De brug der vloeken en zuchten Strijd tegen overlast in Pancras-Oost 'Noodpotje niet voor leerstoel' edrijven in de egio geplaagd oor nepfacturen eiden en Oegstgeest actief voor biozak Postma gaat eerder publiciteit zoeken LUMC het beste volgens enquête Leiden Regio Koninginnedag 2000 in boekvorm NDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 °l n/regio wim koevoet rijven in het werkgebied de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland aiien de laatste tijd weer e' saai bestookt met nepfactu- Kamer-manager F. Pot t het dringende advies deze ningen te negeren. Of er een dikke viltstift een kruis ^rheen te halen en ze terug turen om de afzenders te noedigen. Hij spreekt van selijkmakende praktijken', 'erzenders van de facturen :en indrukwekkende han- namen als UTT-Telecom, s!iw Papers, IT&T en HIB achter al die afkortingen een lege huls schuil. „Meer een postbusadres hebben dubieuze ondernemers ilgens Pot spelen ze in op rote hoeveelheden facturen doorgaans bij bedrijven 'j'Jienkomen. De controle op is lang niet altijd toerei- 'sjl en door onoplettendheid al snel een handtekening ie?r de acceptgirokaart te *"!i. Het gaat daarbij om be en van tussen de duizend ertienhonderd gulden voor verleende diensten. De facturen hebben meestal :kking op advertenties die elemaal niet zijn geplaatst, onbeduidende drukwerk- in niet noemenswaardige gen. „Als er al een dienst It geleverd, dan is de prijs- iteitverhouding volstrekt facturen worden ver- rd vanuit Nederland, Zwit- 5nd en Barcelona. Pot pro namens de Kamer al zo'n vier jaar de ondernemers bij te brengen dat ze beter moeten kijken naai' de rekeningen die ze binnenkrijgen. Hij voert daartoe onder meer campagnes in het maandblad van de Ka mer. „Dat dat nu nog nodig is, -bewijst dat het nog altijd lucra tief is om dergelijke nepfactu ren toe te sturen. Ik kan geen cijfers geven, maar ik weet ze ker dat er veel bedrijven jaar in jaar uit instinken. Maar bekijk nu eerst zo'n rekening eens goed. Als er niet eens telefoon nummers van de verzender op staan en ook geen vestigings adres, maar alleen een postbus adres, dan moet je direct op je hoede zijn." Vaak vertonen de facturen kenmerken van een offerte. „Maar het zijn geen offertes, omdat er een acceptgirokaart aan vast zit. Heb je eenmaal je handtekening gezet, dan ben je direct je geld kwijt voor een dienst die niet wordt geleverd en waar je eigenlijk ook niet eens behoefte aan had." Pot roept bedrijven op de du bieuze rekeningen bij hem in te leveren. Ze kunnen dan dienen als bewijsmateriaal waarmee de Kamer naar het kantongerecht kan stappen. Tot dusverre is het niet eenvoudig gebleken om de verzenders van nepfacturen ju ridisch aan te pakken. „Ze zijn moeilijk te traceren en gaan on der een andere naam al snel weer door met hun praktijken. En als er toch een wordt gepakt, dan hebben de bedrijven daar hun geld nog niet mee terug, De beste remedie is gewoon dat ondernemers zelf weer wat meer op hun hoede worden voor wat er binnenkomt." leiden Leiden haalt Koninginnedag 2000 nog een keer terug. In een speciaal fotoboek is te zien hoe Leiden op 29 april het bezoek van de ko ninklijke familie vierde. In het boekje, dat 'Oranjes, welkom terug!' heet, staan ruim 190 foto's die op die zaterdag in april zijn genomen door een keur aan fotografen: van amateurs tot professionals. Het boekje is een initiatief van de gemeente Leiden, de Vereniging Koninginnedag Leiden, de universiteit, het Leidsch Dagblad en Drukkerij Groen. Samensteller is Rutger Veldhuijzen van Zanten. 'Oranjes, welkom terug!' is gisteren officieel gepresenteerd door burgemeester Postma. Het is voor tien gulden te koop op het Stadhuis, het Stadsbouwhuis en bij boek handel De Kier. FOTO PUBLICITEITSFOTO marieke van gompel en en Oegstgeest proberen gescheiden inzamelen van een nieuwe impuls geven. 