Leidsch Dagblad Scheepsramp kost minstens veertig levens ÜS Kostunica verwerpt tweede stemronde Goud Schumann op 800 meter Protest Heiner levert herkansing op Veldslag in Praag DNA-onderzoek na moord in Leidse Beppy Nooijstraat Basketballer Rik Smits stopt Kerktoren St. Jeroen staat op instorten Martinair slankt af na forse verliezen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD KLIK en WIN I lositie Rob ia in Stedelijk seum beleving der einde ENSDAG 27 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 wvak lie helling en Samenleving ek van de Dag 23,24,25,26,27,29 sieprogramma's11 10,16 skuil mag /ocaat niet zien -journalist Koen Voskuil zijn advocaat niet in de ngenis ontvangen. Zowel ren als vandaag kreeg zijn sman geen toestemming •gijzelde Voskuil te bezoe- Volgens hoofdredacteur Hoogland heeft Voskuil in de gevangenis gekre- Hiidat hij dagboeken naar •n bracht. Hij spreekt van nidatie'. ïolieren schieten aar neer in VS len schietpartij op een lelbare school in de Ame- nse stad New Orleans en twee scholieren, 13 en tar oud, elkaar gisteren •eschoten, zo heeft de po- ;emeld. Toen de twee ru- n, kreeg de 13-jarige jon- van een andere scholier listooi. Daarmee beschoot Ie 15-jarige knaap. Die het pistool uit handen le schutter te wringen en neer te schieten. ping verijdeld diegtuig emanning van een Chi- verkeersvliegtuig heeft aag een kaping verijdeld, ibben Chinese media ge- Nadat het toestel was id schoot de politie een Je twee kapers dood. De ig 737 was opgestegen in >u in de regio Binnen- [olië. Tijdens de vlucht Peking probeerde een het vliegtuig te kapen, hij werd onmiddellijk neesterd door beman- jleden. dgroei huwelijk pugelen pet een einde komen aan Udgroei van huwelijksvol- (ingen. Trouwen in een IbaJUon, op een partyboot een (dieren) tuin moet n verboden. Alleen trou- n een 'huis der gemeente' htsgeldig. Dit schrijft de landse Vereniging voor •rzaken in een nota aan linisterie van justitie. a2 ïdkoop auto en via internet ijsbrekende Griek Stelios oannou, die eerder met et de grote vliegmaat- pijen de boom injoeg, ïu hetzelfde met autover- Via internet biedt hij tabyBenz (Mercedes A- i) aan voor een derde van ïgbare prijs. Zijn entacar.com opent mor een eerste Nederlandse ing in Zaandam. In Eu- ïeeft Stelios inmiddels al Benzjes rondrijden. Weer zilver voor dressuur sydney gpd De Nederlandse dressuurploeg met Van Grunsven, Van Baaien, Teeuwissen en Bontje heeft vanochtend in de landenwed- strijd het zilver gewonnen. Het goud werd net als vier jaar gele den in Atlanta aan Duitsland verloren. Dat is in het bijzonder verve lend voor Anky van Grunsven, die vanochtend in Sydney al weer haar vierde zilveren me daille kreeg omgehangen en nog altijd wacht op een olympi sche titel. Van Grunsven begint vrijdag als gevolg van een fout met haar paard Bonfire in de landenwedstrijd de competitie om de individuele dressuurtitel met een achterstand van 1,32 procent op haar Duitse con currente Isabell Werth. SYDNEY «ANP De Duitse aüeet Nils Schumann heeft de gou den medaille veroverd op de 800 meter. Hij bleef in de eindsprint de Deense favoriet Wil son Kipketer net voor (1.45,08 tegen 1.45,14). Het brons was voor de Algerijnn Aissa Djabir Said-Guemi (1.45,16). De Kazachstaanse Olga Sjisjigina won even daarvoor goud op de 100 meter horden in 12,65 seconden. Op de tweede plaats eindigde de Nigeriaanse Gloria Alozie, het brons ging naar de Amerikaanse Melissa Morrison. De 33- jarige Amerikaanse favoriete Gail Devers, twee voudig wereldkampioene, staakte haar deelna me in de halve finale vanwege een spierblessu re. Marko Koers slaagde er vanochtend niet in zich te kwalificeren voor de finale van de 1500 meter. De 27-jarige Nijmegenaar eindigde in de serie als achtste in 3.39,42. Vier jaar geleden bezette Koers in Atlanta de zevende plaats in de finale. De Nederlandse dressuurploeg tijdens de huldiging. Van links naar rechts Arjen Teeuwissen, Anky van Grunsven, Coby van Baaien en El len Bontje. Op de voorgrond bondscoach Jörgen Koschel. FOTO ANP PAUL VREEKER dat in een soort trance beleefd. Dat euforische gevoel heb ik toen gemist en dat wil ik hier hoe dan ook voorkomen." Pagina 23 t/m 26: Meer nieuws over de Olympische Spelen Van Grunsven