Lange Voort vrijwel zeker 30 km-zone 49 Aangifte tegen omstreden label Berzerker Records Nieuw onderkomen 'eerste hulp' Rijnland VVD Leiderdorp legt ruzie weer bij KLEINE PRIJZEN Regio ultureel Platform eiderdorp stopt 'Als dit niet helpt, gaan we blokkeren' JDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 ouw beroofd van fietstas irschotenEen 74-jarige Voorschotense is gistermiddag van fietstas beroofd. In het Burgemeester Van der Hoevenpark ïide een jongen die achter op een brommer zat de tas van bagagedrager. In de tas, die iets verderop werd terugge- iden, zat een klein geldbedrag. De vrouw schatte de jongens de brommer tussen de 12 en 16 jaar. irfrace in Warmond imond De traditionele Turfrace gaat morgenochtend weer start vanaf het Warmondse park Groot Leerust. Authentieke bodems zetten om 8.00 uur koers naar Vinkeveen, waar zij gaan halen. De volgende ochtend gaan de schepen terug, dagmiddag komen zij Warmond binnen. De prijsuitreiking park Groot Leerust om 15.30 uur. Daar zijn hapjes, drank- in live-muziek. ngerendebat in Leiderdorp irdorp Wat kan er beter in het activiteitenaanbod voor jon- >n en hoe moet het dorp er uitzien in de toekomst? Deze >en staan centraal tijdens het Leiderdorpse jongerendebat, donderdag 12 oktober in het gemeentehuis gehouden dt. Deelnemers aan dat debat zijn Leiderdorpse jongeren 10 tot 18 jaar. Zij presenteren vanaf 19.30 uur hun voorstel- voor verbeteringen aan de gemeenteraad. Het debat maakt I uit van het project 'Wil je weten wat ik wil'. Dat project is oeld om het jeugdbeleid te moderniseren. jnsfeest in Het Wedde rschotenKleine zwemmers kunnen dinsdag 3 oktober oegstgeest/leiden wim koevoet De stichting Meldpunt Discriminatie Leiden heeft bij de rechtbank in Den Haag aangifte ge daan van discriminatie en het aanzetten tot haat door het Oegstgeestse postorderbedrijf Berzer ker Records. Meldpuntcoördinator T. Ong voert als bewijs de meest recente cd-catalogus van het bedrijfje aan, waarin letterlijk staat dat het label 'haat, terreur, geweld, moord en misdaad tegen de mensheid' steunt en dat het 'christenen, jo den, humanisten, pacifisten, homo's en mensen die politiek correct zijn, dood wenst'. Berzerker Records wordt gerund door een jon gen van 19 jaar die nog bij zijn ouders woont. In een recent rapport aan de minister van binnen landse zaken wordt alarm geslagen over zijn handel in cd's van neo-nazibandjes uit binnen- en buitenland en over andere activiteiten in ex treem-rechtse kringen. In de catalogus van het label wordt onder meer een cd aangeprezen van het Amerikaanse bandje Attack, dat zingt over het uitmoorden van joden. Code of Violence, ook uit Amerika, stelt in 'Breeding the subhtf- mans' dat blanken niet veilig over straat kunnen en bedreigd worden door negers. Ong wijst in zijn aangifte ook op een compila- tie-cd, 'Keep it white' getiteld (,,De titel heeft niets met wasmiddelen te maken", aldus Ong), dat een pleidooi is voor het 'wit houden' van het blanke ras. Op dit plaatje staat ook een nummer van Freikorps, een band waarvan alle cd's in Duitsland zijn verboden. Ook de platen van Kraftschlag en Kreuzfeuer die Berzerker Records te koop aanbiedt, zijn in Duitsland verboden. Aan de aangifte door het Leidse meldpunt ging er een van het Anti-discriminatie Bureau Noord Holland Noord vooraf. Dit meldpunt kwam in maart in actie na optredens in een jon gerencentrum in Alkmaar van twee bands die onder