Spits Jeroenkerk wordt ommantek op z'n kop in Waddinxveei Noordwijker Ted Jansen ligt Duin Bollenstreek 'Typisch nisje' niet genoeg Dat hele gedoe is grote onzin' Tjalmaweg 's avonds en 's nachts dicht Flitspaal 21 tot in eeuwigheid sierpaal Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 976 parkjes en waterpartijen nog niet zijn aangelegd. „Dat is natuurlijk niet cor rect", reageert lansen. „Meestal is het leggen van de trottoirte gels het laatste wat gebeurt in een nieuwe woonwijk." „Ik herinner me nog wel dat die wijk een van de eerste soci aal veilige wijken van Neder land was. Niet alleen door in braakpreventie of brandveilig heid; de situering van de wo ningen was ook zo dat er opti male sociale controle mogelijk werd. Dat was voor mij de aan leiding om me naar Waddinx- veen te begeven om de sleutel van het laatste huis uit te reiken of een lint door te knippen - dat weet ik niet meer precies. Ik weet wel dat ik vier jaar eerder ook de eerste paal had gesla gen." Dat zijn naam nu in de der ligt vindt Jansen jan „Maar ik maak me meer z om andere dingen... Toe| de vijfde nota's van m Pronk die niet verschijne vind ik belangrijker dan e gel die wordt omgekeei waar een tekst bij wordt veerd. Als het een ludiek t is, ga ik misschien nog we kijken ook." Om instortingsgevaar weg te nemen De toren van de Sint Jeroenkerk in Noordwijk gaat voor lopig niet tegen de vlakte. De gammele spits wordt met stalen banden ommanteld om het acute instortingsge vaar weg te nemen. Die werkzaamheden gaan ruim twee weken duren. De omgeving blijft die periode afgesloten voor alle verkeer. Ook is de kerk gesloten. De kerkdien sten worden tot die tijd gehouden in de kerk Maria aan Zee. De extra werkzaamheden zijn een financiële tegenvaller voor de parochie. Maandag werd de omgeving door de politie afge zet omdat een rapport van het Instituut Collectie Nederland had uitgewezen dat de toren in zeer bouwvallige staat verkeer de. Omwonenden werden door de gemeente met een nieuws bericht op de hoogte gesteld. Gisteren gaf de gemeente we derom een nieuwsbericht uit, waarin de laatste ontwikkelin gen werden gemeld. De kosten die met de om- manteling zijn gemoeid, komen noordwuk rob onderwater Het parochiebestuur, de eige naar van de kerk, het bisdom Rotterdam en de gemeente Noordwijk zijn gisteren na in tensief overleg tot een akkoord gekomen met een ingenieurs bureau, dat vandaag al is be gonnen met de werkzaamhe den. De toren wordt ingekap seld, terwijl er extra ankers aan de spitsvoet worden aange bracht. Vandaag al worden de steigers rondom de in slechte staat verkerende toren ge plaatst. bij de kosten van de resta die ongeveer een half n bedragen. Daarvan hee kerkbestuur pas 150.000 j binnengehaald. Woordv Joost de Witte van het b Rotterdam: „Aan de ontb de 300.000 gulden denk nu even niet. Eerst nu buurt weer veilig worden, de eerste prioriteit, daarn we wel bekijken hoe we sen kunnen werven." Binnenkort gaat het k stuur met diverse instan gesprek over de restaura'1 de kerktoren. De Rijk;1 voor Monumenten word r geval in dat overleg betir want de kerk is een rijks ment. De Witte: „Hoe i tauratie wordt aangepal1 ten we niet precies. De k;5. staat dat de toren wordt afgebroken, of deel voor deel wordt bouwd." u;t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 28 September LEIDEN - Gemeenteraad. Zoo is dan een sinds lang aanhangige, voor onze gemeente zeer gewichtige quastie opgelost. Met 18 tegen 9 stemmen is, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., besloten tot oprichting van een open baar gemeentelijk slachthuis op het