Leidens Ontzet °m Zonder studenten geen feest MAT Niets om weg te spoelen 'We moesten weer leren feestvieren' Reveille De feestvierder De bijzondere Leidens Ont zet-feestgids uit 1945. FOTO 3 OCTOBER- VEREENICINC ïst gratis uw hypotheekofferte en bespaar! t 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: financetester.nl Leidens Ontzet, dat is hutspot, haring en wittebrood, de reveille en de taptoe. Maar daarnaast heeft iedere Leidenaar zijn eigen herinneringen aan het bijzondere feest. In Ontzettend vertellen Leidenaars over hun meest memorabele 3 oktober-viering. Vandaag: Piet de Goeijer over 3 oktober 1945. Het Leidsch Dagblad van 4 oktober 1946 meldde dat Leidenaars het lieten afweten bij de traditionele maaltijd: „Leidenaars houdt deze traditie in ere!", kopte de ver slaggever. En verderop: „Het vorige jaar (1945) lieten zich meer dan 5000 burgers en burgeressen inschrijven, maar toen was iedereen nog tuk op wittebrood en vooral op haring." Het was op 3 oktober 1945, zo vlak na de oorlog, erg druk geweest tijdens het uitde len van haring en wittebrood. Piet de Goeijer (77), al 42 jaar lid van de 'commis sie haring en wittebrood' van de 3 Octo- ber-Vereeniging, kan het zich nog herin neren. „En óf het druk was. Iedereen had honger! Haring was nergens te krijgen, want er werd zo kort na de bevrijding nog maar amper op zee gevaren. Dus voor een gratis visje voelden de Leidenaren wel wat" De eerste 3 oktober-viering na de oorlog was niet erg uitbundig, meent De Goeijer zich nog te herinneren. „3 Oktober is voor al leuk door de lol van jonge, enthousiaste mensen. Dat waren wij toen. Maar door de oorlog was er niet zoveel van dat jeugdige plezier over. Er was een gat in onze jeugd geslagen." Nederland was in oktober 1945 nog lang niet hersteld van de schade die de bezetting had veroorzaakt. Voedsel was nog op de bon, veel mensen zaten zonder werk. „We vierden Leidens Ontzet wel, maar nog niet erg uitbundig. We moesten weer leren feestvieren." Toch was 3 oktober 1945, naar de vorm beoordeeld, een 'echte' 3 oktober. Na vijf jaar waren alle elementen weer aanwezig: de taptoe, de reveille, de koraalmuziek - én de kermis. „Dat noemden we toen nog een lunapark. Het vond toen plaats op het Schuttersveld", vertelt De Goeijer. „Die plek is nu volgebouwd, maar in 1945 was het nog een enorm grasveld. Het veld had twee ingangen, om binnen te komen moest je een dubbeltje betalen. Alleen op vertoon van een lidmaatschapskaart van de 3 Octoober-Vereeniging mocht je gratis het lunapark in, dus die kaarten werden massaal door het hek doorgegeven door mensen die al binnen waren. Want een dubbeltje was toen nog heel wat." Hoe dat lunapark er in 1945 uitzag? „Zeker drie keer zo groot als nu! De attracties waren natuurlijk wel wat minder spectaculair: er waren schommels, je kon er touwtje trek ken. Ik herinner me nog ronddraaiende mini-vliegtuigjes, waar kinderen in moch ten zitten. En er was de hosvlonder: een enorm plankier, waar op de tonen van een hoempa-orkest door de jongeren gedanst werd. 'Hos-concerten' noemden we dat." Ook de taptoe was een stuk groter dan nu. „De route was erg lang. Na ongeveer an derhalf uur hadden we pauze, nou, dan zat de pies ons tot hier!" Lachend wijst De Goeijer naar zijn voorhoofd.Ach ja, het was allemaal zo anders. De optocht stelt veel minder voor, de stad is niet meer - zo als toen - autovrij. In de jaren veertig kon den we nog lekker over de straten flane ren. Maar ja, het zijn nu eenmaal andere tijden." NDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 Viering 3 oktober was in 1823 bijna geschrapt Het mag een wonder heten dat Leidens Ontzet nog steeds wordt gevierd. Misschien wel net zo'n mirakel als de plotselinge verdwijning van de Spaanse belegeraars in de nacht van 2 op 3 oktober 1574, met achterlating van hun halve wapenuitrusting en een pot waarin een restje peen- of pastinaakstamppot was achtergebleven. Opmerkelijk ook, dat een middeleeuws feest meer dan vier eeuwen overleeft. De tumultueuze vaderlandse geschiedenis biedt genoeg versere hoogtepunten, die kunnen worden aangegrepen om te feesten. Maar Leiden houdt het bij de triomf door dapper standhouden tegen de papen van Alva. En toch had het weinig gescheeld of het volksfeest was stilletjes geschrapt, nota bene kort voor de 250ste viering. Het is aan de studenten te