25 72 China 25 14 15 54 Rusland 19 V 21 57 Australië 15 21 14 50 Frankrijk 12 13 8 33 Italië 11 6 11 28 Roemenië 10 4 4 18 Duitsland 8 12 17 37 Nederland 8 7 3 18 Cr. Brittannië 6 8 5 19 Z.Korea 5 7 9 21 Japan 5 7 4 16 Bulgarije 5 3 2 10 Cuba 4 8 2 14 Polen 4 4 1 9 Zweden 4 3 1 8 Oekraine 3 7 6 16 Griekenland 3 5 1 9 Hongarije 3 2 1 6 Spanje 3 4 1 8 Turkije 3 3 Canada 2 2 5 9 Wit-Rusland 2 1 10 13 Tsjechië 2 1 3 6 Finland 2 1 1 4 Oostenrijk 2 1 3 Litouwen 2 2 4 Iran 2 2 Slovenië 2 2 Zwitserland 1 5 2 8 Indonesië 1 3 2 6 Slowakije 1 3 1 5 Mexico 1 2 3 Kazachstan 1 1 2 Nieuw-Zeeland 1 3 4 Ethiopië 1 2 3 Kroatië 1 1 2 Letland 1 1 2 Azerbeidzjan 1 - - 1 Medaillespiegel bijgewerkt tot vanmorgen 10.00 uur. Atlete Runyan verbaast op 1500 meter

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21