het management van Berzerker Records vallen. De muzikanten en hun aanhang zouden zich daarbij racistisch, discriminerend en fascis toïde hebben uitgelaten. een 'plonsfeest' in zwembad Het Wedde in Voorschoten, luierfabrikant stelt daarvoor gratis wegwerpzwembroekjes leschikking. Het zwemfeest is alleen toegankelijk voor ba- peuters en hun ouders. Het zwembad is versierd, er is mu- en een peuterglijbaan. Het plonzen begint om 9.00 uur en door tot 12.00 uur. dorp eric went lultureel Platform Leider- H (CPL) stopt ermee. Voor- H. Edink vindt dat er te draagvlak is 'vanuit het Doodzonde, maar als te g mensen het belang er- izien houdt het op." CPL is in 1998 opgericht, ten vertegenwoordigers in Ie Kunstkring, Sjelter, de evereniging, Theater Mu- >f en Toverlei. Taak van PL was een stimulans te aan het culturele leven in rdorp door grote geza- jke eve nten te iseren en culturele ia uit te Dat is gelukt, enthou- i was er e ïaar alles •ie op de 'Alles is min of meer misgegaan 3!hebben gezet is min of misgegaan." riel het Houtkampfestival letterlijk in het water, ;eg het CPL de financie- de volgende editie ook )nd. „We moeten dus ook kkelijk naar onszelf kij- E vindt Edink. „Misschien ij simpelweg niet de juiste ïen om dit tot een succes een." ^dagavond kwam het CPL het laatst bijeen in de 'idkamer, 'in een ultieme toch nog een gezamen- oers uit te zetten voor de Maar veruit de e uitgenodigde culturele gingen kwamen niet op- „Dan constateer ik dat n draagvlak is en dat we cunnen stoppen." i|irom Leiderdorpse cultu- ^ïstellingen niet warm lo- >ch subsidie «Steunpunt Mantelzorg lond arie schakenbos pen voor het CPL, weet Edink niet: ,,Ik kan me voorstellen dat kleine organisaties zoals koren en zangverenigingen hun tijd liever in de eigen club steken. En je moet natuurlijk iets te bieden hebben. Maar dat is de kip-en-ei-discussie. Want je hebt pas wat te bieden als je de hoofden bij elkaar steekt." Het vertrek van de Commis sie Theater Muzenhof beteken de ook al 'een forse aderlating' voor het CPL. De commissie haakte af omdat de naderende verzelfstandiging van het thea ter te veel tijd kost. „Zonde", vindt Edink. „Dat is name lijk een pro fessioneel ge stuurde ver eniging met veel ervaring, waar we veel aan gehad zouden heb ben." Het einde van het CPL bete kent niet dat het Houtkampfes tival gevaar loopt. Edink: „Dat gaat volgend jaar gewoon door. De financiering is min of meer rond en de werkgroep Hout kampfestival is goed bemensd. We moeten alleen nog even be kijken onder welke juridische paraplu wé het festival onder brengen. Binnenkort praten we daarover met Sjelter." Ook de Anjercollecte, die jaarlijks on der de vlag van het CPL gehou den werd, gaat gewoon door. De Kunstkring Leiderdorp neemt de organisatie daarvan over. De gemeente betreurt de op heffing van het culturele plat form. Zij zag voor het CPL de rol weggelegd 'van koepel voor alle culturele instellingen in Leiderdorp en aanspreekpunt voor de gemeente'. Personeel van Swetterhage kwam vanmorgen in actie. „De werkomstandigheden worden alleen maar slechter en dat gaat ten koste van de bewo ners." FOTO HIELCO KUIPERS Personeel Swetterhage voert ludieke actie voor betere CAO zoeterwoude jan preenen Met een korte ludieke actie heeft het personeel van Swet terhage in Zoeterwoude van morgen aandacht gevraagd voor de 'enorme problemen' in de verstandelijk gehandicap tenzorg. Op het evenementen pleintje van het