Alkemade met lege handen naar minister Alphen onderzoekt stank Lijsterlaan Gemeente laat Rijpwetering op nieuwe bomen wachten dQboer op 'omité Jacobswoude nog niet tevreden Rijn Veenstreek P1CCO BELLO "Het moet bruisen hier, anders is er iets aan de Kinderhuis Marthastichting krijgt monumentenstatus 19 'Wij hebben andere kijk op HSL-kruising' Alkemade weigert als enige betrokken gemeente geld uit te trekken voor een verlaagde HSL-kruising bij Hoogma- de. Daags na de mededeling van wethouder Molkenboer die namens Leiderdorp een miljoen toezegde, liet diens collega Beelen gisteren weten dat Alkemade vóór het on derhoud met minister Netelenbos op dinsdag 3 oktober geen enkele toezegging doet. jacobswoude, dat als voor trekker in de strijd tegen een lelijke pergola op zijn grondgebied, wil net als Leiderdorp een miljoen bijdra gen aan de ruim 46 miljoen kostende verfraaiing bij Hoogmade. )NDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 utomobilist en zoon ongedeerd lupekerk aan den rijn Een 60-jarige Alphenaar is gistermiddag et zijn auto vanaf de Hondsdijk in Koudekerk de Oude Rijn gereden. Hij en zijn negenjarige zoon konden de aXito verla- voordat die naai' de bodem zonk. De oorzaak van het onge- is een black-out van de automobilist. Voordat hij het water reed, raakte hij nog een aanwijsbord en een lantaarnpaal. ift voor kippenhok kinderboerderij >hen aan den run De kinderboerderij in het Alphense Bospark eft er een nieuw kippenhok bij. Dankzij een gift van duizend gilden van de Vakopleiding Transport en Logistiek kan de ichting Alphense Kinderboerderijen op woensdag 4 oktober, erendag, het hok feestelijk openen. Voorzitter Stef Strik neemt in om 15 uur de cheque van het Alphense opleidingsinstituut ontvangst. ezing over stress in Paerdenbrugh pwetering Mensen die willen stilstaan bij stress kunnen op aandag 9 oktober terecht in restaurant De Paerdenbrugh in jpwetering. Caroline Frankenhuyzen van management cen- im De Baan in Noordwijk houdt er om 20 uur een lezing met titel: 'Alles onder controle? Stuur je eigen leven'. De bijeen- mst is een initiatief van de Stichting Aktieve Gezondheidszorg issengebied. Inlichtingen: 071-5018441 (W. Sluis/ C. Turk). rkeersmaatregelen gaan niet ver genoeg -'mS.' GRILLROOM - STEENGRILL - PIZZERIA Eén van de grillrooms in de Lijsterlaan die volgens klagers stank en herrie veroorzaken. Vogelbuurt klaagt al jaren over eetluchtjes horeca alphen aan den rijn» j hl aterwoude büt vanderdussen tegemoetkomingen de gemeente Jacobswoude n- t het comité Sluip?weg! zich Gisteravond was het over de gulheid rmee de gemeente aan de k kant geld reserveert voor lage HSL-kruising bij Hoog- -a,le, maar niet scheutig is om l^eiligheid op wegen in Rijn- j rwoude en Leimuiden te tI roten. „Wel een miljoen een rijksproject als de HSL (jeen half miljoen voor vei- ;id voor alle inwoners van ^.saterwoude en Leimuiden? v:i Betty van der Heijden van comité gisteravond na de t scommissie openbare wer- van Jacobswoude op ver vaardigde toon. is van het geld had de actie- p reden tot tevredenheid, pakket van verkeersmaatre- op de Herenweg in Rijn- rwoude en de Willem van Veldenweg in Leimuiden vethouder Vink presenteer- beviel de woordvoerders. hebben een stukje van ons ali bereikt, maar we heffen kenog niet op", zei De Wage- van het comité. Wethouder Vink liet de com- ie een bijna drie meter lan- ïkening van de gehele He- 'eg en Willem van der Vel- s t doe je als boerenechtpaar je stallen hoognodig aan aieuwing toe zijn? Precies, lenken en investeren. Of die estering er ooit uitkomt, zal le komende jaren dag en ht bezighouden. Vier deren, een fijn huis en een i ttige woonomgeving. Een ot goed, dat bijdraagt aan I i geluk. Maar dan moeten iet financieel wel redden en wordt moeilijk als de kprijs zou gaan dalen. Om Éar eens wat te noemen. Ih hebben Kurt en labelle van der Heden een nule gevonden om dit soort blemen de baas te worden, s waar je goed in bent, l loiteren. Met een j sntiviteit waarop je als leek ers wordt. Te beginnen bij ïieuwe koeienstal. 