's Werelds rijkste peulvrucht: de Sojaboon Tonio De wereld in een soepkom Smaak Warme bakkers houden open dag Borstvoeding goed tegen infecties 1 4 11 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 Niet racewagens maar tijgers, acrobaten, clowns en kame len bepaalden de sfeer dezer dagen op het circuit van Zandvoort waar directeur Hans Ernst een voorbeeldig gastheer was. De Amsterdamse happy few was naar de ra cebaan afgereisd om daar met veel tromgeroffel de 70-ste verjaardag te vieren van oud-coureur Toni Hildebrand. Levensgenieter Hildebrand die, zoals mede oud-coureur Han Akersloot het (vrijvertaald) uitdrukte, over de gave beschikt om met een gulden op zak als een miljonair te le ven. Zoals vele anderen heeft Akersloot met Hildebrand de prachtigste momenten gekend die zich in de regel op zeer hoog niveau van hotel Hermitage in Monte Carlo afspeel den. Er deden dan ook de meest sappige verhalen de ron de. Zoals over die keer, dat Hildebrand acteur Maarten Span- jer uitnodigde voor een etentje iri het Amsterdamse Hotel de l'Europe met de vraag of hij het niet erg vond dat hij ook Emile Ratelband had uitgenodigd. Het gezelschap nuttigde aan de bar van het hotel menig cognacje en liet zich uitermate goed verwennen. Toen het tijd werd op te breken, informeerde Ratelband bij Toni Hildebrand hoe ze het met de rekening konden doen, waarop deze gevat antwoordde:,,Ik zag zojuist zoveel goud en platina in jouw portefeuille dat die vraag me wat overbodig lijkt. Ratel band stevende vervolgens met rechte rug naar de bar en voldeed daar de rekening die inmiddels zesduizend gul den bedroeg. Na zijn vertrek zou Tonio nog droog hebben opgemerkt: ,,niet chic die Ratelband. Over geld praat je niet." Spanjer deelde die herinnering in de piste van het circus dat speciaal voor de gelegenheid was opgetrokken achter de pits van het circuit. Hildebrand, die enige tijd geleden getroffen werd door een hersenbloeding maar goed herstelde volgde het cir cusspektakel vanuit zijn rolstoel, geflankeerd door zijn Carla en een wulpse blonde gelegenheidsverpleegster in hagelwit kostuum. Die laatste was hem als verrassingbe- zorgd door projectontwikkelaar Luigi Prins. In de grote aanpalende tent in de Tarzanbocht van het circuit ging het feest nog uren door. Marco Bakker zong er, Eymert Teekens verzorgde de prachtige barbecue met Nieuw-Zeelands lamsvlees waar ook restaurateurs Adriaan Grandia van de l'Europe, Paul Fagel van het Arsenaal in Naarden Vesting, Honnie Chi van Amazing Asia in Overveen en Sebo van Sama Sebo in de P.C. Hooftstraat volop genoten. Ook jeneverstoker Cees van Wees uit de Amsterdamse Jordaan was van de partij net als oud-KLM president Jan de Soet en Bassie van het befaamde duo Bassie Adriaan die op de mondharmoni ca een serenade voor Tonio ten beste gaf. En zo waren er tientallen anderen uit het Amsterdamse overgekomen. Hildebrand liet het zich allemaal met ple zier welgevallen, stond verslaggevers te woord, blikte in de televisie- en filmca mera's en nam nog eens een trekje aan een reusachtige Cubaan. Want intimi weten dat onder de snor van Tonio al tijd een kwaliteitssigaar schuil gaat. Al was het maar om nog eens te onder strepen dat je je met een gulden in je zak best miljonair kunt voelen. JOHN BEEREN In New York, Londen en Berlijn schieten ze als paddestoelen uit de grond, en ook in Amsterdam en Utrecht zijn inmiddels soep bars geopend, in Rotterdam is er zelfs de sneittram. Een broodje voor tussen de middag is 'uit'. Een beetje stadsmens nuttigt tegenwoordig een war me, gezonde bouillon met spannende ingrediënten. In de Amsterdamse bar Soup en Zo werd onder het genot van een rijk gevulde tomaten-vissoep de Nederlandse vertaling van Soup gepresenteerd: een kookboek over het meest klassieke ge recht ter wereld. ,,Wat snert is? Dat is een ander woord voor erwtensoep," leg gen we omstandig