Raamland, aan den Maresingel. Eerst ongeveer halfzes viel deze be slissing, dus te laat, om ze nog in ons nummer van gisteravond te vermelden. Aan het besluit ging een lange en breede discus sie vooraf. GEMENGD NIEUWS - Het moet in de Alpen dit jaar b een buitengewoon mooie zomer zijn geweest -1 ve wat de ongelukken betreft, die bijzonder tali waren, nl. 79, grootendeelsgevolgen van roeken heid. De ongelukken kostten aan 53 personen leven, en onder dezen waren 3 vrouwen en niet? der dan 10 gidsen. j( De meesten van de intijds geredde personen len levenslang verminkt blijven. Van degenen, den dood vonden, wordt de nationaliteit aldus geven: 17 Duitschers, 16 Oostenrijker, 15Zwi~ 4 Engelschen of Amerikanen en 1 Nederlanden ANNO 1975 Voorhout wil boerderij behouden voorhout willem-paul de moou Alle partijen in Voorhout willen, net als de Historische Kring Voorhout (HKV), de historische boerderij aan de Boekerburg- laan behoeden voor sloop. De boerderij kan echter alleen ge red worden als die door de Staat tot rijlcsmonument wordt verklaard. En daarvoor zijn goe de argumenten nodig om de minister te overtuigen. Die ar gumenten zijn nog niet goed genoeg, vinden de meeste frac ties. De aanleiding voor de sloop- plannen is dat de huidige eige naar, de familie Van der Hulst, de boerderij heeft verkocht aan Heijmans Vastgoed in Leider dorp. Dat bedrijf wil de boerde rij slopen om de grond te ge bruiken voor een nieuw te bou wen wijk. De HKV stak hier een stokje voor en vroeg de ge meente om de boerderij tot monument te laten verklaren en eventueel in te passen in de nieuwe wijk. HKV heeft wel redenen om de boerderij tot monument te laten verklaren, maar die wor den door partijen nogal mager gevonden. Zo was de boerderij na de reformatie een geheime samenkomstplaats van katho lieken en is er in een muur van de stal een 'typisch nisje' te vin den met daarin oud metselwerk dat aan een kruis doet denken. Heemskerk van D66 geeft aan waarom hij dat een magere ver klaring vindt: „Alleen iets dat aan een kruis doet denken in het metselwerk van een nisje is niet voldoende. Heeft dit ge bouw wel een monumentale waarde?" Ydo van het CDA: „Er is ook niet bekend hoe oud de boerderij precies is. 'Van voor 1840' is eeq heel rekbaar be grip. Ik vind dat een historisch architect een rapport moet ma ken met preciese details over de boerderij." De andere fracties beaamden dit. Wethouder Van Steijn erkent dat er nog heel veel mistig is rond de boerderij. „Ik ga het in de komende drie weken laten uitzoeken, zodat we nog in de eerstvolgende raadsvergadering een beslissing kunnen nemen." Van Steijn denkt hierbij aan een bronnenonderzoek in het Leids archief. katwuk De Ir. Tjalmaweg (N206) is deze week el ke avond na 19.30 uur tot de andere ochtend 6.00 uur gesloten voor het autoverkeer. De weg wordt tussen Transferium 't Schouw in Leiden - bij Mc Donald's - en Katwijk van een nieuwe laag asfalt voorzien. Daarmee kan de weg er volgens de pro vincie weer even tegen. Om de overlast voor auto mobilisten zoveel mogelijk te beperken worden de werkzaamheden alleen 's avonds en 's nachts uit gevoerd, zegt de provincie. Het opnieuw asfalteren van de Tjalmaweg duurt tot en met vrijdag. foto mark lamers Bejaarde Noordwijker 'weet niets' van mishandeling buuijongen noordwuk gerard baas Joep de Barbanson gaat geen cent betalen van de boete die hij deze week wegens mishandeling van een buurjongen kreeg opgelegd. „Naar die zeshonderd gulden kan de rechter fluiten", zegt de 77-jarige Noordwijker krachtdadig. „Er ldopt helemaal niets van. Ik heb die jongen niet mis handeld, maar