7572 ligt heerlijk in zijn ciale box. De 7579 melkt izelf, tenminste daar lijkt op. De Lely-astronaut, een ïputergestuurde robot, laat r toe. Een laserstraal zoekt r uiers, borstels maken 0 it haar tepels schoon en ma plaatst de D kmachine met de nodige cisie de doppen op haar sis. Ruim elf liter melk duceert Elisa. De melk met (j temperatuur van twintig len wordt onmiddellijk via warmtewisselaar en allerlei ere indrukwekkende - aratuur naar de melktank ansporteerd om te worden 'aard bij een temperatuur drie graden. De tomende warmte wordt jezet in energie voor de denweg zien, waarin met rood was aangegeven waar de extra wegversmallingen, de iets ver hoogde kruisingen en de fiets- suggestiestroken langs het ge hele traject komen. In het kader van Duurzaam Veilig worden er tevens in de woonwijken maat regelen voorgesteld. Een voor lopige raming van alle ingrepen komt op bijna 650.000 gulden. „Er is een beperkt budget voor Duurzaam Veilig van 130.000 gulden, dus een deel kunnen we direct aanpakken", zo stelde Vink. Hij beloofde de commis sie, die instemde met de ver schillende maatregelen, de vol gende vergadering met uitge werkte plannen en prioriteiten te komen. De commissie en het comité twijfelen er wel aan of de verkeersremmende maatre gelen ook het toenemende pro bleem van het ~sluipverkeer door de twee dorpen oplost. „De provinciale weg N207 is de oorzaak van die problemen hier. De provincie moet vaart maken met de verdubbeling van die weg", zei CDA-raadslid Grovenstein. De woordvoerders van het comité zijn van mening dat de gemeenteraad meer geld beschikbaar moet stellen. De Wagenaar, weer doelend op het miljoen dat Jacobswoude wil bijdragen aan een verlaagde HSL-kïuising: „Of gaat schoon heid voor veiligheid?" verwarming van een vergaderzaal en warm water voor de keuken en douche. Kurt van der Heden: „Toen we voor de koeien aan het bouwen waren, zagen we ook mogelijkheden voor onszelf. Boven deze futuristische, multifunctionele stal zit een vide, waar je overzicht hebt over de hele stal. Leuk voor excursies. Onder de koeien zijn de mestkelder en een vergaderzaal gesitueerd. Voordat we de trap afdalen naar deze catacomben krijgen we aan de linkerzijde een douche, een keuken en het kantoor. In het kantoor staat de,computer die van minuut tot minuut aangeeft, hoe de koeien het doen. Twaalf staan er droog vanwege zwangerschapsverlof. Een attenlielijst geeft over alle 68 koeien inclusief kalveren de nodige informatie." Waarom deze opzet? „Omdat we nog zoveel andere plannen hebben", zegt Annabelle van der Heden eenvoudig. In de wijde omgeving staat zij bekend als de zonnebloemenkweekster. „Dat vind ik leuk om te doen, maar mijn vak is het ontwerpen en aanleggen van tuinen. Kurt kan goed terrassen aanleggen. Een mooie combinatie voor het net opgerichte tuinadviesbureau Heden. En ik wil ook graag workshop houden over tuinen, mooie (tuin/bloem/natuur) stukken maken voor het binnenhuis met mensen die daarvoor ook voelen. Verder moet Kurt van der Heden Na jarenlang geklaag hebben omwonenden van de Lijster laan in Alphen aan den Rijn het voor elkaar: de gemeente gaat bekijken wat er nog te doen is aan de stank van twee horeca bedrijven. De grillrooms Exo dus en Picco Bello zijn met hun geuren van pizza en geroosterd vlees de omwonenden al jaren tot last. Hoewel de eigenaren twee jaar geleden speciale fil ters aanbrachten, zijn de klach ten niet verminderd. Integen deel, de gemeente registreert steeds meer klachten van steeds meer verschillende men sen. Burgemeester en wethouders stellen voor om te laten uitzoe ken of nieuwe technische snuf jes de overlast kunnen terug dringen. Dat plan komt onver wacht, want na de filtermaatre gelen verwachtte Alphen af te rekenen met de stank. Maar tot verdriet van het gemeentebe stuur klaagden er alleen al in de maanden juni en juli circa twintig