blijft realistisch en wil voorkomen dat het mis sen van goud een obsessie wordt. ,,Ik heb me voorgeno men om deze Spelen bewust mee te maken, om er van te ge nieten. Toen ik in Arnhem Eu ropees kampioen werd, heb ik Het Solingtearh van Roy Heiner krijgt in het zeil- toemooi een herkansing. De jury stelde het trio vandaag gedeeltelijk in het gelijk in het protest tegen het officiële eindklassement van de kwart finales van het matchracen. In één rechtstreeks duel met het Nieuw-Zeelandse team kunnen Heiner, Van Niekerk en De Ridder morgen in de haven van Sydney alsnog een plaats in de halve eindstrijd afdwingen. Op basis van de eerste uit slag was het team gisteren vijfde en daarmee uit geschakeld. Noorwegen en Nieuw-Zeeland, evenals Heiner goed voor twee overwinningen in de kwartfinales, kregen voorrang. De arbitrage paste de regels evenwel collectief toe (voor drie boten) en had dat individueel (per boot) moeten doen. In dat laatste geval had de Nederlandse ploeg de vierde plaats toebedeeld moeten krij gen en niet Nieuw-Zeeland. Hockeysters spelen om brons De Nederlandse hockeyvrou- wen spelen vrijdagochtend op nieuw tegen Spanje om de bronzen plak. De ploeg van bondscoach Tom van 't Hek greep vanochtend de laatste strohalm door met 2-1 van Spanje te winnen. Oranje kreeg hulp van Argentinië, dat van daag de rechtstreekse concur rent Nieuw-Zeeland uitschakel de voor het brons. OQp Onderdeel Tijd* Bijzonderheden Paardensp. 23.30 Springen indiv. kwalificatie met Nederlanders. Aan sluitend 1e finaleronde team en 2e finaleronde indiv. Taekwondo 00.00 Voorronde vedergewicht (V), tot 57kg met Lourens. Finale om 12.00 uur. Zeilen 00.30 Vijfde wedstrijddag Europe <v> met Matthijsse, Open Laser met Kats, Open Star met Neeleman en Schrier 04.00 Finale dubbelspel <v> met Boogert en Oremans 05.00 Halve finale Pakistan - Zuid-Korea m 11.00 Halve finale Nederland - Australië <m> 09.45 Finale verspringen <M) 10.00 Halve finales 1500m (v) 10.55 Finale 200m (v) 11.20 Finale 200m (M) 11.30 Finale kogelstoten (v) met Koeman 12.20 Slotonderdeel tienkamp (1500m) Turnen-RSG 06.30 Kwalificatie team (v> 10.30 Kwalificatie individuele meerkamp (v) Nederlandse tijd V -vrouwen, M -mannen, ov -onder voorbehoud Tennis Hockey Atletiek Veerboot loopt op rotsen bij Grieks eiland Een ramp met een veerboot bij het Griekse eiland Paros heeft zeker veertig mensen het leven gekost. Van de op varenden van de Express Samina worden er volgens de autoriteiten 46 vermist. Volgens de Nederlandse ambas sade in Athene waren onder de passagiers geen Neder landers. De kapitein en vier andere bemanningsleden zijn vanochtend gearresteerd. ATHENE AFP-DPA-GPD-ANP-Rtr Meer dan vierhonderd mensen zijn gered. Velen van hen zijn met verwondingen of onder koeld opgenomen in ziekenhui zen. De plaatsvervangend poli tiechef van Paros overleed kort na de ramp aan een hartaanval. Er bestaat onduidelijkheid over het aantal opvarenden van het schip. Volgens de eerste be richten waren er 511 mensen aan boord, maar vanochtend meldde het Griekse ministerie van transport dat het er ten minste 532 waren. Het ongeluk gebeurde gister avond om half elf. De Express Samina voer volgens getuigen in zeer zwaar weer in volle vaart op de rotsen van het eilandje Portes, drie kilometer van de haven van Paros in de Egeïsche Zee. Het schip sloeg binnen en kele minuten om en zonk in twintig minuten. Het is nog een raadsel hoe de ramp heeft kunnen gebeuren. De Express Samira voer dage lijks dezelfde route. Het rots achtige eilandje Portes staat op alle zeekaarten en wordt bo vendien het verlicht. Griekse media melden dat de beman ning naar een voetbalwedstrijd zou hebben zitten kjjken. De opvarenden hadden vol gens ooggetuigen geen tijd om reddingsvesten aan te trekken. De overlevenden zijn in zee ge sprongen omdat het drama zich zo snel voltrok dat de red dingsboten niet te water kon den worden gelaten. „Er ontstond paniek toen het schip begon te kapseizen", zei Andreas Spanos. De in 1966 gebouwde Express Samina zou in december uit de vaart worden genomen. Vol gens voorzitter Toussas van de Griekse vakbond van scheeps- monteurs was het ministerie van scheepvaart door een mon teur gewaarschuwd dat het schip een