5l(ieide gemeenten gaven gis- in het Stevenspark in de ^Tsnshof het startsein voor ;ezamenlijke campagne. Er een speciaal lespakket de scholen en gedurende aar zijn er verschillende ac- rond het thema afvalschei- n van de zaken waar de ge nten aandacht voor vragen volledig composteerbare ik voor GFT afval, thouder Laurier hoopt dat ^iozak - bedoeld voor de lenemmer in de keuken - rendement van de GFT- iding omhoog brengt. Daar t alleen het milieu mee ge en, maar uiteindelijk ook emeenten. En dus de bur gers zelf. Composteren van ge scheiden ingezameld GFT kost 100 gulden per ton. Dat is de helft goedkoper dan wanneer het, als 'gewoon' afval wordt verbrand. Het biozakje is gemaakt van maïszetmeel. Het kan met in houd en al in de GFT-container gegooid worden en gaat nare luchtjes' en ongedierte binnens huis tegen. In een groot aantal winkels in de Stevensbloem en Oestgeest zijn de zakjes ver krijgbaar en alle inwoners krij gen een gratis proefexemplaar. De actie 'Met gemak schei den met de biozak' in de Ste venshof en de gemeente Oest geest is de eerste in een reeks van drie. Soortgelijke acties zullen ook in Alphen aan den Rijn en Bre da gehouden worden. In Al phen aan den Rijn begint die actie op 3 oktober. leiden 150 kinderen van de scholen in de Stevenshof lieten gisteren tijdens de actie 'Met gemak scheiden met de BioZak' in een origineel afvalrace-circuit zien hoe afval gescheiden kan worden. 'Professor Green' demonstreerde samen met wethouder Laurier hoe van sla com post gemaakt kan worden. Hij moedigde de kinderen aan terwijl ze on der meer met afval in de hand de stormbaan trotseerden en op vierper- soonsski's een vuilniszak naar de juiste container brachten. FOTO HIELCO KUIPERS leiden pablo cabenda Hij zal eerder de publiciteit zoe ken, plannen toelichten en openheid van zaken geven. Misschien heeft hij dat wel ge leerd van de negatieve publici teit in de aanloop naar Konin ginnedag in Leiden. Burge meester Postma werd gisteren tijdens een commissievergade ring om een verklaring ge vraagd voor de publicitaire on rust die het voorspel vormde van de komst van Beatrix. ChristenUnie/SGP en CDA vroegen of er lering uit is ge trokken. Van As, fractievoorzit ter van de kleine christelijke partijen, wil dat een analyse wordt gemaakt van potentiële problemen en dat alles wordt gedaan om negatieve publiciteit in de toekomst te voorkomen. Postma verklaarde dat het vermaledijde woord 'noodver- ordt nog steeds geklaagd, ling is koud een paar iden klaar, de bouwplan- zijn diverse keren gewijzigd og kan hij niet ieders goed- l7ing wegdragen. De brug de Zoeterwoudsesingel le Professorenwijk naar de enstad, de Van Disselbrug, oi, waardig, daar niet van., het romantische plaatje esI te botsen met de realiteit le 21ste eeuw. erbinding in het serene t van het Plantsoen wordt elijk vaak gebruikt door de »ren die verblijven in ver- nshuis de Lorentzhof. En ;eft de gemeente aan beide :n van de brug paaltjes ge- - i<jst om auto's te verhinde- oor het park te rijden. Niet nn fend dat die dingen een letterlijke onoverkomelijkheid kunnen vormen voor rollator, kinderwagen of rolstoel. Aan de kant van de Kraaierstraat moet je ofwel uitwijken naar het fiets pad, ofwel naar het gras. Een paaltje staat namelijk midden op het verharde gedeelte van het voetpad. In het buurtblaadje van de wijk stond al een flink cynisch stukje over de obstakels: 'Staan de paaltjes niet goed? U bent uit gegleden? Hoe kan dat nou? Het is toch zooooo mooooooi'. Adjo Vreeburg, verantwoorde lijk voor het stukje in buurtblad Het Hoogste Woerd en zelf ar chitect, heeft het ongemak aan den lijve ondervonden.Als je om half elf gaat kijken dan is er niets aan de hand, nee. Maar als je tijdens de spits je toe vlucht zoekt tot het middenge deelte moetje uitkijken dat je niet door fietsers wordt overre den." En dan is er nog iets. Die voet paden met dat milieuvriendelij ke zandachtige gralux. Mooi hoor. Maar als het geregend heeft, ontspringen hier en daar spontaan blubberbronnen. „Ze hadden beter het asfalt kunnen handhaven. Dat gralux heeft dan een zogenaamde natuurlij ke uitstraling, maar mensen gaan tegenwoordig niet op die manier om met een park. Die willen skeeleren of steppen. Probeer dat maar eens op dat spul." „Maar", zo verzekert Vreeburg „dat is mijn persoonlijke me ning hoor." Niettemin zijn er meerderen die sommige erger De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Gemeente trekt minstens halve ton uit De gemeente schiet Pancras-Oost te hulp. Burgemeester en wethouders willen een eind maken