mensen. Voorheen schreef wethouder Lyczak die meldingen nog toe aan een paar vasthoudende klagers, die al sinds 1992 geregeld de mi lieutelefoon bellen. Maar on dertussen is gebleken dat men sen vijf straten in de vogelbuurt achter de Lijsterlaan ook klagen over overlast. De keren dat de gemeente meldingen natrok, constateerden milieuambtena ren ook geur- of geluidsoverlast of uitpuilende afvalcontainers in de poort achter de bedrijven. Vooral de rookpluim uit de afvoerpijp van Exodus baart de gemeente zorgen. Het koolfilter werkt daar kennelijk niet. Uit de nieuwste ontdekkingen op mi lieugebied blijkt nu dat deze fil ters zinloos zijn bij temperatu ren boven 80 graden Celsius en als de uitstoot vochtig is. De ge- cementen vloeren hebben een blauwe kleuring. De gordijnen van boerenbont en de koeienplaten in soorten en maten geven een gezellige sfeer. Het is hier goed toeven, zelfs als je niet van koeien houdt. Maar laat dat niet merken, want het echtpaar Van der Heden praat over zijn koeien alsof het mensen zijn. Met zorg en respect. „Kijk, Anna lekker liggen op het matras. Onder die rolborstel staan om hun vacht te meente wil dat bij Exodus en Picco Bello door een extern bu reau laten onderzoeken. Dan moet ook blijken wat er wél te gen de stank is te doen. Exodus denkt graag mee over een oplossing, zegt L. Rom- bouts, sinds een half jaar eige naar. „We leven met elkaar in dezelfde omgeving, dus je moet wel. Bovendien wil ik mijn ver gunning graag behouden en gaat het om onze primaire markt. De mensen die dichtbij wonen, zijn de eerste klanten." Hoe groot de overlast is, kan hij moeilijk beoordelen. „Zelf constateer ik niets, maai' ik zit niet bij die mensen op het bal kon. Bij een bepaalde windrich ting kan het goed zijn dat ze stank ruiken." Klachten over geluidsoverlast, vindt hij onzin. „Wat er nou zo erg is aan keu kengeluiden op vijftig meter af stand, kan ik me niet voorstel len. En het vuil in de poort komt niet bij Exodus vandaan." aangenaam." Als we naar buiten lopen, komen de andere plannen los. Aan de afwerking van de stal wordt hard gewerkt. Als dat achter de rug is, kan Annabel haar eigen privé tuinproject voltooien. Ze wil tuinen aanleggen voor verschillende doeleinden. Om in te spelen, om hutten te bouwen, voor de sier en voor zeldzame planten en kruiden. En als dat karwei is geklaard kunnen in het voorjaar de 'Dagjes uit op maat' beginnen. De bedoeling daarvan is dat particulieren, bedrijven en scholen zich kunnen laten verwennen op het platteland. Terug naar de natuur, terug naar de basis? „Zoiets. Deze omgeving leent zich toch perfect voor fiets-, boot- en kanotochten in combinatie met rondleidingen op en rond de boerderij, lunches, picknicks en workshops?" Het echtpaar Van der Heden is duidelijk over de toekomst: „Het moet bruisen hier, anders is er iets aan de hand." foto henk bouwman Rombouts is bereid om het stank-probleem met de buurt op te lossen. „Dat zei ik meteen toen ik hier kwam en zag dat er bij de gemeente een halve me ter klachten ligt. Van die ge meente snap ik trouwens niet veel, want pas drie weken gele den hoorde ik dat er weer klachten zijn. Al die tijd dacht ik dat we het goed deden." Rom bouts wil best zijn portemon nee trekken als nieuwe maatre gelen nodig blijken. „Tenzij het 50.000 gulden kost, dan hoop ik op subsidie. Voorzover ik weet gebruiken wij trouwens het beste filter dat er op de markt is. Dus ik ben benieuwd waar mee de gemeente op de prop pen komt. Koude shoarma?" Eigenaar M. Ylorabi van Picco Bello geeft slechts een korte re actie op de stankkwestie. „Ik denk dat mensen overdrijven. Zelf heb ik neigen last van. Ik houd me aan de regels, meer kan ik niet doen." alphen aan den run De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft een aantal beeldbepalende gebouwen in Alphen aan den Rijn aangewe zen tot beschermd monument. Daaronder is het oude kinder tehuis en de tuinmanswoning van de Marthastichting in park