uit. ,,Er gaan aardappelen, uien en erwten in, maar het belangrijkste is mis schien wel rookworst. Kent u dat, rookworst?!' Johhny Acton lijkt even van zijn stuk te zijn. Als 'soepdeskundige', die voor zijn boek in alle soeppannen van de wereld heeft gekeken, zou hij toch zeker erwtensoep moeten kennen. Dan gaat hem een lichtje op: ,,0 ja, dat is die soep waarin wij malse reepjes knapperige buikspek doen." En inderdaad, op pagina 15 van Soep staat een recept voor Hol landse erwtensoep met var kensvlees. Vandaag lepelen we echter een van de fusionsoepen uit het boek: een kartonnen bekertje met tomaten-vissoep waarin we tal van Oosterse kruiden her kennen. De presentatie van de Nederlandse vertaling vindt plaats op de stoep van Soup en Zo, de eerste Nederlandse sou- pspeciaalzaak waar je soep kunt eten óf kunt meenemen - net als in de vier Londense soepzaken van Johnny Acton en Nick Sandler. Johnny is het creatieve brein daarachter, na dat hij in New York voor het eerst had geproefd van 'afhaal- soep'. De groei van het aantal soup- bars is inmiddels niet bij te houden. Hoe dat precies komt, weten ook Acton en Sandler niet. Waarschijnlijk heeft het te maken met het gezonde imago van soep, misschien ligt het aan het universele karakter van soep (Nick: 'We hebben het al tijd over de wereld in een kom') Hun droom is om vanuit hun eigen soepfabriek een aantal restaurants, maar ook pubs en de grote supermarkten te be voorraden. Voor hun boek verzamelden Nick en Johnny recepten uit de hele wereld die worden gelar deerd met anekdotische infor matie. Hun werkgebeid strekt zich uit van de Groenlandse ijs- woestenij tot de noedelstalletjes Door een technisch probleem is gisteren bij de puzzel een ver keerde opgave geplaatst. Onze excuses daarvoor. Vegetarisch 'vluggertje' Sojabonenkaas(du fu) Een 'vluggertje' met sojabonenkaas en komkom mer. Daarbij blijft het niet, want ook taugé en bos uitjes spelen een rol in het gerecht. De smaak van het gerecht wordt voor een deel bepaald door de schil van de komkommer. Die moet er wel aan blij ven zitten. Bestrooi de sojablokjes met het mengsel van zout, peper en vijfkruidenpoeder. Laat ze tien minuten liggen. Snijd de komkommer overlangs door. Ver wijder de uiteinden. Schep het zaad uit beide kom kommerhelften. Snijd de helften daarna in de leng te elk in drie of vier lange smalle repen. Snijd de re pen in kleine blokjes. Verhit de wok en laat de olie er even door walsen. Voeg de komkommerblokjes en de bosuitjes toe. Laat ze, onder voortdurend roeren en omscheppen, drie minuten bakken. Voeg sojasaus, suiker en groentenbouillon toe. Laat alles drie minuten zachtjes koken. Spoel intussen de taugé enkele malen in ruim koud water. Leg ze in een vergiet en schenk er heel lang zaam enkele liters kokend water over. Laat de taugé hierna uitlekken. Schep de vaste bestanddelen van het gerecht naar één zijde van de wok. Strooi allesbinder over het vocht op de bodem van de wok. Roer alles krachtig door. Schuif de ter zijde geschoven ingrediënten door de saus. Schep daarna de sojablokjes door het gerecht en laat alles nog een minuut zachtjes ko ken. Schep de taugé er voorzichtig door. Neem daarna de wok van de warmtebron. Presentatie: Verdeel het gerecht over vier voorver warmde diepe borden. Strooi koriander erover. Geef droog gekookte rijst apart erbij. Tip: Bak goed uitgelekte gekookte mie heel eve: weinig olie. Verdeel de mie over de borden en schep het gerecht van vandaag erop. Benodigdheden voor vier personen: 1 balk tahoe (ongeveer 300 gram), in blokjes (ongeveer 1,5 centimeter) gesneden; zout; zwarte peper uit de molen; 1 mespunt Chinees vijfkruidenpoeder; 1 komkommer, schoongeboend; 3 eetlepels zonnebloem- of arachideolie; 3 bosuitjes, in smalle ringetjes gesneden; 3 eetlepels lichte Chinese sojasaus; 1,5 theelepel suiker; 1,5 deciliter groentenbouillon; 2 theelepels