Leidsch ËÊk Dagblad 'Miljoenenstrop musea' !49f- jil'llïiHiH'H 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Tweede goud Marion Jones Zilver Boogert en Oremans OQO Heiner toch in halve finale Indonesische rechtbank stopt proces Soeharto 'Universiteit was geen cadeau, maar een ramp voor de stad' Krachtmeting in Belgrado TORDAG 28 SEPTEMBER 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN C. Buddingh' De mensen die het meest aan eten denken, zijn diege nen die zich hebben voorge nomen minder te gaan eten. 13719 11720° 11718° 30% 20% 30% 30% 30% 40% Jongens verdacht van vernielen V redesmonument U: BEN VRIJ IKIA3210 GSM CL. 50,- BELTEGOED AAGSTE PRIJS LEIDEN ONNO HAVERMANS Een jolige studentengrap, een verzin sel. Historicus Piet de Baar rekent re soluut af met de legende dat Leiden zijn universiteit kreeg als beloning voor het moedig verzet tegen het Spaanse beleg. „De universiteit was geen cadeau, maar een ramp voor de stad." In het eerste deel van zijn geschied schrijving van de Leidse universiteit, dat dit voorjaar verscheen, spreekt hoogleraar Willem Otterspeer al voor zichtig zijn twijfels uit. Hij houdt het erop dat Willem van Oranje de Span jaarden wilde tarten door uitgerekend het net ontzette Leiden te kiezen als vestigingsplaats voor de eerste Hol landse academie. De Baar, die werkt op het gemeentear chief, gaat veel verder. „Er was ge woon een plek nodig voor een eigen predikantenopleiding. Maar als de Spanjaarden dat in ruil voor een vre desverdrag zouden hebben geëist, dan had Willem van Oranje zijn universi teit zo weer opgedoekt." De Baar gelooft evenmin dat Leiden destijds heeft mogen kiezen tussen 'vrijdom van belastingen' en een uni versiteit. „Aan het volk werd toen niks gevraagd, dat is iets van de laatste tijd. De gegoede burgerij bracht de belas ting op, maar het was volstrekt on denkbaar dctt Leiden niet meer zou hoeven meebetalen aan de strijd van Holland tegen de papen. Die keuze is dus niet reëel. En een rijkmakertje was de universiteit ook al niet, want de stad moest gebouwen afstaan en de studenten kregen vrijdom van accijns, terwijl je ze vanwege de rust beter niet in je stad kon hebben. Die universiteit kostte dus geld." Vast staat wel dat Leiden de universi teit in een recordtempo uit de grond stampte. Willem van Oranje deed in december 1574 het voorstel en op 8 fe bruari 1575 trok er een bonte stoet door de stad om de oprichting van de academie luister bij te zetten. Stadsbe stuurders Douza en Van Hout wisten vervolgens beroemde geleerden naar Leiden te lokken en van de universiteit meer te maken dan alleen een theolo gische hogeschool. Dat de keuze op Leiden viel, komt vol gens De Baar niet door het heldhaftige Leidse verzet, maar was een simpele rekensom. „Amsterdam en Haarlem waren ingenomen door de Spanjaar den. Middelburg viel af omdat het fout was geweest, want de stad had de kant van Spanje gekozen. Gouda en Delft stonden veel lager in rang dan Leiden, dat na Amsterdam de tweede stad van Holland was, vóór de belegering ten minste. Alleen Dordrecht was een al ternatief, als oudste stad van Holland, maar die stad lag altijd dwars, dus die gingen de Staten niet belonen met een universiteit. Want uiteindelijk gaf het wel status en daarom heeft Leiden destijds ja gezegd. Achteraf heeft de stad daar geen slechte zaken mee ge daan, maar dat wist men toen nog niet." Pagina 13: Meer over Leidens Ontzet De politie heeft twee jongens uit Oegstgeest opgepakt die worden verdacht van het ver nielen van het Vredesmonu- ment op de Garenmarkt. De politie kwam in actie na een tip van een van de omwonenden. Die waarschuwde dat jongens bezig waren met het stukslaan van de ruiten in het monu ment. Agenten slaagden erin de twee vandalen, een 17-jarige en een 18-jarige jongen, op heter daad te betrappen. Volgens de politie hadden beide jongens gedronken. Het is niet bekend of het tweetal verantwoordelijk is voor meer vernielingen. Het Vredesmonument, een ontwerp van de kunstenaar P.H. Stulemeijer, is al sinds het moment dat het op de Garen- markt staat een doelwit van vandalen. Ettelijke malen zijn de ruiten van de gekantelde, halfopen kubus ingeslagen. De vernielingen waren zelfs zo erg dat op een gegeven moment de ruiten op waren. De roep om het monument te verplaatsen is in Leiden steeds groter geworden. Wet houder A. Pechtold van cultuur wil daar op dit moment echter nog geen besluit over nemen. De kunstenaar verzet zich tegen verhuizing van het monument. Het is volgens hem speciaal voor die plaats ontworpen. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adros: I Postcode: I Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: i i i i i i i i Handtekening I I I I I I I ■ging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Loldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl jnongeluk in ina: 118 doden gasexplosie in een kolen- Zuid-China heeft 118 werkers het leven gekost, ijl 123 anderen konden len gered. Het ongeluk ge- eide gisteren in de Mu- in Shuicheng, e provincie Guizhou. De ■^ese mijnen zijn berucht hun onveiligheid. In de e helft van dit jaar zijn al r 2.730 mijnwerkers om- 'Ven. nden vrezen )r Corus Oj voortbestaan van het Ne- nds/Britse staalconcern staat op het spel. Vak- len voeren maandag een iberaad met de Raad van lur. Zij eisen dat de direc- innen veertien dagen de regelen bekendmaakt, Lorus uit het diepe dal en trekken. warming aarde gt voor regen n sterke aanwijzingen dat 8'roeikaseffect een van de gpiken is dat het in Noord- - Europa steeds vaker erg regent, en dat er tromingen voorkomen, ook elders in de wereld idert het klimaat door de S rming van de aarde. Dat uit een rapport dat is woerd door de Vrije Uni- leit in opdracht van het ld Natuur Fonds. 'llissemenl h 5N aangevraagd :aat J. Wilgers uit Goes namens zeven belangen- >en van donateurs het sement aangevraagd van ïr Parents Plan Nederland N). Hij eist namens 5422 nbiaanse adoptiekinde- :en bedrag van 100 mil- gulden, wegens niet nage- ;n verplichtingen. Raads- J. Huydecoper van Foster its noemt de beschuldi- en de aanvraag 'op- pte flauwekul'. NDAAG 28 PAGINA'S if en Samenleving ek van de Dag Marion Jones heeft haar twee de olympische gouden plak te pakken. De Amerikaanse atle te won vanmorgen de 200 me ter in 21,84 seconden na eer der ook al de 100 meter te hebben gewonnen. De Griek- 2 sprinter Konstantinos Ken- teris won verrassend in een tijd van 20,09 seconden het goud op de 200 meter. Jones heeft zichzelf ten doel gesteld in Sydney vijf keer goud veroveren. De drie reste rende medailles moeten wor den veroverd in het versprin- gen en op twee estafettenum mers. Het zilver op de 200 me ter was voor Pauline Davis- Thompson uit Bahama en het brons ging naar Jayasinghe uit Sri Lanka. De Australische Ca thy Freeman, olympisch kam pioene op de 400 meter, ein digde als zevende. De Griek Kenteris volgde de Amerikaan Michael Johnson op, die eerder de 400 meter won, maar zich niet voor de halve afstand had gekwalifi ceerd. De Brit Darren Camp bell greep met 20,14 het zilver, Ato Boldon uit Trinidad pakte brons met 20,20. Het versprin gen werd gewonnen door de Cubaan Ivan Pedroso. Zijn sprong van 8,55 meter was goed voor goud. Maria Runyan trok vanoch tend de aandacht door de fi nale van de 1500 meter te be reiken. De 31-jarige atlete heeft slechts een gezichtsver mogen van tien procent. Pagina's 21 t/m 25: Meer nieuws over de Olympische Spelen Hoogtepunten morgen Onderdeel Tijd* Taekwondo 00.00 Paardensp. 01.00 Atletiek 01.00 tot 12.30 09.30 10.20 10.25 11.00 Volleybal 05.30 Hockey 08.30 11.00 'Nederlandse tijd Bijzonderheden Voorronde -67kg <v) met Muskens. Finale om 12.00 uur. Slotwedstrijd Europe (v> met Matthijsse Slotwedstrijd Open Laser met Kats Halve finales Open Soling met Heiner, Van Niekerk en De Ridder Dressuur indiv. Grand Prix Special met Van Grunsven, Van Baaien en Teeuwissen Voorronden en halve finales 4x100m (M/v>en 4x400m (M/v), kwalificatie speerwerpen (V) en halve finales 4x400m <M) Finale polsstokhoogspringen m Finale verspringen cv) Finale 3000m steeplechase (M) met Vroemen Finale 1500m m 5e/6e plaats Nederland - Brazilië m 3e/4e plaats Nederland - Spanje (V) Finale Australië - Argentinië (v) V -vrouwen, M.-mannen, ov -onder voorbehoud i»cpert Vertwijfeling bij tennisster Kristie Boogert na de verloren dubbelfi- nale tegen Venus en Serena Williams. Op de voorgrond Miriam Oremans. foto anp paul vreeker Het Nederlandse vrouwendubbel Kristie Boogert en Miriam Oremans heeft zich vanoch tend tevreden moeten stellen met een zilveren me daille in het olym pisch tennistoer nooi. Het duo was volstrekt kansloos in de finale tegen de Amerikaanse zusjes Venus en Serena Williams: 1-6 1-6. Voor Venus Williams, die ook het enkelspel had gewonnen, was dat de tweede gouden medaille. De Rus Yevgeni Ka felnikov won het goud in het enkel spel bij de mannen. In de finale won de als vijfde geplaatste Rus in vijf sets van de Duitser Tommy Haas. De setstan den waren: 7-6 (7- 4) 3-6 6-2 4-6 6-3. Kafelnikov volgde de Amerikaan Andre Agassi op, die vier jaar geleden het thuispubliek in Atlanta ver maakte. Het brons ging een dag eerder al naar de Frans man Arnaud di Pasquale door een overwinning op de Zwit