Geloof Samenleving Hindoes herdenken voorouders 'Strategische alliantie nodig tussen moslims en christenen Ontkerkelijking zet door Biologische bewijzen voor reïncarnatie DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 VANDAAG I Vandaag 410 jaar geleden, op 28 september 1590, werd paus Urbanus VII begraven in de Santa Maria Sopra Minerva in Rome. Zijn plotselinge dood ten gevolge van de malaria, maakte zijn ambtstermijn de kortste in de geschiedenis van de heilige stoel. Urbanus VII heette eigenlijk Giovanni Battis- ta Castagna en was een neef van de invloedrijke kardinaal Verallo. Zijn carrière in de kerk was aanzienlijk: hij was ach tereenvolgens pauselijk legaat in Frankrijk, ambtenaar van de Curie, aartsbisschop, gouverneur van de Kerkelijke Staat, nuntius van Spanje, gouverneur van Bologna, raadsheer en inquisiteur-generaal van het Heilige Officie en kardinaal- -priester van San Marcello al Corso. Van de kroon op zijn carrière, het pausschap, kon hij echter maar twaalf dagen genieten. Na zijn dood bleek hij een aanzienlijk geldbedrag te hebben nagelaten voor 'de zorg aan verarmde meisjes'. Eén van de heiligen die op 28 september wordt vereerd is Lioba van Tauberbischofsheim (710-782): een nicht van missionaris Sint Bonifatius die bij Tauberbischofsheim als abdis de scepter zwaaide in een klooster. Onder leiding van Bonifatius heeft Lioba een belangrijke rol gespeeld bij de kerstening van Duitsland. 'Stiltecentrum is een prachtoplossing' den haag Staatssecretaris Adelmund (Onderwijs) noemt het een prachtoplossing als openbare scholen een ruimte inrichten waar gelovige leerlingen kunnen bidden. Eerder gaf Adelmund aan dat scholen in feite zelf mogen beslissen of ze een lokaal beschikbaar stellen voor islamitische of christelijke scholieren die willen bidden. Eind vorig jaar ontstond ophef nadat islami tische leerlingen op het Amsterdamse Calandlyceum een 'bid- verbod' kregen. Ze mochten niet in lege lokalen hun dagelijkse gebeden doen. Adelmund deed haar uitlatingen in de Tweede Kamer waar zij met de parlementariërs sprak over de school plannen die voor de periode 2001-2003 zijn ingediend. Nieuwe pastoor in Alphen alphen aan den run» De rooms-katholieke gemeenschap in Al phen aan den Rijn heeft met ingang van het nieuwe jaar een nieuwe pastoor. F. Somerwil wordt pastoor en leider van het pastorale team van de parochies H. Pius X, Heilige Geest en St. Bonifacius. Somerwil werd in 1938 in Den Haag geboren. Hij volgde achtereenvolgens de priesteropleidingen in Heemstede en Warmond. Daarna was hij kapelaan in Rotterdam, Sassen- heim en Wassenaar. In die laatste plaats werd hij in 1982 pas toor. Diezelfde functie bekleedde hij in Voorburg, en op dit mo ment is Somerwil pastoor van de parochie van het Allerheiligst Sacrament in Den Haag. BEROEPINGSWERK Haarlemse islamoloog Qörüz, op CDA-bijeenkomst in Oegstgei bombay Indiase hindoe-gelovigen nemen een bad in het heilige water van het Banganga bassin, nadat ze hun hoofd hebben kaalgeschoren. Dit oude ritueel, ter nagedachtenis aan de voorouders, vond gisteren plaats in Bombay en werd door duizenden gelovigen uitgevoerd. foto »ap» sherwin crasto OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN Twee stapeltjes bijbels houden de groene CDA-vlag op z'n plaats. Een koran ligt er niet bij. Toch gaat het vanavond juist over die betrekkelijke nieuwko mer in godsdienstig Nederland: de islam. Geïmporteerd door honderdduizenden allochto nen. Die dan misschien in 'het blanke getto Oegstgeest' - aldus de plaatselijke voorzitter van de christendemocraten - het straatbeeld nog niet bepalen, maar een eindje daarbuiten meer en meer. Een factor dus om rekening mee te houden, vindt het CDA. De Haarlemse islamoloog, moslim én CDA-prominent Coskun £örüz staat achter de katheder, de belichaming wel haast van een geslaagde inte gratie van twee werelden. Qö- rüz is samen met landelijk voorzitter Marnix van Rij van het CDA oprichter van het Cen trum voor Politiek, Religie en Zingeving. Dat beoogt mensen van verschillende religieuze achtergronden bijeen te bren gen om over grote maatschap pelijke kwesties na te denken. Het gaat om een initiatief dat vorig jaar nogal wat stof deed opwaaien: betekende dit nou dat de 'C' zou worden ingeruild voor de 'R' van religie in het al gemeen? Nee, zo omzeilt Qörüz het porcelein in de kast nog maar eens: „Het centrum is een platform niet in het hart, maar in de periferie van het CDA." Het is een verhaal van geven en nemen dat £örüz zijn wei- De Haarlemse islamoloog, mos lim én CDA-prominent Coskun £ÖrÜZ. archieffoto united