Klassiek met moderne stijlkenmerken Van oud havengebied tot Mekka van yuppen Trends ixtra lang lekker ondemit m n mini— Relaxfauteuil met joystick Flexibel tv-meubel van Jan des Bouvrie i i DAG 26 SEPTEMBER 2000 redactie: rien polderman 023-5150229 Anti-huismijtspray voor de matras rfs voorspellen is een vak, in de realiteit draait het e tastbare producten. Wat er echt in de winkels te En daarvoor zijn er vak- en, waar fabrikanten hun -e collecties aan de inko- an winkels presenteren, ïbrikant laat zich natuur- iden door bepaalde trends zijn nieuwe modellen bij kopers aanslaan: dan ko- de winkels te staan, het publiek. De Neder- e vakbeurzen voor de wo nrichting hebben deze id inmiddels plaatsgevon- her en der verspreid over nd. Als het je lukt om ze mal te bezoeken, krijg je ardig beeld van het Neder- e meubellandschap. Het is liet allemaal top-design. fi staat in het Pakhuis, het Design Center en in de rooVns van merken zoals nk, Montis en Leolux. Zij jenwoordigen slechts het van de ijsberg. De bulk et meubelaanbod staat in ome Trade Center (HTC) iuwegein, in het European Center (ETC) in Culem- in - terug van weggeweest Meubelvakbeurs in de eurs van Utrecht. Deze entra zijn uitsluitend toe- ïlijk voor hen die beroeps met meubels bezig zijn, ene publieksdag in het na. Hier staan de meube- n Nederlandse en vele ilandse fabrikanten die in zijn als Rob Bruintjes - centimeter - is echt geen tje. Vind maar eens kle- of meubelen. Dat wordt twerk, dus ben je altijd rder uit dan mensen met normale lengte. Een al modellen uitproberen ergelijken zit er dan echt in. Gemaakt is gemaakt, sta je dan - maar niet n. Nederland telt mo- teel 800.000 mensen die er dan 190 centimeter en 30.000 mensen tus- ie 200 en 220 centime- Bruintjes ijvert voor hun ngen als voorzitter van ichting Lange Mensen, eist de hele wereld af om rnemingen bewust te en van de problematiek ange mensen. Zo liep eigen land tegen de fe- enale relaxfauteuil van merikaanse firma Lane een stoel die geprodu- wordt voor mensen neer dan 200 kilo wegen, me zwaarlijvigheid is in immers een gigantisch leem. Als fabrikant van fauteuils heeft Lane deze mensen een speci- ïodel in de collectie op men. niet waagt, die niet wint. Bruintjes is in de Com ing fauteuil gaan zitten as meteen verkocht, is werkelijk uniek: een uil die meteen perfect bovendien gewoon, in geproduceerd wordt, imt geen maatwerk aan s: deze fauteuil is zoals zonder meerprijs en me levertijden. Zelfs de ellering klopt. Plus dat m gewoon kunt uitpro- n." hem betreft is dit de eer- andaard relaxfauteuil ïeteen goedgekeurd is lange mensen. „Kun- ivij eindelijk ook eens brtabel zitten en ach- 'erleunen." De Lane fortKing is 110 centime- reed, 108 centimeter en 120 centimeter hoog. rijs: vanaf 2495 gulden if en 2995 gulden in o :es van der steen informatie: Triangle 0 ture, 073-623.18.57; 5 [le@wxs.nl P u z Tweeënhalf-zitsbank Siena in vanity-leer, een ontwerp van Henk Heres. menige woninginrichtingzaken terug te vinden zijn. Wat heb ben zij zoal in petto? Nederland is internationaal ge zien hèt land van de kubisten. Er komt een nieuwe generatie aan, die zelfs neigt naar rustiek. Inderdaad, geen tegenstelling zo groot of ze wordt nu over brugd. Modern vertoont klas sieke trekken, en omgekeerd. Kubistische en andere strak geometrische banken worden minder rechtlijnig vormgege ven en vaker verlevendigd met losse kussens. Kaarsrecht de sign wordt dus wat knusser, vriendelijker gemaakt - ook door een ronde, bolle stoffe ring. De designer Henk Heres heeft deze zachtere lijnen zeer ver doorgetrokken in de bank Siena, die hij voor de Neder landse firma Trend Collection ontworpen heeft. De bank is recht en eigenlijk ook rond. Een ander fenomeen is dat ku bistische banken en fauteuils bekleed