allesbinder; 75 gram taugé; 2 eetlepels fijngesneden verse korianderblaadjes. Spoel de sojabonen enkele ma len in ruim koud water. Leg ze in een glazen of geglazuurde pot. Schenk er zoveel koud water bij datze royaal onder staan. Laat de sojabonen twaalf uur weken. Spoel ze daarna opnieuw enkele malen in ruim koud water. Doe ze in de mengkom van de keu kenmachine waarin het sikkelm es is geplaatst. Laat de machine zo lang draaien tot een gladde pasta is verkregen. Voeg tijdens het draaien van de machine twee liter water toe opdat de pasta re delijk vloeibaar wordt. Zeef de pasta door een dubbel gevouwen vochtig gemaakte doek. U dient er al het vocht uit te wringen. Breng het vocht in een pan met dikke bodem langzaam aan de kook. Laat alles 10 minuten zachtjes doorkoken. Los intussen het gipspoeder in 2,5 deciliter koud water op. Zeef het door een vochtig gemaakte (zeef- of kaas) doek. Roer het mengsel door het kokende sojavocht. Bekleed in tussen een rechthoekige vorm (glazen cakevorm) van binnen met een stuk vochtig gemaakt (zeef- of kaas)doek. Roer het so- jamengsel nog eenmaal krachtig door, en doe het daarna in de vorm. Wacht tot de sojabonen kaas begint op te stijven. Dek het af met een vochtig gemaakt (zeef- of kaas)doek. Leg er na 15 minuten een plankje op en plaats er een gewicht (nooit meer dan 5 kilogram) op. Laat alles dan 40 tot 50 minuten staan. De sojabonenkaas zal vol ledig opstijven. Stort de sojabo nenkaas op het werkvlak en neem het (zeef- of kaas)doek weg. Snijd de sojabonenkaas in stukken. Wikkel ze in plastic fo lie en leg ze in een glazen of ge glazuurde pot. Schenk er zoveel koud water bij tot de stukken onder liggen. Plaats de pot in de koelkast. De zelfgemaakte soja bonenkaas is een week houd baar, mits het water in de pot enkele malen wordt ververst. Benodigdheden: 750 gram gedroogde sojabonen, 1,5 eetlepels gebrande gipspoeder Geen andere peulvrucht, vers of gedroogd, kan eraan tippen, aan de sojaboon, die in China ook wel de wonderboon wordt genoemd. Heel lang beschouw den de Chinezen de sojaboon zelfs als een heilige boon. Dat was terecht, want met sojabo nen kun je alle kanten uit en daarbij komt, dat de bonen ei witten bevatten die als de beste van alle bekende plantaardige eiwitten worden beschouwd. Daarnaast kun je er olie uit per sen, kun je er de mooiste sau zen van de wereld mee maken en wordt de bloem van de soja bonen gemengd met tarwe- en andere bloemsoorten om de Aziatische deegwaren zoals mie van eiwitten te voorzien. Sojabonen hebben helaas het nadeel, dat er weinig of geen smaak aan zit. Je zou ze heel goed gekookt kunnen eten, maar dan moeten er zoveel smaakstoffen aan worden toe gevoegd dat ze in een gerecht niet of nauwelijks meer opval len. De Chinezen, die de soja bonen al meer dan vijfduizend jaar verbouwen, maken er du fu van, sojabonenkaas, die met gebrande gipspoeder wordt sa mengesteld. Er kunnen aan die sojabonenkaas al tijdens de be reiding smaakstoffen worden toegevoegd. Dat doet men ove rigens niet zo vaak, omdat soja bonen, gebakken of gestoofd, de smaak van het gerecht waar in ze wordt opgediend, heel snel overneemt. Wel laat men de sojabonenkaas gisten, waardoor het een, welis waar niet door iedereen ge waardeerde, opvallende smaak krijgt. Tempé uit de Indonesi sche keuken is daarvan een voorbeeld. Sojabonen voorzien miljoenen mensen van eiwitten die daar van anders verstoken zouden blijven. In veel landen in Azië is het eten van vis, vlees en ande re dierlijke producten met een hoog eiwitgehalte een uiterst kostbare, zo niet onmogelijke zaak. De heilige sojaboon van de Chinezen bracht de uit komst en nog altijd wordt de sojaboon er om die reden ver eerd. Dat er verschillen zijn tussen de sojabonenkaas uit China (du fu) Indonesië (tahoe) en Japan (tofu) wordt verklaard door de kwaliteit van het water dat men gebruikt én door het feit dat