aan de overlast en vandalisme in de wijk. In de oostelijke binnenstad kla gen bewoners al tijden over vernielingen aan fietsen en auto's, zwerfvuil, drugsdealers, rondhangende jongeren en geluidsoverlast van de muziekzaal Q-Bus aan de Mid delstegracht. Bovendien pakt de gemeente wellicht de carports aan, die in de buurt als onveilig worden erva ren. leiden wim koevoet De bom in de wijk barstte toen de gemeente bekendmaakte dat ze het dagbestedingsprogram ma voor dak- en thuislozen en (ex-)verslaafden wil onderbren gen in het voormalige LDM-ge- bouw aan diezelfde Middelste gracht. De inspraakprocedure over deze zaak loopt nog. De wethouders Laurier (Groen- Links) en Buijing (PvdA) ont kennen dat zij met hun plan van aanpak de bewoners willen overheden hun verzet tegen het dagbestedingsprogramma te staken. Laurier: „We nemen de klachten van de bewoners ui terst serieus, of dat programma nu wel of niet in hun wijk wordt uitgevoerd. De maatregelen te gen de overlast staan daar hele maal los van." De plannen kosten voorlopig 50.000 gulden. Dit bedrag kan fiks oplopen als de gemeente en de woningbouwverenigin gen ertoe overgaan de 'fysieke structuur' van de carports aan te passen. „Je kunt hierbij den ken aan het aanbrengen van verlichting of aan grote ingre pen, zeg maar verbouwingen", aldus Laurier. Meer dan losse ideeën zijn er nog niet over de ze kwestie. Voor de andere problemen zijn er wel concrete plannen, die de gemeente wil bespreken en uitvoeren met de bewoners, de woningbouwverenigingen, de politie, de Leidse Welzijnsor ganisatie en Parnassia, het cen trum voor alcohol-en drugsver slaafden. Met de laatste organi satie zijn 'contractafspraken' gemaakt. Parnassia moet ervoor zorgen dat de overlast van rondhangende gebruikers ver dwijnt. Houdt de instelling er zich niet aan dan kan 'in het ui terste geval' de subsidie worden stopgezet, aldus Laurier. Zijn coliega Buijing gaat ervan uit dat Parnassia erin zal slagen om de overlast te bestrijden. „Zelf gaat Parnassia daar ook vanuit, anders had er geen ihandteke- ning onder het contract ge staan." Met de LWO zijn eveneens contracten gesloten. De wel zijnsorganisatie is ingehuurd om iets te doen tegen de over last van rondhangende jonge ren in het oostelijk deel van de binnenstad. Ook Q-Bus is on der druk gezet om op te treden tegen het lawaai dat de bezoe kers veroorzaken als ze het ge bouw verlaten. Laurier en Buijing willen goed in de gaten houden dat de maatregelen echt helpen. „De tevredenheid moet groeien. Dat is onder meer af te leiden uit het aantal en de aard van de klachten die bij de politie bin nenkomen." ordening' de hoofdschuldige was, doordat het te vroeg uit lekte. „Twee weken voordat de beslissing daadwerkelijk werd genomen viel het woord al in de pers. Toen we nog midden in de brainstormfase zaten. En dan kun je daarna praten als Brugman, maar het tij -is niet meer te keren Voortaan wil hij zelf de regie in handen houden en zo vroeg mogelijk informatie naar buiten brengen die hij dan meteen kan toelichten. Postma vindt dat de nieuwe strategie al haar vruchten heeft afgeworpen. Bij het bezoek van de Japanse keizer Akihito, lutte le weken na het bezoek van Beatrix, heeft hij de beveili gingsmaatregelen meteen in de publiciteit gebracht. En de ge volgen, althans in de pers, wa ren er ook naar. De onrust was volgens Postma een stuk min der. leiden Het Leids Univeritair Me disch Centrum komt als bes te academisch ziekenhuis uit een enquête onder huisart sen, specialisten, verpleeg kundigen en ziekenhuisdi recteuren. Vorig jaar stond Leiden nog op de tweede plaats, achter Utrecht. De peiling is voor de vierde keer uitgevoerd door het bureau van Peter Lagendijk, op ver zoek van weekblad Elsevier dat de ranglijst deze week publiceert. Het LUMC-be- stuur ziet de uitkomst als een opsteker voor de 'enthousi aste' medewerkers, maar 'ui teraard slechts als een mo mentopname'. In de categorie middelgro te en kleine ziekenhuizen (tot 580 bedden) staat het Streek ziekenhuis Midden Twente in Hengelo bovenaan, terwijl het St. Elisabeth in Tilburg de ranglijst van grote niet-aca- demische ziekenhuizen aan voert. Het Diaconessenhuis en het Rijnland staan niet in