alleen een tikje met een bezem steel gegeven. Dat is ook zoiets, iedereen heeft het erover dat ik met een schoffel geslagen heb, maar dat is helemaal niet waar. Dat hele gedoe is grote onzin. Er klopt niks van." De Barbanson, die woont in een huis dat hij 'Piranha' heeft genoemd, kan zich er niet druk om maken. „Iedereen kent mij als een rustig ie mand, die nog nooit iemand geslagen heeft. Zelfs mijn kinderen niet, hoewel daar vaak genoeg aanleiding voor was, want ik had er zes." Hij vindt het voorval met de bezemsteel, dat in maart van dit jaar plaatsvond, een akkefietje van niks. „Een jongen uit de buurt bleef vervelend rondrijden op zijn brommer en ik vroeg hem of hij daar mee wilde ophouden. Dat deed hij niet Tips- en toen ben ik naar hem toegegaan met een be zemsteel. Hij zit wel vaker met zijn broer, ook zo'n vervelend joch, mijn hond te pesten en ik was het spuugzat. Ik gaf hem een licht tikje op zijn rug. Een paar dagen later moest ik me bij de politie melden. Ik heb op het bureau verteld wat er was gebeurd en de agent, helaas weet ik niet meer wie dat was, verscheurde het procesverbaal en zei: 'Het was geen mishandeling, maar uitlok king'. Ik dacht dat ik er van af was, maar een paar maanden later kreeg ik een brief van de rechter dat ik moest verschijnen voor de rechtbank. Ik ben niet gegaan, omdat ik dacht dat je dan eerst nog een dagvaarding of zo zou moeten krijgen. Ik hoor nu van jou dat die rechtszaak is geweest en dat ik een boete heb gekregen." De gepensioneerde marineman ('Daar zat ik 35 jaar en ik heb nog nooit met iemand ruzie ge had') kreeg naar aanleiding van zijn brieven nog wel van de rechtbank te horen dat de Noordwijk- se politie niets wist van een verscheurd proces verbaal. Zonder advocaat ('Ik ben mijn eigen ad vocaat') gaat hij in hoger beroep. „Dan vertel ik de rechter mijn hele verhaal. Dit gaat mij hon derd procent zeker geen cent kosten." •ubriek: 071-5356451 Hoe zou het toch zijn met flitspaal 21 in Rijnsburg? Doet-ie het nu ofdoet-ie het niet? Ook al zou de camera ter hoog te van de Oegstgeesterweg 16 flitsen, dan wordt het zicht belemmerd door het loof van een berk. Die berk staat op pri- végrond en mag niet zomaar gesnoeid worden. De onderste steen zou in deze kwestie boven komen, beloofden we. Tenslotte is hier de veiligheid in het ge ding. Ruud Beerlings van de verkeersdienst zegt dat de paal een 'erfenis' is van de overgang van de rijks- en gemeentepoli tie naar het korps Holland Midden, nu vijftien jaar geleden. Toentertijd werden er kastjes, waarin de camera moet wor den geplaatst, gebruikt'van andere af metingen. De huidige camera past niet meer in de verouderde flitspaal 21. Een simpele oplossing lijkt het vernieu wen van de kast. De camera kan dan im mers verkeersovertreders fotograferen! Want dat er op de Oegstgeesterweg ver keersovertreders zijn, is wel duidelijk. Vraag het maar eens aan bloemenzaa- keigenaar Fred Meijer, die vanachter de toonbank flitspaal 21 kan zien. „Meneer er wordt hier gesjeesd. Als ik weer een vrachtwagen voorbij zie scheuren, denk ik: oh jee, dat gaat fout." Meijer weet al jaren dat flitspaal 21 er voor de sier staat. „Ik heb jaren voor die flitspaal gevochten omdat er hier onver antwoord hard wordt gereden. Aan rood licht hebben sommigen maling op dit kruispunt." Gemeente en politie vonden dat ook en Meijer kreeg zijn zin. „Alleen heeft dat ding twee keer gewerkt. Toen was het over." Sindsdien heeft niemand zich om de paal bekommerd. Zo kon het gebeuren dat er pal naast de kast een berk groeide en groeide en uiteindelijk het zicht van de camera ging