Rijnstroom. Ook de Bonifacius- kerk en het voormalige raad huis in het Burgemeester Vis serpark hebben een monumen tenstatus gekregen. De aange wezen panden kunnen nu reke nen op financiële steun van het Rijk voor behoud en renovatie. Dertien In totaal heeft de rijksdienst dertien panden in de gemeente Alphen aangewezen. Voor een deel zijn dat winkels en wonin gen, zoals de twee villa's onder aan 's Molenaarsbrug. Ook de oude synagoge die verstopt staat achter de winkels in de Van Mandersloostraat, is er- rupwetering maarten dekker Het planten van nieuwe bomen langs de Ripselaan en de Oud Adeselaan laat op zich wachten. Dat bleek gisteren tijdens de raadsvergadering van de ge meente Alkemade. De gemeen teraad hield een motie van de PvdA om de oorspronkelijke ve getatie snel in ere te herstellen aan, omdat wethouder Beelen verklaarde meer tijd nodig te hebben om met een goed voor stel te komen. De populieren langs de Rip selaan en de Oud Adeselaan werden vorig jaar gekapt, om dat zij oud en ziek waren. Bur gemeester en wethouders wil den het aanvankelijk daarbij la ten, maar een meerderheid van de raad sprak zich uit voor het planten van nieuwe bomen om het historische beeld van het hoogmade Jacobswoude ziet het slotge sprek met minister Netelenbos over de hoge HSL-kruising bij Hoogmade vol vertrouwen te gemoet. De vreugde over de 'burenhulp' van Leiderdorp wint het bij burgemeester Van Beek van de teleurstelling over de principiële opstelling van Al kemade. Die gemeente stelt zich op het standpunt dat zij niet wil betalen voor een hoge snelheidslijn waarom zij niet heeft gevraagd. Hij veroordeelt die voorzichtige opstelling niet, maar had liever gezien dat ook Alkemade al een geste had ge maakt. „Desnoods hadden ze voorwaardelijk een miljoen toe gezegd, net al wij", zegt Van Beek. Gaat de verlaagde krui sing niet door, dan zijn we dat geld niet kwijt." De handreiking van Leider dorp kwam voor burgemeester Van Beek van Jacobswoude niet onverwacht. „Wij hebben goe de contacten met Leiderdorp", aldus Van Beek. „De toezegging van wethouder Molkenboer doet me deugd, omdat zijn ge meente geen woonwijk in de buurt van de pergola heeft. Van de 'pergola' heeft Hoogmade de meeste last. Vandaar ook dat Alkemade zich zo principieel opstelt. Bij ons is ook wel ge mopperd over een bijdrage aan een rijksproject waarom we niet hebben gevraagd, maar wij hebben wel wat over voor een lagere kruising." Alkemade heeft dat voorlopig niet. Die gemeente heeft wel last van allerlei veranderingen vanwege de HSL, maar heeft kend als rijksmonument. In het kerkgebouw huist de remon strantse gemeente. Andere mo numenten zijn de begraafplaats op het Zuideinde in Aarlander- veen, de hefbrug over de Gou we met het brugwachtershuisje en de tot appartementen omge bouwde fabriek aan het om loopkanaal in de Julianastraat. Aanvulling Voor veel gebouwen betekent de aanwijzing tot monument een welkome aanvulling op de financiën. Het kerkbestuur van de Bonifaciusparochie reageert verheugd op het nieuws. Het is blij dat er extra geld in het ver schiet ligt om de ruim honderd jaar oude kerk, inclusief pasto rie, bidkapel en verenigingsge bouw St. Jozef te onderhouden. Desondanks blijft er veel eigen geld nodig. Zo is de stichting Vrienden van de Bonifaciuskerk nog altijd bezig geld in te zame len om alle gebrandschilderde ramen te restaureren. landschap in ere te herstellen. De PvdA wees er gisteren bo vendien op dat het plantsei zoen voor jonge bomen al is aangebroken en dat er dus haast moet worden gemaakt, zodat de bomen nog dit jaar de grond in kunnen. Smaak Beelen voelt daar voorlopig niets voor, omdat hij nog geen degelijk onderbouwd plan heeft. Allereerst valt het volgens Beelen nog te bezien of er on der de bevolking genoeg draag vlak is voor het planten van de bomen. Volgens hem zijn veel inwoners inmiddels gehecht geraakt aan het open karakter van het landschap en 'interes seert het ze geen boom' hoe