danken dat dit gesmoord. Óp zondag 28 september 1823 liet de gemeenteraad vanaf de kansel m de Leidse kerken zijn besluit verspreiden dat de traditionele dankzegging voortaan niet meer op 3 oktober, maar op de daaropvolgende zondag in de gewone kerkdiensten zou worden meegenomen. Daags erna plakten de studenten de stad vol aankondigingen van een door hen georganiseerde uitreiking van naring en wittebrood. Die vrijdag wapperde 's morgens de vlag vanaf alle gebouwen van de universiteit, de studentensociëteit, de schouwburg en het rijksmuseum. In de loop van de ochtend raakte de Breestraat 'met eene ontelbare menigte volks bedekt. Niet een volk dat dartel juicht, maar eene behoeftige menigte, lieden van beiderlei kunne, kinderen en grijsaards', zo staat in een verslag uit 1857. Voor de heren studenten was de meute armlastige Leienaars net zo'n verrassing als het barmhartige gebaar van de rijkeluiszoontjes was voor de stad. Tot pakweg 1820 hadden de De erewacht van Pro Patria op het Stationsplein bij de aankomst van koningin Wilhelmina op 3 oktober 1924. Dat was de 350ste viering van Leidens Ontzet. studenten zich nauwelijks anders met de stad bemoeid dan in pogingen hun bijzondere rechten terug te krijgen. Ze wensten een eigen rechtbank, net als in de eerste jaren van de academie, toen zich misdragende studenten steevast op milde straffen konden rekenen. Maar binnen het corps kreeg langzamerhand een nieuwe lichting de overhand. Studenten die zien iets aantrokken van de situatie in Leiden en een bijdrage wilden leveren aan de ontwikkelingen in de stad. De uitreiking van haring en wittebrood aan nooadruftigen werd een jaarlijkse gebeurtenis en vanaf 1836 organiseerden ze feestelijke activiteiten als mastklimmen en zaklopen op het plein der Groote Ruïne, dat na de ramp met het kruitschip was ontstaan op de plaats waar nu het Kamerlingh Onnes Laboratorium staat. De prijzen varieerden van een zilveren tabaksdoos of een Duitsche pijp tot een horloge met ketting of een hengelstok met toebehoren. Een jaar of vijftig lang zorgden de studenten dat er jaarlijks een volksfeest was. Daarmee dwongen ze zelfs respect af bij de notabelen, die aanvakelijk het hele feest hadden wiilen opdoeken, maar nu de deuren van hun sociëteiten schoorvoetend openden voor de luidruchtige jongere heren. Toch was het lang niet allemaal koek en ei. Naarmate er meer drank vloeide in de loop van 3 oktober, kwam het 'weder tot eenige botsingen tusschen de jongelui en de plebs infirma Leidensis', zoals het reeds eerder genoemde verslag ook meldt. Vechtpartijen zouden zelfs de reden zijn geweest waarom het corps vanaf 1887 de eerstejaars die dan nog in him ontgroeningstijd waren (en groenen werden genoemd) aan ae vooravond van 3 oktober afvoerde naar Amsterdam en later Den Haag. Met hun koppen nog kaal van ae ontgroening waren ze een te gemakkelijk doelwit voor heethoofdige Leienaars met losse handjes. Tot knokken kwam het overigens toch wel, want al snel togen ook de Delftse groenen naar Den Haag, om op het Malieveld met de Leidse studentjes op de vuist te gaan. Inmiddels had de 3 October- Vereeniging in 1886 de organisatie van de feestelijkheden in Leiden op zich genomen. Vanaf het begin werden veel studenten lid en nog altijd maakt de preses van Minerva deel uit van het bestuur van de vereniging. Hoezeer studenten en gewone Leidenaren ook van elkaar gescheiden leven, op 3 oktober feesten ze gezamenlijk. In 1924, bij de 350ste viering, fungeerden 52 manschappen van de studentenweerbaarheid Pro Patria onder aanvoering van drie officieren zelfs als erewacht voor koningin Wilhelmina, die als eregaste in Leiden haar opwachting maakte. ONNO HAVERMANS En binnen wordt het net zo mooi! Reserveer nu uw irdelige winterschilder -,0 A< VAN Z> E R GLAS- EN CHILDERWERKEN TEL. 589 88 87 Geen haringwel korenwijn naar ambassades Nederlandse ambassades moeten het dit najaar zonder vaatje haring doen als ze Leidens Ontzet willen vieren. Gemeente en bedrijfsleven zien dit keer af van het rond de wereld sturen van de vis. Wel wordt, op initiatief van destilleerder Bols, millenniumkoren wijn naar een aantal vertegenwoordigingen in het bui tenland gestuurd. De ambassades namen de afgelopen ja ren dankbaar de postpakketten in ont vangst, waarin de haring en korenwijn zat. „Meestal kregen we in januari al de eerste