complex aan de Blankaartweg verzantelden de actievoerders zich met stront kar, spandoeken en pamfletten om druk uit te oefenen op de onderhandelingen tussen vak bonden en werkgevers over een nieuwe CAO. „De werkdruk is al verschrik kelijk groot. Ik ken iemand die pas 25 uur achtereen heeft moeten werken. En wat gebeurt er? We moeten twee vakantie dagen inleveren, het loon van derdejaars leerlingen gaat drie honderd gulden omlaag en in plaats van vier procent willen de werkgevers maar 2,25 pro cent méér geven. Het imago van onze sector moet beter worden, maar het wordt zo al leen maar slechter", lichtte Es ther de Vries de actie toe. Werkgevers en vakbonden braken de onderhandelingen over een nieuwe CAO gistere ren af. Zij hebben besloten vol gende week donderdag op nieuw met elkaar om de tafel te gaan zitten. De meeste instel lingen wachten 'rustig' af, zoals de Willem van den Berghstich- ting in Noordwijk. „Ik denk dat het allemaal wel goed zal ko men", zegt Teun de Zoete, voorzitter van de onderne mingsraad. Hij spreekt daarmee heel an dere taal dan de actievoerders bij Swetterhage, die vanmorgen als eersten in de regio de straat opgingen. Tot groot genoegen van Linda Groen van de Abva Kabo: „Natuurlijk is dat vroeg. Meestal komen mensen pas in actie als de onderhandelingen zijn afgebroken. Maar het kan geen kwaad om de werkgevers te prikkelen." Prikkelen vindt De Vries erg zacht uitgedrukt: „Gerding, de voorzitter van de raad van be stuur van Gemiva SGV, waaron der wij vallen, is hier kortgele den geweest. Hij gaf volmondig toe dat het ziekteverzuim is ge stegen, de werkdruk is toegeno men en dat er gebrek is aan continuïteit. Maar tegelijk zei hij dat we er vergeleken met het onderwijs helemaal niet zo slecht aan toe zijn. Alsof het in het onderwijs zo goed gaat. Vol gens Gerding is de afgelopen ja ren steeds een te dure CAO af gesloten. Flauwekul. We lopen ver achter en dat gaat ten koste van de cliënten. Daarom pikken we het niet langer. Als volgende week de onderhandelingen stuklopen, gaan we de kantoren van Gemiva in Leiden en Gou da blokkeren." Ze voegt eraan toe dat de ac ties niet ten koste zullen gaan van de bewoners van Swetter hage. „Daarom hebben we van morgen ook keurig gewacht tot zij in het dagactiviteitencen trum waren." Het liefst hadden de actievoerders ook de luier- zakken van de bewoners mee gesleept naar het pleintje. Er wordt immers actie gevoerd onder de leuze 'Stront aan de knikker'. De Vries: „Maar één van de managers heeft dat ver boden. We mogen de stront op ruimen, we mogen er ziek door worden, maar verder mogen we er niets mee doen, omdat dat niet ethisch zou zijn. Alsof de manier waarop wij worden be handeld wel ethisch is." Voorzitter Gerding van de raad van bestuur van Gemiva was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Steunpunt Mantelzorg nog één jaar op subsidie Warmond rekenen. De K nondse politiek wees week het voorstel van °emeester en wethou- om geen subsidie te nen van de hand. '-raadslid N. van leren pleitte zelfs voor structurele subsidie. f de publieke tribune ook M. Wassenaar iel Steunpunt voor het ïnnen van subsidie. Vol- Wassenaar kunnen elzorgers bij andere or aties nauwelijks met ;n terecht. danks verzet van wet- er Van den Aardweg gaf rtjiolitiek het Steunpunt iem de kans zich het ;nd jaar te bewijzen. Eerste fase renovatieproject voltooid leiderdorp ane pieter wisse De nieuwe afdelingen 'spoedei sende hulp' en de polikliniek chirurgie zijn klaar. Daarmee voltooit het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp de eerste fase van een grootscheepse verbouwing. Gisteren was het tijd voor een feestje. 