ser Roger Federer. Het protest dat zeiler Roy Hei ner dinsdag tegen een jurybe slissing indiende, is niet zin loos geweest. Het Nederland se Solingteam bereikte van ochtend via een beslissende sail-off met het Nieuw-Zee- landse team alsnog de halve finales van het matchracen. Het Nederlandse trio ging in de beslissingswedstrijd in de haven van Sydney met een bootlengte voorsprong over de finish. Heiner komt mor gen in de halve finales (best- of-five) uit tegen het Duitse team. 17 Rijnlandziekenhuis Leiderdorp voltooit eerste fase van grote verbouwing 18 Voorhout zoekt argumenten om boerderij te behouden 27 Heerenveen maakt kennis met harde wet van topvoetbal tkzij de denten viert den nog >ds 3 oktober 21,23,25,26,27 isieprogramma's11 10,14 Directeur Volkenkunde Leiden bang voor technisch faillissement Het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Naturalis en het Rijksmuseum van Oudheden lopen jaarlijks gezamenlijk een bedrag van 8,5 miljoen mis als staatssecretaris Van der Ploeg het voorstel van de commissie Van Huis inte graal overneemt. Dat geld is nodig om de hogere huis vestingslasten te betalen die voortvloeien uit verbouwing en nieuwbouw van de Leidse musea. LEIDEN AD VAN KAAM CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse musea hebben als gevolg van de vele bouwactivi teiten meer geld nodig voor het onderhoud en voor de afschrij ving van hun gebouwen. Natu ralis heeft vorig jaar een verlies geleden van bijna drie miljoen gulden als gevolg van hogere huisvestingslasten en afschrij vingen. „De financiële basis van het museum moet ronduit onvoldoende worden ge noemd", aldus Naturalis in zijn jaarverslag. Volkenkunde-directeur En gelsman verwacht ook grote problemen. „Ik heb straks een prachtig gerenoveerd gebouw zonder personeel, of ik heb per soneel in een gebouw dat we niet kunnen onderhouden en dus binnen een mum van tijd weer is verworden tot het wrak dat het was. Die beide opties zijn natuurlijk te absurd voor woorden. Ik noem dat een technisch faillissement." In een poging om dat doem scenario af te wenden, hebben de drie Leidse musea gisteren een brandbrief gestuurd naar de staatssecretaris en naar de vaste Kamercommissie voor cultuur. Daarin pleiten ze er voor om het bedrag van 8,5 mil joen gulden dat jaarlijks nodig is om de gevolgen voor de ho gere exploitatie te kunnen dra gen toch toe te kennen. Eerder deze week kregen de drie mu sea van de speciale commissie Van Huis te horen dat de geza- melijke subsidie van 232 mil joen gulden weliswaar is geho noreerd, maar dat zij zich niet uitspreekt over dat bedrag van 8,5 miljoen, omdat dat buiten haar adviseringstaak zou vallen. De staatssecretaris neemt rond 6 oktober een beslissing. Het laatste woord is aan de Tweede Kamer. Pagina 20: 'Verbouwen bete kent ook onderhouden' JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Een rechtbank in Jakarta heeft het proces tegen voormalig pre sident Soeharto vanochtend ge staakt. De. van fraude en cor ruptie verdachte Soeharto is volgens de rechtbank niet in staat te verschijnen en kan daarom niet worden berecht. Die uitspraak deed de recht bank na het aanhoren van de bevindingen van een uit twintig medici bestaand onderzoeks team. De aanklager gaat zo snel mogelijk in beroep. De in 1998 afgetreden Soe harto slikt negen soorten medi cijnen en heeft door drie lichte infarcten een hersenbeschadi ging opgelopen. Die maakt het hem moeilijk te communice ren. Hij begrijpt alleen nog een voudige zinnetjes en kan zich nog slechts uiten met behulp van gebarentaal. Hij kijkt alleen nog maar naar tekenfilmpjes op tv, aldus het team. Tijdens de zitting staken aan hangers van Soeharto in de buurt van het gebouw waar de rechtszaak wordt gehouden een bus in brand. Drie inzittenden zouden met verwondingen naar het ziekenhuis zijn ge bracht. Pagina 7: Milities verschansen zich in West-Timor belcrado Naar schatting 200.000 aanhangers van de oppositie trok ken gisteravond in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado de straat op. Oppositiekandidaat Kostunica zegt dat hij de zondag gehouden presi dentsverkiezingen heeft gewonnen. Vanochtend sloeg de officiële kies commissie, die wordt beheerst door aanhangers van zittend president Milosevic, terug. De commissie stelde vast dat op 8 oktober een twee de, beslissende stemronde wordt gehouden. Volgens de officiële uit slag zou Kostunica afgelopen zondag 48,96 procent van de stemmen hebben gekregen en Milosevic 38,62 procent. Pagina 7: Milosevic blijft bij tweede kiesronde. foto epa sasa stankovic

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1