er in Azië meer dan driehonderd sojabonensoorten voorkomen die zich allemaal voor het ma ken van sojabonenkaas lenen. Structuur en het vochtgehalte kan onderling verschillen. De smaak niet, want die is overal even neutraal. In de westerse wereld heeft men tot aan het begin van de 20e eeuw wat argwanend tegen de sojabonen aangekeken. Ei genlijk is men de sojabonen pas na de Tweede Wereldoorlog gaan waarderen. Tegenwoordig worden de sojabonen overal, waar het maar even kan, in de gehele wereld verbouwd. De VS van Amerika staat wat de pro ductie van sojabonen betreft aan de top. Veel sojabonen worden er tot veevoer verwerkt. Het waren de vegetariërs en zij die menen dat het niet nodig is om elke dag gerechten met dierlijke produkten op het bord te krijgen, die in ons werelddeel de sojabonenkaas op hun me nu's plaatsten. Voor hen en voor de toekomstige 'vlees-ver- laters' biedt sojabonenkaas het beste alternatief voor de hoog waardige eiwtten die vis, vlees, wild en gevogelte bevatten. De voedingsmiddelenindustrie heeft intussen de sojaboon 'omhelsd' omdat men in staat is er door allerlei toevoegingen kunstvlees' van te maken. Vege tariërs spreekt dat niet aan. Het tegendeel kan eerder waar zijn. Zij willen niet door de smaak en het uiterlijk van vegetarische producten herinnerd worden aan de dieren die nog altijd ge dood worden voor dat zoge naamd 'broodnodige' stukje vlees op het bord. Zelf sojabonenkaas maken is niet moeilijk. In veel super markten en uiteraard in de oos terse toko's zijn gedroogde so jabonen verkrijgbaar. U heeft er ook gebrande gipspoeder voor nodig en ook die is in veel oos terse toko's wel voorhanden. Zoek er anders een échte dro gist voor op. In de supermark ten weet men (nog) niet wat ge brande gipspoeder is. Voor de bereiding kunt u het beste een keukenmachine gebruiken. hans belterman redactie: rien polderman 023-5 Ragout met tah en koriander Schep enkele eetlepels te (diepgevroren) doperwtje door de rijst. De ragout kan, mits de hoeveelheid groent bouillon wordt teruggebrac tot ongeveer. 3,25 deciliter, worden gebruikt om er croq ten of bitterballen van te ken. De tomatenblokjes mo q dan wel achterwege blijven 9 Snijd de tahoe in plakken v; een centimeter dik. Bespren de plakken met het mengse 5 van 1 eetlepel olie, 2 eetlep groentenbouillon, suiker er zout en peper. Laat de plakl 10 minuten liggen en snijd daarna in kleine blokjes. V< een wok en laat er 2 eetlepi olie door walsen. Bak de ta blokjes boven een niet te hi afgestelde warmtebron bruin. Regelmatig voorzich omscheppen! Laat de tahoe keukenpapier uitlekken. Pre g blokjes daarna tot grove krig mels. Maak van boter en bl een gladde roux. Voeg 3,5 ciliter bouillon toe en blijf z9 lang roeren tot een volkom gladde saus is verkregen. L de saus 5 minuten zachtjes sudderen. Roer er vervolge de kokosmelk en daarna ko ander en tahoekruimels doi Voeg naar smaak zout en/< (cayenne)peper toe. Presentatie: stort de ragout het midden van een rijstrai met doperwtjes. Strooi ton tenblokjes over de ragout, kunt hef gerecht eventueel garneren door er toefjes (k peterselie en of een bosje 12 looksprieten bij te leggen. Benodigheden voor vier personen: 1 balkje tahoe (ongeveer 5x8 centimeter); 3 eetlepels (zonnebloem)olie; 3,5 deciliter 2 eetlepels groentebouillon, eventueel van tablet; 1 flinke mespunt suiker; zout, witte peper uit de molen; 45 gram boter; 40 gram bloem, gezeefd; 4 eetlepels dikke kokosmelk (creamed coco); 60 a 7 versé koriander), ragfijr (draadjes) gesneden; 2 tomaten, ontveld, vruchtvlees in minuscule blokjes gesneden. Het belangrijkste hoofdstuk is bewaard voor het laatst; het maken van de bouillons die (smaak)bepalend zijn bij het maken van soep. Want, zoals Nick en Johnny zeggen, 'de in grediënten kunnen nog zo ge weldig zijn als de bouillon de toets der kritiek niet doorstaat, kunt u het zaakje net zo