belemmeren. Niet ajleen Rijnsburgers, die niet wisten dat de ca mera alleen als sierpaal dienstdeed, kwamen al snel tot de conclusie dat er zonder problemen door rood kon wor den gereden. Fred Meijer was de enige die nog tegen stribbelde. „Ik heb nog wel eens contact gehad met het gemeentehuis, maar daar zeiden ze dat het plaatsen van een nieu we camera te veel kostte. En daar kan ik met mijn pet niet bij. Als ze er een ca mera inzetten, is het rolletje in een om mezien vol, zoveel overtredingen wor den hier gemaakt." Maar er is hoop voor Meijer. Althans, dat vermoedt hij. „Ik heb hier onlangs een paar mensen van de politie zien rondlopen. Die zeiden mij dat er wat aan gedaan wordt." Ruud Beerlings. de man van de ver keerspolitie, zegt dat de situatie bij flitspaal 21 inderdaad is bekeken. Het kruispunt wordt opnieuw ingericht. „Er komt hoogwaarschijnlijk een rotonde." Een rotonde? Bij de Tramstraat, Oranje laan en Oegstgeesterweg? Als daar een rotonde komt, is het een fietsrotonde, want andere voertuigen kunnen daar onmogelijk hun draai vinden. Dat weten ze op het gemeentehuis ook, want daar hebben ze na talloze discussies gecon cludeerd dat op die gewraakte plek géén rotonde kan komen. „Is dat zo?", zegt een woordvoerder van de politie desge vraagd. „Nou ja, dat komt er een andere oplossing." Flitspaal 21 zal wel tot in de eeuwigheid een sierpaal blijven... rob onderwater Oefeningen op marinevliegkamp valkenburg Op marinevliegkamp Valkenburg worden van vrij dag 29 september tot en met 2 november oefeningen gehouden door Nederlandse en Britse buitenlandse maritieme patrouille vliegtuigen van het type Orion. Daardoor is het in de avonden en in de nacht boven Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg rumoe riger met luchtverkeer dan normaal. De vliegtuigen die aan de oefening meedoen, opereren voorna melijk vanaf marinevliegkamp Valkenburg. Een aantal vluchten vindt plaats op tijdstippen buiten de normale openingstijden, in de avond en nacht. Wijkvereniging zoekt vrijwilligers katwuk Wijkvereniging Cleijn Duin uit Katwijk zoekt met spoed vrijwilligers voor een wekelijkse kindermiddag op woens dag en voor een maandelijkse meidenavond op dinsdag. Vanaf begin september zijn er nauwelijks mensen meer om deze acti viteiten te begeleiden in Wijkgebouw 'De Mijlpaal' aan de Stad- houdersdreef 22. Kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar konden altijd knutselen, tekenen, een film kijken of bingo spelen. De kindermiddag begint om 14.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De meidenavonden beginnen om 19.30 en eindi gen om 21.00 uur. Nieuwe vrijwilligers krijgen in het begin alle ondersteuning en hulp die nodig is om de activiteit goed te la ten verlopen. Geïnteresseerden voor de kindermiddagen kun nen contact opnemen met Riet Blauw, tel. 071-4073151 of Wim Minnee, tel. 071-4015258. Voor het begeleiden van de meiden groep kan contact worden opgenomen met Henriëtte Verhoeff, tel. 071-4033323. Herenstraat 2/2a geen monument voorhout Er hoeft geen onderzoek te komen dat moet uitwij zen of het pand aan de Herenstraat 2/2a in Voorhout een rijks monument kan worden. Dat is de mening van alle fracties, het CDA uitgezonderd. De partijen vinden het 'belemmerend voor de vrijheid' van de huidige bewoners als het pand een monu ment wordt. Het Monumenten Selectie Project heeft het pand destijds ook al niet 'monumentwaardig' bevonden. Raadslid IJ- do van het CDA benadrukte echter dat het pand met de hooi berg en lindebomen beeldbepalend is voor het dorpsgezicht van Voorhout en dat het niet verloren mag gaan. Hij