worden met een leer- kwaliteit die onder de naam Kreta of ByCast werkelijk overal opduikt en zelfs al in een aantal winkels staat! Dit leer geeft zelfs de meest moderne kubist een klassieke, bijna rustieke uitstra ling. Een unieke variant is het Oeral-leer, dat de firma Jamo- /Deeline exclusief voor Neder land in collectie heeft. Het ziet er 'prehistorisch' wild uit - met een grillige, rotsachtige teke ning, wat perfect past in de na- tuurtrend. Naast donkerbruin en cognactinten wordt er ook vrolijk met kleuren geëxperi menteerd; sommige fabrikan ten wagen zich zelfs aan oranje, lila en paars! Zij hebben goed naar de mode gekeken. Het is algemeen bekend dat de kleu ren van de kledingmode later op de meubelen (banken) toe gepast worden. Daar zit echt geen twee jaar meer tussen! Net zoals modern naar klassiek neigt, zo koketteren klassieke banken steeds meer met mo derne stijlkenmerken, zoals bij voorbeeld aluminium pootjes, strakke vormen. De traditionele scheidslijn tussen klassiek en modern is meer dan ooit, aan het vervagen. Wat vroeger niet kon, kan nu wel - sterker nog, moet zelfs. Een zitmeubel waar geen bewe ging in zit, is vandaag de dag ondenkbaar geworden. Een mens wil thuis gewoon lekker ongegeneerd onderuit zakken. Iedereen kent natuurlijk de re laxfauteuilser wordt ijverig aan hun vormgeving gesleuteld. Na het gemak, wil het oog steeds meer. 'Jong en oud wil zijn relax'. Zelfs twee- en drie zitsbanken worden vaker uitge rust met allerlei relaxmechanis men, zodat iedere zitplaats in dividueel verstelbaar is. Ruggen klappen neer en voetsteunen uit. Dit is het werk van techneu ten. De uitdaging is om deze toeters en bellen zo veel mogelijk te verbergen in een fraai ontwerp. De designer Peter van der Ham en de fabrikant Sitting Vision zijn hierin geslaagd: de bank Rotondo is minimal design en biedt toch alle ruimte om com fortabel te relaxen. Bij deze 2 1/2-zitsbank kunnen de zittin gen een kwart slag gedraaid worden - tot ligstoelen. Boven dien is de rugleuning met een gascilinder verstelbaar, de hoofd- en voetensteun gewoon met de hand. Deze bank lijkt in de verste verte niet op de tradi tionele 'relaxzetels'. Oubollig kan niet echt meer. Modern design is bij wijze van spreken gemeengoed geworden en hoeft zich niet meer zo no dig af te zetten tegen klassiek. In de jaren zestig waren psy chedelische kleuren choque rend, nu zijn ze retro. Moder nisten maken zelfs gebruik van traditionele materialen. De her leving van eiken is daar een prachtig voorbeeld van: wie had dat een paar jaar geleden nog durven dromen? Nu is ei ken verheven tot designtrend. Waar je ook keek, overal waren eiken kasten en tafels te zien - voor diverse prijzen. Het nieu we eiken staat zeker op iedere hoek van de straat, in iedere meubelzaak. De eco-look domineert: eiken in de olie of - nieuw - in een olie-look lak. Niet iedereen houdt ervan om zijn tafel met olie te moeten onderhouden. De allernieuwste trend is eiken gecombineerd giet leisteen: dat geeft de tafel een extra natuur lijk cachet. De firma Arlu waag de zich aan een eiken tafel met een aluminium inlegblad. En lost het probleem van de vin gerafdrukken op door ook het aluminium met olie te behan delen (en goed te laten drogen!) Deze tafel combineert twee ex tremen: eco en hightech. Naast de natuurlijke meubelen zijn de strak gelakte meubelen sterk in opkomst. Dit is retro (de jaren 1960-'80) met een hightech inslag. Witte lak wordt nu namelijk gecombineerd met aluminium accenten of alu-zil- veren lak. Een enkele designfa brikant durft de balans hele maal naar aluminium te laten doorslaan (zoals Bree's New World) en laat het wit (nage noeg) achterwege. Ook in gla zen tafels krijgt aluminium een plaats toebedeeld. frances van der steen Info: Trend