pho tos de boer willende gehoor voorhoudt. Moslims en christenen dienen op zoek te gaan naar wat ze ge meenschappelijk hebben. Dan kunnen ze in de politiek 'strate gische allianties' vormen tegen de heersende seculieren als het bijvoorbeeld gaat om het ar moedevraagstuk of medisch- ethische kwesties. Geen utopie, volgens hem, want: „Ik deel het pessimisme niet van lieden die zeggen dat er een multicultu reel drama is." Dan moet wel eerst een hoop wantrouwen tussen de twee groepen worden weggenomen, weet hij. En hij draagt alvast zijn steentje bij: zaken als vrou wenbesnijdenis en uithuwelij- NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wezep (wijk 3), M.A. Kuyt te Veen; te Zeist (Tho masgemeente), dr. J. Dubbinkte Breukelen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwkoop, B. de Romph te Noordeloos. GEREFEFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Rijssen-Zuid', JJ. Taniste Middelburg-Centrum BOEKBESPREKING Ondanks toename geloof in leven na de dood den haag anp Buitenkerkelijkheid is in de ja ren '90 opnieuw toegenomen. Tegelijkertijd steeg het geloof in een leven na de dood, de hemel en wonderen. Ook etnische minderheden hebben te maken met kerkverlating. Dit zijn de belangrijkste con clusies uit het rapport Seculari satie in de jaren negentig van het Sociaal Cultureel Planbu reau. In 1999 beschouwde 63 procent van de Nederlanders zich als buitenkerkelijk tegen over 57 procent in 1991 en vijf tig procent in 1980. Van de kerkleden bezocht in 1999 slechts 23 procent wekelijks een kerk: in 1991 en 1980 waren de ze percentages respectievelijk 31 en 40. Buitenkerkelijkheid is het grootst in de generatie Neder landers die na 1960 is geboren. Bijna driekwart van deze groep noemt zich buitenkerkelijk. Van de generatie geboren voor 1930 beschouwt ruim de helft zich buitenkerkelijk. Geloof in een leven na de dood, de hemel en religieuze wonderen steeg ten opzichte van 1991 met respectievelijk ze ven, zes en acht procent naar 60, 55 en 40 procent. Tegelijker tijd werd de moraal van Neder landers strenger. Meer Neder landers dan in 1991 keurden een buitenechtelijke relatie en belastingfraude af. De moraal van de generatie geboren na 1960 lijkt veel op die van haar grootouders, geboren voor 1930. Secularisatie doet zich ook voor onder etnische minderhe den in Nederland. Vooral jonge Antillianen en Surinamers ke ren de kerk de rug toe; 59 pro cent van de tweede generatie Antillianen noemt zich buiten kerkelijk tegenover 22 procent van de eerste generatie. Bij de Surinamers zijn deze percenta ges respectievelijk 42 en 19. Naar schatting zal ongeveer 10 procent van de Turkse en Ma rokkaanse jongeren in Neder land de islam verlaten als de druk van het milieu wegvalt. Eenderde tot de helft van de Het rapport vormt een vervolg op het in 1994 verschenen rap port Secularisatie in Nederland 1966-1991. De Amerikaanse parapsycholoog Ian Stevenson is een begrip in de wereld van het réïncarnatieonderzoek. Hij ver zamelt al sinds de jaren vijftig bewijzen voor 'het terugkeren van de dode zielen in nieuwe lichamen'. En was daarmee één van de eerste westerse wetenschap pers die reïncarnatie aanvaardde als hy pothese. Stevenson werkte in die begin tijd samen met de Indiase wetenschap per Banerjee. Later zette hij die aan de kant omwille van zijn 'niet geheel zorg vuldige aanpak'. Zo kreeg Stevenson het in de loop van zijn carrière wel va ker aan de stok met collega-onderzoe kers. De Nederlandse parapsycholoog Rivas schreef onlangs in zijn boek over reïncarnatie dat hij de waarde van Ste vensons werk hoog schatte, maar dat hij geen grote fan is van de man gezien de arrogante wijze waarop hij eenmaal door hem werd behandeld. Stevenson onderzocht meer dan twee duizend gevallen, publiceerde talloze boeken en artikelen en wordt daarom gezien als dé autoriteit op het gebied van reïncarnatie. In 1997 verscheen van zijn hand een lijvig wetenschappelijk werk onder de titel 'Reincarnation and i Biology', waarvan nu de populair- we- j tenschappelijke samenvatting 'Bewij- zen voor reïncarnatie' is verschenen. Stevenson beschrijft hierin mensen, l vooral jonge kinderen, met moeder- vlekken, littekens en geboorteafwijkin gen als bewijs voor een vorig leven. Bijvoorbeeld de in 1961 met een flinke moedervlek op zijn linkerarm geboren Cemal Kurt uit Turkije. Een oom van hem had al voor zijn geboorte een x droom gehad waarin de wedergeboorte van een verre verwant, ene Cemal Ka- racan, werd aange kondigd. Vader Kurt noemde zijn zoon daarom ook Cemal. Twee jaar oud begon het kind te praten over een wijngaard