veiligheidsrisico vormde, omdat het in slechte staat verkeerde. Rederij Hellas Ferries-Minoan Flying Dol phins heeft de monteur een week geleden ontslagen. praag Demonstranten tegen globalisering van de economie gingen gisteren een ware veldslag aan met de politie in Praag. Ze probeerden vergeefs door een cordon te dringen dat was gelegd rond het con grescentrum waar het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de We reldbank vergaderen. Bij confrontatie tussen politie en demonstranten vielen zeventig gewonden, vooral als gevolg van het gebruik van traangas en pepperspray. De politie -er waren 11.000 agenten inge zet- was terughoudend met charges tegen de 5.000 betogers. Dat aantal was overigens aanzienlijk minder dan eerder was verwacht. Actiegroepen hadden aangekondigd aan te sturen op net zulke mas sale confrontaties als bij de vorige economische top in Seattle. Daar verschenen tienduizenden actievoerders. Pagina 8: IMF en Wereld bank hekelen gierigheid. FOTO REUTERS PETR JOSEK boedapest hans gertsen duw- en Houtbond FNV van de drie weken ver- e zomervakantie in de vak. De bond wil dat on- jrp aansnijden bij de on- ndelingen voor een e CAO. Volgens de bond 'ronduit belachelijk' dat vakkers verplicht iedere 81' in de duurste tijd van ar worden weggestuurd. 4DAAG 30 PAGINA'S ïland land jr en Kunst mie LEIDEN HERMAN JOUSTRA Justitie wil zo'n honderd men sen uitnodigen om op vrijwilli ge basis mee te werken aan een DNA-onderzoek, in verband met- de moord op de Leidse Marianne van der Graaf. Het gaat met name om mensen uit de naaste omgeving van het slachtoffer. Het onderzoek moet in'oktober en november plaatsvinden. Marianne van der Graaf werd op 15 februari 1998 dood aangetroffen in haar huis in de Beppy Nooijstraat in de Stevenshof. Zij bleek te zijn ver moord. Een arts zal bij de te onder zoeken personen een monster van het wangslijmvlies nemen. Van het celmateriaal van het wangslijmvlies wordt een DNA- profiel gemaakt dat zal worden vergeleken met het DNA-profiel van het biologische sporenma- teriaal dat op de plaats van het misdrijf is gevonden. CORRESPONDENT De Joegoslavische presidentskandidaat Kostunica weigert mee te doen aan een tweede verkiezingsronde op 8 oktober. Vol gens hem heeft hij afgelopen zondag meer dan vijftig procent van de stemmen ge haald en is een tweede ronde dus niet no dig. Het bewind van president Milosevic stuurt juist op een tweede ronde aan. Het Centrale Kiescomité (SIK), dat gro tendeels in handen is van Milosevic-ge- trouwen, kwam gisteravond na verdacht lang stilzwijgen via de staatstelevisie met cijfers op de proppen. Volgens het SIK heeft Kostunica in de eerste ronde 48,22 procent van de stemmen gehaald en Milo sevic 40,23. De oppositie claimt dat Kos tunica 55 procent van de stemmen heeft vergaard tegen amper 35 procent voor Milosevic. Woordvoerders van de oppositie beschuldigen het regime dan ook van 'enorme fraude en bedrog'. Kostunic zelf wees een tweede ronde gisteren onmiddel lijk van de hand en sprak van 'een beledi ging van de kiezers'. Volgens de oppositie zijn de gisteravond door het SIK gelanceerde cijfers 'een door zichtige poging van het Milosevic-regime om ondanks de nederlaag aan de macht te blijven'. Maandag al waarschuwde de op positie dat er aanwijzingen waren dat Milo sevic de voor hem catastrofale resultaten wilde 'corrigeren' om een tweede kans af te dwingen. De oppositie verwacht dat vanavond vele honderdduizenden mensen de straat op Indianapolis jan van der nat Smits doen we niet mee om de titel') en diverse spelers ge tracht de oud-Eindhovenaar op andere gedachten tebrengen, maar dat lukte niet. Ook al door een flinke verjonging van de ploeg (Jackson, Davis en Mullin vertrokken) zag Smits een der tiende seizoen niet meer zitten. De Pacers hadden de contract vrije Smits overigens nog geen nieuwe aanbieding gedaan, maar waren daartoe wel bereid. Geld speelde echter voor hem geen rol. Tenslotte verdiende hij in de afgelopen twee seizoe nen een slordige 20 miljoen dollar. Sloop begint deze week Rik Smits stopt met basketbal len. De 34-jarige Nederlandse center van de Indiana Pacers heeft te veel last van zijn knieën om nog een seizoen aan de twaalf die hij in de National Basketball