Collection - bank Sie na; tel. 0345-58 81 80; e mail: henk.ridder@wxs.nl. Jamo-Deellne: fauteuil King In Oeral-leer; tel. 0345-535.666; e- mail: ddmou@ixs.nl Sitting Vision, model Rotondo; tel. 0345-683.707. Chita-group, programma Keswick; 073-544.1234; e-mail: chitagroup@ compuserv.nl Zinko, dressoir Pure; tel. 0252- 418.950; e-mail: zinko@ meander.nl. Wie allergisch is voor de uit scheidingen van de huis stofmijt, doet er verstandig aan op een anti-allergiematras te slapen. Maar er is nu een mid del in de handel gebracht dat allergiepatiënten ook helpt de nacht zonder ademhalings moeilijkheden door te komen op een gewone matras. Het bed moet dan behandeld worden met CleanCare, een biologische spray die de huisstofmijt te lijf gaat. Een keer per jaar CleanCa re over je matras verstuiven en je bent aardig geholpen. CleanCare is een product op basis van olie van de Indische Neem-boom. Hierin zit een in grediënt dat het hormoonsys teem van de huisstofmijt ver stoort. Dit ingrediënt voorkomt ook dat het 'ongedierte' zich in nestelt (bijvoorbeeld in de tijk), en zich voortplant en uitwerp selen produceert. Als deze uit werpselen opdrogen, brengen ze stoffen voort die de allergi sche reactie veroorzaken. Dan kun je beter je matras met Cle anCare behandelen. Een flacon kost 29,95 gulden. De fabrikant onderstreept dat CleanCare geen schadelijke ge volgen voor mens en milieu heeft. Voor informatie: Eastborn Slaap- systemen, tel. 0546-66.67.77; info@eastborn.nl Wie vorige maand een bezoek bracht aan Sail Amsterdam, kon er niet omheen. De wan delroute langs de schepen voer de dwars door de nieuwe woonwijk in het Oostelijk Ha vengebied. De namen van de kunstmatig aangelegde schier eilanden in het IJ herinneren aan scheepvaart ert verre be stemmingen: Java- en Borneo- eiland, KNSM- en Sporenbur- geiland, Entrepot-West en Pa nama of Oostelijke Handelska de. Vanaf hier vertrokken de schepen naar Indië, Suriname en de Verenigde Staten. Eind jaren zeventig was het de finitief gedaan met de havenac tiviteiten in het Oostelijk Ha vengebied. Die hadden zich in middels verplaatst naar het westen van de stad. Het gebied verpauperde en behoorde defi nitief tot de rafelranden van de stad. Tien jaar later verrezen de eer ste woningen in een wijk, die tegenwoordig geldt als het Mekka van de architectuur. Na men van architecten als Jo Coe- nen (onlangs beoemd tot rijks bouwmeester), Bruno Albert, Wiel Aerts, Hans Kolhoff en Christian Rap zijn definitief met het gebied verbonden.Volgend jaar zal de laatste woning wor den opgeleverd en telt het ge bied zo'n achtduizend huizen en ruim 17.000 bewoners. Het gebied is vooral in trek bij kapitaalkrachtige tweeverdie ners. Koopprijzen van apparte menten overstijgen met gemak de miljoen gulden. Een make laar op het Java-eiland biedt grachtenpanden te huur aan voor prijzen die oplopen tot ruim 3500 gulden per maand, let wel zonder servicekosten. Het Oostelijk Havengebied is een aantrekkelijke woonwijk van Amsterdam geworden, vooral voor kapitaal krachtige tweeverdieners. De oude kades, zoals de KNSM-kade, hebben een nieuwe functie gekregen voor winkelend en flanerend publiek. foto cpd cees zorn 'Ook kunstenaars vonden er hun plek in karakteristieke, ge restaureerde bedrijfspanden. Met de nieuwe bewoners, die een hoog stedelijk niveau op prijs stellen, kwamen ook de voorzieningen. Bijna geruisloos verschenen cafés, restaurantjes en bijzondere winkels. Pol's Potten was één van de eerste winkels die zich vier jaar geleden vestigde in een oude KNSM-loods, die ooit diende voor de opslag van cacao. De winkel geldt inmiddels als dé zaak voor trendsettend Neder land. ,,In een koepeltentje be gon Erik Pol tien jaar geleden zijn groothandel in terracotta aardewerk", vertelt medewer