'Vleugel CO' is helemaal nieuw..Op de buitenmuren na. Minder opnames, meer poli klinische behandelingen. Pati ënten moeten het ziekenhuis tegenwoordig zo snel mogelijk weer verlaten. En dat betekent dat ziekenhuizen zich moeten aanpassen. Het renovatiepro ject van Rijnland neemt zo'n vier jaar in beslag en kost een slordige honderd miljoen gul den. De polikliniek chirurgie heeft twee nieuwe behandelkamers en komt daarmee op een totaal van acht. Ze zijn twee keer zo groot als de oude ruimtes. Ook de gipskamers ondergingen een metamorfose. Ze zijn uitge breid, hebben veel meer licht inval en hun eigen voorraadka mer. „Met de nieuwe facilitei ten kunnen wij mensen sneller helpen", zegt J. Schrijnemae- ker, stafhoofd van het zieken huis. „De nood bij spoedeisen de hulp en de poliklinieken was het hoogst. Daarom zijn we hier begonnen." Om de privacy van patiënten te vergroten, kunnen artsen en verplegenden gebruik maken van twee aparte spreekkamers. De Lange Voort tussen de Irislaan en Abtspoelweg wordt vrijwel zeker een 30 kilometergebied. Alleen de WD twij felt nog aan de noodzaak van een lagere snelheid. De overige partijen gaven gisteravond hun steun aan het verkeersplan van wethouder Van Eisen. De bezwaren van de brandweer en busmaatschappij Connexxion von den geen weerklank in de Oegstgeestse politiek. oegstgeest geeske wildeman Progressief Oegstgeest en CDA spraken van een mooi plan. Zo wel de Lange Voort als de Iris laan krijgen drempels, wegver smallingen en verhoogde kruis punten. Die maatregelen zijn volgens Van Eisen nodig om automobilisten te dwingen zich aan de nieuwe maximumsnel heid te houden. „Alleen een bordje met 30 km aan beide kanten van de straat is volstrekt onvoldoende." De wethouder krijgt hiervoor 170.000 gulden en hoopt op nog eens 225.000 gulden extra subsidie. In totaal kosten de wegaanpassingen één miljoen gulden. WD-raadslid E. van Bellen wees de wethouder op zijn /plotselinge 'ommezwaai', „in mei verkondigde de wethouder nog dat 50 kilometer een prima snelheid was voor de Lange Voort en ruim twee maanden later pleit hij opeens voor 30 ki lometer." Een goede argumen tatie daarbij ontbreekt, vindt de WD. „Het is natuurlijk mooi als de wethouder door gesprek ken met bewoners en winke liers op andere gedachten komt, maar dan mag hij wel met wat betere argumenten ko men." Volgens Van Bellen kan de Lange Voort ook veilig wor den gemaakt bij een snelheid van 50 km. „Met duidelijke kruispunten, aparte fietspaden en hier en daar een wegver smalling bereik je hetzelfde." Of de Lange Voort zijn voor- rangstatus verliest, valt nog te bezien. Diverse fracties denken dat dit tot vertragingen leidt- .Van Eisen kon zich daar wel in vinden. „Wellicht is het beter als de Lange Voort een voor- rangsweg blijft." De bezwaren van bumaat- schappij Connexxion en de brandweer kregen geen steun. Volgens de busorganisatie lei den drempels tot minder reis- comfort voor de passagiers en zorgen wegversmallingen voor vertragingen in het tijdschema. Ook de brandweer is bang voor vertragingen. Van Eisen: „Ik heb het zelf uitgeprobeerd bij een brandmelding op de Irene- laan. Ik was in viereneenhalve minuut van de kazerne op de plaats van de brand. Ruim