brieven", herinnert Kiene Vesseur van de gemeente zich, „met de bood schap: het was zo leuk, doen jullie het volgend jaar weer?" Het idee om ambassades een presentje in het teken van Leidens Ontzet toe te sturen kwam van oud-burgemeester Cees Goekoop. In 1983 liet hij een en quête houden met als voornaamste vraag 'hoe en waar wordt Leidens Ont zet in het buitenland gevierd?' En wat bleek? Dat gebeurde bij vele verenigin gen en ambassades. Dat laatste is overi gens geen toeval. Nogal wat Leidse oud studenten bezetten ambassadeposten. In het jaar daarop liet de oud-burge meester daarom haring en Corenwyn - als vervangend graanproduct voor witte brood - bij 65 buitenlandse vertegen woordigingen bezorgen. In de jaren erna steeds bij dertig verschillende ambassa des. En dat in samenwerking met het bedrijfsleven: Ouwehand leverde de vis, Bols de drank en de KLM verzorgde het transport. De actie werd verder gespon sord door de 3 October-Vereeniging en deze krant. Dit jaar is het er niet van gekomen. Te lang bleef onzeker of alle partners weer meededen, zegt Vesseur. „Het is abso luut geen onwelwillendheid van wie dan ook. Maar bij Bols waren ze druk, hier waren ze druk. Iedereen had het ontzet tend druk. In juli was er nog steeds on zekerheid. Om die reden konden wij. het hier niet op tijd regelen." Daarop werd besloten de actie af te blazen. Vesseur: „Maar het is absoluut niet zo dat het nu helemaal nooit meer door gaat. We hebben wel met alle betrokke nen afgesproken tijdig te kijken hoe we het de komende jaren kunnen doen. Ik heb inmiddels contact gehad met ie mand van Bols. Die had al hele leuke ideeën voor volgend jaar." Dat bedrijf wilde de viering van Leidens Ontzet in het buitenland de volgende maand trouwens niet helemaal onge merkt voorbij laten gaan. Daarom gaan, met de steun van de gemeente, dit jaar wel flessen drank de deur uit. Daarin zit een speciaal vanwege de millennium wisseling gedestilleerde korenwijn. Wat ze daarmee willen wegspoelen, moeten de ambassades dus voor een keertje zelfverzinnen. ROBBERT MINKHORST Droge keel? Hoofdpijn? Is het voor de zoveelste keer uit de hand gelopen na de taptoe? Het recept is vroeg opstaan en naar de Reveille gaan. Ook dit jaar rs er door de Vrienden van de Re- veilll-je weer een programma samengesteld om 3 oktober mee te beginnen. Niet zoals vorig jaar op de dekschuit aan de Vis markt, maar zoals het hoort op het Stadhuisplein. Een echte Leienaar zou het niet mogen missen. Toch?! Eerst zingen en dan naar de Waag om haring en wittebrood te halen! Als geheugensteuntje drukken we sinds gisteren de teksten af- van vier liederen die bij het ochtendgloren ten gehore worden gebracht. Vandaag: Lof zij den helden. Lof zij den helden, die in 't verleden Krachtig door één-dracht, sterk door gebeden Kloek in den oorlog, wijs in beleid Land onzer vaa-dren hebben bevrijd Hun zij ons dankbaar loflied gewijd Hun zij ons dankbaar loflied gewijd God onzer vaad'ren, schenk ons Uw zegen Leer ons waardeeren, wat zij verkregen Maak ons eendrachtig, wijk van ons niet Vader daarboven, die 't al gebied U zij de glorie, U klinke ons lied U zij de glorie, U klinke ons lied een staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's ddags de stad in voor de optocht. Sommigen komen speciaal Dr de kermis, anderen luisteren liever naar de koraalzang. e brengt de doorsnee- Leidenaar het Leidse feest der feesten or? Vandaag vertellen Adjo Vreeburg (46), dochter Tessa (9) zoon Aldo (5) wat zij gaan doen. jo: „3 Oktober betekent voor mij... een vrije dag. En een feest- isa: „En op 2 oktober is mama jarig!" ,,'s Ochtends gaan we haring en wittebrood halen en op- n. Daarna gaan we koffie drinken op een terrasje." isa: „Papa, hutspot eten we toch ook?" „Ja, da's op 2 oktober." ■sa: „Ja, met... hoe heet dat ook alweer... de Taptoe! Dan rd ik afgezet op de Kaasmarkt en loop ik mee." lo: „Ik vind de kermis het leukst!" ,We vieren het met familie en oma." »sa: „Van oma krijgen we altijd een zak snoep. En een zak misgeld. Voor de kermis in Lisse en de kermis in Leiden." „Ik ga ook altijd naar de Reveille. Dat hoort er toch bij. Dat /akker worden... We zijn af en toe wel eens te laat, uiteraard, ner 3 oktober mijn hele leven al. Al die 46 jaar." isa: „Dat kan toch niet?! Toen je klein was..." „Ja-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13