ker Lucas Priesman. Veel stylis ten van glossy bladen gebruik ten Pol's artikelen voor foto's. En daarmee kwam landelijk vraag naar de spullen en daar mee de vraag naar een ver koopadres. Het bedrijfje groeide uit tot een winkel met meubels, glas- en houtwerken porselein. Inmid dels telt de zaak vier eigenaren die een groot deel van de col lectie ontwerpen en zelf produ ceren. Priesman: ,,Toen de mo gelijkheid kwam ons hier te ves tigen, waren we meteen verliefd op het pand. Deze plek is uniek en past helemaal bij de filosofie van het bedrijf." Ook de andere winkels die zich rond Pol's Potten vestigden we ten de aandacht van stylisten te trekken. Behalve interieurza ken, zijn dat een specialist in hightech keukens, een galerie, artotheek en een lifestyle win kel voor kinderen met de veel zeggende naam Keet in Huis. De eigenaressen Denise van Poppel en Door Fransen ont wierpen een meubellijn onder eigen label. ,,Met zoveel jonge gezinnen, een perfecte buurt om te zitten weten ze bij Keet. Maar ook al dankzij diezelfde stylisten geniet de winkel in middels landelijke faam. Interieur en design ook al aan de Oostelijke Handelskade. Fa brikanten van topmerken pre senteren zich daar met hun col lecties in het voormalige Pak huis Amsterdam. En er staat nog veel te gebeuren in het Oostelijk Handelsgebied. Over twee jaar strijkt er een interna tionale kunstenaarskolonie neer. Het voormalige Lloyd Ho tel voor landverhuizers en late re jeugdgevangenis wordt ge transformeerd tot 'transit-ho tel'. Buitenlandse artiesten en kunstenaars gaan hier een tij delijk onderdak vinden. De vroegere rafelrand van de stad heeft een gouden toe komst. thea van beek Relaxfauteuils zijn een geliefd meubelstuk voor iedereen die op comfort gesteld is. Het top punt van gemak is de rijdende relaxfauteuil FX10 van de Duit se fabrikant Himolla: deze stoel rijdt op een accu en wordt met een joystick bediend. Hij kan alle kanten op, dus ook achter uit, en neemt moeiteloos kleine drempels en vloerkleden. Een lege accu moet vier uur lang worden opgeladen, goed voor vier weken, ofwel twee kilome ter in huis rondrijden. Het opla den gebeurt door middel van een trafo, voorzien van een uni versele stekker; de kabel zit op gerold in de fauteuils (cfr. stof zuigers). Deze rijdende relaxfauteuil is echt geen grapje, maar serieus bedoeld voor mensen die slecht ter been zijn, om hun mobiliteit binnenshuis te verbeteren en bijgevolg hun levenskwaliteit. De overheid wil toch dat men sen steeds langer zelfstandig thuis blijven wonen? De FX 10 combineert het gemak van een rolstoel met het comfort van de Cumulus relaxfauteuil, waarin allerhande functies zitten zoals een opsta-hulp. Deze rijdende relaxfauteuil was tijdens de beurs in het HTC in Nieuwe- gein voor het eerst in Neder land te zien en is binnenkort bij meubelzaken te koop. Prijs: vanaf 6.000 gulden in stof en 7.800 gulden in leer. frances van der steen Voor informatie: Weldo, tel. 0162-47.88.80; info@weldo.nl Ja, het is weer zover: Jan des Bouvrie heeft zijn gedachten over een alledaags voorwerp la ten schijnen - en is deze keer inderdaad met een nieuwe de signvisie gekomen. De vrouw vindt de televisie vaak een on ding, de man wil techniek zien. Dus hoe kan de televisie in het interieur staan zodat beide te vreden zijn?" Als oplossing heeft hij voor Philips tv-meubi- lair ontworpen waarbij de tele visie en het meubel een su bliem geheel vormen. 