dat er in het verleden uitzag. „Uit eindelijk is het een kwestie van smaak." niet zo veel te maken met de pergola. „Wij hebben letterlijk een andere kijk op het 'ge drocht'", zegt wethouder Bee len. „Omdat wij niet alle conse quenties kunnen overzien, zeg gen wij nog geen bedrag toe vóór het gesprek met de minis ter. Het is logisch dat wij daar mee achterlopen bij de andere gemeenten. Maar er circuleren al hogere bedragen voor Ja cobswoude en Leiderdorp dan het miljoen dat zij toegezegden. En het zou toch wel slordig zijn als het hele project van 46 mil joen zou stranden omdat Al kemade weigert om een mil joen te betalen." Beelen beslist pas na het ge sprek van dinsdag van de drie gemeenten met minister Nete lenbos, een afgevaardigde van milieuminister Pronk en de provincie over een bijdrage. Voorzichtigheid acht Beelen ge boden. „Misschien heeft een uitgave voor een verlaagde kruising wel gevolgen voor an dere delen van het tracé." De enige oppositiepartij in Alkemade, de PvdA, sprak zich al wel uit voor een bijdrage aan de aangepaste HSL. Volgens fractievoorzitter Schoonder- woerd staat het echter niet vast dat het daarbij om een miljoen gulden gaat, het bedrag dat Ja cobswoude en Leiderdorp heb ben uitgetrokken. „De HSL loopt weliswaar over grondge bied van Alkemade, maar de pergola ligt erbuiten. Maar goed, hij ligt wel in ons uitzicht en dus lijkt het me billijk dat ook wij in de buidel tasten. Maar ik heb nog geen idee over de hoogte van het bedrag." Hannema volgt Van Duijkeren op in Alkemade roelofarendsveen De gemeenteraad van Al kemade is sinds gisteren uit gebreid met WD'er H. Han nema. Zij neemt de plaats in van haar partijgenoot en oud-fractievoorzitter Van Duijkeren, die onlangs af scheid nam van de plaatselij ke politiek. Hannema is na De Koning (CDA) het tweede vrouwelijke raadslid in Al kemade. Ze neemt ook zit ting in de commissie be stuurszaken en financiën. Hannema was namens de liberalen al steunfractielid en zat in de commissie ruimte lijke ordening en milieu. Ze wil zich in de komende tijd vooral sterk maken voor een goed financieel beleid van tie gemeente en voor goede communicatie tussen politici en burgers. „Verder hoop ik te kunnen bijdragen aan in tensievere samenwerking binnen de Leidse regio, zon der de autonomie van Al kemade uit het oog te verlie zen." Een andere afweging betreft de verkeersveiligheid. Verschil lende instanties meldden Bee- len dat bomen het er voor de meeste verkeersdeelnemers niet veiliger op maken, terwijl de bomen juist voor meer be schutting en daarmee voor minder ongelukken zouden moeten zorgen. Bij herplanting zou er voor ruiters mogelijk zelfs helemaal geen plaats meer zijn langs de Ripselaan en de Oud Ade selaan, omdat de nieuwe bo men te veel ruimte innemen. Het paardenpad langs de beide wegen zou daardoor misschien moeten verdwijnen. Beelen denkt in de commissievergade ring in november een voorstel over herplanting te kunnen doen. Het is nog onduidelijk wanneer daarna eventueel met planten kan worden begonnen. Dagje uit in multifunctionele koeienstal De rubriek De Boer Op belicht opvallende ïnmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt het echtpaar Van der Heden, woonachtig aan de Leidseweg in Oud-Ade, over investeren en creatief boeren. Bonifaciuskerk ook beschermd beroepshalve, maai' ook uit idealistische overweging, veel vergaderen met allerlei agrarische verenigingen en instanties voor natuurbehoud. Deze grote ruimte is daarvoor uitermate geschikt. Verder kan .de veearts douchen na een zware klus, kunnen we hapjes maken voor de gasten en zijn we voor de kinderen en koeien altijd thuis." De wanden van de nevenvertrekken van de stal zijn grijs gepleisterd. De saskia stoelinga schonen, vinden ze ook zo Niet alleen de koeien hebben het naar hun zin in de nieuwe stal, ook Kurt en Annabel van der Heden heb ben hun ambities kunnen verwezenlijken. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19