goed weggooien'. Met de 'zeven fun- damentelen'zoals ze het zelf noemen (van kippenbouillon tot Japanse dashi), is het twee tal terug bij waarmee het alle maal is begonnen: de 'oerbouil- lons'. ellen scholtens Soep. Uitgeverij Schuyt Co, Haarlem. Prijs: 49,50 gulden. Soupbars in Nederland zijn: Soup en Zo, Jodenbreestraat 94a, Am sterdam; Sap Soup, Haarlem merstraat 68, Amsterdam; Suppa, Vredehofstraat 1, Utrecht. den haag Zo'n vierhonderd ambachtelijke brood- en banketbakkers in Nederland doen volgende week woensdag (4 oktober) mee aan de eerste Dag van de Warme Bakker. Het publiek kan op die dag een kijk je nemen achter de schermen. Bij sommige bakkers zullen de bezoekers ook zelf achter de werkbanken plaats kunnen nemen om deeg te rollen of hun ei gen brood te bakken. De bakkers verwachten veel basisscholieren, omdat de open dag samenvalt met de Week van het Brood, waaraan in thematische les sen aandacht wordt besteed op de scholen. De spe ciale dag is een initiatief van de stichting DAMP, een samenwerkingsverband van de organisaties in de brood- en banketbranche. „Een unieke kans", zegt coördinator Kees van het Hof van DAMP, „want normaal gesproken kom je niet verder dan de winkel. Nu kan iedereen zien wat er bij komt kijken voordat je een vers brood of een lekker gebakje hebt." De deelnemende bakkers zijn te herkennen aan het beeldmerk: de gele bakkersmuts met de aan kondiging van de speciale dag. Meer info: via inter net: www.warmebakkers.com publiciteitsfoto Borstvoeding is de beste voe ding voor een pasgeboren ba by, dat staat buiten kijf. De samenstelling van moeder melk is precies afgestemd op de behoefte van een zuige ling. Het unieke van borstvoe ding is bovendien dat er veel afweerstoffen in zitten die een pasgeborene beschermen te gen allerlei ziekten. Boven dien lijkt het risico op wie gendood lager uit te vallen bij borstvoeding en is er onlangs een eerste aanwijzing gevon den dat moedermelk positief uitwerkt op het cognitief ver mogen van het kind. Borstvoeding heeft aantoon bare positieve effecten op de gezondheid van zowel het kind als de moeder, behalve uiteraard wanneer de moeder aan drugs is verslaafd of door bepaalde ziekten is geïnfec teerd. Uit epidemiologisch onderzoek blijkt dat een baby die met moedermelk wordt gevoed een kleiner risico heeft op het krijgen van aller lei acute en chronische ziek ten. Zo zijn er sterke aanwij zingen dat borstvoeding het risico vermindert op het op treden van diarree, luchtweg infecties, bacteriële hersen vliesontsteking, urinewegin fecties en darmontstekingen. Bij kinderen met een erfelijke aanleg voor allergische aan doeningen blijkt dat borst voeding een beschermende werking heeft. Afweerstoffen in de borstvoeding geven de bescherming tegen infecties. Vlak na de bevalling, in de eerste moedermelk, is de con centratie van de afweerstoffen het Hoogste. Later wordt de concentratie lager, maar doordat het kind meer gaat drinken blijft de opname van afweerstoffen voldoende. De beschermende werking van borstvoeding neemt toe met de duur van de periode waar in de zuigeling wordt ge zoogd. Daarom adviseert het Voedingscentrum om het kind liefst zes maanden moe dermelk te geven. Langer rjiag ook, zo lang moeder en kind het prettig vindën. In Nederland beginnen drie van de vier vrouwen direct na de geboorte van hun kind met het geven van borstvoe ding. In de eerst drie maan den zijn er echter heel wat moeders die stoppen. Uit on derzoek van TNO uit 1997 bleek dat amper één van de vijf baby's van drie maanden nog steeds volledig met moe dermelk werd gevoed. In 1992 was dat nog één van elke vier baby's. Ter vergelijking: in Scandinavische landen krijgt 70 tot 80 procent van de ba by's na drie maanden nog steeds borstvoeding. Eén van de redenen waarom vrouwen vroeg stoppen, is omdat zij het geven van borstvoeding niet denken^ kunnen combineren