'Is het een meubel? Of is het een tv?' Het lijkt alsof de televisie een perfect passend meubeljasje heeft aan gekregen. Technische functies zijn visueel geminima liseerd. Of zoals Philips het noemt 'Beeld en geluid van hoog niveau in een omlijsting die het interieur allure geeft.' Dat geldt zeker voor de Philips Matchline Flat TV: hiervoor heeft Jan des Bouvrie een fraai gestileerd televisiemeubel en een indrukwekkende wandcon- sole gecreëerd. Deze bieden ook plaats aan de Philips dvd- speler, receiver en video. Alle kabels - wie ergert er zich niet aan - zijn onzichtbaar wegge werkt. Het neusje van de zalm is ech ter de Room Divider op wielen, die de leefruimte flexibel kan E j h e verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een !af s letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes ve bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde een woord. :n - éénjarig dier - kop v.e. draaibank; k - kubieke meter - vogel; lond - ongebruikt - bericht; molentrechter - dompteur; eu' ische kiezelzandsteen - scheidingslijn - hier of daar; it - voorwerp van spot - wagenloods; iekgezelschap - douchen - magneetband; vis - dans - eerbied; ijds - zuiver gewicht - verbijsterd; aanleggen - vertragen. indelen. Aan de ene kant biedt dit meubel een strakke wand, aan de andere kant een home cinema center. Deze nieuwe ge neratie televisiemeubelen zijn, hoe kan het ook anders, uitge voerd in wit gespoten hout glans. De Philips Matchline-te- levisie met Real Flat beeld scherm heeft Jan des Bouvrie een zilverkleurig meubel toege meten. frances van der steen Voor informatie: Philips Consu- mentenlijn, tel.0900-8406 (22 cent per minuut) Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Mees; 4. kuis; 7. genot; 9. te; 11 tol; 12. va; 13. iel; 15. oor; 16. Erie; 18. spot; 19. esp; 20. kaan; 22. arak; 25. ras; 27. aar; 28. om; 29. mal; 31 na; 32. manie; 34. toet; 35. pril. Verticaal: 1. Motie; 2. eg; 3. set; 4. kol; 5. ut; 6. start; 8. nor; 10. eerzaam; 12. vooraan; 14. li; 15. op; 17. een; 18. spa; 20. kroot; 21. as; 23. ra; 24. kraal; 26.man; 29. mat; 30. lip; 32. me; 33. er. Breedbeeld tv-toestel dat de kamer in tweeën deelt. HET WEER doorJan Visser Nog meer nattigheid Het doek is gevallen. Na de passage van een nachtelijk regengebied en enkele ver spreide buien tijdens de ochtend was er gisteren weliswaar nog flink wat zon; tij dens de afgelopen nacht is het opnieuw flink gaan regenen. Kortom de rol van het hogedrukgebied boven het noorden van Europa is min of meer uitgespeeld. De nattigheid waar we vooral de afgelopen nacht en vanochtend mee te maken kregen (tot 8 uur viel er op Schiphol 7, Valkenburg 9 en in Den Helder 15 millimeter), hing sa men met een warmtefront van een storing bij de Ierse kust. Voor morgen staat weder om een portie nattigheid op het program ma. We krijgen dan met het koufront van de storing van doen. Het front veroorzaakt buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. De temperatuur stijgt tot omstreeks 18 graden en de naar zuidwest ruimende wind neemt aan de kust toe tot vrij krach tig, windkracht 5. Op de nadering van een volgende regenzo ne wordt de iets krimpende wind 's avonds krachtig. Dit regengebied, dat zich vooral op donderdag doet gelden, wordt veroor zaakt door het frontensysteem van een die pe oceaandepressie die zich van het noord westelijk deel van de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden verplaatst. Gisteren werd in het midden van het land opnieuw de 20 graden bereikt. De Bilt staat nu op 16 warme dagen in deze september tegen normaal 9 voor de hele maand. Uit Zaandam werd bericht dat het jaar 2000 inmiddels 90 warme dagen op zijn naam heeft gestaan. Dat zijn er tamelijk veel, wa re het niet dat na de temperatuursprong van 1988 ook het aantal twintigers dras tisch is toegenomen. Over de periode 1971- 1987 kwam Zaandam op gemiddeld 71 warme dagen, over het tijdvak 1988-2000 maar liefst 85. Bij ons gisteren overigens geen twintigers. Nieuw-Vennep mat 19,3, Bloemendaal 19,1 en Valkenburg 18,4 graden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9