stelde voor dat de gemeente het desnoods koopt. Wethouder Steijn beves tigde dat het wel een karakteristiek gebouw voor Voorhout is, maar dat het daarom nog niet in aanmerldng hoeft te komen voor rijksmonument. „Bovendien is er geen acute dreiging tot sloop", aldus Steijn. Ted Jansen is een bekende Noordwijker. En een Noordwij ker met een steen in Waddinx- veen. Of liever, een straattegel. In zijn hoedanigheid als lid van Provinciale Staten opende hij twee jaar geleden de nieuwe wijk Sterrenbuurt in het Zuid- Hollandse dorp en als dank kre gen hij en andere hoogwaardig heidsbekleders een stoeptegel met hun naam erop, die in de wijk terecht zou komen. „Daar wist ik van, ja", zegt Jansen. „Als je dertig jaar in de politiek zit, gebeurt er wel eens wat. Op de grens met Zeeland ligt het Ted Jansenplein, een ro tonde. En er zijn fietspaden of bankjes in parkjes naar mij ge noemd. De ene keer krijg je een bedankje, de andere keer een flesje wijn. En soms een stoep tegel. Je vraagt er niet om, maar het is wel grappig." De bewoners van de Sterren buurt in Waddinxveen vinden het minder leuk. Die draaien de stoeptegels ondersteboven, of lichten ze eruit om er een ande re tekst bij te graveren. Niet dat ze iets tegen Ted Jansen heb ben, maar zij zijn verbolgen over het feit dat de beloofde De Rijnsburgse flitspaal zal wel tot in lengte van dagen een sierpaal blijven. foto wim dijkman Zaterdag 27 september LEIDEN - "Het is bijzonder jammer dat er in Neder land zo'n rumoer is om hartchirurgie, dat het in dis krediet is gekomen. Als ik het woord hartchirurgie in de krant zie staan, lees ik het eigenlijk niet meer. Wel is door de pressie van patiënten iets goeds tot stand gekomen, bijvoorbeeld de nieuwbouw". Aldus prof. dr. Brom, hoofd van de afdeling thorax-chirur- gie van het Academisch Ziekenhuis. Deze afdeling bestaat momenteel vijfentwintigjaar. Waren het in 1950 voornamelijk longoperaties die er verricht werden, tegenwoordig eisen vooral de operaties aan het hart de aandacht op. Van de 680 ingrepen die in 1974 verricht werden, waren meer dan de helft hartoperaties, ongeveer 380.-In Leiden kunnen thans ruim 250 open hartoperaties worden uitgevoerd; er is een wachtlijst van 50 tot 60 kinde ren en 80 volwassenen. Prof. dr. Brom meende dat het aantal operaties in Leiden niet veel meer kon worden uitgebreid, maar was blij dat men volgend jaar in Eindhoven weer met hartchirurgie kon begin nen. Voor het Academisch Ziekenhuis wordt g< J aan een nieuwbouw van zes miljoen gulden ter hoeve van de hartchirurgie. Prof. Brom vroeg z of er nog grote wachtlijsten zullen zijn als alle f chirurgische centra in de academische zieken op volle capaciteit kunnen gaan werken; een o sing moet zijn inziens ook gezocht worden in u ding van het aantal centra voor oprichting van tie-afdelingen in grote algemene ziekenhuizen Het meest spectaculaire van de thorax-chiri wel de harttransplantatie. Prof. Brom bevestig r de 'hausse' in harttransplantaties is afgelopen i leen in Californië worden nog regelmatig hartt<„ plantaties verricht: 40 tot 50 per jaar. "Wij zijl gelukkig dat één kliniek ter wereld het doet, zc de ervaring en kennis gecentraliseerd; daar ku later anderen van profiteren". Dat binnenkort i derland een harttransplantatie wordt verricht prof. Brom niet waarschijnlijk. RUNSBURG - 'Gratis zwemmen voor iedereen' betekende zaterdag de officieuze opening van het o dekt zwembad 't Waterbos aan de Valkenburgseweg in Rijnsburg. Van dit mooie aanbod genoten <rn ook jong en oud. foto archief leidsch d

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18