bin nen de acht minuten die de brandweer heeft om op de plaats van bestemming te zijn." Voor de wethouder is er dus geen twijfel mogelijk. „De brandveiligheid komt niet in gevaar." Op 12 oktober komt het plan voor de Lange Voort in de ge meenteraad opnieuw aan de orde. Voor de verkeersproble men op de Schoutenburgstraat en de Wijttenbachweg maakt de wethouder een apart plan. leiderdorp» eric went Leden, bestuur en fractie van de WD Leiderdorp gaan het weer met elkaar proberen. Over en weer zijn gisteravond belof tes gedaan om verdere ruzies te voorkomen. In een vanochtend verspreide, korte verklaring stelt de ledenvergadering, dat de fractie 'vanzelfsprekend een eigen verantwoordelijkheid heeft om tot politieke besluit vorming in de gemeenteraad te komen'. Afgesproken is dat fractie en leden beter moeten communiceren. Gisteravond kwamen de libe ralen in beslotenheid bijeen in partycentrum 't Oude Dorp. Daar praatten ze tot twee uur 's nachts over de WD-inbreng in de discussie over bebouwing van De Bloemerd. Volgens af delingsvoorzitter B. Stolk had fractievoorzitter H. Zilverentant in dat debat de leden in de steek gelaten, door af te wijken van het vooraf bepaalde VVD- standpunt. De fractievoorzitter trok het voorstel voor de vor ming van een A4-werkgroep in, toen bleek dat PvdA-welhouder Molkenboer dat 'onaanvaard baar' vond. De ledenvergadering steunt de fractievoorzitter, zo blijkt uit de verklaring. Wel heeft zij 'gro te zorg over de mogelijke be bouwing in de Bloemerd' en is afgesproken dat de raadsleden een open oor hebben voor de suggesties die door leden wor den aangedragen. 'Deze zullen door de fractie in haar uiteinde lijke besluitvorming worden meegewogen. Op die manier ontstaat een intensieve infor matie-uitwisseling tussen leden van de afdeling en de fractie'. Zilverentant is tevreden met de uitkomst van de discussie. „Er is intensief gediscussieerd, met respect voor eikaars stand punten. Daar laten we het ver der bij. We moeten weerverder. Wel is het zaak om nog meer dan voorheen de leden te infor meren." Afdelingsvoorzitter Stolk wil geen reactie geven. „De verklaring is duidelijk ge noeg." Clustermanager J. van Steen: „In de oude situatie werden pa tiënten van goed of slecht nieuws over hun gezondheid in een hoekje achteraf op de hoogte werden gebracht. Heel ongemakkelijk dus. Daar heb ben we nu die twee spreekka mers voor." Ook de spoedeisende hulp heeft nu veel extra's. In een van de twee 'traumakamers' is rönt genapparatuur geïnstalleerd. In het LUMC in Leiden wordt spe cialistische spoedeisende hulp geboden, met zogenaamde high level-faciliteiten, voor spe cifieke gevallen. Met de nieuwe mid-level-faciliteiten kan het Rijnland een deel van alle overi ge letselgevallen opvangen. Ook de ambulancesluis, die aansluit op de 'eerste hulp' is volledig vernieuwd. Verder zijn er wachtkamers waar familieleden in afzondering kunnen wachten en bijkomen. Een van de nieuwe trau makamers van het Rijnland Ziekenhuis. FOTO HENK BOUWMAN Om ruimte te maken voor de uitbreiding moesten de afdelin gen fysiotherapie en orthopedie verhuizen. Die zijn onderge bracht in een tijdelijk onderko men. In een volgende fase van de renovatie maakt dit noodge bouw plaats maken voor ande re afdelingen. cLt ictt octiz. 3 Tropicana sappen Kies uit diverse smaken. Literpak van 4.95 voor jCuxlft u, öóiït Op iru-n tfbn?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17