met I 0 werk. Volgens de ArbeidsP' denwet mag een vrouw ee kwart van de werktijd geb ken om te voeden of te ko totdat de baby negen den is. De tijd die ze daan nodig heeft wordt doorbe taald. Lang niet alle vrouw maken gebruik van dit ree Sommige vrouwen maker zich zorgen over de giftige stoffen die door milieuver dig. Bij een wetenschappe onderzoek dat in 1999 in terdam en Groningen we afgerond, werden geen na lige effecten van deze stof gevonden. De onderzoekt bekeken hierbij kinderen af de geboorte tot een leef van drie en half jaar. Het Voedingscentrum be\ borstvoeding aan als de bl j voeding voor zuigelingen, lil ineke volkers' diëtiste voedingscentrum Meer informatie staat in de chure 'Goed eten voor baby peuter'. Deze brochure is t> stellen voor 7,50 gulden, oi maken op giro 4323700 t.n.\t Voedingscentrum te Den Ha onder vermelding van PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Deel van een hengel; 3. wig; 6. lage rivierstand (afk.); 9. muzieknoot; 10. wier; 12. hoofd van een moskee'; 14. bijbelvertaling; 16. bier, 19. van onderen; 20. spil; 21. verzoeken te sturen; 26. elektronenbuis; 27. Noorse goden; 29. menigte; 31. deel van de bijbel; 32. errore excepto; 33. soort 2 3 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16 17 18 19 20 stof; 34. gewicht. VERTICAAL: 1Klappen; 2. Ierland (op auto's); 4. tijdperk; 5 oude vlaktemaat; 7. Europese taal; 8..rij; 11. rivier in Frankrijk; 13 zakelijk leider; 15. administratieve troepen; 17. bijbelse naam; 18. Noorse godheid, 21. minnaar; 22. zangvogel; 23. ambtshalve (Lat.afk.); 24. rivier in Italië; 25. stad in Frankrijk; 28. bevel, 30. domoor. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. manwijf; 4. vorst; 5. Ebro; 7. koren; 8. sok; 9. leugen; 10. doekje. Verticaal: 1Marsroute, 2. noten; 3. ijzer; 4. vakblad; 6. ook; 8. snee. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 HET WEER Tropische stormen Op het zuidelijk deel van de At lantische Oceaan zijn momen teel twee orkanen actief. Ten oostzuidoosten van Bermuda (afstand 1650 kilometer af stand) trekt de in kracht toene mende "Hurricane Isaac' naai' het noordwesten (gemiddelde windsnelheid 185 kilometer per uur, treksnelheid 26 kilometer per uur) en 1900 kilometer oos telijk van de Bovenwindse ei landen vinden we de tiende tro pische storm van het seizoen: Joyce. Deze tropische creatie bereikte gistermiddag orkaan- status (gemiddelde windsnel heid tenminste 118 kilometer per uur). Isaac en Joyce vormen voor lopig geen bedreiging voor de Caribische regio en de Ameri kaanse oostkust. Tot nu ver loopt het Atlantisch/Caribische orkanenseizoen trouwens zon der noemenswaardige proble men. Wel hebben een aantal systemen regionaal veel regen veroorzaakt. Hurricane Debby dumpte rond 22 augustus 321 millimeter in Rio Piedrad op Puerto Rico en Hurricane Gor don en de tropische storm He- lene hebben het zuidoosten van de Verenigde Staten recen telijk van veel hemelwater voor zien. Onopvallende tropische stor men of orkanen waren Beryl, Chris, Ernesto en Florence. Ver der was er in augustus de or kaan Alberto die maar liefst 19 dagen op de Atlantische Oce aan heeft rondgezworven. Dat is een record voor deze maand. Het frontensystéem van een in betekenis afnemende de pressie boven Ierland bevindt zich vrijdag nog boven of in de buurt van Nederland. De lucht- massa's die zich bij het systeem t ophouden zijn onstabiell c opbouw hetgeen een buil I volg kan hebben. Toch is| I wel wat zonneschijn, ned c wind af en wordt het r zo'n 19 graden. In het weekeinde is he| F weer met naast wolken, 1 en dan zon en waarschij| F blijft het in westelijk Nedl F meestentijds droog. In d| 1 en ochtend'neemt de ka| F mist toe. De temperatuul 1 schommelt 's middags ri F 18 graden. Gisteren in Dl V de 18de warme dag: slecf F jaren hadden er meer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10