die van hem zou zijn. En hij deed allerlei uitspraken die ty pisch waren voor de overleden Cemal Ka- racan, eigenaar van een wijngaard. De kinderen van Ka- racan accepteerden daarom de jonge Ce mal Kurt als de reïn carnatie van hun va der en noemden hem 'pappa'. Het jongetje dat amper vijfjaar was ontwikkelde daarbij ook nog een hevige liefde voor Karacans weduwe. Een van de meest frappante 'bewijzen' was echter de gro te moedervlek op de linker onderarm van Cemal. Cemal Karacan had precies dezelfde vlek op dezelfde plaats gehad. Stevenson beschrijft zo talloze opmer kelijke gevallen. Een van de meer over tuigende was dat van de in 1973 in Bir ma geboren Ma Htwe Win. Haar moe der, liep een keer langs de plaats waar een vermoorde man, ene U Nga Than, werd opgegraven door de politie. Vervolgens droomde ze van een man die haar achter volgde op zijn knieën. Ze herkende die man niet als U Nga Than omdat ze die amper gezien had. Than was maanden daarvoor vermoord door zijn vrouw en drie man nen. Ze hadden hem in zijn linkerborst gesto ken, vingers afgesne den en op zijn hoofd geslagen. Vervolgens ontdeden ze zich van het lijk door het zo compact mogelijk in een te drukken, de on derbenen met touw aan de dijen vast te binden, in een jute zak te proppen en in een bron te dumpen. Door loslippig heid van de vrouw kwam de politie de moordenaars uiteindelijk toch nog op het spoor. Ma Htwe Win zou de reïn carnatie van de vermoorde Than zijn omdat ze geboren werd moedervlekken op haar borstkas en hoofd (precies op de plekken waar Than gestoken en ge slagen werd). Verder ontbrak bij haar een pink en waren er duidelijk insnoe ringen op haar enkels en dijen te zien, alsof haar onderbenen aan haar dijen waren vastgebonden met touw. Buiten dat alles bleek Ma HtweWin later als kind ook nog levendige herinneringen te hebben aan het leven van- en de moord op U Nga Than. De foto's in het boek laten weinig aan de verbeelding over. De beentjes van Ma Htwa Win zien er inderdaad uit alsof een snoer diep in haar vlees gesneden heeft. Me disch is dit volgens de onderzoeker niet te verklaren. Met alle gevallen die zo in 'Bewijzen van reïncarnatie' beschreven staan zal Ian Stevenson er beslist in slagen weer enkele lezers over de streep te trekken ten gunste van het geloof in reïncarna- ONNO VAN 't KLOOSTER Titel: Bewijzen van reïncarnatie Auteur: Ian Stevenson Uitgeverij: Ankh Hermes Prijs: 49,50 gulden king hebben echt niks e mandal met de islam als nig te maken. En: „Perso word ik nogal boos dat ik Nederland verantwoo moet voelen als elders m de christenen het leven maken. Ik spreek u toe niet aan op het feit dat kat ken en protestanten elkaij koppie kleiner makeis Noord-Ierland?" Iemand uit het publiet tuigt plechtig zijn erken r heid voor de moeite die zich getroost om het 'mi beeld van de moslims' de Nederlanders ovei weg te nemen. „Want vrees ik een van de hinde voor uw hooggestemde rie. De werkelijkheid is man in de straat niet zo s een allochtoon afstapt." Voor die harde werkeli wil Qörüz zijn ogen zek( sluiten. Er zal heel wat moeten worden verzet, va de kanten. Werkelijke int< van de allochtonen, dat langetennijn-verhaal, de tussentijd - hij legt ziji,( tieke kaarten nog maar ei tafel - zouden de chris j mocraten hun voordeel n doen met de aanwezighe» zoveel moslims. „Op het van euthanasie, klonen, mohuwelijk kunnen de c nen betere zaken doet moslims dan met niet-gij Nederlanders." Wie wordt de CDA-vlag dan dag door een stapeltje én een stapeltje korans plaats gehouden. Opnieuw prot van China teg heiligverklarit PEKING ANP/RTR/AFP/DPA China heeft opnieuw fel testeerd tegen de heilig]/ ring van 120 martelarei paus Johannes Paulus II. hen is de Nederlandse Dierkx, die in 1900 tijdf Bokseropstand in China leven kwam. De paus ve zondag 87 Chinezen en China werkzame missii|( sen heilig. Een woordvoerder v« Chinese ministerie van h, tenlandse zaken zei eergE dat de martelaren hun verdiend hebben. „De n werden geëxecuteerd on de wet overtreden hebb dens de invasie van Chir heiligen stierven tijde Bokseropstand, een gev dige campagne van een sche beweging in Noord tegen buitenlanders en nen. Het huidige Chind-( wind beschouwt de opst een patriottische strijd. Kaatje Dierkx, geboi 1866 in Ossendrecht, r 26-jarige leeftijd bij de franciscanessen-mission van Maria in. In 1899 vei naar China. Een jaar late ze aangehouden en onth WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen.- In het noorden flinke perioden met zon en droog. In het midden en zuiden bewolkt en perioden met regen. Soms veel wind. Maxima 11 tot 18 graderr. Zweden: Eerst zonnige perioden, vooral in het noorden en oosten. Van het zuidwesten uit meer bewolking en een toenemende kans op re gen. Geleidelijk meer wind. Maxima van een graad of 10 in het noorden tot bijna 20 in het zuidoosten. Finland: Geregeld zon, maar ook kans op mist. Vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Denemarken: Donderdag wisselende bewolkt en enkele stevige buien. Vrijdag vooral in het westen regen. In het oosten meer zon en met een ste vige zuidenwind maxima daar oplopend tot 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. In Schotland wat droger. Vooral donderdag nogal onstuimig, vooral in het zuidwesten. Maxima tussen 15 en 19 graden. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd flink regen, misschien ook on weer Donderdag in het oosten misschien nog eerst zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en perio den met regen of buien, ook kans op onweer. Maxima varirend van 19 graden in het westen tot 23 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van het westen uit een fors toenemende kans op regen- en onweersbuien, lokaal met zeer veel neerslag. Donderdag met uitzondering van de Atlantische Kust nog maxima rond 25 graden, vrijdag rond 21 Spanje: Van het noordwesten uit een toe nemende kans op buien, ook met onweer. Donderdag in het oosten en zuiden nog vrij zonnig en droog. Minder warm, vrijdag maxima van 18 graden in het noordwesten tot rond 25 aan de Costa del Sol. Portugal: Van het noordwesten uit meer bewolking en perioden met re gen, misschien ook onweer. In de Algarve ook nog wat zon. Ver der een aanwakkerende wind en lagere maxima, vrijdag van 15 graden ten noorden van Porto tot 24 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en een toene mende kans op regen- en on weersbuien. Daling van tempera tuur, op vrijdag rond 24 graden. Marokko: Westkust: donderdag nog flink wat zon en droog. Daarna meer bewolking en een toenemende kans op buien. Tunesië: Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur van 28 tot 34 gra den. Madeira: Perioden met zon. Vrijdag kans op een bui. Maxima rond 23 gra den. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Ge leidelijk meer wind uit het noor den en een lichte daling van temperatuur, vrijdag maxima rond 25 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. In het westen op beide dagen bewolkt en enke le buien, soms met onweer. Maxima tussen 20 en 24 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig, maar wel een kleine kans op een bui. Middagtempe- ratuur rond 22 graden. Zwitserland: Zonnige perioden en meest droog. Vrijdag vanuit het westen kans op zware buien met onweer. Middagtemperatuur tussen 19 en 25 graden. Hongarije: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Maxima rond 22 gra den. Italië: Donderdag nog flink wat zon en bijna overal droog. Vrijdag van het westen uit een toenemende kans op flinke regen- en on weersbuien. Maxima rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Vrijdag meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Maxima van ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 25 graden. Malta: Flinke zonnige perioden. Vrijdag later op de dag meer wolken en mogelijk een bui. Maxima van ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en vooral don derdag kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima op Cy prus en in het zuiden van Turkije 26 graden, elders 20 graden. Weerrapporten 28/09, 08.00 uur: VRIJDAG 29 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.39 Zon onder 19.21 Maan op 09.14 Maan onder20.30 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.17 17.41 04.50 «17.14 Laag 00.44 15.21 00.25 15.02 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) cMi, bewolkt onweer W warmtefront tlüffr regen <£mis> sneeuw V koufront ash opklaringen ha8el lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn— 'uchtdruk in, 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel, (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337^ 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to1 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vei het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betahng. VERZEND|NGpERp0ST worden verzonden geldt een toeslag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 16 0.0 10 5.0 15 1.0 10 0.0 15 0.0 11 0.0 12 0.0 Buenos Aires o Casablanca li Johannesburg o Los Angeles z New Orleans o New York o K N H U I 11 5 0.0 Toronto ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth. 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14