Association speelde, vast-te plakken. Smits maakte vandaag zijn besluit bekend tij dens een persconferentie in het Conseco Fieldhouse, de thuis- hal van de Pacers in Indianapo lis. Wekenlang hebben manager Donnie Walsh, de nieuwe coach Isiah Thomas ('Zonder willem-paul de moou De kerktoren van St. Jeroen in Noordwijk staat op in storten. Het Noordwijkse college heeft besloten tot onmiddellijke sloop< van de toren. Uit voorzorg zijn gis teravond om zes uur wegen en straten rondom de kerk afgezet. De bewoners in het afgezette gebied zijn per soonlijk door de wethou ders gewaarschuwd. De toren van de Jeroens- kerk verkeert al jaren in slechte staat. Er staan al maanden hekken omheen en sinds enkele weken is bekend dat in ieder geval een deel van de toren moet wijken. Uit een nieuw on derzoek door R. Crèvecoeur van het Instituut Collectie Nederland blijkt echter dat de situatie ernstiger is. De toren zou plotseling volle dig kunnen instorten. Oor zaak zijn de twee soorten stenen die in de toren zijn gebruikt. Deze reageren verschillend op vocht. Daardoor zijn grote scheu ren in de toren ontstaan, is metselwerk verpulverd en liggen stenen los. „De toren staat bij de gratie van gewoonte", mo tiveert hij zijn advies om zo snel mogelijk met de sloop te beginnen. Het parochie bestuur was al bezig met de plannen tot sloop. De gemeente heeft die beslissing nu bespoedigd. Wethouder Sweers: „De veiligheid van mensen is in het geding dus dan is deze spoed niet meer dan van zelfsprekend", aldus Sweers, wethouder van ver keer en openbare werken." Sweers is gisteravond bij de directe omwonenden langsgeweest om ze van de situatie op de hoogte te stellen. Wethouder Sweers: „Ze hoeven niet per se uit hun huizen, dat is hun ei gen beslissing." Het paro chiebestuur moet de sloop betalen. Sweers verwacht dat dat geen problemen op zal leveren. „Wij gaan ervan uit dat de kerk zonder pro blemen mee zal werken." Pagina 21: Geen paniek in omgeving van gammele toren St. Jeroenskerk NR. 42425 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Madame Dussère De ervaring is als een arts die altijd pas komt als de ziekte voorbij is. Vanavond massaal straatprotest tegen verkiezingsfraude verwacht zullen gaan om te betogen tegen de verkie zingsfraude. Botsingen met ordetroepen worden niet voorzien. „Veel politieagenten en soldaten hebben ook op Kostunica ge stemd. Ik geloof niet dat de politie en het leger zich tegen hun eigen volk zullen ke ren om Milosevic te redden", aldus een woordvoerder van de oppositie. Eerder al deed het hoofd van de Ser- visch-Orthodoxe kerk, patriarch Pavle, een beroep op het regime 'om de wil van het volk te accepteren in het belang van het welzijn van volk en staat'. Pavle riep verder iedereen op de belangen van het volk en de staat te verdedigen 'in plaats van de belan gen van individuen'. '4V190 14719° "720° 70% 40% 30% 20% 30% 50% schiphol richard mooyman Martinair wil ruim driehonderd werknemers kwijt om uit de problemen te komen. Voor de helft dreigt gedwongen ontslag. Ondanks eerdere maatregelen zijn de verliezen van de charter maatschappij het afgelopen half jaar opgelopen tot tachtig miljoen gulden. De klappen vallen met name onder het ca binepersoneel. De vakbonden hebben begrip voor de moeilij ke situatie vanwege de hoge ke- rosineprijzen en de harde con currentieslag binnen de lucht vaart. Maar zij gaan niet bij voorbaat akkoord met gedwon gen ontslagen. Vice-voorzitter H. Popelier van de Vakbond voor Neder lands Cabinepersoneel heeft kritiek op de bedrijfstop. „De directie heeft te lang gewacht met besluitvorming over de koers." Volgens Popelier ont breekt het aan een heldere stra tegie om in te spelen op de ver anderingen binnen de lucht vaartwereld. „Op een aantal ge bieden heeft Martinair weinig toekomst." Martinair doet van oudsher bijna alles: zowel passagiers- als vrachtvervoer en zowel korte- als intercontinentale vluchten. Die jarenlange succesformule lijkt nu uitgewerkt. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro 100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad D* WERELD OM JC HBEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag w. woonbeurs.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1