de kopgroep en worden door Elsevier niet genoemd. Kritiek op voorstel Postma leiden pablo cabenda De christelijke partijen en de SP willen niet dat burgemeester Postma de leerstoel Leidse ge schiedenis betaalt uit het nood- potje van de gemeente. De 55.000 gulden voor de nieuwe post aan de Universiteit Leiden moet volgens Van As, fractie voorzitter van de Christen- Unie/SGP, gewoon uit de be groting van komend jaar ko men. „Die leerstoel kan op zijn vroegst in het nieuwe jaar wor den bekleed, want dit studiejaar is allang begonnen. Ik zie de ur gentie helemaal niet." Als onderdeel van een nau were samenwerking tussen de gemeente en de universiteit is begin dit jaar besloten een leerstoel Leidse geschiedenis in te stellen. Het initiatief werd al om geprezen in de raad. Geen van de partijen had bezwaar te gen het plan zelf of het bedrag dat ermee is gemoeid. Alleen de manier waarop het gefinan cierd zou moeten worden stuit hier en daar tegen de borst. Tijdens de commissie Alge mene en Bestuurlijke Aangele genheden bleek gisteren dat burgemeester Postma de leerstoel op de lijst van knel punten had gezet. Belangrijke projecten waar geen budget voor is en die betaald moeten worden uit een gemeentelijke reserve. Wie de leerstoel gaat bezetten, is echter nog niet be kend. Postma verdedigde zich door te verklaren dat het instellen van zo'n leerstoel zeker drie kwart jaar in beslag neemt. Om het plan alvast 'reliëf te geven had hij het op de lijst gezet. De commissie nam daar geen ge noegen mee. Postma: „Ik kan misschien een wat platvloerser reden geven. Ik was aanwezig bij een gesprek tussen de Uni versiteit en Burgerzaken, heb als burgemeester het initiatief genomen en meteen mijn hand opgestoken." Waarna hij zich genoodzaakt voelde zijn sco ringsdrift te vertalen in klinken de munt. Van As floot de burgemeester terug en verklaarde dat een knelpuntenpotje geen feestpot- je is. „Ik heb sterk de indruk dat er wordt geredeneerd van: ik wil ook wel iets uit dat potje. En ja, dan krijg je inderdaad een lijst van vijftien knelpunten", zei Van As, verwijzend naar de lengte van de lijst met financië le noodgevallen. „Zo wordt het middel aangewend voor een verkeerd doel." Van Dam van de SP sloot zich wat later aan bij de christelijke partijen: „Ik begin het ook te begrijpen. Het is helemaal geen knelpunt." Postma vindt desalniettemin de gesprekken met de universi teit en burgerzaken wél urgent. „En u heeft zelf suggesties ge daan voor die portefeuille. Dan moet je dat ook tastbaïir ma ken." Van Dijk; „Daar hebben we andere instrumenten voor." nissen met hem delen. Me vrouw Joosten-Meuwissen van de Zoeterwoudsesingel gaf de redactie een verzameling foto's mee als bewijsstukken A tot en met F. Kinderwagens,op fiets paden, fietsers op voetpaden, voetgangers op groenstroken, de wereld op zijn kop en God voor ons allen. Ze koestert een zorgvuldig gedocumenteerde geschiedenis van aanpassingen, inspraakavonden, infowande- lingen, herzieningen en ver bouwingen. Het Plantsoen was namelijk vanaf '97 bijna een ge bed zonder eind en de Van Dis selbrug een brug der zuchten. Op verzoek van met name de bewoners van de Lorentzhof kwam een apart voetgangersge deelte op de brug. Inclusief die verrotte paaltjes." René Verdel, wijkchef van Stadsdeel Midden, heeft nog geen klachten ontvangen over het voetpad bij de brug, maar hij zal zeker poolshoogte ne men. Over dat gralux kan hij kort zijn. „We hebben zoveel mogelijk voor natuurproducten gekozen omdat dat hét beste aansluit bij het oorspronkelijke idee van het park." En de blub ber? „Plassen zijn acceptabel. Zolang ze maar niet over de he le breedte van de weg zijn ver spreid. Asfalt zuigt geen water aan maar is ook minder goed te herstellen. Én: als je asfalt plaatst en zo ruimte geeft aan skeelers, betekent dat automa tisch minder ruimte voor voet gangers. Heeft u gehoord over dat ongeluk in het Vondelpark waarbij een skeeler en een voet ganger waren betrokken? Dat is nou net het probleem dat u als eerste noemde. Het is kiezen. Je kunt het niet iedereen naar de zin maken." pablo cabenda :/.0 De gewraakte paaltjes bij de Van Disselbrug

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15